Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εχω σχέση με ένα παιδί μισό Αιγύπτιο μισό Ελληνα.Αυτός είναι Κόπτης δηλαδή Αιγύπτιος χριστιανος που στην Αίγυπτο οι Κόπτες είναι πανω από 13 εκατομύρια.Οι χριστιανοί της Μέσης Ανατολής είναι φανατικοί στα της πίστης τους και τηρούν κατα γράμμα της Βιβλο γιατί προέρχονται από χώρες με εντελώς διαφορετική νοοτροπία. Δε βγαίνουν σε.καφετέριες,μπαρ δε κάνουν σεξ εκτός γάμου κτλ.Αυτός κρατούσε πάντα αποστάσεις από μένα γιατί δεν ήθελε να κάνουμε σεξ πριν το γάμο,δε βγαιναμε σε μπαρ κτλ.Συζητούσαμε για γάμο και επειδή είμαστε σχετικά μικροί 22 εγώ 23 αυτός του πρότεινα να κάνουμε πολιτικό γάμο εκείνος δεν ήξερε τι είναι αυτό γιατί στην μέση Ανατολή δεν υπάρχουν πολιτικοί γάμοι μόνο θρησκευτικοί του εξήγησα και έγινε έξαλλος και με είπε αθεη.Οκ εγώ εφταιγα έπρεπε να ξέρω ότι είναι χριστιανός από τη Μέση Ανατολή και όχι από την Ευρώπη και ότι οι διάφορα των πολιτισμών μας και της νοοτροπίας μας απέχουν έτη φωτός.Τελωσπαντων θα παντρευτουμε σε Κοπτική(Αιγυπτιακή) Εκκλησία. Ξέρει κανείς να μου πει αν τιθεται πρόβλημα γάμου με Κοπτή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω σχέση με ένα παιδί μισό Αιγύπτιο μισό Ελληνα.Αυτός είναι Κόπτης δηλαδή Αιγύπτιος χριστιανος που στην Αίγυπτο οι Κόπτες είναι πανω από 13 εκατομύρια.Οι χριστιανοί της Μέσης Ανατολής είναι φανατικοί στα της πίστης τους και τηρούν κατα γράμμα της Βιβλο γιατί προέρχονται από χώρες με εντελώς διαφορετική νοοτροπία. Δε βγαίνουν σε.καφετέριες,μπαρ δε κάνουν σεξ εκτός γάμου κτλ.Αυτός κρατούσε πάντα αποστάσεις από μένα γιατί δεν ήθελε να κάνουμε σεξ πριν το γάμο,δε βγαιναμε σε μπαρ κτλ.Συζητούσαμε για γάμο και επειδή είμαστε σχετικά μικροί 22 εγώ 23 αυτός του πρότεινα να κάνουμε πολιτικό γάμο εκείνος δεν ήξερε τι είναι αυτό γιατί στην μέση Ανατολή δεν υπάρχουν πολιτικοί γάμοι μόνο θρησκευτικοί του εξήγησα και έγινε έξαλλος και με είπε αθεη.Οκ εγώ εφταιγα έπρεπε να ξέρω ότι είναι χριστιανός από τη Μέση Ανατολή και όχι από την Ευρώπη και ότι οι διάφορα των πολιτισμών μας και της νοοτροπίας μας απέχουν έτη φωτός.Τελωσπαντων θα παντρευτουμε σε Κοπτική(Αιγυπτιακή) Εκκλησία. Ξέρει κανείς να μου πει αν τιθεται πρόβλημα γάμου με Κοπτή;

 

Ρωτα στην εκκλησια που θα παντρευτητε. Αλλα εφοσον εσυ δεν εχεις προβλημα να παντρευτεις και με πολιτικο (αφου του το προτεινες) δεν νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα. Με το καλο ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τα μπαρακια και το σεξ τι αλλοι περιορισμοι,πεποιθησεις υπαρχουν που θθα επηρεαζουν τη δικη σου ζωη γνωριζεις?Αν εσυ αυριο μεθαυριο θες να βγαινεις με τις φιλες σου σε ενα μπαρακι θα σε αφηνει η θα σε θεωρει αθεη.Καλα το οτι δε βγαινετε δε σε ενοχλει?

 

Αν δεν κανω λαθος μπορει να χαρακτηριζονται χριστιανοι της αιγυπτου κυρως ειναι αιρεση.Αραναι θα εχεις θεμα υποθετω με την εκκλησια.Επισης καπου διαβασα οτι ενα μεγαλκ μερος τους εχουν ασπαστει το Ισλαμ.Δεν ξερω τι ισχυει και τι οχι αλλα μηπως να το εψαχνες λιγο το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω σχέση με ένα παιδί μισό Αιγύπτιο μισό Ελληνα.Αυτός είναι Κόπτης δηλαδή Αιγύπτιος χριστιανος που στην Αίγυπτο οι Κόπτες είναι πανω από 13 εκατομύρια.Οι χριστιανοί της Μέσης Ανατολής είναι φανατικοί στα της πίστης τους και τηρούν κατα γράμμα της Βιβλο γιατί προέρχονται από χώρες με εντελώς διαφορετική νοοτροπία. Δε βγαίνουν σε.καφετέριες,μπαρ δε κάνουν σεξ εκτός γάμου κτλ.Αυτός κρατούσε πάντα αποστάσεις από μένα γιατί δεν ήθελε να κάνουμε σεξ πριν το γάμο,δε βγαιναμε σε μπαρ κτλ.Συζητούσαμε για γάμο και επειδή είμαστε σχετικά μικροί 22 εγώ 23 αυτός του πρότεινα να κάνουμε πολιτικό γάμο εκείνος δεν ήξερε τι είναι αυτό γιατί στην μέση Ανατολή δεν υπάρχουν πολιτικοί γάμοι μόνο θρησκευτικοί του εξήγησα και έγινε έξαλλος και με είπε αθεη.Οκ εγώ εφταιγα έπρεπε να ξέρω ότι είναι χριστιανός από τη Μέση Ανατολή και όχι από την Ευρώπη και ότι οι διάφορα των πολιτισμών μας και της νοοτροπίας μας απέχουν έτη φωτός.Τελωσπαντων θα παντρευτουμε σε Κοπτική(Αιγυπτιακή) Εκκλησία. Ξέρει κανείς να μου πει αν τιθεται πρόβλημα γάμου με Κοπτή;

Ναι δεν υπαρχει περιπτωςη ορθόδοξη εκκλησία να το δεχτεί, εδω εχουν προβλημα ακομα και με προτεστάντες. Εννοείται οτι φαινεται αίρεση και αν ειναι όπως τα περιγράφεις φαινεται ενταντια σε δικαιώματα ελευθερία δημοκρατία κλπ

Ποςο καιρό τον ξέρεις και τη ονειρεύεσαι απο την σχέση

Απο περίεργια τι σου αρέσει πανω του; Και πως ντύνεσαι; Πως ντύνονται οι γυναίκες σε αυτη την αίρεση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν δέχεται (δεν αναγνωρίζει και φυσικά δεν τελεί ) γάμο με αλλόθρησκο.

Με τους αλλόδοξους (αυτούς που ανήκουν σε άλλο δόγμα), τελευταία, «κατʼ οικονομίαν», τελεί γάμους ορθοδόξου με αλλόδοξο, αν ο δεύτερος είναι βαφτισμένος χριστιανός και εφʼ όσον η χριστιανική ομολογία στην οποία ανήκει αποδέχεται το Iερό Bάπτισμα ως Mυστήριο. Kατά την έκδοση της άδειας της τέλεσης αυτού του γάμου, μʼ έναν προτεστάντη ή με έναν ρωμαιοκαθολικό λ.χ., ο ορθόδοξος μέλλων ή μέλλουσα σύζυγος, διαβεβαιώνει εγγράφως τη Μητρόπολη, εκεί όπου θα γίνει ο γάμος, πως τα παιδιά που θα προέλθουν από αυτόν το μικτό γάμο, θα τα μεγαλώσει σύμφωνα με το Oρθόδοξο δόγμα.

-καλά το τι θα γίνει στη συνέχεια, άλλου παππά ευαγγέλιο- :-P

 

Παιδιά, το ξέρω σίγουρα ότι ισχύει αυτό!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν δέχεται (δεν αναγνωρίζει και φυσικά δεν τελεί ) γάμο με αλλόθρησκο.

Με τους αλλόδοξους (αυτούς που ανήκουν σε άλλο δόγμα), τελευταία, «κατʼ οικονομίαν», τελεί γάμους ορθοδόξου με αλλόδοξο, αν ο δεύτερος είναι βαφτισμένος χριστιανός και εφʼ όσον η χριστιανική ομολογία στην οποία ανήκει αποδέχεται το Iερό Bάπτισμα ως Mυστήριο. Kατά την έκδοση της άδειας της τέλεσης αυτού του γάμου, μʼ έναν προτεστάντη ή με έναν ρωμαιοκαθολικό λ.χ., ο ορθόδοξος μέλλων ή μέλλουσα σύζυγος, διαβεβαιώνει εγγράφως τη Μητρόπολη, εκεί όπου θα γίνει ο γάμος, πως τα παιδιά που θα προέλθουν από αυτόν το μικτό γάμο, θα τα μεγαλώσει σύμφωνα με το Oρθόδοξο δόγμα.

-καλά το τι θα γίνει στη συνέχεια, άλλου παππά ευαγγέλιο- :-P

 

Παιδιά, το ξέρω σίγουρα ότι ισχύει αυτό!

 

Η ορθόδοξη εκκλησία εχει προβλημα με προτεστάντες δεν τους δέχεται ξερω αρκετά ζευγάρια οπου ο άντρας έπρεπε να βαπτιστεί για να γίνει γάμος

Ειμαι παντρεμένη με καθολικό και ακομα και σε μενα μου ειπε ο ιερέας οτι αν ηταν προτεστάντης θα έπρεπε να βαπτιστεί ορθόδοξος ......

 

Στα υπόλοιπα συμφωνω...

Link to comment
Share on other sites

Η ορθόδοξη εκκλησία εχει προβλημα με προτεστάντες δεν τους δέχεται ξερω αρκετά ζευγάρια οπου ο άντρας έπρεπε να βαπτιστεί για να γίνει γάμος

Ειμαι παντρεμένη με καθολικό και ακομα και σε μενα μου ειπε ο ιερέας οτι αν ηταν προτεστάντης θα έπρεπε να βαπτιστεί ορθόδοξος ......

 

Στα υπόλοιπα συμφωνω...

 

Α, δεν το ήξερα ότι υπάρχει θέμα συγκεκριμένα με τους καθολοικούς -απορώ πώς μου ξέφυγε- :P

 

έτσι, εγκυκλοπεδικά, ξέρεις γιατί υπάρχει το πρόβλημα?

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Α, δεν το ήξερα ότι υπάρχει θέμα συγκεκριμένα με τους καθολοικούς -απορώ πώς μου ξέφυγε- :P

 

έτσι, εγκυκλοπεδικά, ξέρεις γιατί υπάρχει το πρόβλημα?

Οχι δεν εχει με καθολικούς :-) γιατι οι διάφορες δεν ειναι μεγάλες..με προτεστάντες υπαρχει προβλημα οι οποιο ειναι αρκετά πιο χαλαροί σε βαθμό που η ορθοδοξία δεν το δέχεται ..

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμη που όπως λες θα κανετε γαμο σε κοπτικη εκκλησια δεν εχει σημασια το τι δεχεται και τι δε δεχεται η ορθοδοξη εκκλησια.Υποθετω πως ετσι κι αλλιως και αυτος δε θα δεχοταν να αρνηθεί τα πιστευω του αρα δεν τίθεται θεμα θρησκευτικου γαμου.

 

Ο γαμος για να γινει σε κοπτικη εκκλησια δεν θα πρεπει κι εσυ με καποιο τροπο να ασπαστεις τα δικα τους πιστευω?Τα παιδακια σας όταν με το καλο ερθουν θα πρεπει να ακολουθησουν κι αυτά τα πιστευω του φιλου σου?Εισαι σιγουρη ότι ολο αυτό αργοτερα δε θα σε ενοχλησει?

 

Συγγνωμη αλλα άλλο είναι να πιστευει σε κατι άλλο αυτος αλλα εσυ και τα παιδια να ειστε ελευθεροι να πιστευετε ότι θελετε και να εχετε τις ελευθεριες που θελετε και άλλο είναι να πρεπει ολη η οικογενεια να ακολουθει τα δικα του πιστευω και να ζει με περιορισμούς.Μη το βλέπεις πολύ επιπολαια το θεμα....το αν θα γινει γαμος και το τι γαμος θα γινει είναι λεπτομερεια...την ουσια κοιτα και το τι σημαινει κατι τετοιο για τη ζωη σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια Lia μου, ο γάμος που θα διαρκέσει μια ώρα ειναι το λιγότερο.

Το χάσμα που θα έχετε σε όλη σας την ζωή θα πρεπει να σε απασχολεί.

Και αναρωτιέμαι τι ξέρεις τελικά απο αυτόν τον άνθρωπο αν δεν βγαίνετε ή δεν έχετε κοιμηθεί μαζι.

Σε τι συνθήκες τον εχεις ζήσει?

Και στην τελική, θα παντρευτείς έναν άνθρωπο που δεν ήξερε τι θα πει πολιτικός γάμος?

Δεν σε κανει να αναρρωτιεςαι ποσα ακόμα πράγματα δεν έχετε συζητήσει?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη αλλά από μια φίλη ξέρω ότι αν παντρευτείς Χριστιανό Αιγύπτιο δε μπορείς να πάρεις διαζύγιο. Δε μπορώ να το ξέρω με σιγουριά απλά στο λέω για να το ψάξεις σε περίπτωση που όντως ισχύει.

 

Πάντως μια χαρά προγαμιαίες σχέσεις είχαν η φίλη μου με τον Αιγύπτιο.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμη που όπως λες θα κανετε γαμο σε κοπτικη εκκλησια δεν εχει σημασια το τι δεχεται και τι δε δεχεται η ορθοδοξη εκκλησια.Υποθετω πως ετσι κι αλλιως και αυτος δε θα δεχοταν να αρνηθεί τα πιστευω του αρα δεν τίθεται θεμα θρησκευτικου γαμου.

Εχει σημασία .. Μπορει για παράδειγμα, αν πραγματικά ειναι αίρεση, η εκκλησία να της αρνηθεί συγκεκριμένα μυστήρια

Στα σιγουρα θα πρεπει να επιβεβαιώσει οτι τα παιδια θα ειναι ορθόδοξα... Ο δικός της θα το θελει;

Οποτε επιπτωςεις θα υπάρξουν και καλο θα ηταν να ξέρει το γινεται ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια χαρά προγαμιαίες σχέσεις είχαν η φίλη μου με τον Αιγύπτιο.

 

Νταξει η ατάκα της ημέρας!!! :P

Και μενα η αποχή του θα με τρόμαζε, οχι επειδη ειναι άντρας αλοιμονο, αλλα επειδη ειναι απο τοςο διαφορετική κουλτούρα νοοτροπία και με τόσα κενά μεταξύ τους! Δηλαδη τι αλλο θα βγαλει μεθαύριο... Οτι θα πρεπει να του φιλάει το χέρι;;

Link to comment
Share on other sites

Babycute, μπερδευεσαι.

 

Συμφωνώ με τη Niki81.

Εφόσον θέλει να παντρευτεί, τελώντας τον θρησκευτικό γάμo, του δικού του πιστευω, δεν έχει καμία σημασία τι σημαίνει αυτό για την ορθόδοξη εκκλησία. Το ζήτημα είναι να την δεχτεί, η κοπτικη εκκλησία κι όχι το αντίστροφο.

 

Η ορθόδοξη εκκλησία, δεν τελεί γάμους με αιρετικούς. Υπάρχει απόφαση της συνόδου ότι είναι αίρεση. Το ζήτημα είναι όμως, τι στάση κρατούν οι κόπτες απέναντι στους ορθόδοξους, αν αυτοί τελούν γάμους με ορθόδοξους και φαντάζομαι ότι τα παιδιά της θα είναι κόπτες (εκτός κι αν είναι ανοιχτός μόνο σε αυτό το κομμάτι ο σύντροφος της) διότι ο γάμος γίνεται κάτω από την σκέπη αυτής της θρησκείας.

 

Εσύ έκανες έναν ορθόδοξο γάμο με καθολικό, αν κατάλαβα καλά. Οπότε είναι αντίστροφη η οπτική του θέματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babycute, μπερδευεσαι.

 

Συμφωνώ με τη Niki81.

Εφόσον θέλει να παντρευτεί, τελώντας τον θρησκευτικό γάμo, του δικού του πιστευω, δεν έχει καμία σημασία τι σημαίνει αυτό για την ορθόδοξη εκκλησία. Το ζήτημα είναι να την δεχτεί, η κοπτικη εκκλησία κι όχι το αντίστροφο.

 

Ειπε πουθενά οτι δεν την νοιάζουν οι επιπτωςεις απο την ορθόδοξη εκκλησία; Διάβασε καλα αυτο που έγραψα

Ειναι οκ η ορθοδοξία στο να παντρευτείς αιρετικό;

Link to comment
Share on other sites

Το είπε σαφώς, όταν πρότεινε τον πολιτικό γάμο και τελικά επέλεξε κοπτικό γάμο για χάρη του συντρόφου.

 

Εκτός κι αν δεν γίνεται κατανοητό ότι αυτές οι αποφάσεις είναι αποφάσεις ουσιαστικές ως προς την πίστη (γι' αυτό και ο συντροφος της είναι τόσο κάθετος).

 

Τελώ ένα μυστήριο, σημαίνει, ασπάζομαι το μυστήριο και το δόγμα πάνω στο οποίο τελείται.

 

Η κοπτικη εκκλησια, μπορεί να δώσει απαντήσεις ως προς το ερώτημα της κι όχι η ορθόδοξη. Αν όντως την απασχολεί το τι λεει η ορθοδοξη εκκλησία, είναι εκ των ων ουκ ανευ, ότι αυτή η πράξη δεν συνάδει με την πίστη και την λατρεία στην ορθόδοξη εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

Το είπε σαφώς, όταν πρότεινε τον πολιτικό γάμο και τελικά επέλεξε κοπτικό γάμο για χάρη του συντρόφου.

 

Εκτός κι αν δεν γίνεται κατανοητό ότι αυτές οι αποφάσεις είναι αποφάσεις ουσιαστικές ως προς την πίστη (γι' αυτό και ο συντροφος της είναι τόσο κάθετος).

 

Τελώ ένα μυστήριο, σημαίνει, ασπάζομαι το μυστήριο και το δόγμα πάνω στο οποίο τελείται.

 

Η κοπτικη εκκλησια, μπορεί να δώσει απαντήσεις ως προς το ερώτημα της κι όχι η ορθόδοξη. Αν όντως την απασχολεί το τι λεει η ορθοδοξη εκκλησία, είναι εκ των ων ουκ ανευ, ότι αυτή η πράξη δεν συνάδει με την πίστη και την λατρεία στην ορθόδοξη εκκλησία.

Kine οχι δεν το ειπε. Την τελευταία πρόταση της θεματοθετριας την παιρνει κανεις όπως θελει.

 

Λοιπόν κανένας δεν ειναι σίγουρος ποιες οι επιπτωςεις απο την εκκλησία για αυτο και πρεπει να μιλήσει με ιερέα

 

Το σχολιο σου ότι αυτή η πράξη δεν συνάδει με την πίστη και την λατρεία στην ορθόδοξη εκκλησία. ειναι δική σου ερμηνεύςη και για να ειναι σίγουρη η κοπελα θα πρεπει να ρωτήσει ιερέα όπως ειπα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ερμηνεία, babycute. .

 

Η ορθόδοξη εκκλησία, νοεί ορθόδοξο χριστιανό, κάποιον ο οποίος είναι βαπτισμένος και ασπάζεται τα μυστήρια της εκκλησίας. Αυτά είναι αυτονόητα.

 

Διάβασε το σύμβολο της πίστης, τις Συνόδους, τους Πατέρες της εκκλησίας...δεν θα βρεις κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Kine οχι δεν το ειπε. Την τελευταία πρόταση της θεματοθετριας την παιρνει κανεις όπως θελει.

 

Λοιπόν κανένας δεν ειναι σίγουρος ποιες οι επιπτωςεις απο την εκκλησία για αυτο και πρεπει να μιλήσει με ιερέα

 

Το σχολιο σου ότι αυτή η πράξη δεν συνάδει με την πίστη και την λατρεία στην ορθόδοξη εκκλησία. ειναι δική σου ερμηνεύςη και για να ειναι σίγουρη η κοπελα θα πρεπει να ρωτήσει ιερέα όπως ειπα...

 

Η μονη επιπτωση που θα μπορουσε να εχει είναι να αρνηθουν να γινει θρησκευτικος γαμος.Αλλα ετσι κι αλλιως δεν πανε για θρησκευτικο γαμο.Ως προς τα παιδια δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να θελει να βαφτισει το παιδι του ΧΟ και η εκκλησια να αρνηθεί.Αυτο δεν είναι θεμα.Το θεμα είναι ο αντρας της θα δεχτει να βαφτιστουν τα παιδια ΧΟ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ερμηνεία, babycute. .

 

Η ορθόδοξη εκκλησία, νοεί ορθόδοξο χριστιανό, κάποιον ο οποίος είναι βαπτισμένος και ασπάζεται τα μυστήρια της εκκλησίας. Αυτά είναι αυτονόητα.

 

Διάβασε το σύμβολο της πίστης, τις Συνόδους, τους Πατέρες της εκκλησίας...δεν θα βρεις κάτι διαφορετικό.

 

Δεν ξερω ποςο κοντά εισαι στην εκκλησία η σε πόσες διαφορετικές ενορίες εχεις βρεθεί κλπ αλλα γενικως η ορθοδοξία δεν ειναι αςπρο μαυρο , εξαρταται πολυ σε ποιον θα πέσεις (ειναι σαν τους παιδιάτρους ενα πράγμα....)

Οποτε το να λες οτι υπαρχει μια και μοναδική ερμηνεία μην με παρεξηγήσεις αλλα ειναι κουφό:-)

 

Όπως ξαναείπα αν ενδιαφέρεται η κοπελα να κρατήσει τις σχέσεις της με την ορθοδοξία καλο θα ηταν να παει σε ιερέα που εμπιστεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Η μονη επιπτωση που θα μπορουσε να εχει είναι να αρνηθουν να γινει θρησκευτικος γαμος.Αλλα ετσι κι αλλιως δεν πανε για θρησκευτικο γαμο.Ως προς τα παιδια δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να θελει να βαφτισει το παιδι του ΧΟ και η εκκλησια να αρνηθεί.Αυτο δεν είναι θεμα.Το θεμα είναι ο αντρας της θα δεχτει να βαφτιστουν τα παιδια ΧΟ?

 

Υπαρχει περιπτωςη ομως να θελει ο ορθόδοξος ιερέας να εκτελέσουν οι γονεις συγκεκριμένα καθήκοντα πριν βαπτίσουν τα παιδια ορθόδοξα και καλο ειναι να τα ξέρει τωρα πριν βρεθεί προς εκπλήξεως (σε περιπτώσει που αρνηθεί ο συζυγος)

 

Και ναι ειναι το θεμα αν θελει ο άντρας να βαπτιστούν τα παιδια ορθοδοξα, νομιζω το ειπα ηδη...

Link to comment
Share on other sites

Babycute, Γνωρίζεις υποθέτω πως οι "ερμηνείες" που μπορεί να κάνει ο κάθε χριστιανός ή ο κάθε παπάς, ελέγχονται ως προς την εγκυρότητα και την αξιοπιστία τους από το Δόγμα, τις οικουμενικές Συνόδους και τα πατερικά κείμενα, εννοείτε την Αγία Γραφή και τα Ευαγγέλια.

 

Η πεποίθηση πως όλα είναι ζήτημα "παπά" και ενορίας, η σχετικοποίηση αυτή, είναι αιρετική, ως θέση, από μόνη της.

 

Αλλο πράγμα το να επιλέγεις προσωπικά και μόνο για σένα, πως θα χτίσεις την πίστη σου και πόσο θα εμπλακείς, κι αλλο να λέμε πως η ορθόδοξη εκκλησία, είναι "που θα πέσεις" και ποικίλουν οι θέσεις της. Αυτό είναι αυθαίρετο και παραπληροφορεί.

Link to comment
Share on other sites

Babycute, Γνωρίζεις υποθέτω πως οι "ερμηνείες" που μπορεί να κάνει ο κάθε χριστιανός ή ο κάθε παπάς, ελέγχονται ως προς την εγκυρότητα και την αξιοπιστία τους από το Δόγμα, τις οικουμενικές Συνόδους και τα πατερικά κείμενα, εννοείτε την Αγία Γραφή και τα Ευαγγέλια.

 

Η πεποίθηση πως όλα είναι ζήτημα "παπά" και ενορίας, η σχετικοποίηση αυτή, είναι αιρετική, ως θέση, από μόνη της.

 

Αλλο πράγμα το να επιλέγεις προσωπικά και μόνο για σένα, πως θα χτίσεις την πίστη σου και πόσο θα εμπλακείς, κι αλλο να λέμε πως η ορθόδοξη εκκλησία, είναι "που θα πέσεις" και ποικίλουν οι θέσεις της. Αυτό είναι αυθαίρετο και παραπληροφορεί.

Μα εννοείται εξαρταται που θα πέσεις; Και τι σημαίνει ελέγχονται; Κανει η οικουμενική σύνοδος απροειδοποίητο έλεγχο σε καθε ιερέα να δει αν κανει το 'σωστό' ; Η μήπως κανει performance review μια το χρονο; Μα τι λέμε τωρα; Ενα θα σου πω βαπτησα 30χρονο εβραίο, πήγαμε σε τρεις εκκλησίες για να δούμε την διαδικασία και άκουσα 3 διαφορετικές προσεγγίσεις καμμια σχέση η μια με την αλλη ...

 

Η μήπως να πω για γνωστή μου που σε εξομολόγηση της ειπε Ιερέας να μην ξανα τολμήσει να ξανακοινωνήσει επειδη εκανε κατι (δεν θελω να πω τι)... Πηγε σε αλλο και της ειπε το αντιθετο...

 

Και μήπως με είπες αιρετική επειδη ειπα την αληθεια; Μήπως εισαι λιγο αςπρο μαυρο;

 

Θα το ξαναπώ η κοπελα να παει σε ιερέα να μάθει τις επιπτωςεις ... Και αν δεν της αρέσει να απάντηση να παει και σε άλλον...

Link to comment
Share on other sites

Για να μη λέμε λόγια του αέρα

 

http://www.imr.gr/content.php?menuid=0&id=104

 

http://www.imtl.gr/?page_id=223

 

http://www.agiasofianeoupsychikou.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=62

 

http://www.imth.gr/default.aspx?page=311

 

Όλες οι ιστοσελίδες ενοριών που παρέθεσα το ίδιο λένε. Επιτρέπεται. Μάλιστα σε μία πήρε το μάτι μου αυτό που είπες, babycute. Ότι σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχει θέμα με τους προτεστάντες!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...