Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Όταν το μωρό θηλάζει νιώθεις έναν ανακουφιστικο πόνο? Δηλαδή παρότι πονάει με τις θηλαστικες κινήσεις γίνεται πιο υποφερτό? 

Αν είναι φραγμενος πόρος, θα σε βοηθήσει το μασάζ κατά το θηλασμό ή και λίγο πριν, ζεστά μπάνια ή κομπρεσες στο σημειο κ όπως είπες να στρέφεις το πιγουνι του μωρου στο σημείο. Έχω διαβάσει κ για επιθέματα κρυου λάχανου αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα. Ίσως κάποια μαμά να ξέρει λεπτομέρειες κ να με διορθώσει αν κάνω λάθος. 

Δεν μπορω να πω οτι ανακουφιζομαι απλα σημερα ποναω μονο οταν θηλαζω ενω χθες πονουσα συνεχεια.

@Έσπερος παιρνω 6 μαζεμενα μετα το φαγητο. Εχω της solgar.

6imop2.pngRmpfp3.png

Διαφημίσεις

Κορίτσια προσοχή με τα συμπληρώματα. Εμένα η τριγωνελλα είχε κακό αποτέλεσμα, (αγγειακό πρόβλημα κ υπόταση) κ βοήθησε πολύ όμως το blessed thistle & milk thistle.  Μαγιά μηδέν αποτέλεσμα.

Η σύμβουλος Ibclc μου είχε πει για την μαγιά ότι προκαλεί αλλά θέματα εντερικά κ δεν ενδείκνυται σε τόσο μεγάλη δόση.

Για το χάπι πας σε  ενδοκρινολόγο που συνεργάζεται με σύμβουλο θηλασμού. Μακάρι να είχαμε καμία μαμά που να έχει ζήσει την διαδικασία στην Αμερική που απευθείας δίνουν το χάπι αντί να σε βάζουν να κανείς επαναγαλακτισμο με θηλαστρο,

και το θηλαστρο έχουν μόνο για όταν εργάζεσαι, κ όταν θες να φτιάξεις μια τράπεζα γάλακτος...

Για την μαγια κ εμενα η παιδιατρος ειπε οχι μεγαλη δοση, γι αυτο ρωτησα. η αλλη παιδιατρος-συμβουλος δεν ηταν φαν της μαγιας κ μου ειπε τριγωνελλα 6 τη μερα, αντε το πολυ 9. 12 διαβασα οτι μπορεις να παιρνεις κ το δοκιμασα αλλα δεν ενθουσιαστηκα. 

μα ποιο ειναι αυτο το χαπι; η δομπεριδονη δεν απαγορευεται στην αμερικη; ή ειναι αλλο;

Τωρα δν θυμαμαι αν για θηλασμο κ περιοδο λεγατε εδω ή σε αλλη συζητηςη αλλα επειδη οι ιδιες ειμαστε, το θεμα με τη ροη του γαλακτος το εχετε κ στην ωορρηξια; γιατι εγω τοτε πασχιζω σταλια σταλια, εκει γυρω στα μισα του κυκλου. οχι τοσο στην περιοδο.

Η δομπεριδονη ειναι ενα φαρμακο για το στομαχι της ιδιας κατηγοριας με το primperan. Στην Ελλαδα κυκλοφορει κανονικα και δεν χρειαζεται καν συνταγη, ειναι μαλιστα και πολυ φτηνο, γυρω στα 3 ευρω το κουτι.

Παντως εγω τη μαγια την πηρα απο μονη μου, δεν ρωτησα κανεναν. Ομως ειδα πραγματικα διαφορα.

6imop2.pngRmpfp3.png

Δηλαδη πως το λενε τελικα το φαρμακο?να ρωτησω την τριτη κ να δουμε.Εγω αυτες τις μερες πηρα το Motherlove.δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα.belleblue πως το καταλαβες το αγγειακο θεμα?

6 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Μακάρι να είχαμε καμία μαμά που να έχει ζήσει την διαδικασία στην Αμερική που απευθείας δίνουν το χάπι αντί να σε βάζουν να κανείς επαναγαλακτισμο με θηλαστρο,

και το θηλαστρο έχουν μόνο για όταν εργάζεσαι, κ όταν θες να φτιάξεις μια τράπεζα γάλακτος...

Οχι ακριβως στο θεμα μας, αλλα ειχα διαβασει ενα ωραιο αρθρο για τον θηλασμο στην Αμερικη που ελεγε οτι, επειδη εκει οι αδειες μητροτητας ειναι ανυπαρκτες, οταν λενε οτι θηλαζουν ουςιαςτικα εννοουν οτι κανουν αντλησεις...

On 4/7/2018 at 8:48 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Δηλαδη πως το λενε τελικα το φαρμακο?να ρωτησω την τριτη κ να δουμε.Εγω αυτες τις μερες πηρα το Motherlove.δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα.belleblue πως το καταλαβες το αγγειακο θεμα?

Δημιουργήθηκαν οιδήματα στους αστραγάλους -πετάχτηκαν φλέβες! Κ πρήξιμο!

Άρχισαν μετά από κάποιες μέρες που το που άρχισα,  σταμάτησαν αμέσως με το που το έκοψα, κ θυμάμαι ότι υπάρχουν ανεπιβεβαίωτες πηγές ότι χαμηλώνει την πίεση; Κάτι τέτοιο.  Εκείνη την εποχή κιόλας δεν έκανα απολύτως τίποτε άλλο σωματικά κ είχα πάρει κιλά, ήταν δηλαδή ήδη επιβεβαρυμένη η κατάσταση κ αυτό το χάπι δεν άρεσε καθόλου στο σώμα μου. 

Δοσολογία είχα πάρει μόνο αυτό που έγραφε ή συσκευασία.

στο Ίντερνετ έχει όλο έρευνες μόνο για διαβήτη κ τριγωνελλα.

Για την πίεση είναι όλο άρθρα χωρίς πηγές ή χωρίς βιβλιογραφία, αλλά καμία φορά όπου καπνός υπάρχει φωτιά.

Γιατρός μου μόλις το είπα, μου λέει το σταματάς .

Γενικά πρέπει να προσέχουμε τα σημάδια του σώματος μας πολύ, μιας και το κάθε σώμα είναι διαφορετικό. Μπορει σε μια από μας να συντελούν οι προϋποθέσεις που θα φέρουν θετικό αποτέλεσμα και σε κάποια αρνητικό.

https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-733-fenugreek.aspx?activeingredientid=733&activeingredientname=fenugreek

οπου ψάξεις θα βρεις να λέει it may lower high blood pressure, is used for artherosclerosis. 

=χαλαρώνει τα αγγεία, χαμηλώνει πίεση, βελτιώνει κυκλοφορία αίματος όπου είναι στενά τα αγγεία.

αν όμως εσένα το σώμα σου, έχει υπερβολικά χαλαρά αγγεία (ευρυαγγείες ) κ υπόταση,.... δεν θα είναι καλή ιδέα να το πάρεις. 

Μακάρι να κάνει ένας καλός άνθρωπος μια έρευνα να τελειώνουμε. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4591578/#!po=38.3333. Εδώ φαίνεται η τριγωνέλλα να είναι καλή για καθυστέρηση ανάπτυξης διαβήτη από το προδιαβητικο στάδιο στο διαβητικό, και στα πλαίσια αυτά μπορεί να φέρει υπογλυκαιμία

Σε κοπέλα πχ που τρώει λίγο, αυτό είναι κακό. ( ενδεχομένως κ επικίνδυνο ) Δεν θα στο πει κανένας όμως...

γενικά είναι ένα βότανο που δεν είναι χορταράκι- αλλάζει σαφέστατα κ αποδεδειγμένα κάποια πράγματα στο σώμα μας, αλλά δεν ξέρεις αν είναι αυτά που θέλεις  !

Συμπέρασμα.... πάντα προσοχή, κ ρωτήστε διαβασμένο σύμβουλο γαλουχίας πριν πάρετε το οτιδήποτε, εάν δεν θέλετε να κάνετε πειράματα στο σώματακι σας 

Η μαγιά Μπύρας, δεν βλέπω να υπάρχει έρευνα που να επιβεβαιώνει ότι είναι γαλακταγωγο συμπλήρωμα, ενώ ενδέχεται να αυξήσει πρόβλημα μυκητιάσεων (πχ.......καντιντίαση στήθους;;;;!)

. (https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-715-brewer's yeast.aspx?activeingredientid=715&activeingredientname=brewer's yeast.

Και η μαγιά χαμηλώνει ζάχαρο. 

{αν λοιπόν πάρεις μαγιά μαζί με τριγωνελλα.......κ δεν τρως καλά κ συστηματικά...,.....? }

Μπορεί απλώς να λείπει η έρευνα, για την μαγιά,.κ είναι τέλειο που βοηθά κάποιες μητέρες. Αλλά...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23012383 εδώ που είναι του 2012, δεν είναι το αποτέλεσμα ξεκάθαρο για όλες τις γαλακταγωγες κ λέει θέλει περισσότερη έρευνα για τα πάντα.

αυτη όμως που είναι τελευταία, 2016, έχει αποτέλεσμα:

Sillymarin: γαϊδουράγκαθο, milk thistle 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27245206

Αποτέλεσμα έρευνας :αυξάνει το γάλα . 

Ψάξτε κ εσείς για νεότερες έρευνες για τα γαλακταγωγα ξεχωριστά....

οπως κ να έχει ο ενδοκρινολόγος που θα συνεργάζεται με σύμβουλο θηλασμού είναι αυτός που οφείλει να είναι σωστά ενημερωμένος για εμάς και να μας τα λέει αυτά κ να μας δώσει αυτό που ταιριάζει καλύτερα.  

Οσο κ να διαβάσουμε, δεν είμαστε γιατροί. Εγω τα γράφω αυτά για να δείξω ότι είναι μια επιστήμη το όλο θέμα. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue

12 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Δημιουργήθηκαν οιδήματα στους αστραγάλους -πετάχτηκαν φλέβες! Κ πρήξιμο!

Άρχισαν μετά από κάποιες μέρες που το που άρχισα,  σταμάτησαν αμέσως με το που το έκοψα, κ θυμάμαι ότι υπάρχουν ανεπιβεβαίωτες πηγές ότι χαμηλώνει την πίεση; Κάτι τέτοιο.  Εκείνη την εποχή κιόλας δεν έκανα απολύτως τίποτε άλλο σωματικά κ είχα πάρει κιλά, ήταν δηλαδή ήδη επιβεβαρυμένη η κατάσταση κ αυτό το χάπι δεν άρεσε καθόλου στο σώμα μου. 

Δοσολογία είχα πάρει μόνο αυτό που έγραφε ή συσκευασία.

στο Ίντερνετ έχει όλο έρευνες μόνο για διαβήτη κ τριγωνελλα.

Για την πίεση είναι όλο άρθρα χωρίς πηγές ή χωρίς βιβλιογραφία, αλλά καμία φορά όπου καπνός υπάρχει φωτιά.

Γιατρός μου μόλις το είπα, μου λέει το σταματάς .

Γενικά πρέπει να προσέχουμε τα σημάδια του σώματος μας πολύ, μιας και το κάθε σώμα είναι διαφορετικό. Μπορει σε μια από μας να συντελούν οι προϋποθέσεις που θα φέρουν θετικό αποτέλεσμα και σε κάποια αρνητικό.

https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-733-fenugreek.aspx?activeingredientid=733&activeingredientname=fenugreek

οπου ψάξεις θα βρεις να λέει it may lower high blood pressure, is used for artherosclerosis. 

=χαλαρώνει τα αγγεία, χαμηλώνει πίεση, βελτιώνει κυκλοφορία αίματος όπου είναι στενά τα αγγεία.

αν όμως εσένα το σώμα σου, έχει υπερβολικά χαλαρά αγγεία (ευρυαγγείες ) κ υπόταση,.... δεν θα είναι καλή ιδέα να το πάρεις. 

Μακάρι να κάνει ένας καλός άνθρωπος μια έρευνα να τελειώνουμε. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4591578/#!po=38.3333. Εδώ φαίνεται η τριγωνέλλα να είναι καλή για καθυστέρηση ανάπτυξης διαβήτη από το προδιαβητικο στάδιο στο διαβητικό, και στα πλαίσια αυτά μπορεί να φέρει υπογλυκαιμία

Σε κοπέλα πχ που τρώει λίγο, αυτό είναι κακό. ( ενδεχομένως κ επικίνδυνο ) Δεν θα στο πει κανένας όμως...

γενικά είναι ένα βότανο που δεν είναι χορταράκι- αλλάζει σαφέστατα κ αποδεδειγμένα κάποια πράγματα στο σώμα μας, αλλά δεν ξέρεις αν είναι αυτά που θέλεις  !

Συμπέρασμα.... πάντα προσοχή, κ ρωτήστε διαβασμένο σύμβουλο γαλουχίας πριν πάρετε το οτιδήποτε, εάν δεν θέλετε να κάνετε πειράματα στο σώματακι σας 

Η μαγιά Μπύρας, δεν βλέπω να υπάρχει έρευνα που να επιβεβαιώνει ότι είναι γαλακταγωγο συμπλήρωμα, ενώ ενδέχεται να αυξήσει πρόβλημα μυκητιάσεων (πχ.......καντιντίαση στήθους;;;;!)

. (https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-715-brewer's yeast.aspx?activeingredientid=715&activeingredientname=brewer's yeast.

Και η μαγιά χαμηλώνει ζάχαρο. 

{αν λοιπόν πάρεις μαγιά μαζί με τριγωνελλα.......κ δεν τρως καλά κ συστηματικά...,.....? }

Μπορεί απλώς να λείπει η έρευνα, για την μαγιά,.κ είναι τέλειο που βοηθά κάποιες μητέρες. Αλλά...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23012383 εδώ που είναι του 2012, δεν είναι το αποτέλεσμα ξεκάθαρο για όλες τις γαλακταγωγες κ λέει θέλει περισσότερη έρευνα για τα πάντα.

αυτη όμως που είναι τελευταία, 2016, έχει αποτέλεσμα:

Sillymarin: γαϊδουράγκαθο, milk thistle 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27245206

Αποτέλεσμα έρευνας :αυξάνει το γάλα . 

Ψάξτε κ εσείς για νεότερες έρευνες για τα γαλακταγωγα ξεχωριστά....

οπως κ να έχει ο ενδοκρινολόγος που θα συνεργάζεται με σύμβουλο θηλασμού είναι αυτός που οφείλει να είναι σωστά ενημερωμένος για εμάς και να μας τα λέει αυτά κ να μας δώσει αυτό που ταιριάζει καλύτερα.  

Οσο κ να διαβάσουμε, δεν είμαστε γιατροί. Εγω τα γράφω αυτά για να δείξω ότι είναι μια επιστήμη το όλο θέμα. 

Μεγαλες πολυκεντρικες μελετες πανω σε συμπληρωματα διατροφης δεν γινονται γιατι δεν υπαρχει οικονομικο οφελος απο τις εταιριες. Οι μελετες αυτες κοστιζουν πολυ και απο τη στιγμη που δεν ειναι φαρμακευτικη ουσια ή εζει ληξει η πατεντα του (10 χρονια μετα την κυκλοφορια) οποιαδηποτε εταιρια θα μπορουσε να εκμεταλευτει τα αποτελεσματα της μελετης και να εχει οφελος. Οποτε μην περιμενετε ποτε να γινει καποια σοβαρη μελετη γθα αυτο το θεμα, εκτος και αν ανακαλυφθει καποιο καινουριο φαρμακο. Δεν ξερω ομως να τρεχει καποια ερευνα σε αυτο το θεμα!

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

Παραδοσιακα πάντως οι μαμάδες που θήλαζαν έπιναν μπύρα, και νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που συνηθίζοταν σε πολλές χώρες, οπότε στατιστικά η μαγιά της μπύρας μάλλον πιάνει τις περισσότερες γυναίκες. Εγώ θυμάμαι ότι και μία μπύρα χωρίς αλκοόλ τη μέρα είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα για μένα.

Για να κάνει δουλειά η μαγιά από μπίρα θα πρέπει να καταναλωθεί κανα καφάσι στην καθισιά της θηλάζουσας, κάτι που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Για να κάνει δουλειά η μαγιά από μπίρα θα πρέπει να καταναλωθεί κανα καφάσι στην καθισιά της θηλάζουσας, κάτι που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται.

Μα αυτο ακριβώς λέω, ότι μάλλον δε χρειάζεται σε τόσο μεγάλη ποσότητα. Δεν ξέρω αν έχει και κάτι άλλο η μπύρα πέραν της μαγιάς που είναι γαλακταγωγό, αλλά σίγουρα 2 ποτήρια έκαναν εμφανή διαφορά και το ίδιο έχω ακούσει από άλλες γυναίκες που θήλασαν. Ομολογώ ότι κι εγώ όταν το δοκίμασα περίμενα ότι ήταν απλά μύθος, αλλά τελικά ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικό.

@CMES πως τα πας τελικα με το symphony; ειδες καμια διαφορα με το αλλο; 

Θυμαται καποια απο τις πιο παλιες να εχει δοθει εδω συμβουλη απο την κ.Αγλαΐα νομιζω, αν δεν αποδιδει η διπλη αντληση να δοκιμασουμε το ενα στηθος μονο; κατι μου λεει οτι το εχω διαβασει εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρη. 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

@CMES πως τα πας τελικα με το symphony; ειδες καμια διαφορα με το αλλο; 

Θυμαται καποια απο τις πιο παλιες να εχει δοθει εδω συμβουλη απο την κ.Αγλαΐα νομιζω, αν δεν αποδιδει η διπλη αντληση να δοκιμασουμε το ενα στηθος μονο; κατι μου λεει οτι το εχω διαβασει εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρη. 

Μπα καμια βελτιωση. Ομως το βαζω μια αντε δυο φορες την ημερα, δεν βγαινει πιο συχνα. Μεχρι 60ml και απο τα δυο ειναι το περισσοτεεο που εχω βγαλει. Το εχω νοικιασει για ενα μηνα αλλα θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω αν μπορω να το επιστρεψω σε 15 μερες.

6imop2.pngRmpfp3.png

εγώ ποτέ δεν έβγαζα περισσότερο ανά μέρα :wink: και κ θηλάσαμε 26 μήνες.  δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.  και εγώ μάζευα τα 10 + 10  + 10 + 10 μλ κ έδινα γεύμα 40μλ !  ή  έβγαζα 20+20 πχ. 

Αν βάζεις το παιδί στο στήθος,  αντί να αντλήσεις θα τα πιεί από εκεί.   αν αντλείς τις ώρες που κοιμάται, μια χαρά, αυξάνεις παραγωγή. 

όπως και να έχει ήδη αυτά τα μλ που βγάζεις είναι γεύμα, δεν είναι κάτι λίγο ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!!  το βάρος πως πάει, κάθε πότε έχετε πει με παιδιατρο να ζυγίζετε;   congrats for continuing!

Μια χαρά αποδίδεις αν βγάζεις 30 +30. ή και 10+10. δεν υπάρχει κριτήριο.... Το θέμα είναι ότι βοηθάς να αυξάνεται η παραγωγή με το ερεθισμα το θηλαστικό.  Όσο περνάει ο καιρός, ΄τοσο δίνεις το μήνημα στο στήθος  "μη τεμπελιάζεις! στην πίεση, προχώρα". Αυτός είναι ο σκοπός, όχι να δεις ότι θα γίνουν 100 τα μλ ίσως και ποτέ. εμένα ποτέ δεν αυξανόταν.

μην έχεις τέτοιο expectation. 

A !!! ξέχασα κάτι. 

και το κριθάρι είναι γαλακταγωγό, δηλαδή τα κριθαρένια παξιμάδια.

Η μπύρα έχει κριθάρι. Δεν είναι μόνο η μαγιά, είναι και το κριθάρι που βοηθάει δηλαδή όταν πίνεις μπύρα εν αντιθέσει με 

την σκετη μαγιά μπύρας 

εμένα, πχ έπιανε το κριθάρι, είχα καλύτερη παραγωγή και έτσι έτρωγα συχνά κριθαρένια παξιμάδια.  και κριθαρένια, μαυρομάτικα & milk thistle από το φαρμακείο. 

στα αγγλικά λέγεται barley το κριθάρι.

έρευνες που έχουν γίνει σε ζώα δείχνουν ότι ένα πολυζαχαρίδιο (δε ξερω αν λεγεται ετσι) είναι υπευθυνο για αυξηση της προλακτίνης :

Effects on Lactation and Breastmilk

Studies in animals indicate that a polysaccharide found in barley is apparently responsible for an increase in prolactin after beer ingestion.[5][6][7] Refer to the LactMed record on Alcohol for details.

https://www.drugs.com/breastfeeding/barley.html

Επεξεργάστηκαν by belleblue
    • Μου αρέσει 1

Ναι αλλα χοντραινουν τα κριθαρια .ποσα πρεπει να τρως.

Και τωρα ερωτηση SoS.ειναι κοινοτυπο ,το εχω ξαναδει γραμμενο αλλα δεν θυμαμαι την αντιμετωπιση.

σημερα ποναω στο θηλασμο στο δεξι στηθος.οχι πολυ ακομη.πριν απο λιγο ειδα οτι επανω ακριβως υπαρχει μια ασπρη φουσκαλιτσα σαν το κεφαλι της καρφιτσας.ισως κ να υπαρχει θερμοτητα.τι ειναι κ τι κανω?

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

εγώ ποτέ δεν έβγαζα περισσότερο ανά μέρα :wink: και κ θηλάσαμε 26 μήνες.  δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.  και εγώ μάζευα τα 10 + 10  + 10 + 10 μλ κ έδινα γεύμα 40μλ !  ή  έβγαζα 20+20 πχ. 

Αν βάζεις το παιδί στο στήθος,  αντί να αντλήσεις θα τα πιεί από εκεί.   αν αντλείς τις ώρες που κοιμάται, μια χαρά, αυξάνεις παραγωγή. 

όπως και να έχει ήδη αυτά τα μλ που βγάζεις είναι γεύμα, δεν είναι κάτι λίγο ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!!  το βάρος πως πάει, κάθε πότε έχετε πει με παιδιατρο να ζυγίζετε;   congrats for continuing!

Μια χαρά αποδίδεις αν βγάζεις 30 +30. ή και 10+10. δεν υπάρχει κριτήριο.... Το θέμα είναι ότι βοηθάς να αυξάνεται η παραγωγή με το ερεθισμα το θηλαστικό.  Όσο περνάει ο καιρός, ΄τοσο δίνεις το μήνημα στο στήθος  "μη τεμπελιάζεις! στην πίεση, προχώρα". Αυτός είναι ο σκοπός, όχι να δεις ότι θα γίνουν 100 τα μλ ίσως και ποτέ. εμένα ποτέ δεν αυξανόταν.

μην έχεις τέτοιο expectation. 

A !!! ξέχασα κάτι. 

και το κριθάρι είναι γαλακταγωγό, δηλαδή τα κριθαρένια παξιμάδια.

Η μπύρα έχει κριθάρι. Δεν είναι μόνο η μαγιά, είναι και το κριθάρι που βοηθάει δηλαδή όταν πίνεις μπύρα εν αντιθέσει με 

την σκετη μαγιά μπύρας 

εμένα, πχ έπιανε το κριθάρι, είχα καλύτερη παραγωγή και έτσι έτρωγα συχνά κριθαρένια παξιμάδια.  και κριθαρένια, μαυρομάτικα & milk thistle από το φαρμακείο. 

στα αγγλικά λέγεται barley το κριθάρι.

έρευνες που έχουν γίνει σε ζώα δείχνουν ότι ένα πολυζαχαρίδιο (δε ξερω αν λεγεται ετσι) είναι υπευθυνο για αυξηση της προλακτίνης :

Effects on Lactation and Breastmilk

Studies in animals indicate that a polysaccharide found in barley is apparently responsible for an increase in prolactin after beer ingestion.[5][6][7] Refer to the LactMed record on Alcohol for details.

https://www.drugs.com/breastfeeding/barley.html

Νοικιασα το θηλαστρο στη φαση που ο μικρος θηλαζε 6-7 γευματα την ημερα και επινε συμπληρωματικα ενα μπουκαλι το βραδυ. Αν αυτο το μπουκαλι ηταν μονο 40ml δεν θα του το εδινα καν! Το μπουκαλι ειναι 120ml γιαυτο χρειαζομαι 3 αντλησεις για να το συμπληρωσω. Επειδη την ημερα τρωει καθε 3 ωρες ειναι πολυ συγκεκριμενη η ωρα που μπορω να βαλω θηλαστρο για να μην ειναι πολυ κοντα στο θηλασμο. Επειδη ομως εχω και ενα δευτερο μικρο παιδακι και ενα σπιτι να φερω βολτα χωρις βοηθεια σπανια τα καταφερνω. Απο βαρος πηγαιναμε καλα, εχει φτασει 6800 στις 11 εβδομαδες περιπου. Ομως εδω και μια εβδομαδα αρχισε να εχει μια στασιμοτητα στο βαρος, σταματησε να κανει κακα και οι βρεγμενες πανες μειωθηκαν σε κατω απο 5 την ημερα. Αρα αναποφευκτα αρχισα να δινω παλι μπουκαλι. Αυτη τη στιγμη του δινω 4 φορες το 24ωρο και το κραταω με νυχια και με δοντια γιατι η γκρινια του ολη τη μερα ειναι απιστευτη και ηρεμει μονο αν πιει μπουκαλι. Δυστυχως λογω συνθηκων δεν μπορω να τον εχω ολη μερα στο στηθος, ακομα ομως και αν μπορουσα απο καποιο σημειο και μετα δεν το θελει καθολου. Αρα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα πια, τον θηλαζω οσο πιο συχνα μπορω, του δινω και ξενο, χωνω και το θηλαστρο οποτε βρω ευκαιρια και οτι γινει. Εχω αντεξει 3 μηνες χωρις καμια πρακτικη βοηθεια και χωρις καμια ψυχολογικη στηριξη αφου ολοι ειναι εναντιον μου και προσπαθουν να με πεισουν να σταματησω το θηλασμο (εκτος απο την παιδιατρο). Οποτε παλι καλα....

6imop2.pngRmpfp3.png

Μαγιοπουλας για δες εδω τις πρωτες 3αναρτησεις

Να το παρακολουθησεις μην παει για καμια μαστιτιδα

Τωρα ετσι απο εδω φυσικα δ κανουμε διαγνωση

Αν ποναει κ ενδιαμεσα σαν γυαλια μπορει να ειναι καντιντα

Μπορεις να βαζεις ζεστες κομπρεσες πριν,μαλαξεις κατα τη διαρκεια,κ αλλαγη στασεων

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

Νοικιασα το θηλαστρο στη φαση που ο μικρος θηλαζε 6-7 γευματα την ημερα και επινε συμπληρωματικα ενα μπουκαλι το βραδυ. Αν αυτο το μπουκαλι ηταν μονο 40ml δεν θα του το εδινα καν! Το μπουκαλι ειναι 120ml γιαυτο χρειαζομαι 3 αντλησεις για να το συμπληρωσω. Επειδη την ημερα τρωει καθε 3 ωρες ειναι πολυ συγκεκριμενη η ωρα που μπορω να βαλω θηλαστρο για να μην ειναι πολυ κοντα στο θηλασμο. Επειδη ομως εχω και ενα δευτερο μικρο παιδακι και ενα σπιτι να φερω βολτα χωρις βοηθεια σπανια τα καταφερνω. Απο βαρος πηγαιναμε καλα, εχει φτασει 6800 στις 11 εβδομαδες περιπου. Ομως εδω και μια εβδομαδα αρχισε να εχει μια στασιμοτητα στο βαρος, σταματησε να κανει κακα και οι βρεγμενες πανες μειωθηκαν σε κατω απο 5 την ημερα. Αρα αναποφευκτα αρχισα να δινω παλι μπουκαλι. Αυτη τη στιγμη του δινω 4 φορες το 24ωρο και το κραταω με νυχια και με δοντια γιατι η γκρινια του ολη τη μερα ειναι απιστευτη και ηρεμει μονο αν πιει μπουκαλι. Δυστυχως λογω συνθηκων δεν μπορω να τον εχω ολη μερα στο στηθος, ακομα ομως και αν μπορουσα απο καποιο σημειο και μετα δεν το θελει καθολου. Αρα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα πια, τον θηλαζω οσο πιο συχνα μπορω, του δινω και ξενο, χωνω και το θηλαστρο οποτε βρω ευκαιρια και οτι γινει. Εχω αντεξει 3 μηνες χωρις καμια πρακτικη βοηθεια και χωρις καμια ψυχολογικη στηριξη αφου ολοι ειναι εναντιον μου και προσπαθουν να με πεισουν να σταματησω το θηλασμο (εκτος απο την παιδιατρο). Οποτε παλι καλα....

Αν το μωρό είναι περίπου τριών μηνών κ δείχνει έντονα σημάδια πείνας έχε κατά νου πως περνουν ένα άλμα τα παιδάκια τοτε. Ισως αυξήσει τους θηλασμους ή/και τα ml! 

@CMES γιατι  αν εβγαζες 40 μλ δεν θα το δινες; 

Πάντως Βγάζεις μια χαρά ποσότητες. Μην αγχωνεσαι με το μπουκαλι απλως κρατα το εκει, κ μειωνε το πολυ πιο σταδιακα και αν. Θα δεις πως θα περασει ενα τριμηνο κ θα τρωτε στερεες πια.

πρίν από 4 λεπτά , belleblue είπε:

@CMES γιατι  αν εβγαζες 40 μλ δεν θα το δινες; 

Πάντως Βγάζεις μια χαρά ποσότητες. Μην αγχωνεσαι με το μπουκαλι απλως κρατα το εκει, κ μειωνε το πολυ πιο σταδιακα και αν. Θα δεις πως θα περασει ενα τριμηνο κ θα τρωτε στερεες πια.

Αν δωσω μονο 40 δεν θα του φτασει, θα πρεπει να δωσω και σκονη. Το μαζευω να δωσω 120 μια φορα. Ομως τωρα η κατασταση εγινε ακομα πιο δυσκολη. Ξαφνικα δεν θελει να θηλασει καθολου, ουτε ενα λεπτο. Παθαινει υστερια και ηρεμει μονο με το μπουκαλι. Προσπαθω να τον ξεγελασω, του δινω το μισο και μετα τον βαζω στο στηθος ομως δεν καθεται πολλη ωρα. Το καταλαβαινω πως ηταν αναμενομενο να δειχνει μεγαλυτερη προτιμιση στο μπουκαλι, ομως δεν μπορω να καταλαβω, μεχρι πριν 5 μερες θηλαζε σχεδον αποκλειστικα!! Γιατι τοσο ραγδαια εξελιξη;;;;

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 59 λεπτά , CMES είπε:

Αν δωσω μονο 40 δεν θα του φτασει, θα πρεπει να δωσω και σκονη. Το μαζευω να δωσω 120 μια φορα. Ομως τωρα η κατασταση εγινε ακομα πιο δυσκολη. Ξαφνικα δεν θελει να θηλασει καθολου, ουτε ενα λεπτο. Παθαινει υστερια και ηρεμει μονο με το μπουκαλι. Προσπαθω να τον ξεγελασω, του δινω το μισο και μετα τον βαζω στο στηθος ομως δεν καθεται πολλη ωρα. Το καταλαβαινω πως ηταν αναμενομενο να δειχνει μεγαλυτερη προτιμιση στο μπουκαλι, ομως δεν μπορω να καταλαβω, μεχρι πριν 5 μερες θηλαζε σχεδον αποκλειστικα!! Γιατι τοσο ραγδαια εξελιξη;;;;

Γιατί κ εσύ αν ηξερες οτι μπορείς να πιεις νερό απτό μπουκάλι την ώρα που διψας θα το προτιμουσες απτό να ρουφας με τρύπιο καλαμάκι. Και είναι φυσιολογικό! Τα αποκλειστικά θηλάζοντα δεν έχουν άλλη επιλογή γιατί δεν ξέρουν κάτι άλλο. Όταν όμως λέμε ότι θηλασμός και μπιμπερο σπάνια συνδιάζονται για καιρό τα ακούμε κ από πάνω. Η @Mama_Anesti_ έχει δίκιο για το άλμα ανάπτυξης. Το παιδί αν περνάει άλμα θα ζητάει συνέχεια γάλα, κάτι που προφανώς δεν τον βολεύει να παίρνει απτό στήθος εφοσον το βρίσκει πανευκολα αλλού. 

Αν νιώθεις ότι έχεις το κουράγιο πρέπει να πιστέψεις στον εαυτό σου και να παρατήσεις το μπουκαλι, να τον βάζεις συνέχεια στο στήθος κ να κάνεις περισσότερες αντλησεις. Γάλα δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις απλά οσα γεύματα χάνεις με το μπουκάλι τόσο θα μειώνεται. Αν πάλι δε μπορείς και δεν προλαβαίνεις (απόλυτα κατανοητό και φυσιολογικό, εγώ ήδη απορώ πως προλαβαίνετε με δύο παιδιά να κάνετε τα βασικά) ξεπέρασε τις τύψεις και το άγχος σου και δώσε στο παιδί να πιει απτό μπιμπερο.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
    • Μου αρέσει 2

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Γιατί κ εσύ αν ηξερες οτι μπορείς να πιεις νερό απτό μπουκάλι την ώρα που διψας θα το προτιμουσες απτό να ρουφας με τρύπιο καλαμάκι. Και είναι φυσιολογικό! Τα αποκλειστικά θηλάζοντα δεν έχουν άλλη επιλογή γιατί δεν ξέρουν κάτι άλλο. Όταν όμως λέμε ότι θηλασμός και μπιμπερο σπάνια συνδιάζονται για καιρό τα ακούμε κ από πάνω. Η @Mama_Anesti_ έχει δίκιο για το άλμα ανάπτυξης. Το παιδί αν περνάει άλμα θα ζητάει συνέχεια γάλα, κάτι που προφανώς δεν τον βολεύει να παίρνει απτό στήθος εφοσον το βρίσκει πανευκολα αλλού. 

Αυτο το εχω εμπεδωσει καλα. Απλα δεν φανταζομουν πως θα συνεβαινε τοσο αποτομα.

Τα αλματα αναπτυξης ποσο διαρκουν; γιατι αυτη η ιστορια εχει ξεκινησει μια βδομαδα και καλα κρατει!

6imop2.pngRmpfp3.png

6 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αυτο το εχω εμπεδωσει καλα. Απλα δεν φανταζομουν πως θα συνεβαινε τοσο αποτομα.

Τα αλματα αναπτυξης ποσο διαρκουν; γιατι αυτη η ιστορια εχει ξεκινησει μια βδομαδα και καλα κρατει!

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html?m=1

Θέλει υπομονη! Κ που είσαι ακόμα!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Themisdk,
        Γεια σας! μετά από 4 μήνες αποκλειστικού θηλασμού (με αποχή από τα γαλακτοκομικά λόγω αλλεργίας) μου πρότεινε η παιδίατρος να του δίνω συμπλήρωμα από ξένο γαλα γιατι δεν συμπληρώνει το μωρο τα σωστά κιλά! γεννήθηκε 3480 και τωρα ειναι 5785... περνάμε μια βρογχιολιτιδα στην παρούσα φάση,δίχως πυρετό, και έχασε 100γρμ σε μια εβδομάδα ... υπάρχει περίπτωση το γαλα μου να μην ειναι θρεπτικό ενώ εχω ποσότητα;; 
      • Από MommyMar,
        Καλησπέρα, είμαι καινούρια μαμά με μια μπεμπουλα 20 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά. Τις τελευταίες 5 μέρες έχω πολύ έντονο πόνο στην δεξιά θηλή και παρατήρησα πληγή, ρωγμή. Βάζω πάνω το γάλα μου, έβαλα και την αλοιφή την purelan, αεριζω και το στήθος συνέχεια, δοκίμασα και θηλή σιλικόνης, ο πόνος δεν υποχωρεί με τίποτα. Σήμερα φοβόμουν τόσο πολύ να την βάλω στο δεξί στήθος και την θήλασα μόνο από το αριστερό. Για να μην πρηστεί το δεξί και πονάει αντλησα το γάλα με θήλαστρο και το έχω στο ψυγείο και συνεχίζω να θηλάζω από το αριστερό. Είναι σωστό όμως αυτό για την παραγωγή μου? Τι μπορώ να κάνω μέχρι να επουλωθει η θηλή? 
      • Από LIANA,
        Είμαι νέα μητέρα και έχω μια μπέμπα 3 μηνών. Από την πρώτη στιγμή φάνηκε ότι το παιδί μας δεν θα ήταν και από τα πλέον εύκολα παιδιά, μιας και είχε (ως ένα βαθμό εξακολουθεί να έχει) κολικούς και μάλιστα σε έντονο βαθμό. Η διατροφή της είναι αποκλειστικός θηλασμός και μάλιστα με αυστηρή δίατροφή απο τη μεριά μου, μιας και προσπαθώ όσο μπορώ να μην της προκαλώ αέρια, σε σημείο που άρχισα να έχω εγώ πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Το βασικό μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι οι κενώσεις της είναι περίπου κάθε 5 μέρες. Βέβαια πρέπει να σας πω ότι αυτό συμβαίνει από τότε που έγινε 40 ημερών, απλά τώρα άρχισα να ανησυχώ γιατί σήμερα ξεπέρασε την πέμπτη μέρα και αναγκάστηκα να της βάλω υπόθετο επειδή από την προηγούμενη μέρα έδειχνε να πονάει και γκρίνιαζε (δεν της έχω ξαναβάλει υπόθετο). Ο παιδίατρος μου έχει πει ότι είναι μια φυσιολογική κατάσταση και ότι είναι μια μορφή δυσκοιλιότητας. Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατον να συμβαίνει αυτό τη στιγμή που οι κενώσεις της είναι μαλακές... Φοβάμαι μήπως όλο αυτό της το έχει προκαλέσει η διατροφή που κάνω, επειδή οι μοναδικές τροφές που παίρνω εκτός του κρέατος 3 μήνες τώρα είναι πατάτες, ρύζι, σπανάκι, κολοκυθάκια, καρότα και ζυμαρικά. Μέχρι και τα γαλακτοκομικά έκοψα για ένα διάστημα μήπως της προκαλούν κολικούς. Δεν ξέρω τι να υποθέσω, υπάρχει περίπτωση να μην τρέφεται σωστά;

Χαίρομαι που έγινα μέλος!!!!!
        Καλά χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους!!!!!!
      • Από picamama1,
        Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ, είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια από παλιοτερους και εμπειρότερους γονείς.Η ιστορία μας είναι η εξής: το αγοράκι μου (είναι το πρώτο μου παιδί) είναι 4 μηνών και 5 ημερών σήμερα. Είχε κολικούς όλη την ημέρα από 10 ημερών μέχρι 2,5 - 3 μηνών περιπου.
        Το πρόβλημα όμως είναι οτι το παιδί από την 6-7η εβδομάδα όταν θηλάζει, τρώει για 5-6 λεπτά και σταματάει γιατι σφίγγεται κοκινίζει και αρχίζει και κλαίει και δείχνει οτι πονάει. Επίσης την ίδια περίπου περίοδο το μωρό άρχισε, ενω κοιμοταν ησυχα τη νυχτα 9-9 (ξυπνούσε μόνο για να φάει κάθε 2-3 ώρες), να σφίγγεται, να χτυπιεται πόδια χέρια πάνω κάτω και τελικα να κλαίει ή και να ουρλιαζει (στον ύπνο του δεν ξυπναει).Αυτό αρχικά γινόταν μόνο στις 6 κάθε πρωι, μετα έγινε στις 5 και στις 6, στις 4,5,6 και πλεον σήμερα το μωρο κάθε μισή- μία ώρα χτυπιέται στον ύπνο του είτε μέρα είτε νύχτα.
        Και το ερωτημα μου ειναι το εξης:ξέρει κανεις τι ειναι αυτο που ενοχλει το μωρο μου;Η παιδίατρος μέχρι 3 μηνών έλεγε κολικοι και υπομονη, στον 4 μήνα μου είπε ένα είδος δυσπεψίας και υπομονή μέχρι να μπουν οι στερεες τροφες.ΓΟΠ υποτίθεται δεν έχει γιατι κάναμε υπερηχο στομάχου πυλωρου στην 7η εβδομάδα και δεν είχε τπτ.Το παιδί από την 6η-7η εβδομάδα έκανε ρουκέτα σε κάθε γεύμα (ξέχασα να πω θηλαζω αποκλειστικά) και σταμάτησα όλα ΌΛΑ τα γαλάκτοκομικά κρυφά και φανερά και οι ρουκέτες μειώθηκαν πάρα πολύ (από 3 κάθε ώρα έγιναν 1-2 την ημέρα) αλλά δεν σταμάτησαν εντελώς ούτε σταμάτησε ο πόνος στο φαγητό και το χτύπημα το βράδυ.Κολικοί δεν είναι, ΓΟΠ δεν είναι, αλλεργία δεν είναι, δυσκοιλιότητα δεν έχει, γιατί το παιδί δεν μπορεί να φάει και να κοιμηθεί με ησυχία;Είπα να πάω σε παιδογαστρεντερολόγο μου λέει η παιδίατρος μην το πας το παιδί,βάζει μια χαρα βάρος ,γιατι να το ταλαιπωρήσεις με χίλιες δυο εξετάσεις. Είχε κανείς γονιός ανάλογο πρόβλημα να με κατευθύνει;Βαρέθηκα να βλέπω το μωρό μου να χτυπιέται όλη μέρα.Μπορείτε να με βοήθείσετε;
      • Από Titti,
        Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσω με άτομα που απέκτησαν το πρώτο παιδί με εξωσωματική κι έχουν στην κατάψυξη.....τα επόμενα! Η περίπτωση είναι κάπως ιδιαίτερη δεδομένου ότι ακόμα θηλαζω την πρώτη μου κόρη και δε μας βλέπω να το κόβουμε σύντομα. Δεν ξερω τι θα μου πει ο εξωσωματιστής μου αν ζητήσω εμβρυομεταφορα στην παρούσα φάση, οποτε ήθελα να δω τις εμπειρίες των άλλων μελών. Είναι πρόβλημα τα επίπεδα της προλακτινης λόγω θηλασμού; Οι συσπάσεις που γίνονται στη μήτρα; Μήπως τελικά είναι ανάλογα το γιατρό; Όσες προβηκατε σε εμβρυομεταφορα ενώ θηλαζατε, πήρατε το πολυπόθητο θετικό ή θα καταλήξει το όλο εγχείρημα σε ψυχολογικό βατερλό; 
      • Από dimitra1,
        Γεια σας,

ξέρει κανείς τι γίνεται με τον θηλασμό κατά τη διάρκεια γαστρεντερίτιδας?
        Ο μικρός έχει κυρίως εμμετούς, όχι τόσο διάρροια, δύο γιατροί μας είπαν να καθυστερούμε το θηλασμό όσο μπορούμε, και να δίνουμε άλλες τροφές (ρυζι, φιδε, πατάτα) μετά από 2 τουλάχιστον ώρες από τον εμμετό.

Ο μικρός όμως μοιάζει να μη θέλει καθόλου τις στερεές και μου δίνει την εντύπωση ότι πιέζεται να φάει επειδή του λέω ότι μετά θα του δώσω και υγρό.

Και βέβαια με το θηλασμό γίνονται μάχες...Το μεσημέρι έκλαιγε μια ολόκληρη ώρα και απελπίστηκα, τον άφησα να θηλάσει και προς το παρόν δεν έχει ξανακάνει εμμετό...\

Τι να κάνω???

Σας έχει τύχει??

Θα τελειώσει η γαστρεντερίτιδα και θα έχουμε ψυχολογικό τραύμα με το θηλασμό...
      • Από vtgian,
        Το Μάρτιο του 2018, δημοσιεύτηκαν τα αποτελέσματα τηνς Εθνική Μελέτης εκτίμησης της συχνότητας και των προσδιοριστικών παραγόντων του Μητρικού Θηλασμού στην Ελλάδα.
        Η μελέτη χρηματοδοτήθηκε από τον προϋπολογισμό του προγράμματος «ΑΛΚΥΟΝΗ».

Οι στόχοι της μελέτης ήταν:
        1) Η εκτίμηση της συχνότητας του μητρικού θηλασμού στο σύνολο της Ελλάδας και ο υπολογισμός δεικτών μητρικού θηλασμού (όπως έχουν οριστεί από τον ΠΟΥ) σε βρέφη που έχουν συμπληρώσει τον 6ο μήνα ζωής.
        2) Η αναζήτηση προσδιοριστικών παραγόντων της συχνότητας του μητρικού θηλασμού στην Ελλάδα.
        3) Η σύγκριση των αποτελεσμάτων της παρούσας Εθνικής Μελέτης του 2017 με αυτά της αντίστοιχης Εθνικής Μελέτης του 2007.

Παραθέτω ένα ενδεικτικό απόσπασμα:

3.2. Δείκτες Μητρικού Θηλασμού Με βάση τα αποτελέσματα της μελέτης υπολογίστηκαν οι παρακάτω δείκτες μητρικού θηλασμού:
        Έναρξη Μητρικού Θηλασμού: Το ποσοστό των γυναικών που θήλασαν την 1η μέρα ζωής ήταν 94%. Αποκλειστικός Μητρικός Θηλασμός: Το ποσοστό των βρεφών που θήλασαν αποκλειστικά το πρώτο 24ωρο βρέθηκε 66% και μειώθηκε στο 51% στο τέλος της πρώτης εβδομάδας. Στο τέλος του πρώτου μήνα συνέχισαν να θηλάζουν αποκλειστικά 40% και τους επόμενους μήνες σημειώθηκε σταδιακή πτώση φτάνοντας στο τέλος του 4ου μήνα στο ποσοστό 25%. Στη συνέχεια η μείωση των ποσοστών ήταν ραγδαία καταλήγοντας σε σχεδόν μηδενικά ποσοστά (0,8%) στο τέλος του 6ου μήνα. Σχεδόν Αποκλειστικός Μητρικός Θηλασμός: Τα ποσοστά του σχεδόν αποκλειστικού μητρικού θηλασμού βρέθηκαν σε γενικές γραμμές χαμηλά με τα υψηλότερα ποσοστά να παρατηρούνται στον 3ο και 4ο συμπληρωμένο μήνα ζωής (περίπου 4%). Πλήρης Μητρικός Θηλασμός: Η έναρξη του πλήρους μητρικού θηλασμού ήταν 66%. Ο ρυθμός μείωσης στον πλήρη μητρικό θηλασμό ακολουθεί την εικόνα του αποκλειστικού μητρικού θηλασμού και καταγράφεται μεγαλύτερος κατά τον 1ο μήνα και κατά τη μετάβαση από τον 4ο στον 6ο . Μητρικός Θηλασμός: Όπως προαναφέρθηκε το ποσοστό έναρξης του μητρικού θηλασμού ήταν πολύ υψηλό (94%) και παρέμεινε σε επίπεδα πάνω από 60% έως και τον 3ο συμπληρωμένο μήνα ζωής. Στους επόμενους μήνες παρατηρήθηκε μικρή πτώση του ποσοστού μητρικού θηλασμού παραμένοντας σε υψηλό επίπεδο στο τέλος του 6ου μήνα (45%). Μητρικός Θηλασμός χωρίς υποκατάστατο μητρικού γάλακτος: Στο τέλος της πρώτης εβδομάδας 51% των βρεφών θήλαζαν χωρίς να έχουν λάβει υποκατάστατο μητρικού γάλακτος, δηλαδή περίπου τα μισά βρέφη βρέθηκε ότι λαμβάνουν ήδη ξένο γάλα. Αν και το ποσοστό του αποκλειστικού μητρικού θηλασμού στον 6ο συμπληρωμένο μήνα ζωής βρέθηκαν <1%, περίπου 1 στα 4 βρέφη θήλαζε χωρίς να έχει λάβει έως τότε υποκατάστατο μητρικού γάλακτος. (Γράφημα 1). Εισαγωγή στερεών/ημιστερεών τροφών: Η εισαγωγή στερεών/ημιστερεών τροφών βρέθηκε να αρχίζει ήδη από τον 3ο συμπληρωμένο μήνα ζωής (6% έως τον 4ο μήνα) και παρατηρείται κατακόρυφη αύξηση των ποσοστών εισαγωγής τους επόμενους μήνες. Τον 5ο μήνα το 41% των βρεφών είχε λάβει στερεές/ημιστερεές τροφές ή χυμό φρούτων, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό προσεγγίζει το 97% στον 6ο μήνα (Γράφημα 2).  
        Μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά την μελέτη στο παρακάτω απόσπασμα: esdy.edu.gr/files/011_Ygeias_Paidiou/Ereunes/Meleti_Mitrikou_Thilasmou_%202018.pdf

Σύμφωνα πάντως με τα παραπάνω, νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι ο θηλασμός στην Ελλάδα είναι ακόμα πολύ πίσω. Μπορεί να θεωρούμε γραφικότητες της εκδηλώσεις δημόσιου θηλασμού κλπ ωστόσο τα δεδομένα δείχνουν ότι υποστήριξη δεν υπάρχει.
      • Από Manoli88,
        Καλησπέρα σας! Είμαι και εγώ νέα μαμά και έχω ένα κοριτσάκι που γίνεται 7 μηνών αύριο. Όλα μια χαρά πάνε και είναι περίοδος που προσαρμοζόμαστε στις τροφές και αραιώνουμε τους ημερήσιους θηλασμούς σιγά σιγά. Το μόνο πρόβλημα (μπορεί και να μην είναι πρόβλημα) είναι οτι η μικρή κοιμάται μόνο με στήθος. Και για τους υπνους μέσα στη μέρα αλλά και το βράδυ. Επίσης ξυπνάει κάθε δύο ώρες μέσα στη νύχτα και ηρεμεί μόνο μόλις πιάσει στήθος, ούτε με αγκαλιά, ούτε με λιγάκια ούτε με τίποτα. Έχω προσπαθήσει διάφορα που έχω διαβάσει αλλά κλαίει με μανία εάν δεν έχει στήθος ότι και να κάνω. Έχω προσπαθήσει μόλις την βλέπω να την παίρνει ο ύπνος να τη βγάζω απο το στήθος για να κοιμηθεί μόνη της (ξυπνάει-κλαίει), να την κοιμήσει ο μπαμπάς της (κλαίει), να της βάλω κάποιο παιχνιδάκι μαζί όσο θηλάζει και μετά να το έχει μαζί της στην κούνια (δεν υπάρχει ανταπόκριση), να τη θηλάσω το βράδυ εκτός του δωματίου και όχι σε κρεββάτι (αλλά μόλις την μετακινώ να την βάλω στην κούνια της κλαίει, να την βάζω στην κούνια της εάν βλέπω και δεν έχει κοιμηθεί στο στήθος και να μένω δίπλα της παρέα με λευκούς ήχους (κλαίει), την παίρνω αγκαλιά, της μιλάω (κλαίει) ώσπου την βάζω πάλι στο στήθος για να κοιμηθεί. Δεν έχω δοκιμάσει την μέθοδο cry out αλλά δεν θέλω κιόλας. Έχω διαβάσει πολά υπερ να κοιμάται το παιδί στη στήθος (κυρίως λόγω βρεφικού άγχους) αλλά και πολλά κατά (ανεξαρτησία). Το βράδυ που ξυπνάει έχω την εντύπωση οτι το κάνει λόγω του οτι ξυπνάει και δεν μπορεί να ξανακοιμηθεί μόνη της. Ξυπνάει γκρινιάζοντας και μόλις πάρει το στήθος ηρεμεί. Αλλά αυτό γίνεται εδώ και τρεις μήνες. Την έχουμε πάει στο δωμάτιο της αλλά εχω καταλήξει να κοιμάμαι σε ένα στρώμα μαζί της στο πάτωμα. Όποτε βρίσκω ευκαιρία την βάζω στην κούνια της ενώ κοιμάται, αλλά εξακολουθεί να ξυπνάει. Έχω διαβάσει και άρθρα της Darcia F. Narvaez  π.χ https://www.psychologytoday.com/us/blog/moral-landscapes/201303/normal-infant-sleep-night-nursings-importance, συμφωνώ γενικά μαζί της για το άγχος, αλλά δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω αυτό με τον ύπνο της μικρής μου ή απλά πρέπει να το αποδεχτώ και να περιμένω.. Όποια μανούλα έχει χρόνο και διάθεση θα ήθελα την συμβουλή και την γνώμη της.. Ευχαριστώ πολύ!