Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποθυρεοειδισμός, L-thyroxin και κόπηκε το γάλα


Recommended Posts

Χαίρεται,

 

είμαι νέα μαμά και νέα στο forum.

 

Θήλασα το μωρό μου 10 μήνες και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την παραγωγή γάλακτος. Είχα πολύ γάλα. Οχι όμως τόσο πολύ ώστε να δημιουργούνται προβλήματα στο μωρό π.χ. με πράσινα κακά ή αέρια. Απλά είχα αρκετό γάλα. Το πρώτο 2μηνο μάλιστα 3 φορές έφραξαν οι πόροι στο στήθος αλλά κι αυτό πέρασε με το καιρό. Οπότε θήλαζα αποκλειστικά χωρίς προβλήματα.

 

Υπέφερα όμως από θλίψη. Δεν μπορούσα να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης με τίποτα! Το δέρμα ήταν ξερό, ειδικά στα χέρια. Και ήμουν πάντα κουρασμένη. Μετά το 6μηνο άρχισαν να μου πέφτουν τα μαλλιά τούφες τούφες. Όλα αυτά τα απέδιδα στις αλλαγές των ορμονών όπως μου έλεγε και η μαία μου και συνέχιζα να θηλάζω.

 

Όμως μέσα μου κάτι μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά με εμένα και έτσι γύρω στους 10 μήνες επισκέφτηκα τον οικογενειακό μας ιατρό (γενικός ιατρός), αφού τη γυναικολόγο μου δεν μπορούσα να την βρω, για να κάνουμε γενικές αιματολογικές εξετάσεις. Το αποτέλεσμα ήταν υποθυρεοειδισμός με την TSH να είναι 18.5 με φυσιολογικά όρια 0.35-5.5. Ο ιατρός μου έγραψε L-thyroxin(Τ4) των 50μg.

 

Μετά από μια εβδομάδα θεραπείας για το θυροειδή, το γάλα μου άρχισε να μειώνεται και το μωρό άρχισε να διαμαρτύρεται. Μετά από δυο βδομάδες το γάλα μου πια δεν έφτανε και το μωρό εκνευριζόταν στο στήθος και στάματησε να θηλάζει. Στο μήνα πάνω δεν είχα καθόλου σχεδόν γάλα.

 

Όλον αυτόν τον καιρό προσπαθούσα να διατηρήσω την παραγωγή μου κάνοντας αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο και παίρνοντας μαγιά μπύρας σε χάπια αλλά τίποτα!

 

Στις 5 βδομάδες έκανα επανέλεγχο και η TSH ήταν 3.95 αλλά τα αντισώματα anti-TPO ήταν 8665 με όρια 0-60. Ο ιατρός μου αύξησε τη δόση σε 75μg.

 

Το γάλα πια έχει εξαφανιστεί.

 

Δεν άλλαξα κάτι άλλο στη καθημερηνότητα μου ή στη ρουτίνα μου και δεν σκόπευα να αποθηλάσω.

 

Έχει συμβεί σε κάποια άλλη κοπέλα κάτι αντίστοιχο;

 

Παντού διαβάζω ότι αν έχεις υποθυρεοειδισμό η παραγωγή σου θα είναι μειωμένη και αν ξεκινήσεις θεραπεία για το θυρεοειδή η παραγωγή θα αυξηθεί. Γιατί σε εμένα συνέβει ακριβώς το αντίθετο;

 

Η κ. Αγλαϊα μήπως γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό;

 

Τι έκανα λάθος;

 

Γιατί μειώθηκε κατακόρυφα η παραγωγή μου;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχως δ μπορω να λυσω τις αποριες σου.γτ δ επικοινωνεις με συμβουλο θηλασμου;κ γω εχω υποθυροιδισμο χασιμοτο κ τα αντισωματα τρελες τιμες.δ παιρνω χαπι.θηλαζω κανονικα τον μπεμπη μου σχεδον τριων μηνων με επαρκη ποσοτητα γαλα πιστευω.αλλα μεχρι τον αυγουστο θηλαζα τη διχρονη τοτε κορη μου.κ μαλιστα ειχα υπερπαραγωγη το πρωτο διμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δ μπορω να λυσω τις αποριες σου.γτ δ επικοινωνεις με συμβουλο θηλασμου;κ γω εχω υποθυροιδισμο χασιμοτο κ τα αντισωματα τρελες τιμες.δ παιρνω χαπι.θηλαζω κανονικα τον μπεμπη μου σχεδον τριων μηνων με επαρκη ποσοτητα γαλα πιστευω.αλλα μεχρι τον αυγουστο θηλαζα τη διχρονη τοτε κορη μου.κ μαλιστα ειχα υπερπαραγωγη το πρωτο διμηνο.

 

Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου!

 

Το πρώτο άτομο που απευθήνθηκα όταν άρχισε να μειώνεται το γάλα ήταν η σύμβουλος θηλασμού. Αυτή μου είπε να κάνω αντλήσεις με το θήλαστρο και να πάρω μαγιά μπύρας. Από κει και πέρα δεν είχε κάτι παραπάνω να μου πει. Μου είπε το γνωστό ότι ο υποθυρεοειδισμός προκαλεί μείωση παραγωγής γάλακτος και με τη θεραπεία η γυναικα βρίσκει σιγά σιγά την ενέργεια της και η παραγωγή αυξάνεται. Αλλά είπαμε σε εμένα συνέβει το αντίθετο. Μου είπε ότι το πρόβλημα μου είναι ορμονικό. Πάντως σε ένα πράγμα είχε δίκιο. Με τη θεραπεία όντως άρχισα να ξαναβρίσκω την ενεργεια μου.

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν παίρνεις χάπι! Συμπτώματα δεν έχεις; Εγώ ήμουν σαν τη τρελλή αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρω το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετα μικρο πρβλμ ας πουμε.ακομη κ οταν οι τιμες στις ορμονες ηταν εκτος ηταν 4-6πχ.τα αντισωματα δ μ ενοχλουν σε κτ.μια χαρα ευκολα κ γρηγορα εμενα εγκυος.κ μαλιστα στις εγκυμοσυνες ο θυροειδης ηταν καλυτερα απο ποτε.ενταξει καποιες μερες ειμαι πιο κουρασμενη αλλα τπτ τραγικο

Κριμα ενω τα πηγαινατε τοσο καλα

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα για ξηροδερμια ναι αλλα λογω κρυου κ ειδικα οταν πλενω πολυ τα χερια μου.τριχοπτωση μετα την πρωτη εγκυμοσυνη σε νορμαλ πλαισια.τα κιλα στην πρωτη τα εχασα σε 10μερες.ηταν μονο 10.τωρα εχασα μονο τα 5αλλα ειχα παρει 17.αλλα δ κανω διατροφη.κουραση στην πρωτη πιο πολυ το πρωτο διμηνο.θλιψη κ αυτη νομιζω σε φυσιολογικα πλαισια κ τις δυο φορες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αγλαια δ γραφει.μπορεις να της στειλεις μειλ.η scratee ειναι παιδιατρος κ εγινε πιστοποιημενη.δ ξερω αν παιρνει πμ.δ γραφεται ετσι ακριβως εχει κατι σαν αποστροφο πανω απο το πρωτο e.οπως στα γαλλικα

Link to comment
Share on other sites

Η αγλαια δ γραφει.μπορεις να της στειλεις μειλ.η scratee ειναι παιδιατρος κ εγινε πιστοποιημενη.δ ξερω αν παιρνει πμ.δ γραφεται ετσι ακριβως εχει κατι σαν αποστροφο πανω απο το πρωτο e.οπως στα γαλλικα

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Από ότι φαίνεται εσύ ήσουν πιο τυχερή από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Πραγματικά ανεξήγητο!

 

Εκτός από την TSH' date=' έχεις μετρήσει FT4; Τι τιμές είχες πριν και μετά τη θεραπεία;[/quote']

 

Καλησπέρα.

 

Πριν τη θεραπεία δεν είχαμε μετρήσει την FT4.

 

Μετά τις πρώτες 5 βδομάδες θεραπείας με θυρορμόνη 50μg. την μετρήσαμε και ήταν 1.01 με φυσιολογικές τιμές 0.70-1.48.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, όσο είχες τον υποθυρεοειδισμό, το μωρό ήταν ικανοποιημένο στο στήθος; Έπαιρνε καλό βάρος; Πόσα γεύματα με στερεές τροφές έκανε, την ημέρα, και πόσους θηλασμούς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω' date=' όσο είχες τον υποθυρεοειδισμό, το μωρό ήταν ικανοποιημένο στο στήθος; Έπαιρνε καλό βάρος; Πόσα γεύματα με στερεές τροφές έκανε, την ημέρα, και πόσους θηλασμούς;[/quote']

 

Δεν εχεις κανένα λόγο να ανησυχείς. Τι ηλικίας είναι το μωρό; Μέχρι τους 6 μήνες, μόνο στήθος, όσο θέλει, που μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε από κάθε 4 ώρες ως σχεδόν ανά ώρα. Και τα δύο άκρα είναι φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

είμαι νέα μαμά και νέα στο forum.

 

Θήλασα το μωρό μου 10 μήνες και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την παραγωγή γάλακτος. Είχα πολύ γάλα. Οχι όμως τόσο πολύ ώστε να δημιουργούνται προβλήματα στο μωρό π.χ. με πράσινα κακά ή αέρια. Απλά είχα αρκετό γάλα. Το πρώτο 2μηνο μάλιστα 3 φορές έφραξαν οι πόροι στο στήθος αλλά κι αυτό πέρασε με το καιρό. Οπότε θήλαζα αποκλειστικά χωρίς προβλήματα.

 

Υπέφερα όμως από θλίψη. Δεν μπορούσα να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης με τίποτα! Το δέρμα ήταν ξερό, ειδικά στα χέρια. Και ήμουν πάντα κουρασμένη. Μετά το 6μηνο άρχισαν να μου πέφτουν τα μαλλιά τούφες τούφες. Όλα αυτά τα απέδιδα στις αλλαγές των ορμονών όπως μου έλεγε και η μαία μου και συνέχιζα να θηλάζω.

 

Όμως μέσα μου κάτι μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά με εμένα και έτσι γύρω στους 10 μήνες επισκέφτηκα τον οικογενειακό μας ιατρό (γενικός ιατρός), αφού τη γυναικολόγο μου δεν μπορούσα να την βρω, για να κάνουμε γενικές αιματολογικές εξετάσεις. Το αποτέλεσμα ήταν υποθυρεοειδισμός με την TSH να είναι 18.5 με φυσιολογικά όρια 0.35-5.5. Ο ιατρός μου έγραψε L-thyroxin(Τ4) των 50μg.

 

Μετά από μια εβδομάδα θεραπείας για το θυροειδή, το γάλα μου άρχισε να μειώνεται και το μωρό άρχισε να διαμαρτύρεται. Μετά από δυο βδομάδες το γάλα μου πια δεν έφτανε και το μωρό εκνευριζόταν στο στήθος και στάματησε να θηλάζει. Στο μήνα πάνω δεν είχα καθόλου σχεδόν γάλα.

 

Όλον αυτόν τον καιρό προσπαθούσα να διατηρήσω την παραγωγή μου κάνοντας αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο και παίρνοντας μαγιά μπύρας σε χάπια αλλά τίποτα!

 

Στις 5 βδομάδες έκανα επανέλεγχο και η TSH ήταν 3.95 αλλά τα αντισώματα anti-TPO ήταν 8665 με όρια 0-60. Ο ιατρός μου αύξησε τη δόση σε 75μg.

 

Το γάλα πια έχει εξαφανιστεί.

 

Δεν άλλαξα κάτι άλλο στη καθημερηνότητα μου ή στη ρουτίνα μου και δεν σκόπευα να αποθηλάσω.

 

Έχει συμβεί σε κάποια άλλη κοπέλα κάτι αντίστοιχο;

 

Παντού διαβάζω ότι αν έχεις υποθυρεοειδισμό η παραγωγή σου θα είναι μειωμένη και αν ξεκινήσεις θεραπεία για το θυρεοειδή η παραγωγή θα αυξηθεί. Γιατί σε εμένα συνέβει ακριβώς το αντίθετο;

 

Η κ. Αγλαϊα μήπως γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό;

 

Τι έκανα λάθος;

 

Γιατί μειώθηκε κατακόρυφα η παραγωγή μου;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

TSH 18 είναι πολύ, κράτα το θετικό ότι το βρήκες εγκαίρως :) Προσωπικά, θα το θεωρούσα πιο πιθανό να είχες πρόβλημα λόγω στρες παρά από οτιδήποτε άλλο. Το στρες είναι από τα βασικά αίτια για να σου κοπεί το γάλα. Εγώ ακόμη και με TSH 3-4 είμαι χάλια, αν και τυπικά είσαι εντός ορίων, όταν έχεις Hashimoto (αντισώματα) θέλουν την TSH σταθερά κάτω από 2, και πας από κει και περα και με το πώς νιώθεις, εγώ νιώθω καλά κάτω από 1, με 18 δε θα σηκωνόμουν από τοκρεβάτι, όχι να θηλάζω και νεογέννητο, οπότε και πάλι καλά να λες. Αλλά θα σου πάρει κάποιους μήνες ως και χρόνο να προσαρμοστεί ο ργανισμός σου και να βρείτε τη σωστή δόση, οπότε τα πας μια χαρά αν εχεις ήδη τόση βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω' date=' όσο είχες τον υποθυρεοειδισμό, το μωρό ήταν ικανοποιημένο στο στήθος; Έπαιρνε καλό βάρος; Πόσα γεύματα με στερεές τροφές έκανε, την ημέρα, και πόσους θηλασμούς;[/quote']

 

Καλησπέρα!

 

Από τη πρώτη στιγμή που γεννήθηκε το μωρό το είχα μαζί μου. Δεν μου το πήραν. Δεν ήπιε καθόλου ξένο γάλα. Μέχρι τους 6 μήνες θήλαζε αποκλειστικά. Κατά τη διάρκεια της μέρας κάθε 2 ώρες και κατά τη διάρκεια της νύχτας στην αρχή κάθε 3-4 ώρες και αργότερα κάθε 4-5 ώρες.

 

Ενδεικτικά, γεννηθήκε 4,7 κιλά. Στους 3 μήνες ζύγιζε 7,5 κιλά, στους 6 μήνες 10 κιλά και στους 10 μήνες 12 κιλά.

 

Μετά τους 6 μήνες εισάγαμε ένα γεύμα στερεές τροφές. Μετά τους 7 μήνες άλλο ένα και μετά τους 8 μήνες άλλο ένα. Σύνολο 3 γεύματα στους 10 μήνες κανονικές παιδικές μερίδες. Στο ενδιάμεσο θήλαζε κιόλας αλλά όχι και τόσο συχνά πλέον. Τελευταία θα έλεγα ότι θήλαζε περίπου 3-4 φορές το 24ωρο.

 

Στο στήθος ήταν πάντα ευχαριστημένο. Ρουφούσε λίγο στην αρχή δυνατά να έρθει το γάλα και μετά έπινε. Το άκουγα κιόλας να καταπίνει. Καμία σχέση δηλαδή με τη συμπεριφορά του 2 βδομάδες μετά τη θεραπεία που το μωρό ρουφούσε δυνατά για αρκετή ώρα και μετά εκνευριζόταν άφηνε το στήθος και άρχιζε να κλαίει και εγώ δεν ένιωθα να "κατεβαίνει" και τόσο πολύ γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω' date=' όσο είχες τον υποθυρεοειδισμό, το μωρό ήταν ικανοποιημένο στο στήθος; Έπαιρνε καλό βάρος; Πόσα γεύματα με στερεές τροφές έκανε, την ημέρα, και πόσους θηλασμούς;[/quote']

 

 

ΥΓ: Υποθυρεοειδισμό έχω ακόμα. Δεν γιατρεύτηκα. Το ξέρω γιατί τα συμπτώματα μου είναι ακόμη εδώ αλλά σε μικρότερη ένταση.

Link to comment
Share on other sites

TSH 18 είναι πολύ, κράτα το θετικό ότι το βρήκες εγκαίρως :) Προσωπικά, θα το θεωρούσα πιο πιθανό να είχες πρόβλημα λόγω στρες παρά από οτιδήποτε άλλο. Το στρες είναι από τα βασικά αίτια για να σου κοπεί το γάλα. Εγώ ακόμη και με TSH 3-4 είμαι χάλια, αν και τυπικά είσαι εντός ορίων, όταν έχεις Hashimoto (αντισώματα) θέλουν την TSH σταθερά κάτω από 2, και πας από κει και περα και με το πώς νιώθεις, εγώ νιώθω καλά κάτω από 1, με 18 δε θα σηκωνόμουν από τοκρεβάτι, όχι να θηλάζω και νεογέννητο, οπότε και πάλι καλά να λες. Αλλά θα σου πάρει κάποιους μήνες ως και χρόνο να προσαρμοστεί ο ργανισμός σου και να βρείτε τη σωστή δόση, οπότε τα πας μια χαρά αν εχεις ήδη τόση βελτίωση.

 

Μακάρι να δω καμιά βελτίωση με την υγεία μου σύντομα γιατί δε φτάνει που μου κόπηκε το γαλα στα καλά καθούμενα και στεναχωρήθηκα πάρα πολύ, έχω και τα ηλίθια συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού να με βασανίζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιο πολύ με τρομάζουν αυτά τα αντισώματα που έχουν ξεφύγει κανονικότατα. Δηλαδή ο θυροειδής μου πάπαλα; Αυτό ήταν τα τίναξε για πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα όμως και κάτι ακόμη. Πριν μείνω έγγυος έπαιρνα βιταμίνες που είχαν και ιώδιο. Βέβαια εγώ τις έπαιρνα γιατί είχαν και σίδηρο (είχα στο παρελθόν κάτι θέματα και με αυτό) και ήμουν σαν ζόμπι μετά τη περίοδο. Έβλεπα ότι με βοηθάνε και συνέχιζα να τις παίρνω.

 

Οταν έμεινα έγγυος η γυναικολόγος, μου έδωσε πολυβιταμίνες για εγγύους που είχαν επίσης και ιώδιο. Αφου γέννησα και θήλαζα, μου είχαν μείνει κάποιες από τις πολυβιταμίνες για εγγύους που έλεγαν ότι είναι κατάλληλες και για τη περίοδο γαλουχίας. Οπότε λέω δεν τις παίρνω και αυτές; Ε, όποτε τις έπαιρνα έβλεπα να μειώνεται λίγο το γάλα. Όταν τις σταματούσα, η παραγωγή ερχόταν στα συγκαλα της! Εκανα το τεστ σε διαφορες χρονικές περιοδους και το αποτέλεσμα ηταν πάντα το ίδιο. Οπότε οσο θηλαζα δεν τις ξαναπηρα.

 

Οταν έμαθα οτι πάσχω από υποθυρεοειδισμό και διάβασα τα άπαντα στο ιντερνετ σχετικά με αυτό, έμαθα οτι το ιωδιο βοηθάει το θυροειδη να λειτουργει σωστα.

 

Δηλαδή τι; Όταν ο θυροειδής μου λειτουργούσε λιγο καλυτερα απο το ιωδιο που ειχαν οι βιταμινες, το γαλα μου μειωνόταν;

 

Επίσης διάβασα οτι ενα από τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού είναι και η γαλακτόρροια! Δηλαδη εγω ειχα γαλα επειδη ειχα υποθυρεοειδισμό;

 

Κι αν κάνω κι άλλο παιδάκι και θέλω να το θηλάσω (που θα θέλω σίγουρα!) και παίρνω θυρορμόνη, δεν θα έχω γάλα;

 

Εδώ διαβασα και κατι ακόμη.

 

"Ο υποθυρεοειδισμός ή υπολειτουργία του θυρεοειδούς μπορεί επίσης να επηρεάσει τα επίπεδα της προλακτίνης, καθώς η έκκριση της προλακτίνης βρίσκεται υπό το μερικό έλεγχο της ΤRH, η οποία αυξάνεται στον υποθυρεοειδισμό.

...

Ο υποθυρεοειδισμός αντιμετωπίζεται με χορήγηση θυροξίνης. Όταν αντιμετωπιστεί ο υποθυρεοειδισμός, αναμένεται να επιστρέψουν και τα επίπεδα της προλακτίνης στο φυσιολογικό."

 

http://hashimoto.gr/ipsili-prolaktini-pia-simptomata-prokali/

 

Δηλαδή η θυρορμόνη μου εριξε τη προλακτίνη;

 

Γιατρός δεν είμαι, μόνο εικασίες μπορώ να κανω!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εντυπωσιακά όλα...

 

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να σου απαντήσει, αυτός νομίζω πως είναι ο Jack Newman, από τους πρωτοπόρους του θηλασμού, παγκοσμίως.

 

Μπορείς να του στείλεις mail εδώ:

http://ibconline.ca/ask-a-breastfeeding-question/

 

Σε περίπτωση που δυσκολευτείς με τα αγγλικά, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση για την προλακτίνη. Η προλακτίνη είναι πράγματι βασική ορμόνη της γαλουχίας. Τις πρώτες ημέρες, μετά τη γέννηση, η προλακτίνη είναι εκείνη που ορίζει την ποσότηα του γάλακτος κτλ. Γρήγορα, ωστόσο, ο μαστός περνάει στη λεγόμενη "αυτοκρινή λειτουργία", δηλαδή ο ίδιος ρυθμίζει την αύξηση ή τη μείωση της παραγωγής, ανάλογα με το πόσο συχνά και πλήρως αδειάζει από γάλα (γι'αυτό και λέμε ότι όσο θηλάζεις, τόσο έχεις γάλα) . Ναι, μεν, η προλακτίνη συνεχίζει να είναι απαραίτητη, ωστόσο τα επίπεδα της πέφτουν πολύ και δεν παίζει ρυθμιστικό ρόλο στη γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...