Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση "Πρώτη φορά χωρίς τη μαμά στο νηπιαγωγείο"


Recommended Posts

Σκέφτεσαι να πάρεις κάποια βιβλία; Κυκλοφορούν μερικά τύπου τι είναι το Νηπιαγωγείο τι κάνουμε εκεί κλπ. Η να παίξετε σχολείο μεταξύ σας να πάρει μια ιδέα; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αυτό μου το μετέφεραν, δεν γνωριζω λεπτομερειες, μπορεί να είναι παιδί που αρρωσταίνει συχνά. πάντως έχω ακούσει πολλές φορές παιδιά να κολλάνε κάτι ενώ πηγαίνουν μόνο στην παιδική κ μου κάνει εντύπωση που είναι εξωτερικός χώρος. αλλά έτσι κ αλκιως για τον άντρα μου δικαιολογία είναι οπότε δεν ασχολούμαι πια με το θέμα. 

 E πήγαινε μονη σου.μπορειτε να κάνετε κ διαφορετικά πράγματα.εχεις σκεφτει οτι ο συζυγος εχει κάποιες εμμονές που πρέπει είτε να γεφυρώσει εσύ είτε να ζητησετε βοηθεια ειδικού?Εκ των πραγμάτων στο νησί περιορίζεσαι.Αν βάλετε κι άλλα εμπόδια να ξερεις οτι θα έχετε πρόβλημα με το παιδι.Εκπαιδευτικοί είστε, πρεπει αυτα να τα σκέφτεστε.Απ ο.τι καταλαβα δεν θελει να έρθετε κ Αθήνα.θα ηταν ευκαιρία για το παιδι να αποκτήσει νέες εμπειρίες.Τωρα βεβαια αυτο ειναο προσωπικό σας κ ειναι σεβαστό.Ισως να υπάρχουν κ αλλα εμπόδια που δεν αναλύονται στο φορουμ 

πρίν από 10 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Σκέφτεσαι να πάρεις κάποια βιβλία; Κυκλοφορούν μερικά τύπου τι είναι το Νηπιαγωγείο τι κάνουμε εκεί κλπ. Η να παίξετε σχολείο μεταξύ σας να πάρει μια ιδέα; 

Το παιδι θα βρει τη θέση του.Δεν νομιζω οτι χρειάζεται τίποτα περισσότερο από μια σύντομη αναφορά.Μπορουν να το πανε να δει το σχοκειο κ ακομη καλυτερα όταν σχόλασε τα παιδακια να τα δει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

 E πήγαινε μονη σου.μπορειτε να κάνετε κ διαφορετικά πράγματα.εχεις σκεφτει οτι ο συζυγος εχει κάποιες εμμονές που πρέπει είτε να γεφυρώσει εσύ είτε να ζητησετε βοηθεια ειδικού?Εκ των πραγμάτων στο νησί περιορίζεσαι.Αν βάλετε κι άλλα εμπόδια να ξερεις οτι θα έχετε πρόβλημα με το παιδι.Εκπαιδευτικοί είστε, πρεπει αυτα να τα σκέφτεστε.Απ ο.τι καταλαβα δεν θελει να έρθετε κ Αθήνα.θα ηταν ευκαιρία για το παιδι να αποκτήσει νέες εμπειρίες.Τωρα βεβαια αυτο ειναο προσωπικό σας κ ειναι σεβαστό.Ισως να υπάρχουν κ αλλα εμπόδια που δεν αναλύονται στο φορουμ 

Το παιδι θα βρει τη θέση του.Δεν νομιζω οτι χρειάζεται τίποτα περισσότερο από μια σύντομη αναφορά.Μπορουν να το πανε να δει το σχοκειο κ ακομη καλυτερα όταν σχόλασε τα παιδακια να τα δει.

Εμείς είχαμε πάρει γιατί με τον κοβιντ ούτε απ'έξω δεν άφηναν να περάσεις όχι να το δεις από μέσα ώστε να πάρει μια ιδέα . Και έβλεπε και κάποια επεισόδια Πέπα που είχε "σχολείο" και έπιασε το νόημα κάπως. 

 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Εμείς είχαμε πάρει γιατί με τον κοβιντ ούτε απ'έξω δεν άφηναν να περάσεις όχι να το δεις από μέσα ώστε να πάρει μια ιδέα . Και έβλεπε και κάποια επεισόδια Πέπα που είχε "σχολείο" και έπιασε το νόημα κάπως. 

 

Αυτο που εχει μεγαλη σημαδια ειναι η σωστή προσαρμογη.

Μπήκα εντωμεταξυ να γράψω,αλλά έχω χάσει το άλλο θέμα,για σένα κ για όποιον ενδιαφέρεται οτι τη Δευτέρα κυκλοφορεί το καινούργιο βιβλιο του jeffers "Εσύ κι εγω"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αυτο που εχει μεγαλη σημαδια ειναι η σωστή προσαρμογη.

Μπήκα εντωμεταξυ να γράψω,αλλά έχω χάσει το άλλο θέμα,για σένα κ για όποιον ενδιαφέρεται οτι τη Δευτέρα κυκλοφορεί το καινούργιο βιβλιο του jeffers "Εσύ κι εγω"

Ναι ναι το είδα στον εκδοτικό στο φβ! Είναι στη λίστα για τα βιβλία των διακοπών μας! :grin:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της παιδικής δεν μπορώ να το αναλύσω άλλο. είναι θέμα τριβής κ δεν μπορώ να το συζητάω. παντωσ όσες φορές πηγαίναμε  δεν βλέπαμε καμία προθυμία να μας μιλήσει κάποιος, πιο παλιά βέβαια αυτά, προ κοβιντ.  Στην παραλία πέρσι είχαμε κάποιες παρέες που λογικά θα βρούμε κ φέτος. 

 

Βιβλίο ήθελα να ρωτήσω γιατί έχουμε πάρει τον Τιμο που όμως το παρουσιάζει σαν κάτι πολύ ευχάριστο, εννοώ ότι δεν λέει τίποτα για κανόνες. Οπότε χρειάζομαι κάτι άλλο. 
 

Για το φαγητό τώρα έχω αγχωθεί, φανταζόμουν ότι το ψυγείο είναι αυτονόητο. εμείς μόνο φρουτα τρώμε το πρωί, κ δεν γίνεται να ανταλλάξω με το απογευματινό γιατί ούτε το γιαούρτι ούτε το αυγό θα βολεύει, μόνο το ψωμοτύρι. πίτες δεν θέλει να δοκιμάσει, άρα δεν μένει τίποτα άλλο. κ είναι θέμα έτσι κ αλλιώς τα φρουτα που χαλάνε, θα του δίνω όσο περισσότερα μπορώ το πρωί με το γάλα κ ελπίζω με μια μπανάνα κ ένα ψωμοτύρι να βολεύεται. 

 

θεωρειτε δλδ ότι ένα παιδάκι μπορεί να κάτσει από την αρχή όλες τις ώρες; γιατί εμείς έχουμε πει ότι προληπτικά θα ζητήσουμε άδεια όλη την πρώτη εβδομάδα για να μπορούμε να τον παίρνουμε όποτε θα κλαίει, αλλά δεν γίνεται να τη ζητήσουμε κ να πάει χαμένη ούτε να το λέμε τελευταία στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Για το φαγητό τώρα έχω αγχωθεί, φανταζόμουν ότι το ψυγείο είναι αυτονόητο. εμείς μόνο φρουτα τρώμε το πρωί, κ δεν γίνεται να ανταλλάξω με το απογευματινό γιατί ούτε το γιαούρτι ούτε το αυγό θα βολεύει, μόνο το ψωμοτύρι. πίτες δεν θέλει να δοκιμάσει, άρα δεν μένει τίποτα άλλο. κ είναι θέμα έτσι κ αλλιώς τα φρουτα που χαλάνε, θα του δίνω όσο περισσότερα μπορώ το πρωί με το γάλα κ ελπίζω με μια μπανάνα κ ένα ψωμοτύρι να βολεύεται. 

 

 

Μπορείς να του βάζεις φρούτα, απλά πρέπει να βρεις φρούτα που δεν χαλάνε. Τα καλοκαιρινά όπως γιαρμάδες, πεπόνια κτλ κρατάνε μια χαρά κομμένα μέσα σε δοχείο με μόνωση (θερμός). Τα χειμερινά είναι λίγο πιο δύσκολα αλλά θα βρεις λύσεις. Μπορείς να του κόβεις πχ φρουτοσαλάτα με μπανάνα, μήλο και κομματάκια πορτοκάλι και να στάζεις λίγο λεμόνι για να μην μαυρίζουν. Πάντως το πιο δημοφιλές σνακ στο νήπιο ήταν σάντουιτσ με τυρί και μπανάνα! Το 90% των παιδιών αυτό είχε κάθε μέρα. Επίσης βραστά αβγά, τσουρέκι - κέικ - μπισκότα (αν επιτρέπεται - εμάς μόνο τα σπιτικά επιτρεπόντουσαν), σπιτική πίτσα και πίτες, τηγανίτες και γιαούρτια. Πάντως στο τέλος όλοι καταλήγουν στην πρώτη επιλογή δηλαδή σάντουιτσ και μπανάνα :)

Link to comment
Share on other sites

@Εσπερος αγχώνεσαι προκαταβολικά.. Η αλήθεια είναι ότι κ εγώ πέρυσι σκεφτόμουν διάφορα όπως τις τουαλέτες, το ντύσιμο κ ξεντυσιμο αλλά σε λίγους μήνες θα δεις διαφορά ως προς αυτά που θα μπορεί να κάνει το παιδί σου! 

Προσαρμογή την πρώτη εβδομάδα κάνουν, τουλάχιστον στο δικό μας νηπιαγωγείο. Από ψυγείο δεν είχαμε και όντως τα φρούτα είναι πιο δύσκολα. Αν δεν ξέρει να το κάνει ακόμα να τον εκπαιδεύσεις να ανοίγει την μπανάνα μόνος του. Εγώ νούμερο ένα φαγητό στη λίστα μου ήταν το τοστ αλειμμένο με ταχίνι μέσα. Φρούτα εμένα δεν τρώει πολύ αλλά ούτε έβαζα γιατί θα μαυριζαν αν ήταν κομμένα κ με τη φλούδα ολόκληρα δεν τα τρώει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηλο-αχλαδι αν δ τα τρωει ολοκληρα ας πουμε δ γινεται να βαλεις.μονο φρουτοσαλατα που μπορει να εχει λεμονι,μελι,γιαουρτι κλπ.κατα τα αλλα υπαρχουν φρουτα που μπορεις.κ φυσικα μπανανα αν την ανοιγει

οσο για την προσαρμογη η μεγαλη δ ειχε ποτε θεμα να μεινει καπου,μονη ειχε παει μονο για 5μ πριν μπαλετο 2 ωρες την εβδομαδα κ εγω απο εξω

στον μικρο δ το ειχα αγχος λογω παιδικου,παρολο που η περσινη χρονια ηταν κ αυτη περιεργη στο τελος.στον παιδικο ξεκινησε με 1-2ωρες κ μου ζητουσε να μεινει παραπανω,ενω οι δικοι μου δ πιστευαν οτι το παιδι μενει 5ωρες χωρις να με ψαχνει:mrgreen:.φετος μου ζηταει ολοημερο:confused:

οι ρυζογκοφρετες/πιτες τορτιγιας/ψωμι με αλλειμμα ειναι συχνη επιλογη για κολατσιο.οπως κ σε αλμυρο με τυρι κ οτι αλλο θες.κ σπιτικα αρτοσκευασματα.αυγοφετες,κεικ,τσουρεκι κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο μπανάνα θα έβαζα στην τσαντούλα. Τα υπόλοιπα φρούτα το απόγευμα.

@Έσπερος εγώ πολύ χαρούμενη ήμουν που θα πήγαινε σχολείο το παιδί. Βέβαια μετά που έκανε σαν να το σφάζουν για καμιά -δυό βδομάδες, μου κόπηκε η χαρά, αλλά μετά εντάξει ευτυχώς. Με εμάς τους γονείς, ο γιός μου είναι από τα παιδιά που αν τα πετύχεις, κάνεις το σταυρό σου που δεν σου έλαχε εσένα τέτοιο αγρίμι. Στο σχολείο παναγία μου λένε.. Είναι η αδυναμία μιας από τις 2 δασκάλες. Με κοιτούσαν με γουρλωμένα μάτια όταν τους έλεγα ότι εμάς μας βγάζει την ψυχή.

Εγώ την παιδική χαρά την θεωρώ πιο απαραίτητη και από το σχολείο. Ξεδίνει απίστευτα, ξεπερνάει τους φόβους του (σκαρφαλώματα/ψηλές τσουλήθρες κτλ  Επίσης πάντα θα βρει κάποιο παιδάκι να παίζουν μαζί. Δεν έχω ξανακούσει παιδίατρο να αποθαρρύνει τους γονείς να πηγαίνουν. Εμάς όταν ήταν μικρότερος, μας είχε πει μόνο τους παιδότοπους να αποφεύγουμε καλύτερα το Χειμώνα , γιατί είναι σαν να τον πηγαίνουμε σχολείο. Μας πρότεινε καλύτερα βόλτα σε εμπορικό. Παιδική χαρά από 6 μηνών πηγαίναμε τακτικά. Όταν πάτε κάπου οι 2 σας που πάτε? Μην μου πεις ότι πάτε παντού πακέτο και οι 3? Αρχικά θεωρώ ότι είναι καλό για το παιδί να περνάτε και χρόνο οι 2 σας ή οι 2 τους (κάνετε bonding!) και έπειτα για να αφήνετε χώρο ο ένας στον άλλον να χαλαρώσει ή να κάνει κάτι άλλο. Εγώ σπάνια βλέπω και τους 2 γονείς στις βόλτες. Και εμείς τις περισσότερες φορές έτσι το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια εμεις ειμαστε απο τις οικογενειες που παμε ολοι μαζι.φυσικα αν δουλευει ο αντρας μου θα τα παω κ μονη.οπως αν δουλευα φανταζομαι θα τα πηγαινε εκεινος.κ τωρα δλδ εχει τυχει,αλλα δ ειναι συχνο

εμενα μου ειναι κ πρακτικα δυσκολο στην κινηση της πολης,εστω κ μικρη,να παω δυο παιδια με πατινια.με ποδηλατο ακομη οχι,γτ η μεγαλη τωρα εβγαλε τις βοηθητικες

επισης,οταν λεω για την παιδικη,δ ειναι οτι θεωρω τον χωρο τοσο απαραιτητο.αλλα γενικα το παιδι να βγει απο το σπιτι,να μπορει να τρεξει,να παιξει,να σκαρφαλωσει(δ ξερω κ τι ειδους παιχνιδια εχει η καθε παιδικη),κ φυσικα να ερθει σε επαφη με αλλα παιδια.τωρα αν αυτο μπορει να γινει στην παραλια,κανενα προβλημα

θελεις απλα τις συνθηκες να χρειαστει να ζητησει κτ,να του παρουν κτ,να περιμενει την σειρα του,να μοιραστει κλπ

δ ξερω τι λεγανε οι παιδιατροι για τις παιδικες λογω κορονοιου,εμενα ηταν μεγαλα για να ρωτησω.γενικα τους κλειστους παιδοτοπους το καταλαβαινω.αλλα δ εχει σημασια ο χωρος,αλλα η τριβη.αν το βρισκετε αυτο αλλου,οκ

κ οσο ενδιαφερον κ αν ειναι να εξερευνεις τα λαγκαδια,νομιζω οτι τα παιδια θελουν κ κτ διαφορετικο.κ να μην ειναι μονο με τους γονεις η μονο με ενηλικες γενικα(κ γι αυτο οσα στραβα κ να χει το δημοσιο ελληνικο σχολειο,οι περισσοτεροι γονεις το θελουν.που ευτυχως μεχρι τωρα ειμαστε κ τυχεροι κ ηταν ολα καλα)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, vicky86 said:

να πω την αληθεια εμεις ειμαστε απο τις οικογενειες που παμε ολοι μαζι.φυσικα αν δουλευει ο αντρας μου θα τα παω κ μονη.οπως αν δουλευα φανταζομαι θα τα πηγαινε εκεινος.κ τωρα δλδ εχει τυχει,αλλα δ ειναι συχνο

εμενα μου ειναι κ πρακτικα δυσκολο στην κινηση της πολης,εστω κ μικρη,να παω δυο παιδια με πατινια.με ποδηλατο ακομη οχι,γτ η μεγαλη τωρα εβγαλε τις βοηθητικες

επισης,οταν λεω για την παιδικη,δ ειναι οτι θεωρω τον χωρο τοσο απαραιτητο.αλλα γενικα το παιδι να βγει απο το σπιτι,να μπορει να τρεξει,να παιξει,να σκαρφαλωσει(δ ξερω κ τι ειδους παιχνιδια εχει η καθε παιδικη),κ φυσικα να ερθει σε επαφη με αλλα παιδια.τωρα αν αυτο μπορει να γινει στην παραλια,κανενα προβλημα

θελεις απλα τις συνθηκες να χρειαστει να ζητησει κτ,να του παρουν κτ,να περιμενει την σειρα του,να μοιραστει κλπ

δ ξερω τι λεγανε οι παιδιατροι για τις παιδικες λογω κορονοιου,εμενα ηταν μεγαλα για να ρωτησω.γενικα τους κλειστους παιδοτοπους το καταλαβαινω.αλλα δ εχει σημασια ο χωρος,αλλα η τριβη.αν το βρισκετε αυτο αλλου,οκ

κ οσο ενδιαφερον κ αν ειναι να εξερευνεις τα λαγκαδια,νομιζω οτι τα παιδια θελουν κ κτ διαφορετικο.κ να μην ειναι μονο με τους γονεις η μονο με ενηλικες γενικα(κ γι αυτο οσα στραβα κ να χει το δημοσιο ελληνικο σχολειο,οι περισσοτεροι γονεις το θελουν.που ευτυχως μεχρι τωρα ειμαστε κ τυχεροι κ ηταν ολα καλα)

Καλέ εγώ πριν λίγες μέρες είδα στο Γκολντεν έναν μπαμπά με τα 4 παιδιά του με πατίνια- ποδήλατα κτλ! Μου φανήκαμε αστείοι εγώ και ο άντρας μου που συνοδεύαμε 2 άτομα ένα παιδάκι. Και έναν γνωστό του άντρα μου που συναντάμε συχνά εκεί, μόνος του είναι πάντα με 2 παιδιά 4,5 και 1,5. Με ένα παιδί που έχουμε εγώ και η Εσπέρος, σιγά τα ωά. ΄Προσωπικά δεν θα το άντεχα αν έπρεπε καθημερινά να χτυπάω κάρτα σε παιδικές χαρές, πάρκα, βόλτες με πατίνια κτλ. Γι άυτό τα μοιραζόμαστε αυτά. Και όλα τα ζευγάρια που ξέρω βασικά.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το θέμα της παιδικής δεν μπορώ να το αναλύσω άλλο. είναι θέμα τριβής κ δεν μπορώ να το συζητάω. παντωσ όσες φορές πηγαίναμε  δεν βλέπαμε καμία προθυμία να μας μιλήσει κάποιος, πιο παλιά βέβαια αυτά, προ κοβιντ.  Στην παραλία πέρσι είχαμε κάποιες παρέες που λογικά θα βρούμε κ φέτος. 

 

Βιβλίο ήθελα να ρωτήσω γιατί έχουμε πάρει τον Τιμο που όμως το παρουσιάζει σαν κάτι πολύ ευχάριστο, εννοώ ότι δεν λέει τίποτα για κανόνες. Οπότε χρειάζομαι κάτι άλλο. 
 

Για το φαγητό τώρα έχω αγχωθεί, φανταζόμουν ότι το ψυγείο είναι αυτονόητο. εμείς μόνο φρουτα τρώμε το πρωί, κ δεν γίνεται να ανταλλάξω με το απογευματινό γιατί ούτε το γιαούρτι ούτε το αυγό θα βολεύει, μόνο το ψωμοτύρι. πίτες δεν θέλει να δοκιμάσει, άρα δεν μένει τίποτα άλλο. κ είναι θέμα έτσι κ αλλιώς τα φρουτα που χαλάνε, θα του δίνω όσο περισσότερα μπορώ το πρωί με το γάλα κ ελπίζω με μια μπανάνα κ ένα ψωμοτύρι να βολεύεται. 

 

θεωρειτε δλδ ότι ένα παιδάκι μπορεί να κάτσει από την αρχή όλες τις ώρες; γιατί εμείς έχουμε πει ότι προληπτικά θα ζητήσουμε άδεια όλη την πρώτη εβδομάδα για να μπορούμε να τον παίρνουμε όποτε θα κλαίει, αλλά δεν γίνεται να τη ζητήσουμε κ να πάει χαμένη ούτε να το λέμε τελευταία στιγμή. 

 

καταρχην, στο θεμα της παιδικης ειναι κατι προσωπικο και επιλογη σας να μην πηγαινετε και απολυτα σεβαστο. Το παιδι θ απαει σχολειο και θα κανει παρεουλες και θα υπαρξει απο του χρονου τριβη και κοινωνικοποιηση και για το παιδι και για εσενα...

 

Οι φιλοι τωρα σε τοσο μικρες ηλικιες ειναι κατι τοσο μα τοσο ανουσιο αν και εχοντας ενα παιδι ισως πολυ κατανοητο να δινεις πιο εμφαση. Τα παιδια ομως ειναι τοσο μικρα για να κανουν φιλους...δεν χρειαζεται ουτε πιεση ουτε αγχος σε αυτο το κομματι...θα τυχει καποια στιγμη να δεσει με καποιο παιδακι και να κανονισετε μαι βολτα παρεα..αλλα οπως θα κανετε παρεα μπορει καποια στιγμη να αλλαξει και να βρει αλλους φιλους κτλ...οποτε χαλαρα, το παιδι θα μπει σε μια ρουτινα του σχολειου, μην του περασεις αγχος...οσο για τους κανονες οπως εχετε κανονες σπιτι ετσι και το σχολειο εχει τους δικους του...απλα λογια και τιποτα περιπλοκο...παμε σχολειο κανουμε μαθημα, μαθαινουμε πραγματα καινουργια, παιζουμε με τα παιχνιδια που εχει το σχολειο, ακουμε την δασκαλα, μαθαινουμε τραγουδια και κανουμε παρεα με αλλα παιδακια...οταν θελεις να πας τουαλετα να ζητας απο την δασκαλα, οτι χρειαστεις θα μιλας στην δασκαλα και τελος...

 

οσο για το φαγητο, δεν θελει αγχος, εμενα το πρωι πινει το γαλα του, με λιγο μελι, και αντε να φαει ενα κουλουρι η μιση μπανανα και παει σχολειο...συνηθως του βαζω δυο επιλογες...τρωνε στις 10 περιπου οποτε γαι δυο ωρες τιποτα δεν χαλαει, αλλα αν θελεις τα βαζουνε στο ψυγειο...τελος παντων δεν χρειαζεται κατα την γνωμη μου, του βαζω ενα τοστ, γιαουρτι, κεικ, κουλουρακια μαζι με φρουτο πχ καρπουζι, κερασια χωρις το κουκουτσι μπανανα, φραουλες τωρα που ειναι καλοκαιρι...καποιες φορες σπανακοπιτα...ποτε τα τρωει και τα δυο ποτε τρωει μονο το ενα μπολακι...θα δεις τι σου τρωει και αναλογα πραττεις...

 

Στην προσαρμογη, εγω τον επερνα στις 11 αντι για τις μια...σε εμας δεν μπορουσες να τους παρεις οτι ωρα να ναι..πρεπει να κατσει και λιγο στο σχολειο για να προσαρμοστει...αν με το πρωτο κλαμα φευγει αυτη προσαρμογη δεν την λες...ασε και πρακτικα δεν μπορουν οι δασκαλες να φευγουν αφηνοντας την ταξη 10 φορες την ημερα...δεν ξερω τι κανουν αλλα νηπιαγωγεια...μπορεις να ρωτησεις, μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο να ξερεις πως κανουν την προσαρμογη και να κανονισεις αναλογα και την αδεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Yovanna είπε:

Καλέ εγώ πριν λίγες μέρες είδα στο Γκολντεν έναν μπαμπά με τα 4 παιδιά του με πατίνια- ποδήλατα κτλ! Μου φανήκαμε αστείοι εγώ και ο άντρας μου που συνοδεύαμε 2 άτομα ένα παιδάκι. Και έναν γνωστό του άντρα μου που συναντάμε συχνά εκεί, μόνος του είναι πάντα με 2 παιδιά 4,5 και 1,5. Με ένα παιδί που έχουμε εγώ και η Εσπέρος, σιγά τα ωά. ΄Προσωπικά δεν θα το άντεχα αν έπρεπε καθημερινά να χτυπάω κάρτα σε παιδικές χαρές, πάρκα, βόλτες με πατίνια κτλ. Γι άυτό τα μοιραζόμαστε αυτά. Και όλα τα ζευγάρια που ξέρω βασικά.

Ο άντρας μου γενικα είναι του πάμε πακέτο. Δεν έχει ιδιαίτερη αίσθηση για προσωπικό χρόνο. του αρκεί να ξαπλώσει καμία ωριτσα ή να κάνει γυμναστική. Πιο πολύ του λειπει ο χρόνος που περνούσαμε μαζί, ειδικά όταν ο μικρός κοιμόταν νωρίτερα κ περισσότερο. Καθημερινές απογεύματα στην απλή βόλτα για το έξω δεν πάμε όλοι μαζί συνήθως. πάει πότε ο ένας ποτέ ο άλλος. Έτσι κ αλλθωσ κάνει κ με την νταντά μεγάλη βόλτα το πρωί. Τώρα όμως το καλοκαίρι συχνά βγαίνουμε απόγευμα όλοι μαζί για περπάτημα στο λιμάνι ή για ποδηλατο. Ή θάλασσα. κ σ/κ πάντα όλοι μαζί πεζοπορία ή κάποιο χωριό ή θάλασσα. εκεί δλδ πάντα είμαστε όλοι μαζί. την παιδική δεν τη θέλει, έχει ένα ακατανόητο κόλλημα ότι δεν είναι ωραίοι χώροι κ αφού η ανάγκη για κίνηση κ εκτόνωση καλύπτεται από αλλου, δεν υπάρχει λόγος να πάμε στο κακό υποκατάστατο κατά τη γνώμη του. ειδικέ το καλοκαίρι που δεν μπορείς να σταθείς απόγευμα από τον ήλιο κ το βραδάκι στάνταρ θέλει να κάνουμε κάτι όλοι μαζί, την έχουμε κόψει. κάτι απογεύματα που τον πήγαινα εγω πιο νωρίς, μετά έχασε το γούστο του γιατί συνήθως είχε πιο μικρά παιδάκια, που ήταν με τους γονείς κ τον βασικό στόχο τξς κοινωνικοποίησης δεν τον βρίσκαμε, οπότε έπαψε να έχει κ ιδιαίτερο νόημα κ έτσι με τη βολική δικαιολογία του συνωστισμού, καταργήθηκε. στην παραλία μόνο κάνουμε κάποιες παρέες. εγω είμαι σίγουρη ότι θα υπάρχει μια δυσκολία σε θέματα όπως να περιμένεις τη σειρά σου ή σπρωξίματα κλπ αλλά δεν πειράζει, ας αναλάβει τις ευθύνες κ ο σύζυγος να καταλάβει το λάθος του! 

 

2 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Πάντως στο τέλος όλοι καταλήγουν στην πρώτη επιλογή δηλαδή σάντουιτσ και μπανάνα :)

ναι αυτό έχω καταλάβει κι εγω ότι είναι πιο βολικό. εκτός από το φθινόπωρο που είναι πιο εύκολα τα καλοκαιρινά φρουτα. το ψυγείο πάντως νόμιζα ότι είναι αυτονόητο αν υπάρχει ολοήμερο. γιατί έχω διαβάσει σε πολλές συζητήσεις το γιαούρτι σαν κολατσιό. 

 

Να υποθέσω ότι οι τσάντες τους είναι σε ένα σημείο κ πάνε κ τα παίρνουν όταν τους πει η δασκάλα; άρα πρέπει να είναι κάτι εύχρηστο για να το ανοίγει μόνος του; το νερό το έχουν στην τσάντα κ πίνουν όποτε θέλουν; τους στέλνουν για πλύσιμο χεριών πριν από το φαγητό; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

υποθέσω ότι οι τσάντες τους είναι σε ένα σημείο κ πάνε κ τα παίρνουν όταν τους πει η δασκάλα; άρα πρέπει να είναι κάτι εύχρηστο για να το ανοίγει μόνος του; το νερό το έχουν στην τσάντα κ πίνουν όποτε θέλουν; τους στέλνουν για πλύσιμο χεριών πριν από το φαγητό

Ναι οι τσάντες είναι μαζεμένες κάπου όλες μαζί. Και ναι τα παίρνουν μόνα τους. Εννοείται πως πρέπει το παγούρινο και το μπολάκι του να μπορεί να τα ανοίξει εύκολα χωρίς να ανατραπούν. Επίσης εννοείται πως πλένουν χέρια πριν το φαγητό και ανάμεσα συχνά πυκνά βάζουν και αντισηπτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πέρα από τα βασικά στην αυτοεξυπηρετηση θα δεις πως θα αναπτύξει εκεί κι άλλες δεξιότητες πχ να βάζει μπουφάν μόνος,τσάντα, παπούτσια ίσως κτλ.

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

και νερό αν διψάσουν πάνε κ πίνουν ή πίνουν μόνο στο διάλειμμα; 

Λογικά θα πίνουν! Δεν έχω αναρωτηθεί ποτέ! Πάντως αν τους τελειώσει το νερό τους βάζουν οι δασκάλες από ότι έχω καταλάβει! Η αλήθεια είναι πως δεν αναρωτήθηκα τέτοιες λεπτομέρειες. Εστίασα περισσότερο σε συμπεριφορά και προσαρμογή. Αυτά τα βρίσκουν τα παιδάκια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

κι εγω ότι είναι πιο βολικό. εκτός από το φθινόπωρο που είναι πιο εύκολα τα καλοκαιρινά φρουτα. το ψυγείο πάντως νόμιζα ότι είναι αυτονόητο αν υπάρχει ολοήμερο. γιατί έχω διαβάσει σε πολλές συζητήσεις το γιαούρτι σαν κολατσιό. 

 

Να υποθέσω ότι οι τσάντες τους είναι σε ένα σημείο κ πάνε κ τα παίρνουν όταν τους πει η δασκάλα; άρα πρέπει να είναι κάτι εύχρηστο για να το ανοίγει μόνος του; το νερό το έχουν στην τσάντα κ πίνουν όποτε θέλουν; τους στέλνουν για πλύσιμο χεριών πριν από το φαγητό; 

 

Δεν αποκλείεται καθόλου να υπάρχει ψυγείο, παρ' όλα αυτά δεν ξέρω τί προβλέπει το πρωτόκολλο covid. Στο σχολείο των παιδιών μου (ιδιωτικό) υπάρχει ψυγείο που φυλάσσονται κατά κανόνα τα τάπερ με το μεσημεριανό, από όπου τα έπαιρναν μετά τραπεζοκόμοι για ζέσταμα και σερβίρισμα, αλλά φέτος είχε δοθεί οδηγία το φαγητό να είναι σε ειδικό τάπερ έτοιμο προς κατανάλωση, καθώς απαγορεύεται η διαχείριση των φαγητών από τρίτα άτομα. Το ίδιο και στο νηπιαγωγείο του ίδιου σχολείου, γιαούρτια, κρεμούλες, φρούτα κλπ δεν έμπαιναν ψυγείο φέτος, έπρεπε να είναι σε ειδικό τσαντάκι με παγοκύστες και να τα διαχειρίζονται μόνο τα παιδιά, για τον ίδιο λόγο (πρωτόκολλο).

 

Πάντως, ανοιγμένα βερύκοκα, μανταρίνια και κεράσια/σταφυλια σε μπολάκι μέσα σε ειδικό τσαντάκι με παγοκύστη μια χαρά συντηρούνται αν είναι πια τόσο κρίσιμο να φαγωθούν ως δεκατιανό. Ο γιος μου παίρνει πλέον μήλο ολόκληρο αρκετές φορές (όταν δεν του κουνιέται δόντι :grin:), ωστόσο σε πολλά νηπιαγωγεία δεν επιτρέπεται λόγω κινδύνου πνιγμού, όπως και τα σταφύλια.

 

Το δίδυμο μπανάνα + τοστ/κουλούρι Θεσσαλονίκης/κριτσίνια είναι το πλέον συνηθισμένο κολατσιό όντως, σε αυτό καταληγουμε οι περισσότεροι αναπόφευκτα κάποια στιγμή. Για διευκόλυνση του παιδιού, την μπανάνα μπορείς να του την χαράσσεις με ένα μαχαιράκι στο σημείο από όπου πρέπει να αρχίσει το ξεφλούδισμα, έτσι δεν θα δυσκολευτεί μέχρι να το μάθει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

ναι αυτό έχω καταλάβει κι εγω ότι είναι πιο βολικό. εκτός από το φθινόπωρο που είναι πιο εύκολα τα καλοκαιρινά φρουτα. το ψυγείο πάντως νόμιζα ότι είναι αυτονόητο αν υπάρχει ολοήμερο. γιατί έχω διαβάσει σε πολλές συζητήσεις το γιαούρτι σαν κολατσιό. 

 

Να υποθέσω ότι οι τσάντες τους είναι σε ένα σημείο κ πάνε κ τα παίρνουν όταν τους πει η δασκάλα; άρα πρέπει να είναι κάτι εύχρηστο για να το ανοίγει μόνος του; το νερό το έχουν στην τσάντα κ πίνουν όποτε θέλουν; τους στέλνουν για πλύσιμο χεριών πριν από το φαγητό; 

 

Μπερδεύεις παιδικό σταθμό και μάλιστα μάλλον ιδιωτικό με δημόσιο νήπιο - προνήπιο, που είναι κατά κανόνα και μεικτά.

Πολλά από όσα φαντάζεσαι, αναφέρονται σε παιδικό σταθμό. Στα νηπιαγωγεία, υπάρχουν οι γνωστές υποδομές των δημόσιων σχολείων και μία νηπιαγωγός ανά τάξη που μπορεί να έχει και 25 παιδιά. Μπορεί να είσαι σε καταπληκτική περιοχή, με το άνετο κτίριο, ψυγεία, τραπεζαρίες, αυλές, μικρό τμήμα και κεφάτη δασκάλα, μπορείς να είσαι στο κοντέινερ - παράρτημα του τοπικού Δημοτικού που έχει ένα χώρο 2-3 να παριστάνει την αυλή και κοινές τουαλέτες. Και τα δύο σενάρια στέκουν, οπότε το τι θα ισχύει σε εσάς, μόνο εσύ το ξέρεις.

Τα δικά μου έχουν πάει και σε κτίριο λυόμενο, που με το ζόρι χωρούσε 15 παιδιά σα σαρδέλες, φαγητό στο θρανίο, μία τουαλέτα και η αυλή του μοιραζόμενη με τα τοπικά ΚΑΠΗ παρακαλώ, και σε κτίριο κατασκευασμένο για νηπιαγωγείο, με την παιδική χαρά του, υποτυπώδη τραπεζαρία και ψυγείο. Ίδιος δήμος.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι οι τσάντες είναι μαζεμένες κάπου όλες μαζί. Και ναι τα παίρνουν μόνα τους. Εννοείται πως πρέπει το παγούρινο και το μπολάκι του να μπορεί να τα ανοίξει εύκολα χωρίς να ανατραπούν. Επίσης εννοείται πως πλένουν χέρια πριν το φαγητό και ανάμεσα συχνά πυκνά βάζουν και αντισηπτικό. 

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

και νερό αν διψάσουν πάνε κ πίνουν ή πίνουν μόνο στο διάλειμμα; 

αυτα ακριβως

νομιζω το νερο το περνουνε μεσα στην ταξη στα τραπεζακια τους.πινουν οποτε θελουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μπερδεύεις παιδικό σταθμό και μάλιστα μάλλον ιδιωτικό με δημόσιο νήπιο - προνήπιο, που είναι κατά κανόνα και μεικτά.

Πολλά από όσα φαντάζεσαι, αναφέρονται σε παιδικό σταθμό. Στα νηπιαγωγεία, υπάρχουν οι γνωστές υποδομές των δημόσιων σχολείων και μία νηπιαγωγός ανά τάξη που μπορεί να έχει και 25 παιδιά. Μπορεί να είσαι σε καταπληκτική περιοχή, με το άνετο κτίριο, ψυγεία, τραπεζαρίες, αυλές, μικρό τμήμα και κεφάτη δασκάλα, μπορείς να είσαι στο κοντέινερ - παράρτημα του τοπικού Δημοτικού που έχει ένα χώρο 2-3 να παριστάνει την αυλή και κοινές τουαλέτες. Και τα δύο σενάρια στέκουν, οπότε το τι θα ισχύει σε εσάς, μόνο εσύ το ξέρεις.

Τα δικά μου έχουν πάει και σε κτίριο λυόμενο, που με το ζόρι χωρούσε 15 παιδιά σα σαρδέλες, φαγητό στο θρανίο, μία τουαλέτα και η αυλή του μοιραζόμενη με τα τοπικά ΚΑΠΗ παρακαλώ, και σε κτίριο κατασκευασμένο για νηπιαγωγείο, με την παιδική χαρά του, υποτυπώδη τραπεζαρία και ψυγείο. Ίδιος δήμος.

Μοιραζόταν το νηπιαγωγείο την ίδια τουαλέτα με τα ΚΑΠΗ;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , love kids είπε:

Μοιραζόταν το νηπιαγωγείο την ίδια τουαλέτα με τα ΚΑΠΗ;;;

 

Oχι, το ιδιο προαυλιο.

Ενας χωρος 2Χ3 απο οπου περνουσαν τα πρωινα και οι θαμωνες τον ΚΑΠΗ για να μπουν στην αιθουσα των ΚΑΠΗ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Oχι, το ιδιο προαυλιο.

Ενας χωρος 2Χ3 απο οπου περνουσαν τα πρωινα και οι θαμωνες τον ΚΑΠΗ για να μπουν στην αιθουσα των ΚΑΠΗ.

Συγγνώμη, δεν το διάβασα προσεκτικά. Όχι βέβαια ότι και το ότι μοιράζονταν την αυλή ήταν καλό...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...