Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας! Με τον άντρα μου σκοπεύουμε να κάνουμε τη βάπτιση της μικρής μας το καλοκαίρι. Θα θέλαμε να βρούμε κάποιον καλό, πράο ιερέα για να κάνουμε τη βάπτιση, οπουδήποτε... Έχετε κάποιον να μας προτείνετε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας! Με τον άντρα μου σκοπεύουμε να κάνουμε τη βάπτιση της μικρής μας το καλοκαίρι. Θα θέλαμε να βρούμε κάποιον καλό, πράο ιερέα για να κάνουμε τη βάπτιση, οπουδήποτε... Έχετε κάποιον να μας προτείνετε??

 

1η επιλογή : Στον Άγιο Αθανάσιο στο Χαλάνδρι

2η επιλογή : Στην Ελευθερώτρια στην Πολιτεία

 

Με το καλό η βάφτισή σας!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για Αθήνα έτσι?

Γιατί αν μιλάς για παντού κυριολεκτικά, έχω προτάσεις! :lol:

 

Όχι μιλάω κυριολεκτικά παντού!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι μιλάω κυριολεκτικά παντού!!!

 

Έχω να σου προτείνω έναν πολύ καλό στην Αλεξανδρούπολη και έναν στα Χανιά της Κρήτης, πες μας τι σε βολεύει πιο πολύ!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας! Με τον άντρα μου σκοπεύουμε να κάνουμε τη βάπτιση της μικρής μας το καλοκαίρι. Θα θέλαμε να βρούμε κάποιον καλό, πράο ιερέα για να κάνουμε τη βάπτιση, οπουδήποτε... Έχετε κάποιον να μας προτείνετε??

 

Πως ακριβώς εννοείς τον καλό και πράο παπά;:?::?:

Link to comment
Share on other sites

Έχω να σου προτείνω έναν πολύ καλό στην Αλεξανδρούπολη και έναν στα Χανιά της Κρήτης, πες μας τι σε βολεύει πιο πολύ!

 

Αλεξανδρούπολη τότε!!☺

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς εννοείς τον καλό και πράο παπά;:?::?:

 

Μάλλον να μην κάνει πατητή στο παιδί είναι το ζητούμενο... Εγώ δεν ξέρω κανένα παπά. Γενικά. Αυτός που βάφτισε την κόρη μας πάντως είναι (ή τουλάχιστον ήταν) Αρχιμανδρίτης και ιερουργούσε στην Μονή Πεντέλης (ίσως και στον Αγ. Αθανάσιο Χαλανδρίου, δεν θυμάμαι και καλά... ) Αλλά πάνε 6 χρόνια από τότε... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον να μην κάνει πατητή στο παιδί είναι το ζητούμενο...

 

Για να κάνει πατητή στο παιδί πρέπει να είναι πολύ πορωμένος... Οι περισσότεροι δεν νομίζω ότι κάνουν κάτι τέτοιο... Αλλά "πράους" δεν τους λες.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θες κι εκτός συνόρων, είναι και η ορθόδοξη εκκλησία του Αγίου Γεωργίου στη Βενετία, αλλά δεν ξέρω πώς είναι ο παπάς εκεί :rolleyes:

 

Όχι δυστυχώς... Το ζητούμενο είναι ο παπάς!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δυστυχώς... Το ζητούμενο είναι ο παπάς!!!

 

Εμένα είναι εξαιρετικοί και οι 2 πάντως, έχω αγχωθεί λίγο δεν ξέρω ποιον από τους 2 να σου συστήσω. Ασε που όσο το σκέφτομαι έχω και έναν άλλον στην Κέρκυρα. Πάντως ψάχνουμε ένα πράο και καλό παπά εντός συνόρων σωστά?

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πεις κανείς πως είναι ένας πράος παπάς;

 

Όπως είναι ένας πράος άνθρωπος. Ήρεμος, γλυκομίλητος, χαλαρός. Με χιούμορ.

 

Προτείνω τον Άγιο Νικόλαο στην κεντρική πλατεία του Λιτοχώρου Πιερίας (και τον ιερέα του ναού, φυσικά).

 

Αν σας ενδιαφέρει κάτι ακόμα πιο φυσιολατρικό, στο βουνό, την παλαιά ιερά μονή του Αγίου Διονυσίου εν Ολύμπω.

 

Αν θέλετε υπέροχη θέα στη θάλασσα, το εκκλησάκι Κωνσταντίνου κι Ελένης πάνω από τον Πλαταμώνα (αλλά είναι πολύ μικρό και χωράει ελάχιστο κόσμο μέσα).

 

Μέσα στην πόλη της Κατερίνης, το ναό της Αγίας Τριάδας αν θέλετε κέντρο και εστιατόριο κοντά και της Αγίας Άννης, αν θα έχετε πολύ κόσμο και θέλετε άνετο πάρκιγκ. Της Αγίας Παρασκευής, αν θέλετε κέντρο και ωραίο χώρο έξω απο την εκκλησία για κέτεριγκ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι ένας πράος άνθρωπος. Ήρεμος, γλυκομίλητος, χαλαρός. Με χιούμορ.

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου απαντάει η θεματοθέτρια. Ψάχνει έναν καλό-πράο παπά γενικώς και οπουδήποτε... Ε δεν βοηθούν και πολύ αυτά τα κριτήρια...

Τέλοσπάντων, παπάδες που να μην πνίγουν το παιδί και να του φέρονται όμορφα έχω συναντήσει πολλούς. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ψάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου απαντάει η θεματοθέτρια. Ψάχνει έναν καλό-πράο παπά γενικώς και οπουδήποτε... Ε δεν βοηθούν και πολύ αυτά τα κριτήρια...

Τέλοσπάντων, παπάδες που να μην πνίγουν το παιδί και να του φέρονται όμορφα έχω συναντήσει πολλούς. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ψάχνει.

 

Ε με τα στοιχεία που μας δίνει, πορευόμαστε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου απαντάει η θεματοθέτρια. Ψάχνει έναν καλό-πράο παπά γενικώς και οπουδήποτε... Ε δεν βοηθούν και πολύ αυτά τα κριτήρια...

Τέλοσπάντων, παπάδες που να μην πνίγουν το παιδί και να του φέρονται όμορφα έχω συναντήσει πολλούς. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ψάχνει.

 

Θα συμφωνήσω.

Προς τη θεματοθέτρια:

Κορίτσι μου, δεν πιστεύω ότι ένας ''καλός και πράος παπάς'' είναι κάτι το τόσο σπάνιο, ώστε να διευρύνεις το πεδίο αναζήτησής σου σε όλη την Ελλάδα! Θα πρότεινα να ξεκινήσεις την αναζήτηση από τη γειτονία σου-τις κοντινές περιοχές!

Εκτός κι αν θέλετε να το συνδυάσετε με ταξίδι-εκδρομή!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον δεν υπάρχει θέμα τοποθεσίας, χωρίς ειρωνεία προς τη θεματοθέτρια, έχω τις εξής προτάσεις:

 

- Μαρκόπουλο Μεσογαίας, Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου & εκκλησάκι Αγίου Σπυρίδωνος Πόρτο Ράφτη (ίδια ενορία είναι), πάτερ Ιωάννης και πάτερ Σταύρος, εξαίρετοι άνθρωποι, μας πάντρεψαν και μας συμβούλεψαν

- Μητρόπολη Νέας Ιωνίας και Φιλαδέλφειας Αττικής, σε διάφορες εκκλησίες (κατόπιν λαϊκής απαίτησης!!!) πάτερ Ιάσων, ο οποίος θα μας βαφτίσει τον μπόμπιρα. Νέος, εξαίρετος από κάθε άποψη και πραγματικά σε κάνει να αποκτάς πίστη με τη συμπεριφορά του!!! Ο μικρός τον λάτρεψε όταν τον γνώρισε!!!

 

Αν χρειάζεσαι επιπλέον πληροφορίες, μπορείς να μου στείλεις μήνυμα.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πεις κανείς πως είναι ένας πράος παπάς;

 

Ήρεμος γλυκομιλητος, να δινει βαση στο μυστηριο της βάπτισης και οχι να θέλει να τελειώσει μεσα σε 5 λεπτά.. Να μην εχει κολληματα πχ. να βουτηξει ολο το παιδι στην κολυμπηθρα γιατι ετσι "πρεπει". Να μη σκεφτεται τα χρήματα μόνο... Συγγνωμη που άργησα να σας απαντήσω... Σε γενικες γραμμές αυτά θα ήθελα...

Link to comment
Share on other sites

Ήρεμος γλυκομιλητος, να δινει βαση στο μυστηριο της βάπτισης και οχι να θέλει να τελειώσει μεσα σε 5 λεπτά.. Να μην εχει κολληματα πχ. να βουτηξει ολο το παιδι στην κολυμπηθρα γιατι ετσι "πρεπει". Να μη σκεφτεται τα χρήματα μόνο... Συγγνωμη που άργησα να σας απαντήσω... Σε γενικες γραμμές αυτά θα ήθελα...

 

Ε τότε δεν θα έχεις θέμα καλέ για να ψάχνεσαι ανά την Ελλάδα, οι περισσότεροι είναι πράοι και καλοί όπως τους περιγράφεις, εγώ σε όσες βαπτίσεις έχω πάει κανείς δεν έκανε την βάπτιση σε 5 λεπτά. Για το "βούτηγμα" του παιδιού στην κολυμπήθρα έχει να κάνει με το τελετουργικό της βάπτισης, όχι με τον παπά. Και για τα χρήματα που λες δεν πιστεύω ότι τα κοιτάζει κανείς.

Με το καλό η βάπτιση.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...