irin

Μετάβαση από την κούνια σε κρεβάτι

Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Κι εμείς σε αυτη τη φαση ειμαστε, πλεον είναι 16 μηνών κι επειδή εχει τασεις... αναρρίχησης ,φοβάμαι μηπως πέσει απο το κάγκελο της κουνιας που έχει αρκετό υψος, κ αν πέσει με το κεφάλι θα είναι ακόμη χειρότερο. Εχω κούνια που γίνεται κρεβάτι, οπότε θα βγάλω το πλαϊνό κάγκελο και θα βάλω το προστατευτικό που είναι πιο χαμηλό κ λεω να βαλω κ ενα παλιο παπλωμα διπλα.Από οτι εχω καταλαβει η λογική είναι αν είναι να πέσει, καλύτερα να πέσει απο χαμηλό ύψος. Πάντως φοβάμαι μηπως βάζοντας το χαμηλό κάγκελο, το οποιο αφήνει κενο, ειναι σαν να τον προκαλώ να βγει με ο,υι κινδύνους συνεπάγεται αυτο ειδικά αν ειναι βραδυ κι εμείς κοιμόμαστε! 

εμενα η λογικη μου(κ βλεπωντας τις αντιδρασεις των δικων μου) μου λεει οτι οταν το παιδακι ξυπνησει η θα κλαψει/φωναξει μεχρι να παει καποιος σε αυτο η θα κατεβει κ θα παει να βρει την μαμα κ τον μπαμπα.αντε το πολυ να παει στο σαλονι να παιξει.αν δ υπαρχει σκαλα δλδ σπιτι διοροφο δ θα φοβομουν τοσο.συν οτι θα το καταλαβεις,θα το ακουσεις

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Διαφημίσεις

Εμείς που η μικρή κοιμάται σε στρώμα μονο στο πάτωμα από ενός έτους κλείνουμε την πόρτα του μπάνιου κ έχουμε βάλει κάγκελο στο χωλ γιατί δεν έχει πόρτα οπότε κ να σηκωθεί (που σηκώνεται συνέχεια) δεν έχει να πάει κάπου. Δεν είναι κάτι φοβερό. Εμείς πάντως έχουμε γίνει πολύ εφευρετικοί!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 22 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Κι εμείς σε αυτη τη φαση ειμαστε, πλεον είναι 16 μηνών κι επειδή εχει τασεις... αναρρίχησης ,φοβάμαι μηπως πέσει απο το κάγκελο της κουνιας που έχει αρκετό υψος, κ αν πέσει με το κεφάλι θα είναι ακόμη χειρότερο. Εχω κούνια που γίνεται κρεβάτι, οπότε θα βγάλω το πλαϊνό κάγκελο και θα βάλω το προστατευτικό που είναι πιο χαμηλό κ λεω να βαλω κ ενα παλιο παπλωμα διπλα.Από οτι εχω καταλαβει η λογική είναι αν είναι να πέσει, καλύτερα να πέσει απο χαμηλό ύψος. Πάντως φοβάμαι μηπως βάζοντας το χαμηλό κάγκελο, το οποιο αφήνει κενο, ειναι σαν να τον προκαλώ να βγει με ο,υι κινδύνους συνεπάγεται αυτο ειδικά αν ειναι βραδυ κι εμείς κοιμόμαστε! 

οπως λεει κ η @vicky86 το παιδακι σε αυτην την ηλικια δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να μην φωναξει η να μην ερθει στο δωματιο να σας βρει μεσα στην νυχτα. ειναι ενστικτο. 

δεν εχω ακουσει κ ποτε στην ζωη μου παιδακι να παθαινει τιποτα επειδη ξυπνησε την νυχτα μονο του οποτε μην ανχωνεσε για τετοια θεματα. 

• Ευχαριστώ! 1

πρίν από 45 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Η παιδιατρος παντως μου ειπε καλυτερα καθολου προστατευτικο παρα αυτο το μικρο, ακριβως για το λογο που λες! Εγω εβαλα κατω αυτα τα παζλ απο αφρολεξ σε 2 στρωσεις (εχω παρει καλα απο το elc). Κατι ακουσα καποια στιγμη σημερα το πρωι, μπορει και να επεσε, παντως το πρωι τη βρηκα καθιστη στο κρεβατι. Ξυπναει και δεν βγαινει απο το δωματιο! Με φωναζει και οταν παω σηκωνεται!

• Ευχαριστώ! 1

6imop2.pngRmpfp3.png

Εγω του εβγαλα το καγκελο της κουνιας (βασικα προεφηβικο κρεβατι ειναι) και εβαλα προστατευτικο (της chicco, αρκετα ψηλο) απο τοτε που αρχισε να ανεβοκατεβαινει καναπεδες, κρεβατια κλπ με ασφαλεια (δηλαδη γυρνωντας μπρουμητα και κατεβαζοντας πρωτα τα ποδια), γυρω στους 9 μηνες. Ο λογος που το εκανα τοτε ηταν γιατι ξεκολλησα το κρεβατι του απο το διπλο και δεν θα μπορουσα διαφορετικα να μπαινοβγαινω για να τον θηλασω την νυχτα, αλλα μεχρι τωρα ποτε δεν κατεβηκε χωρις να με φωναξει πρωτα. Το προστατευτικο πιανει το μεγαλυτερο μερος του κρεβατιου και αφηνει ενα κενο απο την κατω πλευρα, στα ποδια γυρω στους 40-50 ποντους. Αν θελει να ανεβει ή να κατεβει αυτη ειναι η "εισοδος".

Θα συμφωνησω ομως με καποιο σχολιο οτι αν ειναι σε αλλο δωματιο και το σπιτι εχει σκαλα, επιβαλλεται θα ελεγα να βαλετε προστατευτικο καγκελο στη σκαλα, σε περιπτωση που σηκωθει και δεν την παρεις χαμπαρι.

Αχ βιαστηκα να μιλησω!!! Αφου περασαμε 3 μερες στο κρεβατακι χωρις καγκελα χωρις κανενα προβλημα, ξεθαρεψε τελικα και αρχισαν τα προβληματα.... δεν παει με κανεναν τροπο για υπνο ουτε μεσημερι ουτε βραδυ. Θελει συνεχεια καποιον διπλα της αλλα ακομα και οταν καθομαστε διπλα της σηκωνεται και χορευει μεσα στο δωματιο. Δοκιμασα τα παντα, τραγουδακια, παραμυθια, χαδια, τιποτα!! Επισης τις τελευταιες 2 ημερες ξυπναει στις 3 κλαιγοντας και αρνουμενη να ξανακοιμηθει ειτε στο κρρβατι της ειτε στο δικο μας!! Προχθες καταφερα να την ξανακοιμησω στις 6.30 και χθες στις 5.30!! Εφαρμοσα αυτο που εκανε η @Deena και ειχε ενα σχετικο αποτελεσμα, ομως ειναι και το μωρο, ο αντρας μου λειπει πολλα βραδια και ειμαι μονη μου, εχω απελπιστει!!!

6imop2.pngRmpfp3.png

Θα σου

πρίν από 41 λεπτά , CMES είπε:

Αχ βιαστηκα να μιλησω!!! Αφου περασαμε 3 μερες στο κρεβατακι χωρις καγκελα χωρις κανενα προβλημα, ξεθαρεψε τελικα και αρχισαν τα προβληματα.... δεν παει με κανεναν τροπο για υπνο ουτε μεσημερι ουτε βραδυ. Θελει συνεχεια καποιον διπλα της αλλα ακομα και οταν καθομαστε διπλα της σηκωνεται και χορευει μεσα στο δωματιο. Δοκιμασα τα παντα, τραγουδακια, παραμυθια, χαδια, τιποτα!! Επισης τις τελευταιες 2 ημερες ξυπναει στις 3 κλαιγοντας και αρνουμενη να ξανακοιμηθει ειτε στο κρρβατι της ειτε στο δικο μας!! Προχθες καταφερα να την ξανακοιμησω στις 6.30 και χθες στις 5.30!! Εφαρμοσα αυτο που εκανε η @Deena και ειχε ενα σχετικο αποτελεσμα, ομως ειναι και το μωρο, ο αντρας μου λειπει πολλα βραδια και ειμαι μονη μου, εχω απελπιστει!!!

Είναι η ηλικία που τεστάρουν πολύ και συνεχώς τα όριά τους, ο ύπνος περνάει έτσι κι αλλιώς την τελευταία μεγάλη του κρίση περίπου στα 2 χρόνια, υπομονή!!!

Στην θέση σου θα απέφευγα με κάθε τρόπο να μένω μαζί της στο δωμάτιο, το πιθανότερο είναι ότι αυτός είναι ο λόγος που ξυπνάει μέσα στη νύχτα και σε ξαναζητάει. Εγώ στην δικιά μου (ήταν βέβαια αρκετά μεγαλύτερη όταν έβγαλα τα κάγκελα), όταν άρχιζε την ώρα του ύπνου να γκρινιάζει και να κάνει φασαρία, αφού της έκανα 2-3 προειδοποιήσεις, της έκλεινα για λίγα δευτερόλεπτα την πόρτα.

Σίγουρα το πιο ομαλό και ανώδυνο θα ήταν να μπορούσαμε να μένουμε μαζί τους μέχρι να κοιμηθούν αλλά όταν υπάρχει και δεύτερο παιδί και ο ένα γονιός λείπει τα βράδια από το σπίτι (και σε μας το ίδιο ισχύει) δυστυχώς δεν είναι εφικτό.

πρίν από 12 λεπτά , Deena είπε:

Θα σου

Είναι η ηλικία που τεστάρουν πολύ και συνεχώς τα όριά τους, ο ύπνος περνάει έτσι κι αλλιώς την τελευταία μεγάλη του κρίση περίπου στα 2 χρόνια, υπομονή!!!

Στην θέση σου θα απέφευγα με κάθε τρόπο να μένω μαζί της στο δωμάτιο, το πιθανότερο είναι ότι αυτός είναι ο λόγος που ξυπνάει μέσα στη νύχτα και σε ξαναζητάει. Εγώ στην δικιά μου (ήταν βέβαια αρκετά μεγαλύτερη όταν έβγαλα τα κάγκελα), όταν άρχιζε την ώρα του ύπνου να γκρινιάζει και να κάνει φασαρία, αφού της έκανα 2-3 προειδοποιήσεις, της έκλεινα για λίγα δευτερόλεπτα την πόρτα.

Σίγουρα το πιο ομαλό και ανώδυνο θα ήταν να μπορούσαμε να μένουμε μαζί τους μέχρι να κοιμηθούν αλλά όταν υπάρχει και δεύτερο παιδί και ο ένα γονιός λείπει τα βράδια από το σπίτι (και σε μας το ίδιο ισχύει) δυστυχώς δεν είναι εφικτό.

Το έκανα κι αυτό με την πόρτα αλλά άρχισε να κλαίει πολύ. Ο άντρας μου πρότεινε να την κλειδώσουμε για λίγο αλλά μου φαίνεται πολύ βάρβαρο! 

6imop2.pngRmpfp3.png

Ούτε εγω θα την κλείδωνα, αποκλείεται....και η κλειστή πόρτα για λίγα δευτερόλεπτα είναι το όριό μου!!!

Μπορείς να δοκιμάσεις και το άλλο (το κάνω μερικές φορές με τον γιο μου όταν θέλει να παίξει αντί να κοιμηθεί, είναι βέβαια μεγάλος), πες της ότι είναι ώρα για ύπνο, αλλά αν δεν νυστάζει ακόμα μπορεί να παίξει για λίγο μόνη της μέσα στο δωμάτιό της και να σε φωνάξει όταν είναι έτοιμη να ξαπλώσει, αλλά από εκείνη την ώρα και μετά απαγορεύεται να κάνει φασαρία και να σηκωθεί από το κρεβάτι.

Είναι δύσκολη πάντως αυτή η φάση, το καταλαβαίνω.

Μου ήρθε τώρα και μια άλλη ιδέα, για τον πρώτο καιρό μέχρι να συνηθίσει. Μήπως να έβαζες πρώτα το μωρό για ύπνο και μετά να είχες άνεση χρόνου να ασχοληθείς μαζί της? Επίσης, είσαι σίγουρη ότι χρειάζεται ακόμα τον μεσημεριανό ύπνο? Τα δικά μου σε αυτή την ηλικία είχαν αρχίσει να τον "πολεμάνε" έτσι κι αλλιώς (κι ας κοιμόντουσαν σε κούνια ακόμα), οπότε τον κόψαμε και έτσι κοιμόντουσαν και πιο γρήγορα και εύκολα το βράδυ.

Αχ εχω δοκιμασει τα παντα!!! Το σεναριο εχει ως εξης: ζηταει να παει για υπνο, ξαπλωνει και ειτε μενω μεσα στο δωματιο ειτε οχι σηκωνεται σε 1-2 λεπτα. Της λεω αν δεν θες να κοιμηθουμε δεν πειραζει, παμε να κατσουμε στο σαλονι. Τοτε κλαιει και φωναζει οτι θελει να παει για υπνο. Και παλι απο την αρχη. Αυτο μπορει να γινει και 50 φορες. Σημερα το μεσημερι δεν κοιμηθηκε και φυσικα το βραδυ επεσε ξερη. Να δουμε ομως γιατι και προχθες δεν ειχε κοιμηθει μεσημερι, κοιμηθηκε αμεσως και ξυπνησε στις 3!!

Το μωρο προτιμαω να το βαζω για υπνο αφου κοιμηθει η μικρη γιατι θελω να τον κανω μπανιο και να τον ταισω με κλειστα τα φωτα οποτε αν ειναι ξυπνια θα πρεπει να την αφησω μονη της!

6imop2.pngRmpfp3.png

Διαφημίσεις

On 4/6/2018 at 1:19 ΜΜ, CMES είπε:

Το έκανα κι αυτό με την πόρτα αλλά άρχισε να κλαίει πολύ. Ο άντρας μου πρότεινε να την κλειδώσουμε για λίγο αλλά μου φαίνεται πολύ βάρβαρο! 

:shock: Μωρό παιδί θα βρεθεί ξαφνικά κλειδωμένο μόνο του; Αν το πρότεινε ο άντρας μου θα πέρναγε πολυ καιρό στον καναπέ μόνος του!

• Μου αρέσει 1

23 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αχ εχω δοκιμασει τα παντα!!! Το σεναριο εχει ως εξης: ζηταει να παει για υπνο, ξαπλωνει και ειτε μενω μεσα στο δωματιο ειτε οχι σηκωνεται σε 1-2 λεπτα. Της λεω αν δεν θες να κοιμηθουμε δεν πειραζει, παμε να κατσουμε στο σαλονι. Τοτε κλαιει και φωναζει οτι θελει να παει για υπνο. Και παλι απο την αρχη. Αυτο μπορει να γινει και 50 φορες. Σημερα το μεσημερι δεν κοιμηθηκε και φυσικα το βραδυ επεσε ξερη. Να δουμε ομως γιατι και προχθες δεν ειχε κοιμηθει μεσημερι, κοιμηθηκε αμεσως και ξυπνησε στις 3!!

Το μωρο προτιμαω να το βαζω για υπνο αφου κοιμηθει η μικρη γιατι θελω να τον κανω μπανιο και να τον ταισω με κλειστα τα φωτα οποτε αν ειναι ξυπνια θα πρεπει να την αφησω μονη της!

Γιατι δεν τα βάζεις για ύπνο ταυτόχρονα; Θα μπορούσες να κοιμήσεις το μωρό στο δωμάτιο της και μετά το μεταφέρεις. Ή να την αφήσεις να ξαπλώσει δίπλα σου ενώ κοιμίζεις το μωρό, και μετά την πας στο κρεβάτι της μισοκοιμισμένη.

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Γιατι δεν τα βάζεις για ύπνο ταυτόχρονα; Θα μπορούσες να κοιμήσεις το μωρό στο δωμάτιο της και μετά το μεταφέρεις. Ή να την αφήσεις να ξαπλώσει δίπλα σου ενώ κοιμίζεις το μωρό, και μετά την πας στο κρεβάτι της μισοκοιμισμένη.

Τα δοκιμασα και τα δυο αλλα οσο με βλεπει να κανω κατι, ακομα και αν απλα κραταω το μωρο αγκαλια, δεν κοιμαται!! Τωρα ειναι 2 βραδια που δεν την εχω κοιμησει μεσα στη μερα και κοιμαται αμεσως. Βεβαια χθες μου ξυπνησε στις 2 αλλα ξανακοιμηηηκε σχετικα ευκολα.  Νομιζω ομως οτι χρειαζεται τον μεσημεριανο υπνο ακομα, αλλα προτιμω να μην παιδευεται το βραδυ. Βλεποντας και κανοντας...

6imop2.pngRmpfp3.png

Το μωρό χρειάζεται την "συμμετοχή" σου για να κοιμηθεί?

Όταν η κόρη μου ήταν λίγων μηνών, ο άντρας μου άλλαξε δουλειά και άρχισε να αργεί αρκετά να γυρίσει, τις περισσότερες καθημερινές τα κοίμιζα μόνη μου και αυτό που έκανα ήταν να έχω το μωρό μπανιαρισμένο από νωρίτερα μέσα στην ημέρα (την έκανε μπάνιο η νταντά της πριν τον μεσημεριανό ύπνο, είχα γυρίσει στην δουλειά στο μεταξύ) οπότε όταν έφτανε η ώρα του ύπνου, έκανα μπάνιο τον μεγάλο, έβαζα πυτζάμες και στους δύο και έπαιρνα  τον μεγάλο στο δωμάτιο του μωρού, όπου έπινε το γάλα του στην ησυχία όσο τάιζα το μωρό, μετά βάζαμε την μικρή στην κούνια της, της βάζαμε white noise και φεύγαμε για να κοιμίσω και αυτόν. Υπήρχε το πλεονέκτημα όμως ότι η μικρή κοιμόταν μόνη της.

Θα μπορούσες και να ταίζεις το μωρό όσο κάθεσαι δίπλα της στο δωμάτιό της, βάζοντάς της τον όρο ότι θα μείνεις εκεί εφόσον κάθεται ήσυχα και μένει ξαπλωμένη. Μετά πας το μωρό στο κρεβάτι του και επιστρέφεις.

Πάντως, έχε υπ' όψιν σου ότι ανεξαρτήτως των καγκέλων κλπ, είναι έτσι κι αλλιώς μια ηλικία που οι αντοχές αυξάνονται και ακόμα κι αν νιώθεις ότι χρειάζεται ακόμα τον μεσημεριανό ύπνο, ίσως χρειάζεται προσαρμογή στην διάρκειά του. Τα δικά μου σε αυτή την ηλικία αν κοιμόντουσαν πάνω από μια ώρα, ειδικά αν αυτή ήταν μετά τις 14.00, το βράδυ κάνανε πάρτυ, αργούσαν πολύ να κοιμηθούν.

Το μωρο κοιμαται μονο του ομως ειναι ακομα πολυ μικρο και δεν εχει προγραμμα. Το τελευταιο του γευμα μπορει να πασει στις 8 ή και στις 11! Νομιζω ειναι γενικοτερο το προβλημα. Χθες δεν κοιμηθηκε καθολου μεσημερι. Κοιμηθηκε ευκολα κατα τις 9.30 οπου βεβαια την εβαλε ο αντρας μου για υπνο που τα καταφερνει περισσοτερο απο μενα. Ξυπνησε στις 2, ηρθε στο κρεβατι μας αλλα δεν μπορουσε να κοιμηθει και την πηγα στο δικο της οπου ξανακοιμηθηκε. Στις 6.15 σηκωθηκε ο αντρας μου για δουλεια, ξυπνησε το μωρο να φαει και ξυπνησε κι αυτη και δεν εχει ξανακοιμηθει. Γενικα απο μηνων κοιμαται 9.30-9.30 χωρις να ξυπναει τη νυχτα και το μεσημερο 2-3 ωρες. Βλεπω οτι με ολη αυτη την αναστατωση ειναι ολη μερα κουρασμενη και γκρινιαρα.

6imop2.pngRmpfp3.png

Διαφημίσεις

εννοείται σε αυτή την ηλικία, θέλει ελάχιστο μεσημεριανό ύπνο,  για να μην πάει αργά ο βραδυνός ύπνος...  και εμάς ποτέ μετά τις 3  δεν την έβαζα για μεσημερινό ύπνο - .... πάντα μεταξύ 1-2, 2-3 και ξύπνημα με timer περίπου στη μία ώρα! 

το ξύπνημα δε.... πάντα Δύυυυυυυυσκολο! ήθελε απευθείας να έχεις δέλεαρ κάτι να δείξεις, να δώσεις να φάει φρούτο κάτι τις... μουσικούλα... κλπ κλπ. 

πρίν από 7 λεπτά , belleblue είπε:

εννοείται σε αυτή την ηλικία, θέλει ελάχιστο μεσημεριανό ύπνο,  για να μην πάει αργά ο βραδυνός ύπνος...  και εμάς ποτέ μετά τις 3  δεν την έβαζα για μεσημερινό ύπνο - .... πάντα μεταξύ 1-2, 2-3 και ξύπνημα με timer περίπου στη μία ώρα! 

το ξύπνημα δε.... πάντα Δύυυυυυυυσκολο! ήθελε απευθείας να έχεις δέλεαρ κάτι να δείξεις, να δώσεις να φάει φρούτο κάτι τις... μουσικούλα... κλπ κλπ. 

Αυτη την τεχνικη την εφαρμοσα την προηγουμενη φορα που επαθε αυτη την αναστατωση στον υπνο και η αληθεια ειναι πως δεν ειχε ιδιαιτερη διαφορα αν κοιμοταν 1 ή 3 ωρες. Ομως ξυπναει γενικα πολυ ευκολα, μονο που θα μπεις στο δωματιο της εχει σηκωθει

6imop2.pngRmpfp3.png

δ νομιζω πως ειναι απαραιτητος ο μεσημεριανος υπνος σε ενα διχρονο,αν γενικα εδειχνε δειγματα τετοια,για την κορη σου cmes ισως ναι γτ ηταν καλουπνη,αλλα οχι ενα τριωρο πλεον κ οχι μετα τις 5,αν ξυπναει 6-7το πρωι σιγουρα θα νυσταζει

επισης αυτο που θα εκανα ειναι μια καρεκλα μεσα στο δωματιο η απο εξω με ανοιχτη την πορτα κ γω μαζι με το μωρο,αν ομως παιζει θα εφευγα κ θα της εκλεινα την πορτα

δ νομιζω οτι φταινε τα καγκελα για ολο αυτο,αλλα οι γενικοτερες αλλαγες κ η ηλικια

Επεξεργάστηκαν by vicky86

πρίν από 12 λεπτά , vicky86 είπε:

δ νομιζω πως ειναι απαραιτητος ο μεσημεριανος υπνος σε ενα διχρονο,αν γενικα εδειχνε δειγματα τετοια,για την κορη σου cmes ισως ναι γτ ηταν καλουπνη,αλλα οχι ενα τριωρο πλεον κ οχι μετα τις 5,αν ξυπναει 6-7το πρωι σιγουρα θα νυσταζει

επισης αυτο που θα εκανα ειναι μια καρεκλα μεσα στο δωματιο η απο εξω με ανοιχτη την πορτα κ γω μαζι με το μωρο,αν ομως παιζει θα εφευγα κ θα της εκλεινα την πορτα

δ νομιζω οτι φταινε τα καγκελα για ολο αυτο,αλλα οι γενικοτερες αλλαγες κ η ηλικια

Ε ακριβως αυτο γινεται. Εχω την πολυθρονα θηλασμου στο δωματιο της. Τη βαζω στο κρεβατι και καθομαι στην πολυθρονα ή ορθια εξω απο την πορτα της. Σηκωνεται απο το κρεβατι και αρχιζει να χοροπηδαει. Της λεω αν δεν θες να κοιμηθεις δεν πειραζει παμε μεσα. Και τοτε κλαιει με τραβαει και μου λεει οτι θελει να κοιμηθει αλλα με θελει διπλα. Και φτου κι απ'την αρχη. Αυτο το πραγμα μπορει να γινει αμετρητες φορες ωσπου αν ειναι μεσημερι εχει περασει αρκετα η ωρα και στο τελος δεν κοιμαται καθολου. Αν ειναι βραδυ που δεν υπαρχει αυτη η επιλογη, απλα συνεχιζουμε αυτη τη διαδικασια για 1-2 ωρες μεχρι να τα φτυσει και να κοιμηθει. Τις προαλλες που ξυπνησε στις 3 τη νυχτα καναμε αυτο μεχρι τις 6.30 το πρωι!

6imop2.pngRmpfp3.png

Λοιπον μετα απο τοσες μερες οτι να'ναι υπνου νομιζω τα εφτυσε! Αφου εφαγε πηγε μονη της στο δωματιο της και μας εκλεισε και την πορτα!!!:-D 1-0 νηκισα!!!

• Χαχαχα 1

6imop2.pngRmpfp3.png

θα δοκιμαζα αλλα δυο-τρια πραγματα,ειτε να παμε ολοι μαζι στο διπλο,η να αποκοιμηθει στον καναπε κ να την μεταφερω(σαν τελευταια λυση),η θα καθομουν διπλα της με το μωρο(εμεις εχουμε εναμισαρι κρεβατι οποτε καθομουν στα ποδια της,στην επιλογη της κουνιας εχω κτ μαξιλαρες η το στρωμα απο το παρκο κ θα καθομουν εκει)

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

θα δοκιμαζα αλλα δυο-τρια πραγματα,ειτε να παμε ολοι μαζι στο διπλο,η να αποκοιμηθει στον καναπε κ να την μεταφερω(σαν τελευταια λυση),η θα καθομουν διπλα της με το μωρο(εμεις εχουμε εναμισαρι κρεβατι οποτε καθομουν στα ποδια της,στην επιλογη της κουνιας εχω κτ μαξιλαρες η το στρωμα απο το παρκο κ θα καθομουν εκει)

Στο διπλο την εχουμε παρει αρκετες φορες αλλα δεν κοιμαται, κλωτσαει, ξυνεται, πεταει το κουκλακι της στον αερα και καποια στιγμη ζηταει μονη της να παει στο κρεβατι της. Καποιες φορες εχω ξαπλωσει διπλα στην κουνια της που εχουμε ενα αφρολεξ στο πατωμα ομως παλι δεν κοιμαται, ισα ισα με πειραζει και παιζει. Γενικα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι πως ενω αποζηταει την παρουσια μας στο δωματιο, οταν ειναι καποιος μαζι της δεν ηρεμει, μενει σε υπερενταση και δυσκολευεται περισσοτερο να κοιμηθει.

6imop2.pngRmpfp3.png

Πηηε για υπνο στην ωρα της χωρις να φερει καμια αντιρηση... 2-0!

Νομιζω πως ειναι η προσαρμογη χωρις καγκελα τελικα. Συνειδητοποιει οτι μπορει να εχει τον ελεγχο του ποτε θα κοιμηθει. Ας δουμε πως θα παμε απο νυχτερινες αφυπνισεις τωρα!

6imop2.pngRmpfp3.png

εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι ειναι καλό να κοιμούνται μεσημέρι, ακομα και ως τα 3+.  γενικά ο υπνος από άποψης ιατρικής είναι πολύ σημαντικός. Εάν βέβαια ο μεσημεριανός έχει ως αποτέλεσμα να κοιμαται συνολικά λιγότερο το παιδί είναι διαφορετική περίπτωση. 

Το μαγείρεμά μας δηλαδή στις ώρες του μεσημεριανού ύπνου θα είναι καλό να έχει αυτό ως στόχο, για μένα. 

Δηαλδή εάν καταφέρνουμε με μια ώρα μεσημεριανού υπνου να κοιμαται νωρίς το βραδυ καλά μέχρι την άλλη μέρα το πρωί, είναι νομίζω ικανοποιητικό αποτέλεσμα,

ενώ εάν με μια ώρα μεσημεριανού ύπνου,   κοιμάται το βράδυ πολύ αργά μετά, και ο συνεχόμενος υπνος/βαθύς ύπνος είναι πολύ λιγότερος, ή πολύ πιο αργά, (που θεωρούν πιο ωφέλιμο τον βραδυνό ύπνο όταν είναι νωρίς)

τότε χαλάει η συνταγή. 

εγώ αυτό θα είχα ως κριτήριο 

Πάντως στον περίγυρό μου όλοι κανονίζουν τον μεσημεριανό ύπνο του παιδιού ανάλογα με το πρόγραμμά τους - δηλαδή κάποιοι κοιμίζουν και τα 4 -5 ετών παιδιά τους το μεσημέρι επειδή γυρνούν αργά από την δουλειά και αλλιώς δεν θα τα έβλεπαν καθόλου.  

Οπότε.... 

Καλησπερα! Η μπουμπου μου είναι 2 μηνών κοιμαται για βράδυ σε λίκνο μονη της το οποίο ειναι στο δωματιο μας. Ποτε είναι καλύτερα να αρχισει να κοιμάται στην κουνια της σε ξεχωριστό δικο της δωματιο? Η παιδίατρος ειπε γυρω στο 6μηνο....

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα