Χορηγία Επικοινωνίας:  Θα γίνω μαμά! Προετοιμάζομαι για τον τοκετό & τον 1ο θηλασμό!

29/9 Σάββατο από τις 11:30-13:30 π.μ.

στo Κέντρο Θηλασμού & Μητρότητας

Είσοδος Ελεύθερη  Απαραίτητη η κράτηση θέσης!

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

https://parents.org.gr/forum/uploads/monthly_2018_09/mitrikos18_sept3.gif.52ded911b0e4ab3f995e90b33619932b.gif

Αριστέα

Φυσιολογική σύλληψη με χαμηλή AMH

Recommended Posts

VeraPera, ο καταληλότερος να σου δώσει απαντήσεις είναι ένας ειδικός, όπως είπε και η Indyla. Το κλάσμα πράγματι είναι καλό (στο 1-2 πρέπει να κυμαίνεται). Εγώ θα σου δώσω ενδεικτικά τις τιμές που μου δίνει το δικό μου εργαστήριο (στο εξωτερικό). Μιλάμε πάντα για 2η-3η μέρα κύκλου: 

FSH 2.8 - 9.3 IU/L

LH 2.8 - 7.6 IU/L

E2 46 - 607 pmol/L

Πρόσεξε λίγο τη μονάδα μέτρησης. Ίσως χρειαστεί σε κάποιες τιμές σου να κάνεις μετατροπή για να δεις πού βρίσκεσαι. Όμως από τη στιγμή που ο γιατρός σου ήταν καθυσηχαστικός δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και να το ψάχνεις πολύ. Δώσε περιθώριο άλλο ένα εξάμηνο και βλέπεις μετά. Οι δύο κυήσεις που είχες και δεν προχώρησαν πιθανόν να οφείλονται στη χαμηλή AMH. Είχα διαβάσει μια μελέτη που έλεγε ότι ΙΣΩΣ συσχετίζεται η χαμηλή ΑΜΗ με αυξημένες πιθανότητες αποβολής σε πρώιμα στάδια κύησης. Και δυστυχώς γι' αυτήν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Κι εγώ την έχω χαμηλή. Όταν ρώτησα το γιατρό για ποιο λόγο μου συνέβη αυτό κι έπεσε τόσο πολύ αυτή η ορμόνη, μου είπε πιθανόν το κάπνισμα. Κάπνιζα από τα 15 μέχρι τα 35. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

Επεξεργάστηκαν by rica

UmJ2p11.png

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

aMUmp10.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμενα, μία ακόμα με χαμηλή ΑΜΗ. Η ιστορία με το ψάξιμο και τις εξετάσεις ξεκίνησε πριν από 2 χρόνια, όπου τότε οι δικές μου εξετάσεις ήταν άψογες και είχε πρόβλημα το σπέρμα. Μετά από 1,5 χρόνο και καταπολέμηση ουρεοπλασματος, έγινε άψογο το σπέρμα, αλλά εμένα η fsh μου πήγε από 7 στο 15 και βρεθήκαμε ΑΜΗ 1,3. Ηλικία 33. Σήμερα στην 9η μέρα της πρώτης μας προσπάθειας διέγερσης, ακύρωσαμε τον κύκλο καθώς δεν είδαμε οωθυλακια.

Katia12 ΑΜΗ έχεις 1.3 ng/ml ή 1.3 pmol; Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Όλες στην προσπάθεια είμαστε.

UmJ2p11.png

aMUmp10.png

1,3pmol/l είναι Rica. Ψάχνω τώρα ο,τι άλλο μπορώ να ψάξω, τουλάχιστον να αποκλείσουμε άλλους παράγοντες.

Προσωπικά, όταν μπήκα κι εγώ σ' αυτή τη διαδικασία που λές, ψάξιμο δηλ. για να αποκλειστούν κι άλλοι παράγοντες, βρήκα και μια βουλωμένη σάλπιγγα! 

UmJ2p11.png

aMUmp10.png

Είμαι κι εγώ με χαμηλή ΑΜΗ, πριν 4 χρόνια ήταν περίπου στο 1,5...

Σήμερα έχω ενα γιο 2,5 ετών, και μία κόρη 11 μηνών... με φυσιολογική σύλληψη και τα δύο. 

Τον γιο μου τον τσακώσαμε μετά από 2,5 - 3 χρονια προσπαθειών, και την κόρη μου, μολις χρόνισε ο γιος μου, με 2-3 προσπάθειες μόνο...

Μη το βάζετε κάτω κορίτσια... επιμονή!

Γεια σας,

Η ηλικία μου είναι 43 κι έχω ήδη ένα παιδάκι 4 ετών. Προσπαθώ με το σύζυγο για το δεύτερο εδώ και 8 μήνες χωρίς αποτέλεσμα. Πήγα λοιπόν σ' ένα γυναικολόγο να δω τι γίνεται και έκανα όλες τις εξετάσεις. Βγήκαν όλες πολύ καλές εκτός από ΑΜΗ 0,24 και FSH 20,68.

Η γυναικολόγος μου είπε ότι έχω πολύ λίγες πιθανότητες κι ακόμη κι αν κάνω εξωσωματική θα μου πουν να είναι με δωρεά ωαρίου. Αυτό όμως δεν το θέλουμε με τίποτα.

Σας παρακαλώ τα φώτα σας! Δεν ιδέα για εξωσωματικές και δε ξέρω αν πρέπει να μπω σε τέτοια διαδικασία.

Θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε εμπειρία σας για φυσική σύλληψη ή εξωσωματική μετά τα 40 με χαμηλή ΑΜΗ.

13 hours ago, Manoulitsa75 said:

Γεια σας,

Η ηλικία μου είναι 43 κι έχω ήδη ένα παιδάκι 4 ετών. Προσπαθώ με το σύζυγο για το δεύτερο εδώ και 8 μήνες χωρίς αποτέλεσμα. Πήγα λοιπόν σ' ένα γυναικολόγο να δω τι γίνεται και έκανα όλες τις εξετάσεις. Βγήκαν όλες πολύ καλές εκτός από ΑΜΗ 0,24 και FSH 20,68.

Η γυναικολόγος μου είπε ότι έχω πολύ λίγες πιθανότητες κι ακόμη κι αν κάνω εξωσωματική θα μου πουν να είναι με δωρεά ωαρίου. Αυτό όμως δεν το θέλουμε με τίποτα.

Σας παρακαλώ τα φώτα σας! Δεν ιδέα για εξωσωματικές και δε ξέρω αν πρέπει να μπω σε τέτοια διαδικασία.

Θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε εμπειρία σας για φυσική σύλληψη ή εξωσωματική μετά τα 40 με χαμηλή ΑΜΗ.

Δυστυχώς, από την εμπειρία μου με τις εξωσωματικές, θα σου πώ πως η γυναικολόγος σου έχει δίκιο. Αυτές οι 2 εξετάσεις είναι που δείχνουν το επίπεδο γονιμότητας, και οι δικές σου δεν είναι καθόλου καλές. Εγώ δυσκολεύτηκα με πολύ καλύτερες τιμές από αυτές και άψογο ενδομήτριο. Φοβάμαι πως αν σε αναλάβει κάποιο κέντρο με δικά σου ωάρια, θα είναι για να σου "φάνε" τα λεφτά.  Για μένα μην πείς στην διαδικάσία. Προσπάθήστε ίσως μόνοι σας, και ποτέ δεν ξέρεις.

Ήθελα να σας πω την εμπειρία μου και να δώσω ελπίδα σε όλα τα κορίτσια γιατί κόντεψα να τρελαθώ. Είμαι 32 ετών και η ΑΜΗ μου βγήκε 1,1 και μετά από 3 μήνες έπεσε στο 0,4. Πιο χαμηλά δεν πάει!!! Όλες οι υπόλοιπες FSH κλπ ήταν μια χαρά.

Με τον σύζυγο δεν είμασταν σε φάση να κάνουμε παιδιά θέλαμε αργότερα αλλά επειδή είδα αυτά τα αποτελέσματα πήρα σβάρνα όλους τους γιατρούς να μου πουν αν έχω πρόβλημα χωρίς κσν να έχουμε προσπαθήσει καθώς θέλαμε να το αναβάλλουμε για 3 χρόνια μετά.

Για να μην πολυλογώ όλοι μου τα έλεγαν περίεργα, κάποιοι να μην ανησυχώ κάποιο ότι δεν θα κάνω ποτέ παιδί! Κατέληξα να κάνω εξωσωματική χωρίς κσν να έχουμε προσπαθήσει με φυσικό τρόπο για να μην καθυστερήσω. Μου έλεγαν ότι με την αμη μου αποκλείεται να πάρουν πάνω από 1-2 ωάρια. Τελικά πήραμε 11, όλα γονιμοποιήθηκαν και εκ των οποίων τα 9 έφτασαν βλαστοκύστη. Τα βάλαμε κατάψυξη και είπα να προσπαθήσω πρώτα με φυσικό τρόπο και αν δεν γίνει να κάνω την εμφύτευση αργότερα μια που τα είχα κατάψυξη και ήμουν ήρεμη πλέον.

Τπν πρώτο μήνα που προσπαθήσαμε φυσικά έμεινα έγκυος αμέσως!! Τώρα είμαι βέβαια πμ στην πολύ αρχή μόνο 6 εβδομάδες και δεν ξέρω αν θα προχωρήσει και θα πάει καλά.

ωστοσο θέλω να σας πω την ιστορία μου γιατί πιστεύω ότι η αμη από μόνη της δεν σημαίνει κάτι. Εγώ πέρασα πολύ δύσκολα ένα χρόνο, διάβαζα τα πάντα στο Ίντερνετ και είχα απελπιστει. Ίσως είμαι τυχερή και ακόμα δεν έχω κάνει παιδί εδώ που τα λέμε αλλά πριν απογοητευτείτε αν σας βγει χαμηλή αμη δείτε κι άλλους παράγοντες πρώτα. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα