Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

 

 

Τι είναι κακοποίηση;

 

 

Κακοποίηση είναι μία βίαιη και επιθετική συμπεριφορά ή ενέργεια που δημιουργεί βλάβη, τραύμα, πόνο, φόβο, απειλή, αίσθημα δυσαρέσκειας, δυσφορίας, αποστροφής ή ενοχής και έχει αρνητική επίδραση στο άτομο που τη δέχεται.

 

 

Ποιες είναι οι συνηθέστερες μορφές κακοποίησης;

 

 

• Η σωματική κακοποίηση

 

 

• Η σεξουαλική κακοποίηση

 

 

• Η συναισθηματική κακοποίηση

 

 

• Η παραμέληση και η έκθεση σε κίνδυνο

 

 

• Η εκμετάλλευσηΤι συνιστά σωματική κακοποίηση;

 

 

• Το να χτυπά κάποιος ένα παιδί δυνατό, να το τσιμπά, να του τραβά τα μαλλιά, να το χαστουκίζει, να το δαγκώνει, να το καίει π.χ. με τσιγάρο.

 

 

• Η χρήση αντικειμένων για να πονέσει το παιδί π.χ. ξύλο με ζώνη, κουτάλα, ραβδί.

 

 

• Χρήση ακατάλληλων μεθόδων πειθαρχίας για την ηλικία του παιδιού π.χ. να ταρακουνά κάποιος ένα βρέφος ή να το πετά δυνατά σε μία επιφάνεια, ακόμη και στην κούνια του.Τι είναι η σεξουαλική κακοποίηση;Σεξουαλική κακοποίηση είναι οποιουδήποτε τύπου επαφή ενός ενηλίκου με ένα παιδί με στόχο τη σεξουαλική ικανοποίηση του ενηλίκου, ο οποίος έχει πάντα την αποκλειστική ευθύνη γιατί τα παιδιά δεν είναι δυνατόν να συγκατατεθούν σε οποιαδήποτε τέτοια ενέργεια.

 

 

Τι συμπεριλαμβάνει η σεξουαλική κακοποίηση;

 

 

• Η επαφή καθ’ οποιονδηποτε τρόπο με τα γεννητικά όργανα του παιδιού από ενήλικα και το αντίστροφο.

 

 

• Η διείσδυση με οποιονδήποτε τρόπο

 

 

• Η έκθεση του παιδιού σε πορνογραφικό υλικό οπτικά ή ακουστικά.

 

 

• Η παρακολούθηση ενός παιδιού χωρίς ρούχα από ενήλικα ή το αντίστροφο.

 

 

• Ο βιασμός.Ποιοι είναι συνήθως οι δράστες της σεξουαλικής κακοποίησης;Συνήθως είναι άτομα του οικογενειακού, φιλικού και κοινωνικού περιβάλλοντος του παιδιού. Ατομα που έχουν επαφές με το παιδί και σχέση εξουσίας μαζί του, ώστε να εξασφαλίσουν τη σιωπή του. Πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν ένα παιδί έχει γίνει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης;

 

 

• Παίρνουμε σοβαρά υπόψη τις εκμυστηρεύσεις του και τις εξετάζουμε με βοήθεια ειδικού.

 

 

• Ανησυχούμε με την αλλαγή συμπεριφοράς του π.χ. αύξηση επιθετικότητας, εσωστρέφεια, ενδιαφέρον για το σεξ κ.α.

 

 

• Εξετάζουμε τους λόγους παλινδρόμησης σε προηγούμενες συμπεριφορές όπως ενούρηση και εγκόπρηση ενός παιδιού που είχε μεγαλώσει και έλεγχε τις συμπεριφορές αυτές.

 

 

• Ελέγχουμε τον τρόπο που απέκτησε γνώση για το σεξ μεγαλύτερη από την ηλικία του.

 

 

• Προβληματιζόμαστε με τη συμπεριφορά του αν είναι ξαφνικά πολύ ενοχική και εκφράζεται είτε με συστολή και σιωπή είτε με πολλή προθυμία και κολακεία.Πώς αντιμετωπίζεται ένα θύμα σεξουαλικής κακοποίησης;Με τη βοήθεια ειδικών του σώματος και της ψυχής θα ανιχνευθεί η ακριβής φύση και ο βαθμός της κακοποίησης και το παιδί θα δεχθεί υποστήριξη και θεραπεία για να ξεπεράσει την τραυματική εμπειρία.Ποιες είναι οι επιπτώσεις αν το παιδί δεν βοηθηθεί;Στην περίπτωση που το παιδί δεν επικοινωνήσει με οποιονδήποτε τρόπο το συμβάν και οι δικοί του δεν το αντιληφθούν, μένει με φοβερά αισθήματα ενοχής, άγχους, κατάθλιψης, μειονεξίας, σοβαρά ψυχικά τραύματα που έχουν αρνητικές επιπτώσεις σε όλες τις εκδηλώσεις της προσωπικότητας και του χαρακτήρα του καθώς και στη φυσιολογική σεξουαλική του ζωή. Πολλά θύματα αποκτούν εξαρτήσεις από ουσίες και αντικοινωνική συμπεριφορά ή φτάνουν ακόμη και στην αυτοκτονία. Πώς μπορούμε να προλάβουμε τη σεξουαλική κακοποίηση των παιδιών;Θα πρέπει τόσο οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί να είναι ενήμεροι ώστε να προστατεύουν τα παιδιά, όσο και τα ίδια τα παιδιά να γνωρίζουν το σώμα τους και τη λειτουργία του και τους πιθανούς κινδύνους που τα απειλούν για να προφυλάσσονται.

 

 

Τι πρέπει να γνωρίζουν οι γονείς;

 

 

• Το παιδί πάνω από τα τρία χρόνια του πρέπει να γνωρίζει τα μέρη του σώματός του, το όνομά τους και τη λειτουργία τους. Μιλάμε γι’ αυτά με την πρώτη κατάλληλη ευκαιρία και ανάλογα με την ηλικία

 

 

• Το παιδί πρέπει να γνωρίζει να λέει «όχι» σε οποιονδήποτε προσπαθεί να το αγγίξει ενώ το ίδιο δεν θέλει. Το σώμα του παιδιού του ανήκει και πρέπει να απαιτεί σεβασμό από τους άλλους σε αυτό.

 

 

• Το παιδί πρέπει να σέβεται τους ενήλικες αλλά να μην συγκατατίθεται σε ό,τι του ζητούν, αν αυτό το ενοχλεί και το τρομάζει ή δεν το έχει διδαχθεί από τους ίδιους τους γονείς του.

 

 

• Δεν αφήνουμε το παιδί μόνο του, ή με κάποιον που δεν γνωρίζουμε καλά για πολλές ώρες και χωρίς διακριτική παρακολούθηση.

 

 

• Ενθαρρύνουμε το παιδί σε ανοιχτή και ειλικρινή επικοινωνία μαζί μας ώστε να μπορεί να μας εκμυστηρευθεί ό,τι του συμβαίνει, ακόμη κι αν αισθάνεται (συν-)ενοχή. Ακούμε πάντα προσεκτικά ό,τι μας λέει και δεν εκφραζόμαστε αρνητικά ή απορριπτικά αλλά το διερευνούμε. Αν του δείξουμε ότι δεν το πιστεύουμε, δεν θα μας ξαναεμπιστευθεί.

 

 

• Ελέγχουμε τους λόγους που κάνουν το παιδί να μην θέλει να μείνει με κάποιον ή που τον αποστρέφεται.

 

 

• Γνωρίζουμε πάντα τους φίλους και τους ανθρώπους που είναι κοντά του.

 

 

• Επιβλέπουμε το παιδί όταν πλοηγείται στο διαδίκτυο ή χρησιμοποιεί τον υπολογιστεί του.Τι πρέπει να γνωρίζουν τα παιδιά;

 

 

• Το σώμα μου και το μυαλό μου είναι δικά μου. Οι άλλοι, μικροί και μεγάλοι, πρέπει να σέβονται το δικαίωμά μου αυτό.

 

 

• Μπορώ να πω «όχι» σε κάποιον που θέλει να με αγγίξει ενώ εγώ δεν το επιθυμώ.

 

 

• Πρέπει να λέω «όχι» σε κάθε συμπεριφορά που με κάνει να ανησυχώ, να φοβάμαι ή να νιώθω μπερδεμένος/η.

 

 

• Τρέχω μακριά από όποιον με κάνει να φοβηθώ.

 

 

• Λέω πάντα στους γονείς μου – και στους δύο ή στον ένα από τους δύο ό,τι μου συμβαίνει κυρίως αν με κάνει να νιώθω άσχημα.

 

 

• Οι γονείς μου και οι δικοί μου άνθρωποι γνωρίζουν πάντα που βρίσκονται και με ποιον.

 

 

• Δεν πηγαίνω ποτέ κάπου όπου δεν γνωρίζω και αν μου συμβεί κάτι δεν θα ξέρω πώς να βοηθήσω.

 

 

• Δεν ακολουθώ ποτέ αγνώστους και δεν πλησιάζω περισσότερο από όσο πρέπει αυτοκίνητα με ανθρώπους που δενγνωρίζω.

 

 

•Βρίσκω πάντα κάποιον που να μπορώ να του έχω εμπιστοσύνη για να με βοηθήσει, όπως οι δάσκαλοί μου.

 

 

• Γνωρίζω τον αριθμό 10 56 για να τηλεφωνήσω από παντού και χωρίς χρήματα και να ζητήσω βοήθεια, συμβουλή και υποστήριξη.Τι είναι η συναισθηματική κακοποίηση;Είναι ο τύπος της συμπεριφοράς, λεκτικής ή πρακτικής που θέτει την ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού σε κίνδυνο.Παραδείγματα συναισθηματικής κακοποίησης αποτελούν:

 

 

• Οι φωνές και οι κραυγές.• Οι χαρακτηρισμοί «είσαι ηλίθιος», «είσαι κακό παιδί», «είσαι άχρηστος/η».

 

 

• Η σύγκριση των παιδιών με άλλα παιδιά, εις βάρος του «δεν αξίζεις τίποτε», «ο ξάδελφος σου πάει καλύτερα από σένα» κλπ.

 

 

• Η έλλειψη στοργής, αγάπης και τρυφερών εκδηλώσεων.

 

 

• Η δημιουργία ενοχών «θα με κάνεις να πεθάνω», «εσύ φταις για όλα».

 

 

• Η ταπείνωση του παιδιού «είσαι για πέταμα», «τι ήθελα και έκανα ένα παιδί σαν και σένα» κλπ

 

 

• Οι απειλές εγκατάλειψης ή βίας «θα φύγω και θα σε παρατήσω», «θα σε κλείσω σε ίδρυμα», «θα σου σπάσω τα κόκαλα» κλπ.• Οι ακραίες μορφές τιμωρίας π.χ. στέρηση φαγητού, νερού, κλείδωμα σε σκοτεινούς χώρους, δέσιμο κλπ.ΕκμετάλλευσηΕκμετάλλευση θεωρείται η με κάθε τρόπο χρησιμοποίηση του παιδιού για να αποκομίσει οφέλη ο ενήλικας που το χρησιμοποιεί.Δείγματα εκμετάλλευσης αποτελούν:

 

 

• Η έκθεση του ανηλίκου με στόχο την επαιτεία από πλευράς ενήλικα.

 

 

• Η ώθηση του ανηλίκου σε επαιτεία.

 

 

• Η ώθηση του ανηλίκου στην πορνεία καθ’ οιονδήποτε τρόπο π.χ. φωτογράφηση, μαγνητοσκόπηση, σεξουαλική επαφή.ΠαραμέλησηΠαραμέληση αποτελεί η στέρηση του παιδιού από τις βασικές και απαραίτητες προϋποθέσεις ασφαλούς και υγιούς ανάπτυξής του όπως το καθαρό και υγιεινό σπιτικό, η τροφή και η ένδυση, η ιατρική περίθαλψη και η εκπαίδευση.Δείγματα παραμέλησης είναι τα ακόλουθα:

 

 

• Μη επαρκής σίτιση, στέγαση ή ένδυση.• Ανθυγιεινές συνθήκες διαβίωσης.

 

 

• Εγκατάλειψη του παιδιού.

 

 

• Ανεπαρκής φροντίδα του παιδιού και έκθεσή του σε κίνδυνο π.χ. όταν κάποιος αφήνει το παιδί να παίζει μόνο του ή να μένει μόνο του.

 

 

• Ανεπαρκής ιατρική φροντίδα π.χ. έλλειψη εμβολιασμού, ιατρικής παρακολούθησης και φαρμάκων.

 

 

• Μη εγγραφή του παιδιού σε σχολείο και αδιαφορία για την παρακολούθηση της φοίτησής του.

 

πηγη:ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

 

19 Νοεμβρίου: Άλλη μια μέρα κατά της παιδικής κακοποίησης

 

http://hamomilaki.blogspot.com/

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χθες πηρα τηλ το χαμογελο του παιδιου να καταγγειλω μια λεκτικη κακοποιηση κ ισως σωματικη, κ λεω ισως γιατι ακουμε τα παιδια που κλαινε κ τις φωνες που υποθετω οτι τα βαραει,αλλα δυστυχως με το υποθετο που ειπα μου ειπαν οτι κανενας εισαγγελεας δεν θα εκανε τιποτα :cry: και ψεμματα δεν μπορω να πω οτι τα βαραει γιατι δεν το εχω δει

Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Παναγια μου, τι ζουν καποια παιδια; Κυριακη πρωι σταματαω σε φαναρι και βλεπω διπλα στο φαναρι ενα κοριτσακι 5-6 ετων, σε αθλια κατασταση (απλυτο, φορουσε κατι κουρελια) κι ερχεται με ενα πατσαβουρι και μου καθαριζει τα μπροστινα φωτα. Κρατουσε ενα χαρτι απ' αυτο που λεει τα γνωστα (ειμαστε 5 αδερφια....) Το παιδι δεν ηταν τσιγγανακι, εμοιαζε μαλλον Βουλγαρακι, ηταν καταξανθη και ανοιχτη στο δερμα... Με επιασε τρεμουλο, δεν ηξερα πως να αντιδρασω... Ειχα πει 100 φορες να μην δινω χρηματα γιατι ολοι ξερουμε σε ποιου την τσεπη καταληγουν... Εψαξα να βρω στο ντουλαπακι και στη τσαντα μου μηπως βρω τιποτα γλυκα, επειδη συνηθως κατι εχω μεσα για το δικο μου παιδι, δεν ειχα τιποτα. Μετα σκεφτηκα μηπως το κακομεταχειριστουν αν γυρισει χωρις λεφτα. Κατεβασα το παραθυρο και της ειπα, δεν χρειαζεται καρδουλα μου να μου καθαρισεις τα φωτα, ελα εδω. Με πλησιασε με σκυμμενο το κεφαλι, δεν με κοιταξε καν στα ματια. Της εδωσα καποια χρηματα και μου ψελλισε ενα ευχαριστω. Σκιστηκε η καρδια μου... Εβαλα μπρος και γυρισα σπιτι και το σκεφτομουν συνεχεια. Ωραια λεω, εκανες το καθηκον σου... Φτου σου! Ενας σωστος ανθρωπος θα ενδιαφεροταν, θα κατεβαινε απο το αμαξι, θα ειδοποιουσε καποιους, θα εψαχνε το πως και το γιατι ενα παιδι βρισκοταν εκει που βρισκοταν, κανοντας αυτο που δεν επρεπε και που δεν αρμοζει στην ηλικια του. Ενα παιδι Κυριακη πρωι επρεπε να κανει οτι και το δικο μου παιδι. Επρεπε να ειναι στην παιδικη χαρα με τους γονεις του, να παιζει ανεμελο, να χαιρεται την Κυριακη του... Τιποτα δεν εκανα ομως και με σιχαινομαι γι' αυτο, οπως σιχαινομαι και ολους οσοι περασαν απο εκεινο το σημειο και αδιαφορησαν. Τα ιδια σκατα ειμαστε ολοι...Πως εγινε ετσι ο κοσμος μας;

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος τα λέει όλα ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!

 

Τα χρησιμοποιούμε μόνο για να τα αγκαλιάσουμε και να τους προσφέρουμε αγάπη και στοργή.....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry::evil::evil: Και ειναι το μονο που μπορω να πω ή να κανω. Και να το καταγγειλεις και να το παρουν απο εκει τι υποδομες εχει αυτο το κρατος και τι ατομα στις υπηρεσιες του να στηριξουν αυτα τα παιδια :cry:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jean σε κατανοω!

εκεινη την ωρα ΕΚΕΙΝΗ ΑΚΡΙΒΩς ΤΗΝ ΩΡΑ καλεις απο κινητο 1056 θα σε ρωτησουν που εισαι περιπου μια περιγραφη του παιδιου και θα κηνητοποιησουν εκεινοι τις διαδικασιες ....

Link to comment
Share on other sites

Μπαβο και παλι για το θέμα gavrias!!!

Μερικά πράγματα φαίνονται πολύ διαφορετικά όταν τα βλέπεις γραπτά και ίσως αφυπνηστούμε σχετικά με μερικά πραγματα που βλέπουμε στο περιβάλλον μας και λέμε ότι δεν μας αφορούν...

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Γαβριας!!! Ευγε κοριτσάρα μου!! ΕΥΓΕ!!!

 

(τώρα όχι πείτε μου!!! :evil: ! δεν είναι κρίμα κάποια άλλα "χαζά" θέματα να έχουμε γράψει (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) 8,9,10,12,40 σελίδες και εδω μόνο 1!!! )

 

Αρια ευχαριστώ για τον νουμερο 1056!!! θα το βάλω στο κινητο μου να το έχω! δεν το γνωριζα αυτο!!!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος τα λέει όλα ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!

 

Τα χρησιμοποιούμε μόνο για να τα αγκαλιάσουμε και να τους προσφέρουμε αγάπη και στοργή.....

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακούυυυυυυυυυυστεεεεεεεεεεεεεε, όλοι όλοι σας, ακούυυυυυυστεεεεεεεεε παρακαλώωωωωωωω

 

Είμαι ένα κοριτσάκι μικρό που έγινα εφτάα και θέλω πολύ πάρα πολύ να μιλήσω σε όλους τους κόσμους να φωνάξω πολύ δυνατά να με ακούσουν όλοι και οι Επάνω και όλοι οι κάτω εδώ σε όλη τη γη και αυτοί που έφυγαν δηλαδή πέθαναν και αυτοί που είναι ζωντανοί όλοι όλοι και να τους πω πολλά πολλά αλλά πρώτα από όλα να τους πω σε όλους σας να πω ότι δεν υπάρχει ναι ναι δεν υπάρχει χειρότερο κακό που μπορεί να κάνουν οι άνθρωποι από αυτό που έκαναν σε μένα πέρσι στις 10 του Γενάρη αυτοί αυτοί που ήτανε φίλοι του μπαμπάκα μου και της μαμάκας μου και έμεναν επάνω ακριβώς από το δικό μας σπίτι και εγώ πήγαινα πολλές φορές στη χ...ίτσα και της έλεγα τα μαθήματά μου και είχα μεγάλη αγάπη για αυτή και ήταν εκεί και ο θρασύδης μεγάλος αυτός όμως πολύ μεγάλος και όχι σαν τη χ...ίτσα που είναι φοιτήτρια στο μεγάλο σχολείο και αυτός όμως όλο μου γέλαγε και χάιδευε το κεφαλάκι μου και έλεγε πόσο καλό κοριτσάκι είμαι και πόσο αγαπάει τα καλά παιδάκια και ήταν όλα όλα ψέμματα τεράστια ψέμματα όμως επειδή εκείνη τη κακιά μέρα στις 10 του Γενάρη που έκανε πάρα πολύ κρύο και γι αυτό φόρεσα και το παλτό μου και τη ζακέττα μου τη ροζ και μπλουζί από μέσα όμως για να πάω επάνω στη χ...ίτσα επειδή όλο όλο ζάλιζα τη μανούλα και μου είπε να πάω επάνω για να ησυχάσουνε και ήτανε μεσημέρι και ήτανε η χ...ίτσα με το νυχτικό της και μου είπε να ξαπλώσουμε που κάνει τόσο κρύο και να κοιμηθούμε και κοιμήθηκα ναι ναι με κούνησε όμως και ξύπνησα και τότε τότε είδα το θρασύδη να είναι γδυμένος και επάνω στη χ...ίτσα και δεν ήξερα δεν ήξερα γιατί ήτανε έτσι τρόμαξα όμως και έκλεισα τα ματάκια μου και εκείνος μου είπε να τα ανοίξω αμέσως αμέσως αλλά δεν τα άνοιγα όμως ΚΟΙΤΑ ΚΟΙΤΑ ΑΜΕΣΩΣ φώναζε όμως αυτός και λιγάκι για μια στιγμούλα τα άνοιξα και είχε πιάσει τη χ...ίτσα που ήτανε γονατισμένη αλλά ξαπλωτή όμως και έλεγε αυτός ΚΟΙΤΑ ΚΟΙΤΑ ΕΔΩ και μου είπε κακά λόγια πολλά και ήθελα να φύγω ναι ναι να πάω κάτω στη γιαγιάκα μου όμως και είδα τότε όλο τρίχες πολλές πολλές που έχει και αυτός και η χ...ίτσα και έβαλα τα χεράκια μου στα ματάκια μου για να μη τα ανοίξω ποτέ ποτέ επειδή ήταν γδυμένη και αυτή και αυτός ήθελε να βλέπω τον ποπό της και το πουλί της που ήτανε όλο παντού τρίχες και τότε μια βρωμερή μυρωδιά ήτανε σε όλο το δωμάτιο και μου έρχεται να κάνω εμετό και αυτός ο πολύ κακός έφερε ένα χάρακα που ήτανε στο γραφείο του και χτυπάει τα χεράκια μου τρεις φορές και λέει πολύ κακά λόγια που δε μπορώ να τα πω επειδή είμαι καλό κοριτσάκι αλλά αυτός όλο όλο λέει ότι είμαι κακό και θα με τιμωρήσει πάρα πάρα πολύ και ξαναχτυπάει τα χεράκια μου αλλά ούτε κλαίω ούτε ανοίγω καθόλου τα ματάκια μου και τώρα με χτυπάει άλλη μια φορά και το μικρό μου δαχτυλάκι πάει το έκανε να έχει μεγάλο και φοβερό πόνο στο δεξί μου χεράκι και εγώ φώναζα πάρα πολύ στη χ...ίτσα μου να με βοηθήσει από μέσα μου όμως επειδή δεν ήθελα να ακούσουν αυτοί να φωνάζω οι κακοί αυτοί και μετά ήρθε αυτός γονατιστός μπροστά μου και ούρλιαζε σα λύκος με τις τρίχες του και όλο όλο ούρλιαζε να ανοίξω το στόμα μου και τότε με πιάνει από τη μύτη μου και την κλείνει για να ανοίξω το στοματάκι μου και από το λαιμό με έσφιγγε και τα μαλλάκια μου τράβαγε ναι ναι και τότε ήθελα να πεθάνω και τότε έβαλε τα βρωμερά του δάχτυλα στα χειλάκια μου για να ανοίξει το στόμα μου και με ταρακούναγε όμως πολύ και ξαφνικά έβαλα βίδες μεγάλες στα γονάτακια μου μέχρι κάτω κάτω το πάτωμα και βιδώθηκα πολύ για να μη μπορεί να με κουνήσει αυτός ο λύκος και όλο όλο με βρίζει και λέει ότι είμαι το πιο κακό κορίτσι και ούτε η χ...ίτσα με βοήθαγε ούτε και κάτι της είπε και κάνανε αυτοί και ήρθε μετά από πίσω μου και ήμουνα παγωμένη και βιδωμένη και με σπρώχνει κάτω και αυτή πιάνει τα χέρια μου και κοντεύω να σκάσω και έπιασε το βρακάκι μου το άσπρο και το έκανε πέρα και έβαλε το χοντρό του δάχτυλο στον ποπό μου τότε και ο πόνος ήτανε μεγάλος πάρα πολύ όμως και πάει έφυγα

 

Ακούυυυυυυυυυυστεεεεεεεεεεεεεε

όλοι όλοι σας

ακούυυυυυυστεεεεεεεεεεεεεεε παρακαλώωωωωωωωωωωωωωωωωω

 

δεν υπάρχει χειρότερο κακό δεν υπάρχει από αυτό

να τα πείτε σε όλους αυτά να τα πείτε

να μην κάνουν κακό στα παιδάκια

σε κανένα παιδάκι ποτέ ποτέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

και εσείς οι Επάνω

ακούυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυτεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

πονάνε τα παιδάκια

πονάνε πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

ΑΝΤΕ ΒΟΗΘΆΤΕ

ΒΟΗΘΆΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

http://hamomilaki.blogspot.com/2007/03/blog-post_16.html

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να τους είχα στα χέρια μου!

Δεν θέλω τίποτα άλλο να τους είχα στα χέρια μου!

 

Πρέπει να είμαστε ενεργοί πολίτες (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)! Ότι μπορούμε να κάνουμε πρέπει να το προσφέρουμε!

 

Το 1056 το έβαλα και εγώ στο κινητό μου, θα το πω παντού σε όσους ξέρω θα το κάνω τώρα!

 

"Άνθρωποι όλου του κόσμου ενωθείτε για να προστατέψετε τα παιδιά μας"

 

Σήμερα διαβάζα στην zougla.gr πάλι βρήκαν παιδεραστές (έναν αγρότη και έναν υδραυλικό).

 

Τι γίνεται βρε παιδιά? Τόσοι πολλοί υπάρχουν? Γιατί δεν τα κλείνουν τα site τουλάχιστον? Εεε δεν μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει? Θα μου πει κανείς αυτό ειναι το ένα μέρος. Ναι συμφωνώ αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν.

 

Πρέπει να γίνουμε πιο δυνατοί και να κάνουμε κάτι, κάτι, κάτι, κάτι!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!!!!

 

 

Το νουμερο 1056 μήπως πρέπει να το γνωρίζουν και τα παιδιά μας που είναι λίγο μεγαλυτερα???

 

 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΙ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΒΙΑ ΦΥΛΑΚΙΣΗ...ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΣΤΗ........

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!!!!

 

 

Το νουμερο 1056 μήπως πρέπει να το γνωρίζουν και τα παιδιά μας που είναι λίγο μεγαλυτερα???

 

 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΙ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΒΙΑ ΦΥΛΑΚΙΣΗ...ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΣΤΗ........

 

milver ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ! ΟΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ 100 ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!! ΑΣΕ ΠΟΥ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΣΗΜΑΣΙΑ!!!

 

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!! ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙΣ! Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ......ΕΙΝΑΙ ΛΥΤΡΩΣΗ!!!

 

1056

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια δεν μπορώ να το διανοηθώ οτι μπορεί κάποιος να σκεφτεί να πειράξει ένα παιδάκι! Δεν το χωράει ο νους μου! Τρελαίνομαι μόνο με την σκέψη!

Διάβασα το γράμμα της μικρής παραπάνω και ανατρίχιασα ολόκληρη!

Ελεος πιά! Σε τι κόσμο γεννιούνται τα παιδιά μας;

Γιατι τόσο μίσος πια για κάποιες αθώες ψυχές!

Γιατι τόσο μίσος προς τα ίδια μας τα παιδιά!

Από τότε που έγινα μανα, οταν ακούω κάτι τόσο αρρωστημένο τρελαίνομαι σαν να ηταν το δικό μου παιδί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρια ναι........! και μετά τους λες ότι θέλω να καταγγείλω κάτι και σε συνδέυουν με κάποιο άτομο (εμένα ήταν γυναίκα) η οποια είναι ευγενέστατη και σε βοηθάει πολύ.........

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έγινα μανα, οταν ακούω κάτι τόσο αρρωστημένο τρελαίνομαι σαν να ηταν το δικό μου παιδί![/color]

 

Αυτο ακριβως! ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΩ!! Αλλα ετσι θα πρεπει να αντιμετωπιζουμε το καθε παιδι. Σαν δικο μας! Οχι αδιαφορια. Σκεφτειτε οτι αν για τον οποιοδηποτε λογο καποιος αντιληφθει πριν απο σας οτι κατι συμβαινει στο παιδι σας, θα θελατε να αναλαβει δραση να το προστατεψει. Δεν θα θελατε; Τοτε γιατι να μην το κανουμε κι εμεις για καποιο αλλο παιδακι; Δεν θα ξανακλεισω ποτε τα ματια μου μπροστα σε ενα παραμελημενο παιδι, ακομη το σκεφτομαι το παιδακι που ειδα την Κυριακη... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος τα λέει όλα ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!

 

Τα χρησιμοποιούμε μόνο για να τα αγκαλιάσουμε και να τους προσφέρουμε αγάπη και στοργή.....

 

Μπράβο ξανθό μου για το θέμα :D

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. και εγω δεν ηξερα για το 1056 Οι περισσοτεροι εχουμε βρεθει μπροστα στη θεα παιδιων στα φαναρια και δεν ξερουμε πως να αντιδράσουμε και να βοηθήσουμε αυτα τα παιδια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

an1cEY00g410010MDAwMDkyZHwwMDAwNTU0ZGF8dG8gbG91a291bWFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

θελω να πω πολλα αλλα δεν μπορω.θα πω ομως οτι ευχομαι ολα αυτα τα ανισσοροπα και ανωμαλα ζωα που κυκλοφορουν αναμεσσα μας να τιμωρηθουν με τον ιδιο τροπο.να βασανιστουν και να νοιωθουν ακριβως οπως νοιωθουν οι αθωες ζωουλες.

αν ειχα εναν μπροστα μου θα του εβγαζα τα νυχια θα τον εκαιγα με φλωγιστρο θα του χ_να παλουκια και ας εμπαινα ισοβια φυλακη.

συγνωμη για αυτα που γραφω.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω πολλα αλλα δεν μπορω.θα πω ομως οτι ευχομαι ολα αυτα τα ανισσοροπα και ανωμαλα ζωα που κυκλοφορουν αναμεσσα μας να τιμωρηθουν με τον ιδιο τροπο.να βασανιστουν και να νοιωθουν ακριβως οπως νοιωθουν οι αθωες ζωουλες.

αν ειχα εναν μπροστα μου θα του εβγαζα τα νυχια θα τον εκαιγα με φλωγιστρο θα του χ_να παλουκια και ας εμπαινα ισοβια φυλακη.

συγνωμη για αυτα που γραφω.

 

H τραγωδία έιναι ότι: Αυτά τα καθάρματα,υπάρχει νόμος που εφαρμόζεται και τα προστατέυει,και αν ποτέ πιαστουνε,πέφτουνε στα πολύ μαλακά σε σχέση με τα τερατουργήματά τους.

Τα παιδάκια αντίθετα,τα προστατέυουμε Θεωρητικά. Και΄περιμένουμε πότε ΘΑ εφαρμοστεί ο νόμος,ποιός θα τα προστατέψει απο κέινους που θα έπρεπε να τα προστατέψουν,ποιός δε θα φοβηθεί να τα βοηθήσει...

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

ποιός θα τα προστατέψει απο κέινους που θα έπρεπε να τα προστατέψουν,ποιός δε θα φοβηθεί να τα βοηθήσει...[/color]

 

Αυτο ξαναπες το......... :(:(:(:(:(:(:(:(:(

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλο το θεμα που ανοιξατε κοριτσια και θελω να προσθεσω τα εξης:

 

στην αγγλια μια μητερα, ο γκομενος της και ο αδερφος του γκομενου της, βασανισαν μεχρι θανατου των 3χρονων αγγελουδι της...

στη νεα ζηλανδια εγινε κατι αντιστοιχο σε ενα 2 χρονων κοριτσακι!!!

 

Εχω αηδιασει να ακουω καθε μερα τετοια περιστατικα. Βαζω τα κλαματα μπροστα στην βαρβαροτητα αυτων των καθαρματων που δε μπορουνε να χαρακτηριστουν ανθρωποι!!

 

Τι τιμωρια θα εχουν αυτοι ρε παιδια??? Γιατι να μην επαναφερουν την θανατοικη ποινη για κατι τετοιες περιπτωσεις?? Γιατι να βασανιζουνε τα παιδακια τους?? Γιατι να ξεσπανε πανω τους τις αρρωστες ορεξεις τους????

Τι φταινε αυτες οι αθωες ψυχες????

Εγω γινει πολυ πιο ευαισθητοποιημενη τωρα που εχω δικο μου μωρακι, και στη σκεψη οτι ισως καποιος θα τολμουσε να κανει κακο στο μωρο μου θα τον εκοβα 10000 κομματια.

Πως μπορουν αυτες οι μαναδες να βλεπουν να βασανιζεται το δικο τους παιδι μπροστα στα ματια τους???

Που εχει παει η ανθρωπια μας?

Link to comment
Share on other sites

Τους μισώ!

Και όχι μόνο αυτούς! Αλλά και αυτούς που είναι γύρω τους και γνωρίζουν και τους προστατεύουν!

 

Τους εύχομαι τα χειρότερα!

 

 

Αααα και δεν είναι αρρωστημένα μυαλιά γιατί το "άρρωστος" σημαίνει ότι κάποιος μπορεί και να τους συγχωρέσει λόγω της ασθένειας.

 

Το μόνο που μπορεί να συμβεί για να γλιτώσουμε από αυτούς είναι ο Θάνατος, αλλά όχι μόνο αυτών αλλά και αυτών που τους προστατεύουν.

 

Θάνατος και τίποτα άλλο!

 

Αλήθεια τι μάνα τους μεγάλωσε? Που είναι η μάνα τους?

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...