Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο μικρός μου 14 μηνών τρώει λίγο και δεν παίρνει βάρος τους τελευταίους 3 μήνες...


Recommended Posts

Γειά σας,

 

Έχω ένα μικρακι 14 μηνών, όπου βλέπει το κουτάλι και το βάζει στα πόδια...

Του αρέσει να δοκιμάζει από τα πιάτα αλλά να κάτσει να φαει, με τίποτα.. Γίνεται μάχη..

Από την άλλη θηλάζω ακόμα και προσπαθώ σιγά σιγά να το σταματήσω, μήπως και ζητήσει να φαει κανονικά...

Το μπουκάλι με γάλα δεν το θέλει καθόλου..γενικα το ξένο γάλα και του φτιάχνω το πρωί κρέμα με γάλα παστεριωμένο, νιφάδες και λίγο μελι.. Φρούτα του αρέσουν κυρίως να τα μασάει,αλλά μικρές ποσότητες κι έτσι του φτιάχνω και φρουτόκρεμα..φαί κανονικό, ψιλοαλεσμενο παθαίνει σοκ...Συν της άλλης βγάζει δόντια κι έχει γκρίνια..Φυσικό νομίζω...Δεν μπορώ να τον αφήσω χωρίς φαί , μου φαίνεται τρελό...

Στο μεταξύ ζυγιζει 7,800 και είναι 74 εκατοστά τους τελευταίους 3 μήνες..

Είναι φυσιολογικό...;;; Εχετε παρόμοια προβλήματα εσείς;;;

Ευχαριστώ πολύ

Σταμυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Stami, καλημέρα

Για τα του βάρους καλύτερα να τα συζητήσεις με το γιατρό σας. Μετά τον πρώτο χρόνο, πάντως, ξέρω ότι το βάρος δεν ανεβαίνει όπως όταν ήταν βρέφος το παιδί, καθώς τώρα κινείται συνεχώς και καταναλώνει πολλές θερμίδες. Τι σας λέει επ' αυτού, και τι προτείνει για το γεγονός ότι δεν τρώει;

Εσύ δεν έχεις καταφέρει να εντοπίσεις κανένα φαγητό στο οποίο να έχει προτίμηση;

Εντάξει, το γάλα ας το τρώει με τη μορφή κρέμας που του δίνεις, εαν κατ΄αυτόν τον τρόπο το καταναλώνει. Επίσης, σε περίπτωση που έχεις διαπιστώσει ότι για παράδειγμα δεν του αρέσουν οι αλεσμένες τροφές (αν κατάλαβα καλά από το μήνυμά σου), δεν υπάρχει πρόβλημα, ας του δίνεις "κανονικό" φαγητό.

Λες ότι του αρέσει να δοκιμάζει από τα πιάτα σας, μήπως να έβαζες σε δικό σου πιάτο το φαγητό του και να τον "ξεγελούσες" κατ' αυτόν τον τρόπο;

Καρεκλάκι φαγητού έχετε; Σε ρωτάω γιατί η κόρη μου αν δεν καθίσει στο καρεκλάκι της δύσκολα τρώει, επειδή την έχουμε μάθει σε αυτή τη "ρουτίνα", κι αν δεν κάτσει δεν αντιλαμβάνεται ότι είναι ώρα γεύματος (αν δεν τη βάλουμε εκεί, καταλήγουμε να την κυνηγάμε με το κουτάλι στο χέρι και να μην τρώει).

Μήπως να δοκίμαζες να αλλάξεις τον τρόπο μαγειρέματος των γευμάτων του; Να αλλάξεις συνταγές, να βάλεις άλλα υλικά; Σα μωρό έτρωγε κανονικά τις στερεές τροφές-κρέμες του; Εγώ έχω βιώσει παρόμοια κατάσταση όταν ξεκινήσαμε τις στερεές, και δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω περάσει για 5,5 μήνες (αλλά λίγο πριν γίνει 1 χρόνου, ευτυχώς άλλαξε το παιδί, και τρώει τα πάντα).

Γιαουρτάκι, σνακ, τοστ, αυγό, χειροποίητα μπισκοτάκια και κέικ; Τίποτα βρε παιδί μου!?!?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Έχω ένα μικρακι 14 μηνών, όπου βλέπει το κουτάλι και το βάζει στα πόδια...

Του αρέσει να δοκιμάζει από τα πιάτα αλλά να κάτσει να φαει, με τίποτα.. Γίνεται μάχη..

Από την άλλη θηλάζω ακόμα και προσπαθώ σιγά σιγά να το σταματήσω, μήπως και ζητήσει να φαει κανονικά...

Το μπουκάλι με γάλα δεν το θέλει καθόλου..γενικα το ξένο γάλα και του φτιάχνω το πρωί κρέμα με γάλα παστεριωμένο, νιφάδες και λίγο μελι.. Φρούτα του αρέσουν κυρίως να τα μασάει,αλλά μικρές ποσότητες κι έτσι του φτιάχνω και φρουτόκρεμα..φαί κανονικό, ψιλοαλεσμενο παθαίνει σοκ...Συν της άλλης βγάζει δόντια κι έχει γκρίνια..Φυσικό νομίζω...Δεν μπορώ να τον αφήσω χωρίς φαί , μου φαίνεται τρελό...

Στο μεταξύ ζυγιζει 7,800 και είναι 74 εκατοστά τους τελευταίους 3 μήνες..

Είναι φυσιολογικό...;;; Εχετε παρόμοια προβλήματα εσείς;;;

Ευχαριστώ πολύ

Σταμυ

 

Γεια σου, Στάμυ! Τα παιδάκια μας έχουν ακριβώς ίδια ηλικία. Για το βάρος του δεν ξέρω να σου πω, δεν θυμάμαι, αλλά μπορείς εύκολα να δεις αν είναι στα φυσιολογικά πλαίσια από το βιβλιάριο υγείας του (στις καμπύλες που έχει στις πίσω σελίδες).

 

Περάσαμε κι εμείς μια παρόμοια φάση το καλοκαίρι, όπου για πολύ καιρό δεν έτρωγε τίποτα. Η παιδίατρος μου είχε πει τότε ότι είτε είναι από τα δόντια, είτε από τη μετάβαση στις στερεές τροφές είτε από το ότι πήγαμε διακοπές στο χωριό και άλλαξε περιβάλλον. Μια φάση είναι, πρέπει να κάνεις υπομονή και αργά ή γρήγορα θα περάσει. Εν τω μεταξύ να προσπαθείς να τρώει, έστω και 2-3 κουταλιές. Μην το αφήνεις.

 

Επίσης θα σου πω ότι και ο δικός μου δεν κάθεται (ακόμα και τώρα) να φάει. Το καρεκλάκι φαγητού το μισεί (το κατέβασα στην αποθήκη), έκλαιγε και χτυπιόταν όποτε τον έβαζα εκεί, άσε που εν τέλει δεν έτρωγε. Τώρα τρώμε εν κινήσει, παίζοντας, στο σαλόνι, και κυνηγώντας τον γενικώς γύρω γύρω. Το ξέρω, είναι πολύ κουραστικό, αλλά είναι ο μόνος τρόπος με τον οποίο τρώει κανονικά, οπότε κάνω υπομονή μέχρι να καταλάβει ότι καθόμαστε στην καρεκλίτσα μας και τρώμε. Δεν ήθελα να τον πιέσω με το καρεκλάκι του φαγητού για να δει το φαγητό σαν παιχνίδι και να αναπτύξει μια καλή σχέση, και όχι να βλέπει πχ πιάτο και να κλαίει. Ο δικός σου όμως μπορεί να λατρέψει το καρεκλάκι.

 

Επιπλέον, για ένα διάστημα ήθελε και ο δικός μου να τρώει μόνο από τα πιάτα μας. Αυτό που κάναμε ήταν να μεταφέρουμε τα φαγητά από την κουζίνα στο τραπεζάκι του σαλονιού και να τρώμε εκεί, οπότε του έδινα ξώφαλτσα μερικές μπουκιές.

 

Ως προς τα αλεσμένα, ο δικός μου ξαφνικά μόνος του σταμάτησε απότομα να τα θέλει. Ενώ πχ όταν ήταν μικρός του έφτιαχνα φρουτόκρεμα, τώρα δε θέλει ούτε να τη δει μπροστά του. Του αρέσει όμως να κρατάει τη μπανάνα στο χεράκι του και να τη δαγκώνει. Δίνε του ό,τι μπορείς στο χεράκι του (φρούτα, κριτσίνια, μπισκότα κλπ) και τα υπόλοιπα σε μικρές μπουκιές ή πατημένα με το πιρούνι (πχ το μεσημεριανό). Μάλλον κι ο δικός σου δεν τα θέλει αλεσμένα. Υπομονή κάνε και θα τη βρείτε την άκρη. Προσπάθησε να καταλάβεις τι αρέσει στο παιδί σου και τι όχι και να προσαρμοστείς όσο μπορείς σε αυτά.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τρεις μήνες είναι αρκετοί για να έχετε το ίδιο βάρος και ύψος. Ο/η παιδίατρος τι λέει γι'αυτό; Έχετε μετρήσει σίδηρο; Η έλλειψη σιδήρου φέρνει ανορεξία. Μιλήστε με τον παιδίατρο γι'αυτό γιατί σίγουρα δεν παίρνουν βάρος και ύψος όπως μωρά, αλλά τρεις μήνες στάσιμο είναι νομίζω πολύ.

 

Περιστασιακές αφαγίες σε αυτές τις ηλικίες είναι φυσιολογικές, ειδικά τα δόντια μπορεί να κάνουν ένα παιδάκι να σφραγίσει το στόμα του!

Στην ηλικία που είναι δεν χρειάζεται να δώσεις σκόνη, φρέσκο λίγων ημερών κατσικίσιο ή αγελαδινό είναι μια χαρά. Αν τρώει γιαούρτι ή τυριά μη σε ανησυχεί. Η διακοπή του θηλασμού δεν θα έχει αποτέλεσμα στην όρεξή του, άσε που ακόμα το παιδί παίρνει πολύτιμα θρεπτικά στοιχεία, πολύ σημαντικό αν δεν τρώει καλά.

 

Μην επιμένεις με αλεσμένα, ειδικά αν δε τα θέλει το παιδί, είναι αρκετά μεγάλο πια για να διαχειριστεί κομμάτια. Με το να του δίνεις αλεσμένα, το κρατάς πίσω. Και φυσικά δεν είναι ίδια η ποσότητα που θα φάει σε κομμάτια, θα είναι πολύ μικρότερη αλλά ποιοτικά πολύ καλύτερη. 14 μηνών μπορεί να τρώει ότι και εσείς, απλά προσέχουμε το αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Έχω ένα μικρακι 14 μηνών, όπου βλέπει το κουτάλι και το βάζει στα πόδια...

Του αρέσει να δοκιμάζει από τα πιάτα αλλά να κάτσει να φαει, με τίποτα.. Γίνεται μάχη..

Από την άλλη θηλάζω ακόμα και προσπαθώ σιγά σιγά να το σταματήσω, μήπως και ζητήσει να φαει κανονικά...

Το μπουκάλι με γάλα δεν το θέλει καθόλου..γενικα το ξένο γάλα και του φτιάχνω το πρωί κρέμα με γάλα παστεριωμένο, νιφάδες και λίγο μελι.. Φρούτα του αρέσουν κυρίως να τα μασάει,αλλά μικρές ποσότητες κι έτσι του φτιάχνω και φρουτόκρεμα..φαί κανονικό, ψιλοαλεσμενο παθαίνει σοκ...Συν της άλλης βγάζει δόντια κι έχει γκρίνια..Φυσικό νομίζω...Δεν μπορώ να τον αφήσω χωρίς φαί , μου φαίνεται τρελό...

Στο μεταξύ ζυγιζει 7,800 και είναι 74 εκατοστά τους τελευταίους 3 μήνες..

Είναι φυσιολογικό...;;; Εχετε παρόμοια προβλήματα εσείς;;;

Ευχαριστώ πολύ

Σταμυ

 

Νομίζω πως είναι πάρα πολύ καλό που τουλάχιστον θέλει να δοκιμάζει τα φαγητά. Το να το κυνηγάς γύρω γύρω στο σπίτι με ένα κουτάλι την ώρα που παίζει θεωρώ πως είναι κακή ιδέα, όπως και να το ξεγελάς για να ανοίξει το στόμα. Θα πρότεινα να καθήσετε στο τραπέζι και φάτε μαζί, το ίδιο φαγητό όποτε είναι εφικτό. Μπορείς άνετα να του δώσεις και κουτάλι/πιρούνι για να παίξει, να πειραματιστεί και να δοκιμάσει να φάει με τον τρόπο που το κάνουν "οι μεγάλοι". Περιόρισε σιγά σιγά τα αλεσμένα, επίτρεψε στο παιδί να πιάνει το φαγητό με τα χέρια ή να χρησιμοποιεί μόνο του το κουτάλι, με λίγη βοήθεια και καθοδήγηση στην αρχή, και άφησέ το να λερώνεται (οι σαλιάρες από σιλικόνη με "πιατάκι" στο τέλος εμάς μας βόλεψαν πολύ). Είναι προτιμότερο να λερώνεται αλλά να απολαμβάνει τη διαδικασία με αποτέλεσμα να κάθεται λίγο παραπάνω στο τραπέζι, ενώ παράλληλα μαθαίνει να τρώει, παρά να στρεσάρεστε και οι δύο όταν έρχεται η ώρα του φαγητού. Τέλος, άφησέ το να φάει όσο θέλει και μην το ζορίζεις για παραπάνω. Η πίεση, νομίζω ειδικά σε αυτή την ηλικία, δεν αποδίδει. Ίσα ίσα φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα.

Αν το δεις χαλαρά και αφήσεις κάποια πρωτοβουλία στο παιδί, κυρίως ως προς το πόσο και πώς θα φάει (με τα χέρια ή με το πιρούνι), νομίζω πως θα δεις βελτίωση. Είστε και σε ηλικία που μπορείτε να φάτε σχεδόν όλα τα νόστιμα φαγητά, οπότε αξιοποίησέ το. Αν δεν έχετε πολλά δόντια μη σε απασχολεί, απλώς ό,τι φτιάχνεις θα το κόβεις μπουκίτσες που θα μπορεί να διαχειριστεί.

Τώρα περί βάρους/ύψους, κατανοώ τον προβληματισμό. Η γνώμη του παιδιάτρου σας ποιά είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

 

Έχω ένα μικρακι 14 μηνών, όπου βλέπει το κουτάλι και το βάζει στα πόδια...

Του αρέσει να δοκιμάζει από τα πιάτα αλλά να κάτσει να φαει, με τίποτα.. Γίνεται μάχη..

Από την άλλη θηλάζω ακόμα και προσπαθώ σιγά σιγά να το σταματήσω, μήπως και ζητήσει να φαει κανονικά...

Το μπουκάλι με γάλα δεν το θέλει καθόλου..γενικα το ξένο γάλα και του φτιάχνω το πρωί κρέμα με γάλα παστεριωμένο, νιφάδες και λίγο μελι.. Φρούτα του αρέσουν κυρίως να τα μασάει,αλλά μικρές ποσότητες κι έτσι του φτιάχνω και φρουτόκρεμα..φαί κανονικό, ψιλοαλεσμενο παθαίνει σοκ...Συν της άλλης βγάζει δόντια κι έχει γκρίνια..Φυσικό νομίζω...Δεν μπορώ να τον αφήσω χωρίς φαί , μου φαίνεται τρελό...

Στο μεταξύ ζυγιζει 7,800 και είναι 74 εκατοστά τους τελευταίους 3 μήνες..

Είναι φυσιολογικό...;;; Εχετε παρόμοια προβλήματα εσείς;;;

Ευχαριστώ πολύ

Σταμυ

Κανεις ωραίο φαγητο με κοτόπουλακι κόκκινη σάλτσουλα και τέτοια ;

Αυτο για κάποιο λόγο εχει άσχημη εμπειρια - μήπως το πιέσες κάποια στιγμη;

Προσπαθησε να του αποσπάσεις την προσοχή έστω και με τηλεόραση έστω για λιγο και βαλε λιγη (αποδεδειγμένα καλή) σάλτσα στην γλωσσα του.... Συνέχιζε μέχρι να διαπιστώσει οτι του δινεις ειναι νόστιμο και καλύτερο απο το στήθος...

Link to comment
Share on other sites

Για το ύψος και το βάρος νομίζω παίζει ροτο να μην έχει πέσει σε καμπύλες. Αν από μωράκι ήταν μικροκαμωμένος και είστε κι εσείς οκ. Εμένα τόσα κιλά και εκατοστά ήταν γύρω στους 6 μήνες και τα δυο.

Για το φαγητό νομίζω ότι η Πουλχερία έχει δίκιο. Θέλει μάλλον να αυτονομηθείτε. Βάλε το φαγητό σε πλαστικό πιατάκι πάρε πλαστικά κουταλοπιρουνα κοψτα μικρά κομματάκια κι άφησε τον στο κρεκλακι να φάει μόνος του. Όχι πίεση, νεύρα και άγχος λειτοργουν 100% ανασταλτικά.

Link to comment
Share on other sites

stami τα μικρα όπως προειπωθηκε περνουν διαστήματα αφαγιας, δοκιμασε και αλλα φαγητα η προσπαθησε να τον ξεγελάς με κατι άλλο και αν του δινεις μπουκιες πχ παραμυθι, παιδικο στην τηλεοραση κτλ

 

Για να πω την αληθεια το υψος/βαρος του μικρου μου φαινονται παρα πολύ λιγα για την ηλικια του,ειδικα για αγορι. Εμενα 4,5 μηνων ειναι 73 εκατοστα ο γιος μου, καλο θα ηταν να το συζητήσεις με τον παιδιατρο σου. Ελεγξε και εσυ τις καμπύλες του να δεις αν ηταν μικροκαμωμένος από μωρο.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αχ γλυκειά μου @Stami σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα ίδια περίπου περναω κ εγώ.. Έχω μία μικρούλα που είναι ολιγοφαγη.. Πριν 20 μέρες που ήταν 15 μηνών αλλά επειδή είναι πρόωρη είναι σαν να ήταν 14 μηνών ζύγιζε 6950 και 71,5 πόντους. 25 μέρες πριν το ζύγισμα αυτό ήταν 6880 και 70,5 πόντους. Τώρα έχω ραντεβού την παρασκευή για να ελεγξω πάλι βάρος αλλά νομίζω ότι δεν έβαλε όπως την ζυγιζω στο σπίτι.. Κοψαμε κ τον προηγούμενο μήνα τελείως το αλεσμένο μεσημεριανό κ τρώει πολύ μικρότερη ποσότητα. Αυτό που κάνω εγώ είναι  να της δίνω ανά 1 ώρα το πολύ συνέχεια κάτι στο χέρι για να τρώει, είτε ψωμάκι, είτε κριτσινια είτε κουλουράκια είτε κέικ. Δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα αλλά το κάνω γιατί μεσημεριανό κ βραδινό τρώει το πολύ 20 κουταλάκια κ δεν πίνει καθόλου γάλα.. Ελπίζω μεγαλώνοντας  να καλυτερεψουν τα πράγματα κ για εσάς κ για εμάς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, *Sonia* είπε:

Συγγνώμη για την άσχετη ερώτηση...

Σου έχει πει η /ο παιδίατρός σου οτι μπορεις να δώσεις μέλι σε αυτήν την ηλικία?

 

Βάση ΚΕΕΛΠΝΟ και ΠΟΥ το μέλι δίνεται μετά τον 1ο χρόνο ζωής με εισαγωγή.

 

πρίν από 22 λεπτά , mama16 είπε:

Αχ γλυκειά μου @Stami σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα ίδια περίπου περναω κ εγώ.. Έχω μία μικρούλα που είναι ολιγοφαγη.. Πριν 20 μέρες που ήταν 15 μηνών αλλά επειδή είναι πρόωρη είναι σαν να ήταν 14 μηνών ζύγιζε 6950 και 71,5 πόντους. 25 μέρες πριν το ζύγισμα αυτό ήταν 6880 και 70,5 πόντους. Τώρα έχω ραντεβού την παρασκευή για να ελεγξω πάλι βάρος αλλά νομίζω ότι δεν έβαλε όπως την ζυγιζω στο σπίτι.. Κοψαμε κ τον προηγούμενο μήνα τελείως το αλεσμένο μεσημεριανό κ τρώει πολύ μικρότερη ποσότητα. Αυτό που κάνω εγώ είναι  να της δίνω ανά 1 ώρα το πολύ συνέχεια κάτι στο χέρι για να τρώει, είτε ψωμάκι, είτε κριτσινια είτε κουλουράκια είτε κέικ. Δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα αλλά το κάνω γιατί μεσημεριανό κ βραδινό τρώει το πολύ 20 κουταλάκια κ δεν πίνει καθόλου γάλα.. Ελπίζω μεγαλώνοντας  να καλυτερεψουν τα πράγματα κ για εσάς κ για εμάς!

 

Έχει πέσει καμπύλη ή την ακολουθεί κανονικά? 

Για τα σνακ που της δίνεις στο χεράκι επειδή σου τρώει λίγο μεσημεριανό, έχε στο νου σου πως αυτό μπορεί να γίνει ένας φαύλος κύκλος. Δηλαδή όσο τρώει ψωμοειδή (που σε όλα τα μικρά αρέσουν) θα σου τρώει και λιγότερο φαγητό. Και επειδή η μικρούλα σου είναι ολιγόφαγη, πιστεύω πως κάθε μπουκιά πρέπει να μετράει, να έχει τις βιταμίνες της. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , marakiz είπε:

 

Βάση ΚΕΕΛΠΝΟ και ΠΟΥ το μέλι δίνεται μετά τον 1ο χρόνο ζωής με εισαγωγή.

 

 

Έχει πέσει καμπύλη ή την ακολουθεί κανονικά? 

Για τα σνακ που της δίνεις στο χεράκι επειδή σου τρώει λίγο μεσημεριανό, έχε στο νου σου πως αυτό μπορεί να γίνει ένας φαύλος κύκλος. Δηλαδή όσο τρώει ψωμοειδή (που σε όλα τα μικρά αρέσουν) θα σου τρώει και λιγότερο φαγητό. Και επειδή η μικρούλα σου είναι ολιγόφαγη, πιστεύω πως κάθε μπουκιά πρέπει να μετράει, να έχει τις βιταμίνες της. 

Καμπύλη δεν έχει πέσει γιατί είναι εκτός καμπυλών στο βάρος από πάντα σχεδόν!!! :-P  απλα εκει που ηταν 700γρ κατω τους τελευταιους 2-3 μηνες πηγε 1 κιλο κατω. Σνακ της δίνω όλη την ώρα γιατί τις πρώτες μέρες δεν της έδινα κ φαγητό μ έτρωγε την ίδια ποσότητα με τώρα που της δίνω. Γενικά της δίνω ανά 1 ώρα αλλά πριν το μεσημεριανό κ το βραδινό αφήνω να περάσουν 2-2,5 ώρες. Όντως μπορεί να μην είναι καλό αυτό που κάνω αλλά μόνο έτσι τρώει λίγο περισσότερο.. Γενικά της αρέσει να τα πιάνει όλα στα χέρια, να μην την ταιζω εγώ. Εσύ τι θα έκανες στη θέση μου αν σε βάρος ήταν κάτω του φυσιολογικού και δεν έτρωγε ποσότητα και όσο δεν έτρωγε έπεφτε όλο περισσότερο σε κιλά?? Θα επεμενες απλά στα φρούτα κ στα λαχανικά ώσπου να μάθει να τρώει περισσότερο? Ποια είναι η συμβουλή σου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

ΚΕσύ τι θα έκανες στη θέση μου αν σε βάρος ήταν κάτω του φυσιολογικού και δεν έτρωγε ποσότητα και όσο δεν έτρωγε έπεφτε όλο περισσότερο σε κιλά?? Θα επεμενες απλά στα φρούτα κ στα λαχανικά ώσπου να μάθει να τρώει περισσότερο? Ποια είναι η συμβουλή σου?

 

Θα σου πω τι νομίζω ότι θα έκανα γιατί δεν είμαι στη θέση σου, σε καταλαβαίνω όμως (όσο μπορώ) ότι όλο αυτό σε προβληματίζει και με το δίκιο σου. Θα έδινα σίγουρα ψωμοειδή για να βοηθήσει στις θερμίδες, όμως θα προσπαθούσα τα σνακ της να έχουν κάποια καλή διατροφική αξία μέσα με πρώτο και καλύτερο το κρέας. Πχ, έχεις δοκιμάσει να της βάλεις σε μάφινς όλα αυτά που πιθανόν δεν τρώει?? Κιμά, βραστό κοτόπουλο, οποιοδήποτε κρέας βασικά, τυριά αλλά και λαχανικά. Ακόμα και το ίδιο το φαγητό που δεν έφαγε το μεσημέρι, να το αναμείξεις με αυγό και αλεύρι και να φτιάξεις στα γρήγορα μάφινς ή να το προσφέρεις σε μορφή ομελέτας αν το τρώει έτσι. Νομίζω αυτό θα έκανα, θα  έφτιαχνα συχνά και θα πρόσφερα συνέχεια. Και όσο έτρωγε. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , marakiz είπε:

 

Θα σου πω τι νομίζω ότι θα έκανα γιατί δεν είμαι στη θέση σου, σε καταλαβαίνω όμως (όσο μπορώ) ότι όλο αυτό σε προβληματίζει και με το δίκιο σου. Θα έδινα σίγουρα ψωμοειδή για να βοηθήσει στις θερμίδες, όμως θα προσπαθούσα τα σνακ της να έχουν κάποια καλή διατροφική αξία μέσα με πρώτο και καλύτερο το κρέας. Πχ, έχεις δοκιμάσει να της βάλεις σε μάφινς όλα αυτά που πιθανόν δεν τρώει?? Κιμά, βραστό κοτόπουλο, οποιοδήποτε κρέας βασικά, τυριά αλλά και λαχανικά. Ακόμα και το ίδιο το φαγητό που δεν έφαγε το μεσημέρι, να το αναμείξεις με αυγό και αλεύρι και να φτιάξεις στα γρήγορα μάφινς ή να το προσφέρεις σε μορφή ομελέτας αν το τρώει έτσι. Νομίζω αυτό θα έκανα, θα  έφτιαχνα συχνά και θα πρόσφερα συνέχεια. Και όσο έτρωγε. 

Αυτό με το μαφιν είναι μία πολύ καλή ιδέα και ομολογώ ότι δεν της έχω φτιάξει.. Μήπως έχεις κάποια καλή συνταγή γιατί δεν έχω φτιάξει ποτέ?? Ομελέτα της δινω, τρώει απλά μικρή ποσότητα. Γενικά της αρέσει να δοκιμάζει αλλά βαριέται εύκολα, δεν θέλει να τρώει τα ίδια αλλά ποικιλία. Η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνω πολύ καλά τις μαμαδες που μπορεί να με κατακρίνουν για ότι δίνω στη μικρή κ εγώ το ίδιο θα έκανα. Πριν να γεννησω ήθελα να δίνω γενικά για σνακ φρούτα, λαχανικά όπως αγγουράκι μπρόκολο κλπ, ψωμί με ταχίνι κ μέλι, γιαουρτακι με μέλι σαν επιδόρπιο κλπ αλλά τώρα που έχω ένα παιδάκι που δεν τρώει προσπαθώ να της δώσω οτιδήποτε που μπορεί να της αρέσει για να μην πέσει σε βάρος.. Κ εννοείται ότι ήμουν ενάντια στις σοκολάτες, κρουασάν κλπ.. Κ τώρα βέβαια είμαι αλλά δεν είμαι απόλυτη.. Ξέρω ότι κάποια στιγμή θα φάει λίγο κ τέτοια, απλά δεν θέλω να τα έχει σε καθημερινή βάση!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Αυτό με το μαφιν είναι μία πολύ καλή ιδέα και ομολογώ ότι δεν της έχω φτιάξει.. Μήπως έχεις κάποια καλή συνταγή γιατί δεν έχω φτιάξει ποτέ?? Ομελέτα της δινω, τρώει απλά μικρή ποσότητα. Γενικά της αρέσει να δοκιμάζει αλλά βαριέται εύκολα, δεν θέλει να τρώει τα ίδια αλλά ποικιλία. Η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνω πολύ καλά τις μαμαδες που μπορεί να με κατακρίνουν για ότι δίνω στη μικρή κ εγώ το ίδιο θα έκανα. Πριν να γεννησω ήθελα να δίνω γενικά για σνακ φρούτα, λαχανικά όπως αγγουράκι μπρόκολο κλπ, ψωμί με ταχίνι κ μέλι, γιαουρτακι με μέλι σαν επιδόρπιο κλπ αλλά τώρα που έχω ένα παιδάκι που δεν τρώει προσπαθώ να της δώσω οτιδήποτε που μπορεί να της αρέσει για να μην πέσει σε βάρος.. Κ εννοείται ότι ήμουν ενάντια στις σοκολάτες, κρουασάν κλπ.. Κ τώρα βέβαια είμαι αλλά δεν είμαι απόλυτη.. Ξέρω ότι κάποια στιγμή θα φάει λίγο κ τέτοια, απλά δεν θέλω να τα έχει σε καθημερινή βάση!

 

Βρε δεν σε κατακρίνω, αν είναι δυνατόν!! 

Γράφεις κάτι σημαντικό για το παιδί σου και σου προτείνω λύσεις!

Κρουασάν και λοιπά δεν έχουν καμία μα καμία θερμιδική αξία. Κι ο φαύλος κύκλος που δημιουργείται είναι να μαθαίνει σε αυτές τις γεύσεις και να μην του αρέσουν άλλες. Εγώ δηλαδή σιγά μην έτρωγα κρέας ή λαχανικά αν μπορούσα να τρώω καθημερινά σοκολατένιες γεύσεις. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω? 

 

Θα σου δώσω μια απλή συνταγή για αλμυρά μάφινς με τυρί και λαχανικά και με βάση αυτή θα παίξεις με ότι υλικό θέλεις/προτιμά η μικρή σου.

 

1 κούπα αλεύρι γοχ, 2 αυγά, μισή κούπα γάλα, 50γρ βούτυρο, ότι λαχανικό θέλεις σουρωμένο κάπως (λιωμένο εντελώς αν δεν του αρέσει, μικρά κομματάκια αν του αρέσει κι αν θες το προβράζεις ελάχιστα), ότι τυράκι έχεις/θέλεις. Ανακατεύεις αλεύρι με λαχανικά και τυρί σε ένα μπολ. Σε άλλο μπολ χτυπάς τα αυγά, το γάλα και το βούτυρο. Ενώνεις τα δυο μείγματα και ανακατεύεις καλά. Βάζεις σε φορμάκια για μάφινς και ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο στον αέρα στους 180 για μισή ώρα περίπου. Βάζεις αν θες μια οδοντογλυφίδα και αν είναι στεγνή πάει να πει ότι είναι οκ. 

 

Για φαγητό που περίσσεψε μπορείς να βάλεις πχ το βρασμένο κοτόπουλο να χτυπήσεις ένα αβγό και να το ρίξεις από πάνω, έτσι έχεις εύκολα ένα αβγομάφιν.

Ή μπορείς να βάλεις το φαγητό που περίσσεψε σε ένα μπολ, να προσθέσεις αβγό, τυράκι (αν του πηγαίνει), λίγο γιαουρτάκι,  αλεύρι όσο πάρει, να το ανακατέψεις και πάλι να έχεις τσακ μπαμ ένα αλμυρό μάφιν όπου δεν θα πηγαίνει χαμένο το μεσημεριανό.

Ή να πάρεις το περισσευούμενο φαγητό και να το προσθέσεις σε ομελέτα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, marakiz είπε:

 

Βρε δεν σε κατακρίνω, αν είναι δυνατόν!! 

Γράφεις κάτι σημαντικό για το παιδί σου και σου προτείνω λύσεις!

Κρουασάν και λοιπά δεν έχουν καμία μα καμία θερμιδική αξία. Κι ο φαύλος κύκλος που δημιουργείται είναι να μαθαίνει σε αυτές τις γεύσεις και να μην του αρέσουν άλλες. Εγώ δηλαδή σιγά μην έτρωγα κρέας ή λαχανικά αν μπορούσα να τρώω καθημερινά σοκολατένιες γεύσεις. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω? 

 

Θα σου δώσω μια απλή συνταγή για αλμυρά μάφινς με τυρί και λαχανικά και με βάση αυτή θα παίξεις με ότι υλικό θέλεις/προτιμά η μικρή σου.

 

1 κούπα αλεύρι γοχ, 2 αυγά, μισή κούπα γάλα, 50γρ βούτυρο, ότι λαχανικό θέλεις σουρωμένο κάπως (λιωμένο εντελώς αν δεν του αρέσει, μικρά κομματάκια αν του αρέσει κι αν θες το προβράζεις ελάχιστα), ότι τυράκι έχεις/θέλεις. Ανακατεύεις αλεύρι με λαχανικά και τυρί σε ένα μπολ. Σε άλλο μπολ χτυπάς τα αυγά, το γάλα και το βούτυρο. Ενώνεις τα δυο μείγματα και ανακατεύεις καλά. Βάζεις σε φορμάκια για μάφινς και ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο στον αέρα στους 180 για μισή ώρα περίπου. Βάζεις αν θες μια οδοντογλυφίδα και αν είναι στεγνή πάει να πει ότι είναι οκ. 

 

Για φαγητό που περίσσεψε μπορείς να βάλεις πχ το βρασμένο κοτόπουλο να χτυπήσεις ένα αβγό και να το ρίξεις από πάνω, έτσι έχεις εύκολα ένα αβγομάφιν.

Ή μπορείς να βάλεις το φαγητό που περίσσεψε σε ένα μπολ, να προσθέσεις αβγό, τυράκι (αν του πηγαίνει), λίγο γιαουρτάκι,  αλεύρι όσο πάρει, να το ανακατέψεις και πάλι να έχεις τσακ μπαμ ένα αλμυρό μάφιν όπου δεν θα πηγαίνει χαμένο το μεσημεριανό.

Ή να πάρεις το περισσευούμενο φαγητό και να το προσθέσεις σε ομελέτα. 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, φαίνονται πολύ ωραίες οι συνταγές, ελπίζω να αρέσουν κ στην μικρή.. Όντως τα κρουασάν κλπ είναι κενές θερμίδες οπότε τα αποφεύγω κ εγώ απλά αν τύχει στο μέλλον δεν θα είμαι τελείως αρνητική για να φάει κάποια φορά γιατί παλιά ήμουν απόλυτη κ πλέον δεν είμαι έτσι!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αχ γλυκειά μου @Stami σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα ίδια περίπου περναω κ εγώ.. Έχω μία μικρούλα που είναι ολιγοφαγη.. Πριν 20 μέρες που ήταν 15 μηνών αλλά επειδή είναι πρόωρη είναι σαν να ήταν 14 μηνών ζύγιζε 6950 και 71,5 πόντους. 25 μέρες πριν το ζύγισμα αυτό ήταν 6880 και 70,5 πόντους. Τώρα έχω ραντεβού την παρασκευή για να ελεγξω πάλι βάρος αλλά νομίζω ότι δεν έβαλε όπως την ζυγιζω στο σπίτι.. Κοψαμε κ τον προηγούμενο μήνα τελείως το αλεσμένο μεσημεριανό κ τρώει πολύ μικρότερη ποσότητα. Αυτό που κάνω εγώ είναι  να της δίνω ανά 1 ώρα το πολύ συνέχεια κάτι στο χέρι για να τρώει, είτε ψωμάκι, είτε κριτσινια είτε κουλουράκια είτε κέικ. Δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα αλλά το κάνω γιατί μεσημεριανό κ βραδινό τρώει το πολύ 20 κουταλάκια κ δεν πίνει καθόλου γάλα.. Ελπίζω μεγαλώνοντας  να καλυτερεψουν τα πράγματα κ για εσάς κ για εμάς!

Όταν λες δεν πίνει γάλα εννοείς κανένα είδος γάλακτος; Έχεις δοκιμάσει διάφορα; Τρώει αλλά γαλακτοκομικά; Πάντως 20 κουταλακια δε μου φαίνονται λίγα, εμένα μπορεί να τρώει κ λιγότερα. Βάζε μπόλικο λαδακι στο φαγητο, δίνε της πληρη τυριά κ γιαούρτια με μέλι ή με φρούτα, αβοκάντο με αυγο κ τυρακι γκουντα, μπανάνα με μέλι κ κανέλα, τα μαφινς που λέει η @marakiz -btw, thanks για τις συνταγες- αυγοφετες με μελι, ομελετες με λαχανικά ή κοτόπουλο κ κιτρινο τυρί. Μη δίνεις κέικ κ κρουασάν γιατί μετά δε θα τρώει τπτ από φαγητό θα θέλει μόνο τέτοια κ μπορεί να δεις να παίρνει βάρος προσωρινα αλλά μακροπρόθεσμα θα ταλαιπωρηθείς.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Όταν λες δεν πίνει γάλα εννοείς κανένα είδος γάλακτος; Έχεις δοκιμάσει διάφορα; Τρώει αλλά γαλακτοκομικά; Πάντως 20 κουταλακια δε μου φαίνονται λίγα, εμένα μπορεί να τρώει κ λιγότερα. Βάζε μπόλικο λαδακι στο φαγητο, δίνε της πληρη τυριά κ γιαούρτια με μέλι ή με φρούτα, αβοκάντο με αυγο κ τυρακι γκουντα, μπανάνα με μέλι κ κανέλα, τα μαφινς που λέει η @marakiz -btw, thanks για τις συνταγες- αυγοφετες με μελι, ομελετες με λαχανικά ή κοτόπουλο κ κιτρινο τυρί. Μη δίνεις κέικ κ κρουασάν γιατί μετά δε θα τρώει τπτ από φαγητό θα θέλει μόνο τέτοια κ μπορεί να δεις να παίρνει βάρος προσωρινα αλλά μακροπρόθεσμα θα ταλαιπωρηθείς.

Της έχω δώσει διάφορα γάλατα και φρέσκο κ κατσικίσιο κ με μέλι μέσα κ σε δημητριακά, αλλά δεν πίνει.. Γενικά βέβαια υγρά δεν πίνει πολλά. Κ νερό που θα πιει πίνει μία μία γουλιτσα κ σιγά σιγά, δεν το κατεβάζει μονορουφι. Η αλήθεια είναι ότι 20 κουταλάκια από φαγητό αν έπινε και 2 ποτήρια την ημέρα γάλα θα ήταν καλά κ θα έβαζε κ κανονικά βάρος πιστεύω γιατί θα έπαιρνε συν 300 θερμίδες επιπλέον. Κασερια κ τέτοια πάλι δεν τρώει, με το που θα τα βάλει στο στόμα τα φτύνει κατευθείαν. Γιαουρτακι τρώει λίγο όχι πολύ βέβαια, τυρί μόνο σε πίτα και της δίνω la vas quirit και φιλαδελφεια. Αυγό τρώει μόνο όταν έχει όρεξη όχι συνέχεια! Μπανάνα με μέλι κ κανέλα θα της δοκιμασω τώρα το απόγευμα αν είναι! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , mama16 είπε:

Της έχω δώσει διάφορα γάλατα και φρέσκο κ κατσικίσιο κ με μέλι μέσα κ σε δημητριακά, αλλά δεν πίνει.. Γενικά βέβαια υγρά δεν πίνει πολλά. Κ νερό που θα πιει πίνει μία μία γουλιτσα κ σιγά σιγά, δεν το κατεβάζει μονορουφι. Η αλήθεια είναι ότι 20 κουταλάκια από φαγητό αν έπινε και 2 ποτήρια την ημέρα γάλα θα ήταν καλά κ θα έβαζε κ κανονικά βάρος πιστεύω γιατί θα έπαιρνε συν 300 θερμίδες επιπλέον. Κασερια κ τέτοια πάλι δεν τρώει, με το που θα τα βάλει στο στόμα τα φτύνει κατευθείαν. Γιαουρτακι τρώει λίγο όχι πολύ βέβαια, τυρί μόνο σε πίτα και της δίνω la vas quirit και φιλαδελφεια. Αυγό τρώει μόνο όταν έχει όρεξη όχι συνέχεια! Μπανάνα με μέλι κ κανέλα θα της δοκιμασω τώρα το απόγευμα αν είναι! 

Α και πίτα είναι καλή ιδέα, της δίνω κ εγώ τυροπιτα της μαμάς μου κ την καταβροχθίζει! Γιαούρτι με μέλι μπας κ της αρέσει, αν έχεις δώσει ξηρούς καρπούς στη μπανάνα μπορείς να ρίξεις εκτός από μέλι κ τριμμένο καρύδι ή αμύγδαλο ή φουντούκι, όπως κ στο γιαούρτι. Αυγό εμένα το τρώει μόνο ομελέτα κ αυγοφετες γι αυτό σου τα πρότεινα. Δοκίμασε να βράσεις βρωμη με γάλα κ να ρίξεις λίγο μέλι ή σταφίδες για πρωινό ή απογευματινό. Επίσης ανθότυρο τρώει η δικιά μου πολύ. Λες η πρώτη βδομάδα του Δεκεμβρίου να τα κάνει κακοφαγα;:P

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Α και πίτα είναι καλή ιδέα, της δίνω κ εγώ τυροπιτα της μαμάς μου κ την καταβροχθίζει! Γιαούρτι με μέλι μπας κ της αρέσει, αν έχεις δώσει ξηρούς καρπούς στη μπανάνα μπορείς να ρίξεις εκτός από μέλι κ τριμμένο καρύδι ή αμύγδαλο ή φουντούκι, όπως κ στο γιαούρτι. Αυγό εμένα το τρώει μόνο ομελέτα κ αυγοφετες γι αυτό σου τα πρότεινα. Δοκίμασε να βράσεις βρωμη με γάλα κ να ρίξεις λίγο μέλι ή σταφίδες για πρωινό ή απογευματινό. Επίσης ανθότυρο τρώει η δικιά μου πολύ. Λες η πρώτη βδομάδα του Δεκεμβρίου να τα κάνει κακοφαγα;:P

χαχαχα μάλλον η πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβριου είναι η δυσκολότερη!! :-P δυστυχώς αυτές τις κρεμουλες δεν τις τρώει καθολου... Ούτε καν ρυζόγαλο! Ξηρούς καρπούς δεν έχω βάλει ακόμα.. Κ το μέλι στους 15 μήνες μου είπε η γιατρός να το δώσω! Εσένα πόσο βάρος παίρνει το μήνα???

Link to comment
Share on other sites

Καθολου κατακριτεα δ ειναι αυτα που κανεις

Απλα οπως ειπε κ η μαρακιζ κανε το καθε σνακ θρεπτικο

Βαλε παρπανω λαδι η καλο βουτυρο στο φαγητο.δωσε αβοκαντο,ταχινι

Ομελετα κ αυγοφετες ειναι πολυ καλη ιδεα για το αυγο

Κ στην ομελετα βαζεις τυρι,πιπεριες,μπροκολο,κοτοπουλο,σπανακι

Τριμμενη παρμεζανα οπου ταιριαζει,μασκαρπονε που ειναι ωραιο γλυκο κ παχυντικο μαλακο τυρι,φετα που μπορεις λιγο να την ξαλμυριζεις

Πχ κριτσινια με σπανακι,η κολοκυθακι η καροτο κ παρμεζανα

Κεικ η κουλουρακια με μελι κ ταχινι.με αποξηραμενα φρουτα.με μηλο,σταφιδες,αβοκαντο,μπανανα

Ρυζογαλο δ τρωει,οποτε φανταζομαι ουτε κρεμα με βρωμη,με γαλα καρυδας η αμυγδαλου;

Μπιφτεκια,ειτε κιμα,ειτε λαχανικων.τα περισσοτερα παιδακια τα προτιμανε γτ μππρουν να τρωνε μονα

Πιτες φυσικα

Κ σμουθις με γιαουρτι κ φρουτα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Καθολου κατακριτεα δ ειναι αυτα που κανεις

Απλα οπως ειπε κ η μαρακιζ κανε το καθε σνακ θρεπτικο

Βαλε παρπανω λαδι η καλο βουτυρο στο φαγητο.δωσε αβοκαντο,ταχινι

Ομελετα κ αυγοφετες ειναι πολυ καλη ιδεα για το αυγο

Κ στην ομελετα βαζεις τυρι,πιπεριες,μπροκολο,κοτοπουλο,σπανακι

Τριμμενη παρμεζανα οπου ταιριαζει,μασκαρπονε που ειναι ωραιο γλυκο κ παχυντικο μαλακο τυρι,φετα που μπορεις λιγο να την ξαλμυριζεις

Πχ κριτσινια με σπανακι,η κολοκυθακι η καροτο κ παρμεζανα

Κεικ η κουλουρακια με μελι κ ταχινι.με αποξηραμενα φρουτα.με μηλο,σταφιδες,αβοκαντο,μπανανα

Ρυζογαλο δ τρωει,οποτε φανταζομαι ουτε κρεμα με βρωμη,με γαλα καρυδας η αμυγδαλου;

Μπιφτεκια,ειτε κιμα,ειτε λαχανικων.τα περισσοτερα παιδακια τα προτιμανε γτ μππρουν να τρωνε μονα

Πιτες φυσικα

Κ σμουθις με γιαουρτι κ φρουτα

Είναι ωραίες οι επιλογές που προτεινεις, ελπίζω να τα τρώει.. Ταχίνι κ αβοκάντο δυστυχώς προς το παρόν δεν της αρέσει. Γάλα καρύδας κ αμυγδάλου δεν έχω δοκιμάσει.. Μακάρι να της αρέσουν..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Είναι ωραίες οι επιλογές που προτεινεις, ελπίζω να τα τρώει.. Ταχίνι κ αβοκάντο δυστυχώς προς το παρόν δεν της αρέσει. Γάλα καρύδας κ αμυγδάλου δεν έχω δοκιμάσει.. Μακάρι να της αρέσουν..

Τραχανά έχεις δοκιμασει?  Ζυμαρικά? Τοστ? Στην αρχή και μένα δεν τα ήθελε αλλά εγώ συνεχίζα να προσφέρω. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τραχανά έχεις δοκιμασει?  Ζυμαρικά? Τοστ? Στην αρχή και μένα δεν τα ήθελε αλλά εγώ συνεχίζα να προσφέρω. 

Τραχανά τρώει της φτιάχνω όπως κ ζυμαρικά τρώει. Τοστ όσες φορές της έφτιαξα δεν τρώει, ενώ σκέτο ψωμί το τρώει μια χαρά! Ναι η αλήθεια είναι ότι οι προτιμήσεις αλλάζουν. Εγώ αυτό που κάνω είναι να μην δώσω αυτό που δεν της αρέσει για κάποιο διάστημα κ μετά όταν το ξεχάσει το ξανά προσφέρω κ βλέπω αν το τρώει πάλι!

Link to comment
Share on other sites

 

Αντί για la vas quirit, προτίμησε babybel. Μοιάζουν στη γεύση αλλά είναι πολύ καλύτερο ποιοτικά.

Ψωμοειδή, μακαρονοειδή και ζάχαρες (θα το ξαναπώ κι ας είμαι κουραστική) να δίνετε με μέτρο, είναι τροφές εθιστικές που συνηθίζονται και όταν ερχόμαστε σε στενή επαφή, αναζητάμε μόνο αυτές. Όχι μόνο τα μωρά, όλοι μας. 

Σου προτείνει πάρα πάρα πολύ ωραία πράγματα η Βίκυ.

Εσύ φτιάχνεις και προσφέρεις συνέχεια. Κι ότι τρώει.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...