Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καρίτσια καλημέρα,εμένα στο Τεστ Παπ που είχα κάνει κάπου το Νοέμβριο είχε βρεθει τραχηλίτιδα...με τον τότε γιατρό που είχα δεν το αντιμετωπίσαμε,στην πορεία λόγω ότι μας πήραν μπροστά τα γεγονότα έφτασα στον νέο μου γιατρό ο οποίος είδε ότι έχω κύστη ενδομητρίωσης και την αφαιρέσαμε λαπαροσκοπκά.Λόγω και Εοππυ τότε έκανα την επέμβαση άμεσα..το θέμα της τραχηλίτιδας έμεινε πίσω.'Ηθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα με τραχηλ ένιωθε και πίεση χαμηλά στην κοιλιά..σαν συχνοουρία ένα πράγμα ιδιαίτερα το βράδυ..

Οχι εγώ δεν έχω τέτοια συμπτώματα αλλά νομίζω ότι γενικά η τραχηλίτιδα δεν έχει αυτά τα συμπτώματα.Μπορεί να οφείλεται σε κάτι άλλο.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι εγώ δεν έχω τέτοια συμπτώματα αλλά νομίζω ότι γενικά η τραχηλίτιδα δεν έχει αυτά τα συμπτώματα.Μπορεί να οφείλεται σε κάτι άλλο.

 

η αλήθεια είναι πως έχω και ένα ινομύομα πάνω στην ουροδόχο κύστη το οποίο μπορεί να δημιουργεί αυτήν την ενόχληση..μου το έχει πει κι ο γιατρός μου αυτό..βέβαια θα ρωτήσω με την πρώτη ευκαιρία κ για την τραχηλιτιδα

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον αυγουστο του 2010 που εκανα παπ ο γιατρος βρηκε οτι εχω φλεγμονη πηγα σε ενα γυναικολογο δεν εβγαλα ακρη πηγα και σε εναν αλλον που με κολπικο υπερηχο μου ειπε οτι δεν ειχα τιποτα και για να μην σας τα πολυλογο τον σεπτεμρη του 2011 εμεινα εγκος και μετα απο εξεταση στο γυναικολο μου(δεν πηγα σε κανεναν απο τους 2 προγουμενους)για test παπ μου ειπε οτι εχω τραχηλιτιδα και πιθανοτατα την ειχα απο τον αυγουστο του 2010 και την εχω ακομα.Αρχες ιουνιου με το καλο οταν γεννησω και μετα θα ξεκινησουμε τη θεραπεια γιατι δεν μπορουσαμε να κανουμε κατι λογο εγκυμοσυνης την οποια φυσικα δεν επηρεασε καθολου

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ξερω κοπελες που ειχαν τραχηλιτιδα και εμειναν εγκυες, απλα το αγχος μου προερχεται επειδη βρισκομαι σε διακοπη περιοδου λογω ενδομητριωσης και δεν ηθελα να εμποδιζει και κάτι αλλο τη συλληψη!!!!!αλλα μαλλον δεν εμποδιζει αν ειναι να γινει θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ξερω κοπελες που ειχαν τραχηλιτιδα και εμειναν εγκυες, απλα το αγχος μου προερχεται επειδη βρισκομαι σε διακοπη περιοδου λογω ενδομητριωσης και δεν ηθελα να εμποδιζει και κάτι αλλο τη συλληψη!!!!!αλλα μαλλον δεν εμποδιζει αν ειναι να γινει θα γινει...

Νίκη νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα.Η τραχηλίτιδα είναι πολύ συχνό φαινόμενο πλέον.Κάνεις μια θεραπεία και μετά θέλει παρακολούθηση.Τα συχνότερα συμπτώματα είναι η παρουσία αίματος μετά την επαφή και πόνος κατά την διαρκεια της.Μην σε αγχώνει αυτό!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω ποια ειναι τα συμπτωματα αλλα εγω ουτε πριν αλλα ουτε και τωρα βλεπω καμια διαφορα!!Για παραδειγμα ουτε αιμα,ουτε πονο κατα την επαφη ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκη νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα.Η τραχηλίτιδα είναι πολύ συχνό φαινόμενο πλέον.Κάνεις μια θεραπεία και μετά θέλει παρακολούθηση.Τα συχνότερα συμπτώματα είναι η παρουσία αίματος μετά την επαφή και πόνος κατά την διαρκεια της.Μην σε αγχώνει αυτό!

 

εγω ουτε αιμα ειχα μετα την επαφη,ουτε πονο..αλλα ουτε και θεραπεια εκανα τοτε..θα μιλήσω και αυριο το πρωι με τον γιατρό μου και θα σας πω νεοτερα..ελπιζω οντως να μην ειναι τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποια ειναι τα συμπτωματα αλλα εγω ουτε πριν αλλα ουτε και τωρα βλεπω καμια διαφορα!!Για παραδειγμα ουτε αιμα,ουτε πονο κατα την επαφη ουτε τιποτα.

Αν δεν έχει προχωρήσει σε αλλιώσεις δεν το καταλαβαίνεις.Εγώ μια φορά μόνο είδα καφέ υγρά και έτσι έμαθα για την τραχηλίτιδα.Οταν γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου λογικά θα σου δώσει κάποια κολπική κρέμα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και με τον γιατρό μου κορίτσια, να εχω αυτά τα συμπτώματα λόγω τραχηλίτιδας αποκλείεται..θα το παρακολουθήσω λίγο καιρό και θα δούμε ..πάντως μάλλον δεν είναι κάτι σοβαρό, είμαι κι εγώ λίγο αγχωμένη και τα σκέφτομαι μάλλον και λίγο πιο έντονα τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια καλησπερα,

θελω τη βοηθεια σας, σημερα πηρα τα αποτελεσματα απο το τεστ παπ, η γιατρος μου ειπε για τραχηλιτιδα, απο συμπτωματα δεν ειχα τιποτα, μου εδωσε μια θεραπεια και μου ειπε σε ενα 3μηνο να ξανακανω εξετασεις. Ποσο σοβαρη ασθενεια ειναι? Εν τω μεταξυ μοοολις ειχαμε ξεκινησει προσπαθεια για παιδακι, αλλα μου ειπε η γιατρος μια βδομαδα να μην εχουμε επαφες, οποτε πανε οι γονιμες μερουλες μου. Μεχρι να ξανακανω τεστ παπ να συνεχισω τον αλλο μηνα τις προσπαθειες? Η αν μεινω εγκυος διατρεχω καποιο κινδυνο? Οποια ξερει ας με βοηθησεις, εχω πανικοβληθει...

missing you...

VaUBp3.png?BJ4ABlDy

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες του φόρουμ. Ανοίγω αυτό το θέμα και είναι δεκτές όλες οι εμπειρίες εννοείται!!!! Δυστυχώς εκεί που έλεγα όλα καλά συνεχίζονται οι προσπάθειες για μωρό εμφανίζεται αυτό το εντελώς άσχετο εμπόδιο... Ελκώδης τραχηλιτιδα που σημαίνει αίμα μετα την επαφή :shock: πήρα αντιβίωση και γω κ ο άντρας μου και πίστευα ότι οκ το θέμα λύθηκε... Έλα όμως που ξανά είχαμε επαφή κ Τσούπ πάλι αίμα :cry:. Πήγα αμέσως στο γιατρό... Κ η απάντηση ;;; Δυστυχώς πρέπει να περιμένεις να κοιμηθεί ο ιός... Κ το μωρό ποτέ θα έρθει της λέω;;; Μου λέει έλα σε κανά τρίμηνο ξανά για κολποσκοπηση :-(. Επαφές λέει να έχω... Πως να έχω δηλ;;; please help!!!! Εσείς πως το αντιμετωπίσατε ;;;; :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες του φόρουμ. Ανοίγω αυτό το θέμα και είναι δεκτές όλες οι εμπειρίες εννοείται!!!! Δυστυχώς εκεί που έλεγα όλα καλά συνεχίζονται οι προσπάθειες για μωρό εμφανίζεται αυτό το εντελώς άσχετο εμπόδιο... Ελκώδης τραχηλιτιδα που σημαίνει αίμα μετα την επαφή :shock: πήρα αντιβίωση και γω κ ο άντρας μου και πίστευα ότι οκ το θέμα λύθηκε... Έλα όμως που ξανά είχαμε επαφή κ Τσούπ πάλι αίμα :cry:. Πήγα αμέσως στο γιατρό... Κ η απάντηση ;;; Δυστυχώς πρέπει να περιμένεις να κοιμηθεί ο ιός... Κ το μωρό ποτέ θα έρθει της λέω;;; Μου λέει έλα σε κανά τρίμηνο ξανά για κολποσκοπηση :-(. Επαφές λέει να έχω... Πως να έχω δηλ;;; please help!!!! Εσείς πως το αντιμετωπίσατε ;;;; :cry::cry:

δε ξερω τι ειναι εκλωδη τραχηλιτιδα,μια τραχηλιτιδα με αιμα μετα την επαφη ειχα πριν 1 χρονο ομως δεν μου ειπαν για κανενα ιο.εκανα καλλιεργεια για να δουν αν εχω καποιο μικροβιο και μετα αφου ηταν αρνητικη μου το εκαναν με leaser και απο τοτε δεν εχω θεμα.οσο για κολποσκοπηση τι περισσοτερο θα δει απο το γυμνο ματι?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ioanna σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ελκώδη λέγεται η τραχηλιτιδα που συνοδεύεται απο αιμόροια.. Ο τράχηλος έχει κάνει πληγή για αυτό κ μετα την επαφή που πληγώνεται - πιέζεται υπάρχει το αίμα. Δεν μου είπε τίποτα για επεμβατική θεραπεία.. Εσύ έχεις παιδάκια;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα τραχηλίτιδα. Είχα πάρει κι εγώ αντιβίωση. Εβαζα και ενδοκολπικά μία κρέμα και έκανε και ο άντρας μου πλύσεις με betadin. Υποτροπίασε και σε μένα και μάλιστα δύο φορές μέχρι να μου περάσει. Βέβαια εγώ τις τελευταίες φορές δεν είδα αίμα, αλλά άρχισα ξανά να πονάω. Προφανώς το πρόλαβα πιο νωρίς. Α, ναι. Την πρώτη φορά με την έξαρση μου είχε κάνει και καυτηριασμό.

 

Φοβάμαι ότι θα πρέπει να περιμένεις. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Περαστικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ioanna σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ελκώδη λέγεται η τραχηλιτιδα που συνοδεύεται απο αιμόροια.. Ο τράχηλος έχει κάνει πληγή για αυτό κ μετα την επαφή που πληγώνεται - πιέζεται υπάρχει το αίμα. Δεν μου είπε τίποτα για επεμβατική θεραπεία.. Εσύ έχεις παιδάκια;;;

το ιδιο πρεπει να ειχαμε.ΤΟ Ελκωδη δεν το ειχα ξανακουσει.παντως η κολποσκοπηση δε θα βοηθησει στην αντιμετωπιση να σταματησει το αιμα.εμενα με laser sto ιατρειο του μου το εκανε δεν πονεσα.

Δεν εχω παιδακι αν και το θελω πολυ.Ψαχνω να βρω ενα γυναικολογο που να με κατευθυνει σωστα!Μιλησα με καποιον Τολιοπουλο ο οποιος ασχολειται με τα nk και με παρεπεμψε σε ενα γυναικολογο για να το ψαξουμε απο την αρχη.Θα δουμε.....!:?:Αυριο το μεσημερι εχω ραντεβου με το νεο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ είχα τραχηλίτιδα. Είχα πάρει κι εγώ αντιβίωση. Εβαζα και ενδοκολπικά μία κρέμα και έκανε και ο άντρας μου πλύσεις με betadin. Υποτροπίασε και σε μένα και μάλιστα δύο φορές μέχρι να μου περάσει. Βέβαια εγώ τις τελευταίες φορές δεν είδα αίμα, αλλά άρχισα ξανά να πονάω. Προφανώς το πρόλαβα πιο νωρίς. Α, ναι. Την πρώτη φορά με την έξαρση μου είχε κάνει και καυτηριασμό.

 

Φοβάμαι ότι θα πρέπει να περιμένεις. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Περαστικά σου.

 

Γεια σου Mariab :P σ ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Εγώ και ο άντρας μου πήραμε αντιβίωση για 10 μέρες. Πόνο δεν έχω αμέσως όμως μετα την επαφή το σεντόνι έχει αίμα και εγώ βέβαια.... Ρώτησα το γιατρό αν μπορώ κα βάλω τίποτα κρέμα κτλ και μου είπε όχι να περιμένω λέει να κοιμηθεί ο ιός... Ούτε για laser μου είπε ούτε για τίποτα... Ξέρει ότι θέλω να μείνω έγκυος ... Τα χω παίξει... Τι να κανω δεν ξέρω...:cry:

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πρεπει να ειχαμε.ΤΟ Ελκωδη δεν το ειχα ξανακουσει.παντως η κολποσκοπηση δε θα βοηθησει στην αντιμετωπιση να σταματησει το αιμα.εμενα με laser sto ιατρειο του μου το εκανε δεν πονεσα.

Δεν εχω παιδακι αν και το θελω πολυ.Ψαχνω να βρω ενα γυναικολογο που να με κατευθυνει σωστα!Μιλησα με καποιον Τολιοπουλο ο οποιος ασχολειται με τα nk και με παρεπεμψε σε ενα γυναικολογο για να το ψαξουμε απο την αρχη.Θα δουμε.....!:?:Αυριο το μεσημερι εχω ραντεβου με το νεο γιατρο.

 

Εύχομαι να πάμε ολα καλα και σύντομα με ενα μωράκι :P Κολποσκόπηση έκανα για να εξεταστώ λεπτομέρειακα κ να εντοπίσουμε γιατι εχω αίμα μετα την επαφή..όσον αφορά για γιατρό εννοείται ότι θα αλλάξω και γω!!!! Αν μη τι άλλο αυτά τα πράγματα συμβαίνουν στο σώμα μας κ θελουμε να ξέρουμε με ακρίβεια τι πρέπει να κάνουμε κ ο γιατρός να ασχολείται κ να ενδιαφέρετε κ όχι να μας κοιτάει στην τσέπη :mad::x εμένα μου λέει περίμενε κ έλα σε 3 μήνες πάλι για κόλποσκοπηση κτλ. ΕΛΕΟΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάμε ολα καλα και σύντομα με ενα μωράκι :P Κολποσκόπηση έκανα για να εξεταστώ λεπτομέρειακα κ να εντοπίσουμε γιατι εχω αίμα μετα την επαφή..όσον αφορά για γιατρό εννοείται ότι θα αλλάξω και γω!!!! Αν μη τι άλλο αυτά τα πράγματα συμβαίνουν στο σώμα μας κ θελουμε να ξέρουμε με ακρίβεια τι πρέπει να κάνουμε κ ο γιατρός να ασχολείται κ να ενδιαφέρετε κ όχι να μας κοιτάει στην τσέπη :mad::x εμένα μου λέει περίμενε κ έλα σε 3 μήνες πάλι για κόλποσκοπηση κτλ. ΕΛΕΟΣ!!!!!

 

Καμμιά άλλη πληροφορία;;;;

:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα!!Σημερα πηγα στον γυναικολογο μου και ανακαλυψα οτι εχω τραχηλιτιδα εδω και αρκετο καιρο.

Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι αφου κανω τεστ παπανικολαου και βγουν τα αποτελεσματα μετα θα πρεπει να κανω θεραπεια στο ιατρειο του με καποιο μηχανημα..εχει κανει καμια σας κατι τετοιο;κι αν ναι θελω να ρωτησω αν ποναει και τι ακριβως συμπεριλαμβανει αυτη η διαδικασια..;!

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2017 at 12:16 ΠΜ, ανωνυμος333 είπε:

Καλησπερα!!Σημερα πηγα στον γυναικολογο μου και ανακαλυψα οτι εχω τραχηλιτιδα εδω και αρκετο καιρο.

Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι αφου κανω τεστ παπανικολαου και βγουν τα αποτελεσματα μετα θα πρεπει να κανω θεραπεια στο ιατρειο του με καποιο μηχανημα..εχει κανει καμια σας κατι τετοιο;κι αν ναι θελω να ρωτησω αν ποναει και τι ακριβως συμπεριλαμβανει αυτη η διαδικασια..;!

 

http://www.iatronet.gr/ygeia/gynaikologia/article/29904/traxilitida-aities-symptwmata-kai-therapeia.html

 

Πώς είναι σίγουρος οτι θα κάνεις θεραπεια με μηχάνημα;;;

Τραχηλιτιδα είχα κ εγώ στο παρελθόν κ το αντιμετώπισα με αντιβίωση ,βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Μου κάνει εντύπωση οτι σου είπε κατευθείαν για θεραπεία με μηχάνημα στο ιατρείο του.

Σε περιπτώσεις HPV κάνουν αποξεση,δεν ξέρω αν εντασσεσαι σε αυτήν την περίπτωση.Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία ξέρω ότι είναι από ενοχλητικό μέχρι κ να πονάς αλλά αυτο εξαρτάται κ απο την αντοχή που έχει κάποιος στον πόνο.

 

 

Πάντως είδες τουλάχιστον ότι δεν οφειλόταν σε εγκυμοσύνη..Να βλέπεις τα πράγματα με ψυχραιμία :-P

 

 [link check 2022]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Τι θεραπεια σου ειπε να κανεις;πως λεγεται και με τι μηχανημα ακριβως;;

Εξηγησε μας λιγο.Εγω ειχα τραχηλιτιδα πριν πολλα χρονια,πριν ακομα κανω παιδι και δε θυμαμαι να εκανα θεραπεια με "μηχανημα"

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εξηγησε αναλυτικα να σου πω την αληθεια,απλα με εξετασε και ειδε την πληγη και μαλλον εκρινε οτι θελει θεραπεια με μηχανημα τι να πω..ειπε ομως οτι πρωτα θα κανω τεστ παπανικολαου να δουμε τα αποτελεσματα και μετα μαλλον θα κρινει τι θα κανουμε μετα..ισως να ηταν υποθετικο το "μηχανημα"

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω δυστυχως να σου απαντησω.παντως επειδη απ οτι καταλαβαινω μαλλον εισαι μικρη σχετικα σε ηλικια, μην αφηνεις αποριες μεσα σου.Ο γυναικολογος μας ειναι κατι πολυ προσωπικο και οφειλει να μας ενημερωνει και να μας εξηγει τα παντα....ο καταλληλος γιατρος για την καθεμια μας πρεπει να μας δινει αυτη τη σιγουρια και την ανεση.Οταν πας για το τεστ παπ ρωτησε  τον και μετα αν θελεις δωσε μας καποιες πληροφοριες γιατι εγω οπως σου ειπα δε θυμαμαι κατι τετοιο στη δικη μου περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοούσε κρυοπηξία; Παγώνει σε πολλές θερμοκρασίες τους προβληματικούς ιστούς και αποβάλλονται από τον οργανισμό για να ανανεωθούν. Δεν είναι τίποτα, 5 λεπτά υπόθεση, ούτε πόνος, ούτε ενόχληση. Απλώς έχεις μετά για καμιά 10αριά μέρες αυξημένες εκκρίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Eleni-thess είπε:

Δεν μπορω δυστυχως να σου απαντησω.παντως επειδη απ οτι καταλαβαινω μαλλον εισαι μικρη σχετικα σε ηλικια, μην αφηνεις αποριες μεσα σου.Ο γυναικολογος μας ειναι κατι πολυ προσωπικο και οφειλει να μας ενημερωνει και να μας εξηγει τα παντα....ο καταλληλος γιατρος για την καθεμια μας πρεπει να μας δινει αυτη τη σιγουρια και την ανεση.Οταν πας για το τεστ παπ ρωτησε  τον και μετα αν θελεις δωσε μας καποιες πληροφοριες γιατι εγω οπως σου ειπα δε θυμαμαι κατι τετοιο στη δικη μου περιπτωση

Αναμενω το επομενο ραντεβου για να κανω το τεσπ παπ και να μου εξηγησει αναλυτικα την διαδικασια και να  σας την πω κι εσας..

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μήπως εννοούσε κρυοπηξία; Παγώνει σε πολλές θερμοκρασίες τους προβληματικούς ιστούς και αποβάλλονται από τον οργανισμό για να ανανεωθούν. Δεν είναι τίποτα, 5 λεπτά υπόθεση, ούτε πόνος, ούτε ενόχληση. Απλώς έχεις μετά για καμιά 10αριά μέρες αυξημένες εκκρίσεις. 

Η αληθεια ειναι πως αυτο δεν το εχω ξανακουσει..θα ρωτησω τον γυναικολογο μου.

Ισως δεν ημουν και πολυ σαφης και φταιω εγω..η αληθεια ειναι οτι εχω μια πληγη στον τραχηλο η οποια ειναι σαν σχισμη και τρεχει αιμα..

Επεξεργάστηκαν by Eirini00
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...