Χορηγία Επικοινωνίας:  Θα γίνω μαμά! Προετοιμάζομαι για τον τοκετό & τον 1ο θηλασμό!

29/9 Σάββατο από τις 11:30-13:30 π.μ.

στo Κέντρο Θηλασμού & Μητρότητας

Είσοδος Ελεύθερη  Απαραίτητη η κράτηση θέσης!

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

https://parents.org.gr/forum/uploads/monthly_2018_09/mitrikos18_sept3.gif.52ded911b0e4ab3f995e90b33619932b.gif

Κωνσταντίνα Β.

τιμή προγεστερόνης-εγκυμοσύνη?

Recommended Posts

Καλησπέρα! σημερα εκανα εξεταση προγεστερόνης με τιμη 16,62 ειναι μια βδομαδα μετα την ωορρηξια υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης?μπορείτε να με κατατοπίσετε? Ευχαριστω :)

Διαφημίσεις

Καλημέρα! Η τιμή αυτή απλά μας λέει ότι έγινε ωορρηξία και ότι ήταν αρκετά καλή για να οδηγήσει σε εγκυμοσύνη, αν πρόκειται για φυσική ωορρηξία χωρίς φάρμακο. Σε τρεις μέρες μόνο μπορείς να κάνεις χοριακή και να ξέρεις!

Στην δική μου περίπτωση, την 8η μέρα μετά την ωορρηξία είχα προγεστερόνη 12,6. τρεις μέρες αργότερα είδα θετικό τεστ εγκυμοσύνης και την επόμενη το πρωί (12η μετά την ωορρηξία), χοριακή 30,2 και η προγεστερόνη είχε ανέβει στο 24!

xhHtp2.pngkSQIp3.png

Καλημερα! Σε κυκλο 25 ημερων η τιμη της προγεστερονης βγηκε 10 την 21η μερα. Ειναι καλη για να επιτευχθει συλληψη? Ο γυναικολογος μου υποστηριζει οτι ειναι καλη και δεν χρειάζομαι χαπια προγεστερονης. Μου ειπε οτι 5 μερες πριν την περίοδο η τιμη 10 ειναι καλη και οτι 7 μέρες πριν θα ηταν πιο υψηλη αν είχα κανει τοτε την αιμοληψια. Οπως και να χει θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τους προβληματισμους μου και να ακουσω γνωμες και προτασεις. Προσπαθούμε για 2ο παιδάκι εδω και 3 μηνες. Γενικα δεν εχω προβλήματα υγειας ουτε θυροειδη ή αλλα γυναικολογικα θεματα. Η περιοδος μου ειναι σταθερή στις 25 με 26 μερες κραταει περίπου 4 ημέρες χωρις ιδιαίτερα εντονα συμπτωματα. Πριν την εγκυμοσυνη ηταν 28 με 29 ημερες και μετα αλλαξε. Δεν ξέρω  αν παίζει ρολο αυτο . Το ξέρω οτι ακομα ειναι νωρις γιατι δεν έχουμε πολυ καιρο που ξεκινησαμε προσπαθειες αλλα οταν εισαι 41 χρ δεν έχεις τον χρονο με το μερος σου....

MbiIp3.png JPyjp2.png

Οι γυναικολόγοι πάντα ζητούν την προγεστερόνη να την κάνεις την 21 ημέρα του κύκλου, οπότε για να σου λέει ο γιατρός σου πως είναι καλή τότε είναι εντάξει.

Οι τρείς μήνες όπως και μόνη σου το λες δεν είναι πολλής καιρός προσπάθειας, οπότε κάνε λίγο υπομονή μην αγχώνεσαι και θα έρθει.

• Ευχαριστώ! 1

Οτιδήποτε πάνω από 10 είναι ΟΚ για να επιτύχεις εγκυμοσύνη, αυτό λένε σε μένα οι γυναικολόγοι μου.

• Ευχαριστώ! 1

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

On 6/7/2018 at 1:01 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Οι γυναικολόγοι πάντα ζητούν την προγεστερόνη να την κάνεις την 21 ημέρα του κύκλου, οπότε για να σου λέει ο γιατρός σου πως είναι καλή τότε είναι εντάξει.

Οι τρείς μήνες όπως και μόνη σου το λες δεν είναι πολλής καιρός προσπάθειας, οπότε κάνε λίγο υπομονή μην αγχώνεσαι και θα έρθει.

ναι αλλα αν εχεις κυκλο 28 ημερων ειναι η 21η, ομως σε κυκλο 25 ή 26 ημερων;;; λογικα δεν θα ειναι η ιδια μερα. Νομιζω 7 μερες πριν την περιοδο την μετρας αν λεω σωστα. Τελοσπαντων οπως και να χει σε ευχαριστω

MbiIp3.png JPyjp2.png

Καλησπέρα @danae2014, εμενα μου είπαν ότι την μετράνε 7η μέρα μετά την ωορρηξία. Γιατί όμως έχει σταθεί στην προγεστερονη ο γιατρός σου; το ενδομητριο έχει καλό πάχος; Πάντως υπάρχουν πολλές κοπέλες (κι εγώ μαζί)  που μετά την ωορρηξία παίρνουν χάπια προγεστερονης (πχ utrogestan) προληπτικά. Κατά Τ' άλλα, μην αγχώνεσαι, κάνε τις προσπάθειες σου και όλα καλά θα πάνε. Βοηθάει να έχεις θετική σκέψη :) και από ότι διάβασα έχεις σταθερή περίοδο οπότε όλα καλά. 

• Ευχαριστώ! 1

On 31/7/2018 at 10:23 ΜΜ, Sansa είπε:

Καλησπέρα @danae2014, εμενα μου είπαν ότι την μετράνε 7η μέρα μετά την ωορρηξία. Γιατί όμως έχει σταθεί στην προγεστερονη ο γιατρός σου; το ενδομητριο έχει καλό πάχος; Πάντως υπάρχουν πολλές κοπέλες (κι εγώ μαζί)  που μετά την ωορρηξία παίρνουν χάπια προγεστερονης (πχ utrogestan) προληπτικά. Κατά Τ' άλλα, μην αγχώνεσαι, κάνε τις προσπάθειες σου και όλα καλά θα πάνε. Βοηθάει να έχεις θετική σκέψη :) και από ότι διάβασα έχεις σταθερή περίοδο οπότε όλα καλά. 

γειααα! βασικα δεν εχει κολλησει ο γιατρος μου με την προγεστερονη, εγω τον εχω ζαλισει με αυτη απο διαφορα που διαβαζω στο ιντερνετ. Εκεινος υποστηριζει οτι δεν χρειαζομαι συμπληρωμα και οτι δεν πρεπει προληπτικα να παιρνουμε φαρμακα. Τελοσπαντων ας περασουν οι διακοπες και θα δω τι κανω. Ευχαριστω πολυ παντως!

Επεξεργάστηκαν by danae2014

MbiIp3.png JPyjp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα