Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογική σύλληψη με χαμηλή AMH


Recommended Posts

Quote

 

VeraPera, ο καταληλότερος να σου δώσει απαντήσεις είναι ένας ειδικός, όπως είπε και η Indyla. Το κλάσμα πράγματι είναι καλό (στο 1-2 πρέπει να κυμαίνεται). Εγώ θα σου δώσω ενδεικτικά τις τιμές που μου δίνει το δικό μου εργαστήριο (στο εξωτερικό). Μιλάμε πάντα για 2η-3η μέρα κύκλου: 

 

FSH 2.8 - 9.3 IU/L

LH 2.8 - 7.6 IU/L

E2 46 - 607 pmol/L

 

Πρόσεξε λίγο τη μονάδα μέτρησης. Ίσως χρειαστεί σε κάποιες τιμές σου να κάνεις μετατροπή για να δεις πού βρίσκεσαι. Όμως από τη στιγμή που ο γιατρός σου ήταν καθυσηχαστικός δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και να το ψάχνεις πολύ. Δώσε περιθώριο άλλο ένα εξάμηνο και βλέπεις μετά. Οι δύο κυήσεις που είχες και δεν προχώρησαν πιθανόν να οφείλονται στη χαμηλή AMH. Είχα διαβάσει μια μελέτη που έλεγε ότι ΙΣΩΣ συσχετίζεται η χαμηλή ΑΜΗ με αυξημένες πιθανότητες αποβολής σε πρώιμα στάδια κύησης. Και δυστυχώς γι' αυτήν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Κι εγώ την έχω χαμηλή. Όταν ρώτησα το γιατρό για ποιο λόγο μου συνέβη αυτό κι έπεσε τόσο πολύ αυτή η ορμόνη, μου είπε πιθανόν το κάπνισμα. Κάπνιζα από τα 15 μέχρι τα 35. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

 

Επεξεργάστηκαν by rica

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από εμενα, μία ακόμα με χαμηλή ΑΜΗ. Η ιστορία με το ψάξιμο και τις εξετάσεις ξεκίνησε πριν από 2 χρόνια, όπου τότε οι δικές μου εξετάσεις ήταν άψογες και είχε πρόβλημα το σπέρμα. Μετά από 1,5 χρόνο και καταπολέμηση ουρεοπλασματος, έγινε άψογο το σπέρμα, αλλά εμένα η fsh μου πήγε από 7 στο 15 και βρεθήκαμε ΑΜΗ 1,3. Ηλικία 33. Σήμερα στην 9η μέρα της πρώτης μας προσπάθειας διέγερσης, ακύρωσαμε τον κύκλο καθώς δεν είδαμε οωθυλακια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όταν μπήκα κι εγώ σ' αυτή τη διαδικασία που λές, ψάξιμο δηλ. για να αποκλειστούν κι άλλοι παράγοντες, βρήκα και μια βουλωμένη σάλπιγγα! 

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Είμαι κι εγώ με χαμηλή ΑΜΗ, πριν 4 χρόνια ήταν περίπου στο 1,5...

Σήμερα έχω ενα γιο 2,5 ετών, και μία κόρη 11 μηνών... με φυσιολογική σύλληψη και τα δύο. 

Τον γιο μου τον τσακώσαμε μετά από 2,5 - 3 χρονια προσπαθειών, και την κόρη μου, μολις χρόνισε ο γιος μου, με 2-3 προσπάθειες μόνο...

 

Μη το βάζετε κάτω κορίτσια... επιμονή!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Η ηλικία μου είναι 43 κι έχω ήδη ένα παιδάκι 4 ετών. Προσπαθώ με το σύζυγο για το δεύτερο εδώ και 8 μήνες χωρίς αποτέλεσμα. Πήγα λοιπόν σ' ένα γυναικολόγο να δω τι γίνεται και έκανα όλες τις εξετάσεις. Βγήκαν όλες πολύ καλές εκτός από ΑΜΗ 0,24 και FSH 20,68.

Η γυναικολόγος μου είπε ότι έχω πολύ λίγες πιθανότητες κι ακόμη κι αν κάνω εξωσωματική θα μου πουν να είναι με δωρεά ωαρίου. Αυτό όμως δεν το θέλουμε με τίποτα.

Σας παρακαλώ τα φώτα σας! Δεν ιδέα για εξωσωματικές και δε ξέρω αν πρέπει να μπω σε τέτοια διαδικασία.

Θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε εμπειρία σας για φυσική σύλληψη ή εξωσωματική μετά τα 40 με χαμηλή ΑΜΗ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Manoulitsa75 said:

Γεια σας,

Η ηλικία μου είναι 43 κι έχω ήδη ένα παιδάκι 4 ετών. Προσπαθώ με το σύζυγο για το δεύτερο εδώ και 8 μήνες χωρίς αποτέλεσμα. Πήγα λοιπόν σ' ένα γυναικολόγο να δω τι γίνεται και έκανα όλες τις εξετάσεις. Βγήκαν όλες πολύ καλές εκτός από ΑΜΗ 0,24 και FSH 20,68.

Η γυναικολόγος μου είπε ότι έχω πολύ λίγες πιθανότητες κι ακόμη κι αν κάνω εξωσωματική θα μου πουν να είναι με δωρεά ωαρίου. Αυτό όμως δεν το θέλουμε με τίποτα.

Σας παρακαλώ τα φώτα σας! Δεν ιδέα για εξωσωματικές και δε ξέρω αν πρέπει να μπω σε τέτοια διαδικασία.

Θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε εμπειρία σας για φυσική σύλληψη ή εξωσωματική μετά τα 40 με χαμηλή ΑΜΗ.

 

 

 

Δυστυχώς, από την εμπειρία μου με τις εξωσωματικές, θα σου πώ πως η γυναικολόγος σου έχει δίκιο. Αυτές οι 2 εξετάσεις είναι που δείχνουν το επίπεδο γονιμότητας, και οι δικές σου δεν είναι καθόλου καλές. Εγώ δυσκολεύτηκα με πολύ καλύτερες τιμές από αυτές και άψογο ενδομήτριο. Φοβάμαι πως αν σε αναλάβει κάποιο κέντρο με δικά σου ωάρια, θα είναι για να σου "φάνε" τα λεφτά.  Για μένα μην πείς στην διαδικάσία. Προσπάθήστε ίσως μόνοι σας, και ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ήθελα να σας πω την εμπειρία μου και να δώσω ελπίδα σε όλα τα κορίτσια γιατί κόντεψα να τρελαθώ. Είμαι 32 ετών και η ΑΜΗ μου βγήκε 1,1 και μετά από 3 μήνες έπεσε στο 0,4. Πιο χαμηλά δεν πάει!!! Όλες οι υπόλοιπες FSH κλπ ήταν μια χαρά.

 

Με τον σύζυγο δεν είμασταν σε φάση να κάνουμε παιδιά θέλαμε αργότερα αλλά επειδή είδα αυτά τα αποτελέσματα πήρα σβάρνα όλους τους γιατρούς να μου πουν αν έχω πρόβλημα χωρίς κσν να έχουμε προσπαθήσει καθώς θέλαμε να το αναβάλλουμε για 3 χρόνια μετά.

 

Για να μην πολυλογώ όλοι μου τα έλεγαν περίεργα, κάποιοι να μην ανησυχώ κάποιο ότι δεν θα κάνω ποτέ παιδί! Κατέληξα να κάνω εξωσωματική χωρίς κσν να έχουμε προσπαθήσει με φυσικό τρόπο για να μην καθυστερήσω. Μου έλεγαν ότι με την αμη μου αποκλείεται να πάρουν πάνω από 1-2 ωάρια. Τελικά πήραμε 11, όλα γονιμοποιήθηκαν και εκ των οποίων τα 9 έφτασαν βλαστοκύστη. Τα βάλαμε κατάψυξη και είπα να προσπαθήσω πρώτα με φυσικό τρόπο και αν δεν γίνει να κάνω την εμφύτευση αργότερα μια που τα είχα κατάψυξη και ήμουν ήρεμη πλέον.

 

Τπν πρώτο μήνα που προσπαθήσαμε φυσικά έμεινα έγκυος αμέσως!! Τώρα είμαι βέβαια πμ στην πολύ αρχή μόνο 6 εβδομάδες και δεν ξέρω αν θα προχωρήσει και θα πάει καλά.

 

ωστοσο θέλω να σας πω την ιστορία μου γιατί πιστεύω ότι η αμη από μόνη της δεν σημαίνει κάτι. Εγώ πέρασα πολύ δύσκολα ένα χρόνο, διάβαζα τα πάντα στο Ίντερνετ και είχα απελπιστει. Ίσως είμαι τυχερή και ακόμα δεν έχω κάνει παιδί εδώ που τα λέμε αλλά πριν απογοητευτείτε αν σας βγει χαμηλή αμη δείτε κι άλλους παράγοντες πρώτα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να σας πω κι εγώ λοιπόν την ιστορία μου. Είμαι 40 ετων κι έχω ένα αγοράκι 4 ετών. Πριν από 2,5 χρόνια, στην πρώτη προσπάθεια για δεύτερο παιδί, έμεινα έγκυος αλλά δυστυχώς ήταν εξωμητριο. Το αποτέλεσμα ήταν να χειρουργηθω με αφαίρεση αριστερής σαλπιγγας και η δεξιά να αποκτήσει συμφυσεις. Μετά από ένα χρόνο ακαρπων προσπαθειών, επισκεφθηκαμε ένα γνωστό κέντρο εξωσωματικής στην Αθήνα όπου ο γιατρός μας απέκλεισε τη φυσιολογικη συλληψη λόγω συμφυσεων και μας είπε ότι ακόμα και αν τα καταφέρουμε θα είναι σίγουρα εξωμητριο. Επίσης η αμη που μου έβγαλε το μικροβιολογικο που συνεργάζεται το κεντρο ήταν 0,45. Κάναμε 2 αποτυχημένες προσπάθειες και είπαμε τέλος. Αν έρθει μόνο του οκ. 9 μήνες μετά την τελευταία προσπάθεια έμεινα έγκυος φυσιολογικά!!! Δυστυχώς τον προηγούμενο μήνα, στην 8η εβδομάδα, σταμάτησε η καρδούλα. Δεν ξέρω τον λόγο αλλά ο γιατρός σίγουρα διαψευθηκε. Τώρα είμαι σε φάση που ψάχνομαι λίγο και σε επίσκεψη που πήγα σε καινούριο γυναικολογο, κάνοντας υπερηχο μου είπε ότι σε καμία περίπτωση οι ωοθηκες μου δεν φαίνονται γερασμενες και δεν δικαιολογουν την τιμή της αμη. Σίγουρα θα την επαναλάβω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια γραφω ωστε να το δουν καποιες ισως ανεβουν ψυχολογικα.ειμαι 34.στα 32 βρηκαμε οτι απο ενδομητριωση η αμη μου ηταν 0.72 εκανα λαπαροσκ κ ανεβηκε στο 0.93 προσπαθειες εξωσωμ δεν εβγαζα ωαρια περα απο 1 με 2 τα οποια δ προχωραγαν δ γινονταν ποτε βλαστολυστες παιρνω αποφαση να παω με δωρεα απο μονη μ οι γιατροι επεμεναν να επιμεινω εγω ρακος κ ενω ψαχνουμε για δοτρια λογω καραντινας αργησε κιολας να βρεθει μενω φυσιολογικα μονη μου.τεταρτη θα παω να δω σακο μακαρι να δω δηλ και να ναι ολα καλα.παντως απο χοριακες παει καλα το θεμα.αν με την ψυχολογια που ειχα εμεινα ....θα μεινετε ολες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Fotia said:

Καλησπερα κοριτσια γραφω ωστε να το δουν καποιες ισως ανεβουν ψυχολογικα.ειμαι 34.στα 32 βρηκαμε οτι απο ενδομητριωση η αμη μου ηταν 0.72 εκανα λαπαροσκ κ ανεβηκε στο 0.93 προσπαθειες εξωσωμ δεν εβγαζα ωαρια περα απο 1 με 2 τα οποια δ προχωραγαν δ γινονταν ποτε βλαστολυστες παιρνω αποφαση να παω με δωρεα απο μονη μ οι γιατροι επεμεναν να επιμεινω εγω ρακος κ ενω ψαχνουμε για δοτρια λογω καραντινας αργησε κιολας να βρεθει μενω φυσιολογικα μονη μου.τεταρτη θα παω να δω σακο μακαρι να δω δηλ και να ναι ολα καλα.παντως απο χοριακες παει καλα το θεμα.αν με την ψυχολογια που ειχα εμεινα ....θα μεινετε ολες!!!!!!

Δεν φαντάζεσαι πόσο χάρηκα!! Ήμουν τόσο σίγουρη ότι μπορείς να μείνεις έγκυος και ότι δεν χρειάζεσαι δανεικά, αλλά το είχες πάρει απόφαση.. Πολύ χαίρομαι που άργησε να βρεθεί η δότρια! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Δεν φαντάζεσαι πόσο χάρηκα!! Ήμουν τόσο σίγουρη ότι μπορείς να μείνεις έγκυος και ότι δεν χρειάζεσαι δανεικά, αλλά το είχες πάρει απόφαση.. Πολύ χαίρομαι που άργησε να βρεθεί η δότρια! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!

Ευχαριστω πολυυυ το αγχος πολυ μεγαλο βεβαια αλλα προσπαθω

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2020 at 2:25 ΠΜ, Fotia είπε:

Καλησπερα κοριτσια γραφω ωστε να το δουν καποιες ισως ανεβουν ψυχολογικα.ειμαι 34.στα 32 βρηκαμε οτι απο ενδομητριωση η αμη μου ηταν 0.72 εκανα λαπαροσκ κ ανεβηκε στο 0.93 προσπαθειες εξωσωμ δεν εβγαζα ωαρια περα απο 1 με 2 τα οποια δ προχωραγαν δ γινονταν ποτε βλαστολυστες παιρνω αποφαση να παω με δωρεα απο μονη μ οι γιατροι επεμεναν να επιμεινω εγω ρακος κ ενω ψαχνουμε για δοτρια λογω καραντινας αργησε κιολας να βρεθει μενω φυσιολογικα μονη μου.τεταρτη θα παω να δω σακο μακαρι να δω δηλ και να ναι ολα καλα.παντως απο χοριακες παει καλα το θεμα.αν με την ψυχολογια που ειχα εμεινα ....θα μεινετε ολες!!!!!!

Τέλεια νέα!!! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2020 at 1:07 ΠΜ, Fotia είπε:

Ευχαριστω πολυυυ το αγχος πολυ μεγαλο βεβαια αλλα προσπαθω

 

Συγχαρητήρια Fotia! Αν θυμάσαι σου το είχα πει και όταν είχαμε μιλήσει ότι μου φαινόσουν πολύ βιαστική και ανυπόμονη και τόσο σοβαρές αποφάσεις κατά τη γνώμη μου πρέπει να ωριμάζουν πρώτα μέσα μας. Όλα θα πάνε καλά, μην έχεις και τώρα άγχος! Ένα καλό δίδαγμα, ειδικά για τις νεότερες γυναίκες, να μη μας πιάνει πανικός στην πρώτη δυσκολία που συναντάμε. Καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το μωρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Indyla είπε:

 

Συγχαρητήρια Fotia! Αν θυμάσαι σου το είχα πει και όταν είχαμε μιλήσει ότι μου φαινόσουν πολύ βιαστική και ανυπόμονη και τόσο σοβαρές αποφάσεις κατά τη γνώμη μου πρέπει να ωριμάζουν πρώτα μέσα μας. Όλα θα πάνε καλά, μην έχεις και τώρα άγχος! Ένα καλό δίδαγμα, ειδικά για τις νεότερες γυναίκες, να μη μας πιάνει πανικός στην πρώτη δυσκολία που συναντάμε. Καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το μωρό!

Ευχαριστω πολυ.βιαστικη δ το λεγες μωρε εκανα προσπαθειες κ δεν τραβαγε αλλα ηρθε αναπαντεχα αρκει να παραμεινει το γλυκουλι.αυριο παω να δει σακο 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα, διάβασα όλη τη συζήτηση από την αρχή του post με προσοχή και σας ευχαριστώ όλες για τη συμβολή σας!
Δυστυχώς μπήκα και εγώ στο χορό των εξετάσεων.... Είμαι 37 και ξεκινήσαμε με το σύζυγο μου τις προσπάθειες εδώ και 6 μήνες περίπου για το πρώτο μας. Ολα οκ, ποτέ δεν έχασα περίοδο, κάθε κύκλος 26-27 ημερών σταθερότατος, καμία προηγούμενη εγκυμοσύνη / αποβολή κτλ κτλ. Αλλά λόγω προχωρημένης ηλικίας και των 2 αποφασίσαμε να κάνουμε μερικές εξετάσεις ώστε να δουμε που βρισκόμαστε...και ευτυχώς που ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε επειδή η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα τέτοια αποτελέσματα!
LH: 6.6, FSH 11.7, TSH 3.42 και ΑΜΗ: 1.01ng/ml
Μετά το αρχικό σοκ (δεν ειχα ιδέα για αυτές τις μετρήσεις οπότε και αρχισα να ψάχνω μανιωδώς στο ιντερνετ...) τώρα έχω ηρεμήσει λίγο και κοιτάζω να βρω πιθανές λύσεις. 
Αύριο έχω ραντεβού για HyCosy για να αποκλείσουμε και τις βουλωμένες σάλπιγγες ή άλλα αντίστοιχα θέματα, το σπερμοδιάγραμμα έχει γίνει και σε γενικές γραμμές είναι ΟΚ (progressive motility είναι πιο χαμηλή απο το όριο αλλά δε με αγχώνει τόσο αυτό, απ' όσο γνωρίζω μπορεί να διορθωθεί με αγωγή) και περιμένω να δω τι θα πει ο γιατρός αφού ολοκληρωθούν όλες οι εξετάσεις. 
Δεν ξέρω αν με αυτή την ΑΜΗ σε συνδιασμό με τόσο αυξημένη TSH μπορούν να γίνουν και πολλά ακόμη και αν συνεχίσουμε να προσπαθούμε φυσιολογικά... προσπαθώ να μη με παίρνει από κάτω αλλά σίγουρα ήταν ένα γερό χαστούκι αφύπνισης.... σκεφτείτε ότι εκοψα μαχαίρι το κάπνισμα μετά από 21 χρόνια (ίσως το μόνο καλό που βγαίνει από αυτή την ιστορία...).
Εάν υπάρχουν κοπέλες με αντίστοιχες μετρήσεις που έχουν ήδη πάρει γνωμάτευση θα με ενδιέφερε να μάθω τι είπαν οι δικοί σας γιατροί!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, LongD said:

Κορίτσια καλησπέρα, διάβασα όλη τη συζήτηση από την αρχή του post με προσοχή και σας ευχαριστώ όλες για τη συμβολή σας!
Δυστυχώς μπήκα και εγώ στο χορό των εξετάσεων.... Είμαι 37 και ξεκινήσαμε με το σύζυγο μου τις προσπάθειες εδώ και 6 μήνες περίπου για το πρώτο μας. Ολα οκ, ποτέ δεν έχασα περίοδο, κάθε κύκλος 26-27 ημερών σταθερότατος, καμία προηγούμενη εγκυμοσύνη / αποβολή κτλ κτλ. Αλλά λόγω προχωρημένης ηλικίας και των 2 αποφασίσαμε να κάνουμε μερικές εξετάσεις ώστε να δουμε που βρισκόμαστε...και ευτυχώς που ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε επειδή η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα τέτοια αποτελέσματα!
LH: 6.6, FSH 11.7, TSH 3.42 και ΑΜΗ: 1.01ng/ml
Μετά το αρχικό σοκ (δεν ειχα ιδέα για αυτές τις μετρήσεις οπότε και αρχισα να ψάχνω μανιωδώς στο ιντερνετ...) τώρα έχω ηρεμήσει λίγο και κοιτάζω να βρω πιθανές λύσεις. 
Αύριο έχω ραντεβού για HyCosy για να αποκλείσουμε και τις βουλωμένες σάλπιγγες ή άλλα αντίστοιχα θέματα, το σπερμοδιάγραμμα έχει γίνει και σε γενικές γραμμές είναι ΟΚ (progressive motility είναι πιο χαμηλή απο το όριο αλλά δε με αγχώνει τόσο αυτό, απ' όσο γνωρίζω μπορεί να διορθωθεί με αγωγή) και περιμένω να δω τι θα πει ο γιατρός αφού ολοκληρωθούν όλες οι εξετάσεις. 
Δεν ξέρω αν με αυτή την ΑΜΗ σε συνδιασμό με τόσο αυξημένη TSH μπορούν να γίνουν και πολλά ακόμη και αν συνεχίσουμε να προσπαθούμε φυσιολογικά... προσπαθώ να μη με παίρνει από κάτω αλλά σίγουρα ήταν ένα γερό χαστούκι αφύπνισης.... σκεφτείτε ότι εκοψα μαχαίρι το κάπνισμα μετά από 21 χρόνια (ίσως το μόνο καλό που βγαίνει από αυτή την ιστορία...).
Εάν υπάρχουν κοπέλες με αντίστοιχες μετρήσεις που έχουν ήδη πάρει γνωμάτευση θα με ενδιέφερε να μάθω τι είπαν οι δικοί σας γιατροί!

Δεν είναι τόσο κακη η TSH σου Κ επίσης διορθώνεται πάρα πολύ εύκολα - αν ο γιατρός σου πιστεύει πως πρέπει να διορθωθεί. Γενικά οι εξετάσεις σου δεν είναι πολύ κακες, εμενα πιο πολύ θα με πρόβληματιζε η FSH που είναι κάπως τσιμπημενη.   Έχεις μιλήσει με ενδοκρινολογο? 

Link to comment
Share on other sites

maripoz σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εκανα και τη σαλπιγγογραφία και ολα ΟΚ, βρέθηκαν κάποια ινομυώματα αλλά όχι σε σημείο που να επηρρεάσουν εγκυμοσύνη όπως μου είπε. 
Μιλησα με το γιατρό μου και του ανέφερα τους προβληματισμούς μου, μου είπε οτι εάν θέλω μπορώ να κοιτάξω παραπάνω την TSH και να κάνω πιο εξειδικευμένες εξετάσεις για θυρεοειδή, αλλά εφόσον η TSH μου είναι κάτω απο 4 προτείνει να μην την πειράξω με επιπλέον χάπια... 
Για FSH τον ρώτησα επίσης, μου είπε οτι ουτε αυτό είναι ανησυχητικό.
Αυτό που αποφασίσαμε είναι να συνεχίσουμε μέχρι τέλος του χρόνου φυσιολογικά ώστε να δούμε πώς θα πάει. Ο γιατρός μου έδωσε επιπλέον συμπληρώματα για να με βοηθήσει με τις ορμόνες, DHEA, Inositol, Ubiquinol και θα παρακολουθούμε με ορμονολογικές εξετάσεις ανά μήνα ώστε να δούμε που κυμαίνονται οι ορμόνες. 

Ξέρω από φίλες (και μου το ανέφερε και ο ίδιος ο γιατρός) οτι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου μετά τη σαλπιγγογραφία σε 1-2 μήνες κοπέλες έχουν μείνει έγκυες φυσιολογικά, οπότε...cross fingers & pray!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @LongD.εγω στα 34 μου στις αντίστοιχες εξετάσεις είχα ΑΜΗ 1,9 αλλά TSH 2, κάτι.. τα άλλα ήταν αρκετά κοντά στα δικά σου. για την ηλικία και τη γενικότερη κλινική μου εικόνα ήταν έκπληξη οι εξετάσεις.ο γιατρός μου είχε πει ότι λιγοστεύουν οι πιθανότητες να συλλάβω και να έχω ένα καλό έμβρυο.μας πρότεινε αντίστοιχες εξετάσεις για σπερματογραφημα κ σάλπιγγες τις οποίες δεν κάναμε ποτέ.σε λιγότερο από τρεις μήνες, αφού είπαμε να το αφήσουμε ελεύθερα και στην τύχη του, έμεινα φυσιολογικοτατα έγκυος κ η μικρή μου είναι ήδη εξι μηνών. Κ ο γιατρός μου είχε πει άλλωστε ότι μετά από ένα χρόνο προσπάθειας θεωρείται ότι μπορεί να έχει πρόβλημα σύλληψης ένα ζευγάρι.οπως μου τόνισε και τον ψυχολογικό παράγοντα.καλή επιτυχία και εύχομαι σύντομα να έχετε τα ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 7/17/2020 at 1:58 AM, ARETID said:

Καλησπέρα @LongD.εγω στα 34 μου στις αντίστοιχες εξετάσεις είχα ΑΜΗ 1,9 αλλά TSH 2, κάτι.. τα άλλα ήταν αρκετά κοντά στα δικά σου. για την ηλικία και τη γενικότερη κλινική μου εικόνα ήταν έκπληξη οι εξετάσεις.ο γιατρός μου είχε πει ότι λιγοστεύουν οι πιθανότητες να συλλάβω και να έχω ένα καλό έμβρυο.μας πρότεινε αντίστοιχες εξετάσεις για σπερματογραφημα κ σάλπιγγες τις οποίες δεν κάναμε ποτέ.σε λιγότερο από τρεις μήνες, αφού είπαμε να το αφήσουμε ελεύθερα και στην τύχη του, έμεινα φυσιολογικοτατα έγκυος κ η μικρή μου είναι ήδη εξι μηνών. Κ ο γιατρός μου είχε πει άλλωστε ότι μετά από ένα χρόνο προσπάθειας θεωρείται ότι μπορεί να έχει πρόβλημα σύλληψης ένα ζευγάρι.οπως μου τόνισε και τον ψυχολογικό παράγοντα.καλή επιτυχία και εύχομαι σύντομα να έχετε τα ευχάριστα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ και να σας ζήσει η μικρούλα σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι 31 χρονών κ σε διάστημα 8μηνων είχα 2παλινδρομες! Έχω κάνει σχεδόν όλες τις εξετάσεις από την πρωτη παλινδρομη αλλά Δ βρέθηκε κάτι! Πρόσφατα μετακομισα στα Χανιά κ λέγοντας το ιστορικό στη καινουργια μου γυναικολόγο εδώ μου είπε να κάνω κ προληπτικα την ΑΜΗ! Την οποία την έκανα κ βγήκε πολυ χαμηλή 0.65ng/ml! Η γιατρός εδώ, μου είπε ότι αυτό έφταιγε κ είχα τις 2παλινδρομες κ μου εδωσε να παρω κάτι πολυβιταμινες τις fertilovit fpcos τις οποίες μ είπε να τις περνω για 3μηνες χωρίς να με βάλει να κάνω άλλες εξετάσεις κ χωρίς να έχω πολυκυστικες κ ο υπέρηχος μ φυσιολογικός! Ενημέρωσα βέβαια κ τον γιατρό μου στην Αθήνα που ξέρει όλο το ιστορικό μου κ μου είπε να μην τις παρω κ ότι η ΑΜΗ δεν είναι η ορμόνη που μπορεί να φταίει από μόνη της για τις αποβολές! Θα ήθελα τη γνώμη σας, σας παρακαλω.. Δε ξέρω τι να κάνω? Να ξανακανω την ΑΜΗ σε άλλο διαγνωστικό? Να τις παρω αυτές τις πολυβιταμινες ? Τις ξέρει καμιά σας? Γιατί στο ιντερνετ που τις έψαξα δεν είδα κριτικές γι'αυτες κ δε τις έχουν κ πολλα φαρμακεία.. Κ ο γιατρός μου μου είπε ότι γενικά κάποιοι γιατροί περνουν προμηθειες από αυτα! 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, maroutita said:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι 31 χρονών κ σε διάστημα 8μηνων είχα 2παλινδρομες! Έχω κάνει σχεδόν όλες τις εξετάσεις από την πρωτη παλινδρομη αλλά Δ βρέθηκε κάτι! Πρόσφατα μετακομισα στα Χανιά κ λέγοντας το ιστορικό στη καινουργια μου γυναικολόγο εδώ μου είπε να κάνω κ προληπτικα την ΑΜΗ! Την οποία την έκανα κ βγήκε πολυ χαμηλή 0.65ng/ml! Η γιατρός εδώ, μου είπε ότι αυτό έφταιγε κ είχα τις 2παλινδρομες κ μου εδωσε να παρω κάτι πολυβιταμινες τις fertilovit fpcos τις οποίες μ είπε να τις περνω για 3μηνες χωρίς να με βάλει να κάνω άλλες εξετάσεις κ χωρίς να έχω πολυκυστικες κ ο υπέρηχος μ φυσιολογικός! Ενημέρωσα βέβαια κ τον γιατρό μου στην Αθήνα που ξέρει όλο το ιστορικό μου κ μου είπε να μην τις παρω κ ότι η ΑΜΗ δεν είναι η ορμόνη που μπορεί να φταίει από μόνη της για τις αποβολές! Θα ήθελα τη γνώμη σας, σας παρακαλω.. Δε ξέρω τι να κάνω? Να ξανακανω την ΑΜΗ σε άλλο διαγνωστικό? Να τις παρω αυτές τις πολυβιταμινες ? Τις ξέρει καμιά σας? Γιατί στο ιντερνετ που τις έψαξα δεν είδα κριτικές γι'αυτες κ δε τις έχουν κ πολλα φαρμακεία.. Κ ο γιατρός μου μου είπε ότι γενικά κάποιοι γιατροί περνουν προμηθειες από αυτα! 

Είναι δυνατόν?? Τι σχέση έχει η ΑΜΗ με τις παλίνδρομες?? Η ΑΜΗ μπορεί να ευθύνεται σε περιπτώσεις υπογονιμότητας, όχι παλίνδρομων κυήσεων! Γιατρός δεν είμαι αλλά οποιαδήποτε κοπέλα με εμπειρία  στο χώρο της εξωσωματικής το γνωρίζει αυτό! Και οι βιτάμίνες γιατί? Για να αποφύγετε μια ακόμη παλίνδρομη κύηση στο μέλλον? Αλήθεια τώρα? Βρες έναν σοβαρό γυναικολόγο να δεις τί συμβαίνει. Όχι ότι θα συμβαίνει απαραίτητα κάτι, αλλά καλό θα ήταν να μιλήσεις σε κάποιον για να σε κατευθύνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, maroutita είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι 31 χρονών κ σε διάστημα 8μηνων είχα 2παλινδρομες! Έχω κάνει σχεδόν όλες τις εξετάσεις από την πρωτη παλινδρομη αλλά Δ βρέθηκε κάτι! Πρόσφατα μετακομισα στα Χανιά κ λέγοντας το ιστορικό στη καινουργια μου γυναικολόγο εδώ μου είπε να κάνω κ προληπτικα την ΑΜΗ! Την οποία την έκανα κ βγήκε πολυ χαμηλή 0.65ng/ml! Η γιατρός εδώ, μου είπε ότι αυτό έφταιγε κ είχα τις 2παλινδρομες κ μου εδωσε να παρω κάτι πολυβιταμινες τις fertilovit fpcos τις οποίες μ είπε να τις περνω για 3μηνες χωρίς να με βάλει να κάνω άλλες εξετάσεις κ χωρίς να έχω πολυκυστικες κ ο υπέρηχος μ φυσιολογικός! Ενημέρωσα βέβαια κ τον γιατρό μου στην Αθήνα που ξέρει όλο το ιστορικό μου κ μου είπε να μην τις παρω κ ότι η ΑΜΗ δεν είναι η ορμόνη που μπορεί να φταίει από μόνη της για τις αποβολές! Θα ήθελα τη γνώμη σας, σας παρακαλω.. Δε ξέρω τι να κάνω? Να ξανακανω την ΑΜΗ σε άλλο διαγνωστικό? Να τις παρω αυτές τις πολυβιταμινες ? Τις ξέρει καμιά σας? Γιατί στο ιντερνετ που τις έψαξα δεν είδα κριτικές γι'αυτες κ δε τις έχουν κ πολλα φαρμακεία.. Κ ο γιατρός μου μου είπε ότι γενικά κάποιοι γιατροί περνουν προμηθειες από αυτα! 

μονο αμη εκανες απο ορμονικες? fsh lh e2 δεν σε εβαλε να κανεις? λοιπον τις βιταμινες θα τις παρεις κακο δεν θα σου κανουν μονο καλο θα σου κανουν κ κακως σου ειπε να μην τις παρεις γιατι δεν ειναι φαρμακο ειναι απλα ενισχηση του οργανισμου σου για να γινουν ολα καλητερα. 

τωρα η αμη απο μονη της οντως δεν λεει κατι πρεπει να δεις fsh e2 αυτες δειχνουν την ποιοτητα. ομως ακου να δεις τι γινετε οταν τα ωαρια ειναι λιγα πολλες φορες εχουν κακη ποιοτητα δηλαδη ο οργανισμος αφηνει στο τελος τα χειροτερα ωαρια καπως ετσι. η ηλικια σου ομως ειναι σημαχος σου δηλαδη επειδη εισαι μικρη ακομα πολυ πιθανο τα ωαρια σου να ειναι ακομα σουπερ κ ας ειναι λιγα. οποτε πρεπει να κανεις κ αλλες ορμονικες κ να παρεις οπωσδηποτε τις βιταμινες 

Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2020 at 3:56 PM, maroutita said:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι 31 χρονών κ σε διάστημα 8μηνων είχα 2παλινδρομες! Έχω κάνει σχεδόν όλες τις εξετάσεις από την πρωτη παλινδρομη αλλά Δ βρέθηκε κάτι! Πρόσφατα μετακομισα στα Χανιά κ λέγοντας το ιστορικό στη καινουργια μου γυναικολόγο εδώ μου είπε να κάνω κ προληπτικα την ΑΜΗ! Την οποία την έκανα κ βγήκε πολυ χαμηλή 0.65ng/ml! Η γιατρός εδώ, μου είπε ότι αυτό έφταιγε κ είχα τις 2παλινδρομες κ μου εδωσε να παρω κάτι πολυβιταμινες τις fertilovit fpcos τις οποίες μ είπε να τις περνω για 3μηνες χωρίς να με βάλει να κάνω άλλες εξετάσεις κ χωρίς να έχω πολυκυστικες κ ο υπέρηχος μ φυσιολογικός! Ενημέρωσα βέβαια κ τον γιατρό μου στην Αθήνα που ξέρει όλο το ιστορικό μου κ μου είπε να μην τις παρω κ ότι η ΑΜΗ δεν είναι η ορμόνη που μπορεί να φταίει από μόνη της για τις αποβολές! Θα ήθελα τη γνώμη σας, σας παρακαλω.. Δε ξέρω τι να κάνω? Να ξανακανω την ΑΜΗ σε άλλο διαγνωστικό? Να τις παρω αυτές τις πολυβιταμινες ? Τις ξέρει καμιά σας? Γιατί στο ιντερνετ που τις έψαξα δεν είδα κριτικές γι'αυτες κ δε τις έχουν κ πολλα φαρμακεία.. Κ ο γιατρός μου μου είπε ότι γενικά κάποιοι γιατροί περνουν προμηθειες από αυτα! 

Αχ δεν μπορω να ακουω τετοια ειλικρινα! Απορω τι γιατροι ειναι αυτοι..

Κανε εναν κοπο και παρε στο 1535 να κλεισεις ενα ραντεβου με το Ελενα (κα Τσεκουρα) στο τμημα αποβολων να σε οργανωσει (δωρεαν ειναι). Αν θες τη γνωμη μου πρεπει να κανεις τον κοπο να ρθεις μια Αθηνα μια μονο φορα.  Καρυοτυπο ζευγους, αιματος, θρομβοφιλια, κατακερματισμο συζυγου, ειναι ενα πακετακι εξετασεων που πρεπει να κανετε κ οι 2 να βρεις τι φταιει να το λυσεις να τελειωνεις να μη σε τρελλαινουν με χαζομαρες και βιταμινες Ευχομαι τα καλυτερα! Καλημερα

 

http://www.hospital-elena.gr/medical-services/eidikes-ypiresies/iatreio-elegxou-apovolon

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...