Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας! Οπως ειπα ειχα το mini electric medela  που χρησιμοποιουσα περιστασιακα μεχρι τον 1,5 μηνα και εβγαζα τις καλες μερες 40-60ml συνολικα οποτε βαρεθηκα και σταματησα να το χρησιμοποιω. Τωρα ειμαστε στους 2,5 μηνες και νοικιασα το symphony medela. Ενω ενδιαμεσως εχει αυξηθει ο θηλασμος και εχω κοψει μπουκαλια, υπεθετα πως με το νοσοκομειακο θηλαστρο θα βγαλω περισσοτερο. Αντιθετα, μετα απο 20 λεπτα παραλληλης αντλησης εβγαλα χθες το πρωι 45ml, το βραδυ 35ml και σημερα το πρωι 45ml εκ των οποιων τα 40 ηταν απο το αριστερο και μονο 5 απο το δεξι! Εν τω μεταξυ χθες την πατησα, εβαλα το θηλαστρο 1,5 ωρα απο την εναρξη του προηγουμενου γευματος (περιπου 1 ωρα απο το τελος) και αυτος ξυπνησε να ξαναφαει με το που τελειωσα!! Προσπαθησα να τον θηλασω αλλα μετα απο παρα πολυ ωρα που ρουφουσε κι εκλαιγε σπαρακτικα τελικα του εδωσα μπουκαλι. Ταυτοχρονα αρχισε να με ποναει το δεξι μου στηθος στο ανω εξω τεταρτημοριο, πονος που στο θηλασμο γινεται πολυ εντονος. Εβαλα το μωρο να θηλασει με το σαγονι προς το σημειο που ποναει ομως μετα απο 3 λεπτα αρχιζει να κλαιει σπαρακτικα οποτε τον βαζω απο το αλλο. Πριν απο λιγο δεν ηθελε ουτε το αλλο. Εκλαιγε απαρηγορητος, εκανα οτι πιθανο κολπο σκεφτηκα ομως δεν ηθελε να θηλασει με τιποτα! Τελικα αναγκαστηκα παλι να του δωσω μπουκαλι! Τι γινεται, αντι να κοβουμε μπουκαλια προσθετουμε; και με το νοσοκομειακο θηλαστρο βγαζω λιγοτερο απο οτι με το συμβατικο;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , CMES είπε:

Κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας! Οπως ειπα ειχα το mini electric medela  που χρησιμοποιουσα περιστασιακα μεχρι τον 1,5 μηνα και εβγαζα τις καλες μερες 40-60ml συνολικα οποτε βαρεθηκα και σταματησα να το χρησιμοποιω. Τωρα ειμαστε στους 2,5 μηνες και νοικιασα το symphony medela. Ενω ενδιαμεσως εχει αυξηθει ο θηλασμος και εχω κοψει μπουκαλια, υπεθετα πως με το νοσοκομειακο θηλαστρο θα βγαλω περισσοτερο. Αντιθετα, μετα απο 20 λεπτα παραλληλης αντλησης εβγαλα χθες το πρωι 45ml, το βραδυ 35ml και σημερα το πρωι 45ml εκ των οποιων τα 40 ηταν απο το αριστερο και μονο 5 απο το δεξι! Εν τω μεταξυ χθες την πατησα, εβαλα το θηλαστρο 1,5 ωρα απο την εναρξη του προηγουμενου γευματος (περιπου 1 ωρα απο το τελος) και αυτος ξυπνησε να ξαναφαει με το που τελειωσα!! Προσπαθησα να τον θηλασω αλλα μετα απο παρα πολυ ωρα που ρουφουσε κι εκλαιγε σπαρακτικα τελικα του εδωσα μπουκαλι. Ταυτοχρονα αρχισε να με ποναει το δεξι μου στηθος στο ανω εξω τεταρτημοριο, πονος που στο θηλασμο γινεται πολυ εντονος. Εβαλα το μωρο να θηλασει με το σαγονι προς το σημειο που ποναει ομως μετα απο 3 λεπτα αρχιζει να κλαιει σπαρακτικα οποτε τον βαζω απο το αλλο. Πριν απο λιγο δεν ηθελε ουτε το αλλο. Εκλαιγε απαρηγορητος, εκανα οτι πιθανο κολπο σκεφτηκα ομως δεν ηθελε να θηλασει με τιποτα! Τελικα αναγκαστηκα παλι να του δωσω μπουκαλι! Τι γινεται, αντι να κοβουμε μπουκαλια προσθετουμε; και με το νοσοκομειακο θηλαστρο βγαζω λιγοτερο απο οτι με το συμβατικο;;;;

Σου ήρθε περίοδος; Υγρα πίνεις; Ποσων εβδομάδων ειναι το μωρό, μήπως περνάει άλμα κ θέλει απλά να θηλάζει πιο πολύ; 45 ml δεν είναι λίγο για τρεις φορές την ημέρα, εγώ έβγαζα μια φορά τη μέρα 80 ml κ μόνο από το δεξί στήθος, το αριστερό δεν έβγαζε τπτ. Να ξέρεις πάντως ότι το μπουκάλι δυσκολεύει το θηλασμό και είναι φαύλος κύκλος γιατί περιμένει να φάει γρήγορα κ εύκολα κ αντ' αυτού πρέπει να ρουφαει πόση ώρα για την ίδια ποσότητα κ θα κλαίει κ συ θα δίνεις μπουκάλι γιατί θα νομίζεις ότι δεν έχεις γάλα κοκ. Το ότι μια μέρα δεν έβγαλες επαρκή ποσότητα δε σημαίνει ότι θα γίνεται συνέχεια, μην απογοητευεσαι. Δεν είμαι κ ειδική βέβαια γιατί όπως έχω ξαναπεί απεχθάνομαι το θηλαστρο κ το χρησιμοποιησα ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια αυτό που λέει η Λένια για το φαύλο κύκλο. Είναι πολύ πιθανό το μωρό να προτιμά την ευκολότερη ροή από το παίδεμα στο στήθος. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί.

Ακόμα κι αν είχες αντλήσει και πάλι υπάρχει γάλα για να πιει, δεν τελειώνει το γάλα με την άντληση, απλά πρέπει να το κατεβάσει το μωρό θηλάζοντας. Αν είσαι αδιάθετη μπορεί να σου έχει μειωθεί η ροή. Με προβληματίζει λίγο που με το νοσοκομειακό κάνεις αντίστοιχες αντλήσεις με το οικιακό. Ο πόνος από πότε ξεκίνησε? Μήπως δεν δουλεύει καλά το νοσοκομειακό?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , marakiz είπε:

Είναι αλήθεια αυτό που λέει η Λένια για το φαύλο κύκλο. Είναι πολύ πιθανό το μωρό να προτιμά την ευκολότερη ροή από το παίδεμα στο στήθος. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί.

Ακόμα κι αν είχες αντλήσει και πάλι υπάρχει γάλα για να πιει, δεν τελειώνει το γάλα με την άντληση, απλά πρέπει να το κατεβάσει το μωρό θηλάζοντας. Αν είσαι αδιάθετη μπορεί να σου έχει μειωθεί η ροή. Με προβληματίζει λίγο που με το νοσοκομειακό κάνεις αντίστοιχες αντλήσεις με το οικιακό. Ο πόνος από πότε ξεκίνησε? Μήπως δεν δουλεύει καλά το νοσοκομειακό?

Περιοδος δεν εχει ερθει. Μπουκαλι πινει απο τις 10 μερες μαζι με θηλασμο σε καθε γευμα. Το τελευταιο 10ημερο εχω καταφερει και εχω κοψει το συμπληρωμα σε ολα τα γευματα εκτος απο ενα ή δυο και το εχει δεχτει αρκετα καλα, αρα μετα απο 2 μηνες που κανουμε αυτη τη διατροφη και δειχνει να προτιμα το στηθος, τωρα το θυμηθηκε; ειναι 11 εβδομαδων. Αυτο που με προβληματισε κι εμενα ειναι 1. πως βγαζω την ιδια ποσοτητα με το νοσοκομειακο σε σχεση με το συμβατικο και μαλιστα σε μια περιοδο που ο θηλασμος παει καλυτερα (πριν ενα μηνα επινε 650ml ξενο την ημερα και τωρα πινει 100-200ml το πολυ!) Και 2. Ο πονος στο δεξι στηθος σε συνδυασμο με το γεγονος οτι δεν θελει να θηλασει απο αυτο και οτι δεν βγαζει τιποτα το θηλαστρο απο αυτο!!!

Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο σε ολα αυτα αλλα να συμπληρωσω πως προκειται για ενα πολυ μεγαλο μωρο: στους 2 μηνες που καναμε το εμβολιο ηταν 63 εκατοστα και 6480γρ

Επισης βρε κοριτσια κι εγω δεν θελω να του δινω μπουκαλι αλλα τι να κανω; κλαιει σπαρακτικα, δεν πιανει το στηθος εκτος απο 1-2 δοκιμαστικες ρουφιξιες και δοκιμαζω ολες τις πιθανες τεχνικες χωρις αποτελεσμα. Σημερα το μεσημερι τον παλευα πανω απο 40 λεπτα, δεν αντεχα να τον ακουω αλλο να κλαιει!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως βλεπω οτι δεν βγαζουν ολες οι γυνσικες μεγαλες ποσοτητες.εγω κατα μεσον ορο βγαζω γυρω στα 130 το πρωι κ λιγοτερο εννοειται μεσα στην ημερα.ποση τραπεζα να κανω λοιπον?κ να δωσω κ επιπλεον για ενισχυση να μην πεσουμε στις καμπυλες.σκεφτομαι οτι περα απο την αρχη της προσφορας κ της ζητησης δεν παραγουν μαλλον ολες οι γυναικες τις ιδιες ποσοτητες.αλλα βλεπω κ γω οτι απο τη μια βγαζω λιγοτερο με το θηλαστρο αλλα απο την αλλη το παιδι δειχνει πιο χορτασμενο.

Τωρα δηλ που ηρθε η περιοδος οταν τελειωσει θα αυξηθει παλι η ποσοτητα η θαεχω φθινουσα πορεια?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κατασταση χειροτερευει...εβαλα θηλαστρο και σε 20 λεπτα παραλληλης αντλησης εβγαλα 30ml, 15 απο καθε στηθος...το δεξι ποναει πολυ και την ωρα που ειχα το θηλαστρο εβγαλαν και τα δυο γαλα τα πρωτα 5 λεπτα και μετα σταματησαν τελειως!! Επι 15 λεπτα ουτε σταγονα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δωσε λιγο χρονο! κι εγω στην αρχη με το swing εβγαζα οσα με το χειροκινητο της πλακας που ηταν το μονο που ειχα βρει σε εφημερευον φαρμακειο. μετα βελτιωθηκα. κ με το symphony στην αρχη τα ιδια με το swing εβγαζα. μετα παλι βελτιωθηκα οχι βεβαια θεαματικα. αυτα τα 150 σε καθε αντληση μου τυχαινουν μονο ξημερωματα μετα σπο πολλες ωρες. αλλιως στις 2-3 ωρες βγαζω περιπου 80 το πρωι κ 60 το βραδυ. στο τετραωρο μπορει να φτασω 90 αλλα παιζει. κ αυτο με συστηματικες αντλησεις (8 το 24ωρο) πλην καποιων εξαιρεσρων (κολικοι, απογευματα αναστατωσης ή αντλησεις που στσματανε επειδη το μωρο με ηθελε). σε μια αλλη συζητηση καταλαβα οτι αυτο δεν ειναι φυσιολογικο κ θα επρεπε να βγαζω πολυ παραπανω....π

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

Περιοδος δεν εχει ερθει. Μπουκαλι πινει απο τις 10 μερες μαζι με θηλασμο σε καθε γευμα. Το τελευταιο 10ημερο εχω καταφερει και εχω κοψει το συμπληρωμα σε ολα τα γευματα εκτος απο ενα ή δυο και το εχει δεχτει αρκετα καλα, αρα μετα απο 2 μηνες που κανουμε αυτη τη διατροφη και δειχνει να προτιμα το στηθος, τωρα το θυμηθηκε; ειναι 11 εβδομαδων. Αυτο που με προβληματισε κι εμενα ειναι 1. πως βγαζω την ιδια ποσοτητα με το νοσοκομειακο σε σχεση με το συμβατικο και μαλιστα σε μια περιοδο που ο θηλασμος παει καλυτερα (πριν ενα μηνα επινε 650ml ξενο την ημερα και τωρα πινει 100-200ml το πολυ!) Και 2. Ο πονος στο δεξι στηθος σε συνδυασμο με το γεγονος οτι δεν θελει να θηλασει απο αυτο και οτι δεν βγαζει τιποτα το θηλαστρο απο αυτο!!!

Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο σε ολα αυτα αλλα να συμπληρωσω πως προκειται για ενα πολυ μεγαλο μωρο: στους 2 μηνες που καναμε το εμβολιο ηταν 63 εκατοστα και 6480γρ

Επισης βρε κοριτσια κι εγω δεν θελω να του δινω μπουκαλι αλλα τι να κανω; κλαιει σπαρακτικα, δεν πιανει το στηθος εκτος απο 1-2 δοκιμαστικες ρουφιξιες και δοκιμαζω ολες τις πιθανες τεχνικες χωρις αποτελεσμα. Σημερα το μεσημερι τον παλευα πανω απο 40 λεπτα, δεν αντεχα να τον ακουω αλλο να κλαιει!

 

Συνήθως η άρνηση για το στήθος - προτίμηση για το μπουκάλι έρχεται κάπου κάπου εκεί στους 2-3 μήνες νομίζω, και από προσωπική εμπειρία και από όσες γνωστές το δοκίμασαν, οπότε δεν είναι περίεργο, ταιριάζει η ηλικία σας. Eπίσης πρέπει να εχει υπόψη ότι τις πρώτες αρκετές εβδομάδες η παραγωγή γάλακτος λειτουργεί κυρίως με βάση τις ορμόνες, και απλά αυξάνεται/συντηρείται με το θηλασμό. Μετά τις πρώτες βδομάδες, αρχίζει πια να τίθεται θέμα παραγωγής και ζήτησης και να προσαρμόζεται η παραγωγή στο πότε και πόσο θηλάζει το μωρό. Το θήλαστρο όσο περνα ο καιρός δυσκολεύει γι αυτό το λόγο. 

Πάντως γενικά το θήλαστρο δε λέει τίποτα για την παραγωγή σου, ούτε γίνεται να σου κοπεί το γάλα σε μια μέρα. Το λογικό και αναμενόμενο στην ηλικία που είναι το μωρό σου είναι να μην έχεις παρά ελάχιστα ml με το θηλαστρο εφόσον θηλάζεις, οπότε αυτό δε θα έπρεπε να σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

@CMES, δοκιμασε επισης οταν βλεπεις οτι μειωνεται η ροη να πατησεις το κουμπακι με τις σταγονιτσες που το ξαναγυρναει στη φαση της διεγερσης. μπορει μετα να βγαλεις περισσοτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Cmes νομιζω οτι το θηλαστρο θελει χρονο,κ με τρεις αντλησεις τη μερα δυσκολο να κρατησεις παραγωγη

Θεωρητικα αυτο που ξερω ειναι οτι το μωρο θηλαζει πιο αποτελεσματικα

Αλλα δ εχω βαλει ποτε θηλαστρο

Υπαρχει πιθανοτητα να εχεις κανενα φραγμενο πορο,η παιδιατρος δ ειναι πιστοποιημενη;

Μηπως περνατε αλμα;

Μαγιοπουλας η παραγωγη σου δ εχει μειωθει,απλα πρεπει τις πρωτες 1-2μερες της περιοδου να πιπιλισει πιο πολυ ωρα το μωρο για να κατεβει το γαλα

Κ μετα το θηλαστρο μπορεις να θηλασεις οπως κ σε εναν μαραθωνιο,απλα θα κουραστει λιγο το μωρο να το κατεβασει

Το στηθος δ ειναι αποθηκη να αππθηκευει γαλα,οσο καποιος ζηταει,τοσο παραγει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , vicky86 είπε:

Cmes νομιζω οτι το θηλαστρο θελει χρονο,κ με τρεις αντλησεις τη μερα δυσκολο να κρατησεις παραγωγη

Θεωρητικα αυτο που ξερω ειναι οτι το μωρο θηλαζει πιο αποτελεσματικα

Αλλα δ εχω βαλει ποτε θηλαστρο

Υπαρχει πιθανοτητα να εχεις κανενα φραγμενο πορο,η παιδιατρος δ ειναι πιστοποιημενη;

Μηπως περνατε αλμα;

Μαγιοπουλας η παραγωγη σου δ εχει μειωθει,απλα πρεπει τις πρωτες 1-2μερες της περιοδου να πιπιλισει πιο πολυ ωρα το μωρο για να κατεβει το γαλα

Κ μετα το θηλαστρο μπορεις να θηλασεις οπως κ σε εναν μαραθωνιο,απλα θα κουραστει λιγο το μωρο να το κατεβασει

Το στηθος δ ειναι αποθηκη να αππθηκευει γαλα,οσο καποιος ζηταει,τοσο παραγει

Μα θηλαζει κανονικα! Δεν βαζω μονο θηλαστρο! Αυτο που περιεγραψα το εκανε μια φορα σημερα και μια φορα χθες. Σε ολα τα υπολοιπα γευματα εφαγε κανονικα, απλα απο το δεξι (το χαλασμενο) δεν τρωει πανω απο 3 λεπτα, απο το καλο κανονικα. Κανω 2 αντλησεις την ημερα γιατι δεν βγαινουν παραπανω. Τρωει καθε 3 ωρες την ημερα και καθε φορα θηλαζει 30- 40 λεπτα. Δεν θελω να βαζω πιο συχνα θηλαστρο γιατι φοβαμαι μηπως θελησει να φαει και μολις εχω βγαλει, οπως χθες. Επισης εχω και αλλο ενα μικρο ζιζανιο και το θηλαστρο πρεπει να το βαλω σε ωρα που κοιμαται ή ειναι αλλος στο σπιτι (δηλαδη σπανια).

Μπορει οντως να παραγει οσο τρωει, ομως αν ειναι πολυ πεινασμενο θελει να φαει γρηγορα το αποθηκευμενο στην αρχη και αφου ηρεμησει λιγο να φαει το υπολοιπο, καπως ετσι το καταλαβαινω. Κι επειδη χθες το αποθηκευμενο το ειχα βγαλει επρεπε να κανει μεγαλυτερη προσπαθεια και πεινουσε πολυ. Μπορει να λεω και χαζομαρες αλλα καπως ετσι το εξηγω.

Επισης η παιδιατρος μου ειπε πως ξεκιναει μαλλον μια αποφραξη αλλα δεν φαινεται σημαντικη γιατι ουτε σκληρο ειναι στο σημειο που ποναει ουτε κοκκινο. Να συνεχισω να βαζω το μωρο και ζεστο νερο-μασαζ και θα το προλαβουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , vicky86 είπε:

Cmes νομιζω οτι το θηλαστρο θελει χρονο,κ με τρεις αντλησεις τη μερα δυσκολο να κρατησεις παραγωγη

Θεωρητικα αυτο που ξερω ειναι οτι το μωρο θηλαζει πιο αποτελεσματικα

Αλλα δ εχω βαλει ποτε θηλαστρο

Υπαρχει πιθανοτητα να εχεις κανενα φραγμενο πορο,η παιδιατρος δ ειναι πιστοποιημενη;

Μηπως περνατε αλμα;

Μαγιοπουλας η παραγωγη σου δ εχει μειωθει,απλα πρεπει τις πρωτες 1-2μερες της περιοδου να πιπιλισει πιο πολυ ωρα το μωρο για να κατεβει το γαλα

Κ μετα το θηλαστρο μπορεις να θηλασεις οπως κ σε εναν μαραθωνιο,απλα θα κουραστει λιγο το μωρο να το κατεβασει

Το στηθος δ ειναι αποθηκη να αππθηκευει γαλα,οσο καποιος ζηταει,τοσο παραγει

Το κανει μονο του.σημερα εχει αυξησει τις φορες που μπηκε στο στηθος.

Link to comment
Share on other sites

Cmes Βοηθα με μαλαξεις

Μπορει κτ να το ενοχλει κ να δυσκολευεται να θηλασει,η λογω αλματος,καμια απεργια θηλασμου

Παντως πολλα μωρακια εχουν προτιμηση σε ενα απο τα δυο στηθη

Το μονο που κανεις ειναι να τ βαζεις απο κει κανονικα,εστω κ μισο λεπτο,κ μετα να δινεις κ απο το αλλο

Τωρα που ξαναδιαβασα πιο προσεχτικα,απεργια δ ειναι με ενα γευμα τη μερα αυτη η συμπεριφορα

Καποια ενοχληση της στιγμης ισως

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, CMES είπε:

Η κατασταση χειροτερευει...εβαλα θηλαστρο και σε 20 λεπτα παραλληλης αντλησης εβγαλα 30ml, 15 απο καθε στηθος...το δεξι ποναει πολυ και την ωρα που ειχα το θηλαστρο εβγαλαν και τα δυο γαλα τα πρωτα 5 λεπτα και μετα σταματησαν τελειως!! Επι 15 λεπτα ουτε σταγονα!!!

εγώ πρέπει να σου πω ότι κάποια στιγμή που σταμάτησα το θήλαστρο στον 3ο μήνα ήταν επειδή κάπως το στήθος σταμάτησε να λειτουργεί καλά με αυτό. 

Δηλαδή δεν έβγαζε.

Και είχε αρχίσει να με ενοχλεί το θήλαστρο - μα κουράζει το στήθος, είναι μια κρύα, αφύσικη , μονόπλευρη θηλαστική κίνηση, πως να το συγκρίνεις τώρα, μη μπούμε και σε λεπτομέρειες. 

Όταν δεν έχεις την τεράστια παραγωγή κ δε πεταγεται το γάλα, η αντληση είναι πολύ πιο δύσκολη κάπως για τους ιστούς του στήθους, από ότι για γυναίκες που έχουν παραγωγή τεράστια. .... όταν ακούμε γυναίκες που άντλησαν 8μηνο και βάλε, .... ε αυτές  λέω τώρα εγώ, έχουν εύκολα την παραγωγή. Τους βγαίνει και χειροκίνητα! Η μαμά μου μου έλεγε ότι έβγαζε με το χέρι κιόλας, πολύ...! (!)... Εγώ ούτε κατά διάννοια ούτε και με θήλαστρο χειρός.

Εάν ανήκεις στην ομάδα της οριακά καλής  παραγωγής, λογικά η άντληση δεν είναι ότι πιο ευχάριστο! 

Κάποια στιγμή εμπιστεύεσαι το σώμα σου ότι μπορεί πλέον μόνο του - κ ξεφορτώνεσαι το θήλαστρο με τις ευλογίες του παιδάτρου που παρακολουθεί το βάρος

freedom, hurray! 

 

Για το ένα στήθος, που δεν το προτιμά,... βάζε το μωράκι σου να ξαναθηλάζει μετά τον θηλασμό του άλλου - δείξε του δηλαδή λίγο ότι  "φιλαράκι, έλα για κάνει άλλη μια προσπάθεια, κάτι θα γίνει!" με τα αντίστοιχα γλυκόλογα και έξτρα ηρεμηστικά λογάκια κ τραγούδια, για να ενθαρρύνεις συναισθηματικά την προσπάθεια που κάνει! Είναι προσπάθεια... ο θηλασμός είναι εργασία για το μωρό ! :-) !    

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Κάποια στιγμή εμπιστεύεσαι το σώμα σου ότι μπορεί πλέον μόνο του - κ ξεφορτώνεσαι το θήλαστρο με τις ευλογίες του παιδάτρου που παρακολουθεί το βάρος

freedom, hurray!

Kι εγω αυτο θα εγραφα. @CMES μηπως ηρθε η ωρα που δεν το χρειαζεσαι πλεον και μονο δυσκολιες θα σου προκαλει; 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, belleblue είπε:

εγώ πρέπει να σου πω ότι κάποια στιγμή που σταμάτησα το θήλαστρο στον 3ο μήνα ήταν επειδή κάπως το στήθος σταμάτησε να λειτουργεί καλά με αυτό. 

Δηλαδή δεν έβγαζε.

Και είχε αρχίσει να με ενοχλεί το θήλαστρο - μα κουράζει το στήθος, είναι μια κρύα, αφύσικη , μονόπλευρη θηλαστική κίνηση, πως να το συγκρίνεις τώρα, μη μπούμε και σε λεπτομέρειες. 

Όταν δεν έχεις την τεράστια παραγωγή κ δε πεταγεται το γάλα, η αντληση είναι πολύ πιο δύσκολη κάπως για τους ιστούς του στήθους, από ότι για γυναίκες που έχουν παραγωγή τεράστια. .... όταν ακούμε γυναίκες που άντλησαν 8μηνο και βάλε, .... ε αυτές  λέω τώρα εγώ, έχουν εύκολα την παραγωγή. Τους βγαίνει και χειροκίνητα! Η μαμά μου μου έλεγε ότι έβγαζε με το χέρι κιόλας, πολύ...! (!)... Εγώ ούτε κατά διάννοια ούτε και με θήλαστρο χειρός.

Εάν ανήκεις στην ομάδα της οριακά καλής  παραγωγής, λογικά η άντληση δεν είναι ότι πιο ευχάριστο! 

Κάποια στιγμή εμπιστεύεσαι το σώμα σου ότι μπορεί πλέον μόνο του - κ ξεφορτώνεσαι το θήλαστρο με τις ευλογίες του παιδάτρου που παρακολουθεί το βάρος

freedom, hurray! 

 

Για το ένα στήθος, που δεν το προτιμά,... βάζε το μωράκι σου να ξαναθηλάζει μετά τον θηλασμό του άλλου - δείξε του δηλαδή λίγο ότι  "φιλαράκι, έλα για κάνει άλλη μια προσπάθεια, κάτι θα γίνει!" με τα αντίστοιχα γλυκόλογα και έξτρα ηρεμηστικά λογάκια κ τραγούδια, για να ενθαρρύνεις συναισθηματικά την προσπάθεια που κάνει! Είναι προσπάθεια... ο θηλασμός είναι εργασία για το μωρό ! :-) !    

 

 

μηπως κ δεν ξερω αν ενδεικνυται σε αυτη τη φαση το χαπι για την παραγωγη ειναι καλυτερο?κ πως λεγεται?ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα θηλαζει κανονικα. Παρατηρησα οτι δεν θελει να θηλασει και κλαιει αν τον αφησω πολυ ωρα να κλαιει και δεν τον ταισω αμεσως (πχ οταν ειμαστε στο αυτοκινητο ή οταν εχει κανει κακα η μικρη και θελω να την αλλαξω πριν ταισω το μωρο). Εστω και 5 λεπτα να καθυστερησω αναστατωνεται πολυ. Το δεξι στηθος συνεχιζει να ποναει πολυ. Επισης θα συνεχιζω να βαζω το θηλαστρο 1-2 φορες την ημερα για να μαζευω λιγο να του το δινω ως συμπληρωμα το βραδυ να γλιτωσει λιγη σκονη. Χωρις ομως να αγχωνομαι για τις ποσοτητες. Οσο βγαλω!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

μηπως κ δεν ξερω αν ενδεικνυται σε αυτη τη φαση το χαπι για την παραγωγη ειναι καλυτερο?κ πως λεγεται?ξερετε?

Βρε μαγιοπουλας απο οσα εχεις πει δ νομιζω οτι σου χρειαζεται

Μια χαρα παραγωγη εχεις,το μωρο σου θηλαζει

Νομιζω κ οι αντλησεις που κανεις,κ το δινεις περιττο ειναι

Δ νομιζω οτι θα παρει παραπανω βαρος ετσι

Χαλαρωσε

(Το λεω με ολη την αγαπη κ φιλικη διαθεση,νομιζω ειναι καθαρα θεμα αγχους)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Βρε μαγιοπουλας απο οσα εχεις πει δ νομιζω οτι σου χρειαζεται

Μια χαρα παραγωγη εχεις,το μωρο σου θηλαζει

Νομιζω κ οι αντλησεις που κανεις,κ το δινεις περιττο ειναι

Δ νομιζω οτι θα παρει παραπανω βαρος ετσι

Χαλαρωσε

(Το λεω με ολη την αγαπη κ φιλικη διαθεση,νομιζω ειναι καθαρα θεμα αγχους)

λες ε?ρωταω για μενα αλλα το σκεφτηκα κ για τη cmes

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα μας εχει πει ως τωρα,στη δικη σας περιπτωση δ βλεπω κτ ανησυχητικο

Αν ο γιος μου κ μενα ηταν το πρωτο μου μωρο,πολυ πιθανο να νομιζα οτι δ εχω γαλα,κ να μη θηλαζα

Αλλα αφου αναπτυσσεται μια χαρα,μην ανησυχεις

Οσο για το χαπι,εχω διαβασει για τη δομπεριδονη,αλλα δ ξερω τι παρενεργειες εχει

Επισης φιλη μου της εγραψε η παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου ενα χαπι για ασχετη ασθενεια το οποιο αυξανει απλα τη ροη στην αρχη

Τα φαρμακα παντα μετα απο συμβουλη γιατρου,οποτε οποια ενδιαφερεται μπορει να επικοινωνησει με πιστοποιημενο συμβουλο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vicky86 είπε:

Απο οσα μας εχει πει ως τωρα,στη δικη σας περιπτωση δ βλεπω κτ ανησυχητικο

Αν ο γιος μου κ μενα ηταν το πρωτο μου μωρο,πολυ πιθανο να νομιζα οτι δ εχω γαλα,κ να μη θηλαζα

Αλλα αφου αναπτυσσεται μια χαρα,μην ανησυχεις

Οσο για το χαπι,εχω διαβασει για τη δομπεριδονη,αλλα δ ξερω τι παρενεργειες εχει

Επισης φιλη μου της εγραψε η παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου ενα χαπι για ασχετη ασθενεια το οποιο αυξανει απλα τη ροη στην αρχη

Τα φαρμακα παντα μετα απο συμβουλη γιατρου,οποτε οποια ενδιαφερεται μπορει να επικοινωνησει με πιστοποιημενο συμβουλο

για να μην σου πω κ με γυναικολογο κ ενδοκρινολογο

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ενας ενημερωμενος γιατρος μπορει να σε ενημερωσει για τις παρενεργειες ενος φαρμακου

Αλλα δ ξερω αν ενδοκρινολογος η γυναικολογος θα συνταγογραφησουν φαρμακο που σαν παρενεργεια εχει την παραγωγη γαλακτος

Πρεπει να ειναι καποιος που θα ξερει κ καποια πραγματα για το θηλασμο

Γτ πολλοι γυναικολογοι ας πουμε γραφουν το χαπι που κοβει το γαλα,ενω κ αυτο ειναι επικινδυνο,η τουλ περιττο

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, CMES είπε:

Το δεξι στηθος συνεχιζει να ποναει πολυ.

Όταν το μωρό θηλάζει νιώθεις έναν ανακουφιστικο πόνο? Δηλαδή παρότι πονάει με τις θηλαστικες κινήσεις γίνεται πιο υποφερτό? 

  Αν είναι φραγμενος πόρος, θα σε βοηθήσει το μασάζ κατά το θηλασμό ή και λίγο πριν, ζεστά μπάνια ή κομπρεσες τοπικά κ όπως είπες να στρέφεις το πιγουνι του μωρου στο σημείο. Έχω διαβάσει κ για επιθέματα κρυου λάχανου αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα. Ίσως κάποια μαμά να ξέρει λεπτομέρειες κ να με διορθώσει αν κάνω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...