Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετάβαση από την κούνια σε κρεβάτι


irin

Recommended Posts

Αυτό είναι θέμα της καθε οικογένειας και τι σας εξυπηρετεί. Γενικά δεν υπάρχει απόλυτα σωστη ηλικία. Εγω πχ τον ειχα στο δικό μας υπνοδωμάτιο με τη κούνια του (είναι αρκετα ευρύχωρο δωμάτιο κ χώραγε η κούνια)  ως 8 μηνών και ο κύριος λόγος ηταν οτι θηλαζα και οταν ξυπνούσε το βράδυ, θα ηταν πολυ κουραστικό να πηγαινοέρχομαι στο δωμάτιο του. Μετα τους 6 μηνες ειναι μια ηλικία που πολλα παιδια λόγω των στερεών τροφών χορταίνουν καλύτερα και σταματούν να ξυπνούν το βράδυ οπότε ευνοεί τη μεταφορά στο δικο τους δωμάτιο. Εχω ακούσει και απο ημερών να τα βάζουν σε δικο τους δωμάτιο  . Γενικά ειμαι υπερ να μπαίνουν το αργότερο ως το χρονο γιατι μετα είναι δύσκολο να συνηθίσουν το δικό τους χώρο κνα αποχωριστούν το δωμάτιο (και το κρεβάτι σε πολλες περιπτώσεις) του μπαμπά και της μαμάς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Εύη88888 είπε:

Καλησπερα! Η μπουμπου μου είναι 2 μηνών κοιμαται για βράδυ σε λίκνο μονη της το οποίο ειναι στο δωματιο μας. Ποτε είναι καλύτερα να αρχισει να κοιμάται στην κουνια της σε ξεχωριστό δικο της δωματιο? Η παιδίατρος ειπε γυρω στο 6μηνο....

Υπαρχει ενα "παραθυρακι" στην ηλικια των 10-11 μηνων που ειναι καλη για αλλαγες τετοιου τυπου. Προσωπικα, θεωρω πως αν οι γονεις ειναι θετικοι στην συγκοιμηση (οχι απαραιτητα στο ιδιο στρωμα, αλλα στο ιδιο δωματιο) ειναι το ιδανικο για τα παιδακια μας και πιστευω πως το καθε παιδι θα δειξει την ετοιμοτητα του για την μεταβαση (που κατα τη γνωμη μου σιγουρα οχι πριν τα 2 χρ). Γι'αυτο κι εμεις κοιμομαστε ακομη στο ιδιο δωματιο, ο μικρος ειναι 2,5 χρονων και σε ενα μηνα εχω σκοπο να τον βαλω στο δωματιο του. Πριν γεννησω ελεγα, οταν παει 1,5-2χρ θα τον βαλω στο δωματιο του, μετα βλεποντας οτι ακομη με χρειαζοταν (κι επειδη θηλαζε και συχνα το βραδυ) το τραβηξα λιγο παραπανω, αλλα τωρα πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα. Γενικως, μην ακους "οδηγιες" του τυπου "Μετα το εξαμηνο ή τον χρονο πρεπει οπωσδηποτε να μπει στο δωματιο του". Η καθε οικογενεια λειτουργει διαφορετικα, το καθε παιδι ειναι μοναδικο και δεν υπαρχουν συνταγες σε αυτα τα ζητηματα. Κανε οπως νιωθεις βλεποντας τις ιδιαιτεροτητες της δικης σου οικογενειας ;-) 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Εύη88888 είπε:

Καλησπερα! Η μπουμπου μου είναι 2 μηνών κοιμαται για βράδυ σε λίκνο μονη της το οποίο ειναι στο δωματιο μας. Ποτε είναι καλύτερα να αρχισει να κοιμάται στην κουνια της σε ξεχωριστό δικο της δωματιο? Η παιδίατρος ειπε γυρω στο 6μηνο....

 

Δεν είναι θέμα παιδιάτρου, αλλά θέμα του τι βολεύει το δικό σας παιδί και τη δική σας οικογένεια και πολύ περισσότερο για όποιον ταϊζει τα μωρά. Προσωπικά όσο θήλαζα, δεν υπήρχε περίπτωση να πηγαινοέρχομαι ανάμεσα στα δωμάτια, οπότε τη μετάβαση την κάναμε μετά τα 2 χρόνια. Νομίζω ότι η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ένωση συνιστά μίνιμουμ 6 μήνες στο ίδιο δωμάτιο για μείωση του κινδύνου αιφνιδίου  θανάτου, αλλά δεν έχω ακούσει για άνω όριο, ό,τι ταιριάζει σε κάθε οικογένεια και κάθε παιδί.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο πολλες παραμετρους.για ποσο ακομη πχ θα χωραει στο λικνο.αν χωραει κουνια στο δωματιο των γονιων.αν κοιμαται σερι το βραδυ.προσωπικα δ θα κοιμομουνα ηρεμα αν εβαζα το πρωτο μωρο πριν το χρονο μονο του.τελικα κ εμεις λογω θηλασμου κ πολλων αφυπνισεων το.τραβηξαμε ως τα δυο

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2018 at 12:49 ΠΜ, Εύη88888 είπε:

Καλησπερα! Η μπουμπου μου είναι 2 μηνών κοιμαται για βράδυ σε λίκνο μονη της το οποίο ειναι στο δωματιο μας. Ποτε είναι καλύτερα να αρχισει να κοιμάται στην κουνια της σε ξεχωριστό δικο της δωματιο? Η παιδίατρος ειπε γυρω στο 6μηνο....

Οι επισημες οδηγιες λενε 6 μηνες με ενα χρονο στο ιδιο δωματιο με τους γονεις αλλα στο δικο του κρεβατι. Αν δεν εχεις καποιο λογο να την μετακινησεις νωριτερα καλυτερα να την βαλεις στο 6μηνο. Εμενα η κορη μου πηγε στο δικο της δωματιο οταν ηταν 2,5 μηνων για καθαρα πρακτικους λογους, γιατι δεν χωρουσε στο λικνο και η κουνια της δεν χωρουσε στο δωματιο μας. Δεν αντιμετωπισαμε καποιο ιδιαιτερο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Μετα απο πολυ καιρο εχουμε μια καινουργιο απορια.... Η βασηκη μου ερωτηση πως το ξερω οτι το παιδι δεν χωραει πια στη κουνια, οσον αφορα το μηκος δηλαδη; Ειναι 22 μηνων, η κουνια εχει μηκος 130 η μικρη εχει υψος 90 εκ, οποτε και να την κολλλαω στην κατω πλευρα της κουνιας το πολυ εχει 40 εκ χωρο προς τα πανω. Ειναι αρκετπ αυτο; Σηνηθηζει να μετακηνηται προς τα πανω οταν νανουρηζεται και την τραβαω προς τα κατω 2-3 φορες στη διαρκεια της νυχτας. Επησης κοιμαμαι απο διπλα σε ενα μονο κρεβατι (η κουνια ειναι κολλημενο στο μονο και βγαλαμε το καγελο στη μια πλευρα. ). Πως και ποτε ειναι καλλητερο να φυγω απο διπλα; Για να δυσκολεψει τα πραγματα θηλαζει ακομα και μαλλον για ψηχολογικους λογους ξυπναει απο 2 εως 6 φορες το βραδυ. Μηπως θα επρεπε να κανουμε αποθηλασμο το νυχτα πριν δοκημαζω να φυγω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...