Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήρια και θηλασμός?


Antonia_GR

Recommended Posts

Δεν είμαι από αυτές που λένε ότι ο θηλασμός είναι παιχνιδάκι.

Είναι πολύ όμορφες οι εικόνες με τις ευτυχισμένες μαμάδες που θηλάζουν γαλήνια το μωρό τους κοιτάζοντας το υπερπέραν, αλλά κάπου εδώ ξυπνάμε από το όνειρο :D

Στην αρχή είναι επώδυνο. Επίσης προσέχεις λίγο τη διατροφή, μήπως και κάτι πειράξει το μωρό. Και πάντα έχεις το άγχος για το αν έχεις επάρκεια γάλακτος, αν το μωρό τρέφεται σωστά. Όλα αυτά σε συνδυασμό με τα πάνω κάτω των ορμονών και τις αϋπνίες, είναι εξοντωτικά. Αν αρχίσεις να ακούς και μαμάδες/γιαγιάδες που δε θήλασαν και μόνο λάθος συμβουλές έχουν να σου δώσουν, χάθηκες! Το μόνο που σε σώζει είναι να έχεις ενημερωθεί σωστά και να έχεις πραγματική θέληση και υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί την εχει τρομάξει η μαμά της (σε μια γενιά που ουσιαστικά δε θήλασε ποτέ, αν μιλάμε για σημερινές 50αρες-60αρες) ότι ο θηλασμός είναι ένα φρικτό βασανιστήριο, που ελάχιστες γυναίκες καταφέρνουν και να μη δοκιμάσει καν. Δυστυχώς δεν έχω γνωρίσει προσωπικά καμία γυναίκα της γενιάς της μάνας μου που να θήλασε επιτυχημένα (για πάνω από κάποιες βδομάδες), οπότε γενικά τους φαίνεται περίεργο. Πρέπει να πάει κανείς στη γενιά των 70+, μην πω 80+, ή πια στις αρκετά νεότερες, για να βρει πετυχημένες ιστορίες ή να περιγράφετε ο θηλασμός ως κάτι που είναι καλό για τη σχέση με το μωρό και ευχάριστη εμπερία και για τη μαμά.

 

Μου θύμισες ατάκα της πεθεράς μου: "το ματιάσανε το παιδί και δεν έπιασε καθόλου το στήθος"

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι ο πατέρας μου πέθανε με το παιδί περίπου 50 ημερών στο στήθος. Άφησα το ακουστικό κάτω και συνέχισα να θηλάζω σα να μη συνέβη τίποτα. Δεν ξέσπασα για να μη μου κοπεί το γάλα, γιατί θεώρησα σημαντικότερο το να μπορέσω να θρέψω το παιδί μου. Αυτά επί του θέματος...

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ - όσο και να φαίνεται απίστευτο - βρέθηκα σε πλοίο που βούλιαζε, όταν ο μικρός μου ήταν 46 ημερών..

Και ναι, το γάλα μου δεν κόπηκε, και συνέχισα να θηλάζω για πολυυυυ καιρό ακόμα. (ήπια και μία μπύρα εκείνη τη μέρα, για να γλιτώσω το εγκεφαλικό)

αλλά σε καμία περίπτωση δε θα αναγάγω την προσωπική μου εμπειρία σε κανόνα.

 

 

Κι εμένα πάντως η μαμά μου που δε θήλασε είχε τόσο πολύ άγχος με το θηλασμό!! να σου λένε οι σύμβουλοι όλα καλά, και η μάνα κουράγιο με τη μουρμούρα και την ανησυχία

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

 

Στην τελική, καλύτερα να θηλάζει και να καπνίζει/ πίνει / κτλ, όπως έκαναν αρκετές γνωστές μου, παρά να μη θηλάζει καθόλου.

 

Σε αυτό θα διαφωνήσω. Αν δεν είναι σε θέση να κόψει το κάπνισμα ή το ποτό έστω και προσωρινά για χάρη του παιδιού της, καλύτερα να μην θηλάσει καθόλου. Δηλαδή θα είναι η άλλη με το τσιγάρο στο χέρι και με το μωρό να θηλάζει και θα παριστάνει ότι ενδιαφέρεται και για το καλό του μωρού της σε σχέση με μια άλλη που θα το δίνει έτοιμο γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτό θα διαφωνήσω. Αν δεν είναι σε θέση να κόψει το κάπνισμα ή το ποτό έστω και προσωρινά για χάρη του παιδιού της, καλύτερα να μην θηλάσει καθόλου. Δηλαδή θα είναι η άλλη με το τσιγάρο στο χέρι και με το μωρό να θηλάζει και θα παριστάνει ότι ενδιαφέρεται και για το καλό του μωρού της σε σχέση με μια άλλη που θα το δίνει έτοιμο γάλα.

 

Τι διαφορά κάνει αν θα κρατά το τσιγάρο και το μπουκάλι ή θα θηλάζει;

Υποθέτω ότι αν μία μαμά δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο, θηλάσει δε θηλάσει, πάλι δε θα συνεχίσει να καπνίζει;

 

Αυτό με το αλκοόλ επίσης δεν το καταλαβαίνω. Και η γιατρός μου και ο,τι έχωω διαβάσει ήταν κατηγορηματικό ότι μία λογική ποσότητα αλκοόλ, της τάξης της μίας μπύρας ή λίγου κρασιού με το φαγητό, δεν επηρρεάζει καθόλου το μωρό. Τώρα αν η μαμά είναι μονίμως μεθυσμένη, το αν θα θηλάσει ή όχι ειναι το μικρότερο πρόβλημα νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά κάνει αν θα κρατά το τσιγάρο και το μπουκάλι ή θα θηλάζει;

Υποθέτω ότι αν μία μαμά δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο, θηλάσει δε θηλάσει, πάλι δε θα συνεχίσει να καπνίζει;

 

Αυτό με το αλκοόλ επίσης δεν το καταλαβαίνω. Και η γιατρός μου και ο,τι έχωω διαβάσει ήταν κατηγορηματικό ότι μία λογική ποσότητα αλκοόλ, της τάξης της μίας μπύρας ή λίγου κρασιού με το φαγητό, δεν επηρρεάζει καθόλου το μωρό. Τώρα αν η μαμά είναι μονίμως μεθυσμένη, το αν θα θηλάσει ή όχι ειναι το μικρότερο πρόβλημα νομίζω!

 

Μία μαμά που δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο θα συνεχίσει προφανώς να καπνίζει, αλλά θα μπορεί έστω να το κάνει μακρυά από το μωρό και να μην του το ταίζει κιόλας...

 

Όσο για το αλκοολ εννοείται ότι δεν μιλάμε για μια μπύρα ή ένα ποτήρι κρασί. Αν κατεβάζει τα ουισκάκια της όμως, όχι να μη θηλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μία μαμά που δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο θα συνεχίσει προφανώς να καπνίζει, αλλά θα μπορεί έστω να το κάνει μακρυά από το μωρό και να μην του το ταίζει κιόλας...

 

Όσο για το αλκοολ εννοείται ότι δεν μιλάμε για μια μπύρα ή ένα ποτήρι κρασί. Αν κατεβάζει τα ουισκάκια της όμως, όχι να μη θηλάσει.

 

Δεν παίρνω και όρκο, αλλά αν θυμάμαι καλά τα μωρά των καπνιστριών που θηλάζουν έχουν λιγότερα προβλήματα αναπνευστικά από τα μωρά που δε θηλάζουν αλλά η μαμά καπνίζει. Τώρα θέλω να ελπίζω ότι καμία μαμά δεν κρατά στο χέρι το μωρό και το τσιγάρο, όπως και να το ταϊζει!

 

Για το αλκοόλ, αν η μαμά συνηθίζει να κατεβάζει τα ποτά πέντε πέντε και να μεθάει, μάλλον δεν κάνει να είναι κοντά στο μωρό γενικότερα, μην πέσει και το πλακώσει ας πούμε. Αν τώρα μία φορά το ρίξει έξω, ε, και να θηλάζει, ας το ταϊσει κάποιος άλλος το μωρό για ένα - δυο γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Για το ποτό κανονικά, έστω και μια μπίρα να πιεις πρέπει να υπάρχει μια χρονική απόσταση, νομίζω 2 ώρες. Τώρα να συμβεί μια φορά (με μια μπίρα,ένα κρασί) δεν θα πάθει και κάτι το μωρό. Παραπάνω όμως αλκοόλ ή παραπάνω φορές απαγορεύεται! Κι εμένα μου λείπει να πιω 2-3 ποτά/κρασιά/μπίρες. Είναι ποσότητες που δεν μεθάς, αλλά δεν μπορείς και να θηλάσεις. Όσο για το τσιγάρο, έχω διαβάσει πως αν η μαμά είναι καπνίστρια καλύτερα για το μωρό είναι να θηλάζει και να το περιορίζει στα 4 τσιγάρα, αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ, όπως αντίστοιχα δεν θα το έκανα στην εγκυμοσύνη.

 

Πιστεύω κι εγώ πως ο θηλασμός είναι δικαίωμα του βρέφους, μιας και είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο πως είναι η καλύτερη τροφή που θα μπορούσε να πάρει. Και πιστεύω πως θα είχαμε περισσότερες θηλάζουσες αν οι μαμάδες ήταν παραπάνω ενημερωμένες για τα οφέλη. Δεν μου αρέσει -ψέματα μην πω- όταν μια μαμά έχει μάθει τα οφέλη και αρνείται να θηλάσει για τη βολή της ή γιατί πχ φοβάται μήπως χαλάσει το στήθος της. Από την άλλη αν πραγματικά δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα και είναι μες στα νεύρα, ή κινδυνεύει από κατάθλιψη, ναι "καλύτερα" να μην θηλάσει και ούτε είναι κριτήριο για το αν γενικά είναι μια καλή μαμά (παρόλο που στην πραγματικότητα δεν είναι ο θηλασμός το εμπόδιο στο να νιώσει καλύτερα..)

Επίσης είναι πολύ, παααρα πολύ σημαντική μια στήριξη, κυρίως από τον σύντροφο σου, ειδικά τον πρώτο καιρό που είσαι ευάλωτη.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είμαι πολύ open mind, δεν κατηγορώ καμία μανούλα! Θέλει να θηλάσει καλώς δεν θέλει να θηλάσει, για τον οποιονδήποτε λόγο, πάλι καλώς.

Μπορεί να σοκαριστείτε με αυτό που θα γράψω αλλά το εάν μία μαμά δεν επιλέξει να θηλάσει ενώ έχει ενημερωθεί για τα οφέλη είναι επιλογή της.

Τώρα αν αυτό δεν αρέσει σε κάποιους, μάλλον θα πρέπει να δουλέψουν λίγο με τον εαυτό τους για να δέχονται και την αντίθετη άποψη.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το ποτό κανονικά, έστω και μια μπίρα να πιεις πρέπει να υπάρχει μια χρονική απόσταση, νομίζω 2 ώρες. Τώρα να συμβεί μια φορά (με μια μπίρα,ένα κρασί) δεν θα πάθει και κάτι το μωρό. Παραπάνω όμως αλκοόλ ή παραπάνω φορές απαγορεύεται! Κι εμένα μου λείπει να πιω 2-3 ποτά/κρασιά/μπίρες. Είναι ποσότητες που δεν μεθάς, αλλά δεν μπορείς και να θηλάσεις. Όσο για το τσιγάρο, έχω διαβάσει πως αν η μαμά είναι καπνίστρια καλύτερα για το μωρό είναι να θηλάζει και να το περιορίζει στα 4 τσιγάρα, αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ, όπως αντίστοιχα δεν θα το έκανα στην εγκυμοσύνη.

.

 

Για την ακρίβεια,όσο παράδοξο και αν ακούγεται, το ασφαλέστερο είναι να πίνεις ενώ θηλάζεις :) Το μέγιστο του αλκοόλ στην κυκλοφορία είναι μία ώρα μετά την κατανάλωση, οπότε το ιδανικό είναι να απολαμβάνεις τη μπύρα σου ενώ θηλάζεις ...

Πάντως θυμάμαι όταν το είχα συζητήσει με την παιδίατρο μας, που ειναι και σύμβουλος θηλασμού, μου είχε πει ότι ελάχιστο αλκοόλ περνά από την κυκλοφορία στο γάλα, και στην πράξη πρέπει να έχεις γίνει χάλια για να επηρρεαστεί το μωρό, οπότε μάλλον καλό θα ήταν να μην είσαι έτσι κι αλλιώς κοντά στο μωρό. Της ειχε φανεί εντελώς αστείο να ανησυχώ για τα 2-3 ποτηράκια κρασί σε ένα τραπέζι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ έγραψα ότι δεν μου αρέσει (αν και συμπλήρωσα ότι δεν κρίνεται από αυτό για το αν είναι κάποια καλή μαμά ή όχι) θα σου πω πως ούτε σοκαρομαι με αυτό που γράφεις, γιατί όντως είναι επιλογή της, ούτε και χρειάζεται να δουλέψω με τον εαυτό μου επειδή κάτι δεν μου αρέσει, δεν συμφωνώ κλπ. Αν μου άρεσε θα έκανα το ίδιο. Το δεν μου αρέσει δεν εξισώνεται με το κατηγορώ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είμαι πολύ open mind, δεν κατηγορώ καμία μανούλα! Θέλει να θηλάσει καλώς δεν θέλει να θηλάσει, για τον οποιονδήποτε λόγο, πάλι καλώς.

Μπορεί να σοκαριστείτε με αυτό που θα γράψω αλλά το εάν μία μαμά δεν επιλέξει να θηλάσει ενώ έχει ενημερωθεί για τα οφέλη είναι επιλογή της.

Τώρα αν αυτό δεν αρέσει σε κάποιους, μάλλον θα πρέπει να δουλέψουν λίγο με τον εαυτό τους για να δέχονται και την αντίθετη άποψη.

 

Δεν ξέρω αν θα σοκαριστείς, αλλά συμφωνώ!

 

Για πολλά οφέλη είμαστε ενημερωμένες (σχετικά με διάφορα θέματα, πχ διατροφή μωρού, ψυχολογία, φροντίδα κτλ), χωρίς όμως να είναι ανθρωπίνως δυνατόν να ακολουθήσουμε τα πάντα κατά γράμμα ή μπαίνουν στη μέση και άλλοι παράγοντες που καθορίζουν τις επιλογές μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σοκαριστείς, αλλά συμφωνώ!

 

Για πολλά οφέλη είμαστε ενημερωμένες (σχετικά με διάφορα θέματα, πχ διατροφή μωρού, ψυχολογία, φροντίδα κτλ), χωρίς όμως να είναι ανθρωπίνως δυνατόν να ακολουθήσουμε τα πάντα κατά γράμμα ή μπαίνουν στη μέση και άλλοι παράγοντες που καθορίζουν τις επιλογές μας.

 

Συμφωνώ,

δεν είναι όλες οι μαμάδες πρόβατα, που πρέπει να τους λες τι να κάνουν. Προφανώς και ξέρουν και ενημερώνονται και κάνουν τις επιλογές τους σε όλα τα θέματα που ανέφερες.

Το εάν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με αυτές τις επιλογές είναι δικό μας θέμα.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποια κοπελα να με ενημερωσει σχετικα με το τι ισχυει τωρα με το θεμα του θηλασμου στα μαιευτηρια? Επειδη διαβασα κατι για τα φιλικα προς τα μωρα μαιευτηρια, ηθελα να ρωτησω αν εχει αλλαξει κατι σχετικα με παλιοτερα. Καπου πηρε το ματι μου οτι ο θηλασμος ειναι υποχρεωτικος στο μαιευτηριο και για να μη θηλασει μια γυναικα πρεπει να δωσει καποιο χαρτι που να αποδεικνυει οτι υπαρχει σοβαρος ιατρικος λογος / λογος υγειας, αλλιως ειναι υποχρεωμενη να δωσει μητρικο γαλα και το προσωπικο του νοσοκομειο δεν επιτρεπεται να δωσει ξενο γαλα στο μωρο. Αυτο μου φανηκε καπως και ηθελα να ρωτησω τι ισχυει απο κοπελες που εχουν ενημερωση/εμπειρια.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στο ΓΑΙΑ, γέννησε μία φίλη μου, και το θηλαζε το μωρό και συμπλήρωμα του έδιναν το βράδυ, και στο μωρό και στα άλλα μωρά που έφερναν στο δωμάτιο, οπότε για το ΓΑΙΑ δεν ισχύει, δεν ξέρω για τα άλλα.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να σοκαριστείτε με αυτό που θα γράψω αλλά το εάν μία μαμά δεν επιλέξει να θηλάσει ενώ έχει ενημερωθεί για τα οφέλη είναι επιλογή της

 

Μα συμφωνούμε όλοι σε αυτό, γιατί να σοκαριστούμε;

Αν έχει ενημερωθεί σωστά πριν την όποια της απόφαση, ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Προσωπική μου άποψη, λίγες μητέρες που αναγνωρίζουν τα ουσιαστικά οφέλη του θηλασμού θα αποφασίζουν να μη θηλάσουν εξ'αρχής. Πάντως όσο η συνηθέστερη δικαιολογία διακοπής θηλασμού είναι το "δεν είχα γάλα", καταλαβαίνεις ότι έχουμε ακόμα πολύ δρόμο προς τη σωστή ενημέρωση.

 

Η ανεπάρκεια γάλακτος σπάνια οφείλεται σε παθολογικούς παράγοντες. Στις περισσότερες περιπτώσεις η μητέρα έχει λάβει λάθος οδηγίες για το θηλασμό (πχ τήρηση ωραρίου, λάθος τοποθέτηση κ.α.) οι οποίες οδηγούν σε μείωση της παραγωγής και κατ'επέκταση διακοπή της γαλουχίας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ,

δεν είναι όλες οι μαμάδες πρόβατα, που πρέπει να τους λες τι να κάνουν. Προφανώς και ξέρουν και ενημερώνονται και κάνουν τις επιλογές τους σε όλα τα θέματα που ανέφερες.

Το εάν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με αυτές τις επιλογές είναι δικό μας θέμα.

 

Σε συνδυασμό με τη φωτογραφία του πρόβατου, να 'σαι καλά, με έκανες και γέλασα :)

 

Συμφωνώ 100% με αυτό που λες πάντως

Link to comment
Share on other sites

Μα συμφωνούμε όλοι σε αυτό, γιατί να σοκαριστούμε;

Αν έχει ενημερωθεί σωστά πριν την όποια της απόφαση, ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Προσωπική μου άποψη, λίγες μητέρες που αναγνωρίζουν τα ουσιαστικά οφέλη του θηλασμού θα αποφασίζουν να μη θηλάσουν εξ'αρχής. Πάντως όσο η συνηθέστερη δικαιολογία διακοπής θηλασμού είναι το "δεν είχα γάλα", καταλαβαίνεις ότι έχουμε ακόμα πολύ δρόμο προς τη σωστή ενημέρωση.

 

Η ανεπάρκεια γάλακτος σπάνια οφείλεται σε παθολογικούς παράγοντες. Στις περισσότερες περιπτώσεις η μητέρα έχει λάβει λάθος οδηγίες για το θηλασμό (πχ τήρηση ωραρίου, λάθος τοποθέτηση κ.α.) οι οποίες οδηγούν σε μείωση της παραγωγής και κατ'επέκταση διακοπή της γαλουχίας.

 

Εκείνες που λένε δεν είχα γάλα, συνήθως δεν εννοούν ότι δεν είχαν λόγω παθολογικών παραγόντων. Αλλά πχ η τήρηση ωραρίου μπορεί να είναι δύσκολη λόγω συνθηκών. Ή οτιδήποτε.

Υπάρχουν όμως και γυναίκες που τους βγαίνει πιο εύκολα ο θηλασμός και όχι επειδή είναι πλήρως ενημερωμένες. Ξέρω άτομο που και εντελώς άσχετο είναι και σίγουρα ανενημέρωτο και δεν ακολουθούσε συγκεκριμένες οδηγίες και που θήλαζε άνετα και εύκολα για κάνα χρόνο.

Δεν είναι λοιπόν όλα ρόδινα. Ούτε ο θηλασμός έρχεται εύκολα σε όλες. Σε εκείνες λοιπόν που δεν τους έρχεται εύκολα είναι πολύ άδικο να λέμε ότι φταίνε οι ίδιες που είτε δεν ενημερώθηκαν σωστά, είτε κάνουν λάθη, ή να λέμε ότι έχουν κάποιο παθολογικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα συμφωνούμε όλοι σε αυτό, γιατί να σοκαριστούμε;

Αν έχει ενημερωθεί σωστά πριν την όποια της απόφαση, ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Προσωπική μου άποψη, λίγες μητέρες που αναγνωρίζουν τα ουσιαστικά οφέλη του θηλασμού θα αποφασίζουν να μη θηλάσουν εξ'αρχής. Πάντως όσο η συνηθέστερη δικαιολογία διακοπής θηλασμού είναι το "δεν είχα γάλα", καταλαβαίνεις ότι έχουμε ακόμα πολύ δρόμο προς τη σωστή ενημέρωση.

 

Η ανεπάρκεια γάλακτος σπάνια οφείλεται σε παθολογικούς παράγοντες. Στις περισσότερες περιπτώσεις η μητέρα έχει λάβει λάθος οδηγίες για το θηλασμό (πχ τήρηση ωραρίου, λάθος τοποθέτηση κ.α.) οι οποίες οδηγούν σε μείωση της παραγωγής και κατ'επέκταση διακοπή της γαλουχίας.

 

Έχετε κάνει κάποια έρευνα γι' αυτό? Δηλαδή από ημερίδες, σεμινάρια κλπ έχει προκύψει κάποιο ποσοστό μετά ότι από τις Χ μαμάδες που ενημερώθηκαν οι Χ επέλεξαν να μην θηλάσουν? Γιατί εγώ ξέρω π.χ. μαμάδες που ενώ θήλασαν στο πρώτο παιδί στο δεύτερο δεν μπήκαν στην διαδικασία.

 

Μπορείτε να γράφετε αν θέλετε και λίγο με πιο μεγάλα γράμματα, γιατί μας βγαίνουν τα ματάκια να διαβάσουμε τα off topic?

 

Ευχαριστούμε!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκείνες που λένε δεν είχα γάλα, συνήθως δεν εννοούν ότι δεν είχαν λόγω παθολογικών παραγόντων. Αλλά πχ η τήρηση ωραρίου μπορεί να είναι δύσκολη λόγω συνθηκών. Ή οτιδήποτε.

Υπάρχουν όμως και γυναίκες που τους βγαίνει πιο εύκολα ο θηλασμός και όχι επειδή είναι πλήρως ενημερωμένες. Ξέρω άτομο που και εντελώς άσχετο είναι και σίγουρα ανενημέρωτο και δεν ακολουθούσε συγκεκριμένες οδηγίες και που θήλαζε άνετα και εύκολα για κάνα χρόνο.

Δεν είναι λοιπόν όλα ρόδινα. Ούτε ο θηλασμός έρχεται εύκολα σε όλες. Σε εκείνες λοιπόν που δεν τους έρχεται εύκολα είναι πολύ άδικο να λέμε ότι φταίνε οι ίδιες που είτε δεν ενημερώθηκαν σωστά, είτε κάνουν λάθη, ή να λέμε ότι έχουν κάποιο παθολογικό θέμα.

 

Επειδή και εγώ με το πρώτο μου μωρό νόμιζα ότι δεν είχα γάλα (προβλήματα είχαμε, αλλά άλλο ποια όντως είχαμε και ποια εγώ νόμιζα...) και το είχα ψάξει και συζητήσει μέχρι αηδίας για να προετοιμαστώ μετα:

Εγώ δεν είχα ιδέα ότι ένα μωρό μπορεί να θηλάζει για μία ώρα και σε μισή ώρα να θέλει κι άλλο. Εχοντας συνηθίσει να ακούω ότι το μωρό το ταϊζεις κάθε π.χ. 3 ώρες, δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό ένα νεογέννητο να ζει κυριολεκτικά στο στήθος. Αντε να με πείσεις νέα μαμά, και με ένα κάρο συγγενείς που ποτέ δεν είχαν θηλάσει ή δει μωρό να θηλάζει, ότι έτσι είναι το φυσιολογικό.

Και από όσο μιλησα με άλλες μαμάδες, είναι συνηθισμένο αυτό, όλες ανησυχούμε ότι μπορεί κάτι να μην παέι καλά, οπότε δε θέλει πολύ να πειστείς ότι το λιμοκτονείς το μωράκι :(

Με το δεύτερο που είχα μιλήσει με ειδικους, με άλλες μαμάδες, είχα μπει σε ένα κάρο γκρουπάκια online και είχα ακούσει 1000 φορές ότι έτσι τρώνε τα μωρά, πάλι έντρομη ήμουν και μου επαναλάμβανε ανά 2 μέρες η παιδίατρος να σταματήσω να ανησυχώ και καλά κάνει το μωρό και θηλάζει 14 φορές τη μέρα, έτσι πρέπει. Αλλά πόσοι παιδίατροι στο λένε αυτό, και δε σου λένε απλά να σου δώσουν και λίγο συμπλήρωμα, επιβεβαιώνοντας τους φόβους σου; Μην πω για μαιευτήρια που δίνουν συμπλήρωμα από την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Εκείνες που λένε δεν είχα γάλα, συνήθως δεν εννοούν ότι δεν είχαν λόγω παθολογικών παραγόντων. Αλλά πχ η τήρηση ωραρίου μπορεί να είναι δύσκολη λόγω συνθηκών. Ή οτιδήποτε.

Υπάρχουν όμως και γυναίκες που τους βγαίνει πιο εύκολα ο θηλασμός και όχι επειδή είναι πλήρως ενημερωμένες. Ξέρω άτομο που και εντελώς άσχετο είναι και σίγουρα ανενημέρωτο και δεν ακολουθούσε συγκεκριμένες οδηγίες και που θήλαζε άνετα και εύκολα για κάνα χρόνο.

Δεν είναι λοιπόν όλα ρόδινα. Ούτε ο θηλασμός έρχεται εύκολα σε όλες. Σε εκείνες λοιπόν που δεν τους έρχεται εύκολα είναι πολύ άδικο να λέμε ότι φταίνε οι ίδιες που είτε δεν ενημερώθηκαν σωστά, είτε κάνουν λάθη, ή να λέμε ότι έχουν κάποιο παθολογικό θέμα.

 

Ισχύει αυτό που λες, σε κάποιες γυναίκες έρχεται πολύ εύκολα ακόμα και ανενημέρωτες να είναι. Έχω μια ξαδέρφη που θήλασε αποκλειστικά για 1,5 χρόνο και χωρίς να έχει κάνει τίποτα για να ενημερωθεί. Πηγαίνοντας όμως βάση ενστίκτου, θήλαζε κατά απαίτηση. Κι όταν πληγώθηκαν σε κάποια φάση οι θηλές της, έκανε υπομονή μέχρι να περάσουν.

 

Κατά τα άλλα οι περισσότερες φίλες μου που δεν θήλασαν μου λένε καλά κάνεις και θηλάζεις, να το συνεχίσεις όσο έχεις γάλα. Γιατί οι ίδιες έχουν την πεποίθηση ότι σταμάτησε ο θηλασμός τους στον 1ο, 2ο, 4ο μήνα διότι δεν είχαν γάλα. Η μία μάλιστα μου είπε ότι ο λόγος ήταν ότι δεν έπινε πολύ νερό. Μία άλλη ότι δεν ήταν καλής ποιότητας. Άρα καταλαβαίνεις ότι υπάρχει άγνοια.

 

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι κάποια καλή μαμά με το αν θήλασε ή όχι. Υπάρχουν γυναίκες που δεν θήλασαν ούτε μια μέρα και μπορούν να αποτελέσουν παράδειγμα σε άλλα πράγματα και γυναίκες που θηλάζουν ενώ υστερούν σε άλλα.

 

Αντικειμενικά όμως, ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο για το βρέφος κι αυτό δεν αλλάζει. Αντικειμενικά, χωρίς κατηγορώ. Δεν καταλαβαίνω γιατί όποτε αναφέρεται αυτή η αλήθεια πρέπει να συμψηφίζεται με μαμαδόμετρο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάνει κάποια έρευνα γι' αυτό? Δηλαδή από ημερίδες, σεμινάρια κλπ έχει προκύψει κάποιο ποσοστό μετά ότι από τις Χ μαμάδες που ενημερώθηκαν οι Χ επέλεξαν να μην θηλάσουν? Γιατί εγώ ξέρω π.χ. μαμάδες που ενώ θήλασαν στο πρώτο παιδί στο δεύτερο δεν μπήκαν στην διαδικασία.

 

Μπορείτε να γράφετε αν θέλετε και λίγο με πιο μεγάλα γράμματα, γιατί μας βγαίνουν τα ματάκια να διαβάσουμε τα off topic?

 

Ευχαριστούμε!

 

Εγώ προσωπικά, όχι δεν έχω κάνει έρευνα.

Έκανε έρευνα το 2007 το Ινστιτούτο Υγείας του παιδιού (ΙΥΠ) , όπου τα αποτελέσματα έδειξαν ότι:

Την πρώτη ημέρα ζωής θήλασαν αποκλειστικά 41% των γυναικών, στο τέλος του πρώτου μήνα θήλαζε μόλις το 21%, στο τέλος του 3ου μήνα 11% και τον 6ο μήνα το ποσοστό αυτό σχεδόν μηδενίστηκε (0,8%) Όσο για τον θηλασμό μετά τους 6 μήνες, μόνο 9% διατήρησαν το θηλασμό σε συμπληρωμένους 9 μήνες και 6% σε συμπληρωμένους 12 μήνες.

 

Τις αιτίες διακοπής θηλασμού στις γυναίκες που είχαν αρχικά επιλέξει να θηλάσουν:

Στις μισές περίπου γυναίκες του δείγματος η αναφερόμενη αιτία διακοπής του θηλασμού ήταν «ανεπαρκές γάλα».

Σε ένα ποσοστό γύρω στο 12% ήταν η επιστροφή στην εργασία.

 

Τις αιτίες μη επιλογής θηλασμού

Στο μεγαλύτερό τους ποσοστό (70%) οι γυναίκες που επέλεξαν να μη θηλάσουν, επικαλέστηκαν ως αιτία την προηγούμενη αρνητική εμπειρία στο θηλασμό.

Σε μικρότερο ποσοστό (30%) επικαλέστηκαν προβλήματα στο στήθος (π.χ. εισέχουσες θηλές) ή προωρότητα των βρεφών και νοσηλεία τους σε μονάδα νεογνών (ΜΕΝΝ.

 

Από αυτό καταλαβαίνουμε ότι οι μαμάδες στο πρώτο παιδί ήθελαν να θηλάσουν, ωστόσο δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα στο 2ο να μη το επιλέξουν. Άρα το πρόβλημα ξεκινάει από την αρχή.

 

Μόλις στο τέλος του 2011 δημιουργήθηκε η Αλκυόνη. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μόλις μέσα σε μία δεκαετία αφυπνίστηκαν όλες οι νέες μητέρες και ενημερώθηκαν σε τέτοιο βαθμός που να μπορούν να υποστηρίξουν την επιλογή τους, μέσα σε ένα κοινωνικό πλαίσιο που κάθε άλλο παρά ενημερωμένο είναι και φιλικό. Πόσο μάλλον όταν τα ίδια τα μαιευτήρια (όπως αυτό που ανέφερες) σαμποτάρουν από την αρχή την προσπάθεια.

 

Daenerys_T ουδέποτε είπα ότι είναι εύκολο. Αν όμως σε μία μαμά υπάρχει η εντύπωση ότι η φόρμουλα είναι εφάμιλλη του μητρικού και βάλεις και τις ορμόνες, βάλεις τις λάθος οδηγίες, το πιο πιθανό είναι να διακοπεί νωρίς ο θηλασμός και η μαμά να έχει τη λανθασμένη εντύπωση ότι ο θηλασμός είναι ακατόρθωτος και απλά δεν είχε γάλα και στη τελική δεν έγινε και τίποτα. Δεν είπα ότι φταίει αποκλειστικά η μαμά γι'αυτό. Είναι ένα συνολικό πλαίσιο που δεν είναι φιλικό.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά όμως, ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο για το βρέφος κι αυτό δεν αλλάζει. Αντικειμενικά, χωρίς κατηγορώ. Δεν καταλαβαίνω γιατί όποτε αναφέρεται αυτή η αλήθεια πρέπει να συμψηφίζεται με μαμαδόμετρο.

Γιατί ποτέ δε μένει σκέτη και μόνη της η πρώτη πρόταση, εκ των πραγμάτων!

Ο θηλασμός γίνεται από τη μαμα. Οπότε βάσει αυτής της πρότασης, όποια δεν θηλάσει θεωρείται ότι δεν κάνει ό,τι καλύτερο για το βρέφος της, οπότε βγαίνει το μαμαδόμετρο ανα χείρας...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποτέ δε μένει σκέτη και μόνη της η πρώτη πρόταση, εκ των πραγμάτων!

Ο θηλασμός γίνεται από τη μαμα. Οπότε βάσει αυτής της πρότασης, όποια δεν θηλάσει θεωρείται ότι δεν κάνει ό,τι καλύτερο για το βρέφος της, οπότε βγαίνει το μαμαδόμετρο ανα χείρας...

 

Δυστυχώς έτσι είναι.

Ναι, είναι καλύτερο να θηλάσει ένα μωρό, από το να πιεί φόρμουλα. Είναι γεγονός. Όπως επίσης είναι καλύτερο να το φροντίζει η μαμά του και όχι η νταντά. Όπως ένα σωρό άλλα πράγματα. Αν τα αντιμετωπίζει μια μαμά ως αποσπασματικά βραβεία που πρέπει να κατακτήσει ένα προς ένα, δυστυχώς θα βιώσει την μητρότητα ως μια συνεχή μάχη με τις τύψεις.

 

Ας κρατήσουμε ότι ο θηλασμός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος σίτισης ενός βρέφους και καλά κάνουν τα όσα μαιευτήρια και κατευθύνουν προς τα εκεί (για το ερώτημα της θεματοθέτριας). Και επίσης ότι κάθε μαμά είναι ικανή να θηλάσει το μωρό της (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Αν μάλιστα ενημερωθεί σωστά και έχει στήριξη από το περιβάλλον της, σίγουρα θα τα καταφέρει πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Daenerys_T ουδέποτε είπα ότι είναι εύκολο. Αν όμως σε μία μαμά υπάρχει η εντύπωση ότι η φόρμουλα είναι εφάμιλλη του μητρικού και βάλεις και τις ορμόνες, βάλεις τις λάθος οδηγίες, το πιο πιθανό είναι να διακοπεί νωρίς ο θηλασμός και η μαμά να έχει τη λανθασμένη εντύπωση ότι ο θηλασμός είναι ακατόρθωτος και απλά δεν είχε γάλα και στη τελική δεν έγινε και τίποτα. Δεν είπα ότι φταίει αποκλειστικά η μαμά γι'αυτό. Είναι ένα συνολικό πλαίσιο που δεν είναι φιλικό.

 

Σε μερικές έρχεται εύκολα όμως...

Αυτό που είπα πριν. Χωρίς ενημέρωση, χωρίς συγκεκριμένες μεθόδους, χωρίς να είναι όλη μέρα με το μωρό στο στήθος.

Σε άλλες που έρχεται δυσκολότερα και χωρίς τις ευνοικές συνθήκες, προφανώς θα διακοπεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...