Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο μικρός μου 14 μηνών τρώει λίγο και δεν παίρνει βάρος τους τελευταίους 3 μήνες...


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Τραχανά τρώει της φτιάχνω όπως κ ζυμαρικά τρώει. Τοστ όσες φορές της έφτιαξα δεν τρώει, ενώ σκέτο ψωμί το τρώει μια χαρά! Ναι η αλήθεια είναι ότι οι προτιμήσεις αλλάζουν. Εγώ αυτό που κάνω είναι να μην δώσω αυτό που δεν της αρέσει για κάποιο διάστημα κ μετά όταν το ξεχάσει το ξανά προσφέρω κ βλέπω αν το τρώει πάλι!

Ναι έτσι κάνω κι εγώ αν δω έντονη αντιπάθεια για φαγητό και μετά από μέρες το τρώει άνετα. Τι να πεις!

  Πάντως ο τραχανάς (τον αναφέρω γιατί μου έχει λύσει τα χέρια για απογευματινό πολλές φορές) προσφέρεται με πολλούς τρόπους κ είναι θρεπτικός. Είτε άσπρος με λεμονακι, είτε με φρέσκια ντομάτα κ τυρακι της αρεσκείας σας, είτε βρασμενος σε ζωμο από μοσχάρι! Τα έχω δοκιμάσει όλα κ του αρέσουν πολύ του δικού μ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο τραχανάς είναι πιο θρεπτικός όταν προσφέρεται με κρέας ή λαχανικά. Αλλιώς είναι μια καλύτερη εκδοχή των μακαρονιών. :)

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα μανουλες...σας διαβαζω καιρο και χρειαζομαι τις γνωσεις σας!!εχω εναν μικρουλη 15 μηνων..τον τελευταιο μηνα σταματησε να τρωει τα παντα απο κει που ηταν καλοφαγο παιδακι..με αποτελεσμα απο 10.350 που ζυγιζε 2 μηνες πριν να εχει χασει μισο κιλο...αν δεν βελτιωθει το βαρος θα κανουμε εξετασεις...εχει περασει καποια κατι παρομιο.;;;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Manoulamikrouli είπε:

Καλησπερα μανουλες...σας διαβαζω καιρο και χρειαζομαι τις γνωσεις σας!!εχω εναν μικρουλη 15 μηνων..τον τελευταιο μηνα σταματησε να τρωει τα παντα απο κει που ηταν καλοφαγο παιδακι..με αποτελεσμα απο 10.350 που ζυγιζε 2 μηνες πριν να εχει χασει μισο κιλο...αν δεν βελτιωθει το βαρος θα κανουμε εξετασεις...εχει περασει καποια κατι παρομιο.;;;

Καλησπέρα κ να σου ζήσει το παιδάκι σου. Κ στα 2 μου παιδάκια σε τέτοιες ηλικίες δεν έτρωγαν πολύ κ υπήρχε στασιμότητα βάρους, όχι όμως να χάσουν. Βέβαια εμένα ήταν κ λιγότερα κιλά οπότε χρειάζονταν λιγότερες θερμίδες για να διατηρηθούν στα κιλά τους. Λίγο η ζέστη, λίγο τα δόντια, λίγο το ότι περπατάνε κ καίνε περισσότερες θερμίδες, λίγο ότι κόβοντας τα πολτοποιημένα τρώνε μικρότερη ποσότητα πολλά μωράκια δεν παίρνουν βάρος. Βέβαια για να αποκλείσετε τπτ άλλο καλύτερα να κάνετε εξετάσεις όπως σου είπε κ η γιατρός

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...