loralora

Σπερμοδιάγραμμα ολιγοσπερμία η ολιγοασθενοσπερμία ;

Recommended Posts

Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος

όγκος : 6 ml

Ph: 7.9

Αριθμός/ml: 7.000.000

Κινητικότητα:

1η ώρα ζωηρά 23%, νωθρά 29% και ακίνητα 48%

2η ώρα ζωήρα 21% νωθρά 26% και ακίνητα 53%

6η ώρα ζωηρά 13% νωθρά 19% και ακίνητα 68%

12η ώρα ζωηρά 2% νωθρά 6% και ακίνητα 92%

Εντάξει καταλαβαίνω οτι ο αριθμός σπερματοζωαρίων είναι μικρός ( το πόσο μικρός είναι δεν καταλαβαίνω) η κινητικότητα πως τη βλέπετε βρε κορίτσια?

Έχω κανονίσει ραντεβού με τον γυναικολόγο μου σε 1 βδομάδα. Φυσιολογική σύλληψη είναι εφικτή ή να το ξεχάσω? Η ηλικία μου 38,5 και του σύζηγου 45.

Έχω αγχωθεί

Διαφημίσεις

Κινητικότητα:

Εντάξει καταλαβαίνω οτι ο αριθμός σπερματοζωαρίων είναι μικρός ( το πόσο μικρός είναι δεν καταλαβαίνω) η κινητικότητα πως τη βλέπετε βρε κορίτσια?

Έχω κανονίσει ραντεβού με τον γυναικολόγο μου σε 1 βδομάδα. Φυσιολογική σύλληψη είναι εφικτή ή να το ξεχάσω? Η ηλικία μου 38,5 και του σύζηγου 45.

Έχω αγχωθεί

Το εργαστηριο σου εχει βγαλει την διαγνωση ολιγοασθενοσπερμια? Δεν ξερω να σου πω για τα αποτελεσματα αλλα αν εχει βγει διαγνωση ολιγοασθενοσπερμια απτο εργαστηριο για φυσικη συλληψη μαλλον χρειαζεται αρκετος χρονος κατι που μαλλον δεν πρεπει να διαθεσεις.

Κινητικότητα:

Έχω αγχωθεί

Καλησπέρα !η προσωπικη μου εμπειρία : Ολιγοασθενοσπερμια ηταν το προβλημα το δικο μας συν καποιες ανωμαλες μορφες. Το ανακαλυψαμε μετα απο 4 χρονια προσπαθειων.. επειδη δεν θελαμε να χασουμε αλλο χρονο προσπαθωντας φυσικα καναμε σπερματεγχυση η οποια απετυχε καθως ο γιατρος ηταν τσαρλατανος διοτι το σπερμα μας δεν ηταν ιδανικο για σπερματεγχυση..Ευτυχως αλλαξα γιατρο κ καναμε εξωσωματική με μικρογονομοποίηση..εχω κανει 2 εξωσωματικες κ πετυχαν και οι 2. Η ηλικια μου ειναι 28 και ο αντρας μου 41.

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα Τα προβληματα του σπερματος ειναι πολυπλοκα και δυστυχως θελουν αρκετο χρονο εστω απλα να βελτιωθουν κάπως..Εμεις πεταξαμε πολλα λεφτα σε βιταμινες, σε ουρολογους κλπ ελπιζοντας σε πετυχημενη σπερματεγχυση ή ακομα και σε φυσιολογικη συλληψη , η οποια και φυσικα δεν αποκλειεται να συμβει όμως πρεπει να εχεις υπομονή και να αφησεις το χρόνο να περνα για να δεις αν θα σου τύχει... εμεις σαν ζευγαρι δεν ειχαμε άλλη υπομονή κ δεν θελαμε να αφησουμε το χρονο να περάσει άλλο.

Καταρχας μην αγχωνεσαι!Πηγαινε στο γιατρό σου, βαλτε τα κατω,ζυγιστε τα και ευχομαι να βρειτε την καλυτερη δυνατη και άμεση λυση. Να εισαι σιγουρη πως υπαρχει.

mlBhp2.png

Καλησπέρα!

Δεν έχω καταλάβει καν αν πρέπει να δημοσιεύσω εδώ ή κάπου αλλού το θέμα μου... Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.. Εν ολίγοις, το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου μου που τσεκάρουμε εδώ και 2 χρόνια, όλο και χειροτερεύει σαν εικόνα, με χθεσινό αποτέλεσμα μόνο παύλες, χωρίς καμία τιμή. Σήμερα κιόλας έχουμε ραντεβού στον ουρολόγο να δούμε τι θα μας πει. Έως τώρα έχει διαγνωστεί με κιρσοκήλη και θυροειδή, για τον οποίο λαμβάνει θεραπεία. Θέλω να ρωτήσω, εάν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για την τόσο δραματική πτώση της εικόνας του σπέρματος και αν αυτό σχετίζεται με την κιρσοκήλη από τη δική σας εμπειρία. Η ηλικία μου 32 και η δική του 42. Ευχαριστώ πολύ...

Καλησπέρα!

Δεν έχω καταλάβει καν αν πρέπει να δημοσιεύσω εδώ ή κάπου αλλού το θέμα μου... Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.. Εν ολίγοις, το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου μου που τσεκάρουμε εδώ και 2 χρόνια, όλο και χειροτερεύει σαν εικόνα, με χθεσινό αποτέλεσμα μόνο παύλες, χωρίς καμία τιμή. Σήμερα κιόλας έχουμε ραντεβού στον ουρολόγο να δούμε τι θα μας πει. Έως τώρα έχει διαγνωστεί με κιρσοκήλη και θυροειδή, για τον οποίο λαμβάνει θεραπεία. Θέλω να ρωτήσω, εάν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για την τόσο δραματική πτώση της εικόνας του σπέρματος και αν αυτό σχετίζεται με την κιρσοκήλη από τη δική σας εμπειρία. Η ηλικία μου 32 και η δική του 42. Ευχαριστώ πολύ...

Την εξέταση την έκανε στο ίδιο εργαστήριο όλες τις φορές??

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας πω και γω την πονεμένη μου ιστορία μήπως βρω συμπαράσταση γιατι έχω πέσει απο τα σύννεφα και έχουν γκρεμίστει τα παντα.

Μετα απο δυο χρόνια ελεύθερων προσπαθειών και αφού δεν καταφέραμε να μείνω έγκυος αρχισαμε τη διαδικασια εξέτασεων. Έχω έκανα προς το παρόν τα βασικά και περιμενω να αδιαθέτησω για να προχωρήσω σε ορμονικές εξετάσεις και σε Σαλπιγγογραφια. το προβλημα ειναι οι εξετάσεις του συζύγου. Έκανε σπερμοδιαγραμμα, καλλιέργεια και κατακερματισμο DNA σπέρματος. Ο κατακερματισμός είχε αποτέλεσμα 28% η καλλιέργεια έδειξε μυκοπλασμα. Τώρα σας παραθέτω το σπερμοδιαγραμμα.

Ογκος σπέρματος 1.8 ml

Αντίδραση 8.0

γλοιοτησ αυξημένη (+++)

αριθμος σπερματοζωαρίων άμα ml 6.400.000

Τυπικές μορφές 60%

κινητικοτητα

1η ώρα ακίνητα 90% και μικρή κίνηση 10%

3η ώρα ακίνητα 90% και μικρή κίνηση 10%

24η ώρα ακίνητα 100%

Να προσθεσω ότι το δειγμα δοθηκε μετα απο αποχη 9 μερών και έφτασε στο μικροβιολογικο περίπου σε 1 ώρα και ένα τέταρτο. μετα απο αυτά τα αποτελέσματα πήγαμε σε ουρολογο ο οποίος τον εξετασε Και του έδωσε μια μηνιαία θεραπεία με αντιβιωση για το μυκοπλασμα και μετα να πάρει κατι βιταμίνες για τρεις μήνες ώστε να παει να ξαναδώσει δειγμα. Επίσης του έγραψε και ένα τριπλεξ για να ελέγξει πιθανή Κιρσοκηλη γιατι στην εξέταση φαινόταν πιθανη κιρσοκηλη

Ευτυχώς ο άντρας μου δεν το χει πάρει πολυ βαριά αλλα εγω στα πατώματα.... απο την δίκη σας εμπειρία υπάρχει περίπτωση να πάρουν μπρος τα ακίνητα με τις βιταμίνες και να φτάσουν σε ένα ποσοστό που θα μπορούσε να φέρει μια φυσιολογική σύλληψη;

Κουράστηκα να περιμενω και θέλω να μην φάω αλλο χρόνο στο περίμενε. Εγω είμαι 29 και ο σύζυγος 38. Ξέρω δεν με έφαγαν τα χρόνια αλλα οταν το προσπαθείς δυο και χρόνια ακόμη και οι τρεις μήνες που μας είπαν για θεραπεία μου φαίνονται πολλοί.

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας πω και γω την πονεμένη μου ιστορία μήπως βρω συμπαράσταση γιατι έχω πέσει απο τα σύννεφα και έχουν γκρεμίστει τα παντα.

Μετα απο δυο χρόνια ελεύθερων προσπαθειών και αφού δεν καταφέραμε να μείνω έγκυος αρχισαμε τη διαδικασια εξέτασεων. Έχω έκανα προς το παρόν τα βασικά και περιμενω να αδιαθέτησω για να προχωρήσω σε ορμονικές εξετάσεις και σε Σαλπιγγογραφια. το προβλημα ειναι οι εξετάσεις του συζύγου. Έκανε σπερμοδιαγραμμα, καλλιέργεια και κατακερματισμο DNA σπέρματος. Ο κατακερματισμός είχε αποτέλεσμα 28% η καλλιέργεια έδειξε μυκοπλασμα. Τώρα σας παραθέτω το σπερμοδιαγραμμα.

Ογκος σπέρματος 1.8 ml

Αντίδραση 8.0

γλοιοτησ αυξημένη (+++)

Τυπικές μορφές 60%

κινητικοτητα

24η ώρα ακίνητα 100%

Να προσθεσω ότι το δειγμα δοθηκε μετα απο αποχη 9 μερών και έφτασε στο μικροβιολογικο περίπου σε 1 ώρα και ένα τέταρτο. μετα απο αυτά τα αποτελέσματα πήγαμε σε ουρολογο ο οποίος τον εξετασε Και του έδωσε μια μηνιαία θεραπεία με αντιβιωση για το μυκοπλασμα και μετα να πάρει κατι βιταμίνες για τρεις μήνες ώστε να παει να ξαναδώσει δειγμα. Επίσης του έγραψε και ένα τριπλεξ για να ελέγξει πιθανή Κιρσοκηλη γιατι στην εξέταση φαινόταν πιθανη κιρσοκηλη

Ευτυχώς ο άντρας μου δεν το χει πάρει πολυ βαριά αλλα εγω στα πατώματα.... απο την δίκη σας εμπειρία υπάρχει περίπτωση να πάρουν μπρος τα ακίνητα με τις βιταμίνες και να φτάσουν σε ένα ποσοστό που θα μπορούσε να φέρει μια φυσιολογική σύλληψη;

Κουράστηκα να περιμενω και θέλω να μην φάω αλλο χρόνο στο περίμενε. Εγω είμαι 29 και ο σύζυγος 38. Ξέρω δεν με έφαγαν τα χρόνια αλλα οταν το προσπαθείς δυο και χρόνια ακόμη και οι τρεις μήνες που μας είπαν για θεραπεία μου φαίνονται πολλοί.

Ε, ναι...Θα συμφωνήσω...Μετά από 2 χρόνια, καλά κάνετε κ το ψάχνετε...Όλα καλά κ ωραία με την επιλογή των εξετάσεων που σας έδωσαν, είστε σε καλό δρόμο, αλλά 9 ημέρες αποχής είναι πάρααααα πολλές!!!!! Είσαι σίγουρη βρε κορίτσι; Επίσης, το σπερμοδιάγραμμα καλό είναι να γίνεται σε εξειδικευμένο κέντρο κ όχι σε απλό μικροβιολογικό...μην ανησυχείς, ολα διορθώνονται κ θα τη βρείτε την ακρη απλά δείτε παλι το θέμα με το σπερμοδιάγραμμα...

jTRQp2.png KPxIp3.png

Κοριτσάκι θα συμφωνήσω με τη Sunrise ότι 9 μέρες είναι πολλές. Επειδή κι εμείς έχουμε κάνει πολλά σπερμοδιαγράμματα λόγω προβλήματος παντού μας έλεγαν ότι για έγκυρα αποτελέσματα η αποχή πρέπει να είναι από 2-4 μέρες και το υλικό θα πρέπει να μεταφεθεί στο εργαστήριο το πολύ σε 1 ώρα. Από εκεί και πέρα το μυκόπλασμα είναι ένα θέμα που λογικά πρέπει να αντιμετωπιστεί. Κάνε υπομονή,κάντε τις εξετάσεις σας και όλα θα γίνουν! Καλή τύχη σου εύχομαι σε ότι κι αν κάνεις!

1UEbp3.png

Λέτε ειναι πολλές ε; συν ότι το δείγμα το πήγαμε σε περίπου 1.30 ώρα. Τόσο μας είχε πει ο μικροβιολόγος γιατι είμαστε σε επαρχία και έπρεπε να κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα εκείνο το μαυρο πρωί! Αλλα να σας πω αν δεν είχε θέμα το σπερμα λογικά θα είχε δειξει τώρα δυο χρόνια... ελπίζω τουλάχιστον να διορθωθεί γιατι κουράστηκα. Την άλλη εβδομάδα πάω για σαλπιγγπγραφια και έχω πολυ άγχος για τη διαδικασία. Φοβάμαι αρκετά αλλα ότι ειναι να κάνω έχω αποφασίσει να το κάνω να ξεμπερδευω με τις εξετάσεις.

Και κλασικά έχω τους γύρω γύρω να πετάνε σπόντες για μωρά, και να θέλω να τους χαστουκίζω κάθε φορά που μου λένε κατι. Μένουμε σε μικρή κοινωνία βλέπετε και δεν έχουν με τίποτα αλλο να ασχοληθούν παρα με το ότι ο τάδε και η τάδε ειναι παντρεμένοι 4 χρόνια και ακόμα να κάνουν παιδί. Αχ......

Βασικά κακώς δέχτηκαν να εξετάσουν το δείγμα με 9 μερες αποχή και 1 ώρα και, πριν εκσπερματιση.

Εμένα η άποψη μου ειναι οτι ειναι μη αξιολογησιμο το αποτέλεσμα που έχετε.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Διαφημίσεις

Λέτε ειναι πολλές ε; συν ότι το δείγμα το πήγαμε σε περίπου 1.30 ώρα. Τόσο μας είχε πει ο μικροβιολόγος γιατι είμαστε σε επαρχία και έπρεπε να κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα εκείνο το μαυρο πρωί! Αλλα να σας πω αν δεν είχε θέμα το σπερμα λογικά θα είχε δειξει τώρα δυο χρόνια... ελπίζω τουλάχιστον να διορθωθεί γιατι κουράστηκα. Την άλλη εβδομάδα πάω για σαλπιγγπγραφια και έχω πολυ άγχος για τη διαδικασία. Φοβάμαι αρκετά αλλα ότι ειναι να κάνω έχω αποφασίσει να το κάνω να ξεμπερδευω με τις εξετάσεις.

Και κλασικά έχω τους γύρω γύρω να πετάνε σπόντες για μωρά, και να θέλω να τους χαστουκίζω κάθε φορά που μου λένε κατι. Μένουμε σε μικρή κοινωνία βλέπετε και δεν έχουν με τίποτα αλλο να ασχοληθούν παρα με το ότι ο τάδε και η τάδε ειναι παντρεμένοι 4 χρόνια και ακόμα να κάνουν παιδί. Αχ......

Που θα κανεις σαλπιγγογραφια? όλα καλα θα πάνε μην εχεις άγχος.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια!!

9 ημέρες αποχής είναι πάρα πολλές, και το δείγμα πρέπει να πηγαίνει στο εργαστήριο εντός 20 λεπτών (εμένα έτσι μου είχαν πει) , επίσης καλό θα ήταν να κάνετε σπερμοδιάγραμμα σε εξειδικευμένο εργαστήριο.

Κορίτσια καλησπέρα.

Ογκος σπέρματος 1.8 ml

Αντίδραση 8.0

γλοιοτησ αυξημένη (+++)

Τυπικές μορφές 60%

κινητικοτητα

24η ώρα ακίνητα 100%

καλημέρα! όπως σου είπαν όλα τα κορίτσια το σπερμοδιάγραμμα αυτό δεν είναι αξιολογήσιμο! 9 μέρες και 1ώρα+ επηρεάζουν τα πάντα! το μόνο που μπορεί να αξιολογηθεί είναι ο όγκος και το μικροβιακό φορτίο! το επόμενο καλύτερα να το κάνετε επιτόπου στο κέντρο με 3 μέρες αποχή. φαντάζομαι παίρνεις και εσύ αντιβίωση έτσι; αν παίρνει μόνο ο σύζυγος το μικρόβιο που κατα πάσα πιθανότητα το έχεις και εσύ θα ξαναμεταφερθεί!

κατα τ'άλλα μην αγχώνεσαι :D με βιταμίνες και αντιβίωση θα πάρει τα πάνω του το σπέρμα και φυσικά με σωστό σπερμοδιάγραμμα όταν τελειώσετε τη θεραπεία θα δείτε ακριβώς τι γίνεται και τι παίρνει παραπάνω βελτίωση!

Κράτα το

Κράτα το

Κοριτσι μου ,μου θυμιζεις πολυ τη δικη μαςπεριπτωση.Καναμε υποτιθεται μετα απο 2χρονια ενα σπερμοδιαγραμμα κ ηταν χαλια.Σοκ εμεις (γιατι ειχε προηγηθει εγκυμοσυνη παλαιοτερα).Τελικα ειχε μυκοπλασμα.εκανε θεραπεια,υποψια για κιρσοκηλη που δεν ειχε,κ το επαναλαβαμε μετα 3μηνες.Καλυτερο κατα πολυ αλλα οχι τελειο.Μεγάλη σημασια εχει κ η διατροφη κ τσιγαρο κ ποτο.Όλα επηρεαζουν αλλα πολυ περισσοτερο αν εισαι εσυ ενταξει.Αν ειναι όλα καλά με σενα τοτε κ προβλημα να εχει το σπέρμα αντιμετωπιζεται .Αν εχεις κ εσυ θεμα ,τοτε ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πράγματα.Εγω ειχα φραγμενη σάλπιγγα κ παρολαυτα προσπαθησαμε κ μονοι μας αρκετο καιρο.

Εμεις ειχαμε παει σε ενδοκρινολογο ειδικο για αναπαραγωγη κ μας κατηυθυνε αλλά νομιζω οτι υπαρχει συγκεκριμενο πρωτοκολλο :θεραπεια-βιταμινες λιγο καιρο κ μετα όλα τα αλλα.Όπως επισης μας ειπε οτι μπορει να υπαρχει παροδικο προβλημα κ οχι μονιμο.Ο,τι κ να ειναι λύνεται απλά χρειαζεται υπομονη, κ ψυχραιμια.

Όσο για αυτους που σε ρωτουν ,αστους να λενε ,κανε πως δεν καταλαβαινεις κ μετρα κ τους φιλους σου απο αυτην την κατασταση.Εγω προσωπικα εκοψα κανα δυο γιατι ουτε γεια μ λεγανε κ εμαθα οτι συζητουσανε στους καφεδες γιατι δεν κανω παιδι κ αν πηγα σε κανα γιατρο κλπ.

Διαφημίσεις

Θα την κάνω στα χανια. Σε ακτινολογικό που μου έχει συστήσει ο γυναικολόγος μου... ας ηταν να τη γλίτωνα..... ουφ.

Όταν λοιπόν θα πάτε στα Χανιά για την σαλπιγγογραφια να δώσει επιτόπου ο σύζυγος σπερμα, αφου ψάξεις ποιο εργαστήριο εχει εκεί το καλύτερο ονομα.

Και ο σύζυγος να μετρήσει ακριβώς 72 ωρες ανάμεσα στις δυο εκσπερματισεις. Και να μην πάτε το δείγμα απο το σπίτι.

Κακώς δέχτηκαν να σας κανουν το σπερμοδιαγραμμα με τόση αποχή, κακώς ο γιατρός σου το διάβασε. Άρχισε να ψάχνεις για πιο εξειδικευμένους επαγγελματίες.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Γεια σας, προσπαθω με τον αντρα μου περιπου ενα χρονο για μωρακι,πριν εναμιση μηνα τελικα μαθαμε οτι εχει θεμα με το απερμα του ( βρεθηκε 15.000.000 σπερματοζοαρια) δηλαδη ολιγοσπερμια. Ο ανδρολογος μας ειπε οτι δεν του βρησκει κατι σοβαρο και με τον υπερηχο που του εκανε και του εδωσε αγωγη με nolvadex 20 mg  και επισης εμενα ο γυναικολογος μου μ εδωσε παραληλα να περνω cyclacur filicine ,medrol , salospir απλος για να εχω και εγω καλυτερο περιβαλον και να δεχτω εκομα καλυτερα το σπερμα!εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρια που τελικα την βοηθησαν και τα καταφερε να μεινει εγκυος;;;ευχαριστω πολυ!!

Κοριτσια καλησπέρα,είμαι κενουρια στην παρεούλα σας.δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή ενότητα αλλά ήθελα να μηραστω μαζί σας την ιστορία μου ,για να μην απογοητευεστε.Τον Δεκέμβριο έκανε σπερμοδιαγραμα ο άντρας μου μετά από ένα χρόνο προσπαθειών.Τα αποτελέσματα όχι πολύ καλά.Η ουρολόγος κάθετη,πρέπει να γίνει επέμβαση κυρσοκιλης άμεσα γιατί επιρεαζει πολύ το σπέρμα του.Εγω απογοήτευση κλάμα,στεναχώρια,απελπισια., Χαμός.περνω την γυναικολόγο μου και λέει ηρέμησε πάνε αλλού και ας ξεκινήσει profertil.Μολις παραλάβαμε τις βιταμίνες συμπληρώματα 3 μέρες καθυστέρηση.Μια εβδομάδα μετά με χίλια ζόρια πήγα για χωριακη και τα αποτελέσματα. ....Θαύμα 1621.συγγνωμη αν σας κούρασα ήθελα να διαβάσετε μια ιστορία για να περβουν κουράγιο όλα τα κορίτσια

On 2017-3-22 at 9:17 ΠΜ, Κάντι είπε:

Όταν λοιπόν θα πάτε στα Χανιά για την σαλπιγγογραφια να δώσει επιτόπου ο σύζυγος σπερμα, αφου ψάξεις ποιο εργαστήριο εχει εκεί το καλύτερο ονομα.

Και ο σύζυγος να μετρήσει ακριβώς 72 ωρες ανάμεσα στις δυο εκσπερματισεις. Και να μην πάτε το δείγμα απο το σπίτι.

Κακώς δέχτηκαν να σας κανουν το σπερμοδιαγραμμα με τόση αποχή, κακώς ο γιατρός σου το διάβασε. Άρχισε να ψάχνεις για πιο εξειδικευμένους επαγγελματίες.

Αναρωτιέμαι γιατί όλοι στο φόρουμ θέτουν  κάποια προβλήματα υπογονιμοτητας  και δεν βρέθηκε  να γράψει έστω ένας που να είχε τέτοιο θέμα και να τεκνοποίησε. θα ετοιμάσω ένα μήνυμα στους αναγνώστες αυτού του φόρουμ, είχα και εγώ θέμα με την υπογονιμοτητα αλλά με την κατάλληλη θεραπεία υπομονή και επιμονή τελικά τεκνοποίησα.

19 ώρες πρίν, legot είπε:

Αναρωτιέμαι γιατί όλοι στο φόρουμ θέτουν  κάποια προβλήματα υπογονιμοτητας  και δεν βρέθηκε  να γράψει έστω ένας που να είχε τέτοιο θέμα και να τεκνοποίησε. θα ετοιμάσω ένα μήνυμα στους αναγνώστες αυτού του φόρουμ, είχα και εγώ θέμα με την υπογονιμοτητα αλλά με την κατάλληλη θεραπεία υπομονή και επιμονή τελικά τεκνοποίησα.

Γιατί λες ότι δεν υπάρχει έστω ένας που να λέει ότι τεκνοποίησε; Εγώ μες στο φόρουμ έχω διαβάσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Αναφέρεσαι στο θέμα της ολιγοασθενοσπερμίας; Ε οι γιατροί θεωρούν ότι αυτή είναι η εύκολη περίπτωση. Δύσκολη περίπτωση είναι όταν η γυναίκα δεν μπορεί να μείνει έγκυος. Δηλαδή όταν ο άντρας έχει αδύνατο σπέρμα και η γυναίκα είναι οκ, τότε τα ποσοστά επιτυχίας είναι πολύ υψηλά. 

• Μου αρέσει 3

καλησπέρα popi76 ναι αναφέρομαι στο θέμα της ολιγοασθενοσπερμίας. οκ δεν έτυχε να διαβάσω κάτι ανάλογο έστω μια θεραπεία. από την στιγμή που λες ότι είναι εύκολο κάνω πάσο.

Καλησπέρα σε ολες και όλους.

Ξέρω ότι το θέμα είναι πια συνηθισμένο αλλά θέλω τα φώτα σας κορίτσια, ναμε βοηθήσετε.

Λοιπόν...

Εδώ και τρία περίπου χρόνια αποτυχημένων προσπαθειών εγκυμοσύνης αποφασίσαμε να μπούμε στη διαδικασία εξετάσεων.

Στο σύζυγο διαπιστώθηκε ολιγοασθενοσπερμια λόγω προλακτινωματος. Ακολούθησε συγκεκριμένη αγωγή και η προλακτίνη έπεσε στα φυσιολογικά επίπεδα. Στο δεύτερο σπερμοδιαγραμμα όμως οι αριθμοί βελτιώθηκαν ναι μεν λιγάκι αλλά η διάγνωση παραμένει ίδια.

ΟΛΙΓΟΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ

Συγκεκριμένα:

Αριθμός σπερματοζωαρίων: 3.500.000

Ταχεία κίνηση εμπρος: 8%

Νωθρή κίνηση εμπρος: 20%

Τους δύο τελευταίους μήνες ακολουθούμε τα βήματα του γιατρού με υπέρηχο στις γόνιμες μέρες, σπάσιμο ωοθηλακιου με ένεση Ovitrelle, επαφές για 3 μέρες συνεχόμενα και επειτα κολπικά υπόθετα Utrogestan. 

Με δύο αποτυχημένες προσπάθειες τι λέτε?

Να συνεχίσουμε με σπερματεγχυση?

Υπάρχει επιτυχια σπερματεγχυσης με αυτά τα ποσοστά η να προχωρήσουμε κατευθείαν σε εξωσωματική?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα