Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση "Πρώτη φορά χωρίς τη μαμά στο νηπιαγωγείο"


Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Δηλαδή κατουριούνται κ εσάς; εγω τε σαβ/κα απελπίζομαι γιατί ενώ είμαι περισσότερες ώρες σπίτι είναι πιθανό να απασχοληθώ περισσότερη ώρα με κάποια δουλειά μόνη ή με τον άντρα μου κ αν ειναο ο μικρός μόνος του ποτέ δεν μας φωνάζει κ κάθε σ/κ έχουμε 1-2 ατυχήματα κ είχα απογοητευτεί, κ ακόμα δεν έχω βγάλει την πάνα στη βόλτα κ τη ζητάει κ για τα κακά, εμώ το βράδυ τη φοράει χωρίς να τη χρειάζεται. 

Εξαρτάται, τελευταία δεν συμβαίνει συχνά, αλλά πρέπει να της το θυμίζω συνέχεια. Παίρνουμε και το γιογιό σε όποιο δωμάτιο πάμε για να προλαβαίνει. Πριν από λίγο καιρό όμως συνέβαινε αρκετά συχνά. 

Πριν την βόλτα την πάω στην τουαλέτα, αν λέει ότι δεν θέλει, της εξηγώ ότι θα είμαστε ώρα έξω και θα πρέπει να κανει τσισα τώρα αλλιώς δεν μπορούμε να φύγουμε. Και περιμένω, συνήθως μέσα σε 5 λεπτά πηγαίνει τουαλέτα και φεύγουμε. Δεν τα κάνει πάνω της μετά. 

Just now, Yovanna said:

Α, εμένα δεν ζητάει πάνα για τα κακά. Απλά τα κάνει πάνω του!:-D Αν τον προλάβουμε την ώρα που πάει να σφιχτεί, (συνήθως προλαβαίνουμε), τον πάμε στη λεκάνη και τα κάνει εκεί. Οι δασκάλες δεν τον προλαβαίνουν.

Πρέπει να του βγάλεις την πάνα στη βόλτα. Έχει περάσει καιρός πια. 

Εντάξει σε νιώθω. Αυτό με το σφίξιμο το είχαμε και εμείς. Όλη μέρα είχα τα αυτιά μου ανοιχτά μήπως και την ακούσω. Και δίπλα εν τω μεταξύ το γιογιό, αλλά δεν πήγαινε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Εξαρτάται, τελευταία δεν συμβαίνει συχνά, αλλά πρέπει να της το θυμίζω συνέχεια. Παίρνουμε και το γιογιό σε όποιο δωμάτιο πάμε για να προλαβαίνει. Πριν από λίγο καιρό όμως συνέβαινε αρκετά συχνά. 

Πριν την βόλτα την πάω στην τουαλέτα, αν λέει ότι δεν θέλει, της εξηγώ ότι θα είμαστε ώρα έξω και θα πρέπει να κανει τσισα τώρα αλλιώς δεν μπορούμε να φύγουμε. Και περιμένω, συνήθως μέσα σε 5 λεπτά πηγαίνει τουαλέτα και φεύγουμε. Δεν τα κάνει πάνω της μετά. 

Εντάξει σε νιώθω. Αυτό με το σφίξιμο το είχαμε και εμείς. Όλη μέρα είχα τα αυτιά μου ανοιχτά μήπως και την ακούσω. Και δίπλα εν τω μεταξύ το γιογιό, αλλά δεν πήγαινε. 

Εμαςχ ευτυχώς από τοτε που γεννήθηκε, δεν κάνει ποτέ κακά έξω.

Link to comment
Share on other sites

α οπότε είμαστε κ εμείς σε σχετικά αξιοπρεπή πρόοδο. Γενικα μου λέει, εκτός αν δεν είμαι στο οπτικό του πεδίο. Για τα κακά δεν επιμένω ξανά γιατί αντιδρούσε. δεν ήξερα ότι ήταν τόσο συνηθισμένο. νόμιζα ότι το να θέλει πάνα για τα κακά ήταν σημάδι πολύ μεγάλης αποτυχίας. αν βγούμε απλώς για περπάτημα δεν φοράει πάνα, απλώς έχει κατουρήσει όλους τους στύλους της γειτονιάς κ κάποιους κήπους γειτόνων. όταν όμως πηγαινουμε στο λιμάνι ή αλλού ή με το αυτοκίνητο, μου φαίνεται πολύ αγχωτικό . για τε δεδομένα μας είναι μεγάλο το επίτευγμα, αφού ξέρω πιο προχωρημένα παιδιά στην επικοινωνία που δεν τα κατάφεραν, δεν έχω απαιτήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

α οπότε είμαστε κ εμείς σε σχετικά αξιοπρεπή πρόοδο. Γενικα μου λέει, εκτός αν δεν είμαι στο οπτικό του πεδίο. Για τα κακά δεν επιμένω ξανά γιατί αντιδρούσε. δεν ήξερα ότι ήταν τόσο συνηθισμένο. νόμιζα ότι το να θέλει πάνα για τα κακά ήταν σημάδι πολύ μεγάλης αποτυχίας. αν βγούμε απλώς για περπάτημα δεν φοράει πάνα, απλώς έχει κατουρήσει όλους τους στύλους της γειτονιάς κ κάποιους κήπους γειτόνων. όταν όμως πηγαινουμε στο λιμάνι ή αλλού ή με το αυτοκίνητο, μου φαίνεται πολύ αγχωτικό . για τε δεδομένα μας είναι μεγάλο το επίτευγμα, αφού ξέρω πιο προχωρημένα παιδιά στην επικοινωνία που δεν τα κατάφεραν, δεν έχω απαιτήσεις. 

Παντως τωρα σοβαρά.ασχετο με το θέμα αλλά πρέπει να το δουλέψεις με τον εαυτο σου αυτο που μονίμως θεωρείς το παιδι  σου υποδεέστερο από αλλα.θα εχει χαμηλη αυτοεκτίμηση κ αυτο θα του δημιουργήσει πολλα θέματα.τουωτο εκπέμπεις.τα παιδια τα καταλαβαίνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2020 at 12:05 ΜΜ, λουκουμαδάκι είπε:

Ρε κορίτσια πείτε μου λίγο. Πάλι είχε καταρροή την Δευτέρα την κράτησα. Ακόμα την έχω σπίτι. Είναι σχεδόν καλά έχει σποραδικά εκκρίσεις. Χθες μου ζήτησε να βγούμε. Και σκεφτόμουν. Πέρσυ προπερσυ με ίδιες πχ συνθήκες βγαίναμε. Τώρα με έχει πιάσει το να μη κρυώσει να μην αρρωστήσει παραπάνω και χάσουμε και άλλες μέρες. Τις μέρες που είναι καλά ( απλά τα κρατάτε για να περάσει το τριήμερο διήμερο όσες μέρες τέλος πάντων χωρίς συμπτώματα για να επιστρέψουν σχολείο) τα βγάζετε έξω; Την ταμπουρωσα σπίτι για να μη χάσει σχολείο παραπάνω αλλά είναι λογικό; έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Έχει νόημα αυτό που ρωτάω; Νευρίασα και με τον εαυτό μου λέω άντε αυτοί θέλουν εκατό μέρες να μην πας και χαρτιά κλπ εσύ γιατί δεν το βγάζεις έξω; Τι κάνετε στις ασυμπτωματικές μέρες; 

Για το άλλο μου θέμα ζήτησα συνάντηση με τη δασκάλα της μου είπανε την τελευταία μέρα κάθε μήνα μπορούμε πέντε λεπτά συνάντηση με ραντεβού στο σχολασμα. Οπότε θα τα πούμε την άλλη βδομάδα. 

 

Εκτός αν έχουν πυρετό ή δεν νιώθουν καλά, τους βγάζω έξω στον καθαρό αέρα έστω και για 20 λεπτά όταν είναι αρρωστοι. Θεωρώ ότι τότε είναι που χρειάζονται περισσότερο να βγούνε λίγο έξω, στον καθαρό αέρα. Ασυμπτωματικους εννοείται βόλτα κανονικά 3ωρο-4ωρο. Πριν 2 εβδομάδες ο μεγάλος ανέβασε πυρετό για 2 μέρες, τον κράτησα σπίτι 10 μέρες και βγαίναμε έξω από την 4η ημέρα. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/10/2020 at 12:42 ΠΜ, Ilaeira είπε:

Βρε παιδιά, εμένα έχει μύξα εδώ και μέρες και τον δέχονται κανονικά. Όχι χαρτί γιατρού, ούτε να τον κρατήσουμε σπίτι δεν μας είπαν... Που λογικό μου φαίνεται, αν είναι με τη μύξα να κάθεται σπίτι, τη μισή χρονιά δεν θα πάει.

Εμάς μας είπανε αν έχει μυξες δεν θα πηγαίνει, εκτός αν υπάρχει χαρτί από τον γιατρό.Αλλα και να τον δεχόντουσαν δεν θα τον πήγαινα. Φανταστείτε να είστε μπουκωμενες, να στάζει η μύτη και να φοράτε μάσκα..μαρτύριο.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Εμάς μας είπανε αν έχει μυξες δεν θα πηγαίνει, εκτός αν υπάρχει χαρτί από τον γιατρό.Αλλα και να τον δεχόντουσαν δεν θα τον πήγαινα. Φανταστείτε να είστε μπουκωμενες, να στάζει η μύτη και να φοράτε μάσκα..μαρτύριο.

Εμένα μυξες έχουν κυριολεκτικά κάθε δεύτερη εβδομάδα. Αυτή την εβδομάδα έχει μόνο η μικρή, την επόμενη για να δούμε ποιος θα είναι! Πηγαίνουν κανονικά όταν έχουν μόνο μυξες. Δεν φοράνε μάσκα όμως, οπότε δεν το σκέφτομαι έτσι :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Εμένα μυξες έχουν κυριολεκτικά κάθε δεύτερη εβδομάδα. Αυτή την εβδομάδα έχει μόνο η μικρή, την επόμενη για να δούμε ποιος θα είναι! Πηγαίνουν κανονικά όταν έχουν μόνο μυξες. Δεν φοράνε μάσκα όμως, οπότε δεν το σκέφτομαι έτσι :)

Παρομοίως. Αυτή τη βδομάδα πηγαίνει με μύξες και μάλιστα πολλές. Μόνο Δευτέρα δεν τον πήγα γιατί μου έκανε ένα 37,1 το πρωί, αν και μέχρι να φύγω του είχε πέσει. Ούτε εμένα φοράει μάσκα. Αλλά και να φορούσε θα τον πήγαινα, δίοτι  δουλεύω οπότε σπίτι θα τον κρατάω σε ιώσεις κτλ και επίσης δεν θέλω να χάνει τη σειρά του στο σχολείο .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω παίζει ρόλο και η ηλικία και οι συνθήκες. Εμένα για παράδειγμα είναι ενός έτους, οπότε δεν φοράει μάσκα, και πηγαίνει παιδικό επειδή δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Οπότε θα τον κρατήσουμε σπίτι πολύ πιο δύσκολα απ' ό,τι ένα παιδάκι που έχει δυνατότητα φύλαξης στο σπίτι (γονείς, γιαγιάδες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας έχει τύχει να σας δώσουν το παιδί τραυματισμένο από τον παιδικό? Τον παρέλαβε ο άντρας μου με ολόκληρη τη μια πλευρά του προσώπου του γρατζουνισμένη βαθειά. Γρατζουνιά τεράστια , η οποία ξεκινάει κάτω από το μάτι και φτάνει μέχρι το λαιμό. Έκαναν αθλήματα και είπαν του άντρα μου ότι 5 λεπτά πριν , πήγε να πιάσει μια μπάλα που ξέφυγε και γρατζουνίστηκε σε ένα κλαδί με αγκάθια πάνω. Θα μπορούσε να είχε πάθει ζημιά στο μάτι. Ζήτησε ο άντρας μου να του βάλουν αντισηπτικό, αλλιώς δεν θα το είχαν κάνει. Του τον έδιναν απλά να φύγουν. Τους πήρα εγώ τηλέφωνο να μάθω τι ακριβώς συνέβη και ούτε που ήξεραν. Πήραν τους προπονητές τηλ για να μάθουν. Είμαι παράλογη που τα έχω ψιλοπάρει? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Κορίτσια, σας έχει τύχει να σας δώσουν το παιδί τραυματισμένο από τον παιδικό? Τον παρέλαβε ο άντρας μου με ολόκληρη τη μια πλευρά του προσώπου του γρατζουνισμένη βαθειά. Γρατζουνιά τεράστια , η οποία ξεκινάει κάτω από το μάτι και φτάνει μέχρι το λαιμό. Έκαναν αθλήματα και είπαν του άντρα μου ότι 5 λεπτά πριν , πήγε να πιάσει μια μπάλα που ξέφυγε και γρατζουνίστηκε σε ένα κλαδί με αγκάθια πάνω. Θα μπορούσε να είχε πάθει ζημιά στο μάτι. Ζήτησε ο άντρας μου να του βάλουν αντισηπτικό, αλλιώς δεν θα το είχαν κάνει. Του τον έδιναν απλά να φύγουν. Τους πήρα εγώ τηλέφωνο να μάθω τι ακριβώς συνέβη και ούτε που ήξεραν. Πήραν τους προπονητές τηλ για να μάθουν. Είμαι παράλογη που τα έχω ψιλοπάρει? 

Κοίτα.αυτα συμβαίνουν.πρεπει ομως να περιποιηθουν το τραύμα και να σε ενημερώσουν.Εμενα χθες ηρθε με ένα καρούμπαλο.πξγε να κλείσει την πόρτα του σχολικού αφότου μπήκε κ χτυπησε.Με ενημέρωσε η συνοδος πριν την παραδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Κοίτα.αυτα συμβαίνουν.πρεπει ομως να περιποιηθουν το τραύμα και να σε ενημερώσουν.Εμενα χθες ηρθε με ένα καρούμπαλο.πξγε να κλείσει την πόρτα του σχολικού αφότου μπήκε κ χτυπησε.Με ενημέρωσε η συνοδος πριν την παραδώσει.

Τον είδε ο άντρας μου, οπότε του το είπαν, αλλά δεν ήξεραν και ακριβώς. Τους ρώτησα στο τηλ αν κάλεσαν κάποιο γιατρό να δει το παιδί ή αν τον πήραν τηλ, αλλά εκείνοι ούτε αντισηπτικό δεν είχαν βάλει. Φοβάμαι πολύ μην του μείνει σημάδι στο προσωπάκι του γιατί είναι πολύ βαθειά η γρατζουνιά. Έστειλα φωτό στην παιδίατρο μας και μου είπε μόνο beta din να βάζω. Αν τον δεις θα τρομάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τον είδε ο άντρας μου, οπότε του το είπαν, αλλά δεν ήξεραν και ακριβώς. Τους ρώτησα στο τηλ αν κάλεσαν κάποιο γιατρό να δει το παιδί ή αν τον πήραν τηλ, αλλά εκείνοι ούτε αντισηπτικό δεν είχαν βάλει. Φοβάμαι πολύ μην του μείνει σημάδι στο προσωπάκι του γιατί είναι πολύ βαθειά η γρατζουνιά. Έστειλα φωτό στην παιδίατρο μας και μου είπε μόνο beta din να βάζω. Αν τον δεις θα τρομάξεις.

Είναι απογοητευτικο.το ξερω.θαχαργησει να φυγει.εχει πρηστεί?όταν επουλωθηκεθηκε μας εδωσε μια κρέμα της avene.

Να ξέρεις πάντως ότι υπαρχει μια φοβερή πανάκριβη αλοιφή που υην βαζουν σε τραυματα.μου την ειχε δωσει ο γυναικολογος στην καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Είναι απογοητευτικο.το ξερω.θαχαργησει να φυγει.εχει πρηστεί?όταν επουλωθηκεθηκε μας εδωσε μια κρέμα της avene.

Να ξέρεις πάντως ότι υπαρχει μια φοβερή πανάκριβη αλοιφή που υην βαζουν σε τραυματα.μου την ειχε δωσει ο γυναικολογος στην καισαρική.

Την kelosoft λες? Υπάρχουν πολλές. Θα δω πώς θα πάει και σίγουρα θα πάρω .Προς το παρόν μόνο beta din . Δεν έχει πρηστεί, όχι ακόμη. /θα πανικοβληθώ αν πρηστεί.Μα αγκλαθια εκεί που παίζουν τα παιδιά??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Την kelosoft λες? Υπάρχουν πολλές. Θα δω πώς θα πάει και σίγουρα θα πάρω .Προς το παρόν μόνο beta din . Δεν έχει πρηστεί, όχι ακόμη. /θα πανικοβληθώ αν πρηστεί.Μα αγκλαθια εκεί που παίζουν τα παιδιά??

Οχι.μια αλλη.θα παρω στο ιατρείο τη δευτερα να μάθω.Μη νομίζεις.κ η δικια μου γρατζουνισμενη ηρθε.κλαδια θα ήταν.Δες κ τη θετική πλευρά.λερωμενο κ γρατζουνισμενο παιδι,ευτυχισμένο παιδι:)Αν πρηστει βαλε πάγο.Αν δεις η δικια μου πως ήταν από τις δαγκωνιές θα φρικαρες.Ευτυχως που δεν χρειάστηκαν ράμματα.Τα πόδια της ειναι όλο χτυπηματα.Α και κουνούπια.την δαγκώνουν στον παιδικο παρα το κριλεν.με ειχαν καταφαειβκ μενα πρωινιατικα εκει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Οχι.μια αλλη.θα παρω στο ιατρείο τη δευτερα να μάθω.Μη νομίζεις.κ η δικια μου γρατζουνισμενη ηρθε.κλαδια θα ήταν.Δες κ τη θετική πλευρά.λερωμενο κ γρατζουνισμενο παιδι,ευτυχισμένο παιδι:)Αν πρηστει βαλε πάγο.Αν δεις η δικια μου πως ήταν από τις δαγκωνιές θα φρικαρες.Ευτυχως που δεν χρειάστηκαν ράμματα.Τα πόδια της ειναι όλο χτυπηματα.Α και κουνούπια.την δαγκώνουν στον παιδικο παρα το κριλεν.με ειχαν καταφαειβκ μενα πρωινιατικα εκει 

Δαγκωνιές? ?Και μένα είναι όλο χτυπήματα στα πόδια αλλά δεν με πειράζει. Τα κουνούπια του ρούφαγαν το αίμα στο σχολείο μέχρι που αποφάσισα να του βάζω  σπρέι εγώ πριν πάει και σωθήκαμε. Αν δεις το μάγουλο του είναι σαν χαρακιά. Αφού με τον άντρα μου δεν αντέχουμε να τον κοιτάμε, πονάει η καρδιά μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δαγκωνιές? ?Και μένα είναι όλο χτυπήματα στα πόδια αλλά δεν με πειράζει. Τα κουνούπια του ρούφαγαν το αίμα στο σχολείο μέχρι που αποφάσισα να του βάζω  σπρέι εγώ πριν πάει και σωθήκαμε. Αν δεις το μάγουλο του είναι σαν χαρακιά. Αφού με τον άντρα μου δεν αντέχουμε να τον κοιτάμε, πονάει η καρδιά μας. 

Ναι.την είχε δαγκώσει περυσι ένα κοριτσακι.σε μια δραστηριότητα.κριλεν της βαζω κ πριν φυγει αλλα κ οι δασκαλες στο σχολειο.θα επουλωθει πσντως.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει να τον παραλάβω από τον παιδικό με μαυρισμένο μάτι και ζυγωματικό, ήταν σκυμμένος και καθώς σηκωνόταν χτύπησε σε ένα τραπέζι. Πολύ άσχημο χτύπημα, σοκαριστικό στο να βλέπεις το πρήξιμο και την μελανιά, 3,5 ετών και ήταν σαν να βγήκε από καβγά μπράβων!!!!! Με είχαν πάρει όμως τηλέφωνο να με προετοιμάσουν για το τι συνέβη και πώς και του είχαν ήδη βάλει κρέμα της arnica.

 

Αυτά συμβαίνουν όντως, ένα τηλέφωνο ωστόσο όφειλαν να σου είχαν κάνει.

 

Επισης στο νηπιαγωγείο (άλλο σχολείο από τον παιδικό) τον είχα παραλάβει με ανοιγμένο σαγόνι και κατευθείαν πήγαμε νοσοκομείο για ράμματα. Εκεί όντως, παρά την λαχτάρα και την αναστάτωση του νοσοκομείου, είχα αισθανθεί περισσότερη ηρεμία καθώς στο σχολείο υπήρχε μόνιμα ιατρείο και νοσηλεύτρια που τον είχε εξετάσει και περιποιηθεί.

 

Μεχρι σήμερα (Γ´ Δημοτικού), συχνά πυκνά αυτή την έρημη τη νοσηλεύτρια τη συναντάει σχεδόν κάθε εβδομάδα, πότε σκίζει γόνατα και αγκώνες, πότε κουτουλάει με συμμαθητές στην μπάλα κλπ

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Yovanna said:

Κορίτσια, σας έχει τύχει να σας δώσουν το παιδί τραυματισμένο από τον παιδικό? Τον παρέλαβε ο άντρας μου με ολόκληρη τη μια πλευρά του προσώπου του γρατζουνισμένη βαθειά. Γρατζουνιά τεράστια , η οποία ξεκινάει κάτω από το μάτι και φτάνει μέχρι το λαιμό. Έκαναν αθλήματα και είπαν του άντρα μου ότι 5 λεπτά πριν , πήγε να πιάσει μια μπάλα που ξέφυγε και γρατζουνίστηκε σε ένα κλαδί με αγκάθια πάνω. Θα μπορούσε να είχε πάθει ζημιά στο μάτι. Ζήτησε ο άντρας μου να του βάλουν αντισηπτικό, αλλιώς δεν θα το είχαν κάνει. Του τον έδιναν απλά να φύγουν. Τους πήρα εγώ τηλέφωνο να μάθω τι ακριβώς συνέβη και ούτε που ήξεραν. Πήραν τους προπονητές τηλ για να μάθουν. Είμαι παράλογη που τα έχω ψιλοπάρει? 

Ναι μου έχει τύχει με την μεγάλη πολλές φορές να χτυπήσει. Σχεδόν όλες μου το έχουν πει, μόνο 2 φορές θυμάμαι που το είδα μόνη μου, ήταν κάτι μικρό, καρούμπαλο εάν θυμάμαι καλά και το τμήμα που ήταν τότε δεν ήταν και το πιο οργανωμένο. Όλες τις άλλες φορές μου το λένε στην παραλαβή και έχει τύχει να με πάρουν και τηλ για να πάω να την πάρω εάν χτυπήσει αρκετα. Έχει τύχει να πάμε και στα επείγοντα μια φορά για ράμματα. Συμβαίνει πολύ συχνά όταν παίζουν, αλλά πρέπει να σε ενημερώνουν. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Δαγκωνιές? ?Και μένα είναι όλο χτυπήματα στα πόδια αλλά δεν με πειράζει. Τα κουνούπια του ρούφαγαν το αίμα στο σχολείο μέχρι που αποφάσισα να του βάζω  σπρέι εγώ πριν πάει και σωθήκαμε. Αν δεις το μάγουλο του είναι σαν χαρακιά. Αφού με τον άντρα μου δεν αντέχουμε να τον κοιτάμε, πονάει η καρδιά μας. 

Ναι.την είχε δαγκώσει περυσι ένα κοριτσακι.σε μια δραστηριότητα.κριλεν της βαζω κ πριν φυγει αλλα κ οι δασκαλες στο σχολειο.θα επουλωθει παντως.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Deena said:

Μου έχει τύχει να τον παραλάβω από τον παιδικό με μαυρισμένο μάτι και ζυγωματικό, ήταν σκυμμένος και καθώς σηκωνόταν χτύπησε σε ένα τραπέζι. Πολύ άσχημο χτύπημα, σοκαριστικό στο να βλέπεις το πρήξιμο και την μελανιά, 3,5 ετών και ήταν σαν να βγήκε από καβγά μπράβων!!!!! Με είχαν πάρει όμως τηλέφωνο να με προετοιμάσουν για το τι συνέβη και πώς και του είχαν ήδη βάλει κρέμα της arnica.

 

Αυτά συμβαίνουν όντως, ένα τηλέφωνο ωστόσο όφειλαν να σου είχαν κάνει.

 

Επισης στο νηπιαγωγείο (άλλο σχολείο από τον παιδικό) τον είχα παραλάβει με ανοιγμένο σαγόνι και κατευθείαν πήγαμε νοσοκομείο για ράμματα. Εκεί όντως, παρά την λαχτάρα και την αναστάτωση του νοσοκομείου, είχα αισθανθεί περισσότερη ηρεμία καθώς στο σχολείο υπήρχε μόνιμα ιατρείο και νοσηλεύτρια που τον είχε εξετάσει και περιποιηθεί.

 

Μεχρι σήμερα (Γ´ Δημοτικού), συχνά πυκνά αυτή την έρημη τη νοσηλεύτρια τη συναντάει σχεδόν κάθε εβδομάδα, πότε σκίζει γόνατα και αγκώνες, πότε κουτουλάει με συμμαθητές στην μπάλα κλπ

Βασικά έγινε 5-10 λεπτά πριν τον παραλάβουμε. Γι'αυτό δεν ειδοποίησαν. Έκανε μίνι σπορτς και έφυγε η μπάλα και πήγε ο μικρός να την πιάσει και γρατζουνίστηκε σε κάτι κλαδιά με αγκάθια , τα οποία τι δουλειά έχουν στο σχολείο? Επίσης είναι τόσο κοντά στο μάτι που τρομάζω τι άλλο θα μπορούσε να είχε συμβεί. Τι θα μου έλεγαν τότε? Ότι συμβαίνουν αυτά? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Βασικά έγινε 5-10 λεπτά πριν τον παραλάβουμε. Γι'αυτό δεν ειδοποίησαν. Έκανε μίνι σπορτς και έφυγε η μπάλα και πήγε ο μικρός να την πιάσει και γρατζουνίστηκε σε κάτι κλαδιά με αγκάθια , τα οποία τι δουλειά έχουν στο σχολείο? Επίσης είναι τόσο κοντά στο μάτι που τρομάζω τι άλλο θα μπορούσε να είχε συμβεί. Τι θα μου έλεγαν τότε? Ότι συμβαίνουν αυτά? 

Το ξερω αλλα δεν συνέβη. Ευτυχώς.εισαι σιγουρη για τα αγκάθια?μάλλον κλαδι θα ήταν 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Το ξερω αλλα δεν συνέβη. Ευτυχώς.εισαι σιγουρη για τα αγκάθια?μάλλον κλαδι θα ήταν 

Έτσι είπαν οι προπονητές . Ότι ήταν ένα κλαδάκι με αγκάθι πάνω.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ε να το δουν τοτε.

Χμμ προπονητες...τι κάνουν δηλ ακριβως?

To  καθάρισαν είπαν. Παίζουν μαζί τους -τα προπονούν- μίνι μπάσκετ-μίνι ποδόσφαιρο-μίνι τένις και ενόργανη. Γίνεται όλο το χρόνο έξω στον κήπο και του αρέσει πολύ. Είναι προαιρετική δραστηριότητα, δηλαδή πληρώνεις extra.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...