Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΤΡΗΣΙΑ ΟΙΣΟΦΑΓΟΥ ΜΕ ΤΡΑΧΕΙΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Υπαρχει καποια μανούλα που το μωράκι της γεννήθηκε με ατρησία οισοφάγου;

 

Γεννησε διδυμα κ το κοριτσι μου δυστυχως με ατρησια με τραχειοεισ συριγγια. Μεγαλη ιστορια.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννησε διδυμα κ το κοριτσι μου δυστυχως με ατρησια με τραχειοεισ συριγγια. Μεγαλη ιστορια.

 

Έκανε ένα χειρουργείο; τι επιπλοκες ειχατε;

Το είχαν δει στον υπερηχο;

Εμείς ένα χειρουργείο. Επιπλοκη μια στένωση οισοφαγου μικρου βαθμού. Παρόλο το υδραμνιο κάνεις δεν μου είπε για ατρησια.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε ένα χειρουργείο; τι επιπλοκες ειχατε;

Το είχαν δει στον υπερηχο;

Εμείς ένα χειρουργείο. Επιπλοκη μια στένωση οισοφαγου μικρου βαθμού. Παρόλο το υδραμνιο κάνεις δεν μου είπε για ατρησια.

 

Στην ελλαδα δεν μπορουσαν να το χειριστουν οι γιατροι κ μας εστειλαν εξωτερικο, στην Γαλλια.

Εκανε 3 χωρια οτι της ειχαν κανει στο παιδων.

Δεν φανηκε τιποτα στον υπερηχο.

Πηγαινουμε συχνα στην γαλλια πλεον.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα δεν μπορουσαν να το χειριστουν οι γιατροι κ μας εστειλαν εξωτερικο, στην Γαλλια.

Εκανε 3 χωρια οτι της ειχαν κανει στο παιδων.

Δεν φανηκε τιποτα στον υπερηχο.

Πηγαινουμε συχνα στην γαλλια πλεον.

 

Ψυχούλα μου γλυκιά. .... δώστης ένα φιλάκι από εμένα. ... ήσασταν δύσκολη περίπτωση δηλαδή . Ήταν μεγάλη η απόσταση ή λόγω των αυριγγιων;! Πότε έφαγε η γλυκούλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψυχούλα μου γλυκιά. .... δώστης ένα φιλάκι από εμένα. ... ήσασταν δύσκολη περίπτωση δηλαδή . Ήταν μεγάλη η απόσταση ή λόγω των αυριγγιων;! Πότε έφαγε η γλυκούλα;

 

Και λογω συριγγιων και λιγω αποστασης.

ο οισοφαγος αποκατασταθηκε με χρηση τμηματος παχεως εντερου. Επιτυχια 100% παρα τη δυσκολια.

Εχει κανει κ λαρυγγοπκαστικη κα γιαυτο εχει αομ την τραχειοστομια η οποια ανοιχτηκε 2 ημερων.

Τραχεια, λαρυγγας κολλημενα, μία μαζα. Εκκρισεις παρα πολλες με τραυματισμο πνευμονων

Στο θανατο εφτασε πολλες φορες αλλα θελει να ζησει. Στο σπιτι την εχουμε 5 μηνες. Μεχρι τοτε ηταν στις εντατικες. Μεγαλη ανηφορα......

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και λογω συριγγιων και λιγω αποστασης.

ο οισοφαγος αποκατασταθηκε με χρηση τμηματος παχεως εντερου. Επιτυχια 100% παρα τη δυσκολια.

Εχει κανει κ λαρυγγοπκαστικη κα γιαυτο εχει αομ την τραχειοστομια η οποια ανοιχτηκε 2 ημερων.

Τραχεια, λαρυγγας κολλημενα, μία μαζα. Εκκρισεις παρα πολλες με τραυματισμο πνευμονων

Στο θανατο εφτασε πολλες φορες αλλα θελει να ζησει. Στο σπιτι την εχουμε 5 μηνες. Μεχρι τοτε ηταν στις εντατικες. Μεγαλη ανηφορα......

 

Τρέφεται κανονικά το παιδί τώρα;Θέλει να ζήσει και θα ζήσει ...και ίσως να γίνει μια εξαιρετική χειρουργός και να βοηθήσει και εκεινη ένα μώρακι μια μέρα. 😊😀

Άρα τα χειρουργεία τα επόμενα ήταν για την λαρυγγο πλαστική; για αυτό πηγαίνετε γαλλια; με τον οισοφαγο όλα εντάξει; ποιος σας χειρουργησε ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

Τρέφεται κανονικά το παιδί τώρα;Θέλει να ζήσει και θα ζήσει ...και ίσως να γίνει μια εξαιρετική χειρουργός και να βοηθήσει και εκεινη ένα μώρακι μια μέρα. 😊😀

Άρα τα χειρουργεία τα επόμενα ήταν για την λαρυγγο πλαστική; για αυτό πηγαίνετε γαλλια; με τον οισοφαγο όλα εντάξει; ποιος σας χειρουργησε ελλαδα;

 

Τρεφεται μεσω γαστροστομιας με υποαλλεργικο γαλα.

Ετρωγε κ απο το στομα αλλα πνιγοταν κ το εκοψε.

Προσπαθουμε με την βοηθεια λογοθεραπευτη να μαθει να καταπινει σωστα. Θελει πολυυυυυυ χρονομ

Ολα τα πετυχημενα χειρουργεια εγιναν στη γαλλια.

Στο παιδων οπου κ νοσηλευοταν απο τη 2η μερα γεννησης εκαναν πειραματα αφου οι ανθρωποι δεν ηταν γνωστες τοσο σπανιας μορφης ατρησιας κ σεν τους αδικω.

Ανοιξε ο δρομος ομως και βρεθηκαν οι καταλληλοι.

Ειναι πολυ τυχερο παιδι. Τωρα σου γραφω απο το νοσοκομειο οπου εισηχθη εχθες με λοιμωξη αναπνευστικου.

Να φανταστεις μεχρι και οι φωνητικες χορδες ηταν αναποδα. Η μία εκ των 2 εχει παραλυσει αλλα δεν ειναι προβλημα αφου λειτουργει η αλλη.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εσας πως εχει η ιστορια σας;

 

Εμείς κορίτσι μου τι να σου πω; Μπροστά στον δικό σας γολγοθα. Απλά ξέρεις γενικά ψάχνω πληροφορίες γιατί δεν υπάρχει τίποτα στο διαδίκτυο από μαρτυρίες γονέων για το συγκεκριμένο θέμα. Με ενδιαφέρει να μάθω πως εξελιχτηκαν τα πράγματα μεγαλωνοντας. Εμένα χειρουργηθηκε αμέσως στο παιδων(5 ημερών ηταν) εξαιρετικός ο χειρουργός αλλά και τυχερός ο μικρός ήταν εύκολη περιπτωση. Μικρή η αποσταση. Επιπλέον έχει και ένα φυσημα στην καρδούλα του το οποίο και παρακολουθουμε και ευχόμαστε να κλείσει διαφορετικά θα πρέπει να κάνει χειρουργειο. Συν ένα βαθμό λαρυγγομαλακια το οποίο βελτιώνεται μήνα με τον μήνα . Στις 2 εβδομάδες ξεκινησαν να του δίνουν από το ρινογαστρικο και αυξάναν τα ml κάθε μέρα. Μέχρι να φυγουμε στον μήνα πάνω έπινε με μπουκάλι. Πνιγοταν βέβαια. Δεν μπορούσε. Τον θηλασα κάτι το οποίο τον διευκολύνε καλύτερα. Βέβαια μου πνίγηκε και 2 φορες έγινε μπλε , την πρώτη φορά τρέξαμε νοσοκομείο. Και όχι με το γαλα. Αλλά με το σάλιο του. Στο 3 μηνο (τώρα είναι 6 μηνων) κάναμε οισοφαγογραφημα και βρήκαμε την στενωση στον οισοφαγο(επιπλοκη του χειρουργειου) Μικρού βαθμού βέβαια . Και τώρα γενικά τον παρακολουθουμε. Έχει βελτιωθεί γενικά και στην κατάποση του. Καμία σχεση όπως στις αρχές. Βέβαια σταθερά μαζεύει σάλια. Και έχει βήχα ΜΌΝΙΜΟ και υγρό και όταν καταπίνει πολύ αέρα ζοριζεται ειδικά αφού φαει με τις μικρές παλινδρόμησεις. Αυτα εν ολιγοις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο για την μικρή σου...είναι ΜΕΓΆΛΗ ηρωίδα. Θα τα ξεπεράσει όλα. Και όλα θα πάνε καλά. Η γαστροστομια θα βγει μόλις μπορέσει να καταπιει; από τι εξαρτάται αυτό ακριβώς δεν κατάλαβα. Συγνώμη. Εννοώ τι την εμποδιζει; περαστικά σας και για την λοίμωξη. Σύντομα σπίτι σας παλο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κορίτσι μου τι να σου πω; Μπροστά στον δικό σας γολγοθα. Απλά ξέρεις γενικά ψάχνω πληροφορίες γιατί δεν υπάρχει τίποτα στο διαδίκτυο από μαρτυρίες γονέων για το συγκεκριμένο θέμα. Με ενδιαφέρει να μάθω πως εξελιχτηκαν τα πράγματα μεγαλωνοντας. Εμένα χειρουργηθηκε αμέσως στο παιδων(5 ημερών ηταν) εξαιρετικός ο χειρουργός αλλά και τυχερός ο μικρός ήταν εύκολη περιπτωση. Μικρή η αποσταση. Επιπλέον έχει και ένα φυσημα στην καρδούλα του το οποίο και παρακολουθουμε και ευχόμαστε να κλείσει διαφορετικά θα πρέπει να κάνει χειρουργειο. Συν ένα βαθμό λαρυγγομαλακια το οποίο βελτιώνεται μήνα με τον μήνα . Στις 2 εβδομάδες ξεκινησαν να του δίνουν από το ρινογαστρικο και αυξάναν τα ml κάθε μέρα. Μέχρι να φυγουμε στον μήνα πάνω έπινε με μπουκάλι. Πνιγοταν βέβαια. Δεν μπορούσε. Τον θηλασα κάτι το οποίο τον διευκολύνε καλύτερα. Βέβαια μου πνίγηκε και 2 φορες έγινε μπλε , την πρώτη φορά τρέξαμε νοσοκομείο. Και όχι με το γαλα. Αλλά με το σάλιο του. Στο 3 μηνο (τώρα είναι 6 μηνων) κάναμε οισοφαγογραφημα και βρήκαμε την στενωση στον οισοφαγο(επιπλοκη του χειρουργειου) Μικρού βαθμού βέβαια . Και τώρα γενικά τον παρακολουθουμε. Έχει βελτιωθεί γενικά και στην κατάποση του. Καμία σχεση όπως στις αρχές. Βέβαια σταθερά μαζεύει σάλια. Και έχει βήχα ΜΌΝΙΜΟ και υγρό και όταν καταπίνει πολύ αέρα ζοριζεται ειδικά αφού φαει με τις μικρές παλινδρόμησεις. Αυτα εν ολιγοις

 

Μπηκε εντατικη εχθες με λοιμωξη ανσπνευστικου. Κατι σαν πνευμονια.

Ευτυχως ειναι σταθερη.

 

Σε ποιο απο τα 2 παιδων ειστε; εμεις ημαδταν στο αγλαια.

Γαστρο θα εχει μεχρι να μαθει να καταπινει.

Τραχειομαλακια εχει κ η δικια μου αλλα μεχρι προτινως δεν ειχε σκληρυνει καθολου.

Πιο απλη η περιπτωση σας δοξα το θεο.

Το φυσηματακι σε ποσο καιρο κλεινει περιπου;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

να δωσετε δυο γλυκα φιλια στα παιδακια σας απο μενα,σιδερενια!

 

Να σαι καλά κούκλα μου. ΚΑΙ ΕΣΎ ΝΑ ΧΑΊΡΕΣΑΙ ΤΟ ΔΙΚΌ ΣΟΥ ΠΑΙΔΆΚΙ.

ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΌ ΠΆΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε εντατικη εχθες με λοιμωξη ανσπνευστικου. Κατι σαν πνευμονια.

Ευτυχως ειναι σταθερη.

 

Σε ποιο απο τα 2 παιδων ειστε; εμεις ημαδταν στο αγλαια.

Γαστρο θα εχει μεχρι να μαθει να καταπινει.

Τραχειομαλακια εχει κ η δικια μου αλλα μεχρι προτινως δεν ειχε σκληρυνει καθολου.

Πιο απλη η περιπτωση σας δοξα το θεο.

Το φυσηματακι σε ποσο καιρο κλεινει περιπου;

 

Στο Αγλαΐα. . Η τραχειομαλακια τι συμπτώματα σου κανει; εμάς μας έχουν πει για λαρυγγομαλακια. ..

Το φυσημα δεν έχουμε ιδέα. Ανάλογα. Γενικά αφήνουν λίγο χρόνο στο παιδι αλλά άμα αρχίσει και τον επιβαρύνει μπορεί και να τον χειρουργησουν και πριν χρονισει . Η αφού χρονισει. Πρέπει να έχει και συγκεκριμένο βάρος βέβαια. Πράγμα που ο δικός μας δεν το έχει με όλα αυτά που πέρασε. Είναι χαμηλά το βάρος του ειδικά στις καμπυλες. Αλλά καλός και για προωρος που βγήκε ενα μήνα νωρίτερα και για όλα αυτά του συνέβησαν. Παίρνει φάρμακα εντωμεταξυ και για την καρδια που και αυτά καθυστερούν το βάρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Αγλαΐα. . Η τραχειομαλακια τι συμπτώματα σου κανει; εμάς μας έχουν πει για λαρυγγομαλακια. ..

Το φυσημα δεν έχουμε ιδέα. Ανάλογα. Γενικά αφήνουν λίγο χρόνο στο παιδι αλλά άμα αρχίσει και τον επιβαρύνει μπορεί και να τον χειρουργησουν και πριν χρονισει . Η αφού χρονισει. Πρέπει να έχει και συγκεκριμένο βάρος βέβαια. Πράγμα που ο δικός μας δεν το έχει με όλα αυτά που πέρασε. Είναι χαμηλά το βάρος του ειδικά στις καμπυλες. Αλλά καλός και για προωρος που βγήκε ενα μήνα νωρίτερα και για όλα αυτά του συνέβησαν. Παίρνει φάρμακα εντωμεταξυ και για την καρδια που και αυτά καθυστερούν το βάρος.

Ποιος τον χειρουργησε τον μικρο σου;

Τι βαρος εχει τωρα;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια μανούλα που το μωράκι της γεννήθηκε με ατρησία οισοφάγου;

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22465

 

Διαβασε τα θέματα του μέλους Sheena

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22465

 

Διαβασε τα θέματα του μέλους Sheena

 

την ξερω την ιστορια του μελους αυτου ναι.

εχει και ενα blog νομιζω που εγραφε αναλυτικα.

λογικα η ιδια μανουλα ειναι.

συμπιπτουν οι ιστοριες.

σε ευχαριστω παντως οπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

την ξερω την ιστορια του μελους αυτου ναι.

εχει και ενα blog νομιζω που εγραφε αναλυτικα.

λογικα η ιδια μανουλα ειναι.

συμπιπτουν οι ιστοριες.

σε ευχαριστω παντως οπως και να χει.

 

Ναι κοριτσι αυτη ειναι. Την εχω διαβασει κι εγω. Πολυ πιο απλη απο της Έμμας μου.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσι αυτη ειναι. Την εχω διαβασει κι εγω. Πολυ πιο απλη απο της Έμμας μου.

 

Το κατάλαβα όταν μου είπες τα δικά σου.

Όταν το παιδί πρώτα ο θεος καταφέρει και καταπιει (σου εύχομαι ολόψυχα να είναι το συντομότερο ) τι σου εχουν πει όταν ας πούμε μεγαλώσει ενηλικιωθεί θα έχει κάποια προβλήματα ακόμα. ; ας πούμε έχω διαβάσει για δυσκολίες στην καταποση,καούρες και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...