Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μητρικό ένστικτο: η άποψή σας!


nat2308

Recommended Posts

είναι 47 ετών και σε σχέση εδώ και πολλά χρόνια. απευθύνθηκε σε χώρα της Αφρικής.

 

έγραψα τη θέση της για να δούμε και μια άλλη γνώμη. προσωπικά δε συμφωνώ αλλά σέβομαι τη γνώμη του άλλου.

 

επειδή το φιλικό ζευγάρι που έγραψα πιο πάνω ψάχνεται για εξωτερικό νομίζω ότι είναι πιο εύκολη η διαδικασία να υιοθετήσεις παιδί από Κίνα (για εκεί ξέρω σίγουρα) παρά από Ελλάδα. Έχουν βάλει δικηγόρο, ίσως κάποια στιγμή θα ήταν καλό να ανοιχτεί ένα θέμα για τέτοια ζητήματα (διαδικασίες, νομικά κωλύματα αν υπάρχουν κλπ) ώστε ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν να έχουν μία εικόνα..

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είναι 47 ετών και σε σχέση εδώ και πολλά χρόνια. απευθύνθηκε σε χώρα της Αφρικής.

 

έγραψα τη θέση της για να δούμε και μια άλλη γνώμη. προσωπικά δε συμφωνώ αλλά σέβομαι τη γνώμη του άλλου.

 

Προφανώς όσες κάναμε δικά μας παιδιά δεν συμφωνούμε. :P Αλλά καλά έκανες και το έγραψες. Είναι η πρώτη φορά που ακούω για άνθρωπο που υλοποιεί τη συγκεκριμένη θέση του. Οι πιο πολλοί το λένε κάπως σαν δικαιολογία για την επιλογή τους να μην τεκνποιήσουν, χωρίς να συντρέχει κανένας λόγος.

Link to comment
Share on other sites

:P:p

Δεν έχει λογική πάντως το να μην φέρνουμε παιδιά στον άδικο κόσμο μας. Δηλαδή σταματάει η αναπαραγωγή, εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει χρόνος να βελτιώσουμε τον κόσμο και τελειώνει η ιστορία του ανθρώπου...

Το'χετε τερματίσει όμως, πουθενά δεν είπα να σταματήσει η αναπαραγωγή!

Είπα ότι μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί εγωιστικό το να θέλεις τον δικό σου απόγονο, τη στιγμή ας πούμε που υπάρχουν ορφανά ανά τον κόσμο που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Είπα ότι οι από επιλογή άτεκνες γυναίκες δεν είναι κατ'ανάγκη περισσότερο εγωίστριες από τις μητέρες. Και τέλος είπα ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε αν υπάρχει εγωισμός και σε τι βαθμό από αυτή και μόνο την επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Καλε ειναι απαραιτητο να βγει καποιος εγωιστης? Διαγωνισμο κανουμε? Να το το μητρικο ενστικτο ! :D

 

Ο καθενας προσπαθει για το καλυτερο. Απο εκει και περα, ο,τι του κοβει του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Το'χετε τερματίσει όμως, πουθενά δεν είπα να σταματήσει η αναπαραγωγή!

Είπα ότι μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί εγωιστικό το να θέλεις τον δικό σου απόγονο, τη στιγμή ας πούμε που υπάρχουν ορφανά ανά τον κόσμο που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Είπα ότι οι από επιλογή άτεκνες γυναίκες δεν είναι κατ'ανάγκη περισσότερο εγωίστριες από τις μητέρες. Και τέλος είπα ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε αν υπάρχει εγωισμός και σε τι βαθμό από αυτή και μόνο την επιλογή!

 

Συμφωνω ειναι πολυ απολυτο να λεμε οσες γυναικες δεν καναν παιδι συναισθηματικα μη ισοροπημενες εγωιστριες κ δυστηχισμενες. Σιγουρα υπαρχουν κ τετοιες ομως μια αποφαση δεν καθοριζει την ζωη σου ουτε την προσωπικοτιτα σου στο συνολο ειναι σημαντικο κομματι να κανεις ενα παιδι αλλα δεν μπορουμε να βαλουμε σε μια κατηγορια οσες γυναικες δεν εκαναν παιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η υιοθεσια απο Τριτες χωρες για εμενα ειναι πραξη αγαπης. Και ναι, ειχα γνωρισει ατομα που υιοθετησαν οσο ημουν στην Αγγλια, και μερικοι ειχαν ΚΑΙ δικα τους παιδια.

Link to comment
Share on other sites

επειδή το φιλικό ζευγάρι που έγραψα πιο πάνω ψάχνεται για εξωτερικό νομίζω ότι είναι πιο εύκολη η διαδικασία να υιοθετήσεις παιδί από Κίνα (για εκεί ξέρω σίγουρα) παρά από Ελλάδα. Έχουν βάλει δικηγόρο, ίσως κάποια στιγμή θα ήταν καλό να ανοιχτεί ένα θέμα για τέτοια ζητήματα (διαδικασίες, νομικά κωλύματα αν υπάρχουν κλπ) ώστε ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν να έχουν μία εικόνα..

 

Τα τελευταία χρόνια φαίνεται πως έχουν απλοποιηθεί οι διαδικασίας και για χώρες της Αφρικής, συγκεκριμένα για την Αιθιοπία. Υπενθυμίζω 4 περιπτώσεις, που είδαν το φως της δημοσιότητας:

 

Τους πρωτοπόρους, από ορφανοτροφείο της Αιθιοπίας http://www.womantoc.gr/life/article/i-maria-anoikse-to-dromo-stis-ellinides-pou-theloun-na-yiothetisoun-paidi-apo-tin-aithiopia

 

το ζευγάρι από τα Τρίκαλα (υιοθέτησαν 2 αδελφάκια και στη συνέχεια η κοπέλα γέννησε και δικό της κοριτσάκι)http://www.thessalianews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=67014:afriki-paidia&catid=76:koinonia&Itemid=110

 

ζευγάρι από την Ημαθία, υιοθέτησε 2 παιδάκια http://www.verianet.gr/post/45201-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B9%CE%B1-%CF%85%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B9%CE%B8%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%B1

 

και η ηθοποιός Βίκυ Βολιώτη http://www.tlife.gr/news/99/Viky-Volioti-I-eksomologisi-tis-gia-tin-21-minon-kori-tis-kai-tin-yiothesia-tis/0-105454

Link to comment
Share on other sites

επειδή το φιλικό ζευγάρι που έγραψα πιο πάνω ψάχνεται για εξωτερικό νομίζω ότι είναι πιο εύκολη η διαδικασία να υιοθετήσεις παιδί από Κίνα (για εκεί ξέρω σίγουρα) παρά από Ελλάδα. Έχουν βάλει δικηγόρο, ίσως κάποια στιγμή θα ήταν καλό να ανοιχτεί ένα θέμα για τέτοια ζητήματα (διαδικασίες, νομικά κωλύματα αν υπάρχουν κλπ) ώστε ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν να έχουν μία εικόνα..

 

Πολυ ωραια η ιδεα σου!

Link to comment
Share on other sites

ωραίος τρόπος...

μπορεί να μη συμφωνεις, αλλά να χαρακτηρίζεις τη γνώμη κάποιου ως βλακεία και τον ίδιο ως ψώνιο, χωρίς να τον ξέρεις καν... τί να πω...

 

(α, βλέπω πρόλαβες και άλλαξες το "ψώνιο" με το "καθεμία")

 

 

Το λιγοτερο που μπορεσα να πω. Γιατι υποτιμαει την νοημοσυνη μας τετοιου ειδους επιχειρηματα, απο γυναικες που για καποιον λογο οι ιδιες δεν μπορεσαν να κανουν παιδια-ειναι 47 χρονων η φιλη σου- και κρυβονται πισω απο τετοιες θεωρειες , καταρριπτοντας την μητροτητα το υπερτατο αγαθο και το ενστικτο της διαωνισης του ειδους που το εχουμε απο την φυση μας, οπως και τα ζωα. Εμενα μου φαινονται πολυ δηθεν τετοιου ειδους επιχειρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Το λιγοτερο που μπορεσα να πω. Γιατι υποτιμαει την νοημοσυνη μας τετοιου ειδους επιχειρηματα, απο γυναικες που για καποιον λογο οι ιδιες δεν μπορεσαν να κανουν παιδια-ειναι 47 χρονων η φιλη σου- και κρυβονται πισω απο τετοιες θεωρειες , καταρριπτοντας την μητροτητα το υπερτατο αγαθο και το ενστικτο της διαωνισης του ειδους που το εχουμε απο την φυση μας, οπως και τα ζωα. Εμενα μου φαινονται πολυ δηθεν τετοιου ειδους επιχειρηματα.

 

το συνεχίζεις βλέπω ..... λυπάμαι...

 

τί ξέρεις αλήθεια για αυτή τη γυναίκα και έβγαλες αυτά τα συμπεράσματα??? και μιλάς με τόση βεβαιότητα που καταντάει, ας πούμε... αστεία.

 

ποιός σου είπε ότι δεν μπορούσε να κάνει παιδιά? έχει σχέση με τον ίδιο άνθρωπο από τα 29 της. ο άντρας είναι χωρισμένος κι έχει ήδη ένα παιδί, οπότε ούτε ο ίδιος ήθελε άλλο παιδί για να την πιέσει. έχει τη γνώμη της (με την οποία δε συμφωνώ) και πράττει όπως νομίζει. ποός σου είπε ότι είναι δήθεν???

θεωρείς ότι όσοι δε θέλουν παιδιά, απλά δεν μπορούν να κάνουν και κρύβονται πίσω από ένα ψέμμα που πλασάρουν στους άλλους....

ή μήπως θεωρείς ότι η μητρότητα έχει να κάνει με τη γέννηση κι όχι με το πάρεις υπό την προστασία σου ένα άτυχο παιδάκι????

η κοπέλα δεν είναι κατά των παιδιών.

είναι τουλάχιστον αστείο να τη μειώνεις και να μιλάς προσβλητικά και μάλιστα χωρίς να την ξέρεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λιγοτερο που μπορεσα να πω. Γιατι υποτιμαει την νοημοσυνη μας τετοιου ειδους επιχειρηματα, απο γυναικες που για καποιον λογο οι ιδιες δεν μπορεσαν να κανουν παιδια-ειναι 47 χρονων η φιλη σου- και κρυβονται πισω απο τετοιες θεωρειες , καταρριπτοντας την μητροτητα το υπερτατο αγαθο και το ενστικτο της διαωνισης του ειδους που το εχουμε απο την φυση μας, οπως και τα ζωα. Εμενα μου φαινονται πολυ δηθεν τετοιου ειδους επιχειρηματα.

Διάβασα καλά? Απορρίπτει τη μητρότητα με το να προτιμά την υιοθεσία αντί να κάνει δικό της παιδί? :confused:

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που το ένστικτο της αναπαραγωγής ήρθε σε σύγκρουση με την λογική που έχουμε αναπτύξει ώς νοήμονα όντα καταπιέζεται από όλες μας για πολύ καιρό! δεν πιστεύω καμιά σας από την ώρα που αδιαθέτησε ή άρχισε να νιώθει σεξουαλική έλξη για τον κωστάκη στο γυμνάσιο λύκειο να υπερκέρασε τις κοινωνικές συνθήκες και να αφέθηκε στο ένστικτο! οπότε αφού η μαρία έγινε μάνα στα 25 η γεωργία στα 30 η κωνσταντίνα στα 35 κοκ σημαίνει ότι το ένστικτο ερχόταν δεύτερο για πολλά χρόνια μέχρι να καλυφθούν κάποιες άλλες ανάγκες σωστού συντρόφου, οικονομικές, αισθηματικές, ασφάλειας και επιλογής ή απλά δεν υπήρχε!

άρα κάποια που έχασε το τρένο όταν τελικά το ήθελε ή κάποια που ποτέ δεν το θέλησε μέχρι σήμερα που μιλάμε πως μπορεί να χαρακτηριστεί συναισθηματικά ανισόρροπη ή εγωίστρια;

ήμουν εγώ ανισόρροπη μέχρι τα 33; ήσασταν εσείς εγωίστριες και ανισόρροπες μέχρι που αποφασίσατε να κάνετε παιδιά; αν κάποια φτάσει 50 και δεν νιώσει το καμπανάκι τι διαφέρει από κάποια που πέρασαν 20 30 χρόνια από την ώρα που αδιαθέτησε μέχρι να χτυπήσει το δικό της καμπανάκι; και ανάποδα αν έρθουν οι κόρες μας στα 14 και μας πουν αχ θέλω να γίνω μάνα τι θα πούμε; αν μας πουν εμένα το ένστικτό μου λέει ΤΩΡΑ. τότε; εκεί θα θεωρήσουμε υπέρτατο αγαθό και ψυχική ισορροπία αυτό που μας λέει το παιδί μας και θα πούμε μπράβο παιδί μου που δεν δείχνεις εγωισμό,από τη στιγμή που το σώμα σου μπορεί να τεκνοποιήσει αυτό πρέπει να γίνει;

κάποια έγραψε για το πλαίσιο που κινούμαστε και δεν μπορούμε να δούμε ξεχωριστά τα ένστικτα με την ζωή που ζούμε. είναι αλληλένδετα. το σχολιάσαμε χθες. ε πιστεύω εκεί είναι και το ζουμί. από τη στιγμή που αποφασίσαμε ότι κάποια πράγματα είναι εξίσου σημαντικά ή/και παραπάνω σημαντικά από την τεκνοποίηση όπως ηλικία τεκνοποίησης,παιδεία,εμπειρίες,ωρίμανση, ζωή,επιλογές πως μπορούμε να κρίνουμε κάποιον που επέλεξε διαφορετικά για περισσότερο καιρό (η και ποτέ) από εμάς;

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

η φίλη μου θεωρεί ότι η μέγιστη έκφραση εγωισμού είναι να θέλεις να φέρεις δικά σου παιδιά σε αυτόν τον κόσμο, μόνο και μόνο για να διαιωνίσεις τα γονίδιά σου.

λέει πως αν πραγματικά κάποιος αγαπάει τα παιδιά, μπορεί να προσπαθήσει να υιοθετησει κάποιο φτωχό ή παρατημένο παιδάκι από 3η χώρα για να το "σώσει" όσο γίνεται.

αλλά, όχι, ο κόσμος επιμένει να κάνει βιολογικά παιδιά, μόνο και μόνο από κοινωνική σύμβαση.

Σου παραθετω παλι αυτουσιο, ετσι για να μην διαστρεβλωνουμε αυτα που διαβαζουμε.

 

Εσυ tzatzikaki απο κοινωνικη συμβαση, κανατε τα παιδια σας? Και ειναι εγωισμος η αναγκη να κανεις δικα σου βιολογικα παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνετε μια χάρη; Σταματάτε να χρησιμοποιείτε τη λέξη ανισόρροπη; Γιατί πρώτη εγώ μίλησα για έλλειψη συναισθηματικής ισορροπίας, που κατευθείαν παραφράστηκε/διαστρεβλώθηκε σε ανισόρροπη, που το έχετε κάνει λάστιχο και το τραβάει η καθεμια όπου της καπνίσει. :evil: Αηδία έχει καταντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνετε μια χάρη; Σταματάτε να χρησιμοποιείτε τη λέξη ανισόρροπη; Γιατί πρώτη εγώ μίλησα για έλλειψη συναισθηματικής ισορροπίας, που κατευθείαν παραφράστηκε/διαστρεβλώθηκε σε ανισόρροπη, που το έχετε κάνει λάστιχο και το τραβάει η καθεμια όπου της καπνίσει. :evil: Αηδία έχει καταντήσει.

έστω. το διορθώνω. έλλειψη συναισθηματικής ισορροπίας. αν και δε νομίζω ότι χρησιμοποιείται αποκλειστικά επειδή πρώτη ανέφερες την παρεμφερή έννοια. γενικά σαν συμφραζόμενο το χρησιμοποίησα τουλάχιστον εγώ.

Κράτα το

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου κάνετε μια χάρη; Σταματάτε να χρησιμοποιείτε τη λέξη ανισόρροπη; Γιατί πρώτη εγώ μίλησα για έλλειψη συναισθηματικής ισορροπίας, που κατευθείαν παραφράστηκε/διαστρεβλώθηκε σε ανισόρροπη, που το έχετε κάνει λάστιχο και το τραβάει η καθεμια όπου της καπνίσει. :evil: Αηδία έχει καταντήσει.

 

αυτό μόνο?? ή που κάθε μία σχολιάζει χωρίς να διαβάζει τι έχει γραφτεί???

 

και για προλάβω τις κακές τις γλώσσες: ναι εγώ θεωρώ τον ευατό μου ώριμο και οχι εγωιστή που ήθελα συνειδητά και με αξίωσε ο Θεός να γίνω μητέρα και δουλεύω και με κόπο τα συνδυάζω όλα και γράφω και με τις ώρες στο παρεντς (όπου να ναι θα λεγόταν και αυτό)!!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορούμε να κρίνουμε κάποιον που επέλεξε διαφορετικά για περισσότερο καιρό (η και ποτέ) από εμάς;

 

Δυστυχως η ελληνικη κοινωνια ειναι πολυ επικριτικη. Πρεπει ολοι να ακολουθουν τη "γραμμη". Ειτε ειναι για το θεμα του θηλασμου, ειτε της γεννας, ειτε του ποσα παιδια θα κανεις. Υπαρχει "κανονας", για τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τελοσπάντων απειροελάχιστα. Υπάρχουν επίσης έρευνες που αποδεικνύουν ότι η αναπαραγωγική διαδικασία δεν είναι ευχάριστη σε πολλά είδη, στα περισσότερα διεκπεραιωτική, σε κάποια μάλιστα επώδυνη, ιδίως για τα θηλυκά. Οπότε μιλάμε για ένστικτο 100%.

 

Δεν είμαστε απλά θηλαστικά και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το είδος μας με άλλα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια έρευνα για τον άνθρωπο.

 

Όχι vtgian, δεν ισχύει αυτό που λες. Ισχύει αυτό που λέει η ΑΝΝΑ24 κι αποδεικνύεται περίτρανα από το γεγονός ότι τα θηλαστικά ζώα δεν ζευγαρώνουν κάθε μέρα, αλλά μόνο σε συγκεκριμένες περιόδους, που τα θηλυκά βρίσκονται σε οίστρο. Ρώτησε όποιον εκτροφέα θέλεις. Μάλιστα, τα περισσότερα είδη κάνουν έναν διαχωρισμό, για να επιλέξουν τον εκπρόσωπο του είδους με τα πιο ισχυρά γονίδια, για να τα μεταφέρουν στους απογόνους τους. Εκεί υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις, ανάλογα με το είδος.

Μόνο ο άνθρωπος κάνει σεξ καθαρά για διασκέδαση.

 

Και επειδή κάτι ισχύει στο υπόλοιπο ζωικό βασίλειο, ισχύει και για τον άνθρωπο; Στο ζωικό βασίλειο, τα θηλυκά δεν μπορούν να κρύψουν το πότε είναι γόνιμα. Και το σεξ είναι ο τρόπος να διαιωνίσουν το είδος τους. Ο άνθρωπος όμως έχει εξελιχθεί (ένα βασικό στάδιο ήταν ότι σηκωθήκαμε στα 2 πόδια) και ανακάλυψε ότι αυτό που έκανε πριν μόνο για να αναπαραχθεί είναι μέσο ευχαρίστησης. Και εκεί έγινε ο διαχωρισμός. Ο άνθρωπος άρχισε να κάνει σεξ σε άλλες στάσεις, να βλέπει το πρόσωπο του σύντροφού του, το αρσενικό απέκτησε ενδιαφέρον όχι μόνο για τα οπίσθια του θηλυκού αλλά και το στήθος του. Άλλαξε η ανατομία του προσώπου και το στόμα μας το χρησιμοποιήσαμε και για βαθύ φιλί.

Όχι, δεν είναι μόνο ο άνθρωπος που κάνει σεξ μόνο για διασκέδαση. Είναι και τα δελφίνια και κάποια είδη πιθήκων, εξελιγμένα είδη και πάλι. Δεν μπορούμε να μας συγκρίνουμε με γάτες, σκύλους και άλλα θηλαστικά.

 

Με την πρώτη παράγραφο διαφωνώ τελείως. Ο λόγος που έχουμε ορμές είναι το ένστικτο της αναπαραγωγής. Απλά είναι υποσυνείδητο. Η φύση δε μας έδωσε τα γεννητικά όργανα για διασκέδαση, μας τα έδωσε για να διαιωνίσουμε το είδος. Το ένστικτο της αναπαραγωγής, όπως και της επιβίωσης είναι από τα βασικά και τα έχουν όλα τα ζώα.

Τα υπόλοιπα, υπευθυνότητα κλπ είναι απόρροια του πολιτισμού μας.

 

Στον άνθρωπο επειδή ακριβώς έχει εξελιχθεί πολύ ως είδος, το ένστικτο αυτό ονομάζεται σεξουαλικό και όχι αναπαραγωγικό. Και το έχουν όλοι οι άνθρωποι, ομοφυλόφιλοι και ετεροφυλόφιλοι, ανεξάρτητα με την ικανότητα αναπαραγωγής ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτό μόνο?? ή που κάθε μία σχολιάζει χωρίς να διαβάζει τι έχει γραφτεί???

 

και για προλάβω τις κακές τις γλώσσες: ναι εγώ θεωρώ τον ευατό μου ώριμο και οχι εγωιστή που ήθελα συνειδητά και με αξίωσε ο Θεός να γίνω μητέρα και δουλεύω και με κόπο τα συνδυάζω όλα και γράφω και με τις ώρες στο παρεντς (όπου να ναι θα λεγόταν και αυτό)!!!

 

Εσυ, διαβαζεις προσεκτικα? :mrgreen:

Εγω προσπαθω, αλλα παραλληλα σωνω τη χωρα (αληθεια λεω, ετσι μας ειπαν το πρωι οι προισταμενοι). Ετσι, για να δεις ποσα συνδυαζω εγω! 8-)8-):cool:

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ,ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΗ ΚΑΘΕΜΙΑ ΣΑΣ.ΤΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ .ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΕΧΤΕΙ ΠΩΣ ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΣ...ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ,ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ Ή ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΚΗ...ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΓΟΝΙΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕΣ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΗ ΕΚΤΑΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΙΩΝΕΙΣ...ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΣΥΛΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ...Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ Ή Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ?ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΓΑΠΗ,Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΦΟΣΙΩΣΗ.

ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΑΝ ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙ ΑΥΡΙΟ Ο ΛΑΙΜΟΣ ΤΟΥ,ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΟΥ ΚΥΤΤΑΡΟ ΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΕΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ..ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΒΙΩΝΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ...ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ Ή ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΈΧΟΥΜΕ ΤΗ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΑ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ 9ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΓΕΝΝΑΜΕ Ή ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ...ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ...

ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΚΑΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΜΗΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΘΑ ΤΗΣ ΑΠΑΡΡΙΘΜΗΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΡΟΔΙΝΑ...ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ...ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΟΣΑ...

ΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟΣ...ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ...ΘΑ ΤΟΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ...ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ...

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθετω παλι αυτουσιο, ετσι για να μην διαστρεβλωνουμε αυτα που διαβαζουμε.

 

Εσυ tzatzikaki απο κοινωνικη συμβαση, κανατε τα παιδια σας? Και ειναι εγωισμος η αναγκη να κανεις δικα σου βιολογικα παιδια?

Ασφαλώς και είναι και το αποδέχομαι. Αν δεν έβαζα τα θέλω τα δικά μου και το "ένστικτό" μου πρώτα και με ενδιέφερε τι είναι πιο σωστό, θα υιοθετούσα ένα ή και παραπάνω παιδάκια από τα χιλιάδες που δε θα μεγαλώσουν σε ένα σπιτικό της προκοπής και που μια ζωή θα τρώνε από τα αποφάγια της Δύσης. Αλλά ήθελα τους δικούς μου απογόνους.

Είναι πραγματικά αξιέπαινα τα ζευγάρια (όσα και αν υπάρχουν) που επιλέγουν από την αρχή την υιοθεσία. Εγώ τους βγάζω το καπέλο!

Για να απαντήσω στην πρώτη ερώτηση, δεν έκανα παιδιά από κοινωνική σύμβαση, ήθελα και τα έκανα.

 

Lisbet μου απουσία συναισθηματικής ισορροπίας -->συναισθηματική ανισορροπία, είναι απλώς πιο εύκολο να το αναπαράγουμε έτσι. Προσωπικά δεν είχα πρόθεση να το διαστρεβλώσω, απλώς μου είναι πιο εύκολο να το διατυπώσω έτσι.

 

Καλή συνέχεια στη συζήτηση, ξυπνάνε σιγά σιγά τα δικά μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε απλά θηλαστικά και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το είδος μας με άλλα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια έρευνα για τον άνθρωπο.

 

Αυτο ακριβως. Δε βρισκω νοημα στο θεμα να συγκρινομαστε απολυτα με τα ζωα. Ο ανθρωπος, διαφερει επειδη δεν εχει μονο ενστικτα, αλλα εχει και λογικη και συναισθημα. Τα οποια παντα φιλτραρουν τα ενστικτα του.

 

Ετσι προκυπτουν οι διαφορετικες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ, διαβαζεις προσεκτικα? :mrgreen:

Εγω προσπαθω, αλλα παραλληλα σωνω τη χωρα (αληθεια λεω, ετσι μας ειπαν το πρωι οι προισταμενοι). Ετσι, για να δεις ποσα συνδυαζω εγω! 8-)8-):cool:

 

Μόνο εδώ δεν τα σώνουμε δηλαδή??? :P:p:p

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εδώ δεν τα σώνουμε δηλαδή??? :P:p:p

εγώ ένα φαί έχω κάνει από το πρωί. να σώσω το στομάχι μου! οπότε χρόνο ουυυυυ άπλετο! :rolleyes:

Κράτα το

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και είναι και το αποδέχομαι. Αν δεν έβαζα τα θέλω τα δικά μου και το "ένστικτό" μου πρώτα και με ενδιέφερε τι είναι πιο σωστό, θα υιοθετούσα ένα ή και παραπάνω παιδάκια από τα χιλιάδες που δε θα μεγαλώσουν σε ένα σπιτικό της προκοπής και που μια ζωή θα τρώνε από τα αποφάγια της Δύσης. Αλλά ήθελα τους δικούς μου απογόνους.

Είναι πραγματικά αξιέπαινα τα ζευγάρια (όσα και αν υπάρχουν) που επιλέγουν από την αρχή την υιοθεσία. Εγώ τους βγάζω το καπέλο!

Για να απαντήσω στην πρώτη ερώτηση, δεν έκανα παιδιά από κοινωνική σύμβαση, ήθελα και τα έκανα.

 

Lisbet μου απουσία συναισθηματικής ισορροπίας -->συναισθηματική ανισορροπία, είναι απλώς πιο εύκολο να το αναπαράγουμε έτσι. Προσωπικά δεν είχα πρόθεση να το διαστρεβλώσω, απλώς μου είναι πιο εύκολο να το διατυπώσω έτσι.

 

Καλή συνέχεια στη συζήτηση, ξυπνάνε σιγά σιγά τα δικά μου!

 

Καλό κουράγιο, βλέπω ότι έχεις τρίδυμα κοριτσάκια!

για την ιστορία να σου θυμίσω ότι συμφωνούσες απόλυτα με την φράση "η φίλη μου θεωρεί ότι η μέγιστη έκφραση εγωισμού είναι να θέλεις να φέρεις δικά σου παιδιά σε αυτόν τον κόσμο, μόνο και μόνο για να διαιωνίσεις τα γονίδιά σου".

Οπότε για να λες ότι και εσύ ήθελες και έκανες παιδιά σε φέρνει στην θέση των εγωιστών που πριν λίγο κατηγορούσες, εμάς δηλαδή :P

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...