Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβήτης κύησης-ινσουλίνη-τοκετός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια.

 

Κι εγώ μετά την εγκυμοσύνη, μετρούσα από μόνη μου.

Διαπίστωσα ότι την ζάχαρη την διαχειρίζομαι, τα φρούτα με ανεβάζουν πολύ αλλά εντός ορίων, το μέλι είναι σαν να μην έχω φάει υδατάνθρακα, πατάτες, ρύζι μια χαρά, αλλά........

το αλεύρι δεν το σηκώνω!

Οποτε δοκιμασα ψωμί ή κάποιο αρτοσκεύασμα και μάλιστα μετρημένα με γραμμάρια, όχι μια πιατάρα μακαρόνια, ξεφεύγει από 200 μονάδες μέχρι και 350 έχω μετρήσει!

 

Η καμπύλη μου έδειξε τιμές μεγαλύτερες από αυτές που είχα στην καμπύλη εγκυμοσύνης. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Γεια σας κορίτσια.

 

Κι εγώ μετά την εγκυμοσύνη, μετρούσα από μόνη μου.

Διαπίστωσα ότι την ζάχαρη την διαχειρίζομαι, τα φρούτα με ανεβάζουν πολύ αλλά εντός ορίων, το μέλι είναι σαν να μην έχω φάει υδατάνθρακα, πατάτες, ρύζι μια χαρά, αλλά........

το αλεύρι δεν το σηκώνω!

Οποτε δοκιμασα ψωμί ή κάποιο αρτοσκεύασμα και μάλιστα μετρημένα με γραμμάρια, όχι μια πιατάρα μακαρόνια, ξεφεύγει από 200 μονάδες μέχρι και 350 έχω μετρήσει!

 

Η καμπύλη μου έδειξε τιμές μεγαλύτερες από αυτές που είχα στην καμπύλη εγκυμοσύνης. 

 

 

Ωχ μη μου λες τέτοια! Δεν είναι καιρός ακόμα να κόψω τις σοκολάτες :P Κοριτσια την Τετάρτη έχω κλείσει ενδοκρινολόγο και θα σας πω!

Πάντως από ότι έχω καταλάβει, η προδιάθεση υπάρχει απλά στην εγκυμοσύνη εκδηλώνεται εντονότερα λόγω του ότι διαβητογονος κατάσταση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ιατρική λέει ότι δεν έχουν σχέση, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι γιατροί (έχω πάει σε αρκετούς) δεν μπαίνουν στον κόπο να το ελέγξουν. Εγώ χρειάστηκε να απαιτήσω εξετάσεις. Ηταν σίγουροι ότι δεν θα έχω τίποτα, παρόλο που είχα μετρήσεις. Επειδή είμαι μικρή για τύπου 2 και αδύνατη (ναι μόνο με αυτά τα δεδομένα), απορρίπτουν την πιθανότητα να έχω διαβήτη.

 

Ο δικός μου ο καημός ήταν οι βάφλες, τα τσουρέκια, τα κέικ και η σοκολάτα. 

Το κακό είναι ότι φαίνεται πως πρέπει να πω αντίο σε ΚΑΘΕ αρτοσκεύασμα. Μπορώ δηλαδή να ανεχθώ ένα κουλουράκι ή μια μικρή φέτα κέικ αλλά τί να την κάνω την μπουκίτσα; Αμα ξεκινήσω, δύσκολα σταματάω (συνήθως ΔΕΝ σταματάω).

Το καλό είναι, ότι μπορώ να τρώω παγωτά και ανέχομαι την ζάχαρη γενικά, ειδικά αν συνοδεύεται με λίπος (πχ. παγωτό με αυξημένα λιπαρά). Φτιάχνω σπιτικό και όποτε μετράω είναι σαν να μην έχω φαει καν. Τιμές νηστείας.

Επίσης έχω βρει κάποιες συνταγές για κεικ, μπισκοτάκια χωρίς αλέυρι και την βολεύω :roll: αλλά την βάφλα με σοκολάτα και παγωτο....δεν νομίζω να την ξανα γευτώ.

 

Ισως να το κάνω μια και τελευταία φορά, όταν καταλήξει ο γιατρός μου ΓΙΑΤΙ έχω διαβήτη και τί σόι διαβήτης είναι αυτός (έχω πρωινά 75-80 και γλυκοζυλιωμένη χαμηλή. μόνο τα μεταγευματικά μου είναι χάλια, αλλά μόνο αν το γευμα είναι φουλ αλευρι).

 

Να σκεφτείς ότι τα μακαρόνια ήταν το αγαπημένα μου φαγητό!

 

Καλά αποτελέσματα!

 

ΥΓ. Για μένα η σοκολάτα είναι οκ γιατί δεν έχει αλεύρι. Τα μπισκοτα με σοκολάτα όχι.

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kine είπε:

Η ιατρική λέει ότι δεν έχουν σχέση, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι γιατροί (έχω πάει σε αρκετούς) δεν μπαίνουν στον κόπο να το ελέγξουν. Εγώ χρειάστηκε να απαιτήσω εξετάσεις. Ηταν σίγουροι ότι δεν θα έχω τίποτα, παρόλο που είχα μετρήσεις. Επειδή είμαι μικρή για τύπου 2 και αδύνατη (ναι μόνο με αυτά τα δεδομένα), απορρίπτουν την πιθανότητα να έχω διαβήτη.

 

Ο δικός μου ο καημός ήταν οι βάφλες, τα τσουρέκια, τα κέικ και η σοκολάτα. 

Το κακό είναι ότι φαίνεται πως πρέπει να πω αντίο σε ΚΑΘΕ αρτοσκεύασμα. Μπορώ δηλαδή να ανεχθώ ένα κουλουράκι ή μια μικρή φέτα κέικ αλλά τί να την κάνω την μπουκίτσα; Αμα ξεκινήσω, δύσκολα σταματάω (συνήθως ΔΕΝ σταματάω).

Το καλό είναι, ότι μπορώ να τρώω παγωτά και ανέχομαι την ζάχαρη γενικά, ειδικά αν συνοδεύεται με λίπος (πχ. παγωτό με αυξημένα λιπαρά). Φτιάχνω σπιτικό και όποτε μετράω είναι σαν να μην έχω φαει καν. Τιμές νηστείας.

Επίσης έχω βρει κάποιες συνταγές για κεικ, μπισκοτάκια χωρίς αλέυρι και την βολεύω :roll: αλλά την βάφλα με σοκολάτα και παγωτο....δεν νομίζω να την ξανα γευτώ.

 

Ισως να το κάνω μια και τελευταία φορά, όταν καταλήξει ο γιατρός μου ΓΙΑΤΙ έχω διαβήτη και τί σόι διαβήτης είναι αυτός (έχω πρωινά 75-80 και γλυκοζυλιωμένη χαμηλή. μόνο τα μεταγευματικά μου είναι χάλια, αλλά μόνο αν το γευμα είναι φουλ αλευρι).

 

Να σκεφτείς ότι τα μακαρόνια ήταν το αγαπημένα μου φαγητό!

 

Καλά αποτελέσματα!

 

ΥΓ. Για μένα η σοκολάτα είναι οκ γιατί δεν έχει αλεύρι. Τα μπισκοτα με σοκολάτα όχι.

@kine καλημέρα! Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες ότι οι γιατροί υποστηρίζουν πως δεν έχει καμία σχέση. Και σε μένα το ίδιο είπαν και γιατροί και διατροφολογοι λόγω του ότι είμαι αδύνατη κλπ.

Παρόλα αυτά είχα παρακολουθήσει μια διάλεξη που σαφέστατα συσχετίζει τα ελαττωματικά κύτταρα του παγκρέατος με την εμφάνιση διαβήτη κυησης. Επίσης, όλοι συμφωνούν στο ότι κάθε επόμενη εγκυμοσύνη θα είναι χειρότερη ως προς τις υψηλές μετρήσεις σακχάρου.

Από ότι βλέπω ξέρεις με κάθε λεπτομέρεια τι σε πειράζει και τι όχι κι αυτό είναι πολύ καλό! Κι ευτυχώς είναι αρκετά που δε σε πειράζουν όσον αφορά τα γλυκά κι έτσι μπορείς να κάνεις συνδυασμούς. Όσο για τη βάφλα, έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις καμία συνταγή με μπανάνα και βρώμη?! :)

Αυτό που κατάλαβα επίσης είναι πως παίζει ρόλο και η ψυχολογία κάποιες φορές και σίγουρα ο συνδυασμός με το λίπος όπως λες είναι καλός αλλά... Έχει άλλες συνέπειες :p

Μια και μοναδική φορά στην εγκυμοσύνη είχα φάει πατάτες τηγανητές από έξω και η μέτρηση ήταν 92, ακόμα θυμάμαι τη διατροφολόγο που αναρωτιόταν πόσο λίπος είχε το λάδι που τηγανιστηκαν :p

 

Πάντως νομίζω (επειδή κι εγώ πάντα νηστείας έχω τέλειο , στα μεταγευματικα είχα θέμα στην εγκυμοσύνη και τώρα πάλι στην καμπύλη) είναι καλύτερο να έχεις καλό νηστείας και οι γιατροί είναι πιο καθησυχαστικοι σε αυτήν την περίπτωση μιας και σημαίνει ότι το πάγκρεας από μόνο του ρυθμίζει σωστά τα επίπεδα του σακχάρου. Δεν έχεις να φοβάσαι και νυχτερινές υπογλυκαιμίες κλπ... Υπάρχει κληρονομική προδιάθεση στη δική σου περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Νεκταρινακι κι εγώ αδύνατη και όταν έλεγα ότι έχω μετρήσεις τάδε και τάδε, αντί να πουν "αλήθεια"; Μου έλεγαν "γιατί μετράς; να μην μετράς!" . Αν είναι δυνατόν!!

 

Τελοσπάντων, κι εγώ από προσωπική έρευνα βρέθηκα να διαχειρίζομαι μόνη μου το ζάχαρο, διατροφικά ακόμη. Αλλά θέλω να καταλάβει ο γιατρός, όσο είναι δυνατόν, την αιτία του διαβήτη, για να έχω καταλληλότερη θεραπεία. Αν έχω υπερινσουλιναιμία ας πούμε, και αντίσταση στην δράση της ινσουλίνης, δεν έχει νόημα να μου χορηγήσει ινσουλίνη. Θα δούμε...

 

Σήμερα έφαγα κυριολεκτικά μισό κιλό παγωτό. 101 την πρώτη ώρα και 95 την δεύτερη(!!!).

Προχθές κεικ 2 φέτες: 210 την δευτερη ώρα και έπεσε μετά από 4 ώρες.....

 

Εχω διαπιστώσει ότι γλυκό μόνο του, ανεβάζει περισσότερο, απ' ότι το ίδιο γλυκό, μετά από ένα πρωτεινικό και λιπαρό γεύμα.

Το λίπος με βοηθάει πολύ. Τα άλευρα και τα δημητριακά γενικά με σκοτώνουν.

Οπότε τρώω κυρίως ζωικά, ελάχιστη σαλάτα κι όχι πάντα και πάντα ζωικό λίπος.

Και τα φρούτα με ανεβάζουν πολύ, αλλά μέσα στα ανεκτά όρια. Φρούτα με δημητριακά (βρώμη) δεν νομίζω ότι θα είναι οκ. Αλλά τα αποφεύγω και για άλλους λόγους.

 

Εγώ πριν διαπιστώσω ότι είχα ζάχαρο (που μάλλον δεν είχα πάντα, διότι στην 1η εγκυμοσύνη είχα κανεις γλτκοζηλιωμένη και είχε βγει 4.2 και η καμπύλη ήταν πολύ καλή), είχα συχνά λιποθυμικά επεισόδια στα καλά καθούμενα. Να αρχίζω να τρέμω, κρυος ιδρώτας, εξάντληση τύπου να μην μπορώ να μιλήσω, ταχυπαλμία....και τα τελευταία χρόνια ήταν όλο και συχνότερα. Δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να είναι υπογλυκαιμία. Μονάχα όταν έκοψα τους υδατάνθρακες (για άλλους λόγους υγείας) συνειδητοποίησα ότι άρχισε να σταματά όλο αυτό. Οταν είδα ότι είχα ζάχαρο κατάλαβα, ότι αυτά που πάθαινα ήταν υπογλυκαιμίες. 

Το βράδυ δεν είχα υπογλυκαιμία, αλλά το να σηκωθώ το πρωί, να φάω και κανα 2 ώρες μετά να με μαζεύουν με το κουταλάκι από το δρόμο, πηγαίνοντας στην δουλειά, ήταν σύνηθες. Αυτά τα επεισόδια τα πάθαινα πάντοτε ΜΕΤΑ από γεύμα. Ανεβαίνει το ζάχαρο και πέφτει απότομα. Μεχρι να επανέλθει στα φυσιολογικά (κανένα 40 λεπτο για μένα)  είμαι σε αυτήν την ημιλιποθυμη κατάσταση.

 

Ασε, 2 χρόνια τώρα, πειράματα με την διατροφή κάνω και κρατάω σημειώσεις, μελετάω, πηγαίνω σε γιατρούς, παίρνω και ζάχαρο πλέον...εντάξει, σιγά σιγά βλέπω πάντως βελτίωση. Τουλάχιστον αυτά τα επεισόδια έχουν σχεδόν εκλείψει.

 

Εγώ πατάτες τηγανητές (δικές μου, γιατί τις φτιάχνω με αγάπη :rolleyes:) έχω μετρήσει αρκετές φορές και στην εγκυμοσύνη και μετά και είναι πάντοτε στα φυσιολογικά. Και στις πιο τεράστιες μερίδες, χωρίς κρέας και λίπος, έτσι σκέτες, πάνω από 140 δεν έχει πάει.

 

Από τον ένα γονέα, έχει ζάχαρο και η γιαγιά και μερικοί θείοι, οπότε ναι, σίγουρα υπάρχει προδιάθεση. Απλά είναι περίεργο τόσο νωρίς, και με αυτόν τον τρόπο. Στο ένα παιδί ήμουν τέλεια και στο άλλο ένα τσικ εκτός ορίων και τώρα κάνω καμπύλη και πάει 300. 

 

Πάντως, εμένα το λίπος (και το κρέας), το κορεσμένο λίπος, με έχει βοηθήσει απίστευτα. Υπερκαταναλώνω τόσο πολύ πλέον, το ζηταει ο οργανισμός μου...που νομίζω πως επειδή ήμουν σε στέρηση τόσα χρόνια (κυρίως χορτοφαγία και απέχθεια για τα κορεσμένα λίπη), τώρα προσπαθεί το σώμα μου να καλύψει το κενό. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2020 at 3:37 ΜΜ, Νεκταρινακι είπε:

Μακάρι ναι! Καλή επιτυχία τη Δευτέρα και στείλε αν θέλεις τα αποτελέσματα! :)

Καλημέρα!! Εγώ έκανα καμπύλη με πολύ χαμηλές τιμές. Η γιατρός μου λέει είναι οκ. Νηστείας 79, πρωτη ώρα 106 κ δεύτερη 58.Σχεδον υπογλυκαιμία. Κ γλυκοζιλιωμενη 5.1.εσυ μίλησες με το γιατρό σου; 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο γι'αυτό δεν απάντησα κάτι νωρίτερα. Το απόγευμα θα έχω νέα και θα σας πω. Οι τιμές είναι όντως πολύ καλές! Μα μόνο 106 με 75γρ γλυκόζης??? Μπράβο, μου φαίνεται απίστευτα καλό! :)

Σου είπε τίποτα όσον αφορά το 58 ότι είναι χαμηλό κλπ??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , despoina34 είπε:

Καλημέρα!! Εγώ έκανα καμπύλη με πολύ χαμηλές τιμές. Η γιατρός μου λέει είναι οκ. Νηστείας 79, πρωτη ώρα 106 κ δεύτερη 58.Σχεδον υπογλυκαιμία. Κ γλυκοζιλιωμενη 5.1.εσυ μίλησες με το γιατρό σου; 

 

ουάου!! Πολύ καλή απόκριση. Μπράβο. :grin:

Προσωπικά έχω μετρήσει σε μένα τιμές κάτω από 70 και να είμαι μια χαρά.

 

Οταν νιώθω περίεργα, οι τιμές είναι κοντά στο 50.

 

Και όταν τα είπα στον ενδοκρινολόγο, μου είπε ότι δεν θεωρείται υπογλυκαιμία αυτό. Δηλαδή στο 40 και στο 30 ανησυχούν οι γιατροί. Το 70 είναι είναι ένα κατώτα φυσιολογικό όριο αλλά προκύπτει από έναν μέσο όρο. Μπορεί και στο 65 να νιώθεις μια χαρά και στο 90. Ανάλογα με τον οργανισμό.

 

Ο άντρας μου ας πουμε, έχει μονίμως ένα ζάχαρο μεταξύ 90 και 95. Ειτε είναι νηστείας, είτε είναι μετά από έναν κουβά μακαρόνια, είτε με γλυκό .... το ίδιο. Σταθερός μέχρι εκνευρισμού  (για μένα δηλαδή που τρώω λίγο ψωμί και πηγαίνει στο 200!!) :angry:

Ναι, τον τσιμπάω κι αυτόν για το καλό της επιστήμης :P.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

ουάου!! Πολύ καλή απόκριση. Μπράβο. :grin:

Προσωπικά έχω μετρήσει σε μένα τιμές κάτω από 70 και να είμαι μια χαρά.

 

Οταν νιώθω περίεργα, οι τιμές είναι κοντά στο 50.

 

Και όταν τα είπα στον ενδοκρινολόγο, μου είπε ότι δεν θεωρείται υπογλυκαιμία αυτό. Δηλαδή στο 40 και στο 30 ανησυχούν οι γιατροί. Το 70 είναι είναι ένα κατώτα φυσιολογικό όριο αλλά προκύπτει από έναν μέσο όρο. Μπορεί και στο 65 να νιώθεις μια χαρά και στο 90. Ανάλογα με τον οργανισμό.

 

Ο άντρας μου ας πουμε, έχει μονίμως ένα ζάχαρο μεταξύ 90 και 95. Ειτε είναι νηστείας, είτε είναι μετά από έναν κουβά μακαρόνια, είτε με γλυκό .... το ίδιο. Σταθερός μέχρι εκνευρισμού  (για μένα δηλαδή που τρώω λίγο ψωμί και πηγαίνει στο 200!!) :angry:

Ναι, τον τσιμπάω κι αυτόν για το καλό της επιστήμης :P.

 

Κ γω μίλησα μίλησα με τη γιατρό κ μου είπε πως όλα είναι καλά. Κ γω καλά νιώθω. Δν περίμενα με τπτ να βγουν τετοιες τιμές. Δόξα το θεό που δεν μας έμεινε. 

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Κορίτσια σήμερα έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο γι'αυτό δεν απάντησα κάτι νωρίτερα. Το απόγευμα θα έχω νέα και θα σας πω. Οι τιμές είναι όντως πολύ καλές! Μα μόνο 106 με 75γρ γλυκόζης??? Μπράβο, μου φαίνεται απίστευτα καλό! :)

Σου είπε τίποτα όσον αφορά το 58 ότι είναι χαμηλό κλπ??

Όχι. Μου είπε όλα πολύ καλά. Σκέψου είχα 208 πρώτη ώρα κ 153 τη δεύτερη στην εγκυμοσύνη. Ούτε εγώ πίστευα ότι θ βγουν τέτοιες τιμές.περιμενουμε τα νέα σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γύρισα κι εγώ από ενδοκρινολόγο! Μου είπε πως ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συστήνει μέτρηση 0' και 120' κι όχι ενδιάμεση 60'. Επομένως, μου λέει δεν έχεις τίποτα μην ασχολείσαι, απλά να τρως φυσιολογικά, μεσογειακή διατροφή και μια φορά κάθε χρόνο να κάνω ένα απλό νηστείας και γλυκοζυλιωμενη.

@despoina34 χάρηκα πολύ με τα νέα σου!!! Θέλω να σε ρωτήσω και πως τα πάτε με τον ύπνο αλλά μάλλον πρέπει να μεταφέρω στο άλλο τοπική.

@kine ελπίζω να βγάλεις σύντομα άκρη με το τι συμβαίνει! Φαίνεται πως ρυθμίζεις καλά το τι θα φας αλλά ρε παιδί μου έτσι για να σου φύγει από το μυαλό ας σου πουν τι συγκεκριμένα συμβαίνει να ηρεμήσεις κι εσύ!

Ο,τι νεότερο έχετε γράψτε μου :)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Γύρισα κι εγώ από ενδοκρινολόγο! Μου είπε πως ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συστήνει μέτρηση 0' και 120' κι όχι ενδιάμεση 60'. Επομένως, μου λέει δεν έχεις τίποτα μην ασχολείσαι, απλά να τρως φυσιολογικά, μεσογειακή διατροφή και μια φορά κάθε χρόνο να κάνω ένα απλό νηστείας και γλυκοζυλιωμενη.

@despoina34 χάρηκα πολύ με τα νέα σου!!! Θέλω να σε ρωτήσω και πως τα πάτε με τον ύπνο αλλά μάλλον πρέπει να μεταφέρω στο άλλο τοπική.

@kine ελπίζω να βγάλεις σύντομα άκρη με το τι συμβαίνει! Φαίνεται πως ρυθμίζεις καλά το τι θα φας αλλά ρε παιδί μου έτσι για να σου φύγει από το μυαλό ας σου πουν τι συγκεκριμένα συμβαίνει να ηρεμήσεις κι εσύ!

Ο,τι νεότερο έχετε γράψτε μου :)

Τελεια τα νεα,οποτε μην ασχολεισαι αλλο με το ζαχαρο!Εεε με τον υπνο παλι δν ειμαστε καλα,γενικα ξυπναει πολυ πιο συχνα απ οτι οταν ηταν πιο βρεφος,ο υπνος μας εχει καταντησει μια πονεμενη κατασταση.Κανω αποχη 15 μερες να δουμε μπας κ βελτιωθει..

Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2020 at 2:11 AM, kine said:

Η ιατρική λέει ότι δεν έχουν σχέση, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι γιατροί (έχω πάει σε αρκετούς) δεν μπαίνουν στον κόπο να το ελέγξουν. Εγώ χρειάστηκε να απαιτήσω εξετάσεις. Ηταν σίγουροι ότι δεν θα έχω τίποτα, παρόλο που είχα μετρήσεις. Επειδή είμαι μικρή για τύπου 2 και αδύνατη (ναι μόνο με αυτά τα δεδομένα), απορρίπτουν την πιθανότητα να έχω διαβήτη.

 

Ο δικός μου ο καημός ήταν οι βάφλες, τα τσουρέκια, τα κέικ και η σοκολάτα. 

Το κακό είναι ότι φαίνεται πως πρέπει να πω αντίο σε ΚΑΘΕ αρτοσκεύασμα. Μπορώ δηλαδή να ανεχθώ ένα κουλουράκι ή μια μικρή φέτα κέικ αλλά τί να την κάνω την μπουκίτσα; Αμα ξεκινήσω, δύσκολα σταματάω (συνήθως ΔΕΝ σταματάω).

Το καλό είναι, ότι μπορώ να τρώω παγωτά και ανέχομαι την ζάχαρη γενικά, ειδικά αν συνοδεύεται με λίπος (πχ. παγωτό με αυξημένα λιπαρά). Φτιάχνω σπιτικό και όποτε μετράω είναι σαν να μην έχω φαει καν. Τιμές νηστείας.

Επίσης έχω βρει κάποιες συνταγές για κεικ, μπισκοτάκια χωρίς αλέυρι και την βολεύω :roll: αλλά την βάφλα με σοκολάτα και παγωτο....δεν νομίζω να την ξανα γευτώ.

 

Ισως να το κάνω μια και τελευταία φορά, όταν καταλήξει ο γιατρός μου ΓΙΑΤΙ έχω διαβήτη και τί σόι διαβήτης είναι αυτός (έχω πρωινά 75-80 και γλυκοζυλιωμένη χαμηλή. μόνο τα μεταγευματικά μου είναι χάλια, αλλά μόνο αν το γευμα είναι φουλ αλευρι).

 

Να σκεφτείς ότι τα μακαρόνια ήταν το αγαπημένα μου φαγητό!

 

Καλά αποτελέσματα!

 

ΥΓ. Για μένα η σοκολάτα είναι οκ γιατί δεν έχει αλεύρι. Τα μπισκοτα με σοκολάτα όχι.

 

Τότε είναι περίεργο που σου ανεβαίνει η καμπύλη με τη γλυκόζη. Εφόσον δλδ με τη ζάχαρη είσαι ΟΚ, τοτε γιατί με τη γλυκόζη επηρρεάζεται;

Link to comment
Share on other sites

@Belmar καλά τα λες. Κι εγώ τις ίδιες απορίες έχω.

 

Για την ακρίβεια δεν περίμενα τόσο υψηλές τιμές στην καμπύλη, γιατί αυτή την φορά ήταν ακόμη χειρότερες, απ' ότι στην εγκυμοσύνη. 

 

Αυτό που σκέφτομαι, είναι ότι ίσως δεν είχα κάνει καλή προετοιμασία, πριν την εξέταση. Διατροφική προετοιμασία. Διότι και με το μηχανάκι, έπαιρνα χειρότερες μετρήσεις σε συγκεκριμένα είδη, που μετά από κάποιον καιρό βελτιώθηκαν . 

 

Σκέφτομαι ότι ίσως θα έπρεπε να την επαναλάβω την καμπύλη, αλλά αφενός δεν ξέρω αν θα το δεχτεί ο γιατρός κι αν το αποδέχεται το σύστημα συνταγογράφησης εξετάσεων και αφετέρου, ακόμη κι αν δεν είναι τοοοοοοσο υψηλές οι τιμές, είναι πάνω από τα φυσιολογικά όρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας! Αποφάσισα να επαναφέρω το θέμα για τον διαβήτη κύησης καθώς τείνει να γίνει μεγάλο άγχος.Ειμαι στην 26η εβδομάδα σε δεύτερη εγκυμοσυνη. Διαβήτη είχα εμφανίσει και στην πρώτη εγκυμοσυνη. Σε αυτήν όμως λόγω ότι βρέθηκε το αμνιακό αυξημένο αποφασίστηκε να μου χορηγηθεί ινσουλίνη τρεις φορές ημερησίως από 6 μονάδες.Το ζήτημα μου ειναι το εξης: Δεν ξέρω πώς να διαχειριστώ όταν πριν το κυρίως γεύμα μου εμφανίζεται υπογλυκαιμία. Συνήθως τρώω ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι όπως μου έχει πει η διατροφολόγος, μετά από ένα δεκάλεπτο είναι η ώρα να κάνω ινσουλίνη και να φάω το μεσημεριανό. Όμως έχω παρατηρήσει ότι η μέτρηση του μεσημεριανού παρουσιάζεται ανεβασμένη στο 145 περίπου,ενώ σε άλλες περιπτώσεις είναι κανονική. Επειδή είναι περίοδος δοακοπ ν και δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τον ενδοκρινολογο μου,από την εμπειρία σας πρέπει στην υπογλυκαιμία να τρώω κάτι άμεσο για να ανέβει ή να πάω στο κύριο γευμα; Φοβάμαι αυτά τα σκαμπανεβάσματα γιατί και η πρώτη μου εγκυμοσυνη ήταν πρόωρη λόγω Ρήξης υμενων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , katie84 είπε:

Καλησπέρα σας! Αποφάσισα να επαναφέρω το θέμα για τον διαβήτη κύησης καθώς τείνει να γίνει μεγάλο άγχος.Ειμαι στην 26η εβδομάδα σε δεύτερη εγκυμοσυνη. Διαβήτη είχα εμφανίσει και στην πρώτη εγκυμοσυνη. Σε αυτήν όμως λόγω ότι βρέθηκε το αμνιακό αυξημένο αποφασίστηκε να μου χορηγηθεί ινσουλίνη τρεις φορές ημερησίως από 6 μονάδες.Το ζήτημα μου ειναι το εξης: Δεν ξέρω πώς να διαχειριστώ όταν πριν το κυρίως γεύμα μου εμφανίζεται υπογλυκαιμία. Συνήθως τρώω ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι όπως μου έχει πει η διατροφολόγος, μετά από ένα δεκάλεπτο είναι η ώρα να κάνω ινσουλίνη και να φάω το μεσημεριανό. Όμως έχω παρατηρήσει ότι η μέτρηση του μεσημεριανού παρουσιάζεται ανεβασμένη στο 145 περίπου,ενώ σε άλλες περιπτώσεις είναι κανονική. Επειδή είναι περίοδος δοακοπ ν και δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τον ενδοκρινολογο μου,από την εμπειρία σας πρέπει στην υπογλυκαιμία να τρώω κάτι άμεσο για να ανέβει ή να πάω στο κύριο γευμα; Φοβάμαι αυτά τα σκαμπανεβάσματα γιατί και η πρώτη μου εγκυμοσυνη ήταν πρόωρη λόγω Ρήξης υμενων. 

Καλησπέρα! Είχα κ εγώ διαβήτη κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη κ σίγουρα θα έχω κ τώρα στη δεύτερη (δεν έχω κάνει ακόμα καμπύλη αλλά είχα ένα νηστείας 91 που δεν είχα ποτέ στην πρώτη). Δεν είμαι ειδικός, αλλά νομίζω ότι αν είναι όντως υπογλυκαιμία, πρέπει να αντιμετωπίζεται άμεσα πχ με διαλυμένη ζάχαρη σε ποτήρι, χυμό, ή τελοσπαντων κάτι που να ανεβάζει άμεσα το ζάχαρο. Με το μεσημεριανό φαγητό ίσως αργήσει να ανέβει η τιμή του ζαχάρου, γι'αυτό το γράφω, αλλά ξαναλέω δεν έχω κάποια ειδική γνώση. Μακάρι να σου προσαρμόσει ο ενδοκρινολόγος τη δόση της ινσουλίνης κ να μην έχεις άλλες υπογλυκαιμίες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα! Είχα κ εγώ διαβήτη κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη κ σίγουρα θα έχω κ τώρα στη δεύτερη (δεν έχω κάνει ακόμα καμπύλη αλλά είχα ένα νηστείας 91 που δεν είχα ποτέ στην πρώτη). Δεν είμαι ειδικός, αλλά νομίζω ότι αν είναι όντως υπογλυκαιμία, πρέπει να αντιμετωπίζεται άμεσα πχ με διαλυμένη ζάχαρη σε ποτήρι, χυμό, ή τελοσπαντων κάτι που να ανεβάζει άμεσα το ζάχαρο. Με το μεσημεριανό φαγητό ίσως αργήσει να ανέβει η τιμή του ζαχάρου, γι'αυτό το γράφω, αλλά ξαναλέω δεν έχω κάποια ειδική γνώση. Μακάρι να σου προσαρμόσει ο ενδοκρινολόγος τη δόση της ινσουλίνης κ να μην έχεις άλλες υπογλυκαιμίες!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αυτές οι ανεβασμένες τιμες τύπου 135-140 που μπορεί  να συμβαίνουν 2 φορές την εβδομάδα  μπορούν να προκαλέσουν προωρο  τοκετό ή πρέπει να ξεφύγει πολύ το ζαχαρο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , katie84 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αυτές οι ανεβασμένες τιμες τύπου 135-140 που μπορεί  να συμβαίνουν 2 φορές την εβδομάδα  μπορούν να προκαλέσουν προωρο  τοκετό ή πρέπει να ξεφύγει πολύ το ζαχαρο;

Τι να σου πω κορίτσι μου, δεν ξέρω... Πιστεύω πάντως πως όχι, γιατί πριν από λίγα χρόνια το όριο για μια ώρα μετά το γεύμα ήταν 140 (ισχύει ακόμη νομίζω για τις έγκυες γυναίκες που έχουν διαβήτη γενικα-οχι κυησης μόνο). Κάποιοι γιατροί είναι πιο ελαστικοί και κάποιοι άλλοι όχι. Είχα κ εγώ αρκετές τιμές που ήταν γύρω 140 κ απλά μου άλλαζε η διατροφολόγος το συγκεκριμένο γεύμα, αλλά δεν είχα πρόωρο τοκετο. Εύχομαι όλα να πάνε καλά :) ειναι δύσκολο να έχεις διαβήτη κύησης, πολλή πείνα βρε παιδί μου! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, katie84 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αυτές οι ανεβασμένες τιμες τύπου 135-140 που μπορεί  να συμβαίνουν 2 φορές την εβδομάδα  μπορούν να προκαλέσουν προωρο  τοκετό ή πρέπει να ξεφύγει πολύ το ζαχαρο;

κ εγω δ ξερω να σου απαντησω

θα προσπαθουσα περισσοτερο να μιλησω με εναν ειδικο,κ ας μην ειναι αυτος που πας κανονικα

ο χυμος συνηθως βοηθαει

αλλα 140-150 δ ειναι επικινδυνες τιμες.οταν ειχα μπει στον μηνα μου,"παρασυρθηκα" κ εφαγα απο εξω,κ 2ωρες μετα ειχα 200,πηγα προληπτικα νοσοκομειο κ με καθησυχασαν οι μαιες

απο αυτην την αποψη το λεω το οχι επικινδυνες

σε καμια περιπτωση δ προτεινω να φας χωρις ελεγχο η να μην το ψαξεις

η αντιδρααη τους ηταν κτ τυπου,ελα βρε που τρομαξες με τετοια τιμη

ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα,θέλω να κάνω μια ερώτηση.Αν κάνουμε ινσουλίνη,κάνουμε και διατροφη; από βδομάδα θα πάω σε διαβητολογο κύησης.επισης αν μου πει για ινσουλίνη κάποια στιγμή, την κάνουμε μόνες μας; είναι ευκολο; ποναει; και σε ποιο σημείο γίνετε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Ροζακι είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα,θέλω να κάνω μια ερώτηση.Αν κάνουμε ινσουλίνη,κάνουμε και διατροφη; από βδομάδα θα πάω σε διαβητολογο κύησης.επισης αν μου πει για ινσουλίνη κάποια στιγμή, την κάνουμε μόνες μας; είναι ευκολο; ποναει; και σε ποιο σημείο γίνετε;

διατροφη γενικα θελει ο διαβητης,δ θα αλλαξει κτ πεεισσοτερο με την ινσουλινη

ναι μονη θα την κανεις,ειναι αρκετα απλο.δ ποναει πολυ ειναι.λεπτη βελονιτσα.ψηλα στον μηρο αν θυμαμαι καλα

ειναι σαν στυλο,οχι ενεση κανονικη με εμβολο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

 

Σε πρώτη φάση θα προσπαθήσετε να το ελέγξετε με τη διατροφή. Θα μετριέσαι μέσα στην ημέρα (θα σου δώσει ο γιατρός οδηγίες για το πότε και πώς) και θα δείτε πώς θα πάει. 

Αν οι μετρήσεις δεν είναι καλές, και σε συνδυασμό με τη γνώμη της γυναικολόγου (που θα βλέπει τις διαστάσεις του εμβρύου στον τακτικό υπέρηχο), ίσως χρειαστεί και η ινσουλίνη. Θα σου πει ο διαβητολόγος με πόσες μονάδες να ξεκινήσεις, και μετά θα επικοινωνείτε τακτικά για να δείτε πώς πάνε οι μετρήσεις κι αν χρειαστεί να τις αυξήσετε. 

Δεν πονάει η ινσουλίνη, εμένα πιο πολύ το τσίμπημα από τον μετρητή με ενοχλούσε, αλλά και πάλι δεν είναι τίποτα φοβερό. Αμελητέος πόνος.

 

Επειδή τα πέρασα κι εγώ, ο διαβήτης κύησης θέλει αρκετή προσοχή και κυρίως αυτοπειθαρχία από εσένα. Πολλή προσοχή με τη διατροφή, ευσυνειδησία στις μετρήσεις κλπ. Το καλό είναι ότι, σε συνεχή συνεργασία με τον γυναικολόγο και τον διαβητολόγο, μπορεί να ελεγχθεί και να αντιμετωπιστεί πολύ καλά.

 

Καλή επιτυχία και με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση γιατί θυμάμαι που είχες γράψει σε κάποιο θέμα ότι είχες διαβήτη κύησης στο πρώτο παιδάκι αλλά όχι στο δεύτερο. Θα σου ήταν εύκολο να μου πεις τι εξετάσεις σου ζητήθηκαν στη δεύτερη εγκυμοσύνη και σε ποιο στάδιο?

Είχα στην πρώτη και το ρύθμισα με διατροφή, όμως τώρα στη δεύτερη, έκανα τη μικρή καμπύλη στη 14η εβδομάδα κ δε νομίζω να τα καταφέρω με τέτοιες τιμές μόνο με διατροφή. Ξεκίνησα ήδη μετρήσεις κ διατροφή κ μου φαίνεται βουνό! 

Από ότι διάβασα δεν αρκεί μόνο η μικρή καμπύλη για τη διάγνωση. Οπότε ίσως κάνω κ άλλη.

Επίσης, ξέρει καμία κοπέλα εάν η ινσουλίνη σημαίνει καισαρική ή δεν είναι απαραίτητο?

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ροζακι είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα,θέλω να κάνω μια ερώτηση.Αν κάνουμε ινσουλίνη,κάνουμε και διατροφη; από βδομάδα θα πάω σε διαβητολογο κύησης.επισης αν μου πει για ινσουλίνη κάποια στιγμή, την κάνουμε μόνες μας; είναι ευκολο; ποναει; και σε ποιο σημείο γίνετε;

Ναι πρέπει να κάνεις κ διατροφή στον διαβήτη για καλύτερο έλεγχο ακόμα κ ινσουλίνη να κάνεις. Όσο πιο πολύ προσέχεις τη διατροφή σου τόσο πιο λίγες μονάδες θα χρειάζεται να κάνεις ή και καθόλου. Συνήθως η ένεση γίνεται στην κοιλιά, αλλά όπως είπε κ η Βίκυ μπορεί να γίνει είτε στον μηρό είτε στον πωπω. Μόνη σου θα την κάνεις. Σαν πρώτη φορά μπορεί να σου δείξει κάποιος ειδικός κ μετά εσύ..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ροζακι είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα,θέλω να κάνω μια ερώτηση.Αν κάνουμε ινσουλίνη,κάνουμε και διατροφη; από βδομάδα θα πάω σε διαβητολογο κύησης.επισης αν μου πει για ινσουλίνη κάποια στιγμή, την κάνουμε μόνες μας; είναι ευκολο; ποναει; και σε ποιο σημείο γίνετε;

Καλημέρα,αρχικά  θα προσπαθήσετε να το ρυθμίσετε με διατροφή,αν οι τιμές παραμένουν υψηλές τότε θα περάσατε και σε ινσουλίνη.Δεν νομίζω όμως να πονάει είναι κάτι σαν στυλό από ότι έχω δει,εγώ να σου πω την αλήθεια γιατί έκανα ήδη αντιπηκτικες και δεν άντεχα ουτε στην ιδέα να κάνω και ινσουλίνη το πάλεψα με διατροφή,πολύ αυστηρή βέβαια αλλά τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...