irin

Μετάβαση από την κούνια σε κρεβάτι

Recommended Posts

Καλημέρα σας

Θα ήθελα να μάθω σε ποιά ηλικία βγάλατε τα παιδάκια από την κούνια.

Εμένα κοντεύει 2 χρονών, αλλά ακόμα τριγυρνάει σε ολόκληρη την κούνια στον ύπνο της, επομένως δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να πάει άμεσα σε κρεβάτι. Αφού ούτε να σκεπαστεί δεν μπορεί με τις βόλτες που κάνει. Ευτυχώς υπάρχουν οι υπνόσακοι...

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν έχεις κούνια που γίνεται κρεβάτι και θέλεις να την αξιοποιήσεις. Σε αυτή την περίπτωση, υπάρχουν πλαϊνά χαμηλά προστατευτικά και για αρχή στρώνεις κάτω μαξιλάρες και βλέπεις πως πάει.

Διαφορετικά, μπορείς να διαμορφώσεις το κρεβάτι της σε μοντεσσοριανό πρότυπο, αρκετά χαμηλό δηλαδή, ώστε να μπορεί να ανεβαίνει χωρίς να σκαρφαλώνει και να μην έχεις και τον κίνδυνο της πτώσης.

Και εμένα παρόμοια ηλικία έχει η δικιά μου και όντως την βρίσκεις σε κάθε απίθανη στάση :)

ndgFp3.png

εμένα και τα 2 βγήκαν 18 μηνών από την κούνια. είδα ότι δεν βολεύονταν στην κούνια γιατί στριφογυρνούσαν και χτυπούσαν στα κάγκελα και ξυπνούσαν.

με το που τα πήγαμε σε κρεββάτι αμέσως προσαρμόστηκαν και σταμάτησαν να ξυπνούν. απλά βάλαμε προστατευτικά κάγκελα στα κρεββάτια (έχει και στα jumbo), από αυτά που μπαίνουν κάτω από το στρώμα. και αυτά βγήκαν όταν τα παιδιά έγιναν 5 ετών.

vtgian Η κούνα της γίνεται κρεβάτι, και βολεύει και γιατί είναι χαμηλή. Απλά ευελπιστώ να έρθει σύντομα 2ο παιδάκι και θα τη χρειαστώ εκεί...οπότε έχω σκεφτεί να την πάω σε κανονικό κρεβάτι, ώστε να μη συνδυάσει ότι της την παίρνω όταν έρθει αδερφάκι...

[email protected] Κι εγώ σκέφτομαι ότι ίσως αν δεν έχει κάγκελα θα είναι πιο προσεκτική! Μένει να το τεστάρω...

Σωστά το σκέφτεσαι. Είναι καλύτερο να γίνουν όσες λιγότερες αλλαγές στις συνήθειες του παιδιού με τον ερχομό ενός δεύτερου (στο μέτρο του εφικτού πάντα). Αν προγραμματίζετε 2ο παιδάκι, καλύτερα η μεγάλη να πάει μια και καλή στο οριστικό της κρεβάτι. Τα προστατευτικά που σου πρότεινε και η [email protected] είναι η καλύτερη λύση νομίζω και φθηνή.

ndgFp3.png

Η κόρη μου είναι 14 μηνών κ δεν μπορεί να κοιμηθεί στην κουνια οπότε βαλαμε το στρώμα στο πάτωμα γιατί φοβόμαστε τις πτώσεις κ πλέον κοιμάται έτσι. Το θέμα είναι ότι σκεφτόμαστε να αγοράσουμε ένα στρώμα μόνου κρεβατιού για να μην ξαπλώνουμε εμείς στο πατωμα, με σκοπό να το χρησιμοποιήσουμε μελλοντικά σε κρεβάτι. Το ερώτημα είναι, είναι προτιμότερο να αγοράσουμε μονο, δηλαδή διάσταση 90cm πλάτος ή ημιδιπλο δλδ 1 μέτρο με 1.10; Η εμπειρία σας τι λέει;

Εμεις εχουμε στρωμα 90εκ κ νομιζω ειναι αρκετα μεγαλο,γτ κοιμοταν ο αντρας μου σε αυτο το κρεββατι,κ ειναι 1.92

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Το θέμα είναι τι κρεβάτι θα σας αρέσει αργότερα. Ήθελα κι εγώ ένα ημίδιπλο 1.10 για να κοιμάμαι μαζί τους όποτε θέλω, αλλά τελικά του άρεσε ένα κρεβάτι 90 εκ., οπότε πήραμε τέτοιο στρώμα. Πάντως με το προστατευτικό χωράω κι εγώ μαζί του άνετα, ειδικά επειδή είναι κολλημένο στον τοίχο απ' την άλλη. Στο μήκος όλα 2 μέτρα είναι, οπότε χωράει καιε νήλικος

• Μου αρέσει 1

WBWJp2.pngq6XOp3.png

Κι εγώ 90 cm έχω στον γιο μου, μια χαρά χωράμε και είναι ήδη πάνω από 5 ετών.

Εχω δει ένα φοβερό κρεβάτι στο lifetimekidsrooms που αρχίζει από μεταβρεφικο (τύπου μοντεσσοριανο, το στρώμα είναι σχεδόν στο πάτωμα) και στην πορεία "ψηλώνει" καθώς μεγαλώνει το παιδί....αλλά δεν έχω τολμήσει μα ρωτήσω τιμή, θα είναι σίγουρα πολύ ακριβό.

Και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα τον γιο μου τον έβγαλα αρον αρον 2 ετών και 3 μηνών γιατί άρχισε να πηδάει τα κάγκελα της κούνιας. Δυςκολευτηκαμε πολύ μέχρι να προσαρμοστεί, να μην σηκώνεται κλπ.

Στην κόρη μου βγάλαμε το κάγκελο της κούνιας 2 ετών και 8 μηνών, χωρίς να έχει επιχειρήσει ποτέ να πηδήξει, απλα είπαμε να ξεμπερδεύουμε και με αυτό!

Δεν εχει σηκωθεί μέσα στη νύχτα ούτε μια φορά...

Επεξεργάστηκαν by Deena
    • Μου αρέσει 1

Ax, το έχω δει κι εγώ αυτό, στα γκόλντεν, πολύ ονειρεμένα δωμάτια, που όμως γίνονται πανεύκολα με το kura του ικέα και έναν καλό επιπλοποιό έξτρα. Εμείς είπαμε να διαλέξουμε αυτή τη λύση για να το ταλιμπανίσουν οι μικροί όσο θέλουν κι εμείς να αποφύγουμε τα πολλά εγκεφαλικά! Και ήδη ανεβοκατεβαίνει τη σκάλα για να χοροπηδήξει στο στρώμα και μόλις έκλεισε τα 2.

Τη μετάβαση εμείς την κάναμε τώρα που ήταν 23 μηνών από πλήρη συγκοίμηση που κάναμε, εξελίχθηκε πιο ομαλά από ό,τι περίμενα, αλλά δεν τον πιέσαμε καθόλου σε πισωγυρίσματα που είχε, οποιαδήποτε νύχτα ήθελε να πιει γάλα στο δικό μας ή να συνεχίσει τον ύπνο στο δικό μας κρεβάτι ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτος κι έτσι σιγά σιγά έμαθε να ξυπνάει στο δωμάτιό του χωρίς να τον ξενίζει ο χώρος και να ζητάει σχεδόν μόνιμα το δικό του δωμάτιο. Στο δικό μας πια μόνο κωλοτούμπες κάνει και στοιβάζει το πάπλωμα και τα μαξιλάρια για να χοροπηδήξει, γενικώς μόνο παίζει όταν το θυμηθεί, ούτε πολυμπαίνει πια. Και γι' αυτό λέω ότι μεγαλώνουν τόσο γρήγορα και φεύγουν :cry:, που χαρείτε τα όσο πιο πολύ γίνεται!

@Lenia16, υπάρχει κι αυτή η λύση αν σκέφτεστε μακροπρόθεσμα και για άλλα παιδιά:

https://www.google.gr/search?q=kura+double+bed&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjBpdXr5PfYAhUKXCwKHcCMAYYQsAQIKw&biw=1280&bih=669#imgrc=T5nY_a0l_ALHQM:

Επεξεργάστηκαν by Josephine
    • Μου αρέσει 2

WBWJp2.pngq6XOp3.png

Διαφημίσεις

Καλησπερα! Η κορη μου σε λιγο καιρο γινεταο 2 χρονων και σκεφτομαι πως ηρθε η ωρα να βγαλουμε τα καγκελα του κρεβατιου. Κοιμαται στην κουνια στο δωματιο της ολη νυχτα απο 3 μηνων χωρις ξυπνηματα. Η κουνια εχει καγκελα που βγαινουν και γινεται κρεβατι στο οποιο ομως μπορει το στρωμα να τοποθετηθει πολυ χαμηλα οποτε δεν φοβαμαι μην πεσει. Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι τα περισσοτερα βραδια δεν θελει να παει για υπνο. Την βαζω στην κουνια χωρις να κανει βεβαια καμια προσπαθεια να βγει. Φοβαμαι ομως πως αν μπορει να κατεβει δεν θα κοιμαται με τιποτα και θα σηκωνεται να παει στο σαλονι!!! Εσας τα παιδακια σας πως διαχειριστικαν τη μεταβαση οσον αφορα την αρχη του υπνου;

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 29 λεπτά , CMES είπε:

Καλησπερα! Η κορη μου σε λιγο καιρο γινεταο 2 χρονων και σκεφτομαι πως ηρθε η ωρα να βγαλουμε τα καγκελα του κρεβατιου. Κοιμαται στην κουνια στο δωματιο της ολη νυχτα απο 3 μηνων χωρις ξυπνηματα. Η κουνια εχει καγκελα που βγαινουν και γινεται κρεβατι στο οποιο ομως μπορει το στρωμα να τοποθετηθει πολυ χαμηλα οποτε δεν φοβαμαι μην πεσει. Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι τα περισσοτερα βραδια δεν θελει να παει για υπνο. Την βαζω στην κουνια χωρις να κανει βεβαια καμια προσπαθεια να βγει. Φοβαμαι ομως πως αν μπορει να κατεβει δεν θα κοιμαται με τιποτα και θα σηκωνεται να παει στο σαλονι!!! Εσας τα παιδακια σας πως διαχειριστικαν τη μεταβαση οσον αφορα την αρχη του υπνου;

Όταν βγάλαμε τα κάγκελα από τον μεγάλο, ακριβώς επειδή φοβόμασταν αυτό που λες, αρχίσαμε να μένουμε μαζί του μέχρι να κοιμηθεί (ενώ μέχρι τότε δεν το κάναμε), για την ακρίβεια στην αρχή ξαπλώναμε μαζί του σε ένα μονό κρεβάτι που υπήρχε στο δωμάτιό του και όταν αποκοιμιόταν τον βάζαμε στην κούνια-κρεβατάκι. Πολύ γρήγορα χρειάστηκε να δώσουμε την κούνια σε συγγενή οπότε μεταφέρθηκε στο μονό, όπου και μέχρι τα 3 μέναμε μαζί του ξαπλωμένοι μέχρι να κοιμηθεί......ήταν απελπισία.....όσο περνούσε ο καιρός έπαιρνε όλο και περισσότερη ώρα, το έβλεπε ως ευκαιρία για παιχνίδι, καταλήγαμε να μας παίρνει ο ύπνος και να ξυπνάμε τα μεσάνυχτα για να πάμε στο κρεβάτι μας, είχαμε - όπως κι εσύ -  την κόρη μας μωρό, να μην περιγράψω τα πέρα δώθε μέσα στη νύχτα, τέλος πάντων τα είχαμε κάνει ρόιδο. Λίγο πριν γίνει 3 αρχίσαμε να απομακρυνόμαστε από το κρεβάτι, δηλαδή για κάποιες μέρες καθόμασταν δίπλα του στο πάτωμα, μετά σε μια πολυθρόνα, μετά μπαινοβγαίναμε κλπ, μετά από πολλή αντίδραση από την μεριά του και ατελείωτη διαπραγμάτευση κάθε βράδυ, τελικά γύρω στα 3 καταφέραμε να αποκοιμιέται χωρίς την παρουσία μας στο δωμάτιο.

Όταν ήρθε η ώρα να βγάλουμε τα κάγκελα στην κόρη μας (2 ετών και 8 μηνών), είπαμε να μην κάνουμε τα ίδια "λάθη". Το παιδί αποκοιμιόταν από πάντα μόνο του στο δωμάτιο και με κλειστή την πόρτα, χωρίς αντίδραση. Λίγο καιρό πριν βγάλουμε τα κάγκελα, κάναμε μια μικρή αλλαγή στη ρουτίνα, δηλαδή αρχίσαμε να αφήνουμε την πόρτα της ανοιχτή και την ώρα που τα βάζαμε και τα δύο για ύπνο, λέγαμε και στα δύο περίπου το εξής : "Καληνύχτα, θα σας αφήσουμε ανοιχτές τις πόρτες και θα είμαστε από έξω να σας προσέχουμε, για ό,τι θέλετε φωνάξτε μας, όσο είστε ήσυχοι και δεν σηκώνεστε η πόρτα θα μείνει ανοιχτή". Άρχίσαμε όντως να καθόμαστε έξω από τα δωμάτια (είναι οι πόρτες τους απέναντι) σε σημείο που θα μπορούσε η μικρή να μας βλέπει (εννοείται ότι ο μεγάλος δεν το χρειαζόταν πια όλο αυτό, το κάναμε για λόγους "ισότητας") και αφού είχε κατακτηθεί αυτό (να αποκοιμιέται δηλαδή πια με ανοιχτή την πόρτα και με οπτική επαφή του τί γινόταν έξω από το δωμάτιό της) βγάλαμε το ένα πλαινό κάγκελο. Να πω βέβαια ότι βάλαμε αμέσως ένα προστατευτικό της chicco το οποίο είναι 90 εκ. (το στρώμα της είναι 1.40), επομένως αφήνει μόνο ένα πολύ μικρό κενό, οπότε - σε συνδυασμό με το ότι βγήκε μόνο το ένα κάγκελο αλλά κατά τα άλλα η κούνια έχει μείνει η ίδια - για το παιδί μάλλον δεν έκανε και μεγάλη διαφορά.

Τέλος πάντων, το ρεζουμέ είναι ότι από το πρώτο βράδυ κοιμήθηκε κανονικά, σαν να μην είχε αλλάξει τίποτα, δεν έχει σηκωθεί ποτέ μέσα στη νύχτα, για ό,τι θέλει φωνάζει και πηγαίνουμε εμείς, γενικώς τα πράγματα κύλησαν πολύ πιο ομαλά από ότι περιμέναμε, καμία σχέση με την πρώτη φορά με τον μεγάλο.

Εμένα που κοιμήθηκε ελαχιστα στην κούνια κ έχουμε βάλει μονό στρώμα στο πάτωμα, κάθε μία ώρα που ξυπνάει σηκώνεται κ παίρνει το δρόμο για το σαλόνι ή το δωμάτιο μας. Μα πάντα όμως. Έχει τύχει να μην κλάψει κ να τη δω φαντη μπαστουνι μπροστά μου. Όμως εφόσον η δική σου δεν ξυπνάει ενδιαμεσα το πρβλ θα είναι μέχρι να κοιμηθεί, όπου μπορείς με επιμονή κ υπομονή, αν σηκώνεται, να την επιστρέφεις πίσω κοκ. Γιατί θέλετε να βγάλετε τα κάγκελα; 

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Εμένα που κοιμήθηκε ελαχιστα στην κούνια κ έχουμε βάλει μονό στρώμα στο πάτωμα, κάθε μία ώρα που ξυπνάει σηκώνεται κ παίρνει το δρόμο για το σαλόνι ή το δωμάτιο μας. Μα πάντα όμως. Έχει τύχει να μην κλάψει κ να τη δω φαντη μπαστουνι μπροστά μου. Όμως εφόσον η δική σου δεν ξυπνάει ενδιαμεσα το πρβλ θα είναι μέχρι να κοιμηθεί, όπου μπορείς με επιμονή κ υπομονή, αν σηκώνεται, να την επιστρέφεις πίσω κοκ. Γιατί θέλετε να βγάλετε τα κάγκελα; 

Θελουμε να βγαλουμε τα καγκελα γιατι οταν σηκωνεται ορθια στο κρεβατι της φτανουν μεχρι τον αφαλο και φοβομαστε οτι στην μοναδικη περιπτωση που θα θελησει να βγει θα ερθει τουμπα με το κεφαλι. Επισης σε 2-3 μηνες θα μετακομισουμε και η κουνια της αναγκαστικα θα παει στον μπεμπη. Οποτε σκεφτηκα να μην της πεσουν ολα μαζι, μετακομιση και κρεβατι!

6imop2.pngRmpfp3.png

Εμείς όταν του κάναμε μετάβαση από την κούνια στο κρεβάτι ήταν 3 μήνες πριν την έλευση του νέου μέλους γιατί δεν ήθελα να το συνδυάσει αρνητικά .. τον βάλανε στο μονό κρεβάτι με ένα προστατευτικό κάγκελο κ πάντα κάποιος ξαπλώνει δυπλα του μέχρι να τον πάρει ο ύπνος γιατί αλλιώς σηκώνεται κ κάνει βόλτες σε όλα τα δωμάτια ..!!! Επειδή όμως έχει μεγαλώσει πλέον κ έχουν αλλάξει λίγο οι ώρες του ύπνου του αν δε κοιμηθεί το μεσημέρι με το που τον ξαπλώνουμε σε πέντε λεπτά βλέπει όνειρα αν κοιμηθεί ομως κρατάει λίγο ποιο πολύ από μισή ως μία ώρα αλλά πλέον έχουμε προσαρμοστεί στο πρόγραμμα του κ έχουμε συμβιβαστεί οικογενειακός κ δε μας ενοχλεί ..!!!!!

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Θελουμε να βγαλουμε τα καγκελα γιατι οταν σηκωνεται ορθια στο κρεβατι της φτανουν μεχρι τον αφαλο και φοβομαστε οτι στην μοναδικη περιπτωση που θα θελησει να βγει θα ερθει τουμπα με το κεφαλι. Επισης σε 2-3 μηνες θα μετακομισουμε και η κουνια της αναγκαστικα θα παει στον μπεμπη. Οποτε σκεφτηκα να μην της πεσουν ολα μαζι, μετακομιση και κρεβατι!

Της έχετε μάθει να κατεβαίνει από κρεβάτι/καναπέ; Αν ναι εγώ θα έλεγα αφού ούτως ή άλλως η κούνια θα πάει στον μπέμπη, να της πάρετε ένα κρεβάτι που θα της το παρουσιάσετε ότι κ καλά τώρα μεγάλωσε κ έγινε ολόκληρη κοπέλα κ θα έχει ολοδικο της μεγάλο κρεβάτι με ωραία σεντόνια κλπ και να το εμφανισετε στο καινούργιο δωμάτιο. Έτσι ίσως πάρει πιο εύκολα κ τη μετακόμιση. Μέχρι τότε βάλε μαξιλάρια κάτω απτην κούνια. Πρέπει να είναι πολύ ήσυχη η κόρη σου πάντως, εμένα αν της έφτανε τόσο χαμηλά το κάγκελο θα είχε σπάσει το κεφάλι εκατό φορές!:lol:

πρίν από 14 λεπτά , Lenia16 είπε:

Της έχετε μάθει να κατεβαίνει από κρεβάτι/καναπέ; Αν ναι εγώ θα έλεγα αφού ούτως ή άλλως η κούνια θα πάει στον μπέμπη, να της πάρετε ένα κρεβάτι που θα της το παρουσιάσετε ότι κ καλά τώρα μεγάλωσε κ έγινε ολόκληρη κοπέλα κ θα έχει ολοδικο της μεγάλο κρεβάτι με ωραία σεντόνια κλπ και να το εμφανισετε στο καινούργιο δωμάτιο. Έτσι ίσως πάρει πιο εύκολα κ τη μετακόμιση. Μέχρι τότε βάλε μαξιλάρια κάτω απτην κούνια. Πρέπει να είναι πολύ ήσυχη η κόρη σου πάντως, εμένα αν της έφτανε τόσο χαμηλά το κάγκελο θα είχε σπάσει το κεφάλι εκατό φορές!:lol:

Ναι ανεβοκατεβαινει απο τον καναπε συνεχεια. Ησυχη δεν ειναι γιαυτο μου κανει εντυπωση που δεν εχει τουμπαρει ακομα! Φοβαμαι να γινει η μεταβαση στο αλλο σπιτι γιατι δχει εσωτερικη σκαλα εξω απο το δωματιο της. Θα βαλουμε φυσικα πορτακι στη σκαλα αλλα επειδη δεν μπορω να προβλεψω πως θα συμπεριφερθει νιωθω μεγαλη ανασφαλεια!

1 ώρα πρίν, xaroumenh mama είπε:

Εμείς όταν του κάναμε μετάβαση από την κούνια στο κρεβάτι ήταν 3 μήνες πριν την έλευση του νέου μέλους γιατί δεν ήθελα να το συνδυάσει αρνητικά .. τον βάλανε στο μονό κρεβάτι με ένα προστατευτικό κάγκελο κ πάντα κάποιος ξαπλώνει δυπλα του μέχρι να τον πάρει ο ύπνος γιατί αλλιώς σηκώνεται κ κάνει βόλτες σε όλα τα δωμάτια ..!!! Επειδή όμως έχει μεγαλώσει πλέον κ έχουν αλλάξει λίγο οι ώρες του ύπνου του αν δε κοιμηθεί το μεσημέρι με το που τον ξαπλώνουμε σε πέντε λεπτά βλέπει όνειρα αν κοιμηθεί ομως κρατάει λίγο ποιο πολύ από μισή ως μία ώρα αλλά πλέον έχουμε προσαρμοστεί στο πρόγραμμα του κ έχουμε συμβιβαστεί οικογενειακός κ δε μας ενοχλεί ..!!!!!

Αυτο φοβαμαι κι εγω, οτι θα γυρναει σε ολα τα δωματια!! Δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα για εξτρα στρωμα στο δωματιο της γιατι ειναι πολυ μικρο. Επειδη εχουμε και τον μπεμπη ειναι πολυ δυσκολο να μενω στο δωματιο της μεχρι να κοιμηθει!

6imop2.pngRmpfp3.png

Κι εγώ θέλω να κάνω μετάβαση από το οικογενειακό κρεβάτι στο παιδικό. Στην αρχή θα κοιμάμαι σίγουρα μαζί του οπότε αυτό που σκέφτομαι είναι να αγοράσουμε κρεβάτι με δεύτερο συρώμενο κρεβάτι από κάτω. Έτσι θα γίνεται σαν διπλό για να κοιμάμαι στην αρχή μαζί του και να χρησιμοποιηθεί αργότερα και για το δεύτερο παιδάκι (πρώτα ο θεός). 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

πρίν από 17 λεπτά , marakiz είπε:

Κι εγώ θέλω να κάνω μετάβαση από το οικογενειακό κρεβάτι στο παιδικό. Στην αρχή θα κοιμάμαι σίγουρα μαζί του οπότε αυτό που σκέφτομαι είναι να αγοράσουμε κρεβάτι με δεύτερο συρώμενο κρεβάτι από κάτω. Έτσι θα γίνεται σαν διπλό για να κοιμάμαι στην αρχή μαζί του και να χρησιμοποιηθεί αργότερα και για το δεύτερο παιδάκι (πρώτα ο θεός). 

Ποσο ειναι το δικο σου;

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 13 λεπτά , CMES είπε:

Ποσο ειναι το δικο σου;

20 μηνών. Έχουμε την κούνια κολλημένη στο κρεβάτι μας αλλά σχεδόν ποτέ δεν κοιμήθηκε εκεί, ερχόταν στο διπλό. Έχει μάθει στην άπλα κι όταν δεν κοιμάται με στήθος κάνει βαρελάκια σε όοοοολη την επιφάνεια του διπλού και πολλές φορές φτάνει και στην κούνια. Να δω πως θα συμμαζευτεί σε ένα μονό κρεβάτι! 

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Καλά το σκέφτεσαι, βέβαια και σε ένα ημίδιπλο κρεβάτι (πλάτους 1.10) μια χαρά θα χωράτε, αλλά όχι για να βγάλεις ολόκληρο βράδυ.

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα για εξτρα στρωμα στο δωματιο της γιατι ειναι πολυ μικρο. Επειδη εχουμε και τον μπεμπη ειναι πολυ δυσκολο να μενω στο δωματιο της μεχρι να κοιμηθει!

Επειδή και μένα το δωμάτιο της κόρης μου είναι πολύ μικρό, έχω πάρει για τις έκτακτες περιπτώσεις (ασθένειες κ.λπ.) ένα αναδιπλούμενο στρώμα τύπου http://www.ikea.gr/paidiko-ikea/paidiko-domatio-ilikia-8-12/kouketes-kai-paidika-krevatia/slakt-poyf-strwma-62659/10362963/

Το λέω για να το έχεις υπ' όψιν σου, όχι για να το χρησιμοποιήσεις τώρα κατά την μετάβαση και μένα η άποψή μου είναι να προσπαθήσεις να αποκοιμιέται μόνη της, αφού μάλιστα ήδη τα καταφέρνει δεν υπάρχει λόγος για πισωγύρισμα (έγραψα παραπάνω τί περάσαμε εμείς όταν πισωγυρίσαμε με τον μεγάλο!!!!). Γίνεται, θα τα καταφέρετε....

πρίν από 6 λεπτά , Deena είπε:

Καλά το σκέφτεσαι, βέβαια και σε ένα ημίδιπλο κρεβάτι (πλάτους 1.10) μια χαρά θα χωράτε, αλλά όχι για να βγάλεις ολόκληρο βράδυ.

Αρχικά σκέφτομαι πως έχει συνηθίσει την άπλα και πως σίγουρα θα βγάλουμε αρκετά ολόκληρα βράδια :mrgreen:, όταν γράφω αρχή δηλαδή εννοώ αρχή της μετάβασης όχι αρχή της νύχτας. Σε δεύτερο χρόνο, αφού τα χρήματα είναι περιορισμένα να κάναμε εξαρχής μια αγορά να εξυπηρετήσει και το δεύτερο όταν με το καλό έρθει. 

Εμείς πάντως πήραμε ημιδιπλο και μια χαρά χωραμε μαζί της κ ολόκληρο βράδυ. Ελπίζω όταν θα μεγαλώσει κ άλλο να μη χρειάζεται πια!:rolleyes:

Καλημερα!!! Επανερχομαι στο θεμα για να σας πω τι εγινε με τη μεταβαση μας!! Δεν το επαιρνα αποφαση να βγαλω τα καγκελα ωσπου πριν 3 μερες την ωρα που κοιμοταν για μεσημερι ακουω γοερα κλαμματα. Παω μεσα και βλεπω πως ειχε σφηνωσει το ποδι της αναμεσα στα καγκελα!!! Και μαλιστα αρκετα, αφου προσπαθουσα πολυ ωρα να της το βγαλω. Πηρα ετσι την αποφαση και το ιδιο βραδυ εβγαλα τα καγκελα. Λοιπον...τιποτα! Δεν αλλαξε απολυτως τιποτα! Ουτε σηκωνεται, ουτε πεφτει! Μαλλον ηταν πιο ετοιμη απο οσο νομιζα!!

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

Κι εμείς σε αυτη τη φαση ειμαστε, πλεον είναι 16 μηνών κι επειδή εχει τασεις... αναρρίχησης ,φοβάμαι μηπως πέσει απο το κάγκελο της κουνιας που έχει αρκετό υψος, κ αν πέσει με το κεφάλι θα είναι ακόμη χειρότερο. Εχω κούνια που γίνεται κρεβάτι, οπότε θα βγάλω το πλαϊνό κάγκελο και θα βάλω το προστατευτικό που είναι πιο χαμηλό κ λεω να βαλω κ ενα παλιο παπλωμα διπλα.Από οτι εχω καταλαβει η λογική είναι αν είναι να πέσει, καλύτερα να πέσει απο χαμηλό ύψος. Πάντως φοβάμαι μηπως βάζοντας το χαμηλό κάγκελο, το οποιο αφήνει κενο, ειναι σαν να τον προκαλώ να βγει με ο,υι κινδύνους συνεπάγεται αυτο ειδικά αν ειναι βραδυ κι εμείς κοιμόμαστε! 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!