Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μητρικό ένστικτο: η άποψή σας!


nat2308

Recommended Posts

Ήθελε όμως να κάνει (=ένστικτο). Το ότι δεν τα κατάφερε ή δεν ήταν ευνοϊκές οι συνθήκες είναι λογική επιλογή.

 

Το ήθελε από πάντα, από παιδί δηλαδή, οπότε δεν ξέρω αν μπορούμε να το πούμε ένστικτο, θα μπορούσε να είναι και επιθυμία.

 

Αν και πιο πολύ το έγραψα για το αν είναι εγωιστικό το να μην κάνεις παιδιά!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πάντως, έχω φίλη που δεν έχει κάνει παιδιά από επιλογή γιατί θεωρεί ότι δεν είναι σωστό να φέρεις αθώα παιδιά σε αυτόν τον απαίσιο και άδικο κόσμο.

 

η φίλη μου θεωρεί ότι η μέγιστη έκφραση εγωισμού είναι να θέλεις να φέρεις δικά σου παιδιά σε αυτόν τον κόσμο, μόνο και μόνο για να διαιωνίσεις τα γονίδιά σου.

λέει πως αν πραγματικά κάποιος αγαπάει τα παιδιά, μπορεί να προσπαθήσει να υιοθετησει κάποιο φτωχό ή παρατημένο παιδάκι από 3η χώρα για να το "σώσει" όσο γίνεται.

αλλά, όχι, ο κόσμος επιμένει να κάνει βιολογικά παιδιά, μόνο και μόνο από κοινωνική σύμβαση.

 

έτσι, γαι να δούμε και το σκεπτικό κάποιας κοπέλας που δεν έχει κάνει παιδιά από πεποίθηση κι όχι γιατί δεν ήθελε να ξεβολευτεί.

 

Άρα τι προτείνει η κοπέλα αυτή. Να σταματήσουμε να αναπαραγόμαστε σαν είδος γιατί είναι άδικος και μάταιος ο κόσμος τούτος;; Να το υιοθετήσεις το παιδάκι και να το μεγαλώσεις σαν εκπρόσωπο της τελευταίας γενιάς της ανθρωπότητας;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Με το να υιοθετήσω ένα παιδί από τον τρίτο κόσμο δεν σώζω τον κόσμο, σώζω το συγκεκριμένο παιδί, το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται...

αν θέλω να σώσω τον κόσμο (αν σώζεται) τότε μετέχω σε δράσεις που στόχο έχουν την ανάδειξη και την αντιμετώπιση των προβλημάτων. Στις χώρες της Αφρικής για παράδειγμα εστιάζεται πλέον η έρευνα στην ενημέρωση των γυναικών, στην χρήση του προφυλακτικού κλπ ώστε να μην γεννιούνται ανεξέλεγκτα παιδιά που η μοίρα τους είναι ο θάνατος!

Απο εκεί και πέρα sorry αλλά η ατάκα "δεν φέρνω παιδί σε τούτο τον μάταιο κόσμο" μου κάνει απλώς ως δικαιολογία....

Καλώς η κακώς αυτός είναι ο κόσμος μας ή θα κάνουμε κάτι για να τον αλλάξουμε ο καθένας στο μέτρο του δυνατού και αυτό ξεκινάει από την παιδεία μας και από το σπίτι μας ή θα καθόμαστε και θα κάνουμε κριτική...

Η κοπέλα δεν έγραψε ότι με το να υιοθετήσει κανείς ένα παιδί από τον 3ο κόσμο, σώζει τον κόσμο...έγραψε ότι σώζει ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

Επειδή βλέπω ότι σε απασχολεί πολύ το θέμα του να διαβάζουμε πριν σχολιάσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Sofi@, το κοινωνικό πλαίσιο καθορίζει περισσότερο την ανάγκη για τεκνοποίηση παρά κάποιο ένστικτο. Κανένα είδος δεν έχει ένστικτο αναπαραγωγής, μη το μπερδεύουμε με το σεξουαλικό ένστικτο.

 

Όχι vtgian, δεν ισχύει αυτό που λες. Ισχύει αυτό που λέει η ΑΝΝΑ24

 

Ο λόγος που έχουμε ορμές είναι το ένστικτο της αναπαραγωγής. Απλά είναι υποσυνείδητο. Η φύση δε μας έδωσε τα γεννητικά όργανα για διασκέδαση, μας τα έδωσε για να διαιωνίσουμε το είδος.

Το ένστικτο της αναπαραγωγής, όπως και της επιβίωσης είναι από τα βασικά και τα έχουν όλα τα ζώα.

 

κι αποδεικνύεται περίτρανα από το γεγονός ότι τα θηλαστικά ζώα δεν ζευγαρώνουν κάθε μέρα, αλλά μόνο σε συγκεκριμένες περιόδους, που τα θηλυκά βρίσκονται σε οίστρο. Ρώτησε όποιον εκτροφέα θέλεις. Μάλιστα, τα περισσότερα είδη κάνουν έναν διαχωρισμό, για να επιλέξουν τον εκπρόσωπο του είδους με τα πιο ισχυρά γονίδια, για να τα μεταφέρουν στους απογόνους τους. Εκεί υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις, ανάλογα με το είδος.

 

Μόνο ο άνθρωπος κάνει σεξ καθαρά για διασκέδαση.

Link to comment
Share on other sites

Το ήθελε από πάντα, από παιδί δηλαδή, οπότε δεν ξέρω αν μπορούμε να το πούμε ένστικτο, θα μπορούσε να είναι και επιθυμία.

 

Αν και πιο πολύ το έγραψα για το αν είναι εγωιστικό το να μην κάνεις παιδιά!

 

Άλλο το να μην μπορείς ή να μην είναι ευνοικές οι συνθήκες και άλλο να μην θέλεις. Εγώ δεν μπορώ να βρω άλλο κίνητρο πέραν του εγωισμού...

 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όσες κάνουν παιδιά είναι αλτρουίστριες...:P έχω γράψει τις κατηγορίες που διακρίνω εγώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κοπέλα δεν έγραψε ότι με το να υιοθετήσει κανείς ένα παιδί από τον 3ο κόσμο, σώζει τον κόσμο...έγραψε ότι σώζει ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

Επειδή βλέπω ότι σε απασχολεί πολύ το θέμα του να διαβάζουμε πριν σχολιάσουμε....

 

Σώζει το συγκεκριμένο παιδί, αλλά προτρέπει και τους άλλους να μην κάνουν βιολογικά παιδιά...:confused: άρα τι; τελειώσαμε σαν είδος;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι τελικά άνοιξα μεγάλο θέμα :(

 

[....] θα παραθέσω κι εγώ συνοπτικά τη γνώμη μου:

 

Οι γυναίκες που επιλέγουν συνειδητά να μην κάνουν παιδιά, πολύ καλά κάνουν!!! Μια μητέρα που κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξει καταθλιπτική είτε γιατί νιώθει ανεπαρκής προς το παιδί της είτε γιατί νιώθει ότι παράτησε άλλους τομείς της ζωής της για να γίνει μητέρα, δε νομίζω ότι είναι ό,τι καλύτερο!!!

Έχω 2 τρανταχτές περιπτώσεις, καριερίστες και οι 2, 52 και 61 σε ηλικία, οι οποίες δηλώνουν ευθαρσώς και το πιστεύουν ότι καλύτερα που δεν έκαναν παιδιά και επειδή τις γνωρίζω πολύ καλά σαν χαρακτήρες, καταλαβαίνω γιατί το λένε. Έκαναν σοφά την επιλογή τους και τη στηρίζουν και αυτό είναι δείγμα ωριμότητας και ισορροπημένου χαρακτήρα.

 

Οι γυναίκες που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, είναι μια πολύ μεγάλη κατηγορία. Άλλες το έχουν πάρει απόφαση και συνεχίζουν τη ζωή τους κι άλλες αγωνιούν και πονάνε, γιατί επιθυμούν διακαώς τη μητρότητα. Η ψυχοσύνθεση της κάθε γυναίκας είναι διαφορετική, οπότε νομίζω ότι θα είναι άδικο γι'αυτές να κάνουμε περαιτέρω ανάλυση.

 

Οι γυναίκες που κακοποιούν τα παιδιά τους δεν έχουν μητρικό, αλλά κτηνώδες ένστικτο!!! Σίγουρα από πίσω σέρνονται βαρύτατα ψυχικά νοσήματα, καθώς ένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν μπορεί να πειράξει ούτε μυρμήγκι, πόσο μάλλον το ίδιο του το παιδί!!!

 

Το σεξουαλικό ένστικτο του ανθρώπου βασίζεται στο αναπαραγωγικό ένστικτο, απλά ως έλλογα όντα έχουμε διαχωρίσει στην πορεία της εξέλιξής μας. Για τα ζώα είναι ένα και το αυτό, όπως είναι και η επικράτηση του κυρίαρχου αρσενικού σε ορισμένα είδη και γι'αυτό σκοτώνουν τα νεογέννητα, ιδίως τα αιλουροειδή. Στο ζωικό βασίλειο επικρατεί το μητρικό ένστικτο και η μητέρα εγκαταλείπει το παιδί της μόνο όταν αυτό δεν έχει ελπίδα επιβίωσης.

 

Το να βρεις τον κατάλληλο σύντροφο είναι όντως θέμα τύχης! Εγώ δεν υπήρχε πιθανότητα να κάνω παιδί με κάποιον άλλο, καθώς θεωρώ ότι ο άντρας μου είναι ιδανικός για οικογένεια ενώ όλοι οι προηγούμενοι σύντροφοί μου ήταν ανεύθυνοι και ευθυνόφοβοι. Ίσως και η εμπιστοσύνη που του είχα και η ζεστασιά που ένιωθα μαζί του να "ξύπνησε" μέσα μου την "ανάγκη" να κάνω παιδί, γιατί νωρίτερα άκουγα παιδιά και εξαφανιζόμουν.

 

Όσο για το θέμα της ισορροπίας και της ωριμότητας, έγραψα σε προηγούμενο post ότι είμαι συναισθηματικά ανισόρροπη και δεν θεωρώ τον εαυτό μου τέρας ωριμότητας. Απλά η απόφασή μου για παιδί ήταν συνειδητή, οπότε έχω την κοινή λογική ότι το παιδί δεν είναι ούτε παιχνίδι ούτε μπαλάκι, οπότε προσπαθώ να φέρομαι με σύνεση και να μη βγάζω πάνω του τα απωθημένα μου, είτε αυτά λέγονται ψυχικά τραύματα είτε νεύρα από τη δουλειά είτε οτιδήποτε άλλο. Θέλω να μεγαλώσω ένα παιδί υγιές (όσο εξαρτάται από εμένα φυσικά), ευτυχισμένο, συναισθηματικά πλήρες και να βγάλω έναν χρήσιμο άνθρωπο στην κοινωνία και αυτό είναι το αίσθημα ευθύνης απέναντι στο παιδί μου. Το ένστικτο είναι να το αγαπάω και να το προστατεύω.

 

Συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι vtgian, δεν ισχύει αυτό που λες. Ισχύει αυτό που λέει η ΑΝΝΑ24

 

 

 

κι αποδεικνύεται περίτρανα από το γεγονός ότι τα θηλαστικά ζώα δεν ζευγαρώνουν κάθε μέρα, αλλά μόνο σε συγκεκριμένες περιόδους, που τα θηλυκά βρίσκονται σε οίστρο. Ρώτησε όποιον εκτροφέα θέλεις. Μάλιστα, τα περισσότερα είδη κάνουν έναν διαχωρισμό, για να επιλέξουν τον εκπρόσωπο του είδους με τα πιο ισχυρά γονίδια, για να τα μεταφέρουν στους απογόνους τους. Εκεί υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις, ανάλογα με το είδος.

 

Μόνο ο άνθρωπος κάνει σεξ καθαρά για διασκέδαση.

 

Και τα δελφίνια και ένα είδος πιθήκου, σύμφωνα με τις έρευνες!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σώζει το συγκεκριμένο παιδί, αλλά προτρέπει και τους άλλους να μην κάνουν βιολογικά παιδιά...:confused: άρα τι; τελειώσαμε σαν είδος;

Καθόλου δεν τελειώσαμε, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει, υπάρχει υπερπληθυσμός στον πλανήτη...:rolleyes:

Αλλά προφανώς δεν είναι αυτό το θέμα μας, το θέμα μας είναι με τι κριτήριο αξιολογούνται, ελαφρά τη καρδία και από περιπτώσεις "γνωστών", οι επιλογές των ανθρώπων ως εγωιστικές ή μη!

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα δεν έγραψε ότι με το να υιοθετήσει κανείς ένα παιδί από τον 3ο κόσμο, σώζει τον κόσμο...έγραψε ότι σώζει ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

Επειδή βλέπω ότι σε απασχολεί πολύ το θέμα του να διαβάζουμε πριν σχολιάσουμε....

 

και αυτό εγωιστικό είναι, σώζω ένα παιδί και τα άλλα τι θα γίνουν??

αυτό που θέλω να πω είναι πως αν έχουμε να προσφέρουμε περίσσευμα αγάπης να το κάνουμε συντονισμένα, αν μας ενδιαφέρουν τα παιδιά του 3ου κόσμου να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτά. Όσα παιδάκια και να υιοθετήσουν και 5 και 100 γυναίκες δεν αλλάζει κάτι. Αλλάζει όμως εάν υπάρχει μία συγκεκριμένη αντιμετώπιση.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[/b]Και τα δελφίνια και ένα είδος πιθήκου, σύμφωνα με τις έρευνες!

 

Που έχουν και τις περισσότερες ομοιότητες με τους ανθρώπους. ;)

 

Ναι, τελοσπάντων απειροελάχιστα. Υπάρχουν επίσης έρευνες που αποδεικνύουν ότι η αναπαραγωγική διαδικασία δεν είναι ευχάριστη σε πολλά είδη, στα περισσότερα διεκπεραιωτική, σε κάποια μάλιστα επώδυνη, ιδίως για τα θηλυκά. Οπότε μιλάμε για ένστικτο 100%.

Link to comment
Share on other sites

......

 

η φίλη μου θεωρεί ότι η μέγιστη έκφραση εγωισμού είναι να θέλεις να φέρεις δικά σου παιδιά σε αυτόν τον κόσμο, μόνο και μόνο για να διαιωνίσεις τα γονίδιά σου.

λέει πως αν πραγματικά κάποιος αγαπάει τα παιδιά, μπορεί να προσπαθήσει να υιοθετησει κάποιο φτωχό ή παρατημένο παιδάκι από 3η χώρα για να το "σώσει" όσο γίνεται.

αλλά, όχι, ο κόσμος επιμένει να κάνει βιολογικά παιδιά, μόνο και μόνο από κοινωνική σύμβαση.

 

έτσι, γαι να δούμε και το σκεπτικό κάποιας κοπέλας που δεν έχει κάνει παιδιά από πεποίθηση κι όχι γιατί δεν ήθελε να ξεβολευτεί.

 

 

Ποσα παιδια, ειπες, οτι εχει υιοθετησει η φιλη σου, απο τον τριτο κοσμο, ?? :rolleyes:

Καλα μας επεισε η φιλη σου!!!!

 

Τι καθε βλακεια που λεει η καθεμια πρεπει να την δημοσιευουμε κιολας σαν επιχειρημα? Ελεος, οπως λεει και η mama-3

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν τελειώσαμε, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει, υπάρχει υπερπληθυσμός στον πλανήτη...:rolleyes:

Αλλά προφανώς δεν είναι αυτό το θέμα μας, το θέμα μας είναι με τι κριτήριο αξιολογούνται, ελαφρά τη καρδία και από περιπτώσεις "γνωστών", οι επιλογές των ανθρώπων ως εγωιστικές ή μη!

 

επειδή κάποιοι αποφάσισαν να κάνουν παιδιά :rolleyes:

άμα πουμε όλοι ότι το σταματάμε τότε θα μείνει ο πλανήτης και οι τερέζες! και οι φίλες κάποιων από εδώ μέσα!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα δεν έγραψε ότι με το να υιοθετήσει κανείς ένα παιδί από τον 3ο κόσμο, σώζει τον κόσμο...έγραψε ότι σώζει ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

Επειδή βλέπω ότι σε απασχολεί πολύ το θέμα του να διαβάζουμε πριν σχολιάσουμε....

:P:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν τελειώσαμε, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει, υπάρχει υπερπληθυσμός στον πλανήτη...:rolleyes:

Αλλά προφανώς δεν είναι αυτό το θέμα μας, το θέμα μας είναι με τι κριτήριο αξιολογούνται, ελαφρά τη καρδία και από περιπτώσεις "γνωστών", οι επιλογές των ανθρώπων ως εγωιστικές ή μη!

 

Άρα κάνουμε μια παύση μέχρι να γίνει καλύτερος ο κόσμος και μειωθεί-γεράσει ο πληθυσμός;

 

Τέλοσπάντων τζατζικάκι, έχω αναλύσει παραπάνω τις κατηγορίες ανθρώπων που θεωρώ ότι κάνουν εγωιστικές επιλογές. Στη μία μάλιστα περίπτωση γράφω ότι είναι σεβαστή η επιλογή και μπράβο που έχουν το θάρρος της γνώμης τους. δεν είναι όμως σεβαστή η επιλογή, όταν φέρνουν στον κόσμο ένα παιδι και μετά το παρατάνε στην τύχη του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως, έχω φίλη που δεν έχει κάνει παιδιά από επιλογή γιατί θεωρεί ότι δεν είναι σωστό να φέρεις αθώα παιδιά σε αυτόν τον απαίσιο και άδικο κόσμο.

 

η φίλη μου θεωρεί ότι η μέγιστη έκφραση εγωισμού είναι να θέλεις να φέρεις δικά σου παιδιά σε αυτόν τον κόσμο, μόνο και μόνο για να διαιωνίσεις τα γονίδιά σου.

λέει πως αν πραγματικά κάποιος αγαπάει τα παιδιά, μπορεί να προσπαθήσει να υιοθετησει κάποιο φτωχό ή παρατημένο παιδάκι από 3η χώρα για να το "σώσει" όσο γίνεται.

αλλά, όχι, ο κόσμος επιμένει να κάνει βιολογικά παιδιά, μόνο και μόνο από κοινωνική σύμβαση.

 

έτσι, γαι να δούμε και το σκεπτικό κάποιας κοπέλας που δεν έχει κάνει παιδιά από πεποίθηση κι όχι γιατί δεν ήθελε να ξεβολευτεί.

 

Και τι έκανε τελικά η ίδια, υιοθέτησε;

 

Αν όχι, δεν ξέρω τι βαρύτητα έχει η θέση της σε αυτή τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα παιδια, ειπες, οτι εχει υιοθετησει η φιλη σου, απο τον τριτο κοσμο, ?? :rolleyes:

Καλα μας επεισε η φιλη σου!!!!

 

Τι καθε βλακεια που λεει η καθεμια πρεπει να την δημοσιευουμε κιολας σαν επιχειρημα? Ελεος, οπως λεει και η mama-3

 

ωραίος τρόπος...

μπορεί να μη συμφωνεις, αλλά να χαρακτηρίζεις τη γνώμη κάποιου ως βλακεία και τον ίδιο ως ψώνιο, χωρίς να τον ξέρεις καν... τί να πω...

 

(α, βλέπω πρόλαβες και άλλαξες το "ψώνιο" με το "καθεμία")

Link to comment
Share on other sites

και αυτό εγωιστικό είναι, σώζω ένα παιδί και τα άλλα τι θα γίνουν??

αυτό που θέλω να πω είναι πως αν έχουμε να προσφέρουμε περίσσευμα αγάπης να το κάνουμε συντονισμένα, αν μας ενδιαφέρουν τα παιδιά του 3ου κόσμου να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτά. Όσα παιδάκια και να υιοθετήσουν και 5 και 100 γυναίκες δεν αλλάζει κάτι. Αλλάζει όμως εάν υπάρχει μία συγκεκριμένη αντιμετώπιση.

 

Εδώ θα διαφωνήσω, μπορεί να μην αλλάζει ο κόσμος όλος, αλλάζει όμως όλος ο κόσμος έστω και ενός παιδιού.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάνουμε μια παύση μέχρι να γίνει καλύτερος ο κόσμος και μειωθεί-γεράσει ο πληθυσμός;

 

Τέλοσπάντων τζατζικάκι, έχω αναλύσει παραπάνω τις κατηγορίες ανθρώπων που θεωρώ ότι κάνουν εγωιστικές επιλογές. Στη μία μάλιστα περίπτωση γράφω ότι είναι σεβαστή η επιλογή και μπράβο που έχουν το θάρρος της γνώμης τους. δεν είναι όμως σεβαστή η επιλογή, όταν φέρνουν στον κόσμο ένα παιδι και μετά το παρατάνε στην τύχη του.

 

Ο οποίος όμως καλύτερος θα γίνει απο τους άλλους όχι από εμάς, εμείς θα κριτικάρουμε τι δεν μας αρέσει!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

και αυτό εγωιστικό είναι, σώζω ένα παιδί και τα άλλα τι θα γίνουν??

αυτό που θέλω να πω είναι πως αν έχουμε να προσφέρουμε περίσσευμα αγάπης να το κάνουμε συντονισμένα, αν μας ενδιαφέρουν τα παιδιά του 3ου κόσμου να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτά. Όσα παιδάκια και να υιοθετήσουν και 5 και 100 γυναίκες δεν αλλάζει κάτι. Αλλάζει όμως εάν υπάρχει μία συγκεκριμένη αντιμετώπιση.

Ως γνωστόν, αυτά είναι ασπιρίνες (αν αναφέρεσαι στη φιλανθρωπία) και για να αισθανόμαστε εμείς οι προνομιούχοι καλύτερα...Μόνο μια σωστή οικογένεια μπορεί να αλλάξει τη ζωή ενός παιδιού και δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει αν είναι 5 ή 100 παιδιά. Σημασία έχει ότι αλλάζει τη ζωή τους δραστικά! Ok, με την ίδια λογική να μην κάνουμε τίποτα θετικό, εμείς θα αλλάξουμε τον κόσμο? Καθόλου εγωιστικό :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

είναι σε διαδικασία..

 

Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Γιατί το έχω ξανακούσει, αλλά από άτομα που δεν υιοθέτησαν, δεν ενδιαφέρθηκαν καθόλου να το κάνουν πράξη δηλαδή. Είναι παντρεμένη η κοπέλα; Απευθύνθηκε στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Αν θέλεις απαντάς, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο οποίος όμως καλύτερος θα γίνει απο τους άλλους όχι από εμάς, εμείς θα κριτικάρουμε τι δεν μας αρέσει!!

 

:P:p

Δεν έχει λογική πάντως το να μην φέρνουμε παιδιά στον άδικο κόσμο μας. Δηλαδή σταματάει η αναπαραγωγή, εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει χρόνος να βελτιώσουμε τον κόσμο και τελειώνει η ιστορία του ανθρώπου...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Γιατί το έχω ξανακούσει, αλλά από άτομα που δεν υιοθέτησαν, δεν ενδιαφέρθηκαν καθόλου να το κάνουν πράξη δηλαδή. Είναι παντρεμένη η κοπέλα; Απευθύνθηκε στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Αν θέλεις απαντάς, φυσικά.

είναι 47 ετών και σε σχέση εδώ και πολλά χρόνια. απευθύνθηκε σε χώρα της Αφρικής.

 

έγραψα τη θέση της για να δούμε και μια άλλη γνώμη. προσωπικά δε συμφωνώ αλλά σέβομαι τη γνώμη του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν, αυτά είναι ασπιρίνες (αν αναφέρεσαι στη φιλανθρωπία) και για αισθανόμαστε εμείς οι προνομιούχοι καλύτερα...Μόνο μια σωστή οικογένεια μπορεί να αλλάξει τη ζωή ενός παιδιού και δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει αν είναι 5 ή 100 παιδιά. Σημασία έχει ότι αλλάζει τη ζωή τους δραστικά! Ok, με την ίδια λογική να μην κάνουμε τίποτα θετικό, εμείς θα αλλάξουμε τον κόσμο? Καθόλου εγωιστικό :rolleyes:

 

Και μόνο η χρήση του όρου φιλανθρωπία όπως το θέτεις σε συνδυασμό με τα άλλα του έχεις δώσει ήδη αρνητικό χαρακτήρα.

Προφανώς και επαινώ μία γυναίκα που θα υιοθετήσει ένα παιδάκι από τον τρίτο κόσμο, μάντεψε όμως, ότι πιο πολύ θα μείνει στα λόγια παρά στις πράξεις.

Συμμετέχω σε δράσεις και ενώ σε φόρουμ και λοιπά βλέπω ένα κύμα αγάπης και συμπαράστασης και ναι πάμε όλοι μαζί πως γίνεται σε όλα αυτά να είμαστε 3 και ο κούκος?

Δεν περιμένω απάντηση, σκέψεις θέτω για προβληματισμό!

Σε όλα τα μηνύματα που δημοσιεύτηκαν υπήρξαν πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...