Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με παππού


HOPE77

Recommended Posts

Κοριτσια θελω τη γνωμη σας για κατι που με απασχολει μέρες.Εχω εναν μικρο αρκετά ζωηρο τοσο που καμια φορά σε κάνει να ξεπερνάς τα όρια του αυτοελέγχου σου.Αυτος λοιπον ο μικρος ειναι η αδυναμια του παππού του,ενος παππού αρκετά δυσκολου και δύστροπου.Τους γονεις μου τους βλέπουμε 4-5 φορες το χρονο γιατι μενουμε σε διαφορετικές πολεις κ τους επισκεπτομαστε για 3-4 μερες.Χαιρεται πολυ ο παππούς του,του παίρνει δωρα,μιλουν συχνα και στο τηλέφωνο αλλά τον βλεπω και τον ξερω και εγώ απο μικρη δεν ειναι για πολλά,τον θελει να παιζουν οταν ειναι ο μικρος καλος και ήσυχος.Το καλοκαιρι λοιπόν που ο μικρος εκανε ζωηραδες μου ειπε οτι τον μαλωσε ο παππους του φωναζοντας.Αυτη τη φορα ο μικρος ηταν εξαιρετικα ζωηρος,το πρωι τον μαλωσα και εγώ γιατι ελεγε κακες κουβεντες,με χτυπουσε χωρις λόγο.Μετα πηγαμε βολτα κλπ ΄όλα καλα.Το απογευμα αρχισε παλι τις ζωηράδες τον μαλωσε πολύ ο παππους κ του τράβηξε το αυτι.Μας το ειπαν και οι δυο οταν γυρισαμε κ ειχαν μονιάσει.Εγώ απο τη μια θύμωσα πολυ,ο,τι κ να του έκανε πια ο μικρος μεσα σε μιση ωρα που λειπαμε δεν μπορουσε να κανει υπομονη;Απ΄την αλλη και εγω εχω ξεπερασει τα ορια πώς να κατηγορησω τον πατέρα μου;Ο μικρος μ ειπε οτι αυτος έφταιγε (του πεταξε του παππου το κινητο στο κεφάλι).Ειμαι κ προκατειλημμενη με τον πατερα μ απο μικρη και δεν ξερω πώς να το χειριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να μην τους αφήνεις καθόλου μόνους, εφ' όσον ο μικρός έχει την τάση να ξεφεύγει, για να μη γίνονται τέτοια σκηνικά. Και κυρίως, να δουλέψεις με την οριοθέτησή του, γιατί αυτές οι συμπεριφορές πιθανότατα θα σας δημιουργήσουν προβλήματα και στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Hope..τα εχουμε πει και σε αλλα θεματα πολλες φορες.Σου εχω πει ότι και ο δικος μου ο μικρος είναι δυσκολο και ιδιοτροπο παιδι.Ως προς το σχολειο ο δικος μου φετος που ξεκινησε ομολογω τα παει πολύ καλα.Βγαζει καποιες ιδιοτροπίες κι εκει ,ειδικα στις αρχες ...όμως δε δημιουργει προβλήματα ,ουτε γκρινιαζει/απαιτει όπως κανει σπιτι.Κι εγω παλευω κάθε μερα με την οριοθετηση του.Πλεον δεν κανω πισω με τπτ στις παραλογες απαιτησεις του.Προτιμω να τον εχω να χτυπιέται για ωρες παρα να περασει το δινο του.Σιγα σιγα ευελπιστώ θα βελτιωθούμε ακομα περισσοτερο.Οποτε το θεμα της οριοθέτησης θα συμφωνησω είναι βασικο...μη το αφηνεις με τπτ.

Τωρα για τον παππου που λες..και να μην τον αφηνεις μονο με το παιδι λαθος το βλεπω.Μαλλον πρεπει να του δειξεις κι εκεινου πως να κοντρολαρει το παιδι.Εγω όταν είναι να αφήσω το μικρο με τη γιαγια του πχ πεφτει πολύ συζητηση πριν φυγω για το ότι πρεπει να είναι φρονιμος και να μη γκρινιαζει.ντρεπομαι που το λεω αλλα του ταζω να του φερω και καμια σοκολατιτσα που και που αν είναι φρονιμος.

 

Από την άλλη θα πρεπει να εισαι ξεκαθαρη και με τον παππου ότι δεν επιτρεπεται να απλωνει χερι στο παιδι.Αν ο ιδιος θεωρει ότι δε μπορει να ελεγξει το παιδι τοτε ναι μη το αφηνεις μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια δεν ξερω αν το έθεσα σαφώς:με τον παππού του θύμωσα γιατι το παιδι επειδη ακριβώς ειναι ζωηρούλης οταν παμε εκει δεν τον αφηνω μονο μαζι του.Η΄τον παίρνουμε μαζί ή βγαινει με τη γιαγια του εξω.Ο παππους προχθές τον ειδε κανα μισαωρο και φέρθηκε έτσι.Μετα παραδέχτηκε κ σε μας οτι παραφέρθηκε.Σκεφτομαι να μην τον ξαναπαω.Απ΄την αλλη δεν θελω να το τραβήξω κ στα άκρα γιατι κ εγώ εχω χάσει τον έλεγχο πώς μπορω να ειμαι καθετη με τον παππού.Βέβαια εγώ ειμαι μαμα του.

Όσο για το παιδι σκεφτομουν να τον παω σε παιδοψυχολογο αλλα μιλησα με την νηπιαγωγό του κ μου ειπε τα καλυτερα για τη συμπεριφορά του.το ιδιο κ οι δασκάλες του στις δραστηριοτητες.Με τους παππουδες ειναι λιγο πιο ζωηρος,θελει να παιξει,να προκαλέσει δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Να είμαι ειλικρινής, εγώ δε θα θύμωνα με τον παππού. Ειδικά όταν ξέρω ότι είναι δύσκολος και δύστροπος άνθρωπος. Κι εμένα να μου πετούσε το παιδί μου το κινητό στο κεφάλι, θα γινόμουν έξαλλη...πόσο μάλλον ο παππούς. Γενικά είμαι πολύ αυστηρή με τις χειρονομίες και το φρασεολόγιό τους.

 

Εγώ θα του έλεγα πως δεν πρόκειται να τον ξαναπάω στον παππού, ώσπου να μάθει να φέρεται. Ήδη, από αυτά που λες, πως από το πρωί φερόταν άσχημα σε σένα, μιλούσε άσχημα και σε χτυπούσε, θα τον είχα βουτήξει και θα τον είχα γυρίσει σπίτι σούμπιτο κι ας πα να χτυπιόταν.

 

Χωρίς παρεξήγηση, έχω σχηματίσει την εντύπωση, από το πρώτο ποστ σου, πως είσαι πολύ ελαστική μαζί του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να είμαι ειλικρινής, εγώ δε θα θύμωνα με τον παππού. Ειδικά όταν ξέρω ότι είναι δύσκολος και δύστροπος άνθρωπος. Κι εμένα να μου πετούσε το παιδί μου το κινητό στο κεφάλι, θα γινόμουν έξαλλη...πόσο μάλλον ο παππούς. Γενικά είμαι πολύ αυστηρή με τις χειρονομίες και το φρασεολόγιό τους.

 

Εγώ θα του έλεγα πως δεν πρόκειται να τον ξαναπάω στον παππού, ώσπου να μάθει να φέρεται. Ήδη, από αυτά που λες, πως από το πρωί φερόταν άσχημα σε σένα, μιλούσε άσχημα και σε χτυπούσε, θα τον είχα βουτήξει και θα τον είχα γυρίσει σπίτι σούμπιτο κι ας πα να χτυπιόταν.

 

Χωρίς παρεξήγηση, έχω σχηματίσει την εντύπωση, από το πρώτο ποστ σου, πως είσαι πολύ ελαστική μαζί του.

;Oxi ρε κοριτσι δεν ειναι έτσι νομιζω.Απλα στους γονεις μου πάμε μια στο τοσο,εχω την ευκαιρια να τον αφησω λιγο(γιατι γενικα δεν εχω βοηθεια)κ να δω φιλους-συγγενεις.Αν ειμασταν εξω στην πολη μας εννοειται οτι θα φεύγαμε αλλα τωρα προσπαθησα να τον καλμαρω.

Το παιδι μ ειπε για το κινητο, κ εδωσα την δικη του εκδοχη για να σας δειξω πως το εξελαβε ο μικρος.η μαμα μου μου ειπε πως ο παππους του θυμωσε γιατι του ελεγε κακες λέξεις κ αρχισε να μαλώνει με το παιδι.Συμφωνω πως ο μικρος το παρακανε αλλα όχι να γινει και χαμος κ ειδικα σε ενα μισαωρο μέσα.Ας σηκωνοταν ο παππους να φυγει απο το δωματιο.Εγω το παιδι μαλωσα κ μετα το καλοκαιρι ΄που ειχε ξαναγινει τον μιλησαμε πολυ για το πώς πρεπει να φερεται στους παππουδες.Τι αλλο να εκανα;του στερησα κ κατι που ηθελε πολύ.Γενικα του μιλαμε πολυ αλλά δε φαινεται να πιανει

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι κοιτα να δεις οταν υπαρχει ενα γεγονος συμαντικο πχ το παιδι χτυπησε πολυ δυνατα εναν αλλο ανθρωπο ή εκανε καποια επικυνδινη για την υγεια του συμπεριφορα πχ ανεβηκε καπου που μπορει να πεσει να σκωτωθει πρεπει νομιζω να μην παρεξηγησε αν τον μαλωσει καποιος μεσα βεβαια σε λογικα πλαισια το μαλωμα. Δηλαδη αν το παιδι εβγαζε το ματι του παππου τι θα ηθελες να κανει ο παππους να του πει ευγενικα καλο μου παιδακι δεν ηταν σωστο. Θα φωναζε ο ανθρωπος . Τωρα ετσι οπως το περιγραφεις δεν εκανε κ κατι φοβερο ο παππους κ γιαυτο αλλωστε το παιδι καταλαβε κ το λαθος του κ δεν θυμωσε γιατι αν το ειχε πονεσει το παιδακι σου ή το ειχε τρομαξει δεν θα ηθελε να ξαναπλησιασει. Οποτε μαλλον εσυ πρεπει να λυσεις το θεμα που εχεις με τον πατερα σου. Αν για δικους σου λογους δεν θες να ξαναδεις τον πατερα σου ειναι σεβαστο αλλα μην βαζεις σαν αιτιολογια αυτο το περιστατικο. Καθε νορμαλ ανθρωπος αν ενα παιδι τον χτυπουσε δυνατα θα αντιδρουσε οχι μονο ο παππους.

Link to comment
Share on other sites

;Oxi ρε κοριτσι δεν ειναι έτσι νομιζω.Απλα στους γονεις μου πάμε μια στο τοσο,εχω την ευκαιρια να τον αφησω λιγο(γιατι γενικα δεν εχω βοηθεια)κ να δω φιλους-συγγενεις.Αν ειμασταν εξω στην πολη μας εννοειται οτι θα φεύγαμε αλλα τωρα προσπαθησα να τον καλμαρω.

Το παιδι μ ειπε για το κινητο, κ εδωσα την δικη του εκδοχη για να σας δειξω πως το εξελαβε ο μικρος.η μαμα μου μου ειπε πως ο παππους του θυμωσε γιατι του ελεγε κακες λέξεις κ αρχισε να μαλώνει με το παιδι.Συμφωνω πως ο μικρος το παρακανε αλλα όχι να γινει και χαμος κ ειδικα σε ενα μισαωρο μέσα.Ας σηκωνοταν ο παππους να φυγει απο το δωματιο.Εγω το παιδι μαλωσα κ μετα το καλοκαιρι ΄που ειχε ξαναγινει τον μιλησαμε πολυ για το πώς πρεπει να φερεται στους παππουδες.Τι αλλο να εκανα;του στερησα κ κατι που ηθελε πολύ.Γενικα του μιλαμε πολυ αλλά δε φαινεται να πιανει

 

Ναι, καταλαβαίνω αυτό που λες, γιατί κι εγώ μόνη μου τα μεγάλωσα κι έχω νιώσει πολλές φορές "πηγμένη". Όμως, το να λέει ένα μικρό παιδί κακές κουβέντες σε μαμά-μπαμπά-παππού-γιαγιά και να τους χτυπάει, είναι κάτι που δεν επιτρέπεται. Αυτό πρέπει οπωσδήποτε να του περάσεις. Δεν επιτρέπεται με την καμία, τελεία και παύλα. Το πώς...θα το βρεις εσύ, η καθεμία ξέρει το δικό της παιδί καλύτερα. Εγώ χρησιμοποιούσα αυτόν τον τρόπο που περιέγραψα. Δε μου πήρε πολύ, το θέμα είναι να το κόψεις νωρίς κι από τη ρίζα.

 

Δεν είναι απλά θέμα ζωηράδας, δηλαδή. Ζωηράδα θα ήταν να έκανε αταξίες. Το βρίσιμο-χτύπημα, είναι άλλη κατηγορία.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, όλα αυτά, δεν το παίζω έξυπνη, ούτε αλάνθαστη.

Link to comment
Share on other sites

Το να του τραβήξει το αυτί ο παππούς είναι αδικαιολόγητο, ό,τι και αν είχε κάνει ο μικρός. Θα μπορούσε να τον επιπλήξει με άλλον τρόπο. Εγώ στη θέση σου θα έλεγα με αυστηρό ύφος στον παππού (όχι μπροστά στο παιδί) να μην ξανασυμβεί τίποτα παρόμοιο. Δηλαδή αν ο μικρός χτύπαγε τον παππού, θα του έριχνε και εκείνος καμιά μπουνιά;;;

Εννοείται ότι θα πρέπει και ο μικρός να καταλάβει ότι αυτό που έκανε είναι επίσης αδικαιολόγητο, αλλά δεν θα καταλάβει κάτι τέτοιο με τράβηγμα αυτιού... Απλώς θα τον κάνει ακόμα πιο επιθετικό.

Link to comment
Share on other sites

Το να του τραβήξει το αυτί ο παππούς είναι αδικαιολόγητο, ό,τι και αν είχε κάνει ο μικρός. Θα μπορούσε να τον επιπλήξει με άλλον τρόπο. Εγώ στη θέση σου θα έλεγα με αυστηρό ύφος στον παππού (όχι μπροστά στο παιδί) να μην ξανασυμβεί τίποτα παρόμοιο. Δηλαδή αν ο μικρός χτύπαγε τον παππού, θα του έριχνε και εκείνος καμιά μπουνιά;;;

Εννοείται ότι θα πρέπει και ο μικρός να καταλάβει ότι αυτό που έκανε είναι επίσης αδικαιολόγητο, αλλά δεν θα καταλάβει κάτι τέτοιο με τράβηγμα αυτιού... Απλώς θα τον κάνει ακόμα πιο επιθετικό.

 

Κοιτα κ εγω δεν θα επελεγα εναν τετοιο τροπο για επιπληξη ενος παιδιου ομως απο τα λεγομενα της κοπελας το παιδι ουτε πονεσε ουτε τρομαξε. Ο παππους αυτο ηξερε ως επιπληξη αυτο εκανε κ οπως φανηκε κ απο τα λεγομενα της κοπελας μετα στεναχωρεθηκε κ ο παππους χωρις να γινει καποιο ιδιαιτερο θεμα. Οποτε δεν χρειαζετε νομιζω να δωσει αλλες διαστασεις στο ζητημα. Αυτο το να κανεις κατι παραπανω μπορει να συμβει κ στην ιδια την μανα οποτε δεν χρειαζετε να το πολυ αναλυεις. Εξαλλου το παιδι βλεπει πολυ σπανια τον παππου του για να γινουν μαθηματα διαπαιδαγωγησης στον παππου. Οταν τον ξαναδει κ το μικρο θα εχει μεγαλωσει λιγο παραπανω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Διαβάζοντας σε και καθώς ειμαι κι εγώ μαμά ζωηρούληδων,θα μου επιτρέψεις να πω πως στη θεση σου δεν θα εβαζα τον συγκεκριμένο τίτλο "Πρόβλημα με παππού"... Το πρόβλημα ειναι η συμπεριφορά του μικρού και το βλεπεις κι η ίδια. Αν λοιπόν βγάζει εσένα εκτός ελεγχου,ποσο μαλλον εναν παππού (αλλης γενιάς)δύσκολο και δυστροπο.

Μην εστιάζεις στο μισάωρο...Άλλωστε ακομα κι ενα μισάωρο είναι αρκετό για να χασει καποιος την ψυχραιμία του οταν ενα μικρό φαίρεται τοσο ασχημα,ποσο μάλλον οταν πετάξει και κινητο στο κεφάλι αλλουνου.

Ο παππούς παραδέχτηκε οτι παραφέρθηκε κι ο μικρούλης παραδέχτηκε το λάθος του.

Το να μην τον ξαναπάς είναι για μένα μεγα λάθος... Στην ουσια τιμωρείς τον παππού για την άσχημη συμπεριφορά του μικρου.

Δουλέψτε την συμπεριφορά του μικρού κι αν δεν νιώθεις άνετα μην τον ξαναφήσεις μονο με τον παππου,αφού τους ξέρεις και τους δύο τι είναι:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κ εγω δεν θα επελεγα εναν τετοιο τροπο για επιπληξη ενος παιδιου ομως απο τα λεγομενα της κοπελας το παιδι ουτε πονεσε ουτε τρομαξε. Ο παππους αυτο ηξερε ως επιπληξη αυτο εκανε κ οπως φανηκε κ απο τα λεγομενα της κοπελας μετα στεναχωρεθηκε κ ο παππους χωρις να γινει καποιο ιδιαιτερο θεμα. Οποτε δεν χρειαζετε νομιζω να δωσει αλλες διαστασεις στο ζητημα. Αυτο το να κανεις κατι παραπανω μπορει να συμβει κ στην ιδια την μανα οποτε δεν χρειαζετε να το πολυ αναλυεις. Εξαλλου το παιδι βλεπει πολυ σπανια τον παππου του για να γινουν μαθηματα διαπαιδαγωγησης στον παππου. Οταν τον ξαναδει κ το μικρο θα εχει μεγαλωσει λιγο παραπανω!

 

Σίγουρα είναι θετικό το ότι αναγνώρισε και ο ίδιος ο παππούς ότι παραφέρθηκε. Αλλά το "τράβηγμα αυτιού" εμένα με τρομάζει σαν μέθοδος. Είναι ο πατέρας της θεματοθέτριας; Σίγουρα θα ξέρει η ίδια καλύτερα εάν μπορεί να γίνει βίαιος. Το να γίνεται κάποιος βίαιος και μετά να το μετανιώνει, εμένα δεν μου λέει τίποτα. Αν η κοπέλα πιστεύει ότι κάτι τέτοιο μπορεί να ξανασυμβεί, θα πρέπει να είναι από πάνω, όταν συναντιούνται παππούς και εγγονός.

Παράλληλα εννοείται θα πρέπει να κοιτάξει τι μπορεί να κάνει για να βελτιώσει τη συμπεριφορά του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θετικό το ότι αναγνώρισε και ο ίδιος ο παππούς ότι παραφέρθηκε. Αλλά το "τράβηγμα αυτιού" εμένα με τρομάζει σαν μέθοδος. Είναι ο πατέρας της θεματοθέτριας; Σίγουρα θα ξέρει η ίδια καλύτερα εάν μπορεί να γίνει βίαιος. Το να γίνεται κάποιος βίαιος και μετά να το μετανιώνει, εμένα δεν μου λέει τίποτα. Αν η κοπέλα πιστεύει ότι κάτι τέτοιο μπορεί να ξανασυμβεί, θα πρέπει να είναι από πάνω, όταν συναντιούνται παππούς και εγγονός.

Παράλληλα εννοείται θα πρέπει να κοιτάξει τι μπορεί να κάνει για να βελτιώσει τη συμπεριφορά του παιδιού.

 

Κοιτα ειναι τρομακτικη σαν μεθοδος αλλα εξαρταται κ πως θα την κανεις. Κ το χτυπημα στον ποπο μπορει να γινει με τοση δυναμη που το παιδι να πονεσει. Δεν ειμασταν κ μπροστα αλλα το παιδι για να μην εχει προβλημα με τον παππου σιγουρα δεν πονεσε πολυ οποτε ισως η κοπελα απλα εχει μια ευαισθησια με το θεμα του πατερα της κ το πηρε στραβα. Αν το παιδι ειχε πονεσει σιγουρα θα της το εδειχνε κ δεν θα ξαναηθελε να πανε στον παππου. Ετσι κ αλλιως οπως ειπε η κοπελα δεν τους αφηνει μονους κ το παιδι σιγουρα οταν θα ξαναδει τον παππου θα ειναι πιο μεγαλο οποτε θα καταλαβαινει περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι τρομακτικη σαν μεθοδος αλλα εξαρταται κ πως θα την κανεις. Κ το χτυπημα στον ποπο μπορει να γινει με τοση δυναμη που το παιδι να πονεσει. Δεν ειμασταν κ μπροστα αλλα το παιδι για να μην εχει προβλημα με τον παππου σιγουρα δεν πονεσε πολυ οποτε ισως η κοπελα απλα εχει μια ευαισθησια με το θεμα του πατερα της κ το πηρε στραβα. Αν το παιδι ειχε πονεσει σιγουρα θα της το εδειχνε κ δεν θα ξαναηθελε να πανε στον παππου. Ετσι κ αλλιως οπως ειπε η κοπελα δεν τους αφηνει μονους κ το παιδι σιγουρα οταν θα ξαναδει τον παππου θα ειναι πιο μεγαλο οποτε θα καταλαβαινει περισσοτερα.

 

Δεν είναι σίγουρο αυτό. Μπορεί να νιώθει το παιδί ότι έφταιξε, οπότε δικαιολογημένα του το έκανε αυτό ο παππούς.

Link to comment
Share on other sites

Το να γινει μια παρατηρηση στον παππου να μην απλωνει χερι δεν είναι και κατι τοσο τρομερο νομιζω.Κι εγω εχει τυχει να ριξω καμια στον ποπο...αυτό δε σημαινει ότι επιτρεπω και σε καποιον αλλον να το κανει.Αλλα και το να μην ξαναπαει το παιδι στον παππου και στην γιαγια το θεωρω παρατραβηγμενο.ΑΝ μιλαμε για αυτό μονο το περιστατικο.Στην τελικη το παιδι είναι πολύ μεγαλο ώστε να εκφρασει την αποψη του μονο του και να πει αν θελει η όχι να πηγαινει στον παππου.Ο δικος μου που με τη μια τη γιαγια δεν τα παει καλα...το λεει ξεκάθαρα ότι δε θελει να μενει μαζι της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι σίγουρο αυτό. Μπορεί να νιώθει το παιδί ότι έφταιξε, οπότε δικαιολογημένα του το έκανε αυτό ο παππούς.

 

Ναι γιαυτο λεω πιο πανω δεν ειμασταν κ μπροστα να δουμε τι εγινε ουτε τον ανθρωπο ξερουμε. Απλα απο μια απομακρισμενη εικονα δεν πρεπει να εγινε κατι το φοβερο περα απο ενα ενοχλητικο τραβηγμα αυτιου δεν νομιζω να σπαραξε το μικρο ετσι οπως το θετει η κοπελα. Αν μου ελεγε οτι το μικρο της ηταν μετα θυμωμενο τρομαγμενο ειχε σημαδια στο αυτι κτλ θα αλλαζε το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι

Το ξύλο, το χαστούκι, το τράβηγμα του αυτιού και γενικά η επιβολή σωματικού πόνου στο παιδί είναι μορφές σωματικής τιμωρίας, και πλέον δεν επιτρέπονται από το νόμο (Ν. 3500/06, άρθρο 4)

Ο νόμος φυσικά δεν ορίζει το επίπεδο πόνου (λίγο/πολύ)

 

Δεν έχει σημασία αν ο στόχος ήταν να πονέσει το παιδί για να "μάθει", από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε επιβολή σωματικής δύναμης (όσο δίκιο και αν έχουμε, όσο και αν μας έχει φέρει στο αμήν το παιδί) του μαθαίνουμε ότι είναι αποδεκτός τρόπος για να εκφράσουμε τη διαφωνία μας (άρα γιατί να μην το κάνει και το παιδί στον κύκλο του και μετά έρχονται τα παράπονα...). Επίσης του μαθαίνουμε ότι είναι επιτρεπτό να παρέμβει στο σώμα του ένας τρίτος, χωρίς τη θέλησή του.

 

Η οριοθέτηση είναι ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν όλοι μα όλοι οι γονείς. Αν και με άλλες απόψεις της δεν συμφωνώ, το παρακάτω άρθρο της ψυχολόγου Α. Κάππάτου το βρίσκω τρομερά βοηθητικό για το θέμα.

 

Hope77, ο πατέρας σου είναι αυτός που είναι και το ξέρεις καλύτερα από εμάς ότι δύσκολα αλλάζει τις πεποιθήσεις του ένας μεγάλος άνθρωπος. Άρα είναι αναμενόμενο την επόμενη φορά που θα τον αφήσεις μόνο με το παιδί, μια άλλη αφορμή να πυροδοτήσει την ίδια συμπεριφορά. Πιστεύω ότι δύσκολα θα καταλάβει ο πατέρας σου ότι δεν εγκρίνεις τη συμπεριφορά του.

 

Με το παιδί σου από την άλλη, έχεις περιθώρια βελτίωσης, εφαρμογής κανόνων και πειθαρχίας (με θετική χροια το εννοώ). Στη θέση σου θα επικεντρωνόμουν στο να βελτιώσω τη συμπεριφορά του παιδιού, έτσι ώστε στον χρόνο που το παιδί μένει με τον παππού, να μειωθούν οι εντάσεις. Αλλά αρχικά, δε θα το άφηνα ξανά μόνο του μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπαμπας μου παροτι λατρευει ολα του τα εγγονια δεν σηκωνει πολλα πολλα. Θα τα μαλωσει οταν πρεπει και καλα κανει. Θετει ορια οπως εκανε και με εμας. Που ειναι το κακο? Στο τραβηγμα αυτιου ή στο οτι το μαλωσε ? Σαφως αν το παιδι χτυπησει τον πατερα μου ή τον βρισει θα τον μαλωσει. Ειναι καλο για το παιδι να γελασει ο παππους και να νομιζει το παιδι οτι δεν εγινε τιποτα? Οχι βεβαια. Επειδη ειναι παππους θα πρεπει να δεχεται τα παντα? Οχι. Πρωτα απ ολα δεν ειναι καλο για το ιδιο το παιδι. Τα παιδια μας πρεπει να μαθουν να σεβονται τον διπλα τους, απο πολυ μικρα. Πρεπει να μαθουν οτι δεν χτυπαμε και δεν βριζουμε κανεναν ακομη και αν ειμαστε θυμωμενοι. Συγνωμη αλλα το προβλημα δεν ειναι του παππου που το μαλωσε, αλλα απο την μια δικο σας που δεν δεχεστε οτι το παιδακι σας εκανε λαθος και θα επρεπε να ειχε την αναλογη αντιμετωπιση. Πολλες φορες με το χαμογελο το παιδι παιρνει λαθος μνμ και εξακολουθει συμπεριοφρες που πρεπει να κοπουν. Και για να μην γινει παρανοηση εννοειται ορια αλλα οχι ξυλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μπαμπας μου παροτι λατρευει ολα του τα εγγονια δεν σηκωνει πολλα πολλα. Θα τα μαλωσει οταν πρεπει και καλα κανει. Θετει ορια οπως εκανε και με εμας. Που ειναι το κακο? Στο τραβηγμα αυτιου ή στο οτι το μαλωσε ? Σαφως αν το παιδι χτυπησει τον πατερα μου ή τον βρισει θα τον μαλωσει. Ειναι καλο για το παιδι να γελασει ο παππους και να νομιζει το παιδι οτι δεν εγινε τιποτα? Οχι βεβαια. Επειδη ειναι παππους θα πρεπει να δεχεται τα παντα? Οχι. Πρωτα απ ολα δεν ειναι καλο για το ιδιο το παιδι. Τα παιδια μας πρεπει να μαθουν να σεβονται τον διπλα τους, απο πολυ μικρα. Πρεπει να μαθουν οτι δεν χτυπαμε και δεν βριζουμε κανεναν ακομη και αν ειμαστε θυμωμενοι. Συγνωμη αλλα το προβλημα δεν ειναι του παππου που το μαλωσε, αλλα απο την μια δικο σας που δεν δεχεστε οτι το παιδακι σας εκανε λαθος και θα επρεπε να ειχε την αναλογη αντιμετωπιση. Πολλες φορες με το χαμογελο το παιδι παιρνει λαθος μνμ και εξακολουθει συμπεριοφρες που πρεπει να κοπουν. Και για να μην γινει παρανοηση εννοειται ορια αλλα οχι ξυλο!!!!!

 

Στο τράβηγμα του αυτιού είναι το κακό... Εννοείται ότι έπρεπε να το μαλώσει. Όχι όμως να του τραβήξει το αυτί ή να το χτυπήσει γενικώς, πολύ ή λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κάτι σε αυτό που έγραψε η ZWH. Σε κάθε περίπτωση που το παιδί χτυπάει όταν κάτι δεν του αρέσει (είτε εμάς, είτε τρίτους) η αντιμετώπιση πρέπει να είναι η ίδια. Όχι γέλια αλλά ούτε και φωνές και βία.

 

Εμένα με έχουν βοηθήσει τα παρακάτω:

 

Αν χτυπάει εμάς, μπορούμε να του πιάσουμε τα χεράκια (όχι όμως να το πονέσουμε) και να του πούμε ήρεμα "Δεν σε αφήνω να με χτυπάς. Δε μου αρέσει. Πονάω. Μπορείς να μου πεις με λέξεις τι θέλεις και θα σε ακούσω". Αν το παιδί συνεχίζει, τότε επαναλαμβάνουμε ότι δεν μας αρέσει αυτό και απομακρυνόμαστε.

Αν το παιδί χτυπάει άλλο άτομο και ειδικά παιδάκι, τότε το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να ρωτήσουμε το άλλο παιδί αν είναι καλά . Να δει δηλαδή το παιδί μας, ότι η συμπεριφορά του δεν κεντρίζει το ενδιαφέρον μας αλλά αντίθετα μας οδηγεί μακρύτερα. Στη συνέχεια, απευθυνόμαστε στο παιδί μας, εξηγώντας του ότι δεν επιτρέπεται να συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο. Αν συνεχίσει, το απομακρύνουμε.

Αν πετάει πράγματα και μάλιστα με κίνδυνο να χτυπήσει το ίδιο ή άλλους, ή να καταστρέψει κάτι, και πάλι το σταματάμε με ηρεμία και παίρνοντας του αυτό που πετάει, εξηγώντας δεν επιτρέπεται γιατί θα χτυπήσει ή θα χαλάσει.

 

Σε κάθε περίπτωση, προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να είμαστε ήρεμοι. Όχι χαρούμενοι(αυτό θα δώσει άλλο μήνυμα στο παιδί) αλλά σοβαροί και ήρεμοι. Είναι σημαντικό να λέμε στο παιδί ότι αναγνωρίζουμε τον θυμό του αλλά ότι η βια δεν είναι αποδεκτός τρόπος να τον εκφράσει. Και πάντα δίνουμε εναλλακτικές (πες μου με λόγια, δείξε μου τι σε θύμωσε...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι

Το ξύλο, το χαστούκι, το τράβηγμα του αυτιού και γενικά η επιβολή σωματικού πόνου στο παιδί είναι μορφές σωματικής τιμωρίας, και πλέον δεν επιτρέπονται από το νόμο (Ν. 3500/06, άρθρο 4)

Ο νόμος φυσικά δεν ορίζει το επίπεδο πόνου (λίγο/πολύ)

 

Δεν έχει σημασία αν ο στόχος ήταν να πονέσει το παιδί για να "μάθει", από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε επιβολή σωματικής δύναμης (όσο δίκιο και αν έχουμε, όσο και αν μας έχει φέρει στο αμήν το παιδί) του μαθαίνουμε ότι είναι αποδεκτός τρόπος για να εκφράσουμε τη διαφωνία μας (άρα γιατί να μην το κάνει και το παιδί στον κύκλο του και μετά έρχονται τα παράπονα...). Επίσης του μαθαίνουμε ότι είναι επιτρεπτό να παρέμβει στο σώμα του ένας τρίτος, χωρίς τη θέλησή του.

 

Η οριοθέτηση είναι ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν όλοι μα όλοι οι γονείς. Αν και με άλλες απόψεις της δεν συμφωνώ, το παρακάτω άρθρο της ψυχολόγου Α. Κάππάτου το βρίσκω τρομερά βοηθητικό για το θέμα.

 

Hope77, ο πατέρας σου είναι αυτός που είναι και το ξέρεις καλύτερα από εμάς ότι δύσκολα αλλάζει τις πεποιθήσεις του ένας μεγάλος άνθρωπος. Άρα είναι αναμενόμενο την επόμενη φορά που θα τον αφήσεις μόνο με το παιδί, μια άλλη αφορμή να πυροδοτήσει την ίδια συμπεριφορά. Πιστεύω ότι δύσκολα θα καταλάβει ο πατέρας σου ότι δεν εγκρίνεις τη συμπεριφορά του.

 

Με το παιδί σου από την άλλη, έχεις περιθώρια βελτίωσης, εφαρμογής κανόνων και πειθαρχίας (με θετική χροια το εννοώ). Στη θέση σου θα επικεντρωνόμουν στο να βελτιώσω τη συμπεριφορά του παιδιού, έτσι ώστε στον χρόνο που το παιδί μένει με τον παππού, να μειωθούν οι εντάσεις. Αλλά αρχικά, δε θα το άφηνα ξανά μόνο του μαζί του.

 

Ναι σωστα αυτα που λεει η ψυχολογος αλλα πρεπει να διαχωρισουμε κ καταστασεις κ γεγονοτα!! Αν ενας παππους τραβαει αυτια κ φωναζει καθημερινα σε ενα παιδι υπαρχει θεμα. Αν ενας παππους τραβηξει λιγο το αυτι ενος παιδιου επειδη ετυχε μια φορα το παιδι να παραφερθει δεν θα παει κ φυλακη ουτε νομιζω οτι το παιδι δεχετε βια. Ουτε μια μανα αν δωσει μια στον ποπο του παιδιου χωρις να το πονεσει μια φορα το χρονο θα κανει καμια παρανομη πραξη. Πρεπει ολα να τα βλεπουμε στη σωστη διασταση αλλο χαστουκι κ αλλο τραβηγμα αυτιου. Αλλο βαζω τις φωνες κ αλλο βριζω κ προσβαλω εχει διαφορα. Δεν θελει υπερβολες το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με vtgian... επίσης να προσθέσω ότι για εμένα είναι ανεπίτρεπτο να ασκείται οιαδήποτε μορφή βίας στα παιδιά (λεκτική ή σωματική) από όπου και εάν προέρχεται... το διευκρινίζω γιατί καμία φορά η μαμά διαφοροποιείται από γιαγιά / παππού / νταντα / δασκάλα κλπ... οπότε εφαρμόζουμε τις μεθόδους που πολύ σωστά ανέφερε η vtgian είτε είμαστε μαμά είτε είμαστε νταντά...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, αληθεια, εγω δεν καταλαβαινω. Αφηστε το τραβηγμα του αυτιου που εννοειται οτι ειμαι κατα, σε οποιοδηποτε χτυπημα στο παιδι. Δεν αγγιζουμε το παιδι. Εχουμε ενα παιδι που γενικα ειναι οξυθυμο, αν καταλαβα καλα. Πεταει το κινητο στο κεφαλι του παππου. Θα μπορουσε να τον τραυματισει αλλα και σαν πραξη δεν ειναι σωστη. Δεν πρεπει ο παππους να μαλωσει το παιδι? Να μπει μια τιμωρια αν το κανει επανειλλημενα? ΚΑτι βρε παιδια. Αυριο μεθαυριο παει στο σχολειο και χτυπαει τον συμμαθητη του, την δασκαλα (οχι το συγκεκριμενο, μιλαω γενικα), το αδελφακι του. Εμεις απλως ενοχλουμαστε αν το μαλωσει καποιος? Τι δεν εχω καταλαβει? Επιτρεπουμε να συμπεριφερεται ενα παιδι ασχημα αλλα δεν επιτρεπουμε σε κανεναν να θεσει ορια? Εγω συγνωμη αλλα δεν ανεχομαι απο κανεναν να με χτυπαει και να με βριζει. Φυσικα και θα μαλωσω. Οπως εχω μαλωσει τα παιδια μου, εχω μαλωσει και τα ανιψια μου. Εαν εχουν προβλημα οι γονεις τους με το μαλωμα που θα κανουν, να μαθουν οι γονεις να τα οριοθετουν και να μην χτυπανε ή βριζουν τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ο πατ'ερας μ ειναι ένας ανθρωπος νευρικος που μπορει να μαλώσει γιάυτο που νομιζει σωστό ακομη κ αν δεν εχει δικιο ή ειναι υπερβολικος και μετα να κανει να κοιμηθει δύο μερες απο τη στεναχωρια του.Βιαιος όχι με την εννοια να χτυπήσει ασχημα κλπ.Εγω ομως το να εκνευριστει τοσο πολύ με το παιδι που ξερει οτι ειναι ζωηρο κ να φωνάζει κ να του τραβαει το αυτι ναι το βρισκω υπερβολικο.Θα μπορουσε να το μαλωσει κ να φυγει απο το δωματιο.Απότι μ ειπε η μαμα μ το τραβηξε πολυ.Για ποιο λογο; Για να διαπαιδαγωγησει το παιδι;Δεν εχει αυτο το ρολο.Ας εκανε τα παραπονα του σε εμας.

Το κινητο ο μικρος το πεταξε αργοτερα που τον μαλωνε ο παππους του ,δεν ηταν η αφορμη του καβγα.Δεν τον δικαιολογω τον μικρο επόυδενι.Του μιλησα,του στέρησα και θα συνεχισω αλλά αφου βλεπεις οτι το παιδι εχει ξεφυγει μαλωσε το κ φύγε τι το παρατραβας;

Μονους δεν τους αφηνω ποτε ειναι κ η γιαγια μαζι γιατι τα ξερω αυτα.Αλλα κ τα παιδια δεν ειναι παιχνιδια να παιζουμε κ να χαζογελαμε μαζι τους εχουν κ τις ασχημες πλευρες τους.Το γιο μου δεν τον δικΙΟΛΟγω καθολου .Τον πΑΤΕΡΑ μου προσπαθω να δικαιολογησω δεν ξερω αν μπορω.Σιγουρα τις επισκεψεις θα τις αραιωσω παντως

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, αληθεια, εγω δεν καταλαβαινω. Αφηστε το τραβηγμα του αυτιου που εννοειται οτι ειμαι κατα, σε οποιοδηποτε χτυπημα στο παιδι. Δεν αγγιζουμε το παιδι. Εχουμε ενα παιδι που γενικα ειναι οξυθυμο, αν καταλαβα καλα. Πεταει το κινητο στο κεφαλι του παππου. Θα μπορουσε να τον τραυματισει αλλα και σαν πραξη δεν ειναι σωστη. Δεν πρεπει ο παππους να μαλωσει το παιδι? Να μπει μια τιμωρια αν το κανει επανειλλημενα? ΚΑτι βρε παιδια.

 

Εννοείται ότι πρέπει να έχει επιπτώσεις το παιδί. Δεν νομίζω ότι είπε κανείς το αντίθετο.

Το ότι όμως του τράβηξε το αυτί και μετά από μισή ώρα ήταν μονιασμένοι κιόλας δεν είναι (πλην όλων των άλλων) και εντελώς αναποτελεσματικό;;

Θα έπρεπε να τον μαλώσει ο παππούς και μετά να τον μαλώσουν και οι γονείς του και να έχει συνέπειες. Όχι όμως σωματική τιμωρία...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...