Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ


maria1992:)

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και ολες! για να γραφω δημοσια αυτο το θεμα σημαινει οτι εχει φτασει στο απροχωριτο και δεν βρισκω λυση!!:P

Εχω μεγαλο προβλημα με την πεθερα μου...απο την πρωτη στιγμη που εμεινα εγκυος που φερεται απαισια δυστηχως χωρις να εχω δωσει καποιο δικαιωμα αφου παντα ημουν πολυ φιλοτιμη και ευγενικη απεναντι της....απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου ελεγε πως το μωρο αυτο ειναι ενα λαθος και οτι δεν το θελει επειδη θεωρει τον γιο της μικρο (ο αντρας μου ειναι 31 ετων) .... ακομα θυμαμαι τη σκηνη που με επιασε να κανω εμετο στο σπιτι τους (με εβαλε να πλυνω εντερα για την μαγειριτσα)και πηγαινοντας στη τουαλετα μου ελεγε οτι αυτα ειναι κολπα για να με λυπουντε οτι δεν ειναι φυσιολογικο να εχω χαμηλη πιεση (ειχα 9 με 5 και ειμαι και ιατρος αλλα φενεται αυτη ξερει πιο πολλα που δεν δουλεψε και δεν σπουδασε ποτε) και να μην κανω ψεμματα οτι δεν ειμαι καλα γιατι οταν αυτη ηταν εγκυος την υπηρετουσε την πεθερα της....μετα απο αυτο το ξεφτιλισμα μπροστα σε ολο το σοι εφυγα κλαιγοντας για το σπιτι μου παρεα με το μωρακι μου στη κοιλια....εδωσα τοπο στην οργη λεω δεν πειραζει παμε παρακατω....θα εκανα καισαρικη (εγω ηθελα σαν τρελη φυσιολογικο τοκετο) γιατι ο γιατρος εκρινε οτι κινδυνευει το μωρο... με πηρε το ιδιο βραδυ πριν παω να γεννησω να μου πει οτι ειναι ντροπη που θα κανω καισαρικη και θα επρεπε να ντρεπομαι (γιατι? και η κορη της εκανε καισαρικη...) εκλεγα δεν κοιμηθηκα πηγα να γεννησω ...μεσα στη κλινικη μου εφερε ολο το σοι και τα μικρα παιδακια τα οποια οι μαιες διωχναν αλλα αυτη εκανε φασαρια...γυρναω σπιτι με το 3 ημερων μωρακι μου και τη βρισκω με 3 παιδια ηλικιας δημοτικου (τα ανηψια της) ενω απαγορευετε να εχουν επαφη με το μωρο...παλι εκλαιγα απο τον φοβο...γενικα απο τοτε εχουν γινει απειρα τετοια σκηνικα...οπως εδωσε στη θεια της με aids και μηνιγγιτιδα (ο ναι!) να κρατησει το μωρο και εγω ουρλιαζα και με ελεγε δικο μου ειναι το παιδι οτι θελω το κανω και αλλα τετοια...σημερα με πηρε να μου πει οτι θα πει τον γιο της να παει να μεινει μαζι της γιατι εγω ειμαι αχρηστη και ο γιος της δεν ειναι φιλιπινεζος να με βοηθαει με το παιδι και πρεπει να τα κανω ολα εντελως μονη γιατι ειμαι γυναικα (ασχετως που εργαζομαι και εγω) και το θεμα μου ειναι το εξης...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΣΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...ναι θα μου πειτε οτι απο σεβασμο στον αντρα μου πρεπει να το κανω αλλα δε θελω...με εχει πληγοσει πολυ αυτη η γυναικα ... απο την αρχη της εγκυμοσυνης μεχρι τωρα που ειναι 6 μηνων η κορη μου. θα μου πειτε γιατι εφοσον ο αντρας μου τα επιτρεπει ολα αυτα εγω τα ανεχομαι...τα ανεχομαι επειδη τον αγαπαω οσο χαζο και να ακουγετε και ο αντρας μου δεν ακουει κουβεντα για το ονομα και για την μανουλα του....εχουμε φτασει στο απροχωριτο μας δημιουργει συνεχεια προβλημα...και στους γονεις μου μιλαει ασχημα....αν συνεχιστει αυτο σιγουρα θα φτασω στο χωρισμο και λυπαμαι πολυ δεν το θελω...υπαρχει καποια λυση για το ονομα? νομικα εφοσον ειμαστε παντρεμενοι με τον αντρα μου και εχει αναγνωρισει το παιδι ποιος εχει δικαιωμα για την ονοματοδοσια ? (το επιθετο φυσικα ειναι του αντρα μου στο μωρο) συγνωμη για το μεγαλο κειμενο ειμαι πολυ απελπισμενη...δεκτες ολες οι αποψεις...ευχαριστω!!![/b]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα σε ολους και ολες! για να γραφω δημοσια αυτο το θεμα σημαινει οτι εχει φτασει στο απροχωριτο και δεν βρισκω λυση!!:P

Εχω μεγαλο προβλημα με την πεθερα μου...απο την πρωτη στιγμη που εμεινα εγκυος που φερεται απαισια δυστηχως χωρις να εχω δωσει καποιο δικαιωμα αφου παντα ημουν πολυ φιλοτιμη και ευγενικη απεναντι της....απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου ελεγε πως το μωρο αυτο ειναι ενα λαθος και οτι δεν το θελει επειδη θεωρει τον γιο της μικρο (ο αντρας μου ειναι 31 ετων) .... ακομα θυμαμαι τη σκηνη που με επιασε να κανω εμετο στο σπιτι τους (με εβαλε να πλυνω εντερα για την μαγειριτσα)και πηγαινοντας στη τουαλετα μου ελεγε οτι αυτα ειναι κολπα για να με λυπουντε οτι δεν ειναι φυσιολογικο να εχω χαμηλη πιεση (ειχα 9 με 5 και ειμαι και ιατρος αλλα φενεται αυτη ξερει πιο πολλα που δεν δουλεψε και δεν σπουδασε ποτε) και να μην κανω ψεμματα οτι δεν ειμαι καλα γιατι οταν αυτη ηταν εγκυος την υπηρετουσε την πεθερα της....μετα απο αυτο το ξεφτιλισμα μπροστα σε ολο το σοι εφυγα κλαιγοντας για το σπιτι μου παρεα με το μωρακι μου στη κοιλια....εδωσα τοπο στην οργη λεω δεν πειραζει παμε παρακατω....θα εκανα καισαρικη (εγω ηθελα σαν τρελη φυσιολογικο τοκετο) γιατι ο γιατρος εκρινε οτι κινδυνευει το μωρο... με πηρε το ιδιο βραδυ πριν παω να γεννησω να μου πει οτι ειναι ντροπη που θα κανω καισαρικη και θα επρεπε να ντρεπομαι (γιατι? και η κορη της εκανε καισαρικη...) εκλεγα δεν κοιμηθηκα πηγα να γεννησω ...μεσα στη κλινικη μου εφερε ολο το σοι και τα μικρα παιδακια τα οποια οι μαιες διωχναν αλλα αυτη εκανε φασαρια...γυρναω σπιτι με το 3 ημερων μωρακι μου και τη βρισκω με 3 παιδια ηλικιας δημοτικου (τα ανηψια της) ενω απαγορευετε να εχουν επαφη με το μωρο...παλι εκλαιγα απο τον φοβο...γενικα απο τοτε εχουν γινει απειρα τετοια σκηνικα...οπως εδωσε στη θεια της με aids και μηνιγγιτιδα (ο ναι!) να κρατησει το μωρο και εγω ουρλιαζα και με ελεγε δικο μου ειναι το παιδι οτι θελω το κανω και αλλα τετοια...σημερα με πηρε να μου πει οτι θα πει τον γιο της να παει να μεινει μαζι της γιατι εγω ειμαι αχρηστη και ο γιος της δεν ειναι φιλιπινεζος να με βοηθαει με το παιδι και πρεπει να τα κανω ολα εντελως μονη γιατι ειμαι γυναικα (ασχετως που εργαζομαι και εγω) και το θεμα μου ειναι το εξης...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΣΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...ναι θα μου πειτε οτι απο σεβασμο στον αντρα μου πρεπει να το κανω αλλα δε θελω...με εχει πληγοσει πολυ αυτη η γυναικα ... απο την αρχη της εγκυμοσυνης μεχρι τωρα που ειναι 6 μηνων η κορη μου. θα μου πειτε γιατι εφοσον ο αντρας μου τα επιτρεπει ολα αυτα εγω τα ανεχομαι...τα ανεχομαι επειδη τον αγαπαω οσο χαζο και να ακουγετε και ο αντρας μου δεν ακουει κουβεντα για το ονομα και για την μανουλα του....εχουμε φτασει στο απροχωριτο μας δημιουργει συνεχεια προβλημα...και στους γονεις μου μιλαει ασχημα....αν συνεχιστει αυτο σιγουρα θα φτασω στο χωρισμο και λυπαμαι πολυ δεν το θελω...υπαρχει καποια λυση για το ονομα? νομικα εφοσον ειμαστε παντρεμενοι με τον αντρα μου και εχει αναγνωρισει το παιδι ποιος εχει δικαιωμα για την ονοματοδοσια ? (το επιθετο φυσικα ειναι του αντρα μου στο μωρο) συγνωμη για το μεγαλο κειμενο ειμαι πολυ απελπισμενη...δεκτες ολες οι αποψεις...ευχαριστω!!![/b]

 

Τόσο στο επίθετο όσο κ στο όνομα, απαιτείται η σύμφωνη γνώμη κ των 2. Χωρίς λοιπόν τη συγκατάθεσή σου(κ την υπογραφή σου εννοείται), δεν υφίσταται ονοματοδοσία. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το εξής: αν έχετε σκοπό να βαπτίσετε το παιδί, ας ακουστεί το όνομα της πεθεράς σου στην εκκλησία κ μετά όταν πάτε στο Ληξιαρχείο να δηλώσετε το όνομα, μπορείτε να της δώσετε όποιο άλλο όνομα εσείς επιθυμείτε... κ αυτό φυσικά θα είναι το όνομα που θα αναγράφεται κ σε κάθε επίσημο έγγραφο....

  • Μου αρέσει 1
jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τόσο στο επίθετο όσο κ στο όνομα, απαιτείται η σύμφωνη γνώμη κ των 2. Χωρίς λοιπόν τη συγκατάθεσή σου(κ την υπογραφή σου εννοείται), δεν υφίσταται ονοματοδοσία. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το εξής: αν έχετε σκοπό να βαπτίσετε το παιδί, ας ακουστεί το όνομα της πεθεράς σου στην εκκλησία κ μετά όταν πάτε στο Ληξιαρχείο να δηλώσετε το όνομα, μπορείτε να της δώσετε όποιο άλλο όνομα εσείς επιθυμείτε... κ αυτό φυσικά θα είναι το όνομα που θα αναγράφεται κ σε κάθε επίσημο έγγραφο....

 

 

και αν μετα την φωναζουν οι δικοι του ετσι και εμεις αλλιως? και ολοι οι συγγενεις στη βαπτιση ακουσουν αυτο το ονομα...δεν θα εχουμε προβλημα? αν δεν το λυσουμε γινεται δικαστηριο? (συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δυσκολευομαι λιγο να πιστεψω αυτα που γραφεις! Ειδικα εκει με την θεια με μηνιγγιτιδα κ ids που την συναντησατε στην εντατικη κ κραταγε το μωρο???? Τελος παντων επειδη αυτα τα προβληματα με τα ονοματα κ τα πεθερικα συμβαινουν δυστηχως συχνα αν δεν θες να τσακωθεις μπορεις να δωσεις δυο ονοματα στο παιδι σου κ να το φωναζεις με ενα υποκοριστικο συνδιαζοντας κ τα δυο ονοματα για να μην φωναζει κ ο αντρας σου πες οτι το εχεις ταξει το δευτερο ονομα κ πρεπει να εκπληρωσεις το ταμα. Αλλιως μπορεις να τσακωθεις κ με τον αντρα σου κ να ησυχασεις μια κ καλη με αυτο το σοι.

Link to comment
Share on other sites

Δ θα μπω στη διαδικασια να κρινω κατα ποσο ειναι αληθινο το ποστ αλλα απορω που εισαι ακομη με τον συζηγο.εσυ τον αγαπας;αυτος;αν σε αγαπουσε δ θα επετρεπε ολα αυτα.μωρακια πεθαινουν κ οι παππουδογιαγιαδες σφαζονται για το ονομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχετε δικιο που δεν με πιστευετε ουτε εγω το πιστευα οταν το εμαθα (δυστηχως δεν ημουν παρων οταν εγινε ελειπα στη δουλεια) η θεια ηταν σπιτι της με νεφελοποιητη και με οξυγωνο...δεν εχω λογο να σας πω ψεματα εχω πολυ μεγαλο προβλημα...και για να μεινω εγκυος περασα πολλα ηθελα πολυ αυτο το παιδακι και πληγονομαι με ολα αυτα....τον αντρα μου τον αγαπω ετσι λεει και αυτος αλλα σε αυτον τον τομεα δεν με υποστηρηξε ποτε και δεν ακουει κουβεντα για το ονομα ουτε να βγουν δυο ονοματα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα ελεγα τα πραγματα ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ κι οποιος ειναι να θυμωσει ας θυμωσει..κι αν ο αντρας σου δεν παρει το μερος σου μετα απο ολα αυτα τοτε σκεψου ΣΟΒΑΡΑ με ποιον εχεις να κανεις και ποσο σε σεβεται!Σαφως και δεν θα εβγαζα το ονομα της ΠΟΤΕ και σε οποιον αρεσε!Εχω περασει παρομοιες δυσκολιες..παντα ημουν το θυμα και δεν με σεβονταν κανεις..κι επελεξα να αλλαξω...τελικα καταφερα τον σεβασμο που αξιζα να τον αποκτησω!ΜΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ καταπροσωπο ομως...

Να πεις στον αντρα σου ομορφα με μια συζητηση...εγω μετα απο ολα αυτα(του λες ενα ενα τα γεγονοτα) δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να βγαλω το ονομα της μανας σου...διαλεξε καποιο αλλο αν θες..αλλα αυτο οχι με ξεπερναει..εγω την υπογραφη μου γι αυτο δεν τη βαζω..ελα να βρουμε μια αλλη λυση..ακου τι εχει να σου πει..και παρτε αναλογες αποφασεις!

Ειναι επιλογη σου να το δεχτεις ή οχι το ονομα..εσυ θα ζεις με αυτο..σκεψου το σοβαρα!Και κατι αλλο που ακουω συχνα κι εμεις ετσι κανουμε εδω που ζω..

Αν το πρωτο παιδι βγει αγορι παιρνει το ονομα απο τον πατερα του αντρα..αν ομως βγει κοριτσι συνηθως βγαζουν απο το σοι της γυναικας με την προυποθεση αν το δευτερο ειναι αγορι να παρει το ονομα του πατερα του αντρα και να συνεχιστει η "γενια" με το ιδιο επιθετο και ονομα..με λιγα λογια τα μοιραζουμε..μια απο την μια οικογενεια μια απο την αλλη να μην υπαρχει παραπονο!

Εαν δεν θες συγκρουσεις γερες..φερτου αυτο σαν προταση και σκεψη...δεν γινεται πες του οι δικοι μου να μην ακουσουν ονομα...

  • Μου αρέσει 1
hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δυσκολευομαι λιγο να πιστεψω αυτα που γραφεις! Ειδικα εκει με την θεια με μηνιγγιτιδα κ ids που την συναντησατε στην εντατικη κ κραταγε το μωρο???? Τελος παντων επειδη αυτα τα προβληματα με τα ονοματα κ τα πεθερικα συμβαινουν δυστηχως συχνα αν δεν θες να τσακωθεις μπορεις να δωσεις δυο ονοματα στο παιδι σου κ να το φωναζεις με ενα υποκοριστικο συνδιαζοντας κ τα δυο ονοματα για να μην φωναζει κ ο αντρας σου πες οτι το εχεις ταξει το δευτερο ονομα κ πρεπει να εκπληρωσεις το ταμα. Αλλιως μπορεις να τσακωθεις κ με τον αντρα σου κ να ησυχασεις μια κ καλη με αυτο το σοι.

 

Εγω παντως το πιστευω γιατι εζησα παρομοια!:evil:

Να σου ερχεται η γιαγια απο χωραφι ραντισμενο με θειαφι και φαρμακα και με τα ιδια ρουχα να αρπαζει το νεογεννητο μωρο να το παρει αγκαλια..ή να βαζει ολο το χερι κατω απο το κορμακι του μωρου μεσα στην κουνια και τα καθαρα σεντονακια για να το πιασει να το χαιδεψει με τα βρωμικα ρουχα!ΤΡΕΕΕΕΛΑ ειναι παρανοια πες το κι ομως υπαρχει!Και κατσε εσυ και ουρλιαζε...ποιος σε ακουει??Εμενα παντως αυτη δεν με ακουγε...το δικο της εκανε..μεχρι που σφραγισα την πορτα και τωρα πια το βλεπει ΣΠΑΝΙΑ!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το πιστευω γιατι εζησα παρομοια!:evil:

Να σου ερχεται η γιαγια απο χωραφι ραντισμενο με θειαφι και φαρμακα και με τα ιδια ρουχα να αρπαζει το νεογεννητο μωρο να το παρει αγκαλια..ή να βαζει ολο το χερι κατω απο το κορμακι του μωρου μεσα στην κουνια και τα καθαρα σεντονακια για να το πιασει να το χαιδεψει με τα βρωμικα ρουχα!ΤΡΕΕΕΕΛΑ ειναι παρανοια πες το κι ομως υπαρχει!Και κατσε εσυ και ουρλιαζε...ποιος σε ακουει??Εμενα παντως αυτη δεν με ακουγε...το δικο της εκανε..μεχρι που σφραγισα την πορτα και τωρα πια το βλεπει ΣΠΑΝΙΑ!

 

Το οτι η πεθερα της μπορει να τις κανει διαφορα το πιστευω αλλα κοριτσι δεν πιστευω οτι ενας ανθρωπος εχει aids κ μηννιγγιτιδα κ δεν ειναι στην εντατικη. Μυννιγγιτιδα δεν σε αφηνουν οι γιατροι να ξεμητισεις απο το νοσοκομειο κ εισαι σε ειδικη αιθουσα οπου σε επισκεπτονται κ οι γιατροι καλυμενοι. Επισης δεν αντιμετωπιζεται στο σπιτι σαν ασθενεια ποσο μαλλον οταν εισαι ατομο που δεν εχεις ανοσοποιητικο πεθαινεις κ χωρις να εχεις aids απο αυτη την ασθενεια οποτε ή την κοπελα κοροιδευαν οτι η θεια της εχει Μυννιγγιτιδα ή η κοπελα λεει υπερβολες. Το οτι υπαρχουν πεθερες που κανουν διαφορα κ μπορει να μην ξερουν τις συνθηκες υγιηνης το πιστευω!!! Απλα μου κλωτσησε η ασθενεια που μου ειπε οτι εχει η θεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το οτι η πεθερα της μπορει να τις κανει διαφορα το πιστευω αλλα κοριτσι δεν πιστευω οτι ενας ανθρωπος εχει aids κ μηννιγγιτιδα κ δεν ειναι στην εντατικη. Μυννιγγιτιδα δεν σε αφηνουν οι γιατροι να ξεμητισεις απο το νοσοκομειο κ εισαι σε ειδικη αιθουσα οπου σε επισκεπτονται κ οι γιατροι καλυμενοι. Επισης δεν αντιμετωπιζεται στο σπιτι σαν ασθενεια ποσο μαλλον οταν εισαι ατομο που δεν εχεις ανοσοποιητικο πεθαινεις κ χωρις να εχεις aids απο αυτη την ασθενεια οποτε ή την κοπελα κοροιδευαν οτι η θεια της εχει Μυννιγγιτιδα ή η κοπελα λεει υπερβολες. Το οτι υπαρχουν πεθερες που κανουν διαφορα κ μπορει να μην ξερουν τις συνθηκες υγιηνης το πιστευω!!! Απλα μου κλωτσησε η ασθενεια που μου ειπε οτι εχει η θεια!!

 

Ναι και εμένα αυτό με παρεξένεψε συν το γεγονός ότι είναι γιατρός με τόσα ορθογραφικά λάθη...

 

Απ την άλλη είναι μικρή κοπέλα οπότε μπορεί και να ισχύουν όσα ισχυρίζεται. Οπως και να έχει, αλήθεια ή ψέμματα, το πρόβλημα είναι με τον συζυγό της φυσικά που δε ξεκαθαρίζει τα πράγματα. Το όνομα στη περίπτωσή σου κορίτσι μου είναι το μικρότερο πρόβλημα που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Κ αν βγει κ το δευτερο κοριτσι;

Κοπελα μου μιλα εξω απο τα δοντια .εισαι μικρη αλλα πλεον εισαι μαμα.απαιτησε απο τον αντρα σου να σε σεβαστει κ υπερασπιστει.

 

Αν βγει το δευτερο κοριτσι το ονομα του πεθερου σε γυναικειο...κανεις αδικημενος!Εγω δεν θα εδινα το δικο της με τιποτα...με οποια συνεπεια κι αν ειχα!Κι οσο για τον σεβασμο που πρεπει να τον απαιτησει συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου!

 

**Αν ειναι κι αυτο το τρολια..θα σκισω τα ρουχα μου...:mad:

Γιατι με αυτα που γραφεται για τις ασθενειες και δεν ηξερα...μου φανηκε καπως...:confused:

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, το ερώτημά σου είναι ποιος νομικά δίνει το όνομα στο παιδί... η απάντηση είναι οι γονείς.. δηλαδή εσύ και ο σύζυγος θα δηλώσετε το όνομα του παιδιού, η πεθερά η οποία πρέπει να είναι και νεότατη για να έχει ανήψια που πάνε δημοτικό δεν έχει λόγο.

Εμένα θα με ενδιέφερε και η άποψη της πεθεράς για τα εμβόλια, γιατί άμα και εκεί είναι αντίθετη, δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά θα έχετε προβλήματα μαζί της!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

@maria1992 συγνώμη: αν κατάλαβα καλά είσαι γιατρός;

Πρώτη φορά βλέπω γιατρό να μην γνωρίζει ορθογραφία, άντε ένα λαθάκι από κεκτημένη ταχύτητα να γίνει, αλλά ένα κατεβατό ;

Εσύ και ο άντρας σου αποφασίζεις. Τέλος.

Πάντως κυρίες μου, πολλές που θέλουν να κοροϊδέψουν έχουν εμφανιστεί εδώ μέσα. Κρίμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω απολυτα. φουλ στα ορθογραφικα. Η ηλικια δεν συναδει με αποκτηθεν πτυχιο ιατρικης. Θεια με hiv κ μηνιγγιτιδα. Γελοιοτητες. Αναφορα στη διαχειρηση!

 

 

QUOTE=connie08;2930679]Ναι και εμένα αυτό με παρεξένεψε συν το γεγονός ότι είναι γιατρός με τόσα ορθογραφικά λάθη...

 

Απ την άλλη είναι μικρή κοπέλα οπότε μπορεί και να ισχύουν όσα ισχυρίζεται. Οπως και να έχει, αλήθεια ή ψέμματα, το πρόβλημα είναι με τον συζυγό της φυσικά που δε ξεκαθαρίζει τα πράγματα. Το όνομα στη περίπτωσή σου κορίτσι μου είναι το μικρότερο πρόβλημα που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα. φουλ στα ορθογραφικα. Η ηλικια δεν συναδει με αποκτηθεν πτυχιο ιατρικης. Θεια με hiv κ μηνιγγιτιδα. Γελοιοτητες. Αναφορα στη διαχειρηση!

 

 

Και αυριο με τον κηδεμονα της...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικότητες και προσωπικότητες που κυκλοφορούν εδω μέσα .......... να σαι καλα βρε κορίτσι ή αγόρι εγώ πάλι γέλασα και σήμερα με αυτά που γράφεις :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το οτι ακομα και σε ενα φορουμ με γυναικες μαμαδες βρισκω τον μπελα μου με ξεπερνα...κοριτσια καταρχας ειμαι φοιτητρια ιατρικης...και οχι δεν εχουμε μαθημα ορθογραφιας...προφανως και γνωριζα αριστη ορθογραφια μεχρι να αρχίσω τα greeklish...κολησατε στα ορθογραφικα και στην αρωστια της θειας ενω εδω προσπαθω να παρω ισως μια συμβουλη εστω απο καποια μεγαλύτερη γυναικα με περισσοτερη εμπειρια...αν το θεωρείτε ψευτικο η οτι το εκανα για καποιον αλλον σκοπο ας το σβησετε αλλα επειδη ειμαι σε φαση που αισθανομαι οτι θελω ψυχιατρο με ολα αυτα και δυστηχως ψυχοφαρμακα λογο θηλασμου δεν μπορω να παρω ειπα να πω και εγω τον πονο μου....οποια εχει την καλοσυνη να μου δωσει συμβουλη την ευχαριστω...αλλα τα κακοβουλα σχολια ειδικα στη φαση που ειμαι με καταστρεφουν...οσο για την θεια εφοσον υπογραψε με δικη της ευθυνη να φυγει απο το κεντρο υγειας στο χωριο δεν μπορεσαν να την κρατησουν με το ζορι και ειναι σπιτι της στα τελευταια της με νεφελοποιητη και οξυγωνο οπως ξαναείπα...απλως ειμαι πολυ πληγομενη για να τα ακούω απο παντού και επειδή αγαπάω τον αντρα μου δεν χωριζω...ξερω ισως ειναι λαθος που τα ανεχομαι ολα αυτα...γιαυτο και εχω τρελαθει....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για να απαντήσω σοβαρά τότε στο ερώτημά σου, νομικά πρέπει να συμφωνήσουν και οι δύο γονείς. Αν διαφωνούν το ζήτημα πάει στο δικαστήριο.

 

"Σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 1512 ΑΚ ορίζεται ότι σε κάθε περίπτωση που οι γονείς ασκούν από κοινού την γονική μέριμνα, αν διαφωνούν κατά την άσκησή της είτε σε όλο είτε σε μέρος του περιεχομένου της που προσδιορίζεται από το άρθρο 1510 ΑΚ, όπως ισχύει μετά το ν. 1329/1983, τότε αποφασίζει το δικαστήριο σύμφωνα με το συμφέρον του τέκνου για την επίλυση του ζητήματος.

 

...Περιεχόμενο δε της γονικής μέριμνας, σύμφωνα με το άρθρο 1510 ΑΚ, που αντικατέστησε την έννοια της "πατρικής εξουσίας", αποτελεί και η ονοματοδοσία του ανηλίκου παιδιού "

Link to comment
Share on other sites

1) Οι φοιτητές Ιατρικής ΔΕΝ είναι ιατροί μέχρι να πάρουν πτυχίο. Κανένας φοιτητής ιατρικής δεν δηλώνει ιατρός, από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνει κάποιος στη Σχολή. Είναι τουλάχιστον ασόβαρο.

2) Στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις είσαι, αλλά να δέχεσαι και κριτική όταν το κάνεις δημόσια. Αλλιώς να αποφεύγεις περιττές δηλώσεις. Η ορθογραφία δεν ξεχνιέται με τα greeklish - και το δικό μου επάγγελμα μου επιτρέπει να το γνωρίζω καλά αυτό. Δεν θα βγεις και από πάνω λοιπόν.

3) Σεβαστό το πρόβλημά σου και άκουσες διάφορες απόψεις. Εδώ μέσα θα βρεις παρόμοια θέματα όπως και στο parentscafe.

 

Το να διατηρούμε ένα επίπεδο σε ένα forum που έχει στόχο κυρίως την ενημέρωση είναι υποχρέωση όλων των μελών του.

Συγνώμη για το off topic από τις υπόλοιπες κυρίες που συμμετείχαν στη συζήτηση, αλλά ειλικρινά δεν αντέχω τους ανθρώπους που ΚΑΙ λένε ψέματα, ΚΑΙ αμφισβητούν τη νοημοσύνη μας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο που φοβομουν δηλαδη...επειδη σε αυτο ο αντρας μου δεν ακουει κουβεντα η χωριζω και κανω δικαστηριο η αποδεχομαι το ονομα...

 

Μπορείς να κάνεις δικαστήριο χωρίς να χωρίσεις και να αποφασίσει ο δικαστής για το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις δικαστήριο χωρίς να χωρίσεις και να αποφασίσει ο δικαστής για το όνομα.

 

αν καταληξω σε δικαστηριο με τον αντρα μου σίγουρα θα ειναι και το τελος...σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου ηταν αυτες που ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...