Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογική σύλληψη με χαμηλή AMH


Recommended Posts

Καλημερα σας. Εγω ειμαι 32 ετων. Εχω κανει 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις λογω ολιγοασθενοσπερμιας του συζυγου. Αλλαξα γιατρο επισκεφτηκα κεντρο οπου το πρωτο πραγμα που μου ειπαν ηταν οτι οι ωοθηκες μου ηταν κουρασμενες εκανα εξετασεις και η Αμη ηταν ο.22. Απευθειας μου μιλησε για εξωσωματικη. Αφαιρεσα πολυποδα μητρας πηρα φαρμακα εξωσωματικης οπου δεν ανταποκριθηκα(τουλαχιστον ετσι μου ειπαν)και οτι θα κανουμε ωοληψια στο ενα και μονο ωοθυλακιο που ανεπτυξα. Πηγα κσι τελικα μου παν δεν ανευρεθη ωαριο. Αμεσως μιλησαν σε εμενα και στο συζυγο για δωρεα κ μολις αρχισα να στριμωχνω τον γιατρο γιατι πρεπει να υπαρχει και αντιλογος μου λεει ελα να σε δω σε φυσικο κυκλο να δουμε!εννοειται εφυγα και θα παρω και αλλη γνωμη. Το θεμα ειναι οτι θελω να επαναλαβω την fsh και τις αλλες ορμονολογικες πριν παω σε αλλο εργαστηριο γιατι τις εκανα στο κεντρο. Εμενα τη δευτερη μερα στον υπερηχο μου βρηκαν 7 με 8 καταβολες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλημερα σας. Εγω ειμαι 32 ετων. Εχω κανει 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις λογω ολιγοασθενοσπερμιας του συζυγου. Αλλαξα γιατρο επισκεφτηκα κεντρο οπου το πρωτο πραγμα που μου ειπαν ηταν οτι οι ωοθηκες μου ηταν κουρασμενες εκανα εξετασεις και η Αμη ηταν ο.22. Απευθειας μου μιλησε για εξωσωματικη. Αφαιρεσα πολυποδα μητρας πηρα φαρμακα εξωσωματικης οπου δεν ανταποκριθηκα(τουλαχιστον ετσι μου ειπαν)και οτι θα κανουμε ωοληψια στο ενα και μονο ωοθυλακιο που ανεπτυξα. Πηγα κσι τελικα μου παν δεν ανευρεθη ωαριο. Αμεσως μιλησαν σε εμενα και στο συζυγο για δωρεα κ μολις αρχισα να στριμωχνω τον γιατρο γιατι πρεπει να υπαρχει και αντιλογος μου λεει ελα να σε δω σε φυσικο κυκλο να δουμε!εννοειται εφυγα και θα παρω και αλλη γνωμη. Το θεμα ειναι οτι θελω να επαναλαβω την fsh και τις αλλες ορμονολογικες πριν παω σε αλλο εργαστηριο γιατι τις εκανα στο κεντρο. Εμενα τη δευτερη μερα στον υπερηχο μου βρηκαν 7 με 8 καταβολες. 

Με ποιον γιατρο έγιναν ολα αυτα?

τι τιμές αναφοράς υπάρχουν στην αμη?

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2017 at 6:07 ΜΜ, b.hope είπε:

 Κοριτσια τις εκανα κι εγω τις εξετασεις, 3η μερα περιοδου.

ΑΜΗ: 9.3 (κλαψ!)

FSH: 6.0

LH: 4.0

E2: 66 

Μου ειχε γραψει κι αλλες ομως μια που ειναι εκτος οριων με προβληματισε.

SHBG ( Δεσμευτικη σφαιρινη φυλετικων ορμονων): 168 με φ.τ. 20-130.

Δεν εχω προλαβει να παω στον γιατρο για αυτο οποιο κοριτσι γνωριζει κατι σχετικα με την συγκεκριμενη θα ηθελα την γνωμη της.

Ευχαριστω!

Απο τα λιγα που ξερω η fsh ειναι καλη αλλα η αμη χαμηλη.. Επισης παιζει ρολο και ο παραγοντας ηλικια αλλα κι αυτο απο οτι εχω καταλαβει διαφερει απο γυναικα σε γυναικα.. Η αμη μαλλον ειναι σε m/pol? Δεν ξερω πως γινεται η μετατροπη γιατι καποια εργαστηρια χρησιμοποιουν αλλη μοναδα μετρησης. Ξερει καμια να κανει τη μετατροπη?

Link to comment
Share on other sites

Εχει καμμια απο εσας επαναλαβει Αμη αφου πηρε φαρμακα εξωσωματικης? Σκεφτομαι να την επαναλαβω για να εχω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα και σε εργαστηριο εκτος αυτων που συνεργαζονται με τα κεντρα αλλα λογω του οτι ο κυκλος μου ειναι ακριβως μετα αφου εχω παρει φαρμακα για προσπαθεια φοβαμαι μηπως δε δωσει σαφες αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καντι καλησπερα. Δε θα γραψω ακομη το ονομα του γιατρου γιατι μπορει πραγματι να ισχυει το αποτελεσμα. Πρεπει μου ειπε ο παλιος μου γυναικολογος να περασει ενας μηνας τουλαχιστον γιατι ακομη ειμαι υπο την επιδραση ορμονων ωστε να μπορω να κανω εξετασεις και να δωσουν μια εικονα . Αν ωστοσο ειναι φυσιολογικες οι τιμες φυσικα και θα γραψω το ονομα του κεντρου γιατι ολες πρεπει να προσεχουμε ειδικα σε αυτα τα θεματα. Μου ειπε οτι η αμη ειναι πριν την εμμηνοπαυση το χαρτι με τις τιμες το εχω στο σπιτι αλλα με βαση αυτο το χαρτι που μου εδωσαν πραγματι ειναι πολυ χαμηλη. Αλλα ο παλιος μου γυναικολογος που τον συμβουλευτηκα μου ειπε οτι δε θα επρεπε καν να εχω περιοδο με τετοια τιμη Αμη και να επαναλαβω οπωσδηποτε ολες τις εξετασεις. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/6/2017 at 3:26 ΜΜ, Broxoula είπε:

Απο τα λιγα που ξερω η fsh ειναι καλη αλλα η αμη χαμηλη.. Επισης παιζει ρολο και ο παραγοντας ηλικια αλλα κι αυτο απο οτι εχω καταλαβει διαφερει απο γυναικα σε γυναικα.. Η αμη μαλλον ειναι σε m/pol? Δεν ξερω πως γινεται η μετατροπη γιατι καποια εργαστηρια χρησιμοποιουν αλλη μοναδα μετρησης. Ξερει καμια να κανει τη μετατροπη?

Η ΑΜΗ ειναι σε pmol/l αν αυτο σου λεει κατι (φ.τ. 3,4-66,7 στο συγκεκριμενο εργαστηριο.

Βασικα δεν περιμενα και πολλα απο την ΑΜΗ καθως ειμαι 36 (βεβαια ειναι αρκετα χαμηλη).

Η SHBG μου προκαλει απορια καθως ειναι 168nmol/l (φ.τ. 20-130) η οποια απο οτι καταλαβα εχει αμεση σχεση την γονιμοτητα.

Δεν εχω δει ακομα και τον γιατρο να μου τα εξηγησει..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απο αυτα που διαβαζω μου φαινεται μισες εξετασεις εχω κανει. Εχω ραντεβου στον Συριστατιδη τωρα που ειναι στο Αττικο να μου πει μια γνωμη. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2016 at 10:42 ΜΜ, Αριστέα είπε:

 

ninaki80 μακάρι! Μακάρι να βγει μια άκρη, αλλά προς το παρόν πηγαίνω απο εδώ κι από εκεί και σκάω λεφτά και άκρη δεν βγάζω ακόμα. Θα κάνω επανάληψη των ορμονών και τους επόμενους μήνες και μέχρι τότε, θα κλείνω ραντεβού με γιατρούς και βλέπουμε.

Μακάρι να πάψουμε όλοι να ταλαιπωρούμαστε με τέτοια θέματα και να έχουμε αυτό που θέλουμε, παιδάκια δηλαδή, χωρίς κόπο!!!

Σε καταλαβαινω κι εγω τρεχω απο γιατρο σε γιατρο να βγαλω ακρη και να εχω πραγματικα στοιχεια στα χερια μου. Αυτο πουεχω καταλαβει με τα οσα διαβαζω ειναι οτι καθε γυναικα ειναι διαφορετικη. Εμενα στις πρωτες εξετασεις που εκανα μου εβγαλαν fsh 18 κι αντι να μου πουν επανελαβε τες τον επομενο μηνα να δουμε επεμεναν να παρω φαρμακα. Εκ των υστερων που το εψαξα και ρωτησα τον παλιο μου γυναικολογο οχι ομως εξωσωματικο μου ανεφερε οτι πρεπει να τις επαναλαβω πραγμα που θελω να κανω τωρα. Γενικως οι εξετασεις που ελαβα παρουσιαζουν μια εικονα εμμηνοπαυσης που ομως δε συναδει με το γεγονος οτι εχω περιοδο καθε μηνα σταθερα επι 12 μηνες το χρονο και μαλιστα με διαρκεια. Με βοηθουν πολυ οι απαντησεις σας και η εμπειρια σας.

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2017 at 6:38 ΜΜ, b.hope είπε:

Η ΑΜΗ ειναι σε pmol/l αν αυτο σου λεει κατι (φ.τ. 3,4-66,7 στο συγκεκριμενο εργαστηριο.

Βασικα δεν περιμενα και πολλα απο την ΑΜΗ καθως ειμαι 36 (βεβαια ειναι αρκετα χαμηλη).

Η SHBG μου προκαλει απορια καθως ειναι 168nmol/l (φ.τ. 20-130) η οποια απο οτι καταλαβα εχει αμεση σχεση την γονιμοτητα.

Δεν εχω δει ακομα και τον γιατρο να μου τα εξηγησει..

Ιδια ηλικια εχουμε.. Και για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενα θεματα γονιμοτητας απο τωρα. Ειχα την ψευδαισθηση οτι αυτα προκυπτουν στα  40 και μετα αλλα οταν οι ανθρωποι κανουν σχεδια ο Θεος γελαει που λενε... Κι εμενα την αμη σε pmol την μετρησανε κ ψαχνω πως γινεται η μετατροπη στην αλλη μοναδα μετρησης :/

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2017 at 1:19 ΠΜ, Broxoula είπε:

Ιδια ηλικια εχουμε.. Και για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενα θεματα γονιμοτητας απο τωρα. Ειχα την ψευδαισθηση οτι αυτα προκυπτουν στα  40 και μετα αλλα οταν οι ανθρωποι κανουν σχεδια ο Θεος γελαει που λενε... Κι εμενα την αμη σε pmol την μετρησανε κ ψαχνω πως γινεται η μετατροπη στην αλλη μοναδα μετρησης :/

Ενταξει, δεν ηξερα καν οτι υπαρχει κι αλλη μοναδα μετρησης της ΑΜΗ! Χαχα

Και τι σημασια εχει ποια τοση που ειναι; χαχα 

Τελικα για την SHBG δεν ξερει καμια τιποτα, ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/6/2017 at 7:40 ΜΜ, b.hope είπε:

 

Πηγα στο γιατρο τις εξετασεις κ δεν εδωσε σημασια στις ορμονικες, ολα οκ ειπε. Κολλησε με την αμη (13.4). Ειναι αρκετα χαμηλη λεει να προσπαθησω 6 μηνες κι αν δε γινει τιποτα τοτε εξεταζουμε αλλες λυσεις... Παρολα αυτα συνελαβα πολυ ευκολα (παλινδρομη κυηση) κι αυτο ειναι θετικο. Δε βγαζω συμπερασμα. Στενοχωρηθηκα..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Broxoula είπε:

Πηγα στο γιατρο τις εξετασεις κ δεν εδωσε σημασια στις ορμονικες, ολα οκ ειπε. Κολλησε με την αμη (13.4). Ειναι αρκετα χαμηλη λεει να προσπαθησω 6 μηνες κι αν δε γινει τιποτα τοτε εξεταζουμε αλλες λυσεις... Παρολα αυτα συνελαβα πολυ ευκολα (παλινδρομη κυηση) κι αυτο ειναι θετικο. Δε βγαζω συμπερασμα. Στενοχωρηθηκα..

Ο αδελφος πολυ καλης μου φιλης ειναι γυναικολογος στην Αγγλια. Εκει να ξερεις πολλοι γιατροι δε δεχονται την Αμη. Θεωρουν οτι ειναι πιο πολυ ενδεικτικη για ανταποκριση ωοθηκων στην προσπαθεια διεγερσης. Οταν του εδειξα τα δικα μου αποτελεσματα-πιστεψε με πολυ χειροτερα απο τα δικα σου-ημουν ετοιμη να πεσω στα πατωματα και μου ειπε αυτο που εγραψα οτι σιγουρα χρειαζεται ορμονικος ελεγχος 6 μηνων για να βγαλει καποιος συμπερασμα και οπωσδηποτε υπερηχογραφημα μετρηση ογκου ωοθηκων κλπ κλπ. Τοτε στην απελπισια μου για παιδι δεν πολυεδωσα σημασια ελεγα τι λεει τωρα αφου εδω μου ειπαν δε κανω με δικα μου ωαρια. Και με πηρε προχθες τηλεφωνο να δει τι κανω και μου ανεφερε οτι κοπελα με αποτελεσμα Αμη χαμηλοτερο απο το δικο μου στην Αγγλια εμεινε φυσιολογικα εγγυος και την παρακολουθουν. Κανει ειδικευση στην υποβοηθουμενη αναπαραγωγη το παιδι πουσου λεω οποτε τον πιστευω. Και να σου πω ηρεμησα καπως. Το αγχος δε βοηθα πουθενα. Μην απελπιζεσαι λοιπον ποτε δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2017 at 8:46 ΠΜ, Thia1985 είπε:

Ο αδελφος πολυ καλης μου φιλης ειναι γυναικολογος στην Αγγλια. Εκει να ξερεις πολλοι γιατροι δε δεχονται την Αμη. Θεωρουν οτι ειναι πιο πολυ ενδεικτικη για ανταποκριση ωοθηκων στην προσπαθεια διεγερσης. Οταν του εδειξα τα δικα μου αποτελεσματα-πιστεψε με πολυ χειροτερα απο τα δικα σου-ημουν ετοιμη να πεσω στα πατωματα και μου ειπε αυτο που εγραψα οτι σιγουρα χρειαζεται ορμονικος ελεγχος 6 μηνων για να βγαλει καποιος συμπερασμα και οπωσδηποτε υπερηχογραφημα μετρηση ογκου ωοθηκων κλπ κλπ. Τοτε στην απελπισια μου για παιδι δεν πολυεδωσα σημασια ελεγα τι λεει τωρα αφου εδω μου ειπαν δε κανω με δικα μου ωαρια. Και με πηρε προχθες τηλεφωνο να δει τι κανω και μου ανεφερε οτι κοπελα με αποτελεσμα Αμη χαμηλοτερο απο το δικο μου στην Αγγλια εμεινε φυσιολογικα εγγυος και την παρακολουθουν. Κανει ειδικευση στην υποβοηθουμενη αναπαραγωγη το παιδι πουσου λεω οποτε τον πιστευω. Και να σου πω ηρεμησα καπως. Το αγχος δε βοηθα πουθενα. Μην απελπιζεσαι λοιπον ποτε δεν ξερεις.

Εχει δει με υπερηχο τις ωοθηκες και θεωρει οτι η εικονα ταιριαζει με τις εξετασεις. Ρωτησα αν οδευω στην εμμηνοπαυση, αν θα μου σταματησει η περιοδος νωρις και δεν ηθελε να μου απαντησει με σιγουρια...... Δε μου φαινονται ευοιωνα ολα αυτα :( Απο οτι καταλαβα δεν εννοουσε ξενα ωαρια αλλα εξωσωματικη. Και ο λογος που μου δινει τους 6 μηνες ειναι γιατι συνελαβα ηδη μια φορα φυσιολογικα.. Εννοειται πως μονο κ μονο λογω αγχος τωρα δε θα ξαναγινει κατι!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Broxoula said:

Εχει δει με υπερηχο τις ωοθηκες και θεωρει οτι η εικονα ταιριαζει με τις εξετασεις. Ρωτησα αν οδευω στην εμμηνοπαυση, αν θα μου σταματησει η περιοδος νωρις και δεν ηθελε να μου απαντησει με σιγουρια...... Δε μου φαινονται ευοιωνα ολα αυτα :( Απο οτι καταλαβα δεν εννοουσε ξενα ωαρια αλλα εξωσωματικη. Και ο λογος που μου δινει τους 6 μηνες ειναι γιατι συνελαβα ηδη μια φορα φυσιολογικα.. Εννοειται πως μονο κ μονο λογω αγχος τωρα δε θα ξαναγινει κατι!!!!

 

Broxoula γεια σου, νομίζω οτι ανησυχείς υπερβολικά, ειμαι στην ηλικία σου σχεδόν και εχω περίπου τις ίδιες τιμες fsh και amh και ζω Αγγλια. Και ο γιατρός εδω και οι δύο γυναικολόγοι μου στην Ελλάδα μου είπαν ότι ειναι πολύ καλές τιμές για την ηλικία μας. Αν ήσουν 25 θα είχες πρόβλημα, όχι γιατί οι ίδιες τιμές θα ήταν κακές αλλά γιατί στα 35 σου θα ήταν όντως πολύ χαμηλότερες, οποτε θα έπρεπε να αρχίσεις για μωράκι από τα 25 σου. Γνώμη μου είναι να πάρεις και δεύτερη γνωμη γιατί πραγματικά πιστεύω ότι οι τιμές σου είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2017 at 1:53 ΠΜ, maripoz είπε:

Broxoula γεια σου, νομίζω οτι ανησυχείς υπερβολικά, ειμαι στην ηλικία σου σχεδόν και εχω περίπου τις ίδιες τιμες fsh και amh και ζω Αγγλια. Και ο γιατρός εδω και οι δύο γυναικολόγοι μου στην Ελλάδα μου είπαν ότι ειναι πολύ καλές τιμές για την ηλικία μας. Αν ήσουν 25 θα είχες πρόβλημα, όχι γιατί οι ίδιες τιμές θα ήταν κακές αλλά γιατί στα 35 σου θα ήταν όντως πολύ χαμηλότερες, οποτε θα έπρεπε να αρχίσεις για μωράκι από τα 25 σου. Γνώμη μου είναι να πάρεις και δεύτερη γνωμη γιατί πραγματικά πιστεύω ότι οι τιμές σου είναι οκ.

Τι να πω οταν τα λεει αυτα ο γιατρος τον πιστευω και αγχωνομαι... Εχοντας το ιστορικο της παλινδρομης τωρα πια φοβαμαι μηπως δεν προκυψει νεα εγκυμοσυνη αλλα και μηπως προκυψει και εχει την ιδια καταληξη.. Τελικα αυτο που εχω να πω ειναι πως οι εξετασεις μας αγχωνουν και περισσοτερο κακο κανουν μερικες φορες παρα καλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και από εμένα!

 

Είμαι νέα εδώ, αυτό είναι το πρώτο μου post! Πριν λίγες μέρες έκανα και εγώ ορμονικές εξετάσεις την τρίτη μέρα του κύκλου. Είμαι 34 ετών και τα αποτελέσματα ήταν:

ΑΜΗ 1,45 ng/ml, σνιφ σνιφ

FSH 6,40 mU/mL

LH 3,45 mU/mL

E2  62,40 pg/ml

PRG 0,30 ng/ml

Έχω στο ενεργητικό μου μια βιοχημική κύηση και αποβολή. 

 

Την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και έχω αγχωθεί γιατί η τιμή της AMH είναι πολύ χαμηλή. Θα σας πω τί θα μου πει μόλις πάω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, matinasous said:

Γεια σας και από εμένα!

 

Είμαι νέα εδώ, αυτό είναι το πρώτο μου post! Πριν λίγες μέρες έκανα και εγώ ορμονικές εξετάσεις την τρίτη μέρα του κύκλου. Είμαι 34 ετών και τα αποτελέσματα ήταν:

ΑΜΗ 1,45 ng/ml, σνιφ σνιφ

FSH 6,40 mU/mL

LH 3,45 mU/mL

E2  62,40 pg/ml

PRG 0,30 ng/ml

Έχω στο ενεργητικό μου μια βιοχημική κύηση και αποβολή. 

 

Την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και έχω αγχωθεί γιατί η τιμή της AMH είναι πολύ χαμηλή. Θα σας πω τί θα μου πει μόλις πάω!

 

 

Γεια σου matinasous και καλωσόρισες! Κι εγω νέο μέλος είμαι. Η ΑΜΗ μπορεί να μην είναι σούπερ, Η FSH ομως τέλεια! Η FSH μετράει περισσότερο αν είσαι ήδη σε φάση προσπάθειας για μωράκι, η AMH ειναι περισσότερο προγνωστικός δείκτης αποθέματος ωαρίων. Δηλαδη μπορεί να μην έχεις τεράστιο απόθεμα (καμια σχεδόν δεν εχει τεραστιο αποθεμα κοντα στα 35) αλλά η FSH σου δείχνει πολύ καλή ποιότητα ωαρίων που σημαίνει, αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, ότι οι πιθανότητες εγκυμοσύνης είναι καλές :)

Link to comment
Share on other sites

Maripoz σε ευχαριστω πολυ! Η αληθεια ειναι οτι μολις πηρα τα αποτελεσματα τα εβαψα μαυρα αλλα διαβαζοντας σχετικα με το θεμα εδω ανακουφιστηκα καπως. Δυστυχως ψαχνομαι και για αλλα θεματα, ανοσολογικου χαρακτηρα (για λυκο ή αλλο αυτοανοσο) και ειμαι στη φαση που κανω εξετασεις και περιμενω αποτελεσματα. Εχω πηξει τους τελευταιους μηνες καθως δεν κανω μονο αιματος (εκανα και βιοψια μυελου των οστων - αουτς!!), μου ετυχε και η βιοχημικη και επεσα λιγο ψυχολογικα...Αλλα πιστευω οτι οι οποιες δυσκολιες ειναι για να πεισμωνουμε και να επανερχομαστε πιο δυνατες!! Θα σας γραψω τί θα μου πει ο γιατρος για την ΑΜΗ. Και παλι ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!! Συγνώμη προκαταβολικά για το σεντόνι που ακολουθεί αλλά θέλω να σας γράψω την δική μου περίπτωση για να σας δώσω ελπίδα. Έχοντας ήδη ένα παιδάκι πέρυσι τον Οκτώβριο στο καθιερωμένο ετήσιο τεσπ παπ ζήτησα από τον γυναικολόγο μου να κάνω και ορμονικό έλεγχο. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου λίγο πριν μείνω φυσιολογικά έγκυος είχα βρεθεί με υψηλή fsh και για αυτό ήμουν πονηρεμένη. Κάνοντας λοιπόν τις εξετάσεις είχα fsh 18. Τον επόμενο έκανα επαναληπτικές, η fsh είχε πέσει μεν αλλά μέτρησα για πρώτη φορά την amh και ήταν 0,6!! Ο γιατρός μου εξηγεί ‘ποσότητα και ποιότητα ωαρίων πολύ χαμηλή - Κλείσε αμέσως ραντεβού στο ικα για να περάσεις επιτροπή και βρες κέντρο εξωσωματικής’. Και κάπως έτσι άρχισε ο αγώνας. Έκανα σαλπιγγογραφία όλα καλά. Έκανα δυο κύκλους με κλομιφαίνη και ενέσεις για ωορρηξία και το μόνο που απέκτησα ήταν μια ωραιότατη κύστη. Μέχρι να μου φύγει η κύστη προέκυψε  άλλη μια μικρό επέμβαση κα ο καιρός είχε πάει Μάρτιος και ήταν η ώρα να περάσω από την επιτροπή. Συνάμα ο σύζυγός στις εξετάσεις του το σπερμοδιάγραμμα ήταν έτσι και έτσι. Είχε  και ένα μικρόβιο και πήρε δυνατή αγωγή για να φύγει. Επίσης ο γιατρός του έγραψε l-carnitine τις οποίες της πήρε για 4 μήνες. Από την Επιτροπή πήρα έγκρισή χωρίς κανένα πρόβλημα και έχω ένα χαρτί από τον Μάρτιο και έχω στο μυαλό μου ότι τώρα  μπορώ να ξεκινήσω την εξωσωματική. Ο σύζυγός όμως διαφωνούσε γιατί με το να έχουμε ήδη ένα παιδάκι δεν χώνεψε ποτέ την ιδέα ότι δεν μπορούσαμε να κάνουμε και άλλο φυσιολογικά. Μια μέρα λοιπόν μου τα ‘έχωσε’ λέγοντας μου ότι με έχει κυριεύσει το άγχος, έχω κολλήσει στην ιδέα της εξ, εχω πάψει να τον κυνηγάω και να δείχνω ενδιαφέρον και ότι στο κάτω κάτω με αυτά και με αυτά δεν έχουμε προσπαθήσει και τόσο πολύ.  Εγώ συμφώνησα και έτσι είπα ότι θα το αφήσω και μετά το καλοκαίρι βλέπουμε. Και περνούσε ο καιρός. Και ξαφνικά η περίοδος δεν ήρθε και ενώ το μυαλό μου δεν ήθελε να μου δώσει ελπίδες μια εξέταση αίματος επιβεβαίωσε το χαρμόσυνο. Χτες ακούσαμε και καρδούλα. Είμαι 7εβδομάδων και ο γιατρός λέει ότι όλα δείχνουν τέλεια. Εννοείται ότι δεν μπορώ να το πιστέψω γιατί είχα ακούσει τόσα, είχα διαβάσει τόσα που ειλικρινά πίστευα ότι μόνο με εξωσωματική θα μπορούσα να κάνω ένα αδερφάκι στο παιδάκι μου.  Με συγχωρείται που σας κούρασα με την τόσο μακροσκελή εξιστόρηση αλλά ήθελα να τα γράψω αυτά  όχι τόσο για να εκφράσω την χαρά μου αλλά για να δώσω κάποια ελπίδα σε κοπέλες που ίσως αντιμετωπίζουν κάτι παρόμοιο. Γιατί και εγώ τόσο καιρό εδώ διαβάζω ιστορίες και προσπαθώ να παίρνω γνώσεις από τις γνώσεις σας και ελπίδα από τις χαρές σας. Δεν ξέρω τι έφταιξε στην δικιά μου περίπτωση. Μήπως τελικά η αμη δεν είναι και τόσο καθοριστική ή μήπως μου έφυγε το άγχος?

Εύχομαι όλα τα κορίτσια να πετύχουν τον σκοπό τους και να αποκτήσουν το θαυματάκι τους.  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και πάλι! Έχοντας πάει ξανά στο γιατρό μου, σας παραθέτω εδώ τί απεκόμισα σχετικά με τη σχέση γονιμότητας και χαμηλής Amh. Χαμηλή Amh σημαίνει μειωμένο απόθεμα ωαρίων, μπορεί να συμβαίνει και σε γυναίκες με σχετικά μικρή ηλικία, οπότε η βιολογική τους ηλικία δεν συμβαδίζει με την αναπαραγωγική. Πχ εγώ που είμαι 34 θα έπρεπε να έχω πολύ υψηλότερη αυτήν την ορμόνη και όχι 1,45 ng/ml. 

Επίσης μια χαμηλή τιμή Amh σημαίνει ότι υπάρχει χαμηλή ανταπόκριση των ωοθηκών στα φάρμακα της εξωσωματικής. Στην εξωσωματική συνήθως συλλέγονται προς γονιμοποίηση περισσότερα ωάρια ώστε να υπάρχουν και μεγαλύτερες πιθανότητες, τα οποία ωάρια "κατεβαίνουν" με διέγερση των ωοθηκών με φαρμακευτικά σκευάσματα. Χαμηλή τέτοια ορμόνη ίσως να σημαίνει συλλογή μικρού αριθμού ή και κανενός ωαρίου...

Συμπέρασμα: Όπως μου είπε και ο γιατρός, στη φυσιολογική σύλληψη χρειαζόμαστε ένα μόνο ωάριο! Άρα, εάν δεν υπάρχουν και άλλα προβλήματα χαμηλής γονιμότητας (πχ οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές, το σπέρμα ok) η φυσιολογική σύλληψη στις γυναίκες με χαμηλή amh είναι πιο πιθανή, γιατί πού θα πάει, κάποια στιγμή θα κατέβει ένα ωάριο από τα λίγα που μας απομένουν και εάν επιμένουμε κάτι θα γίνει....

Απλά δυστυχώς δεν έχουμε πολύ χρόνο στη διάθεσή μας και εάν θέλουμε να αποκτήσουμε νινάκι θα πρέπει να το θέσουμε ως πρώτη μας προτεραιότητα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια, μόλις διαπίστωσα ότι υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα κι εγώ ξανάνοιξα πάλι. Ας το σβήσει ο/η moderator, sorry! 

 

Κι εγώ στο κλαμπ του πόνου. Σε ένα μήνα κλείνω τα 37. AMH 5 pmol/l (ή αλλιώς 0,7 ng/l), FSH 9 IU/L, LH 4 IU/L και προγεστερόνη 53 στην 23η μέρα. Προσπάθειες εδώ κι 6 μήνες για 2ο παιδάκι άκαρπες. Το κοριτσάκι μου το πιάσαμε αρκετά εύκολα αλλά τότε συνέλαβα στα 28 και τώρα είμαι σχεδόν 37... Παρηγοριέμαι που σας διαβάζω και ειδικά όταν διάβασα την περίπτωση της zinov. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...:)

Επεξεργάστηκαν by rica

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Ελπιζω ολες μας να καταφερουμε αυτο που θελουμε. Εγω τον προηγουμενο μηνα ειχα καθυστερηση πιστευα οτι ηταν κυστη πηγα στο γυναικολογο και μου ειπε οτι ειχα πολλαπλη ωορρηξια!!!δεν προλαβαινε να μου κανει τις απαραιτητες εξετασεις για να δουμε αν υπηρχαν ωαρια και την ποιοτητα και προκειμενου να εκμεταλλευθουμε την ευκαιρια συνεστησε πρεγκνυλ και επαφες αλλα δυστυχως τιποτε. Αυτο το μηνα προσπαθουμε παλι αλλα χαλαρα χωρις ενεσεις χωρις παρακολουθηση χωρις τιποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια. Το προηγουμενο σαββατο επανελαβα εξετασεις. Fsh lh κλπ. Ολες ηταν εντος των φυσιολογικων οριων για την ηλικια μου εκτος απο την fsh που ηταν 20 αλλα ο γιατρος μου μου ειπε οτι ακομη επηρρεαζομαι απο τα φαρμακα της εξωσωματικης. Εχω ραντεβου να δει ενδομητριο και ωοθηκες. Μου ειπε οτι αν ειχα προβλημα δε θα ταν ανεβασμενη μονο η fsh αλλα και οι υπολοιπες εξετασεις και θα υπηρχαν ενδειξεις και στον υπερηχο. Θα φαινοταν στο ενδομητριο και στις ωοθηκες. Ζητησε να επαναλαβω τις εξετασεις για 3 ακομη κυκλους για να εχουμε σαφη εικονα. Απο την τελευταια ενεση που εκανα εχουν περασει 3 μηνες ακριβως. Μου ειπε επισης αν και θα τα συζητησουμε απο κοντα μαζι με το συζυγο οτι εδειξε τις εξετασεις και τα φαρμακα που πηρα σε φιλο του που ασχολειται με εξωσωματικες και δεν του αρεσαν κι εκεινου καποια πραγματα. Να σας δωσω να καταλαβετε μου εδωσε ενεση η οποια η γινεται απο την αρχη του πρωτοκολλου η καθολου ενω αυτος μου την εδωσε μια φορα πριν την ωοληψια. Δε γραφω ενεσεις κλπ γιατι οπως καταλαβαινετε ειναι σοβαρο και αν τελικα αποδειχτει τοτε σημαινει οτι σκοπιμως μου παραποιησε εξετασεις και αποτελεσματα για να με κανει να πιστεψω οτι δε μπορω με δικα μου ωαρια. Αυτα τα νεα τα δικα μου. Αμη δεν εκανα παλι μου πε ο γιατρος στον επομενο η στο μεθεπομενο κυκλο που θα χουμε πιο σαφη αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλημερα κοριτσια. Το προηγουμενο σαββατο επανελαβα εξετασεις. Fsh lh κλπ. Ολες ηταν εντος των φυσιολογικων οριων για την ηλικια μου εκτος απο την fsh που ηταν 20 αλλα ο γιατρος μου μου ειπε οτι ακομη επηρρεαζομαι απο τα φαρμακα της εξωσωματικης. Εχω ραντεβου να δει ενδομητριο και ωοθηκες. Μου ειπε οτι αν ειχα προβλημα δε θα ταν ανεβασμενη μονο η fsh αλλα και οι υπολοιπες εξετασεις και θα υπηρχαν ενδειξεις και στον υπερηχο. Θα φαινοταν στο ενδομητριο και στις ωοθηκες. Ζητησε να επαναλαβω τις εξετασεις για 3 ακομη κυκλους για να εχουμε σαφη εικονα. Απο την τελευταια ενεση που εκανα εχουν περασει 3 μηνες ακριβως. Μου ειπε επισης αν και θα τα συζητησουμε απο κοντα μαζι με το συζυγο οτι εδειξε τις εξετασεις και τα φαρμακα που πηρα σε φιλο του που ασχολειται με εξωσωματικες και δεν του αρεσαν κι εκεινου καποια πραγματα. Να σας δωσω να καταλαβετε μου εδωσε ενεση η οποια η γινεται απο την αρχη του πρωτοκολλου η καθολου ενω αυτος μου την εδωσε μια φορα πριν την ωοληψια. Δε γραφω ενεσεις κλπ γιατι οπως καταλαβαινετε ειναι σοβαρο και αν τελικα αποδειχτει τοτε σημαινει οτι σκοπιμως μου παραποιησε εξετασεις και αποτελεσματα για να με κανει να πιστεψω οτι δε μπορω με δικα μου ωαρια. Αυτα τα νεα τα δικα μου. Αμη δεν εκανα παλι μου πε ο γιατρος στον επομενο η στο μεθεπομενο κυκλο που θα χουμε πιο σαφη αποτελεσματα.

 

Καπου υπάρχει ένα μπέρδεμα ή απο σένα ή απο τον γιατρο. Τον προηγούμενο μήνα να κανεις πολλαπλή ωορρηξία και αυτόν να ειχες fsh 20 λιγο δύσκολο..... Σαν να μιλάμε για διαφορετικά άτομα.

Για ποια ένεση μιλάς? Αν εκανες πχ καμια merional ειναι οκ , εδωσε λιγο ώθηση στα ωάρια σου.

 Η αμη δεν αλλάζει σε δυο μηνες μεσα, οπως ηταν ειναι. Μετα απο 1 χρόνο σίγουρα θα δεις αλλαγή.

 Αν εχεις μπει σε διαδικασία υποβοηθούμενης πήγαινε σε εξωσωματικο που ξέρει ακριβως τι κανει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...