Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιδομα εξωσωματικης εοπυυ 2016


Recommended Posts

καλησπέρα κοριτσια!!!! :):):)

 

Σημερα πηγα στο φαρμακείο εοπυυ για να ξεκινησω την δευτερη προσπάθεια εξωσωματικης και με ενημέρωσε η κυρια εκει οτι μπορω να υποβαλω την εγκριση μαζι με τις αποδείξεις της πρώτης προσπάθειας για να παραλαβω το επίδομα.

Απλα οι αναρτήσεις εχουν παλιώσει, ειπα να ρωτησω ειναι καποια κοπέλα που μπηκε στο κοπο πρόσφατα για να παρει το επίδομα;

Καπου διαβασα οτι θελει βεβαίωση απο το κέντρο ισχυει;

Αν ειναι αποτυχημενη παιρνω τα μισα απο τα 350;

 

 

σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα κοριτσια!!!! :):):)

 

Σημερα πηγα στο φαρμακείο εοπυυ για να ξεκινησω την δευτερη προσπάθεια εξωσωματικης και με ενημέρωσε η κυρια εκει οτι μπορω να υποβαλω την εγκριση μαζι με τις αποδείξεις της πρώτης προσπάθειας για να παραλαβω το επίδομα.

Απλα οι αναρτήσεις εχουν παλιώσει, ειπα να ρωτησω ειναι καποια κοπέλα που μπηκε στο κοπο πρόσφατα για να παρει το επίδομα;

Καπου διαβασα οτι θελει βεβαίωση απο το κέντρο ισχυει;

Αν ειναι αποτυχημενη παιρνω τα μισα απο τα 350;

 

 

σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!!!!

 

Λοιπόν, πήγα εγώ τον Νοέμβριο. Δεν χρειάζεται βεβαίωση από το κέντρο. Τις αποδείξεις μόνο, οπου θα αναγράφεται η διαδικασία, πχ ωοληψία. Φυσικά και δεν είναι τα μισά αν είναι αποτυχημένη! Δεν ξέρω πως κυκλοφόρησε αυτό. Και μένα το είχε πάρει το μάτι μου κάπου. Δεν υπάρχει λογική πίσω από αυτό. Και μένα αποτυχημένη ήταν και πήρα 342 ευρώ. Σε 10 μέρες ήταν στην τράπεζα. Να έχεις iban φωτοτυπία και ταυτότητας και την βεβαίωση της επιτροπής, όχι φωτοτυπία, την γνήσια θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα εγώ τον Νοέμβριο. Δεν χρειάζεται βεβαίωση από το κέντρο. Τις αποδείξεις μόνο, οπου θα αναγράφεται η διαδικασία, πχ ωοληψία. Φυσικά και δεν είναι τα μισά αν είναι αποτυχημένη! Δεν ξέρω πως κυκλοφόρησε αυτό. Και μένα το είχε πάρει το μάτι μου κάπου. Δεν υπάρχει λογική πίσω από αυτό. Και μένα αποτυχημένη ήταν και πήρα 342 ευρώ. Σε 10 μέρες ήταν στην τράπεζα. Να έχεις iban φωτοτυπία και ταυτότητας και την βεβαίωση της επιτροπής, όχι φωτοτυπία, την γνήσια θέλουν.

 

σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση και κατατοπιστικη απαντηση!!!!!

 

με χαροποιησαν οι απαντήσεις!!! ειχα αγχωθεί οτι πρεπει να παω κεντρο για βεβαίωση ουφ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το 2015, μου είχαν ζητήσει κ βεβαίωση...επίσης, τα χρήματα μπήκαν στο λογαριασμό μου μετά από 3 μήνες...για μη επιτυχημένη προσπάθεια κ εγώ γνωρίζω ότι δικαιούσαι τα μισά...τι να πω, εύχομαι να έχουν αλλάξει τα πράγματα τώρα κ να είναι όπως τα γράφει η κοπέλα παραπάνω...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το 2015, μου είχαν ζητήσει κ βεβαίωση...επίσης, τα χρήματα μπήκαν στο λογαριασμό μου μετά από 3 μήνες...για μη επιτυχημένη προσπάθεια κ εγώ γνωρίζω ότι δικαιούσαι τα μισά...τι να πω, εύχομαι να έχουν αλλάξει τα πράγματα τώρα κ να είναι όπως τα γράφει η κοπέλα παραπάνω...

 

 

Δύο μήνες πριν συνέβησαν τα πράγματα όπως ακριβώς τα έγραψα. Μπορεί να εξαρτάται και απο την υπάλληλο. Πάντως όταν έχεις τις αποδείξεις του κέντρου που λένε ωοληψία, μικρογονιμοποίηση, μεταφορά, δεν έχει λογική να ζητάνε και βεβαίωση για τα προφανή. Όσο για το αν κάποια που δεν πέτυχε δικαιούται τα μισά, το είχα πετύχει και γω πριν κινήσω την διαδικασία σε ένα φόρουμ και γέλασα με την καρδιά μου. Φυσικά και δεν το πίστεψα. Τιμωρία που δεν πέτυχες? Sunrise εσύ είσαι η πρώτη εδώ που κηρύττει να γράφουμε μόνο επιβεβαιωμένες πληροφορίες. Έχεις κάποια έγκυρη πηγή γι΄αυτό που γνωρίζεις? Γιατί εγώ μόνο σε φόρουμ το είδα. Όταν έψαχνα στο ιντερνετ για τα δικαιολογητικά δεν αναγραφόταν πουθενά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύο μήνες πριν συνέβησαν τα πράγματα όπως ακριβώς τα έγραψα. Μπορεί να εξαρτάται και απο την υπάλληλο. Πάντως όταν έχεις τις αποδείξεις του κέντρου που λένε ωοληψία, μικρογονιμοποίηση, μεταφορά, δεν έχει λογική να ζητάνε και βεβαίωση για τα προφανή. Όσο για το αν κάποια που δεν πέτυχε δικαιούται τα μισά, το είχα πετύχει και γω πριν κινήσω την διαδικασία σε ένα φόρουμ και γέλασα με την καρδιά μου. Φυσικά και δεν το πίστεψα. Τιμωρία που δεν πέτυχες? Sunrise εσύ είσαι η πρώτη εδώ που κηρύττει να γράφουμε μόνο επιβεβαιωμένες πληροφορίες. Έχεις κάποια έγκυρη πηγή γι΄αυτό που γνωρίζεις? Γιατί εγώ μόνο σε φόρουμ το είδα. Όταν έψαχνα στο ιντερνετ για τα δικαιολογητικά δεν αναγραφόταν πουθενά κάτι τέτοιο.

 

 

Προς θεματοθέτρια: για ό,τι απορίες έχεις, προτείνω να ρωτήσεις στον ΕΟΠΠΥ που ανήκεις, για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή για τη βεβαίωση( αν βέβαια τη χρειάζονται) όπως έτρεχα εγώ...Καλή επιτυχία!

 

 

Κ εγώ τη δική μου εμπειρία κατέθεσα κ τα πράγματα έγιναν ακριβώς έτσι όπως τα έγραψα...αυτό είναι το λινκ

http://www.iatropedia.gr/eidiseis/posa-dini-o-eopii-gia-exosomatikes-pou-eginan-ston-idiotiko-tomea/30533/...

φυσικά,για περισσότερες κ πιο έγκυρες πληροφορίες καλό είναι ο κάθε ενδιαφερόμενος να απευθυνθεί στον ΕΟΠΠΥ που ανήκει...

 

* εκ παραδρομής έγραψα μη επιτυχημένης αντί μη ολοκληρωμένης...

 

 

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα μου κορίτσια μην μπερδεύεστε. Τα μισά σου βάζουν αν εχεις μόνο ωοληψια και όχι έμβρυομεταφορά και εκεί κόλλαει και αυτό που έγραψε η sunrise το μη ολοκληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Προς θεματοθέτρια: για ό,τι απορίες έχεις, προτείνω να ρωτήσεις στον ΕΟΠΠΥ που ανήκεις, για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή για τη βεβαίωση( αν βέβαια τη χρειάζονται) όπως έτρεχα εγώ...Καλή επιτυχία!

 

 

Κ εγώ τη δική μου εμπειρία κατέθεσα κ τα πράγματα έγιναν ακριβώς έτσι όπως τα έγραψα...αυτό είναι το λινκ

http://www.iatropedia.gr/eidiseis/posa-dini-o-eopii-gia-exosomatikes-pou-eginan-ston-idiotiko-tomea/30533/...

φυσικά,για περισσότερες κ πιο έγκυρες πληροφορίες καλό είναι ο κάθε ενδιαφερόμενος να απευθυνθεί στον ΕΟΠΠΥ που ανήκει...

 

* εκ παραδρομής έγραψα μη επιτυχημένης αντί μη ολοκληρωμένης...

 

 

 

Ε ναι, άλλο αυτό. Στη μη ολοκληρωμένη είναι λογικό, διότι δεν έχεις καταβάλει όλο το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας κορίτσια !! Προσπαθώ να πάρω το επίδομα εξωσωματικής αλλά με στέλνουν από το ΙΚΑ στον εοππυ κ με έχουν κάνει μπαλάκι . Ξέρει κάποια να μου πει πως το παίρνουμε και από που;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θες την απόφαση την επιτροπής και βεβαίωση απο το κέντρο εξωσωματικής ότι το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε, είναι σημαντικό στην βεβαίωση αυτή να αναγράφεται η ημερομηνία εμβρυομεταφοράς, ταυτότητα και λογαριασμό τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πήρα, βέβαια εγώ δεν έκανα πρόσφατα εξωσωματική, την είχα κάνει πριν 3 χρόνια σχεδόν, κατέθεσα τα χαρτιά μου και το πήρα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Καλή επιτυχία στην χοριακή σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δικαιούσαι τα μισά αν δεν προχωρήσεις στην εμβρυομεταφορά. Διαφορετικά το ποσό είναι ολόκληρο ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Το πότε θα πληρωθεί εξαρτάται σε πια περιφέρεια ανήκεις. Εγώ που ανήκω στην Αγία Παρασκευή Αττικής κατέθεσα αίτηση από τον Απρίλιο του 2017 και τότε μου είπαν ότι πλήρωναν τον Μάιο του 2016. Από το καλοκαίρι έβαλαν τους υπαλλήλους να κάνουν υπερωρίες για να προχωρήσουν. Μέχρι σήμερα πάντως δεν έχω πληρωθεί. Για τα δικαιολογητικά κοίταξε στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ τι χρειάζεται γιατί δεν θυμάμαι πια. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2017 at 5:31 ΜΜ, elpida_kai_xamogelo είπε:

Δικαιούσαι τα μισά αν δεν προχωρήσεις στην εμβρυομεταφορά. Διαφορετικά το ποσό είναι ολόκληρο ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Το πότε θα πληρωθεί εξαρτάται σε πια περιφέρεια ανήκεις. Εγώ που ανήκω στην Αγία Παρασκευή Αττικής κατέθεσα αίτηση από τον Απρίλιο του 2017 και τότε μου είπαν ότι πλήρωναν τον Μάιο του 2016. Από το καλοκαίρι έβαλαν τους υπαλλήλους να κάνουν υπερωρίες για να προχωρήσουν. Μέχρι σήμερα πάντως δεν έχω πληρωθεί. Για τα δικαιολογητικά κοίταξε στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ τι χρειάζεται γιατί δεν θυμάμαι πια. 

Καλησπερα.Φιλη μου που μενει γερακα και κατεθεσε τα χαρτια της τελη φεβρουαριου του '17 στον εοπυυ παλληνης ,8 Αυγουστου της μπηκαν τα λεφτα..Χθες ετυχε να το συζητησουμε γιατι κατεθεσα κι εγω τα χαρτια μου και την εβαλα να κοιταξει ποτε της μπηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγω  κατεθεσα τα χαρτια μου Μαρτιο του '17 στον εοπυυ Αιγαλεω κ μπηκαν στο λογαριασμο μου τον Ιουνιο του '17. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι μπορουμε να ξανακαταθεσουμε χαρτια για ολες τις προσπαθειες? Εγω ξανακανα τωρα τον Σεπτεμβριο την τριτη μου προσπαθεια...

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

@nefeli81 εννοείται πως μπορείς να καταθέτεις χαρτιά σε κάθε προσπάθεια σου (μέχρι δηλαδή να καλύψεις τις 4 )

 

Σε ευχαριστω πολυ... 

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα σας,

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι δεν εβγαλα ακρη στον εοππυ! Εχω εγκριση επιτροπης πρωτης προσπαθειας με ημερομηνια 01/2017. Εκανα την εμβρυομεταφορα τον 07/2017 κ τα χαρτια τα κατεθεσα σημερα γιατι δεν γνωριζα οτι δικαιουμαι τετοια παροχη γιατι την εξωσωματικη την εκανα στο Παπαγεωργιου. Μου ειπαν απο τον εοππυ οτι δεν μπορουν να το εγκρινουν γιατι εχει περασει ενας χρονος απο την εμβρυομεταφορα. Τους ειπα οτι εχω κανει ξανα εμβρυομεταφορα τον 05/2018 κ πως θα ξαναπαω με νεα αιτηση απο το δευτερο κεντρο εξωσωματικης που δεν θα ειναι εκπροθεσμη. Εκει ηρθε μια αλλη υπαλληλος κ επεμενε οτι ο ενας χρονος ισχυει απο την εγκριση της επιτροπης κ οχι της εμβρυομεταφορας! Να επισημανω οτι απο το δευτερο κεντρο εξωσωματικης που μιλησα μου ειπαν οτι πρωτη φορα το ακουνε αυτο κ πως αυτο που ξερουν ειναι οτι το δικαιωμα της παροχης δεν το χανω ασχετα με το ποτε θα καταθεσω τα δικαιολογητικα! Να διευκρινισω οτι δεν εχω περασει δευτερη φορα επιτροπη αλλα μονο μια.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολες σας!!

Κανω και εγω εξωσωματικη σε φυσικους κυκλους (δεν παιρνω καθολου φαρμακα) και ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα το γνωριζει (γιατι στον εοπυυ δεν ξερουν να μου απαντησουν!!!!). Δικαιουμαι καποιο επιδομα για αυτη την διαδικασια;; Το ρωταω γιατι ξερω πως δικιολογουν τα φαρμακα, αλλα αφου εγω δεν παιρνω;; 

Αν εχει βρεθει καποια κοπελα σε αναλογη θεση και γνωριζει ας με ενημερωσει!!

 

ευχαριστω και ευχομαι σε ολες μας να καταφερουμε θετικα αποτελεσματα στις προσπαθειες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...