Recommended Posts

Αρα πλήρωσες για να τα κάνεις, χωρίς χρήση ασφάλειας. Αν το είχες πει εξαρχής, δεν θα ρωτούσα πότε το έκανες. Αν πληρώνεις, ότι θέλεις γίνετε. Με τη σημερινή κατάσταση των ταμείων όμως, τα δημόσια νοσοκομεία δεν κάνουν δωρεάν (στους ασφαλισμένους) εξετάσεις, χωρίς να συντρέχει ιατρικός λόγος. Αρα πρέπει ένας γιατρός να πιστοποιήσει ότι συντρέχει κάποιος λόγος, για να σε παραπέμψει σε εξέταση. Αν πληρώνεις, ναι κλείνεις ένα ραντεβού και κάνεις όλες τις εξετάσεις που θες.

Δεν είπα ότι είναι άχρηστη η εξέταση από μόνη της. Εϊπα ότι είναι εξειδικευμένη και υπάρχουν σοβαρές ιατρικές ενδείξεις για να συμβεί. Κάποιες εγκυμοσύνες την χρειάζονται και κάποιες την κάνουν ούτως ή άλλως, χωρίς να συντρέχει ιατρικός λόγος.

Αυτό είναι δική σου άποψη κ καλύτερα να την κρατήσεις για τον εαυτό σου , για να μην πληροφορείς λάθος

Νόμιζα οτι βλέποντας στο τικερ παιδάκι σχεδόν 6 χρονών θα καταλάβαινες, για πότε μιλάω. Δεν έκανα χρήση ασφάλειας για δικούς μου λόγους κ ναι πλήρωσα 35 ευρώ ...κ όχι 200

το 2010 κ 2011 λοιπόν που έκανα τις εξετάσεις , έτσι κι αλλιώς δεν μπορούσαν να τις γράψουν οι γιατροί. Ελεγε ο γιατρός ''κάνε την τάδε εξέταση , την τάδε εβδομάδα'' , έκλεινες ραντεβού κ τις έκανες....

Για να σου λύσω όλες τις απορίες , στα εξωτερικά του Αλεξάνδρας, στην οδό Λαμψάκου, ξεχωριστά απο το μαιευτήριο , στο τμήμα προγεννητικού, με πιστοποιημένο γιατρό...

όλα αυτά ...για τα έσοδα που αναφέρεις για τα ιατρεία που την εφαρμόζουν......προφανώς για σένα αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης της....

3W24p3.png

Διαφημίσεις

Υποχρεωτική δεν είναι καμία εξέταση.

Προτεινόμενες είναι η αυχενική, η β' επιπέδου και το ντόπλερ και συνηθίζεται να λέγονται "οι τρεις μεγάλοι υπέρηχοι" μιας και δίνουν άλλα στοιχεία από τον απλό υπέρηχο.

Επίτρεψε μου να διαφωνήσω...με την ιδια λογική δλδ κ ο γιατρός δεν θεωρείται απαραίτητος, οπότε μια χαρά μπορούμε να γεννήσουμε φυσικά κατ οίκον...

jTRQp2.png KPxIp3.png

Κανεις δεν σε υποχρεωνει να κανεις καμια εξεταση ολες τις κανεις για το καλο του μωρου κ το καλο το δικο σου. ! Οσο προχωραει η επιστημη τοσο πρωχωρανε κ οι εξετασεις οποτε καλο ειναι να κανουμε το καλητερο δυνατο για την υγεια του μωρου μας οποτε ναι εννοειτε οτι ολες οι κοπελες πρεπει να το κανουν το dobbler δινει σημαντικες πληροφοριες για το αν δυσφορει το μωρο κατι που ενας απλος υπερηχος ισως να μην το πιασει.

Το υπερηχογράφημα ανάπτυξης ή doppler γίνεται συνήθως μεταξύ της 28ης και της 32ης εβδομάδας της εγκυμοσύνης.

Πολλοί μαιευτήρες γυναικολόγοι συμβουλεύουν η εξέταση αυτή να πραγματοποιείται σε όλες τις γυναίκες, ενώ άλλοι θεωρούν ότι πρέπει να πραγματοποιείται μόνο σε γυναίκες με επιπλοκές στην παρούσα ή σε προηγούμενες κυήσεις.

Ως επιπλοκές της κύησης που καθιστούν αναγκαίο το υπερηχογράφημα ανάπτυξης είναι: η προεκλαμψία, η υπέρταση κύησης, ο σακχαρώδης διαβήτης, η ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης και ο ενδομήτριος θάνατος (σε προηγούμενη κύηση).

Σκοπός του doppler κύησης είναι ο καθορισμός της ανάπτυξης του εμβρύου και συγχρόνως η μελέτη της αιμάτωσης της μήτρας, του πλακούντα και του ίδιου του εμβρύου.

Πότε και γιατί κάνουμε το Υπερηχογράφημα (Doppler) Κύησης.

Το υπερηχογράφημα ανάπτυξης περιλαμβάνει:

Μέτρηση μεγέθους του εμβρύου και πιο συγκεκριμένα της κεφαλής, της κοιλιάς και του μηριαίου οστού καθώς και την τελική εκτίμηση του βάρους του.

Μέτρηση της ποσότητας του όγκου του αμνιακού υγρού του εμβρύου, του υγρού δηλαδή που περιβάλλει το έμβρυο.

Εκτίμηση της θέσης του πλακούντα και της εμφάνισής του.

Εξέταση των κινήσεων του εμβρύου.

Με το έγχρωμο υπερηχογράφημα ανάπτυξης εκτιμάται επίσης η ροή του αίματος στις μητριαίες αρτηρίες, στην ομφαλική αρτηρία, στη μέση εγκεφαλική αρτηρία και στο φλεβώδη πόρο.

Το λινκ.

Ενδεικτικό είναι. Ολες οι σελίδες πάνω κάτω τα ίδια γράφουν. Μια αναζήτηση του τύπου "εξετάσεις εγκυμοσύνης", αρκεί για να δεις τι συνηθίζεται στην ελλάδα.

https://www.iator.gr/2012/11/27/pote-kai-giati-kanoume-to-yperixografima-doppler-kyisis/

Πολλές εξετάσεις είναι εξετάσεις ρουτίνας.

Ιερό είναι το έμβρυο, ιερή είναι η εγκυμοσύνη, ιερή είναι ακόμη και η μητέρα. Οχι οι εξετάσεις.

Οι εξετάσεις είναι χρηστικές. Τις κάνουμε όταν μας καθοδηγεί ο γιατρός μας και εφόσον συντρέχουν ιατρικοί λόγοι.

Δεν έχω ερειστικη διάθεση , απλά δεν μου αρέσουν οι αφορισμοι..... τύπου αυτό είναι απαραίτητο το άλλο οχι...

Μην κρίνεις από ένα καλό αποτέλεσμα , πολλά μπορεί να συμβούν σε μια εγκυμοσύνη

Καταλαβαίνω πως οι καιροί είναι δύσκολοι Κ τα χρήματα αρκετά για κάποιες εξετάσεις αλλά καλώς η κακώς χρειάζεται Κ αυτό .

Επιπλέον το τι είναι ιερό για κάθε έναν είναι απολύτως σχετικό .....αν Κ δεν έγραψα ότι οι εξετάσεις είναι ιερές σίγουρα δεν είναι Κ απλά χρηστικές !

Το λινκ.

Ενδεικτικό είναι. Ολες οι σελίδες πάνω κάτω τα ίδια γράφουν. Μια αναζήτηση του τύπου "εξετάσεις εγκυμοσύνης", αρκεί για να δεις τι συνηθίζεται στην ελλάδα.

https://www.iator.gr/2012/11/27/pote-kai-giati-kanoume-to-yperixografima-doppler-kyisis/

Δεν μου λέει Κ πολλά ένα Λίνκ, στο διαδίκτυο μπορεί κανείς να βρει τα πάντα ....

Προς κάθε κατεύθυνση ....

Για το παιδί σου τα κανείς όχι για τίποτε άλλο η επιστήμη προχωρά Κ αξιοποιείς ότι μπορείς ....

Επίτρεψε μου να διαφωνήσω...με την ιδια λογική δλδ κ ο γιατρός δεν θεωρείται απαραίτητος, οπότε μια χαρά μπορούμε να γεννήσουμε φυσικά κατ οίκον...

Θα σε συγχωρήσω γιατί διαφωνείς για να διαφωνείς και δεν θέλεις να δεχτείς πως φυσικά και μπορεί να κάνει ο καθένας ΟΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ή όσες του προτείνει ο γιατρός του, αλλά υποχρεωτικές δεν είναι.

Στο δεύτερο σκέλος της πρότασης σου, είναι τελείως αυθαίρετος ο συλλογισμός.

Είμαστε από τη φύση μας έτοιμες και ικανές να γεννήσουμε. Ο γιατρός χρειάζεται για να επέμβει όταν κάτι πάει στραβά και για να μας καθησυχάσει όταν όλα πάνε καλά. Αλλά κι αν δεν υπάρχει γιατρός, δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ μπορείς να γεννήσεις.

Επιπλέον, η μαία είναι η καταλληλότερη επαγγελματίας για να συνδράμει σε μια γέννα. Ασχετα με το τι συνηθίζεται στην ελλάδα.

Γέννησα σπίτι μου, εφόσον είχα τη σύμφωνη γνώμη της ιατρού μου, ότι είμαι απόλυτα υγιής και πληρώ τις προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο, αλλά χωρίς την παρουσία της. Οπότε, το πόσο απαραίτητος είναι ένας γιατρός, έχει να κάνει με τις ιατρικές ενδείξεις πρώτα απ' όλα και μετά, με την συνήθεια της κάθε χώρας, την οικονομική δυνατότητα κι άλλα πολλά.

Και πάλι το λινκ δεν είναι αποτρεπτικό στο μην κάνει μια έγκυος την εξέταση ακόμα κι αν δεν συντρέχει σοβαρός ιατρικός λόγος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Θα σε συγχωρήσω γιατί διαφωνείς για να διαφωνείς και δεν θέλεις να δεχτείς πως φυσικά και μπορεί να κάνει ο καθένας ΟΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ή όσες του προτείνει ο γιατρός του, αλλά υποχρεωτικές δεν είναι.

Στο δεύτερο σκέλος της πρότασης σου, είναι τελείως αυθαίρετος ο συλλογισμός.

Είμαστε από τη φύση μας έτοιμες και ικανές να γεννήσουμε. Ο γιατρός χρειάζεται για να επέμβει όταν κάτι πάει στραβά και για να μας καθησυχάσει όταν όλα πάνε καλά. Αλλά κι αν δεν υπάρχει γιατρός, δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ μπορείς να γεννήσεις.

Επιπλέον, η μαία είναι η καταλληλότερη επαγγελματίας για να συνδράμει σε μια γέννα. Ασχετα με το τι συνηθίζεται στην ελλάδα.

Γέννησα σπίτι μου, εφόσον είχα τη σύμφωνη γνώμη της ιατρού μου, ότι είμαι απόλυτα υγιής και πληρώ τις προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο, αλλά χωρίς την παρουσία της. Οπότε, το πόσο απαραίτητος είναι ένας γιατρός, έχει να κάνει με τις ιατρικές ενδείξεις πρώτα απ' όλα και μετά, με την συνήθεια της κάθε χώρας, την οικονομική δυνατότητα κι άλλα πολλά.

Κοριτσι εδω εχεις λαθος η φυση εχει δωσει την δυνατοτητα να γεννας μονη σου δεν εχει δωσει ομως την δυνατοτητα το 99% των γεννων να φερουν στη ζωη τα μωρα ζωντανα. Δηλαδη η φυση εχει φτιαξει την γυναικα να μπορει να γεννησει στη ζωη της 15 μωρα κ παραπανω ομως η ιδια η φυση εχει προβλεψει οι μισες γεννες να μην ειναι επιτυχημενες παλιοτερα που γεννουσαν χωρις βοηθεια εχαναν παρα πολλα παιδια κ μαζι τους φευγαν κ παρα πολλες γυναικες. Τωρα πια αν χαθει γυναικα στη γεννα ο γιατρος θα παει φυλακη γιατι εχει γινει καποια παραλειψη.

Και πάλι το λινκ δεν είναι αποτρεπτικό στο μην κάνει μια έγκυος την εξέταση ακόμα κι αν δεν συντρέχει σοβαρός ιατρικός λόγος.

Γι'αυτό ακριβώς χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο, διότι δεν είναι αποτρεπτικό.Απλά αναφέρει ότι συμβαίνει. Τόσο απλό.

Μια κοπέλα (εσύ; ) είπε ότι το έκανε γιατί έτσι ήθελε η ίδια. Κι αντιστρόφως, εγώ δεν το έκανα γιατί δεν μου το πρότειναν, αλλά δεν το βρήκα και σκόπιμο, εφόσον δεν υπήρχαν ιατρικές ενδείξεις.

Γιατί πρέπει να αποδείξουμε ότι χωρίς τον γιατρό, την επιστήμη και ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ που είναι υπαρκτές, δεν μπορείς να γεννήσεις υγιώς, ένα υγιές παιδί;

Διαφημίσεις

Γι'αυτό ακριβώς χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο, διότι δεν είναι αποτρεπτικό.Απλά αναφέρει ότι συμβαίνει. Τόσο απλό.

Μια κοπέλα (εσύ; ) είπε ότι το έκανε γιατί έτσι ήθελε η ίδια. Κι αντιστρόφως, εγώ δεν το έκανα γιατί δεν μου το πρότειναν, αλλά δεν το βρήκα και σκόπιμο, εφόσον δεν υπήρχαν ιατρικές ενδείξεις.

Γιατί πρέπει να αποδείξουμε ότι χωρίς τον γιατρό, την επιστήμη και ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ που είναι υπαρκτές, δεν μπορείς να γεννήσεις υγιώς, ένα υγιές παιδί;

Φυσικά Κ μπορείς αλλά είναι θέμα τύχης ! Ίσως να πάνε Καλά ίσως και όχι . Αν όλες γεννούσαμε όπως οι μαμάδες μας χωρίς υπερήχους , χωρίς εξετάσεις , χωρίς γιατρό θα αυξάνονταν η θνησιμότητα των νεογνών , της μητέρας , θα είχαμε περισσότερα παιδιά με γενετικά σύνδρομα Κ συγγενείς ανωμαλίες ..... τι άλλο θες .....

Κοριτσι εδω εχεις λαθος η φυση εχει δωσει την δυνατοτητα να γεννας μονη σου δεν εχει δωσει ομως την δυνατοτητα το 99% των γεννων να φερουν στη ζωη τα μωρα ζωντανα. Δηλαδη η φυση εχει φτιαξει την γυναικα να μπορει να γεννησει στη ζωη της 15 μωρα κ παραπανω ομως η ιδια η φυση εχει προβλεψει οι μισες γεννες να μην ειναι επιτυχημενες παλιοτερα που γεννουσαν χωρις βοηθεια εχαναν παρα πολλα παιδια κ μαζι τους φευγαν κ παρα πολλες γυναικες. Τωρα πια αν χαθει γυναικα στη γεννα ο γιατρος θα παει φυλακη γιατι εχει γινει καποια παραλειψη.

Η φύση είναι φύση και η επιστήμη έρχεται να συνδράμει στο έργο της, όσο και όταν μπορεί. Δεν χρειάζεται να κάνουμε κήρυγμα ούτε υπέρ, ούτε κατά της επιστήμης και επίσης δεν είναι ντιμπέιτ.

Η εξέταση υπάρχει για συγκεκριμένο λόγο και στην ελλάδα συνηθίζεται να εφαρμόζεται σε όλες τις εγκυμονούσες, με ή χωρίς ιατρική ένδειξη. Αυτό είναι το δεδομένο.

Νομίζω kine πως εσύ θες να αποδείξεις πως μπορεί να γεννηθεί ένα παιδί υγιές χωρίς τις εξετάσεις. Οι υπόλοιπες δεν λέμε το αντίθετο από αυτό, απλά προτιμαμε να προλάβουμε αν κ εφόσον γίνεται το οτιδήποτε. Και τις προγεννητικές εξετάσεις τύπου μεσογειακής αναιμίας δεν υποχρεώνει κανεις κάποια έγκυο να τις κάνει, τις κανει όμως γιατί θέλει να φέρει στον κόσμο ΌΣΟ περνάει από το χέρι της ένα υγιές βρεφος. Κι εσύ που γεννησες σπίτι, πήρες πρώτα το οκ από τη γιατρό, άρα κατά κάποιο τρόπο την χρειαστηκες.

Μια κοπέλα (εσύ; ) είπε ότι το έκανε γιατί έτσι ήθελε η ίδια. Κι αντιστρόφως, εγώ δεν το έκανα γιατί δεν μου το πρότειναν, αλλά δεν το βρήκα και σδεν κόπιμο, εφόσον δεν υπήρχαν ιατρικές ενδείξεις.

Δεν εχεις καταλαβει μπορεις να γεννησεις ενα υγιες παιδι αλλα μπορει κ να το χασεις το ιδιο ευκολα επειδη δεν εκανες μια απλη εξεταση. Για παραδειγμα αν σου δειξει το μια εξεταση οτι το παιδι εχει καποια δυσφορια εσυ μπορεις να γεννησεις στις 37 εβδομαδες αν ομως δεν εχεις κανει καμια εξεταση πολυ πιθανο να εχεις ενδομητριο θανατο κ να το παρεις χαμπαρι οταν πια θα ειναι αργα.

Μιλάμε για έναν υπέρηχο(πιο εξειδικευμένο φυσικά), όχι για επεμβατική εξέταση. Ως εκ τούτου νομίζω πως είναι τουλάχιστον υπερβολή για να μην πω ανευθυνότητα να χαρακτηρίζεται πλεονασμός από κάποιον που κατά δική του ομολογία δεν έχει καμία σχέση με τον ιατρικό χώρο. Και οι εξετάσεις δεν είναι προαιρετικές αν έχει κάποιος συνείδηση των συνεπειών που μπορεί να έχει για την εγκυμονούσα ή το έμβρυο το να μην τις κάνει. Φαντάζει αδιανόητο τη σήμερον να δίνει η επιστήμη την δυνατότητα για προγεννητικές εξετάσεις του εμβρύου και της μητέρας κι εμείς να συμπεριφερόμαστε όπως οι προγιαγιάδες μας. Ας πάμε να γεννήσουμε και στα χωράφια, στο σπίτι μας, στο στάβλο, όπου νομίζουμε τελοσπάντων αλλά τέτοιες επικίνδυνες απόψεις και πρακτικές ας τις κρατάμε για τον εαυτό μας. Έλεος... Δεν ζούμε στον μεσαίωνα. Καλή η εναλλακτική προσέγγιση της εγκυμοσύνης και του τοκετού αλλά να έχουμε και λίγο συναίσθηση του τι λέμε και τι προτείνουμε.

Προς την θεματοθέτρια θα πω πως doppler έκανα κι εγώ το 2009 που ήμουν έγκυος στην κόρη μου. Αν θυμάμαι καλά με αυτόν τον υπέρηχο μπορεί ο γιατρός να δει την ροή του αίματος στον πλακούντα, τις βασικές αρτηρίες κλπ. Δεν γνωρίζω αν το κάνουν σε συγκεκριμένη ομάδα εγκύων (πχ υψηλού κινδύνου) αλλά νομίζω πως μάλλον τις αφορά όλες. Και πάλι όμως, το λέω με κάθε επιφύλαξη, δεν το ξέρω. Ο γιατρός σου είναι ο πιο κατάλληλος να σου λύσει μια τέτοια απορία. ;) Σου εύχομαι με το καλό να γεννηθεί το παιδάκι σου!

n50jp3.png

Διαφημίσεις

Αυτα παλιοτερα γινοντουσαν παρα πολυ συχνα απλα παλιοτερα καναν πολλα παιδια κ το να χασουν κ ενα μωρο πριν την γεννα δεν τους ενδιεφερε το θεωρουσαν φυσιολογικο. Τωρα πια οι γυναικες δεν θελουν απο τα 15 να κανουν 20 παιδια κ να χανουν στη γεννα τα μισα οπως κ να το κανεις θελουν δυο τρεις υγιης εγκυμοσυνες κ αυτο διασφαλιζεται μονο με εξετασεις κ γιατρους.

Φυσικά Κ μπορείς αλλά είναι θέμα τύχης ! Ίσως να πάνε Καλά ίσως και όχι . Αν όλες γεννούσαμε όπως οι μαμάδες μας χωρίς υπερήχους , χωρίς εξετάσεις , χωρίς γιατρό θα αυξάνονταν η θνησιμότητα των νεογνών , της μητέρας , θα είχαμε περισσότερα παιδιά με γενετικά σύνδρομα Κ συγγενείς ανωμαλίες ..... τι άλλο θες .....

Από που αντλείς τα στοιχεία αυτά;

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, δεν είναι θέμα τύχης.

Αντιθέτως, το να αντιμετωπίζεται η έγκυος σαν άρρωστη και να υποβάλλεται σε τόσες εξετάσεις, δημιουργεί τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που φαντάζεσαι.

Γι' αυτό η γέννα στο σπίτι και οι το δυνατόν ελάχιστες παρεμβάσεις στον τοκετό, προτείνονται για τις ομαλές εγκυμοσύνες (και όχι μόνο) και έχουν αποδείξει ότι έχουν καλά αποτελέσματα.

ΑΝ μια γυναίκα, χρίζει ιατρικής παρακολούθησης ή παρέμβασης κατά τη διάρκεια του τοκετού, δεν της προτείνεται η γέννα στο σπίτι. Δεν είναι ζήτημα τύχης αλλά γνώσης.

Υπάρχουν και τα έκτακτα όμως.. εγω έπαθα αποκόλληση πλακούντα ενώ περίμενα ώρες για να γεννήσω φυσιολογικά. Ούτε να σκεφτώ τι θα γινόταν αν δεν ήμουν στο μαιευτήριο. Φαντάζομαι πως κι εσύ που γεννησες σπίτι θα είχες κοντά κάποιο νοσοκομείο για την περίπτωση έκτακτου;

Νομίζω kine πως εσύ θες να αποδείξεις πως μπορεί να γεννηθεί ένα παιδί υγιές χωρίς τις εξετάσεις. Οι υπόλοιπες δεν λέμε το αντίθετο από αυτό, απλά προτιμαμε να προλάβουμε αν κ εφόσον γίνεται το οτιδήποτε. Και τις προγεννητικές εξετάσεις τύπου μεσογειακής αναιμίας δεν υποχρεώνει κανεις κάποια έγκυο να τις κάνει, τις κανει όμως γιατί θέλει να φέρει στον κόσμο ΌΣΟ περνάει από το χέρι της ένα υγιές βρεφος. Κι εσύ που γεννησες σπίτι, πήρες πρώτα το οκ από τη γιατρό, άρα κατά κάποιο τρόπο την χρειαστηκες.

Δεν προσπαθώ να το αποδείξω. Είναι δεδομένο.

Οπως είναι δεδομένο ότι και με όλες τις εξετάσεις του κόσμου, υπάρχουν πράγματα που δεν μπορεί να διαχειριστεί ή να προβλέψει η ιατρική και παιδιά πεθαίνουν και στα νοσοκομεία και στα χωράφια.

Σε λίγο θα πούμε ότι όποια δεν κάνει doppler βάζει σε κίνδυνο τη ζωή του εμβρύου!

Από που αντλείς τα στοιχεία αυτά;

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, δεν είναι θέμα τύχης.

Αντιθέτως, το να αντιμετωπίζεται η έγκυος σαν άρρωστη και να υποβάλλεται σε τόσες εξετάσεις, δημιουργεί τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που φαντάζεσαι.

Γι' αυτό η γέννα στο σπίτι και οι το δυνατόν ελάχιστες παρεμβάσεις στον τοκετό, προτείνονται για τις ομαλές εγκυμοσύνες (και όχι μόνο) και έχουν αποδείξει ότι έχουν καλά αποτελέσματα.

ΑΝ μια γυναίκα, χρίζει ιατρικής παρακολούθησης ή παρέμβασης κατά τη διάρκεια του τοκετού, δεν της προτείνεται η γέννα στο σπίτι. Δεν είναι ζήτημα τύχης αλλά γνώσης.

είναι θέμα απλής στατιστικής Κ πιθανοτήτων να έχεις αρχικά ένα υγιές έμβρυο , μπορείς να διαβάσεις σε επιστημονικά site από εκεί Κ πέρα δυστυχώς υπάρχουν επιπλοκες και σε υγιή έμβρυα . Δεν συμφωνώ με τη γεννά στο σπίτι αλλά αυτό είναι μια προσωπική γνώμη οκ .

Δεν χρειάζεται να σου αποδείξω από που αντλώ τα στοιχεία είναι προφανές ότι όλες οι εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου στοχεύουν στη μείωση των επιπλοκών μητέρας Κ παιδιού !!!!!!!!!

Οπως είναι δεδομένο ότι και με όλες τις εξετάσεις του κόσμου, υπάρχουν πράγματα που δεν μπορεί να διαχειριστεί ή να προβλέψει η ιατρική και παιδιά πεθαίνουν και στα νοσοκομεία και στα χωράφια.

Σε λίγο θα πούμε ότι όποια δεν κάνει doppler βάζει σε κίνδυνο τη ζωή του εμβρύου!

Μην τα εξισωσουνουμε ολα ενα παιδι που θα γεννηθει σε ενα χωραφι μπορει να παθει κατι για ψιλου πηδημα στο νοσοκομειο θα υπαρχει καποιος σοβαρος λογος. Αν ρωτησεις μια γιαγια 80 χρονων ποσα μωρα εχει δει να χανονται στη γεννα κ ρωτα κ μια κοπελα στην σημερινη εποχη ποσα μωρα εχει ακουσει να χανονται τωρα θα καταλαβεις οτι τα ποσοστα εχουν τεραστιες διαφορες. Αν συναιβαινε κατι απροοπτο σε μια καλη γεννα στο σπιτι εκει να δω μεχρι να μπει το μωρακι σου στη μενν κ αν εχανες ενα μωρο επειδη αργησε να μπει στην μενν αν θα ελεγες οτι μια γυναικα ειναι φτιαγμενη να γενναει στο σπιτι

Για τα δεδομένα που λες θα έπρεπε να σου απαντήσει κάποιος γονιος που είτε έχασε κάποιο παιδί είτε έφερε στον κόσμο με σοβαρό πρόβλημα διότι ΔΕΝ έκανε αυτήν την όποια προαιρετική για σένα εξέταση.

Το θέμα είναι ότι θεωρείς δεδομένο ότι ΟΛα θα πάνε Καλά . Πραγματικά στο λέω χαίρομαι που είσαι αισιόδοξη αλλά συμβαίνουν Κ δυσκολίες που καμία φορά είναι μη αναστρέψιμες .

marakiz δεν προσπαθώ να απαξιώσω την ιατρική επιστήμη, οπότε δεν έχει νόημα να απαντώ μπαίνοντας σε αυτή την θέση, η οποία αυθαίρετα σχηματίστηκε από τις περισσότερες κοπέλες.

Η γέννα στο σπίτι είναι και ασφαλής και υγιής επιλογή, εφόσον έχει λάβει η επίτοκος επαρκή ιατρική ενημέρωση.

Η γέννα στο νοσοκομείο είναι εξίσου ασφαλής και υγιής επιλογή, εφόσον έχει λάβει η επίτοκος επαρκή ιατρική ενημέρωση.

Η εξέταση doppler είναι μια εξειδικευμένη εξέταση που προτείνεται σε εγκύους με συγκεκριμένες ιατρικές ενδείξεις (και μόνο η ηλικια, μπορεί να αποτελεί τέτοια ένδειξη). Στην Ελλάδα, συνηθίζονται πολλές περισσότερες προληπτικές εξετάσεις, χωρίς να αιτιολογούνται ιατρικώς ή να δίνουν καλύτερα αποτελέσματα από άποψη θνησιμότητας ή ασθένειας σε σχέση με άλλες χώρες, που δεν ασκούν τέτοια ιατρική πολιτική στην περιγεννητική φροντίδα.

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας έχει πάρει θέση για το συγκεκριμένο ζήτημα (ιατρικοποίηση της γέννας) και τις αντιρρήσεις τους εκφράζουν και πολλοί γιατροί για το ίδιο θέμα.

Αν δεν είναι κανείς σε θέση να αμφισβητήσει την πεπατημένη, ας μην το κάνει, αλλά αυτό δεν του δίνει καμιά εγγύηση, πως ότι συνηθίζει να κάνει όλος ο κόσμος, είναι και το πιο ασφαλές για την υγεία μας.

Δεδομένο δεν είναι τίποτα. Είναι τουλάχιστον πρόκληση να θεωρείς κάποια πράγματα, όπως την ομαλή έκβαση μιας εγκυμοσύνης ή ενός τοκετού, δεδομένη. Για πολλές από εμάς που έχουμε χάσει μωρά, δεν ήταν δεδομένη. Καλό θα είναι λοιπόν, πριν μιλήσει κάποιος τόσο απόλυτα και με τέτοια έπαρση να σκέφτεται λίγο.

n50jp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα