Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση "Πρώτη φορά χωρίς τη μαμά στο νηπιαγωγείο"


Recommended Posts

6 hours ago, μαγιοπουλας said:

Mετα τα τρια αρχιζει η κοινωνικοποιηση.

Εμένα αποζητά την παρεαχτων παιδιων αλλαχτωρα στο σχολειο ειναι καινούργια κ δεν βλεπω τα αλλα πιδια πολυ δεκτικά.Βλεπω παρέες των δυο,των τεσσάρων κ τα περισσότερα παιδιά κυριως ασχολούνται με κατι συγκεκριμένο μονα τους.Τωρα δεν έμεινα έως τις δώδεκα που τα βγάζουν όλα εξω για διαλειμμα.δεν εμεινα τοσο .

Ισχύει πως μετά τα τρία αρχίζει η κοινωνικοποίηση των παιδιών. Εμένα μου ζητούσε επίμονα να πάρουμε τηλέφωνο τον πολυ καλό του φίλο   από το σχολείο για να έρθει σπίτι να παίξει γύρω στα 3,5. Εκεί άρχισε να ζητάει κάτι τέτοιο, πριν όχι, απλά έλεγε ονόματα παιδιών που παίζει κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάνω στην εβδομάδα άρχισαν οι μυξες .Την πηγα σχολειο κ μου ειπαν οτι τα δεχονται ετσι.Η οδηγία να μην τα δεχονται είναι μονο όταν εχουν πάνω από 37.2.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Πάνω στην εβδομάδα άρχισαν οι μυξες .Την πηγα σχολειο κ μου ειπαν οτι τα δεχονται ετσι.Η οδηγία να μην τα δεχονται είναι μονο όταν εχουν πάνω από 37.2.

Και μένα όλη την περασμένη βδομάδα με μύξες ήταν και μάλιστα πολλές. Θερμοκρασία μόνιμα κάτω από 37. Οπότε τον πήγαινα κανονικά. Δεν είπαν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι.ιδιωτικο είναι αλλα αυτές είναι οι οδηγίες του υπουργειου.Αν ειχαν αλλη εντολή θα το έπραταν  υποχρεωτικα.Αυτα εχουν μύξα όλο το χρόνο.Δεν γινεται αλλιως.Πως θα δουλέψει ο κόσμος.

Από άποψη υγιεινής  κανουν τα πάντα παντως.

Κ τωρα θυμήθηκα οτι η κοπελα απο κάτω έχει ένα τριχρονο που την προηγουμενη εβδομαδα ειχε μυξουλες κ τον δεχονταν.Πηγαινει στο σταθμο της γειτονιας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι μύξες δεν αναφέρονται ως ύποπτο σύμπτωμα covid στις επίσημες οδηγίες, κανονικά σχολείο δεν μπορεί να αρνηθεί παιδί γ αυτόν τον λόγο. ακόμα κ η βαριά καταρροή δεν θεωρείται σύμπτωμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Δεν νομίζω να είστε σε δημόσιο κορίτσια έτσι? Γιατί νομίζω τα δημόσια είναι πιο αυστηρά σε αυτό το θέμα

Όχι, ιδιωτικό. Δηλαδή στο δημόσιο τα διώχνουν αν έχουν μύξες? Αφού οι γιατροί έχουν πει ότι οι μύξες δεν είναι σύμπτωμα covid, πόσο μάλλον χωρίς άλλο σύμπτωμα. Δεν νομίζω ότι έχουν δικαίωμα να διώξουν παιδί λόγω μύξας. Νομίζω τα κάνουν αυτά να δουν ότι τους παίρνει. Και σε εμάς αν πάρει μαμά και πει ότι το παιδί έχει μύξες, θα της πουν καλύτερα κρατήστε το αν μπορείτε. Αλλιώς δεν λες τίποτα, το πας και δεν λένε τίποτα ούτε και εκείνοι. Μα τι συζητάμε? Τον περισσότερο καιρό με μύξες είναι τα μικρά παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όχι, ιδιωτικό. Δηλαδή στο δημόσιο τα διώχνουν αν έχουν μύξες? Αφού οι γιατροί έχουν πει ότι οι μύξες δεν είναι σύμπτωμα covid, πόσο μάλλον χωρίς άλλο σύμπτωμα. Δεν νομίζω ότι έχουν δικαίωμα να διώξουν παιδί λόγω μύξας. Νομίζω τα κάνουν αυτά να δουν ότι τους παίρνει. Και σε εμάς αν πάρει μαμά και πει ότι το παιδί έχει μύξες, θα της πουν καλύτερα κρατήστε το αν μπορείτε. Αλλιώς δεν λες τίποτα, το πας και δεν λένε τίποτα ούτε και εκείνοι. Μα τι συζητάμε? Τον περισσότερο καιρό με μύξες είναι τα μικρά παιδάκια.

Καλά.αυτο το ξερουν κ εκείνες.Τωρα τους πηραξαν οι μυξες?μετα απο τόσο χρονια.

Ο καθενας μπορεί να λέει ο.τι του καπνίσει για τη βολη του .Αλλα κ στον δημοτικο ο κοσμος πληρωνει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όχι, ιδιωτικό. Δηλαδή στο δημόσιο τα διώχνουν αν έχουν μύξες? Αφού οι γιατροί έχουν πει ότι οι μύξες δεν είναι σύμπτωμα covid, πόσο μάλλον χωρίς άλλο σύμπτωμα. Δεν νομίζω ότι έχουν δικαίωμα να διώξουν παιδί λόγω μύξας. Νομίζω τα κάνουν αυτά να δουν ότι τους παίρνει. Και σε εμάς αν πάρει μαμά και πει ότι το παιδί έχει μύξες, θα της πουν καλύτερα κρατήστε το αν μπορείτε. Αλλιώς δεν λες τίποτα, το πας και δεν λένε τίποτα ούτε και εκείνοι. Μα τι συζητάμε? Τον περισσότερο καιρό με μύξες είναι τα μικρά παιδάκια.

Όχι δεν νομίζω να μην τα δέχονται απλά από συζήτηση που κάνει στους γονείς πριν να αρρωστήσουν λέει ότι σε περίπτωση που έχουν κ μυξες ακόμα να κάθονται σπίτι!!! Πιο εύκολο είναι με λιγότερα παιδιά!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Όχι δεν νομίζω να μην τα δέχονται απλά από συζήτηση που κάνει στους γονείς πριν να αρρωστήσουν λέει ότι σε περίπτωση που έχουν κ μυξες ακόμα να κάθονται σπίτι!!! Πιο εύκολο είναι με λιγότερα παιδιά!!! :P

Αυτό! Αν στις 10 που θα το πει πιάσει στη μια, κέρδος είναι γι' αυτές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 said:

Θεωρώ ότι είναι καλό να βλέπουμε κ την εικόνα του παιδιού. Αλλα κ φυσικα πως έχει περάσει ως τώρα τα συνάχια.αν πχ το παιδι είναι μεγαλούτσικο κ ξέρει να φυσάει την μύτη. Αν είναι πολύ καταβεβλημμενο. Η σκεφτείτε πχ με έντονο μπουκωμα να έχουν κ την μάσκα. Η να φτερνιζονται συνέχεια φορώντας την μάσκα. Οποτε βλέπουμε κ κρίνουμε κάθε περίπτωση διαφορετικά 

Δεν ξέρω για τα άλλα παιδάκια, αλλά ο δικός μου φυσάει κανονικά τη μύτη του από 1,5. σίγουρα αν ένα παιδί σέρνεται και μπορείς να το κρατήσεις, δεν θα το στείλεις. Βέβαια αν σέρνεται, λογικά δεν έχει μόνο μύξες, αλλά κάποια ιωσούλα. Τώρα στην περίπτωση που μιλάμε για μπούκωμα ή καταρροή και η μάσκα είναι υποχρεωτική, τι να κάνεις? Δεν κρατάει μια μέρα αυτό. Συνήθως βδομάδα ή και περισσότερο και μπορεί μια βδομάδα μετά να έχει ξανά. Θεωρώ ότι ακόμη και αν οι γονείς έχουν τη δυνατότητα να το κρατάνε τόσο συχνά σπίτι, δεν είναι σωστό μα χάνει τόσο συχνά το σχολείο του. Και δεν βλέπω και τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν ξέρω για τα άλλα παιδάκια, αλλά ο δικός μου φυσάει κανονικά τη μύτη του από 1,5. σίγουρα αν ένα παιδί σέρνεται και μπορείς να το κρατήσεις, δεν θα το στείλεις. Βέβαια αν σέρνεται, λογικά δεν έχει μόνο μύξες, αλλά κάποια ιωσούλα. Τώρα στην περίπτωση που μιλάμε για μπούκωμα ή καταρροή και η μάσκα είναι υποχρεωτική, τι να κάνεις? Δεν κρατάει μια μέρα αυτό. Συνήθως βδομάδα ή και περισσότερο και μπορεί μια βδομάδα μετά να έχει ξανά. Θεωρώ ότι ακόμη και αν οι γονείς έχουν τη δυνατότητα να το κρατάνε τόσο συχνά σπίτι, δεν είναι σωστό μα χάνει τόσο συχνά το σχολείο του. Και δεν βλέπω και τον λόγο.

Της την εβγαλαν τη μασκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σήμερα πως ήταν ή κόρη σου? Την έστειλες σχολείο? 

  Θα συμφώνησω με την @vicky86 στο ζήτημα, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. 

  Την περασμένη εβδομάδα δεν τον έστειλα, πήρα τηλ την Πέμπτη για να ρωτησω τον αριθμό μητρώου για το πανελληνιο σχολικό δίκτυο και με ρώτησε ή νηπιαγωγός πως ήταν, είχε ακόμα μπούκωμα έντονο οπότε μου είπε να τον πάω από Δεύτερα. 

 

Σήμερα δεν έχει τίποτα, πήγε σχετικά καλά αν εξαιρέσουμε την πρωινή γκρινια, ήταν ηρεμος, συμμετειχε, εφαγε, επαιξε, όλα καλά. Μία αντίδραση μετά από τόσες μέρες την περίμενα να πω την αλήθεια. Ελπίζω να το ξεπεράσει. Για να είμαι ειλικρινής ανοιξα τηλεόραση με παιδικα το πρωί καθώς ετοιμαζομασταν και είδα πως έτσι ξεχνιέται λιγακι.   

Καλά ήταν ευτυχώς, ναι την έστειλα σήμερα!!! Σιγά σιγά θα ξανά συνηθίσει ο γιος σου!!

Link to comment
Share on other sites

Απ ο.τι βλεπω το μπουκωμα είναι της μόδας.Τι συμπτωματα ειχαμ γενικα κ ποσο κράτησαν?Προηγουμενως μέτρησα ένα 37.2 αλλα δεν είναι κ σίγουρο γιατί ήταν σε υπερένταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Απ ο.τι βλεπω το μπουκωμα είναι της μόδας.Τι συμπτωματα ειχαμ γενικα κ ποσο κράτησαν?Προηγουμενως μέτρησα ένα 37.2 αλλα δεν είναι κ σίγουρο γιατί ήταν σε υπερένταση.

 

Εμένα που είχαν μπουκωμα πρώτα ο μικρός κ μετά κόλλησε κ ο μεγάλος είχαν ένα ελαφρύ μπουκωμα που ακουγόταν όταν μιλούσαν κ είχαν πολύ λίγη κατά ροή το πρωί κ το βράδυ στον μικρό κράτησε μια εβδομάδα στον μεγάλο 3 μέρες.. 

Αλλά γενικά συνέχιζαν κ πήγαιναν κανονικά σχολείο ο μικρός στον σταθμό κ ο μεγάλος στο νήπιο δεν μου είπαν τίποτα ούτε από τη μια μεριά ούτε από την άλλη βέβαια στον μεγάλο μεσολάβησε κ σκ κ πήγαμε κ παραλία τότε κ καθάρισε η μυτούλα του :-o

Γενικά όμως συμφωνώ με την @vicky86 ότι είναι καλό γνωρίζοντας το παιδί να βλέπουμε κ την εικόνα του  κ πόσο μπορεί να αντέξει το μπουκωμα με την έντονη κατά ροή κ τη μάσκα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Απ ο.τι βλεπω το μπουκωμα είναι της μόδας.Τι συμπτωματα ειχαμ γενικα κ ποσο κράτησαν?Προηγουμενως μέτρησα ένα 37.2 αλλα δεν είναι κ σίγουρο γιατί ήταν σε υπερένταση.

 

Μπουκωμα εγω εννοω απλα να ακούγεται στην φωνή,  κ καταρροη. Η ένταση παίζει. Δ μου έχουν κάνει πχ να μην παίρνουν ανάσα. Συνηθως 2-3μερες είναι έντονο σε μας

Άλλες φορές όταν καθαρίζουμε έχουν πολύ μύξα, αλλες ακούγεται αλλά δ εχουν

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει η μύτη κ μπουκωμα.ανεβηκε ο πυρετός.38.2.εδωσα ντεπον κ xozal.παρακολουθουμε.

YOVANNA  μου θυμιζεις τι πυρετό εκανε ο μικρος σου στην αρχη του παιδικου?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τρέχει η μύτη κ μπουκωμα.ανεβηκε ο πυρετός.38.2.εδωσα ντεπον κ xozal.παρακολουθουμε.

YOVANNA  μου θυμιζεις τι πυρετό εκανε ο μικρος σου στην αρχη του παιδικου?

Περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Περαστικα σας

Ευχαριστω.ξερει κάνεις σε ποιο τηλ το σηκώνει ο εοδυ?ειδοποίησε ο αντρας μου στηωδουλεια του,κ αντι να του πουν να μην πάει αύριο του λένε να παει να κανει τεστ.μα τεστ δεν πας να κάνεις επειδη το απογευμα ανέβασε πυρετο το παιδι σου.κ ψάχνω να δω τι θα μου πουν.κοιτας να είσαι υπεύθυνος κ δυστυχως καμια αλληλεγγύη εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

Α κι εμένα ετσι ειναι και οι δυο, την άρπαξαν για τα καλα.. η μικρη δε, 5 μερες παει παιδικο 5 δεν παει. Αλλα οκ το περίμενα κι εχω προμήθειες. Εμενα έχουν και βηχα και άρχισα εκνεφωτη να τους κανω...

Θερμόμετρο βαζω μονο αν ειναι πολυ ζεστά αλλα δεν ειναι. Δεν μπαίνω στη διαδικασια καθε λιγο και λιγακι...

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ευχαριστω.ξερει κάνεις σε ποιο τηλ το σηκώνει ο εοδυ?ειδοποίησε ο αντρας μου στηωδουλεια του,κ αντι να του πουν να μην πάει αύριο του λένε να παει να κανει τεστ.μα τεστ δεν πας να κάνεις επειδη το απογευμα ανέβασε πυρετο το παιδι σου.κ ψάχνω να δω τι θα μου πουν.κοιτας να είσαι υπεύθυνος κ δυστυχως καμια αλληλεγγύη εργοδότη.

Τι ειδοποιησε ο αντρας σου? Οτι ειναι άρρωστος ο μικρος? Γιατι? Για να μείνει να τον κρατησει? Δεν κανεις τεστ παντως ετσι, οντως. 

Δηλαδή καθε φορα που θα αρρωστήσει φετος το παιδι σου θα πας για τεστ κορωνοιου η θα σέρνεις κι εκεινο..? Τα μωρα ετσι αρρωσταίνουν καθε λιγο.

Δηλαδή καθε φορα που θα αρρωστήσουν φετος τα παιδια μου θα παω για τεστ κορωνοιου εγω η θα σέρνω κι εκεινα..? Καθεσαι σπιτι σου λιγες μερες- οποιος ειναι άρρωστος- και αναρρωνει. Απλα τα πράγματα..

Τι θέλατε και του το ειπατε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Α κι εμένα ετσι ειναι και οι δυο, την άρπαξαν για τα καλα.. η μικρη δε, 5 μερες παει παιδικο 5 δεν παει. Αλλα οκ το περίμενα κι εχω προμήθειες. Εμενα έχουν και βηχα και άρχισα εκνεφωτη να τους κανω...

Θερμόμετρο βαζω μονο αν ειναι πολυ ζεστά αλλα δεν ειναι. Δεν μπαίνω στη διαδικασια καθε λιγο και λιγακι...

Τι ειδοποιησε ο αντρας σου? Οτι ειναι άρρωστος ο μικρος? Γιατι? Για να μείνει να τον κρατησει? Δεν κανεις τεστ παντως ετσι, οντως. 

Δηλαδή καθε φορα που θα αρρωστήσουν φετος τα παιδια μου θα παω για τεστ κορωνοιου εγω η θα σέρνω κι εκεινα..? Καθεσαι σπιτι σου λιγες μερες- οποιος ειναι άρρωστος- και αναρρωνει. Απλα τα πράγματα..

Τι θέλατε και του το ειπατε...

Το είπαμε γιατι πρέπει να είμαστε υπεύθυνη.οι μισοι δεν φορανε μασκα εκει μεσα.Εχουν οικογενειες με ευάλωτες ομαδες κ ο αλλος χειρουργησε το παιδι του σημερα.

Σοβαρα δεν βάζεις θερμομετρο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...