Stami

Ο μικρός μου 14 μηνών τρώει λίγο και δεν παίρνει βάρος τους τελευταίους 3 μήνες...

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Τραχανά τρώει της φτιάχνω όπως κ ζυμαρικά τρώει. Τοστ όσες φορές της έφτιαξα δεν τρώει, ενώ σκέτο ψωμί το τρώει μια χαρά! Ναι η αλήθεια είναι ότι οι προτιμήσεις αλλάζουν. Εγώ αυτό που κάνω είναι να μην δώσω αυτό που δεν της αρέσει για κάποιο διάστημα κ μετά όταν το ξεχάσει το ξανά προσφέρω κ βλέπω αν το τρώει πάλι!

Ναι έτσι κάνω κι εγώ αν δω έντονη αντιπάθεια για φαγητό και μετά από μέρες το τρώει άνετα. Τι να πεις!

Πάντως ο τραχανάς (τον αναφέρω γιατί μου έχει λύσει τα χέρια για απογευματινό πολλές φορές) προσφέρεται με πολλούς τρόπους κ είναι θρεπτικός. Είτε άσπρος με λεμονακι, είτε με φρέσκια ντομάτα κ τυρακι της αρεσκείας σας, είτε βρασμενος σε ζωμο από μοσχάρι! Τα έχω δοκιμάσει όλα κ του αρέσουν πολύ του δικού μ! 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Ο τραχανάς είναι πιο θρεπτικός όταν προσφέρεται με κρέας ή λαχανικά. Αλλιώς είναι μια καλύτερη εκδοχή των μακαρονιών. :)

• Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Καλησπερα μανουλες...σας διαβαζω καιρο και χρειαζομαι τις γνωσεις σας!!εχω εναν μικρουλη 15 μηνων..τον τελευταιο μηνα σταματησε να τρωει τα παντα απο κει που ηταν καλοφαγο παιδακι..με αποτελεσμα απο 10.350 που ζυγιζε 2 μηνες πριν να εχει χασει μισο κιλο...αν δεν βελτιωθει το βαρος θα κανουμε εξετασεις...εχει περασει καποια κατι παρομιο.;;;

21 ώρες πρίν, Manoulamikrouli είπε:

Καλησπερα μανουλες...σας διαβαζω καιρο και χρειαζομαι τις γνωσεις σας!!εχω εναν μικρουλη 15 μηνων..τον τελευταιο μηνα σταματησε να τρωει τα παντα απο κει που ηταν καλοφαγο παιδακι..με αποτελεσμα απο 10.350 που ζυγιζε 2 μηνες πριν να εχει χασει μισο κιλο...αν δεν βελτιωθει το βαρος θα κανουμε εξετασεις...εχει περασει καποια κατι παρομιο.;;;

Καλησπέρα κ να σου ζήσει το παιδάκι σου. Κ στα 2 μου παιδάκια σε τέτοιες ηλικίες δεν έτρωγαν πολύ κ υπήρχε στασιμότητα βάρους, όχι όμως να χάσουν. Βέβαια εμένα ήταν κ λιγότερα κιλά οπότε χρειάζονταν λιγότερες θερμίδες για να διατηρηθούν στα κιλά τους. Λίγο η ζέστη, λίγο τα δόντια, λίγο το ότι περπατάνε κ καίνε περισσότερες θερμίδες, λίγο ότι κόβοντας τα πολτοποιημένα τρώνε μικρότερη ποσότητα πολλά μωράκια δεν παίρνουν βάρος. Βέβαια για να αποκλείσετε τπτ άλλο καλύτερα να κάνετε εξετάσεις όπως σου είπε κ η γιατρός

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Onar,
        Καλώς σας βρήκα! Η αφορμή για να ποστάρω κάτι μετά από χρόνια ανάγνωσης του φόρουμ,είναι η απόγνωσή της μητέρας που το παιδί της δεν σιτίζεται σωστά!
        Ο γιός μου είναι 20 μηνών 10 κιλά. Είναι η προσωποποίηση της χαράς αλλά και πολύ γκρινιάρης ! Από την αρχή της εισαγωγής τροφών ήταν δύσκολος .Παρέμεινε για αρκετούς μήνες στο καρότσι όταν τον ταιζα κ όχι στο καρεκλάκι φαγητού . (1ο λάθος μου)
        Στην συνέχεια όταν ξεκίνησε να σηκώνεται και άρχισα να τον βάζω στο καρεκλάκι φαγ.,σηκωνόταν όρθιος με συνεχή κίνδυνο πτώσης, οπότε το κατήργησα αμέσως. (2ο λάθος μου) Στην πορεία ταιζα στην στράτα με τραγουδάκια στο κινητό.(3η αλλαγή και λάθος) Τα βαρέθηκε αμέσως.
        Εως τους 10 μήνες η σίτηση σχετικά παλευόταν διότι δεν είχε ανεπτυγμένους τους μηχανισμούς αντίδρασης (λίγο τραγουδάκι και παιχνιδάκια που κουνιούνται,...) Γάλα έπινε ικανοποιητική ποσότητα. Έπαιρνε βάρος και ύψος κανονικά (πάντα όμως χαμηλές καμπύλες λόγω χαμηλού βαρούς στην γέννηση 2140γρ.)
        Εδώ και 10 μήνες και μετά την επιστροφή μου στην εργασία η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Κάθε ταισμα με τις γιαγιάδες και εμένα είναι γολγοθας. Μια ώρα πριν οργανώνουμε σκετς,αγοράζουμε καινούργια παιχνίδια μόνο για αυτό τον λόγο,πάμε κούνιες,κυνηγάμε γάτες,σβήνουμε κ ανάβουμε κεριά, και άλλα εκατομμύρια πράγματα. Μόνο έτσι θα φάει επαρκή ποσότητα φαγητού μεσημέρι και απόγευμα. Όταν προσπαθώ να τον δελεάσω να κάτσουμε στο τραπέζι, δεν πλησιάζει καν ή τρώει μια μπουκιά και φεύγει.Τον 14ο μήνα ξεκίνησε ποτήρι με καλαμάκι . Σταδιακά μείωνε την ποσότητα γάλακτος με το μπιμπερό. Απ'τον 17ο μήνα και μετά την επιστροφή μας από διακοπές,αρνούνταν το μπιμπερό και δεν δεχόταν το γάλα στο ποτήρι. Ούτε με σοκολάτα μέσα. Δεν πίνει άλλα υγρά (πορτοκαλάδες πχ) παρά μόνο νερό. Το έκοψε εντελώς το γάλα εδώ και 3 μήνες. Δόντια έχει μόνο 10 και πιστεύω ότι η μεγάλη χρήση πιπίλας έχει παίξει ρόλο. Θέλει όλη μέρα πιπίλα και νερό. Δεν πεινάει ποτέ (πιθανόν διότι πάντα τον προλαβαίνουμε). 
        Έχω κουραστεί τόσο πολύ από αυτό το άγχος που νομίζω ότι θα καταλήξω στο νοσοκομείο...

• Από my1stbaby,
        Κορίτσια έχω μια μπέμπα 13 μηνών και με έχει πιάσει άγχος με το θέμα φαγητό.  Να πω ότι για μεγάλο διάστημα έπινε μητρικό, εδώ και λίγους μήνες όχι πια, εισάγαμε τα αλεσμένα φρούτα και φαγητά από 6 μηνών και , εδώ και κάμποσο καιρό προσπαθούμε να φύγουμε από αυτά, δίνοντας κομματάκια φαγητό.  Τώρα πίνει το πρωί γάλα σκόνη, μετά τρώει ή μισοτρώει τη φρουτόκρεμα αλλά όταν φτάνει η ώρα του φαγητού δεν θέλει καν να το δοκιμάσει . Μόλις πάω να βάλω κουταλιά στο στόμα, σηκώνει ταχέρια και την απομακρύνει και αν επιμείνω αρχίζει κλάμα.  Ο καιρός όμως περνάει και φαγητό δεν τρώει. Στην αρχή νόμιζα ότι μπορεί να έχει πρόβλημα κατάποσης αλλά βλέπωότι αν της δώσω ψίχα ψωμάκι το τρώει μια χαρά, το ίδιο και με το τσουρέκι φυσικα΄που είναι γλυκό και καμιά φορά με κανένα μπισκοτάκι.  Τι λέτε; Λέτε να απομακρύνει το φαγητό απλά επειδή ξέρει ότι δεν είναι νόστιμο μιας και δοκίμασε γλυκά φαγητά οπότε τη πάτησα; Πάντως είναι ίσως πάνω από 1 μήνας που γίνεται αυτό με το φαγητό και φοβάμαι για αναιμία.  Σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω το δύσκολο δρομο, δηλαδή μια μέρα να της δώσω φρουτόκρεμα και μετά όταν έρθει η ώρα του φαγητού να επιμένω και αν δεν φάει να κοιμηθεί νηστική.  Τι λέτε;
      • Από mitsi1,
        Καλησπερα σας...Η μπεμπουλα μου ειναι 10 μηνων και 3 εβδομαδων περιπου. Γενικα ηταν ενα μωρο πολυ φαγανο, ποτε δεν αντιμετωπισαμε προβλημα στη σιτιση, τα εφαγε ολα με τη μια. Απο την αρχη που εισαγαμε τις στερεες τροφες στον 5ο μηνα ολα πηγαν πολυ καλα. Τωρα και μισο μηνα περιπου αρνειται να φαει τη φρουτοκρεμα. Δεν ανοιγει καν το στομα της να τη δοκιμασει. Καταλαβαινει οτι ειναι φρουτοκρεμα, αφου χθες το απογευμα που της την εκανα και δεν την εφαγε, της εκανα αμεσως μετα φαριν λακτε και εκει που ειχε ερμητικα κλειστο το στομα το ανοιξε αμεσως και εφαγε τη μιση. Εχετε καμια ιδεα πώς να το χειριστω;;; Σημερα της εκανα ετοιμη φρουτοκρεμα και εφαγε με ζορισμα και πολυ πιεση 10 κουταλιες. Με εχει αγχωσει πολυ το θεμα αυτο αφου τα φρουτα ειναι πολυ σημαντικα και δε θελω με τιποτα να παραδωσω τα οπλα και να σταματησει να τρωει. Βαζω διαφορα φρουτα μεσα, μιραντα για να γλυκανει τιποτα. Βαζω φαρινα τιποτα. Δεν ανοιγει το στομα να δοκιμασει καν. καμια ιδεα;;; Δεν πινουμε και χυμο πορτοκαλι που ξερω οτι μερικες μανουλες δινουν ξεχωριστα απο τα φρουτα γιατι εχουμε αλλεργια στο πορτοκαλι, γεμιζουμε σπυρια. και δεν εχουμε φαει ακομα αυγο, αρα της δινω γαλα οταν δεν τρωει τα φρουτα.
      • Από TOYL,
        δεν ξερω τι να κανω!δεν τρωει καθολου φρουτα!εχω ενα κοριτσακι 8 μηνων εχω δοκιμασει τα παντα δεν τρωει τιποτα!τα αλεθω τρωει 2-3 κουταλιεσ και εαν τα φαει μετα το βαζω στο μπουκαλι με χυμο πορτοκαλι πινει 2-3 γουλιες μετα το παιρνω και το κανω κρεμα με την μπισκοτοκρεμα !!!!!!!στο τελος πινει γαλα! τι να κανω!!!!βεβαια ειναι και η λυση τις ετοιμης φρουτοκρεμας σε σκονη μια φορα την εδωσα και το εφαγε!αλλα να παρατησω τα φρεσκα????δεν μου παει η καρδια!αλλα απο το τιποτα!!!!!!!!!βεβαια σε λιγο καιρο ξεκιναμε τα καλοκαιρινα φρουτα ισως κατι γινει!αλλα μεχρι τοτε!!!!!την γνωμη σασ θελω!!!!!!!!!!!!ευχαριστω
      • Από marigoulio,
        ο μικρος μου μολις 6 μιση μηνων αρνηται να φαει το κοτοπουλο με καροτο και κολοκυθι!ενω ειναι πολυ καλοφαγο παιδακι και δεν αντιμετωπισα προβλημα ουτε στην φρουτοκρεμα ουτε στην κρεμα τωρα στο φαγητο αστα να πανε!επι 5 λεπτα ειχε το φαγητο στην γλωσσα και δεν το καταπινε!τι να κανω?η παιδιατρος μου ειπε να μην του δωσω φαγητο για μερικες μερες?να του βαλω με το κοτοπουλο αρακα που ειναι πιο γλυκος?καμια ιδεα κοριτσια?ευχαριστω
        !