Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το καλυτερο μου ταξιδι


robenula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ο Φόβος μπορεί να φυλάει τα έρμα κατά τον λαό μας, αλλά μας κρατάει κλεισμένους στο καβούκι μας και δυστυχισμένους! Και το λέω εγώ, η βασίλισσα των φοβιών!

 

Διαβάζω με ενδιαφέρον το θέμα. Το καλύτερό μου ταξίδι, θεωρώ πως δεν το έχω κάνει ακόμα.

 

Έχω ταξιδέψει αρκετά ως παιδί, έφηβη και ενήλικη καθώς και ως μαμά. Βέβαια, στην τελευταία φάση αυτή, προτιμώ μέρη που γνωρίζω και που μας ταιριάζουν καλύτερα ώστε να περάσουμε όλοι καλά.

 

Τα -μέχρι στιγμής- καλύτερα ταξίδια μου, είναι αυτά στο εξωτερικό. Διότι η δεδομένη ομορφιά της χώρας μας (που απλώνεται στα παραθαλάσσια, τα ορεινά, τα δημοφιλή αλλά κυρίως τα άγνωστα σημεία της και είναι αδιαμφισβήτητο), μας χαρίζει συγκινήσεις που μιλούν στην καρδιά και την ψυχή μας. Αλλά τα ταξίδια στο εξωτερικό, τρέφουν τον εγκέφαλό μας με γνώσεις ιστορικές, πολιτιστικές. Γνώσεις γύρω από μια διαφορετική κουλτούρα, νοοτροπία και τρόπο ζωής. Και είναι αυτές οι σκέψεις που μένουν ανεξίτηλες καθ όλη τη διάρκεια της ζωής μας, δίνοντάς μας πάτημα να γινόμαστε καλύτεροι.

 

Δυστυχώς δεν έχω πάει σε πολλά μέρη εκτός Ελλάδος. Άμστερνταμ & περίχωρα ως ελεύθερη με συμφοιτητές και Ντουμπάι ως γαμήλιο ταξίδι.

 

Και απ τα δυο πήρα πολλά πράγματα και θα ήθελα να ξαναπάω στο μέλλον.

 

Για την ώρα, όσο κι αν θέλουμε να ξαναπάμε στο 2ο για την 10η επέτειο του γάμου μας, πρυτανεύει η λογική και τα (πολλά) λεφτά προς αυτόν τον προορισμό θα τα διαθέσουμε για ταξίδι στην Ευρώπη, kids friendly ώστε τα παιδιά να έχουν πράγματα να κάνουν και να διευρύνουν τους ορίζοντές τους.

 

 

Ένα προτζεκτ που σχεδιάζουμε δειλά δειλά, είναι ένα ευρωπαϊκό road trip το οποίο αν σχεδιαστεί σωστά θα είναι μια κουραστική μεν αλλά εξαιρετική εμπειρία ζωής!

 

Υ.Γ. Θέλω να πάμε ένα ταξίδι στο εξωτερικό μαζί με τους γονείς μου. Καθώς δεν μιλούν αγγλικά, δεν έχουν τη δυνατότητα να ακολουθήσουν ούτε γκρουπ. Το "δώρο" μας προς τους γονείς μας, θα μπορούσε να είναι η συντροφιά μας και αυτή των παιδιών μας, σε ένα διαφορετικό ταξίδι που θα τους μείνει για πάντα στη μνήμη.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος προορισμος το Ντουμπάι. 200 χρονια μπροστα απο εμας.

Κατα την προσγειωση οι ουρανοξυστες προκαλουν δεος. Το Μπουρτζ Χαλιφα το πιο ψηλο κτιριο στον κοσμο, 828 μ, μοιαζει να τρυπαει τον ουρανο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραίο θέμα!

 

Ταξιδιωτικός προορισμός για οικογένειες με παιδιά δημοτικού, που θα ικανοποιήσει στο έπακρο και τους γονείς, είναι για μένα η Gardaland, θεματικό πάρκο στην ομώνυμη λίμνη της Βόρειας Ιταλίας, στην οποία φυσικά μπορεί ν' αφιερώσει κανείς ένα 4ήμερο και έπειτα να επισκεφθεί πανέμορφα χωριουδάκια της περιοχής, ιστορικής σημασίας και εκπληκτικής ομορφιάς βίλλες, τη λίμνη Κόμο ή ό,τι άλλο θέλει τριγύρω. Είναι προορισμός για πολλά ταξίδια, όχι μόνο ένα! Για να μην ανοίξουμε το κεφάλαιο ιταλική κουζίνα!

 

Mια ιδέα εδώ

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα!

 

Ταξιδιωτικός προορισμός για οικογένειες με παιδιά δημοτικού, που θα ικανοποιήσει στο έπακρο και τους γονείς, είναι για μένα η Gardaland, θεματικό πάρκο στην ομώνυμη λίμνη της Βόρειας Ιταλίας, στην οποία φυσικά μπορεί ν' αφιερώσει κανείς ένα 4ήμερο και έπειτα να επισκεφθεί πανέμορφα χωριουδάκια της περιοχής, ιστορικής σημασίας και εκπληκτικής ομορφιάς βίλλες, τη λίμνη Κόμο ή ό,τι άλλο θέλει τριγύρω. Είναι προορισμός για πολλά ταξίδια, όχι μόνο ένα! Για να μην ανοίξουμε το κεφάλαιο ιταλική κουζίνα!

 

Mια ιδέα εδώ

 

Πάρα πολύ ωραία ιδέα, όντως!

Είχαμε πάει χειμώνα και χωρίς τα παιδιά, όμως μου έδωσες ωραία ιδέα!!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό

Καλύτερο ταξίδι χωρίς παιδιά: Κούβα. Αξίζει μόνο αν σχεδιάσεις μόνος σου το ταξίδι και όχι μέσω πρακτορείου. Ασφαλής χώρα, καταπληκτικοί άνθρωποι, διαφορετική κουλτούρα, απίστευτη μουσική, καταπληκτικές θάλασσες. Φαγητό, τίποτα το ιδιαίτερο. Σε καμία περίπτωση δεν το προτείνω σε κάποιον που προτιμά τα all inclusive και την πολυτέλεια, θέλει να είσαι λίγο της αυτοοργάνωσης. Έχει πολλά πράγματα για παιδιά, αλλά η καλή εποχή για να πας είναι δύσκολη (Μάρτης έως Μάης).

 

Καλύτερο ταξίδι με παιδιά: Λονδίνο 2008-2009 Άπειρα πράγματα για να δει ένα παιδί, δεν πρόκειται να βαρεθεί με τίποτα, ερεθίσματα για μια ζωή.

 

Μέρος που μου έχει μείνει ως εικόνα: Χριστουγεννιάτικη Μπρύζ (Βέλγιο) - Σαντιγί (Γαλλία)

 

Αδιάφορο ταξίδι:Βρυξέλλες - καλά ήταν, μπόλικα πράγματα για παιδιά αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

 

Ταξίδι που θέλω να κάνω: road trip Αμερική (από Δύση σε Ανατολή).

 

Ελλάδα

Σαντορίνη: δεν είναι άδικα από τους πρώτους προορισμούς παγκοσμίως

Μονεμβασιά: μέσα στο κάστρο απαραίτητα

Φαλάσαρνα-Μπάλος, Κρήτη: ίσως οι καλύτερες παραλίες ever

 

 

Για ταξίδι με παιδάκι έως δύο ετών, τσεκάρουμε πάντα τα προτεινόμενα εμβόλια της χώρας που θα πάμε. Φέτος πχ διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να πάρω μαζί μου τη μικρή στο Κουβέιτ καθώς θα έπρεπε να κάνει εμβόλιο που εμείς δεν έχουμε στο προτεινομενο πρόγραμμα για τόσο μικρή ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ακούγεται αυτό με τη Gardaland! Επειδή το διάβασα διαγώνια, στην Ιταλία δεν έχεις θέμα με τη γλώσσα;

 

Road trip στην Ευρώπη είναι χαλαρά το δικό μου όνειρο, αλλά ο σύζυγος δεν ενθουσιάζεται. Προσπαθώ να βγω παρέα και θα βγει πιο καλά και για τα παιδιά και για τους μεγάλους. Νομίζω καλύτερα προσφέρονται οι διακοπές του Πάσχα, για να υπάρχουν σχολικές διακοπές. Δεν μπορούμε εμείς να πάρουμε άδεια καλοκαίρι και όχι Αύγουστο.

 

Για τη Eurodisney, επειδή γράφεται στο λινκ για τη Gardaland, μια καλή εποχή είναι αρχές Σεπτεμβρίου, που έχουν ανοίξει σιγά σιγά τα σχολεία στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης και έχει σχετικά καλές τιμές να μείνεις μέσα σε δικό τους ξενοδοχείο. Γιατί στην τιμή νομίζω είναι και τα εισιτήρια του πάρκου, αν θέλεις να το πας έτσι.

 

Στη Eurodisney, δεν τρελαθήκαμε, συγκρίνοντας κιόλας με το τι έχει να προσφέρει το Παρίσι. Ωστόσο είναι πράγματι μια υπερπαραγωγή. Μας έμεινε πιο πολύ η επίδειξη με τους κασκαντέρ και το σόου με τα πυροτεχνήματα που κάνουν στο κλείσιμο κάθε βράδυ, αν και νομίζω δεν είναι το ίδιο όλες τις εποχές του χρόνου. Είναι ολόκληρο κεφάλαιο η Eurodisney και καλύτερα κάποιος να αναζητήσει εξειδικευμένες πληροφορίες. Επίσης δεν τρελάθηκα που έτυχε να πάω με μεγάλο παιδί, έχανε μεγάλο μέρος από τη μαγεία και δεν ήθελα να το συνοδεύσω στα rides που ήταν για μεγάλους, γιατί είχαν κάτι τρομακτικό / με ταχύτητα γιατί απλά δεν μου άρεσε η ιδέα με τρενάκι τρόμου / ταχύτητας, ενώ επίσης ορισμένα δημοφιλή παιχνίδια είχαν πινακίδες που προειδοποιούσαν να μην ανεβεί κανείς με αυχενικά, μέση και δεν ξέρω γω τι άλλο, αυτό που λέγαμε ότι αν το αφήσεις για πολύ μετά το χάνεις εντελώς. Τελικά όμως δεν είχε και πολλά παιχνίδια για μικρά παιδιά. Πιο πολύ η ατμόσφαιρα να κάνεις βόλτες μέσα στον κόσμο άξιζε και το σόου με τα πυροτεχνήματα που δεν είναι μόνο σόου με πυροτεχνήματα, έχει και λόγια, μηνύματα, σου δημιουργεί πολύ ωραία συναισθήματα.

 

Θέλει να το ψάξεις λίγο γιατί καμιά φορά κλείνουν παιχνίδια εκτός σχολικών διακοπών. Δηλαδή τις λιγότερο δημοφιλείς μέρες έχεις ελπίδες να μην έχει πολλές ουρές στα παιχνίδια, αλλά δεν έχει το φουλ πρόγραμμα πάντα, κάποιες μέρες κάποια παιχνίδια κάνουν ρεπό ή είναι τελείως κλειστά για ανακαίνιση.

 

Οι ουρές γα τα παιχνίδια στη Eurodisney είναι ασύλληπτες στις εποχές που έχουν άλλες χώρες σχολικές διακοπές και δεν νομίζω ότι το ευχαριστιέσαι πολύ. Το διαβάζω έντονα στις κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Eurodisney κι εμάς δεν μας ενθουσίασε, βέβαια πήγαμε στα φοιτητικά χρόνια, χωρίς το γιο μας φυσικά (αυτός θα πρέπει να περιμένει κάμποσα χρόνια ακόμα!) μία μέρα στο πλαίσιο ταξιδιού γενικώς στη Γαλλία. Πόσο να ενθουσιαστείς έτσι; Για πάρκο Αστερίξ&Οβελίξ έχω ακούσει καλύτερες κριτικές γενικώς. Τη Gardaland την αναφέρω γιατί πραγματικά είναι κάτι διαφορετικό και δεν νομίζω ότι συγκρίνεται πολύ με τα παραπάνω, λόγω της φυσικής ομορφιάς και των πολύ ωραίων εκδρομών που μπορεί κανείς να συνδυάσει για να ικανοποιήσουν και τους γονείς. Και ίσως γιατί η Ιταλία είναι έρωτας!

 

Δεν έγραψα εγώ την ταξιδιωτική ιστορία του λινκ, αλλά επειδή έχουμε πάει, μια χαρά συνεννοείσαι με τους Ιταλούς στο βορρά, ακόμα και όσους ψιλοξέρουν αγγλικά. Οι λέξεις περί αυτοκινητοδρόμων, διοδίων και αυτοκινήτων, πάρκινγκ κ.λπ. ηχητικά είναι πολύ αναγνωρίσιμες. Πάσχα είναι όντως η καλύτερη εποχή και για μένα! Άνοιξη και λίγες ουρές, ειδικά αν δεν συμπίπτουν με το καθολικό.

 

Road trip! Μεγάλο κεφάλαιο! Νομίζω από τα είδη ταξιδίων που μένουν αξέχαστα όπου και να γίνουν. Σίγουρα όλο και κάποια περιπέτεια θα συμβεί, ταξιδιωτικά ευτράπελα, η εναλλαγή ξενοδοχείων, τόπων και ανθρώπων κι έτοιμη η συνταγή για να μείνουν αξέχαστα.

 

Εντός Ελλάδας το αγαπημένο μου ήταν ένα road trip με τον γύρο της Πελοποννήσου, 10 μέρες με πολύ ταξίδι και άπειρες εικόνες.

 

Για Ευρώπη θα ήθελα ένα road trip Βόρεια Ιταλία-Αυστρία-Ελβετία-Γαλλία με έμφαση τις Άλπεις.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια και μιλάμε για θεματικά πάρκα, θα αναφέρω άλλα δύο που μας άρεσαν πολύ. H legoland, στην Αγγλία και το efteling, στην Ολλανδία. Το δεύτερο κερδίζει από άποψη πρωτοτυπίας, τοπίου και περιοχής, όμως στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για ένα τεράστιο πάρκο με lego, ποιο παιδί με θα τρελαινόταν?

 

Επίσης, θυμάμαι ότι μας είχε αρέσει το Enchanted Kingdom στις Φιλιππίνες, αν και είχα πάει μόνο με τη μεγάλη που ήταν μικρούλα ακόμη και δεν κάναμε πολλά πράγματα!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάμε για θεματικά πάρκα, θα αναφέρω άλλα δύο που μας άρεσαν πολύ. H legoland, στην Αγγλία και το efteling, στην Ολλανδία. Το δεύτερο κερδίζει από άποψη πρωτοτυπίας, τοπίου και περιοχής, όμως στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για ένα τεράστιο πάρκο με lego, ποιο παιδί με θα τρελαινόταν?

 

Επίσης, θυμάμαι ότι μας είχε αρέσει το Enchanted Kingdom στις Φιλιππίνες, αν και είχα πάει μόνο με τη μεγάλη που ήταν μικρούλα ακόμη και δεν κάναμε πολλά πράγματα!

 

Πω πωω, να τον είχα τώρα 8 χρονών, δίνεις πολύ ωραίες ιδέες! Με τις Φιλιπίννες δε το ανέβασες σε άλλη διάσταση, τόσο μακρινό ταξίδι δε νομίζω να κάνουμε ποτέ :roll: βέβαια αν ήταν στο χέρι μου...στο φεγγάρι θα τον πήγαινα! Αλλά κόβει τη φόρα ο σύζυγος που δεν συμπαθεί τα μεγάλα αεροπορικά :-(

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eurodisney κι εμάς δεν μας ενθουσίασε, βέβαια πήγαμε στα φοιτητικά χρόνια, χωρίς το γιο μας φυσικά (αυτός θα πρέπει να περιμένει κάμποσα χρόνια ακόμα!) μία μέρα στο πλαίσιο ταξιδιού γενικώς στη Γαλλία. Πόσο να ενθουσιαστείς έτσι; Για πάρκο Αστερίξ&Οβελίξ έχω ακούσει καλύτερες κριτικές γενικώς. Τη Gardaland την αναφέρω γιατί πραγματικά είναι κάτι διαφορετικό και δεν νομίζω ότι συγκρίνεται πολύ με τα παραπάνω, λόγω της φυσικής ομορφιάς και των πολύ ωραίων εκδρομών που μπορεί κανείς να συνδυάσει για να ικανοποιήσουν και τους γονείς. Και ίσως γιατί η Ιταλία είναι έρωτας!

 

Δεν έγραψα εγώ την ταξιδιωτική ιστορία του λινκ, αλλά επειδή έχουμε πάει, μια χαρά συνεννοείσαι με τους Ιταλούς στο βορρά, ακόμα και όσους ψιλοξέρουν αγγλικά. Οι λέξεις περί αυτοκινητοδρόμων, διοδίων και αυτοκινήτων, πάρκινγκ κ.λπ. ηχητικά είναι πολύ αναγνωρίσιμες. Πάσχα είναι όντως η καλύτερη εποχή και για μένα! Άνοιξη και λίγες ουρές, ειδικά αν δεν συμπίπτουν με το καθολικό.

 

Road trip! Μεγάλο κεφάλαιο! Νομίζω από τα είδη ταξιδίων που μένουν αξέχαστα όπου και να γίνουν. Σίγουρα όλο και κάποια περιπέτεια θα συμβεί, ταξιδιωτικά ευτράπελα, η εναλλαγή ξενοδοχείων, τόπων και ανθρώπων κι έτοιμη η συνταγή για να μείνουν αξέχαστα.

 

Εντός Ελλάδας το αγαπημένο μου ήταν ένα road trip με τον γύρο της Πελοποννήσου, 10 μέρες με πολύ ταξίδι και άπειρες εικόνες.

 

Για Ευρώπη θα ήθελα ένα road trip Βόρεια Ιταλία-Αυστρία-Ελβετία-Γαλλία με έμφαση τις Άλπεις.

 

Πράγματι η Ιταλία είναι έρωτας. Απ το βορρά μέχρι το νότο. Και δεν έχω πάει καθόλου...

 

Γενικά, όταν θες να πας ένα ταξίδι για να κινείσαι συνεχώς πρέπει να χει καιρό που να βοηθάει οπότε πράγματι πρέπει να ναι άνοιξη. Αν είναι μαζί τα παιδιά, αναγκαστικά θα πας σε διακοπές των σχολείων.

 

Η Disneyland είναι πανάκριβη και μόνο για να εισέλθεις σε αυτή... Για να κάνεις δηλαδή ταξίδι στο οποίο συμπεριλαμβάνεται, πρέπει να γεμίσεις καλά την τσέπη σου...

 

 

Εγώ δεν ήμουν των road trips. Καθώς τα οικονομικά βαίνουν απ το κακό στο χειρότερο όμως, μου γίνεται αντιληπτό πως όλο και πιο δύσκολα θα μπορούμε να ταξιδεύουμε.

Και κάπως έτσι, αφαιρώντας την όποια αναστολή είχα σχετικά, απλώς μαγεύτηκα με την ιδέα.

 

Για την ώρα, σχεδιάζουμε ένα οδικό ταξίδι με τελικό προορισμό Βιέννη. Η παρέα θα είναι εξαιρετική, οι οδηγοί έμπειροι (όπως και οι συνοδηγοί), και η έρευνα που ξεκίνησε ήδη για καταλύματα στις πόλεις που θα διανυκτερεύσουμε, είχε πολύ καλά αποτελέσματα.

Βέβαια, από προχθές υπάρχει κλιμακούμενη ένταση στη Σερβία...

 

Το ταξίδι που αναφέρεις Josephine, είναι το μεγάλο μας project και θα πρέπει να περιμένει μέχρι να μεγαλώσει λίγο ο μικρός μου καθώς θα είναι πολυήμερο και κουραστικό για τα παιδιά. Βόρεια Ιταλία- Ελβετία - Γαλλία- Βέλγιο- Ολλανδία. Εξαιρετικό "πέρασμα", θεωρώ πως θα μαγευτούμε άπαντες από τα τοπία και μόνο!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ταξίδια... Για μας είναι εμπειρίες ζωής, τα λατρεύουμε και οι δύο αν και τα λιγοστέψαμε από τότε που γεννήθηκε η κόρη μας.

 

Για να δούμε...

 

Σαν παιδί πήγα με τους γονείς μου Παρίσι, Λονδίνο, Ρώμη, Μιλάνο, Κάπρι, Γερμανία (Δυτική! ακόμα ήταν χωρισμένη σκεφτείτε. Ήμουν μικρή όμως δεν θυμάμαι πολλά).

 

Λίγο πριν παντρευτούμε, αρχές του 2004, πήγαμε Κένυα. Μείναμε 1 μήνα στο Ναϊρόμπι και κάναμε εκδρομές καθώς ήταν ο θείος μου είναι στο ΔΣ και ήταν εκεί με την οικογένειά του. Επισκεφτήκαμε το Μασάι Μάρα, την Μομπάσα και κάναμε σαφάρι (δεν εννοώ ότι σκοτώσαμε ζώα, απλά περάσαμε μέσα από το πάρκο που ζουν και τα συναντήσαμε, μην παρεξηγηθώ) και περάσαμε μια εβδομάδα στον Μαυρίκιο (είναι κοντά από εκεί και είναι δημοφιλές παραθεριστικό θέρετρο). Νομίζω πως σαν ταξίδι με παιδιά θα ήταν τέλειο αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα εμβόλια. Άλλο οι ενήλικες, άλλο τα παιδιά..

 

Το 2005 πήγαμε Λονδίνο ένα 5ήμερο που είναι λίγο περισσότερο από το στάνταρ μας. Είδαμε αξιοθέατα περισσότερο και γι'αυτό θέλαμε περισσότερες μέρες. Συνήθως σε περιόδους εκπτώσεων που πηγαίνουμε (έχουμε να πάμε 2 χρόνια περίπου μ'αυτά και με κείνα βέβαια) ή Χριστούγεννα μένουμε 1-2 μέρες που δεν προλαβαίνεις να κάνεις και πολλά. Άντε να δεις κανένα θέατρο. Είναι όμως εκπληκτικός προορισμός, όσες φορές και να πάει κάποιος δεν το βαριέται νομίζω.. Την ίδια χρονιά πήγαμε και Ρώμη για πρώτη φορά ως ζευγάρι. Έκτοτε την έχουμε επισκεφτεί άλλες δύο φορές, την μια με την κόρη μας.

 

Ακολούθησαν η Αίγυπτος, Φλωρεντία, Μιλάνο και Βενετία, Λίμνη Κόμο, Ρωσία (Αγία Πετρούπολη και Μόσχα αν και όνειρο ζωής είναι και το ταξίδι με τον υπερσιβηρικό, αυτό όπως φαίνεται θα το κάνουμε με την κόρη μας), Βιέννη, Πράγα, Νέα Υόρκη, Κούβα (το 2003 ήταν αυτό, ακόμα δεν ήμασταν παντρεμένοι), Χιλή και Αργεντινή (Παταγονία και Γη του πυρός βασικά, περιλαμβάνονται κομμάτια και από τις δύο χώρες), Παρίσι, Ινδία (Γκόα, Βομβάη, Τζαϊπούρ, Καλκούτα, Άγκρα και Νέο Δελχί, φοβερό ταξίδι... ), Βαρκελώνη και Μαδρίτη (θα ήθελα να είχαμε δει περισσότερα από Ισπανία σ'αυτό το ταξίδι είναι η αλήθεια αλλά είχαμε μόνο 10 μέρες... ) και Νορβηγία-Σουηδία.

 

Τα καλλίτερα, ως τώρα ήταν... όλα. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω τίποτα, πραγματικά. Όλα μοναδικά. Εκεί που αισθάνθηκα δέος ήταν στην Νορβηγία, όταν αντίκρισα το Βόρειο Σέλας. Ούτε φωτογραφίες ήθελα να βγάλω, ούτε τίποτα. Το κοιτούσα κι έκλαιγα... Κουτό μάλλον αλλά αυτό μου έβγαινε. Είμαστε τόσο μικροί μπροστά στο σύμπαν...

 

Θα ήθελα να πάω Ιαπωνία, Κίνα (δεν έχω πάει καθόλου προς τα κει), Αυστραλία, σε κάποιους προορισμούς στην Ευρώπη και ίσως ξανά Βόρεια Αμερική ή και Καναδά. Να είμαστε καλά κορίτσια, να έχουμε υγεία να μπορούμε να ταξιδεύουμε. Δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα. Και να πηγαίνουμε και τα παιδάκια μας να ανοίγουν οι ορίζοντές τους!

 

Αυτά από το εξωτερικό... Για Ελλάδα θα βάλω άλλο ποστ μου φαίνεται..! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Είναι καταπληκτικό κοπέλα μου που έχεις πάει σε τόσα μέρη και εμένα μου αρέσει πολύ να γνωρίζω άλλους τόπους, χώρες, κουλτούρες και έθιμα.

Στενοχωριέμαι που τώρα με τα παιδιά δεν μπορούμε να πάμε σε πιο μακρινούς προορισμούς οπότε πηγαίνουμε συνήθως Ευρώπη.

Πριν τα παιδιά όμως με τον σύζυγο το ταξίδι που μου έμεινε ήταν στον Αμαζόνιο, άλλη αίσθηση, αλλά εκεί πρέπει να έχεις χρόνο και φυσικά πηγαίνεις με γκρουπ. Ήταν το πιο ωραίο ταξίδι.

Γενικά η Ευρώπη μου αρέσει πολύ που πηγαίνω συχνά, κυρίως Παρίσι - Λονδίνο.

Ως φοιτήτρια είχαμε πάει με φίλες Σιγκαπούρη και Όσλο. Το Όσλο μου άρεσε πιο πολύ.

Μόλις μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά θα πάμε σίγουρα Αμερική, έχω πάει μόνο Σικάγο που μένει μία θεία μου.

Αχχχχχχχχχ τι ωραίο θέμα είναι αυτό, όπως σας είπα στενοχωριέμαι πολύ που τώρα με παιδιά και υποχρεώσεις αυτά τα φέρνω ως ανάμνηση!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι καταπληκτικό κοπέλα μου που έχεις πάει σε τόσα μέρη και εμένα μου αρέσει πολύ να γνωρίζω άλλους τόπους, χώρες, κουλτούρες και έθιμα.

Στενοχωριέμαι που τώρα με τα παιδιά δεν μπορούμε να πάμε σε πιο μακρινούς προορισμούς οπότε πηγαίνουμε συνήθως Ευρώπη.

Πριν τα παιδιά όμως με τον σύζυγο το ταξίδι που μου έμεινε ήταν στον Αμαζόνιο, άλλη αίσθηση, αλλά εκεί πρέπει να έχεις χρόνο και φυσικά πηγαίνεις με γκρουπ. Ήταν το πιο ωραίο ταξίδι.

Γενικά η Ευρώπη μου αρέσει πολύ που πηγαίνω συχνά, κυρίως Παρίσι - Λονδίνο.

Ως φοιτήτρια είχαμε πάει με φίλες Σιγκαπούρη και Όσλο. Το Όσλο μου άρεσε πιο πολύ.

Μόλις μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά θα πάμε σίγουρα Αμερική, έχω πάει μόνο Σικάγο που μένει μία θεία μου.

Αχχχχχχχχχ τι ωραίο θέμα είναι αυτό, όπως σας είπα στενοχωριέμαι πολύ που τώρα με παιδιά και υποχρεώσεις αυτά τα φέρνω ως ανάμνηση!

 

Άμα το βάλετε στο πρόγραμμα θα πάτε! Παλιότερα, προ παιδιού εποχή, προγραμματίζαμε πιο εύκολα (γι'αυτό και κάναμε πολλές φορές 2 ή και 3 ταξίδια τον χρόνο) γιατί δεν ήταν απαραίτητο να συμβαδίζουμε με σχολεία κλπ. τώρα είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά και πάλι, κάτι κανονίζουμε. Θέλει λίγο παραπάνω οργάνωση αλλά οκ, είναι εφικτό.

 

Αμαζόνιο ε? Με παιδί δεν θα πήγαινα μάλλον.. Νομίζω πως και μόνη μου δεν θα πήγαινα πια... Νιώθω σαν να έχω μεγαλώσει για τέτοια ταξίδια, θέλω τη βολή μου πια. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Είναι καταπληκτικό κοπέλα μου που έχεις πάει σε τόσα μέρη και εμένα μου αρέσει πολύ να γνωρίζω άλλους τόπους, χώρες, κουλτούρες και έθιμα.

Στενοχωριέμαι που τώρα με τα παιδιά δεν μπορούμε να πάμε σε πιο μακρινούς προορισμούς οπότε πηγαίνουμε συνήθως Ευρώπη.

Πριν τα παιδιά όμως με τον σύζυγο το ταξίδι που μου έμεινε ήταν στον Αμαζόνιο, άλλη αίσθηση, αλλά εκεί πρέπει να έχεις χρόνο και φυσικά πηγαίνεις με γκρουπ. Ήταν το πιο ωραίο ταξίδι.

Γενικά η Ευρώπη μου αρέσει πολύ που πηγαίνω συχνά, κυρίως Παρίσι - Λονδίνο.

Ως φοιτήτρια είχαμε πάει με φίλες Σιγκαπούρη και Όσλο. Το Όσλο μου άρεσε πιο πολύ.

Μόλις μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά θα πάμε σίγουρα Αμερική, έχω πάει μόνο Σικάγο που μένει μία θεία μου.

Αχχχχχχχχχ τι ωραίο θέμα είναι αυτό, όπως σας είπα στενοχωριέμαι πολύ που τώρα με παιδιά και υποχρεώσεις αυτά τα φέρνω ως ανάμνηση!

 

zaxaroulini, συμφωνώ για το όσλο...μαγευτικό απλά!! Αν και η Σιγκαπούρη, έχει κι αυτή τη γοητεία της! Θυμάμαι τους βοτανικούς κήπους, που ήταν απλά υπέροχοι και είχαν πολύ ωραία θεματικά πάρκα!!

Η Αμερική, προσωπικά δε με ενθουσίασε, με εξαίρεση τη Νέα Υόρκη και το grand canyon...ίσως λίγο και τις πολιτείες του Τέξας και του new mexico!

Πάντως, θα δεις ότι όσο θα μεγαλώνουν, τα ταξίδια με τα παιδιά θα γίνονται όλο και πιο εύκολα!!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Άμα το βάλετε στο πρόγραμμα θα πάτε! Παλιότερα, προ παιδιού εποχή, προγραμματίζαμε πιο εύκολα (γι'αυτό και κάναμε πολλές φορές 2 ή και 3 ταξίδια τον χρόνο) γιατί δεν ήταν απαραίτητο να συμβαδίζουμε με σχολεία κλπ. τώρα είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά και πάλι, κάτι κανονίζουμε. Θέλει λίγο παραπάνω οργάνωση αλλά οκ, είναι εφικτό.

 

Αμαζόνιο ε? Με παιδί δεν θα πήγαινα μάλλον.. Νομίζω πως και μόνη μου δεν θα πήγαινα πια... Νιώθω σαν να έχω μεγαλώσει για τέτοια ταξίδια, θέλω τη βολή μου πια. :cool:

 

Ναι ο Αμαζόνιος ήταν ταξίδι ζωής, ακόμη θυμάμαι το πάρκο Γιασούνι, είχαμε έρθει σε επαφή και με φυλές που ζουν εκεί, αυτούς που είχαμε γνωρίσει νομίζω τους έλεγαν Γουαράνι αν θυμάμαι καλά. Όπως έγραψα σε τέτοια ταξίδια πρέπει να ξέρεις από πριν ότι θα πρέπει να έχεις διαθέσιμο πολύ χρόνο και φυσικά μόνο με οργανωμένα γκρουπ! Αχχχ πόσο στενοχωρήθηκα που τα σκέφτηκα τώρα.

Αλλά όπως είπαμε, με τα μικρούλια μας Ευρώπη και Disneyland και μια χαρά είμαστε! :P

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Αμαζόνιος ήταν ταξίδι ζωής, ακόμη θυμάμαι το πάρκο Γιασούνι, είχαμε έρθει σε επαφή και με φυλές που ζουν εκεί, αυτούς που είχαμε γνωρίσει νομίζω τους έλεγαν Γουαράνι αν θυμάμαι καλά. Όπως έγραψα σε τέτοια ταξίδια πρέπει να ξέρεις από πριν ότι θα πρέπει να έχεις διαθέσιμο πολύ χρόνο και φυσικά μόνο με οργανωμένα γκρουπ! Αχχχ πόσο στενοχωρήθηκα που τα σκέφτηκα τώρα.

Αλλά όπως είπαμε, με τα μικρούλια μας Ευρώπη και Disneyland και μια χαρά είμαστε! :P

Τι στεναχωριέσαι καλέ, τι να πούμε και οι υπόλοιπες που δεν έχουμε πάει...

Link to comment
Share on other sites

zaxaroulini, συμφωνώ για το όσλο...μαγευτικό απλά!! Αν και η Σιγκαπούρη, έχει κι αυτή τη γοητεία της! Θυμάμαι τους βοτανικούς κήπους, που ήταν απλά υπέροχοι και είχαν πολύ ωραία θεματικά πάρκα!!

Η Αμερική, προσωπικά δε με ενθουσίασε, με εξαίρεση τη Νέα Υόρκη και το grand canyon...ίσως λίγο και τις πολιτείες του Τέξας και του new mexico!

Πάντως, θα δεις ότι όσο θα μεγαλώνουν, τα ταξίδια με τα παιδιά θα γίνονται όλο και πιο εύκολα!!

 

Όντως δεν είναι τέλειο το Όσλο??? Σιγκαπούρη θα συμφωνήσω αλλά το Οσλο πως να το πω, με άγγιξε πιο πολύ, είχε κάτι μαγικό, ενώ στην Σιγκαπούρη οκ απλώς εντυπωσιάστηκα, μέχρι εκεί. Η Αμερική θεωρώ ότι είναι πολύ ωραία χώρα, αρκεί να έχεις χρόνο να την εξερευνήσεις, και χρήματα φυσικά :P

Μόλις μεγαλώσουν τα παιδάκια μας σίγουρα θα οργανώσουμε κάτι μακρινό, θέλω να είναι και σε ηλικία να έχουν αναμνήσεις από κάτι τέτοιο!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Αμαζόνιος ήταν ταξίδι ζωής, ακόμη θυμάμαι το πάρκο Γιασούνι, είχαμε έρθει σε επαφή και με φυλές που ζουν εκεί, αυτούς που είχαμε γνωρίσει νομίζω τους έλεγαν Γουαράνι αν θυμάμαι καλά. Όπως έγραψα σε τέτοια ταξίδια πρέπει να ξέρεις από πριν ότι θα πρέπει να έχεις διαθέσιμο πολύ χρόνο και φυσικά μόνο με οργανωμένα γκρουπ! Αχχχ πόσο στενοχωρήθηκα που τα σκέφτηκα τώρα.

Αλλά όπως είπαμε, με τα μικρούλια μας Ευρώπη και Disneyland και μια χαρά είμαστε! :P

 

Βρε, μη στεναχωριέσαι...έχει κι η Ελλάδα ομορφιές που όμοιες της δε θα βρεις πουθενά! Την ομορφιά που έχει η Τσαγκαράδα στο Πήλιο, ειδικά το χειμώνα, δεν την έχω δει πουθενά!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάτε για την Αμερική λες και είναι το Βέλγιο...

Έχετε υπόψιν σας για τι έκταση μιλάμε ε? :D

 

Άντε καλέ... Παγκράτι-Κολιάτσου!! :P:lol::lol::lol::lol:

 

Νομίζω πως μόνο επιλεκτικά μπορείς να δεις την Αμερική, Νότια και Βόρεια. Αλλά για να πεις ότι την είδα όλη... Δύσκολα. Θέλει χρόνια να πας και να έρχεσαι, εκτός αν δεν εργάζεσαι και μπορείς να διαθέσεις κανένα 6 μηνο. Είναι και κουραστικό άλλωστε. Γενικά τα μεγάλα ταξίδια είναι κουραστικά γιατί βλέπεις πολλά πράγματα σε σύντομο χρονικό διάστημα, είναι και οι εσωτερικές μετακινήσεις, η αλλαγή ώρας, δύσκολο πράγμα. Ένας λόγος που δεν έχουμε κάνει υπερατλαντικά με το παιδί είναι και αυτός. Δεν προσαρμόζονται εύκολα στην αλλαγή ζώνης. Εδώ εμείς και ζοριζόμαστε...!

Link to comment
Share on other sites

Βρε, μη στεναχωριέσαι...έχει κι η Ελλάδα ομορφιές που όμοιες της δε θα βρεις πουθενά! Την ομορφιά που έχει η Τσαγκαράδα στο Πήλιο, ειδικά το χειμώνα, δεν την έχω δει πουθενά!

 

Συμφωνώ απόλυτα, έχουμε εξοχικό στην Πορταριά αλλά δυστυχώς δεν πάμε όσες φορές θα θέλαμε! το Πήλιο απλά μοναδικό, και όπως τα λες η Ελλάδα έχει απίστευτες ομορφιές την έχουμε γυρίσει σχεδόν όλη και με τον σύζυγο και πριν παντρευτώ με φίλες. Αλλά αν υπάρχει χρόνος κοπέλα μου υπάρχουν μαγευτικές χώρες σε όλο τον κόσμο που αξίζει οπωσδήποτε να της επισκεφτεί κάποιος!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...