Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το καλυτερο μου ταξιδι


robenula

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα, έχουμε εξοχικό στην Πορταριά αλλά δυστυχώς δεν πάμε όσες φορές θα θέλαμε! το Πήλιο απλά μοναδικό, και όπως τα λες η Ελλάδα έχει απίστευτες ομορφιές την έχουμε γυρίσει σχεδόν όλη και με τον σύζυγο και πριν παντρευτώ με φίλες. Αλλά αν υπάρχει χρόνος κοπέλα μου υπάρχουν μαγευτικές χώρες σε όλο τον κόσμο που αξίζει οπωσδήποτε να της επισκεφτεί κάποιος!

 

Αχ, ωραία η Πορταριά! Καλή ιδέα για εκδρομή τώρα που το λέμε! Πάω να δω κανένα 3ήμερο...! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άντε καλέ... Παγκράτι-Κολιάτσου!! :P:lol::lol::lol::lol:

 

Νομίζω πως μόνο επιλεκτικά μπορείς να δεις την Αμερική, Νότια και Βόρεια. Αλλά για να πεις ότι την είδα όλη... Δύσκολα. Θέλει χρόνια να πας και να έρχεσαι, εκτός αν δεν εργάζεσαι και μπορείς να διαθέσεις κανένα 6 μηνο. Είναι και κουραστικό άλλωστε. Γενικά τα μεγάλα ταξίδια είναι κουραστικά γιατί βλέπεις πολλά πράγματα σε σύντομο χρονικό διάστημα, είναι και οι εσωτερικές μετακινήσεις, η αλλαγή ώρας, δύσκολο πράγμα. Ένας λόγος που δεν έχουμε κάνει υπερατλαντικά με το παιδί είναι και αυτός. Δεν προσαρμόζονται εύκολα στην αλλαγή ζώνης. Εδώ εμείς και ζοριζόμαστε...!

 

ή τα ταξίδια να είναι μέρος της δουλειάς σου..

συμφωνώ ότι δύσκολα προσαρμόζονται, αν και βλέπω στη μεγάλη ότι ακόμη κι η αλλαγή ώρας, συνηθίζεται στα επόμενα ταξίδια! Βέβαια, το πρώτο άγρυπνο 24ωρο, είναι σκότωμα και γι΄αυτά και για μας!

 

Συμφωνώ απόλυτα, έχουμε εξοχικό στην Πορταριά αλλά δυστυχώς δεν πάμε όσες φορές θα θέλαμε! το Πήλιο απλά μοναδικό, και όπως τα λες η Ελλάδα έχει απίστευτες ομορφιές την έχουμε γυρίσει σχεδόν όλη και με τον σύζυγο και πριν παντρευτώ με φίλες. Αλλά αν υπάρχει χρόνος κοπέλα μου υπάρχουν μαγευτικές χώρες σε όλο τον κόσμο που αξίζει οπωσδήποτε να της επισκεφτεί κάποιος!

 

αχ σας ζηλεύω...μ' αρέσει τόοοσο πολύ το Πήλιο, είναι το αγαπημένο μου μέρος για χαλάρωση!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, έχουμε εξοχικό στην Πορταριά αλλά δυστυχώς δεν πάμε όσες φορές θα θέλαμε!

Δώσε μου εμένα τα κλειδιά να πηγαίνω να στο ζεσταίνω κιόλας :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ταξίδια... Για μας είναι εμπειρίες ζωής, τα λατρεύουμε και οι δύο αν και τα λιγοστέψαμε από τότε που γεννήθηκε η κόρη μας.

 

Για να δούμε...

 

Σαν παιδί πήγα με τους γονείς μου Παρίσι, Λονδίνο, Ρώμη, Μιλάνο, Κάπρι, Γερμανία (Δυτική! ακόμα ήταν χωρισμένη σκεφτείτε. Ήμουν μικρή όμως δεν θυμάμαι πολλά).

 

Λίγο πριν παντρευτούμε, αρχές του 2004, πήγαμε Κένυα. Μείναμε 1 μήνα στο Ναϊρόμπι και κάναμε εκδρομές καθώς ήταν ο θείος μου είναι στο ΔΣ και ήταν εκεί με την οικογένειά του. Επισκεφτήκαμε το Μασάι Μάρα, την Μομπάσα και κάναμε σαφάρι (δεν εννοώ ότι σκοτώσαμε ζώα, απλά περάσαμε μέσα από το πάρκο που ζουν και τα συναντήσαμε, μην παρεξηγηθώ) και περάσαμε μια εβδομάδα στον Μαυρίκιο (είναι κοντά από εκεί και είναι δημοφιλές παραθεριστικό θέρετρο). Νομίζω πως σαν ταξίδι με παιδιά θα ήταν τέλειο αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα εμβόλια. Άλλο οι ενήλικες, άλλο τα παιδιά..

 

Το 2005 πήγαμε Λονδίνο ένα 5ήμερο που είναι λίγο περισσότερο από το στάνταρ μας. Είδαμε αξιοθέατα περισσότερο και γι'αυτό θέλαμε περισσότερες μέρες. Συνήθως σε περιόδους εκπτώσεων που πηγαίνουμε (έχουμε να πάμε 2 χρόνια περίπου μ'αυτά και με κείνα βέβαια) ή Χριστούγεννα μένουμε 1-2 μέρες που δεν προλαβαίνεις να κάνεις και πολλά. Άντε να δεις κανένα θέατρο. Είναι όμως εκπληκτικός προορισμός, όσες φορές και να πάει κάποιος δεν το βαριέται νομίζω.. Την ίδια χρονιά πήγαμε και Ρώμη για πρώτη φορά ως ζευγάρι. Έκτοτε την έχουμε επισκεφτεί άλλες δύο φορές, την μια με την κόρη μας.

 

Ακολούθησαν η Αίγυπτος, Φλωρεντία, Μιλάνο και Βενετία, Λίμνη Κόμο, Ρωσία (Αγία Πετρούπολη και Μόσχα αν και όνειρο ζωής είναι και το ταξίδι με τον υπερσιβηρικό, αυτό όπως φαίνεται θα το κάνουμε με την κόρη μας), Βιέννη, Πράγα, Νέα Υόρκη, Κούβα (το 2003 ήταν αυτό, ακόμα δεν ήμασταν παντρεμένοι), Χιλή και Αργεντινή (Παταγονία και Γη του πυρός βασικά, περιλαμβάνονται κομμάτια και από τις δύο χώρες), Παρίσι, Ινδία (Γκόα, Βομβάη, Τζαϊπούρ, Καλκούτα, Άγκρα και Νέο Δελχί, φοβερό ταξίδι... ), Βαρκελώνη και Μαδρίτη (θα ήθελα να είχαμε δει περισσότερα από Ισπανία σ'αυτό το ταξίδι είναι η αλήθεια αλλά είχαμε μόνο 10 μέρες... ) και Νορβηγία-Σουηδία.

 

Τα καλλίτερα, ως τώρα ήταν... όλα. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω τίποτα, πραγματικά. Όλα μοναδικά. Εκεί που αισθάνθηκα δέος ήταν στην Νορβηγία, όταν αντίκρισα το Βόρειο Σέλας. Ούτε φωτογραφίες ήθελα να βγάλω, ούτε τίποτα. Το κοιτούσα κι έκλαιγα... Κουτό μάλλον αλλά αυτό μου έβγαινε. Είμαστε τόσο μικροί μπροστά στο σύμπαν...

 

Θα ήθελα να πάω Ιαπωνία, Κίνα (δεν έχω πάει καθόλου προς τα κει), Αυστραλία, σε κάποιους προορισμούς στην Ευρώπη και ίσως ξανά Βόρεια Αμερική ή και Καναδά. Να είμαστε καλά κορίτσια, να έχουμε υγεία να μπορούμε να ταξιδεύουμε. Δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα. Και να πηγαίνουμε και τα παιδάκια μας να ανοίγουν οι ορίζοντές τους!

 

Αυτά από το εξωτερικό... Για Ελλάδα θα βάλω άλλο ποστ μου φαίνεται..! :mrgreen:

τι ωραια που εχεις παει σε τοσα μερη,μπραβο σου!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, συγνώμη που θα γίνω λίγο πεζή σε σχέση με το ωραίο θέμα που ανοίξατε, αλλά έχω μια απορία ως προς τα οικονομικά. Βρίσκετε πουθενά ειδικές προσφορές ή έχετε εντοπίσει περιόδους που βγαίνει ένα τέτοιο ταξίδι πιο οικονομικά; Ψαχνόμαστε να κάνουμε ένα ταξιδάκι με τα παιδιά την άνοιξη, αλλά δε μας βγαίνει οικονομικά (και να φανταστείτε θεωρούμε από τις πιο καλά αμειβόμενες στον κλάδο μου).

Link to comment
Share on other sites

Για τα αεροπορικά, δεν είμαι σίγουρη αν είμαι ειδική, αλλά έχω πετύχει τυχαία ίσως προσφορές. Συνήθως βρίσκεις ευκαιρίες αν ψάξεις τουλάχιστον ένα τρίμηνο νωρίτερα ή και περισσότερο.

 

Υπάρχει το site skyscanner που μου έχουν προτείνει που παίρνεις μια γεύση από τιμές και μετά μπορείς να μπεις στο σάιτ των εταιριών να κλείσεις.

 

Δωμάτια συνήθως κλείνουμε μέσω booking και κάποιες φορές δίνεται και δυνατότητα ακύρωσης χωρίς χρέωση με συγκεκριμένο χρονικό περιορισμό, δηλαδή αρκεί να γίνει η ακύρωση λίγες μέρες πριν. Δεν έτυχε να μας χρειαστεί πολλές φορές να ακυρώσουμε, αλλά η δυνατότητα αυτή δίνει λίγο σιγουριά όταν κλείνεις ένα εξάμηνο πριν και πιο πολύ για ταξίδια εσωτερικού με παρέα για εποχές με μεγάλη ζήτηση που δεν θα βρούμε κάτι τελευταία στιγμή και που κάποιος μπορεί να ακυρώσει ή να είναι φλου ή ή ή.

 

Αν ψάχνεις Γαλλία - Eurodisney, από Απρίλιο ξεκινάνε οι σχολικές τους διακοπές κυλιόμενα και έχουν συνεχώς διακοπές δηλαδή κάποιοι Γάλλοι και κάνουν εσωτερικό τουρισμό, από αρχές Απριλίου έως και Αύγουστο. Οπότε οι τιμές για όλο αυτό το διάστημα είναι ψηλά. Τώρα υπάρχει περίπτωση να πετύχεις κάτι αν ψάξεις πολύ, ίσως, τι να πω. Σε διάφορες εταιρίες υπάρχει η δυνατότητα να δεις τιμές λίγες μέρες πριν ή μετά απο τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν αρχικά και οι τιμές να είναι σημαντικά μειωμένες.

 

Λονδινο λογικά έχει πολλές εταιρίες και κάποιες ίσως δεν είναι στα μαζικά σάιτ, νομίζω η Ryanair και η Easyjet, πετάνε όμως νομίζω σε περιφερειακά αεροδρόμια.

 

Σε γενικές γραμμές όσο πιο πολλή κίνηση έχει μια πόλη έχει και πολλές κλίνες και πολλές πτήσεις και εταιρίες και δεν είναι δύσκολο να βρεις κάτι προσιτό νομίζω, αν ψάξεις καλά καλά και έχεις ευέλικτες ημερομηνίες.

 

Όσον αφορά τα ξενοδοχεία, συνηθίζω να εστιάζω σε μια περιοχή που με ενδιαφέρει και να κοιτάω τις τιμές πάνω στο χάρτη του booking με δορυφόρο όπου ακόμα και αν δεν ξέρεις καλά την περιοχή βλέπεις αν είναι πάνω στην παραλία, σε περιοχή καλή γενικά και διάφορα τέτοια και αν είναι δυνατόν τσεκάρω και με street view και βέβαια με κριτικές tripadvisor.

 

Το καλοκαίρι παραλίες σε κόλπο κλειστές που κοιτάνε νοτιά, ειναι οι πλεον απάνεμες.

 

Επίσης μια λύση για πιο φτηνό εξωτερικό είναι να τους αφήσεις όλους να δεθούν μεταξύ τους εκεί που βρίσκονται και να πας με φίλες σου, στην πράξη όμως τις δικές μου δεν τις αφήνουν τις άλλες οι άντρες τους, αλλά πού θα πάει, θα κάτσει κάποια στιγμή και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Η AthinaP με κάλυψε απόλυτα! Για τα ταξίδια εκτός Ευρώπης (σχεδόν σε όλα) εμείς είχαμε κλείσει με πρακτορείο, group δηλαδή. Εκτός από το ταξίδι στην Κένυα που κλείσαμε αεροπορικά και τα ξενοδοχεία κλπ μας τα είχε κανονίσει ο θείος μου. Αίγυπτο, Ρωσία, Κούβα, Χιλή και Αργεντινή (Παταγονία και Γη του πυρός), Ινδία και Νορβηγία-Σουηδία είχαμε κλείσει με group. Στην Ινδία βέβαια είχαμε αποσπαστεί από το group για κάποιες μέρες και γυρίσαμε μόνοι μας Ελλάδα γιατί στην Goa είχαμε φιλοξενηθεί σε φιλικό σπίτι. Γενικά στα μεγάλα πρακτορεία αν εκδηλώσεις νωρίς ενδιαφέρον για κάποια εκδρομή (και αν είσαι και πελάτης... ) κάνουν καλλίτερες τιμές. Οι εκπτώσεις βέβαια αφορούν ξενοδοχεία συνήθως και καμιά φορά κάποιες εκδρομές, ανάλογα τον πράκτορά τους στην χώρα που πηγαίνεις. Αλλά και στα αεροπορικά, άμα εκδηλώσεις ενδιαφέρον νωρίς όπως είπα, έχουν την ευκαιρία να βρουν την καλλίτερη δυνατή προσφορά πολλές φορές, αυτό μου έχουν πει τουλάχιστον. Τα μακρινά ταξίδια συνήθως έχουν ανεβασμένο κόστος και λόγω αεροπορικών πάντως.

 

Ρε κορίτσια, συγνώμη που θα γίνω λίγο πεζή σε σχέση με το ωραίο θέμα που ανοίξατε, αλλά έχω μια απορία ως προς τα οικονομικά. Βρίσκετε πουθενά ειδικές προσφορές ή έχετε εντοπίσει περιόδους που βγαίνει ένα τέτοιο ταξίδι πιο οικονομικά; Ψαχνόμαστε να κάνουμε ένα ταξιδάκι με τα παιδιά την άνοιξη, αλλά δε μας βγαίνει οικονομικά (και να φανταστείτε θεωρούμε από τις πιο καλά αμειβόμενες στον κλάδο μου).

Όσο αφορά το οικονομικό, είμαστε από αυτούς που μπορεί να κόψουμε το νερό που λέει ο λόγος για να πάμε ένα ταξίδι. :mrgreen: Δεν δουλεύεις στην εφορία ελπίζω...! :shock::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:P Μάλιστα, προσφορές προσφορές δεν υπάρχουν λοιπόν, μόνο καλύτερες τιμουλες.... Δε με πολυκαλυπτει, αλλά αν τα βρω σκούρα θα κάνω έναν έρανο εδώ μέσα. Τι διάολο τόσα ταξίδια έχετε κάνει κάτι θα έχει περισσέψει να συνδράμετε. :P:lol:
Link to comment
Share on other sites

:P Μάλιστα, προσφορές προσφορές δεν υπάρχουν λοιπόν, μόνο καλύτερες τιμουλες.... Δε με πολυκαλυπτει, αλλά αν τα βρω σκούρα θα κάνω έναν έρανο εδώ μέσα. Τι διάολο τόσα ταξίδια έχετε κάνει κάτι θα έχει περισσέψει να συνδράμετε. :P:lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει η athina. Εμείς μόνο στον Αμαζόνιο είχαμε πάει με γκρουπ, τα ταξίδια στην Ευρώπη τα κάναμε μόνοι μας, όπως και Αμερική. Τα εισιτήρια τα έκλεινε ο σύζυγος αρκετά νωρίς, τώρα για ξενοδοχεία κλπ δεν ξέρω καν τι είχε πληρώσει, τα κανόνιζε ο καλός μου.

Πάντως και εδώ στην Ελλάδα υπάρχουν 2 -3 πολύ καλά ταξιδιωτικά γραφεία που ειδικά για μακρινούς προορισμούς έχουν πολύ καλά πακέτα.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια λύση για πιο φτηνό εξωτερικό είναι να τους αφήσεις όλους να δεθούν μεταξύ τους εκεί που βρίσκονται και να πας με φίλες σου, στην πράξη όμως τις δικές μου δεν τις αφήνουν τις άλλες οι άντρες τους, αλλά πού θα πάει, θα κάτσει κάποια στιγμή και αυτό!

 

Δίνεις ωραία tip εσύ :cool:

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς πάντα μόνοι τα κλείνουμε, και το 99% μέσω ίντερνετ. Αν κοιτάξεις αρκετό καιρό πριν, βρίσκεις φοβερές προσφορές, πχ έχω κλείσει καλοκαιρινές διακοπές στο 50% της αρχικής τιμής μέσω πολύ γνωστού σάιτ για ξενοδοχεία, το Φεβρουάριο ενώ διακοπές πήγαμε Ιούλιο!

Για τα αεροπορικά, πάλι βρίσκεις καλές προσφορές αν κλείσεις νωρίς, κι επίσης τα παιδιά έως 6 νομίζω δεν πληρώνουν κανονικό εισητήριο, μόνο την ασφάλεια.

 

Α, να προσθέσω ότι Χριστούγεννα, Πάσχα, και τον Αύγουστο όλες οι τιμές είναι πάνω, οπότε ή κλείνουμε πολύ νωρίτερα (και πάλι ενδέχεται να είναι κάπως ανεβασμένες) ή απλά αποφεύγουμε.

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δίνεις ωραία tip εσύ :cool:

 

Αχ, ναι ρε γμτ... Κι εγώ θέλω πολύ ένα ταξίδι με τις κολλητές μου!! Χωρίς συζύγους&παιδιά έστω για 3 μέρες! Τέλεια θα είναι...! Το κακό είναι ότι αν και το έχουμε συζητήσει και όλο και κάτι φτάνουμε να κανονίσουμε, τελικά δεν συντονιζόμαστε. Μια η μία κάτι έχει, μία η άλλη... :roll:

 

Ένα προτζεκτ πάντως για μας είναι ταξίδι στην γενέτειρα της μητέρα μου με την ίδια και την κόρη μου! Λέγαμε για πριν τα Χριστούγεννα αλλά αρρώστησε η μικρή και δεν μας έκατσε και τώρα έχουμε διάφορες υποχρεώσεις οπότε μας κόβω σίγουρα για μετά τον Φεβρουάριο... Παράλληλα όμως περιμένουμε και ανακοίνωση για την εκδρομή του σχολείου (3ήμερη συνήθως) αλλά αν δεν κανονιστεί από το σχολείο τελικά, λέμε να πάμε με 2 ή 3 οικογένειες που κάνουμε παρέα. Κι αυτό μάλλον τέλη Μαρτίου το κόβω... Να δω πως θα τα κανονίσω όλα αυτά!! :lol::lol: Και φέτος, ενώ πάντα κανονίζαμε κάτι προς τα τέλη Ιανουαρίου που πέφτουν και οι Αλκυονίδες, μας έχουν κάτσει διάφορες υποχρεώσεις και δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε τίποτα... Γμτ... :?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η Ιταλία είναι έρωτας. Απ το βορρά μέχρι το νότο. Και δεν έχω πάει καθόλου...

 

Γενικά, όταν θες να πας ένα ταξίδι για να κινείσαι συνεχώς πρέπει να χει καιρό που να βοηθάει οπότε πράγματι πρέπει να ναι άνοιξη. Αν είναι μαζί τα παιδιά, αναγκαστικά θα πας σε διακοπές των σχολείων.

 

Η Disneyland είναι πανάκριβη και μόνο για να εισέλθεις σε αυτή... Για να κάνεις δηλαδή ταξίδι στο οποίο συμπεριλαμβάνεται, πρέπει να γεμίσεις καλά την τσέπη σου...

 

 

Εγώ δεν ήμουν των road trips. Καθώς τα οικονομικά βαίνουν απ το κακό στο χειρότερο όμως, μου γίνεται αντιληπτό πως όλο και πιο δύσκολα θα μπορούμε να ταξιδεύουμε.

Και κάπως έτσι, αφαιρώντας την όποια αναστολή είχα σχετικά, απλώς μαγεύτηκα με την ιδέα.

 

Για την ώρα, σχεδιάζουμε ένα οδικό ταξίδι με τελικό προορισμό Βιέννη. Η παρέα θα είναι εξαιρετική, οι οδηγοί έμπειροι (όπως και οι συνοδηγοί), και η έρευνα που ξεκίνησε ήδη για καταλύματα στις πόλεις που θα διανυκτερεύσουμε, είχε πολύ καλά αποτελέσματα.

Βέβαια, από προχθές υπάρχει κλιμακούμενη ένταση στη Σερβία...

 

Το ταξίδι που αναφέρεις Josephine, είναι το μεγάλο μας project και θα πρέπει να περιμένει μέχρι να μεγαλώσει λίγο ο μικρός μου καθώς θα είναι πολυήμερο και κουραστικό για τα παιδιά. Βόρεια Ιταλία- Ελβετία - Γαλλία- Βέλγιο- Ολλανδία. Εξαιρετικό "πέρασμα", θεωρώ πως θα μαγευτούμε άπαντες από τα τοπία και μόνο!

 

Όντως θέλει παιδάκια δημοτικού και πάνω, το καλύτερο βέβαια 12-13 για μένα, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε πολλά χρόνια, οπότε το γοργόν και χάριν έχει!

 

Για τα οδικά ταξίδια θα διαφωνήσω λίγο ως προς το κόστος, δεν τα θεωρώ οικονομικότερα, μάλλον το αντίθετο αν λάβεις υπ' όψιν βενζίνες, διόδια, ξενοδοχεία πολλά με ολιγοήμερη διαμονή στο καθένα συν τον κόπο και την κούραση του μάζεψε, φόρτωσε, οδήγησε. Τα αεροπορικά κοστίζουν μεν, αλλά βλέπεις 1, το πολύ 2 χώρες, ενώ με τα οδικά, ορίστε, ολόκληρη Ευρώπη γυρίζεις! Και προσθέτεις και στη λίστα σου νέους προορισμούς to do. Να το κάνετε και δεν θα το μετανιώσεις!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσουν τοσο πολυ τα ταξιδια!ο μονος λογος που θα ηθελα να ειχα λιγα χρηματα παραπανω θα ηταν για να ταξιδευω.θελετε να πουμε ποιος ηταν ο καλυτερος προορισμος με παιδια η χωρις?που περασαμε υπεροχα?ετσι για να σχεδιασουμε(εστω και νοητα)το επομενο ταξιδι....

 

Εγώ δεν θέλω να μακρυγορήσω... :D Τυνησία και οάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Όντως θέλει παιδάκια δημοτικού και πάνω, το καλύτερο βέβαια 12-13 για μένα, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε πολλά χρόνια, οπότε το γοργόν και χάριν έχει!

 

Για τα οδικά ταξίδια θα διαφωνήσω λίγο ως προς το κόστος, δεν τα θεωρώ οικονομικότερα, μάλλον το αντίθετο αν λάβεις υπ' όψιν βενζίνες, διόδια, ξενοδοχεία πολλά με ολιγοήμερη διαμονή στο καθένα συν τον κόπο και την κούραση του μάζεψε, φόρτωσε, οδήγησε. Τα αεροπορικά κοστίζουν μεν, αλλά βλέπεις 1, το πολύ 2 χώρες, ενώ με τα οδικά, ορίστε, ολόκληρη Ευρώπη γυρίζεις! Και προσθέτεις και στη λίστα σου νέους προορισμούς to do. Να το κάνετε και δεν θα το μετανιώσεις!

 

Καλέ ξέρεις που θα μας έχουν γραμμένους στα 12 και τα 13; Εκεί που δεν πιάνει μελάνι! ααχαχαχααχα!

 

Μπορείς να διαφωνήσεις όσο θες. Πρώτα πρώτα μιλάμε για πολλές παραμέτρους που καθορίζουν το τελικό ποσό. Εγώ το είπα αυτό κάνοντας αντιπαραβολή οδικό - αεροπορικΑ τις ίδιες μέρες, στους ίδιους προορισμούς και φυσικά επιλέγοντας ξενοδοχεία, λαμβάνοντας υπόψιν καύσιμα και διόδια (κυρίως βινιέτες).

Το ταξίδι που σχεδιάζουμε τώρα λοιπόν, θα περάσουμε απ τα Σκόπια και τη Σερβία για να καταλήξουμε στη Βουδαπέστη και τη Βιέννη. 3.000 χιλιόμετρα σε μια εβδομάδα, 5-6 διανυκτερεύσεις. Κόστος ανά ζευγάρι οδοιπορικά & διαμονή 400-500 ευρώ (εξαρτάται απ το ποιο αυτοκίνητο θα επιλέξουμε να πάρουμε μαζί). Ταυτόχρονα κοίταξα αεροπορικά και 3 διανυκτερεύσεις σε έναν απ τους προορισμούς μας, μέσα στο ίδιο χρονικό διάστημα. 900 ευρώ. 400-500 ευρώ παραπάνω. Και θα δούμε έναν προορισμό, θα μείνουμε σε μια πόλη, θα κάνουμε έξοδα για μετακίνηση εκεί που ίσως γλιτώσουμε έχοντας αυτοκίνητο μαζί.

 

Βέβαια μιλάμε για κουραστικό ταξίδι αλλά μιλάμε για εμπειρία ζωής τις οποίες πρέπει να κυνηγάμε όσο έχουμε δυνάμεις!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

mkcm μην είσαι πεζή σε τέτοιο ονειρικό θέμα! Αστειεύομαι... Προφανώς για οικονομικούς λόγους άλλοι δεν κάνουν καθόλου ταξίδια και άλλοι τα έχουν ελαχιστοποιήσει.

 

Δεν έχω κάτι άλλο να προσφέρω στο ερώτημά σου, έχω καλυφθεί. Έρευνα συστηματική για να επιτύχεις το καλύτερο δυνατό για την τσέπη σου σε συνάρτηση με τα θέλω σου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ταξίδι που σχεδιάζουμε τώρα λοιπόν, θα περάσουμε απ τα Σκόπια και τη Σερβία για να καταλήξουμε στη Βουδαπέστη και τη Βιέννη. 3.000 χιλιόμετρα σε μια εβδομάδα, 5-6 διανυκτερεύσεις.

 

Βέβαια μιλάμε για κουραστικό ταξίδι αλλά μιλάμε για εμπειρία ζωής τις οποίες πρέπει να κυνηγάμε όσο έχουμε δυνάμεις!

 

 

πω πω, δεν αντέχω καθόλου να ταξιδεύω οδικώς... Προτιμώ να δω λιγότερα αλλά ξεκούραστα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε εγώ αλλά όπως είπα σε προηγούμενα μηνύματα θα θυσιάσω τη βολή μου για τις εμπειρίες.

Άλλωστε αυτός ο αριθμός είναι μόνο αριθμός. Μιλάμε για χιλιόμετρα σε αυτοκινητοδρόμους, για εναλλαγές οδηγών, στάσεις, διανυκτερεύσεις.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε εγώ αλλά όπως είπα σε προηγούμενα μηνύματα θα θυσιάσω τη βολή μου για τις εμπειρίες.

Άλλωστε αυτός ο αριθμός είναι μόνο αριθμός. Μιλάμε για χιλιόμετρα σε αυτοκινητοδρόμους, για εναλλαγές οδηγών, στάσεις, διανυκτερεύσεις.

 

Εδώ που τα λέμε οι αυτοκινητόδρομοι στο εξωτερικό δεν έχουν καμιά σχέση με τους ελληνικούς...:rolleyes: Απλώς δεν αντέχω το αυτοκίνητο γενικώς, οπότε αναζητώ άλλες εμπειρίες (με αεροπλάνο, πλοίο κτλ:mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

Το ταξίδι που σχεδιάζουμε τώρα λοιπόν, θα περάσουμε απ τα Σκόπια και τη Σερβία για να καταλήξουμε στη Βουδαπέστη και τη Βιέννη. 3.000 χιλιόμετρα σε μια εβδομάδα, 5-6 διανυκτερεύσεις. Κόστος ανά ζευγάρι οδοιπορικά & διαμονή 400-500 ευρώ (εξαρτάται απ το ποιο αυτοκίνητο θα επιλέξουμε να πάρουμε μαζί). Ταυτόχρονα κοίταξα αεροπορικά και 3 διανυκτερεύσεις σε έναν απ τους προορισμούς μας, μέσα στο ίδιο χρονικό διάστημα. 900 ευρώ. 400-500 ευρώ παραπάνω. Και θα δούμε έναν προορισμό, θα μείνουμε σε μια πόλη, θα κάνουμε έξοδα για μετακίνηση εκεί που ίσως γλιτώσουμε έχοντας αυτοκίνητο μαζί.

 

Βέβαια μιλάμε για κουραστικό ταξίδι αλλά μιλάμε για εμπειρία ζωής τις οποίες πρέπει να κυνηγάμε όσο έχουμε δυνάμεις!

 

 

Πωωω! Ωραίο ακούγεται! :!:

 

Είσαι σίγουρη όμως ότι δεν έχεις υποτιμήσει τα έξοδα για τα οδοιπορικά; Ο άντρας μου έλεγε ότι βενζίνες και διόδια μας ερχόταν ένα κατοστάρικο ή και παραπάνω για ένα αυτοκίνητο Αθήνα - Καρπενήσι! Βέβαια αν είναι δύο ζευγάρια και πάλι μοιράζεται. Και πιστεύω είναι ευχάριστο και μόνο που κάθεσαι και τα λες με τους φίλους στη διαδρομή, όσες φορές έτυχε αυτο για πιο κοντινές διαδρομές δεν καταλαβαίναμε πώς περνούσε η ώρα. Βέβαια ίσως είναι άλλο το πολυήμερο, αλλά φαντάζομαι όλοι οι ενδιαφερόμενοι έχουν κάποια σχετική εμπειρία και δεν βάζουν βέτο και τους φαίνεται καλή ιδέα.

 

Εγώ σκεφτόμουν να βρίσκαμε μια φτηνή πτήση κάπου για Παρίσι ξερω γω και να νοικιάζαμε αυτοκίνητο και να βλέπαμε 2-3 χώρες εκεί κοντά, Βέλγιο που δεν τρελαίνομαι, λίγο Ολλανδία, λίγο Γερμανία και να κάναμε το πολύ 100 ή 200 χιλιόμετρα με τη μία και όχι κάθε μέρα. Αυτή η ακτίνα είναι περίπου Αθήνα - Αλεξανδρούπολη και πίσω με στάσεις. Δεν ξέρω όμως αν γίνεται κιόλας με νοικιασμένο. Επίσης υπάρχουν άκουσα εισητήρια ειδικά με τρένο - πάσο για διάφορες ευρωπαϊκές χώρες που μπορείς να το κάνεις αυτό και αν κάνεις πολλές πόλεις και διαδρομές κάνεις αποσβεση, αν και δεν το έχω ψάξει. Συνήθως πάλι τα ξενοδοχεία που είναι κοντά σε σταθμους τρένων είναι κάπως πιο υποβαθμισμένα ως περιοχές.

 

Άλλος είχε πει οδικώς με δικό μας Ιταλία, μέσω Πάτρας, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη. Χάνεις χρόνο στο πλοίο.

 

Το φόρτωνε ξεφόρτωνε δεν με πειράζει, γιατί σπάνια κουβαλάμε πολλά πράγματα. Ειδικά μια εποχή ως μεταπτυχιακή φοιτήτρια άνετα τα έχωνα όλα μέσα σε λίγα λεπτά σε μια βαλίτσα και βρισκόμουν σε άλλη πόλη να μείνω μόνιμα. Πιο πολύ βαριέμαι να ετοιμαστώ κάθε μέρα για τη δουλειά, παρά να μετακινήσω μια βαλίτσα λίγο και να χώσω τα απαραίτητα σε ένα νεσεσέρ.

 

Αν ήθελα και ολόκληρη γκαρνταρόμπα στα ταξίδια και ήθελα και 5 ζευγάρια παπούτσια, μάλλον δεν θα είχα ενδιαφέρον για ταξίδια τόσο, αλλά για ψώνια, οπότε δεν θα μου περίσσευαν για όλα. :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...