Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χριστουγεννιάτικη ατζέντα - έξοδοι


Recommended Posts

Να μαζέψουμε τι είναι υπόψη μας όσον αφορά τις φετινές γιορτές;

 

Ξεκινάω με κάποιες ιδέες για μεγαλύτερα παιδάκια.

 

  • Βόλτα στην Αθήνα: Φέτος στις περιοχές γύρω από το Σύνταγμα, μοιάζει ο κόσμος πιο κεφάτος σε σχέση με όλα τα χρόνια της κρίσης, ή έτσι νομίζω. Αξίζει μια βολτίτσα στα μαγαζιά. Για παιδιά δεν έχει φέτος κάτι ιδιαίτερο ο Δήμος από όσο είδαμε. Εμείς χαζεύουμε λίγο στο Public ή στον Εθνικό κήπο. Στο City Link έχει μαζεμένο ωραίο κόσμο, λίγα παιδιά και καλά κάνουν :rolleyes: και έχει μια γωνίτσα στολισμένη με το σπιτάκι του Αγίου Βασίλη. Είναι καλύτερα χωρίς παιδιά, ραντεβού με το σύζυγο.
     
  • Πλανητάριο σε συνδυασμό με κάποια εκδήλωση στο ΚΠΙ Σταύρος Νιάρχος. Δεν είναι κοντά κοντά, αλλά περπατιέται. Η διαδραστική έκθεση στο Πλανητάριο πρέπει τώρα να είναι κλειστή για ανακαίνιση, αλλά έχει τα γνωστά προγράμματα προβολών
    http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=node&cnode=18
    http://www.snfcc.org/visitors-center/events/?lang=el
     
  • Το McArthur Glen κλασικά είναι φωτισμένο και στολισμένο όπως συνήθως τέτοιες μέρες. Τίποτα το ιδιαίτερα ενδιαφέρον εκτός από αυτό, αλλά το προτιμάει αρκετός κόσμος για βόλτα και έχει αρκετά ωραία ατμόσφαιρα.
     
    Γράψτε και εσείς τι παρατηρείτε σε εμπορικά και γενικώς εκδηλώσεις που μπορεί κάποιος να πάει βόλτα οικογενειακά. Στο Athens Heart υπάρχει παγοδρόμιο; Αξίζει; Στο Γκάζι;
     

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να πω την αληθεια ειμαι λιγο του πιο "οργανωμενου" αυτες τις μερες γιατι δεν μπορω τον πολυ κοσμο με κουραζει πολυ. Ασε που χανει η μανα το παιδι... Μ'αρεσει το θεατρο ή οι παραστασεις του μπαλετου. Την Κυριακη θα παμε στην Βασιλισσα του Χιονιου και θα σας πω εντυπωσεις. Την Κυριακη που μας περασε επισης, πηγαμε θεατρο στο "Μονο αν το πιστεψεις...!" ωραια παρασταση περναει ομορφα μηνυματα στα παιδια, καλο καστ και αρκετα καλα σκηνικα και κουστουμια. Για οποιον του αρεσει ομως ο κοσμος εχω ακουσει οτι και στο golden hall θα εχει διαφορα events. Οποιος ξερει να μας πει (να ξερω να μην παω!! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια ειμαι λιγο του πιο "οργανωμενου" αυτες τις μερες γιατι δεν μπορω τον πολυ κοσμο με κουραζει πολυ. Ασε που χανει η μανα το παιδι...

 

Μα για αυτό ανοίχτηκε και το τόπικ, για προτάσεις κλασικές και άλλες. Πράγματι, όποιος έχει ζήσει στο λεκανοπέδιο, θα έχει κάποια εμπειρία μποτιλιαρισμένος τις γιορτές ή κάπου που έχει παραπάνω από το ανεκτό για εκείνον συνωστισμό. Για αυτό και δεν ανέφερα το mall, που έχει και τα δύο τις γιορτές. Αν κάποιος θέλει το συνωστισμό, να ξέρει ότι με το αυτοκίνητο κάποιες μέρες αιχμής ενδέχεται να ταλαιπωρηθεί πολύ για πάρκινγκ μέσα στο κτίριο. Θα μποτιλιαριστεί απέξω μπαίνοντας και θα ιδρώσει να βρει πάρκινγκ μέσα. Σε κάποιους πάλι αρέσει ο χαμός μέσα στο mall και το επαναλαμβάνουν κάθε χρόνο! Στις μέρες με πολύ κόσμο δεν έχει τραπέζι να κάτσεις πουθενά εκτός από τα πιο ακριβά μαγαζιά και αυτά με λίστα αναμονής. Τρως τελικά κάτι πιο φαστφουντ στα σκαλάκια καθιστός όταν έχεις απογοητευτεί από το κυνήγι τραπεζιού. Γούστα είναι αυτά!

 

Η ευχάριστη εμπειρία που είχαμε πρόσφατα στο Κέντρο ήταν την Κυριακή που άνοιξαν τα μαγαζιά, ομολογώ δεν πάω πολύ συχνά, αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως ήταν ότι είχε "ωραίο κόσμο", συμπεραίνω ότι σημαντικό κομμάτι είχαν έρθει από επαρχία για τα χριστουγεννιάτικα ψώνια, άκουσα και κάτι κυπριακά. Αφού ο τουρισμός το καλοκαίρι πήγε καλά... Ας πάει και κάτι καλά! Δεν έχω σύγκριση από την ίδια εποχή ακριβώς από άλλες χρονιές, αλλά μου φάνηκε πράγματι ό,τι πιο "μη κρίση" έχω δει τα τελευταία χρόνια. Βέβαια υπάρχουν και τα γνωστά φαινόμενα που κάποια στιγμή κάποιος θα σου ζητήσει κάτι, που δεν εμφανίζονται στα malls. Πράγματι, η έξοδος στο λεκανοπέδιο είναι μια ρουλέτα και θέλει προσοχή να αποφεύγει κανείς την ταλαιπωρία, γιατί κάποια στέκια γίνονται της μόδας ανά εποχές και τραβάνε το μισό λεκανοπέδιο πάνω τους!

 

Για αυτό και από malls προτιμάμε εμείς το McArthur, αν και κάποια Χριστούγεννα με πολλές δραστηριότητες για παιδιά και ενώ έχει αχανή δωρεάν πάρκινγκ, παρκάραμε ένα Σάββατο σε κάτι χωράφια εκεί κοντά. Πρόσφατα δεν έχω δει τόσο κόσμο. Είναι ανοιχτό όμως και δεν συνωστίζεσαι στους χώρους του. Στο mall εκτός από αυτά που ήδη ανέφερα θα συνωστιστείς και στις σκάλες του για να πας από όροφο σε όροφο, τις εποχές του μεγάλου χαμού.

 

Οπότε βέβαια μπορούν να μπουν ιδέες όπως θέατρα, που τις κάνει κανείς και άλλες εποχές του χρόνου αν θέλει, για να γεμίσουν τώρα τις μέρες των σχολικών διακοπών.

 

Επίσης, γράψτε λίγα λόγια για τις εκδηλώσεις ανά την Ελλάδα.

 

Πχ, πριν δύο χρόνια μείναμε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από το μεγάλο χριστουγεννιάτικο χωριό της συμπρωτεύουσας, ήταν το καλύτερο και πιο καλαίσθητο από όλα όσα είχαμε πάει. Και του Πύργου των Ξωτικών στα Τρίκαλα συμπεριλαμβανομένου. Αν και αξίζει να πάει κανείς μια φορά εκεί και για χαβαλέ, αν το έχει με τις αποδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολειο του γιου μου εχουν κανονισει μια μερα μεσα στις γιορτες να τα πανε βολτα στην Τεχνοπολη στο Γκαζι.Πρωι εννοείται.Εχει παει καμια σας πρωι στην τεχνοπολη?Εχει κοσμο?Μου φαινεται λιγο καπως τέτοιες μερες να πανε στη ν Τεχνοπολη.Μιλαμε για τετράχρονα.Μη χαθει κανενα μεσα στον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω την αληθεια ειμαι λιγο του πιο "οργανωμενου" αυτες τις μερες γιατι δεν μπορω τον πολυ κοσμο με κουραζει πολυ. Ασε που χανει η μανα το παιδι... Μ'αρεσει το θεατρο ή οι παραστασεις του μπαλετου. Την Κυριακη θα παμε στην Βασιλισσα του Χιονιου και θα σας πω εντυπωσεις. Την Κυριακη που μας περασε επισης, πηγαμε θεατρο στο "Μονο αν το πιστεψεις...!" ωραια παρασταση περναει ομορφα μηνυματα στα παιδια, καλο καστ και αρκετα καλα σκηνικα και κουστουμια. Για οποιον του αρεσει ομως ο κοσμος εχω ακουσει οτι και στο golden hall θα εχει διαφορα events. Οποιος ξερει να μας πει (να ξερω να μην παω!! :lol: )

27 με 30 θα ειμαστε στην αθηνα με τη μικρη.θα μου προτινες καποια παιδικη

παρασταση η καποα μερη που θα μπορουσα να την παω να περασει καλα?και οποιος αλλος εχει να μου προτεινει θα με βοηθουσε πολυ

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολειο του γιου μου εχουν κανονισει μια μερα μεσα στις γιορτες να τα πανε βολτα στην Τεχνοπολη στο Γκαζι.Πρωι εννοείται.Εχει παει καμια σας πρωι στην τεχνοπολη?Εχει κοσμο?Μου φαινεται λιγο καπως τέτοιες μερες να πανε στη ν Τεχνοπολη.Μιλαμε για τετράχρονα.Μη χαθει κανενα μεσα στον κοσμο.

 

Εξαρτάται και τη μέρα, αλλά πόσο κόσμο να έχει μια καθημερινή πρωί; Εγώ θα ήθελα πολύ στη θέση σου να έπαιρνα εκείνη τη μέρα άδεια και να πήγαινα μαζί τους. Περνάνε αυτά τα χρόνια γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

27 με 30 θα ειμαστε στην αθηνα με τη μικρη.θα μου προτινες καποια παιδικη

παρασταση η καποα μερη που θα μπορουσα να την παω να περασει καλα?και οποιος αλλος εχει να μου προτεινει θα με βοηθουσε πολυ

 

Η παρασταση που ειδαμε ειναι πολυ ωραια για παιδακια στην ηλικια της μικρης σου, παιζεται στο θεατρο Αλικη στης Αμερικης και αυτο ειναι καλο γιατι ειναι ευκολοπροσβασιμο. Γενικα, καλες παραστασεις ανεβαζει και η Ρουγγερη. Επισης ακουσα και για τον "ευτυχισμενο πριγκιπα" που παιζεται στο Εθνικο αλλα δεν εχω ιδιαν αποψη. Το μπαλετο σας ενδιαφερει?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και τη μέρα, αλλά πόσο κόσμο να έχει μια καθημερινή πρωί; Εγώ θα ήθελα πολύ στη θέση σου να έπαιρνα εκείνη τη μέρα άδεια και να πήγαινα μαζί τους. Περνάνε αυτά τα χρόνια γρήγορα!

 

Μαζι τους δε θελω να παω.Εννοω αν είναι να παει με το σχολειο του δε θελω να μπλεχτω στη μεση.Αυτο που σκεφτομουν είναι μηπως δεν τον στειλω εκεινη τη μερα αλλα τους παω εγω και τους δυο μια μερα γιατι και ο μεγαλος το ακουσε και ζηλευει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολειο του γιου μου εχουν κανονισει μια μερα μεσα στις γιορτες να τα πανε βολτα στην Τεχνοπολη στο Γκαζι.Πρωι εννοείται.Εχει παει καμια σας πρωι στην τεχνοπολη?Εχει κοσμο?Μου φαινεται λιγο καπως τέτοιες μερες να πανε στη ν Τεχνοπολη.Μιλαμε για τετράχρονα.Μη χαθει κανενα μεσα στον κοσμο.

 

 

Μιλάς για το Christmas factory, αυτό έχει τώρα στην Τεχνόπολη. Επειδή έτυχε να βρεθώ μια χρονιά σαν εργαζόμενη εκεί, μπορώ να σου πω οτι τα πρωινά έχει ΜΟΝΟ σχολεία.Κ έκτός απο τους δασκάλους ήταν μαζί κ άτομο απο κει. Μπορεί να τύχει να έχει κ 2-3 σχολεία αλλά τα μοιράζουν σε διαφορετικά παιχνίδια ή εργαστήρια

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλάς για το Christmas factory, αυτό έχει τώρα στην Τεχνόπολη. Επειδή έτυχε να βρεθώ μια χρονιά σαν εργαζόμενη εκεί, μπορώ να σου πω οτι τα πρωινά έχει ΜΟΝΟ σχολεία.Κ έκτός απο τους δασκάλους ήταν μαζί κ άτομο απο κει. Μπορεί να τύχει να έχει κ 2-3 σχολεία αλλά τα μοιράζουν σε διαφορετικά παιχνίδια ή εργαστήρια

 

Ωραια...σ ευχαριστω πολύ για την πληροφορια:-P

Link to comment
Share on other sites

Η παρασταση που ειδαμε ειναι πολυ ωραια για παιδακια στην ηλικια της μικρης σου, παιζεται στο θεατρο Αλικη στης Αμερικης και αυτο ειναι καλο γιατι ειναι ευκολοπροσβασιμο. Γενικα, καλες παραστασεις ανεβαζει και η Ρουγγερη. Επισης ακουσα και για τον "ευτυχισμενο πριγκιπα" που παιζεται στο Εθνικο αλλα δεν εχω ιδιαν αποψη. Το μπαλετο σας ενδιαφερει?

εχεις καποιο τηλ απο το θεατρο αλικη;ολα με ενδιαφερουν

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιο τηλ απο το θεατρο αλικη;ολα με ενδιαφερουν

http://www.athinorama.gr/theatre/theater.aspx?id=2000028

 

Εμείς που το παιδί είναι ακόμα μικρούλι έχουμε αρκεστεί προς το παρόν μόνο σε εξωτερικές βόλτες στο κέντρο, και μας αρέσει πολύ. Ίσως την πάω στην Τεχνόπολη, κάποια ημέρα.

Μου είπαν και για την παράσταση Peter Pan on ice πολύ καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κεντρο δλδ για βολτα που προτινετε?

Niki81, εγώ είμαι πολύ του κέντρου γενικά (ανεξαρτήτως Χριστουγέννων).

Συνήθως παίρνω το μετρό, κατεβαίνω Σύνταγμα, και μετά μπαίνω στα στενάκια είτε προς Ομόνοια, είτε προς Πλάκα, είτε περπατάω προς Μοναστηράκι.

Το περασμένο Σάββατο απόγευμα πήγαμε μαζί με το παιδί, χαζέψαμε στο Σύνταγμα το στολισμό (ό,τι είχε τέλος πάντων, καμία σχέση με τις παλιές υπερπαραγωγές), μετά κατεβήκαμε Ερμού, και πήγαμε προς Πλάκα, βγήκαμε Ακρόπολη και πήραμε από εκεί το μετρό επιστροφής. Είναι όλα τα μαγαζιά στολισμένα (τόσο στην Ερμού, όσο και στα στενά) κι επικρατεί γενικώς ευχάριστη-γιορτινή ατμόσφαιρά.

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα πετύχει και μπάντα (νομίζω) του Δήμου στην πλατεία Συντάγματος που έπαιζαν και τραγουδούσαν Χριστουγεννιάτικα, κι όχι μόνο, τραγούδια (frank sinatra, κ.α.). Και φυσικά για όποιον θέλει υπάρχουν τα πολυκαταστήματα στα πέριξ, καφετέριες, ταχυφαγεία (με λουκουμάδες, φαλάφελ, brunch, κλπ. στην Αγίας Ειρήνης και στη γύρω περιοχή).

Link to comment
Share on other sites

Niki81, εγώ είμαι πολύ του κέντρου γενικά (ανεξαρτήτως Χριστουγέννων).

Συνήθως παίρνω το μετρό, κατεβαίνω Σύνταγμα, και μετά μπαίνω στα στενάκια είτε προς Ομόνοια, είτε προς Πλάκα, είτε περπατάω προς Μοναστηράκι.

Το περασμένο Σάββατο απόγευμα πήγαμε μαζί με το παιδί, χαζέψαμε στο Σύνταγμα το στολισμό (ό,τι είχε τέλος πάντων, καμία σχέση με τις παλιές υπερπαραγωγές), μετά κατεβήκαμε Ερμού, και πήγαμε προς Πλάκα, βγήκαμε Ακρόπολη και πήραμε από εκεί το μετρό επιστροφής. Είναι όλα τα μαγαζιά στολισμένα (τόσο στην Ερμού, όσο και στα στενά) κι επικρατεί γενικώς ευχάριστη-γιορτινή ατμόσφαιρά.

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα πετύχει και μπάντα (νομίζω) του Δήμου στην πλατεία Συντάγματος που έπαιζαν και τραγουδούσαν Χριστουγεννιάτικα, κι όχι μόνο, τραγούδια (frank sinatra, κ.α.). Και φυσικά για όποιον θέλει υπάρχουν τα πολυκαταστήματα στα πέριξ, καφετέριες, ταχυφαγεία (με λουκουμάδες, φαλάφελ, brunch, κλπ. στην Αγίας Ειρήνης και στη γύρω περιοχή).

 

Θα τους παω κι εγω καμια βολτα.Δε τους παω συχνα κεντρο γιατι εχω μια ανασφαλεια όταν είμαι με τα παιδια.Θελω να εχω μαζι αυτοκινητο ώστε ότι και να γινει να μπορω να τα βαλω στο αυτοκινητο να φυγουμε.Αλλα είναι ωραια στο κεντρο εχεις δικιο.Ζαππειο εχει τπτ γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το Κέντρο μας γοήτευε από τότε που ειχα τα παιδιά στο καρότσι, μετά το κάψανε, μετά πήρε λίγα χρόνια να αναστηθεί και όχι εντελώς! Υπήρχε και τόπικ εδώ που εξέφραζα την ανακούφισή μου για την ανάσταση και τότε δεν με πιστεύανε καν ότι ήρθε και ότι η Ερμού ήταν ακόμα ερείπια!

 

Τέλος πάντων, δεν έχει αναστηθεί εντελώς, αλλά έχει γωνιές ενδιαφέρουσες και κάποιες πιο ζωντανές από όσο υπήρξαν ποτέ. Βοήθησε και που το μέρος το είχαν ξεγράψει οι οικογένειες και το ξαναανακάλυψε πρώτη η νεολαία. Ένας λόγος που μου αρέσει είναι και αυτός, ότι έχει αρκετή νεολαία. Και βέβαια υπάρχει ρίσκο κάθε στιγμή στρίβοντας σε ένα στενό να δεις πάλι ερείπια. Για αυτό είναι και για τους σχετικά τολμηρούς. Πάντως φέτος είναι αρκετά ζωντανό και χαρούμενο σε σχέση με τα τελευταία χρόνια.

 

Εμείς προτιμάμε τον πεζόδρομο Ερμού-Μοναστηράκι και μετά κάτι γύρω εκεί στην Αδριανού κυρίως ή χάζεμα στο Μοναστηράκι ή Πλάκα ή για πιο μεγάλες βόλτες μέχρι Ακρόπολη. Στη διαδρομή στην Ερμού έχει ενδιαφέρον να σταθεί κανείς στο tiger, που έχει διάφορα μικροπράγματα για μεγάλους κυρίως, αλλά αρκετά χαρούμενα για να χαζεύουν τα παιδιά. Επίσης, το τμήμα φαγητού του Marks and Spencer λογικά θα έχει εορταστικό χρώμα για όσους έχουν άλυτο θέμα με τα Βρετανικά Χριστούγεννα. Έχει πολλά βρετανικά τρόφιμα, αρκετά τσιμπιμένα, αλλά ποιοτικά. Δεν έχω πάει φέτος.

 

Στην Πλάκα υπάρχει το μουσείο παιδικής τέχνης, αξίζει μια επίσκεψη. Το Παιδικό Μουσείο έχει μεταφερθεί πλέον σε άλλη περιοχή.

 

Το στενό της Αιόλου, όπως βγαίνεις από την Ερμού είναι γεμάτο τρέντι καφετέριες με νεολαία. Φαλαφέλ προτείνω να μη σταθείτε σε εκείνη την ουρά, αλλά στο άλλο, στο Fallafel Ηοuse στην Αθηνάς, νομίζω το έχει ένας Σύριος. Ειναι το ίδιο νόστιμο, νομίζω κιόλας, αλλά χωρίς ουρά.

 

Μοναστηράκι συνήθως είναι ευχάριστο, αλλά καμιά φορά έχει μεγάλες δόσεις βρωμιάς και αλητείας, μάλλον τα Χριστούγεννα θα το προσέχουν περισσότερο. Δηλαδή πραγματικά, κάποιες φορές δεν θέλω ούτε να ακουμπάω τα κουμπιά από τα εκδοτήρια εισητηρίων, η βρωμιά που υπάρχει είναι μεγάλη. Αν δείξεις προσοχή και το πετύχεις σε καλή μέρα, είναι ίσως το καλύτερο αξιοθέατο της Αθήνας σήμερα, από πλευράς της ζωντάνιας που μαζεύει με τη νεολαία. Έχει και ένα μεγάλο Μουστάκα για στάση και χάζεμα με τα παιδιά. Πεζόδρομος Ηφαίστου και Αδριανού, σε κάποια σημεία στο δεύτερο έχει φανταστική θέα της Ακρόπολης. Πλάκα βέβαια, πεζόδρομος στο Μουσείο Ακρόπολης πιο σπάνια, όταν έχουμε όρεξη για πολύ περπάτημα να κάνουμε στη διαδρομή. Έχει και μια μικρή παιδική χαρά στο Θησείο κολλητά με τον πεζόδρομο, για στάση. Άλλη φάση για μεγαλούτσικα παιδάκια και έξοδο παρέας είναι να συνοδεύσει κάποιος τα παιδιά για θέατρο, μουσείο ή οτιδήποτε και οι υπόλοιποι μεγάλοι να κάνουν κάτι για μεγάλους και μετά να συνεχίσουν μαζί τη βόλτα. Αυτό θα κάνει τα παιδάκια να νιώσουν πιο μεγάλοι και τους μεγάλους λιγότερο γονείς για λίγο!

 

Μπορείτε να χωθείτε και στου Ψυρρή και να χαζέψετε την κίνηση και ίσως να κάτσετε για καφέ ή φαγητό. Έχει κυρίως φαγάδικα.

 

Επίσης απέναντι από το σταθμό Ακρόπολη έχει έναν συμπαθητικό πεζόδρομο για στάση καφέ - σνακ και οι γύρω δρόμοι προς Πλάκα είναι από τις πιο ωραίες διαδρομές του Κέντρου.

 

Ο Δήμος Αθηναίων έβγαλε κατάλογο εκδηλώσεων για τις γιορτές. Τις πιο ενδιαφέρουσες μοιάζει να τις έχει μαζέψει φέτος στην Κλαυθμώνος, με συναυλίες.

 

http://www.cityofathens.gr/node/29401

 

Ωραία ατμόσφαιρα για χάζεμα, εκτός από το City Link που γράφτηκε παραπάνω, κοντά στο Σύνταγμα-Βουκουρεστίου έχει και στο πολυκατάστημα Attica που συγκεντρώνει ακριβές μάρκες κυρίως, αλλά και πιο νορμάλ μαγαζιά. Εκεί βέβαια δεν θα αντέξουν πολύ τα μικρά, για τις μαμάδες το λέω πιο πολύ. Γενικά συνδυάζουμε βόλτα σπαστά με αξιοθέατα για τα παιδιά όπως παιδικό μουσείο τώρα πια έμεινε μόνο το Μουσείο Παιδικής Τέχνης, Εθνικό Κήπο, Public το τμήμα με τα παιχνίδια και τα gadgets / games, Μουστάκα Μοναστηράκι και όλοι λιγο πολύ καλύπτονται. Τώρα που μεγάλωσαν προσπαθούμε να συντονιστούμε με άλλες οικογένειες σε βόλτα και φαγητό στο Κέντρο για να βγουν τα παιδιά από το σπίτι! Ακόμα ανέχονται να βγαίνουν μαζί μας.

 

Για πάρκινγκ σε μέρες που δεν έχει πολλή κίνηση, βρίσκουμε εύκολα στην πλευρά του Ζαππείου. Αν έχει κίνηση δεν το προτείνω να πάει κανείς με αυτοκίνητο. Αν περιμένεις κίνηση, πχ μια Κυριακή, νομίζω είναι ΟΚ να βρεις πάρκινγκ στο Ζάππειο, αλλά πρέπει να πας νωρίς νωρίς

 

Ως σταθμός άφιξης το Σύνταγμα είναι ΟΚ, σε βάζει σε ωραία διάθεση με το μεγαλείο του. Ως σταθμός αναχώρισης δεν τον προτείνω, έχει πολύ συνωστισμό και αφήνει άσχημη γεύση από τη βόλτα. Για αυτό και εμείς όπως έγραψε άλλο μέλος, αναχωρούμε από αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Από την πάνω μεριά η αλήθεια είναι ότι δεν πάω σχεδόν ποτέ. Έχω πάρα πολύ καιρό να πάω Ζάππειο.

Ωστόσο ένας συνάδελφος που μένει Μετς, ξέρω ότι κατεβαίνει πολύ συχνά με τα παιδιά του εκεί, και λέει ότι είναι ωραία. Δεν ξέρω αν έχει κάτι τώρα επίκαιρο-Χριστουγεννιάτικο εκεί.

Διάβαζα επίσης ένα άρθρο πρόσφατα για ένα καφέ-μπαρ-εστιατόριο στην Κολοκοτρώνη (Noel νομίζω) ότι έχει κάνει εντελώς "χριστουγεννιάτικη φάση" στη στοά που είναι.

 

Απλώς το κέντρο αυτές τις ημέρες (ακόμα και τις Κυριακές, και ειδικά αν είναι Κυριακή με μαγαζιά ανοιχτά και έχει καλό καιρό) όπως καταλαβαίνετε... είναι πήχτρα!

Link to comment
Share on other sites

Μοναστηράκι συνήθως είναι ευχάριστο, αλλά καμιά φορά έχει μεγάλες δόσεις βρωμιάς και αλητείας, μάλλον τα Χριστούγεννα θα το προσέχουν περισσότερο. Δηλαδή πραγματικά, κάποιες φορές δεν θέλω ούτε να ακουμπάω τα κουμπιά από τα εκδοτήρια εισητηρίων, η βρωμιά που υπάρχει είναι μεγάλη. Αν δείξεις προσοχή και το πετύχεις σε καλή μέρα, είναι ίσως το καλύτερο αξιοθέατο της Αθήνας σήμερα, από πλευράς της ζωντάνιας που μαζεύει με τη νεολαία. Έχει και ένα μεγάλο Μουστάκα για στάση και χάζεμα με τα παιδιά. Πεζόδρομος Ηφαίστου και Αδριανού, σε κάποια σημεία στο δεύτερο έχει φανταστική θέα της Ακρόπολης. Πλάκα βέβαια, πεζόδρομος στο Μουσείο Ακρόπολης πιο σπάνια, όταν έχουμε όρεξη για πολύ περπάτημα να κάνουμε στη διαδρομή. Έχει και μια μικρή παιδική χαρά στο Θησείο κολλητά με τον πεζόδρομο, για στάση.

Α, άμα φτάσαμε Μοναστηράκι (:lol:) έχει και δύο πολύ ωραία καφέ-εστιατόρια σε δύο κτίρια γύρω από την Πλατεία με πανοραμική θέα (Α for Athens και 360ο) στην ταράτσα και τους τελευταίους ορόφους.

(edit: βέβαια είμαι λίγο εκτός θέματος... δεν είναι και πολύ Χριστουγεννιάτικα αυτά...)

Link to comment
Share on other sites

Α, άμα φτάσαμε Μοναστηράκι (:lol:) έχει και δύο πολύ ωραία καφέ-εστιατόρια σε δύο κτίρια γύρω από την Πλατεία με πανοραμική θέα (Α for Athens και 360ο) στην ταράτσα και τους τελευταίους ορόφους.

(edit: βέβαια είμαι λίγο εκτός θέματος... δεν είναι και πολύ Χριστουγεννιάτικα αυτά...)

(ούτε πολύ "παιδικά":p)

Link to comment
Share on other sites

(ούτε πολύ "παιδικά":p)

Ναι... δεν τα λες "οικογενειακή φάση". Παρασύρθηκα...

Αν πας πρωί, ωστόσο, φαντάζομαι ότι θα είναι "χαλαρά" τα πράγματα για καθίσει οικογένεια με παιδιά. Για απόγευμα-βράδυ δεν είναι σίγουρα, πάντως! Σόρρυ!

Link to comment
Share on other sites

27 με 30 θα ειμαστε στην αθηνα με τη μικρη.θα μου προτινες καποια παιδικη

παρασταση η καποα μερη που θα μπορουσα να την παω να περασει καλα?και οποιος αλλος εχει να μου προτεινει θα με βοηθουσε πολυ

"Ο μαγικος αυλος" (οπερέτα) στο θέατρο Κιβωτός. Το είδαμε πριν λίγες μέρες με τα πρωτάκια μου και ξετρελάθηκαν. Είχε και παιδάκια μικρότερης ηλικίας. Άλλη παράσταση δεν έχουμε δει προς το παρόν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, έχει πάει κανένας/καμία προς πλατεία Κλαυθμώνος φέτος; Κινούμαι συνέχεια υπόγεια με το μετρό, και όσες φορές κατεβηκα τις τελευταίες ημέρες κέντρο δεν πήγα προς τα εκεί.

Έχουν φτιάξει πάλι χριστουγεννιάτικες εγκαταστάσεις με καρουζέλ, κλπ φέτος ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...