Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιπίλα


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγω είχα την εντύπωση ότι αυτά δεν πρέπει να λέγονται αλλά μάλλον αυτή η οδηγία πηγάζει από συγκεκριμένους κύκλους που δεν ταυτίζονται με αυτό το φορουμ που είναι πιο ποικίλο κ λιγότερο φανατικό!!! πάντως κ εγω ακόμα κ τώρα όταν λέω ότι είναι μεγάλο παιδί αρχίζω να αναρωτιέμαι αν πρέπει. όχι πάντα, όταν οχ τρώει στο τραπέζι (ναι το κάναμε κ αυτό!!!) δεν έχω τέτοιο θέμα, αλλά όταν λέμε για τα τσίσα το σκέφτομαι. 

Πάντως και εγώ όταν λέω στον «μεγάλο» μου γιο (17 μηνών :p) ότι ποσό μεγάλο παιδί είσαι εσυ και κανείς ότι σου λέει η μαμά , νιώθω ότι τον αδικώ ... με την λέξη μεγάλος ... γιατί δεν είναι ... και δεν πειράζει προφανώς αν δεν κάνει τα πράγματα όπως πρέπει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν ξέρω να προτείνω κάτι καλύτερο γιατί δεν μου έχει τύχει, αλλά ξέρω ότι το "είσαι μεγάλο τώρα" σαν επιχείρημα δεν είναι καλό από ψυχολογικής πλευράς να λέγεται, για καμία συνήθεια. Προκαλεί στο παιδί ανασφάλεια ότι είμαι μεγάλο άρα δεν θα έπρεπε να νιώθω έτσι, άρα είναι λάθος αυτό που νιώθω και μήπως τελικά δεν είμαι μεγάλο αφού νιώθω ετσι κλπ. Και θέλει να κάνει πάλι μωρουδιακα πράγματα για να αποδείξει ότι είναι μικρό κλπ. Μια φίλη μου το έχει πάθει με το παιδί της που θηλάζει και ο περίγυρος του λέει σαν επιχείρημα ότι είναι μεγάλο. Της λέει συνέχεια ότι είναι μωρό. Κι εγώ θυμάμαι στα τέλη του δημοτικού που είχα άρνηση ότι μεγάλωσα επειδή για διάφορα παιχνίδια, παιδικά στην τηλεόραση κλπ που μου αρεσαν μου έλεγαν ότι είμαι μεγαλη.

Όχι μωρέ σιγά, δεν τα βλέπω έτσι ούτε τα αναλύω πλέον τόσο...

7 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Πάντως και εγώ όταν λέω στον «μεγάλο» μου γιο (17 μηνών :p) ότι ποσό μεγάλο παιδί είσαι εσυ και κανείς ότι σου λέει η μαμά , νιώθω ότι τον αδικώ ... με την λέξη μεγάλος ... γιατί δεν είναι ... και δεν πειράζει προφανώς αν δεν κάνει τα πράγματα όπως πρέπει. 

Εμεενα Αντίθετα η μεγάλη μου κοκορευεται. Είναι στο παιδί κ πως το περάσεις πιστεύω 

 

Τρίτο βράδυ πάλι με κλάματα, βέβαια τη ζήτησε μια φορά μόνο και το μεσημέρι καθολου

Θέλει να ρχεται στο κρεβάτι μου πράμα που δε γίνεται οπότε κάθομαι Καμμια ώρα. Βέβαια αυτό με το κρεβάτι είχε αρχίσει και προ πιπίλας ειναι μια φάση το περασα έντονα με τη μεγάλη

Υπομονή μπορούμε κι αλλιώς???

;)

 

9 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Πω πω λες; Κι εγώ είχα στο μυαλό μου όταν θα σταματήσω το θηλασμό να πω ότι είσαι μεγάλη πια .

@diane2020 κουράγιο , είστε σε καλό δρόμο πιστεύω. Αφού δεν κλαίει για την πιπίλα και απλά πιάνετε κουβέντα , θα συνηθίσει που θα πάει. Να μείνεις σταθερή όπως είσαι, δίπλα στο μωρό και που θα πάει θα κοιμηθείτε

Νααι αυτό κάνω απλώς όταν κλαίει δεν κλαίει ακριβώς αλλά φωνάζει και μου τρυπαει το τύμπανο. Αλλά εντάξει υπομονή τι να γίνει.. Γενικά είναι έξυπνο μωρό πιστεύω ψιλό αντιλαμβάνεται τι πρέπει κ τι δεν πρέπει παρόλο που είναι μικρούλα πολύ, μου το χουν πει και στον παιδικό

Όταν απόψε ζήτησε πιπίλα κ της είπα το ποίημα, άλλαξε κουβέντα από μόνη της αυτή τη φορα

Δεν ξέρω έχω τρέλα μαύτο το μωρο

Link to comment
Share on other sites

 9 μέρες χωρίς πιπίλα γιουπιιιιι!!! Εδώ και δύο βραδιά κοιμάται πολύ ησυχα, η πρώτη βδομάδα ήταν βάρβαρη αφού ήμουν αυπνη και 2 μερες μας πήρε ο ύπνος το μεσημέρι κ χάσαμε το τηλεμαθημα της μεγάλης! (ευτυχώς :-P) Βέβαια έσκασε και ένα δόντι πίσω. Όλα μαζί... 

Τελικά όμως  όλα μια ιδέα είναι! Πολύ πολύ πιο εύκολο άποτι νόμιζα!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω... Παρόλο που οκ κοιμάται πιο εύκολα κι έχουν περάσει 10 μέρες, πριν κοιμηθεί μου λέει μαμα που είναι οι πιπίλες? Ακόμα τις νοσταλγει, ε? Δεν κλαίει πάντως ούτε φωνάζει όπως έκανε. Έχει βρει συνήθεια να πίνει μισό μπουκάλι νερό πριν τον ύπνο. Άλλο πάλι και τούτο ελπίζω μέχρι του χρόνου που θα πιάσουμε θέμα βραδινή πάνα να μην έχουμε κι αυτό να λύσουμε... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...