Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση "Πρώτη φορά χωρίς τη μαμά στο νηπιαγωγείο"


Recommended Posts

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ρε κορίτσια πείτε μου λίγο. Πάλι είχε καταρροή την Δευτέρα την κράτησα. Ακόμα την έχω σπίτι. Είναι σχεδόν καλά έχει σποραδικά εκκρίσεις. Χθες μου ζήτησε να βγούμε. Και σκεφτόμουν. Πέρσυ προπερσυ με ίδιες πχ συνθήκες βγαίναμε. Τώρα με έχει πιάσει το να μη κρυώσει να μην αρρωστήσει παραπάνω και χάσουμε και άλλες μέρες. Τις μέρες που είναι καλά ( απλά τα κρατάτε για να περάσει το τριήμερο διήμερο όσες μέρες τέλος πάντων χωρίς συμπτώματα για να επιστρέψουν σχολείο) τα βγάζετε έξω; Την ταμπουρωσα σπίτι για να μη χάσει σχολείο παραπάνω αλλά είναι λογικό; έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Έχει νόημα αυτό που ρωτάω; Νευρίασα και με τον εαυτό μου λέω άντε αυτοί θέλουν εκατό μέρες να μην πας και χαρτιά κλπ εσύ γιατί δεν το βγάζεις έξω; Τι κάνετε στις ασυμπτωματικές μέρες; 

Για το άλλο μου θέμα ζήτησα συνάντηση με τη δασκάλα της μου είπανε την τελευταία μέρα κάθε μήνα μπορούμε πέντε λεπτά συνάντηση με ραντεβού στο σχολασμα. Οπότε θα τα πούμε την άλλη βδομάδα. 

 

Εγώ όταν είναι καλή η μέρα τα βγάζω κανονικά, δεν μπορώ να τα κρατάω μέσα τώρα που ακόμα έχει καλό καιρό. Δεν τα βγάζω μόνο αν βρέχει εννοείται η φυσάει πολύ από φόβο μην επιδεινωθούν τα συμπτώματα η κρατήσει παραπάνω!

Υποτίθεται πάντως ότι η μάσκα είναι για να προστατεύονται όλα κ μένα η δικιά μου μέσα σε ένα μήνα, 1 εβδομάδα ήταν καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ρε κορίτσια πείτε μου λίγο. Πάλι είχε καταρροή την Δευτέρα την κράτησα. Ακόμα την έχω σπίτι. Είναι σχεδόν καλά έχει σποραδικά εκκρίσεις. Χθες μου ζήτησε να βγούμε. Και σκεφτόμουν. Πέρσυ προπερσυ με ίδιες πχ συνθήκες βγαίναμε. Τώρα με έχει πιάσει το να μη κρυώσει να μην αρρωστήσει παραπάνω και χάσουμε και άλλες μέρες. Τις μέρες που είναι καλά ( απλά τα κρατάτε για να περάσει το τριήμερο διήμερο όσες μέρες τέλος πάντων χωρίς συμπτώματα για να επιστρέψουν σχολείο) τα βγάζετε έξω; Την ταμπουρωσα σπίτι για να μη χάσει σχολείο παραπάνω αλλά είναι λογικό; έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Έχει νόημα αυτό που ρωτάω; Νευρίασα και με τον εαυτό μου λέω άντε αυτοί θέλουν εκατό μέρες να μην πας και χαρτιά κλπ εσύ γιατί δεν το βγάζεις έξω; Τι κάνετε στις ασυμπτωματικές μέρες; 

Για το άλλο μου θέμα ζήτησα συνάντηση με τη δασκάλα της μου είπανε την τελευταία μέρα κάθε μήνα μπορούμε πέντε λεπτά συνάντηση με ραντεβού στο σχολασμα. Οπότε θα τα πούμε την άλλη βδομάδα. 

Συγγνώμη επειδή δεν έχω παρακολουθήσει ακριβώς τι έχετε γράψει. Το παιδί είναι με μυξούλες σπίτι, απύρετο; Εαν σας κάνει καλή μέρα (στην Αθήνα έχει τέλεια μέρα) εννοείται να βγείτε! Σωστά ντυμένο να μην κρυώνει - να μην ιδρώνει (να μπόρει να προσθέσει-αφαιρέσει ζακετάκι γιατι λόγω εποχής στην σκιά έχει δροσούλα στον ήλιο ζέστη) και σε απόσταση από άλλα παιδάκια (εννοείται πχ να μιλήσουν να πουν 2 λόγια, αλλά ας πούμε να μην ανταλλάξουν παιχνίδια ή αν τρέχει η μυτούλα δεν πλησιάζουμε). Να πάτε να περπατήσετε, να κάνε κούνια, να φάτε το κολατσιό σας έξω, κλπ. Να μην κουραστεί βέβαια το παιδί. Αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ ευεργετική η βόλτα έξω από κάθε άποψη (για το σώμα και την ψυχή) και παιδιού και γονιού.

 

Για το θέμα της συνάντησης με νηπιαγωγό (επειδή και πάλι δεν έχω παρακολουθήσει και δεν ξέρώ τι εννοείτε ακριβώς) να υπενθυμίσω (το είχα γράψει σε άλλο topic) ότι οι συναντήσεις γονέων-εκπαιδευτικών (συχνότητα) ορίζονται στο ΠΔ λειτουργίας νηπιαγωγείων-δημοτικών (ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ.79/2017 ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017). Μπορείτε να το βρείτε στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Συγγνώμη επειδή δεν έχω παρακολουθήσει ακριβώς τι έχετε γράψει. Το παιδί είναι με μυξούλες σπίτι, απύρετο; Εαν σας κάνει καλή μέρα (στην Αθήνα έχει τέλεια μέρα) εννοείται να βγείτε! Σωστά ντυμένο (να μπόρει να προσθέσει-αφαιρέσει ζακετάκι γιατι λόγω εποχής στην σκιά έχει δροσούλα στον ήλιο ζέστη) και σε απόσταση από άλλα παιδάκια (εννοείται πχ να μιλήσουν να πουν 2 λόγια, αλλά ας πούμε να μην ανταλλάξουν παιχνίδια ή αν τρέχει η μυτούλα δεν πολύ πλησιάζουμε). Να πάτε να περπατήσετε, να κάνε κούνια, να φάτε το κολατσιό σας έξω, κλπ. Να μην κουραστεί βέβαια το παιδί. Αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ ευεργετική η βόλτα έξω από κάθε άποψη (για το σώμα και την ψυχή) και παιδιού και γονιού.

 

Για το θέμα της συνάντησης με νηπιαγωγό (επειδή και πάλι δεν έχω παρακολουθήσει και δεν ξέρώ τι εννοείτε ακριβώς) να υπενθυμίσω ότι οι συναντήσεις (συχνότητα) ορίζονται στο ΠΔ λειτουργίας νηπιαγωγείων-δημοτικών (ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ.79/2017 ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017). Μπορείτε να το βρείτε στο διαδίκτυο.

Είναι παιδικός αποφασίζουν μόνοι τους η ο Δήμος δεν ξέρω πως το έχουν αλλά δεν ανήκει στο διάταγμα αυτό. Πάλι καλά που έχουν και αυτό το πεντάλεπτο πίστευα με τον ιό θα ήταν εντελώς κλειστή η "πόρτα" 

Ξέρω έφαγα κόλλημα για το έξω εγκεφαλικό. Υπό άλλες συνθήκες ούτε θα το σκεφτόμουν αλλά τώρα άρνηση να το δεχτούν και όχι φέρε χαρτί γιατρού στραβωσα μόνη μου που λένε. 

Just now, mama16 είπε:

Εγώ όταν είναι καλή η μέρα τα βγάζω κανονικά, δεν μπορώ να τα κρατάω μέσα τώρα που ακόμα έχει καλό καιρό. Δεν τα βγάζω μόνο αν βρέχει εννοείται η φυσάει πολύ από φόβο μην επιδεινωθούν τα συμπτώματα η κρατήσει παραπάνω!

Υποτίθεται πάντως ότι η μάσκα είναι για να προστατεύονται όλα κ μένα η δικιά μου μέσα σε ένα μήνα, 1 εβδομάδα ήταν καλά!

Δεν φοράνε μάσκα είναι κάτω των 4ων. Θα τη βγάλω ναι παράλογη η σκέψη μου αλλά επειδή με το παραμικρό δεν σε αφήνουν να πας σχολείο κολλήσαμε οικογενειακός. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

Ρε κορίτσια πείτε μου λίγο. Πάλι είχε καταρροή την Δευτέρα την κράτησα. Ακόμα την έχω σπίτι. Είναι σχεδόν καλά έχει σποραδικά εκκρίσεις. Χθες μου ζήτησε να βγούμε. Και σκεφτόμουν. Πέρσυ προπερσυ με ίδιες πχ συνθήκες βγαίναμε. Τώρα με έχει πιάσει το να μη κρυώσει να μην αρρωστήσει παραπάνω και χάσουμε και άλλες μέρες. Τις μέρες που είναι καλά ( απλά τα κρατάτε για να περάσει το τριήμερο διήμερο όσες μέρες τέλος πάντων χωρίς συμπτώματα για να επιστρέψουν σχολείο) τα βγάζετε έξω; Την ταμπουρωσα σπίτι για να μη χάσει σχολείο παραπάνω αλλά είναι λογικό; έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Έχει νόημα αυτό που ρωτάω; Νευρίασα και με τον εαυτό μου λέω άντε αυτοί θέλουν εκατό μέρες να μην πας και χαρτιά κλπ εσύ γιατί δεν το βγάζεις έξω; Τι κάνετε στις ασυμπτωματικές μέρες; 

Για το άλλο μου θέμα ζήτησα συνάντηση με τη δασκάλα της μου είπανε την τελευταία μέρα κάθε μήνα μπορούμε πέντε λεπτά συνάντηση με ραντεβού στο σχολασμα. Οπότε θα τα πούμε την άλλη βδομάδα. 

 

Πηγαίνετε σε δημόσιο ε? Να ζητήσεις να δείς τις κρατικές οδηγίες που απαγορεύουν την έλευση στο σχολείο παιδιών με συνάχι! Κατά τ' άλλα να το βγάζεις το παιδάκι. Δεν γίνεται όλο το χειμώνα η ζωή του να είναι σχολείο-σπίτι. Εκτός αν ρίχνει κατακλυσμό, είτε ψιχαλίζει (αδιάβροχο+γαλοτσάκια), είτε έχει κρύο είτε χιονίζει , δεν είναι απαγορευτικό για έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ όταν είναι καλή η μέρα τα βγάζω κανονικά, δεν μπορώ να τα κρατάω μέσα τώρα που ακόμα έχει καλό καιρό. Δεν τα βγάζω μόνο αν βρέχει εννοείται η φυσάει πολύ από φόβο μην επιδεινωθούν τα συμπτώματα η κρατήσει παραπάνω!

Υποτίθεται πάντως ότι η μάσκα είναι για να προστατεύονται όλα κ μένα η δικιά μου μέσα σε ένα μήνα, 1 εβδομάδα ήταν καλά!

Την πηγες σχολείο? Ο δικός μου πάλι μυξες έχει αυτή την εβδομάδα και δεν τον πηγα. Ή νηπιαγωγός μου είπε πως το μισό τμήμα λείπει. Είναι δύσκολη ή πρώτη χρονιά για τα παιδάκια. Όσο για την μάσκα, πως να τα προστατέψει εφόσον την πιάνουν ατσαλα, την βγάζουν σε διάλειμμα και παίζουν όλα μαζί? Άσε που τα περισσότερα παιδιά απ ότι έχω δει την φοράνε διακοσμητικά δηλ εξω ή μύτη, χαλαρά λάστιχα ή λάθος μέγεθος και ουσιαστικά ή μασκα κρεμεται. Ο δικός μου την φορά κανονικά (εφαρμοστά και μέσα ή μύτη) και πάλι αρρώστησε! Άρα το μέτρο μασκα δεν προστατεύει απόλυτα αν δεν συνδυάζονται κι άλλα μέτρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Την πηγες σχολείο? Ο δικός μου πάλι μυξες έχει αυτή την εβδομάδα και δεν τον πηγα. Ή νηπιαγωγός μου είπε πως το μισό τμήμα λείπει. Είναι δύσκολη ή πρώτη χρονιά για τα παιδάκια. Όσο για την μάσκα, πως να τα προστατέψει εφόσον την πιάνουν ατσαλα, την βγάζουν σε διάλειμμα και παίζουν όλα μαζί? Άσε που τα περισσότερα παιδιά απ ότι έχω δει την φοράνε διακοσμητικά δηλ εξω ή μύτη, χαλαρά λάστιχα ή λάθος μέγεθος και ουσιαστικά ή μασκα κρεμεται. Ο δικός μου την φορά κανονικά (εφαρμοστά και μέσα ή μύτη) και πάλι αρρώστησε! Άρα το μέτρο μασκα δεν προστατεύει απόλυτα αν δεν συνδυάζονται κι άλλα μέτρα. 

Έχω να την πάω από την Παρασκευή, έχει μυξες κ βήχα κόλλησε κ ο μικρός το βράδυ του Σαββάτου κ ακόμα δεν έχουν συνέλθει. Κουράστηκα να αρρωσταίνουν, 2 φορές σε ένα μήνα. Τον προηγούμενο μήνα ο μικρός είχε εμβόλιο κ ακόμα δεν κατάφερα να του το κάνω. Νομίζω ότι μέχρι να περάσουν τα κύρια εμβόλια δεν θα πηγαίνω σχολείο την μεγάλη γιατί κολλάει κ αυτός κ πάνε όλα πίσω!

 

Από αυτή την ηλικία τζάμπα φοράνε την μάσκα, αφού όλα αρρωσταίνουν συνεχεια, ποιο το νόημα να την έχουν?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Πηγαίνετε σε δημόσιο ε? Να ζητήσεις να δείς τις κρατικές οδηγίες που απαγορεύουν την έλευση στο σχολείο παιδιών με συνάχι! Κατά τ' άλλα να το βγάζεις το παιδάκι. Δεν γίνεται όλο το χειμώνα η ζωή του να είναι σχολείο-σπίτι. Εκτός αν ρίχνει κατακλυσμό, είτε ψιχαλίζει (αδιάβροχο+γαλοτσάκια), είτε έχει κρύο είτε χιονίζει , δεν είναι απαγορευτικό για έξοδο.

Ναι δημόσιος. Υπάρχει τέτοιο; Μας έστειλαν ένα του εοδδυ φαντάζομαι όλοι το έχετε δει είναι ασαφές. Θα ζητήσω κάτι επίσημο ναι! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Έχω να την πάω από την Παρασκευή, έχει μυξες κ βήχα κόλλησε κ ο μικρός το βράδυ του Σαββάτου κ ακόμα δεν έχουν συνέλθει. Κουράστηκα να αρρωσταίνουν, 2 φορές σε ένα μήνα. Τον προηγούμενο μήνα ο μικρός είχε εμβόλιο κ ακόμα δεν κατάφερα να του το κάνω. Νομίζω ότι μέχρι να περάσουν τα κύρια εμβόλια δεν θα πηγαίνω σχολείο την μεγάλη γιατί κολλάει κ αυτός κ πάνε όλα πίσω!

 

Από αυτή την ηλικία τζάμπα φοράνε την μάσκα, αφού όλα αρρωσταίνουν συνεχεια, ποιο το νόημα να την έχουν?

Σε καταλαβαίνω, είναι εξουθενωτικο με ένα παιδί άρρωστο, φαντάζομαι με δυο ειναι πολύ δύσκολο. Περαστικά σας! Κι ο γιος μου δυο φορές αρρώστησε μέχρι τώρα και κάνει και μέρες να αναρρώσει. Ευτυχώς είναι ελαφρές ιωσεις. 

 

Τι να σου πω για την μάσκα, αφού την επέβαλλαν υποχρεωτικα και στο νηπιαγωγειο. Δεν έχει σημασία αν αρρωσταίνουν, αν φορουν την μάσκα διακοσμητικα, αν την διορθώνουν με λαθος τροπο, αν δεν υπάρχουν καθαρίστριες κτλ. Αρκεί να φαινεται πως την φορουν. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εμένα έχει μύξα εδώ και μέρες και τον δέχονται κανονικά. Όχι χαρτί γιατρού, ούτε να τον κρατήσουμε σπίτι δεν μας είπαν... Που λογικό μου φαίνεται, αν είναι με τη μύξα να κάθεται σπίτι, τη μισή χρονιά δεν θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Βρε παιδιά, εμένα έχει μύξα εδώ και μέρες και τον δέχονται κανονικά. Όχι χαρτί γιατρού, ούτε να τον κρατήσουμε σπίτι δεν μας είπαν... Που λογικό μου φαίνεται, αν είναι με τη μύξα να κάθεται σπίτι, τη μισή χρονιά δεν θα πάει.

Κ σε μας το ίδιο κάνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Σε καταλαβαίνω, είναι εξουθενωτικο με ένα παιδί άρρωστο, φαντάζομαι με δυο ειναι πολύ δύσκολο. Περαστικά σας! Κι ο γιος μου δυο φορές αρρώστησε μέχρι τώρα και κάνει και μέρες να αναρρώσει. Ευτυχώς είναι ελαφρές ιωσεις. 

 

Τι να σου πω για την μάσκα, αφού την επέβαλλαν υποχρεωτικα και στο νηπιαγωγειο. Δεν έχει σημασία αν αρρωσταίνουν, αν φορουν την μάσκα διακοσμητικα, αν την διορθώνουν με λαθος τροπο, αν δεν υπάρχουν καθαρίστριες κτλ. Αρκεί να φαινεται πως την φορουν. 

Κ μένα την πρώτη φορά έκαναν 2 εβδομάδες να αναρρώσουν, τώρα είμαστε προς το παρόν στην μια εβδομάδα κ ακόμα δεν έχουν αναρρώσει. Ευτυχώς τουλάχιστον δεν έχουν πυρετό!

 

Όσο για το τελευταίο όντως έτσι είναι... Αρκεί να φαίνεται πως την φορούν!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια κι ο δικος μου πρωτη χρονια σταθμο φετος και ειναι 2 εβδομαδες αρρωστος...παρ ολα αυτα και βολτες βγαινουμε και σταθμο τον στελνω...εκτος απ τις μερες που ειχε πυρετο και διαρροια και δεν τον εστειλα..τις αλλες που ειχε μυτη και βηχα τον εστελνα και βολτες βγαιναμε...δεν μου ειπαν κατι

..το θεωρω αναμενομενο οτι θ αρρωστησουν...ευτυχως δεν ειναι αυστηροι απ οτι καταλαβαινω...γιατι δε γινεται να τον κραταω μισο μηνα που ειναι αρρωστος σπιτι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τα παιδια σας όταν επιστρέφουν το σχολειο σας φέρνουν πίσω λερωμένα ρουχα?Εμένα την αλλαζουν δυο φορές τουλάχιστον.

Μία φορά που λερώθηκε επειδή δεν πρόλαβε τουαλέτα την άλλαξαν αλλά χθες που είχαν αρακά και λερώθηκε και την πήρα λίγη ώρα μετά όχι δεν την άλλαξαν. Και με μαρκαδόρους έχει έρθει στην μπλούζα αλλά δεν ξέρω αν εμπίπτει στους λόγους αλλαγής. Αλλά δεν ξέρω τι τύπου αυλή έχουν η τι δραστηριότητες κάνουν έξω στον κήπο και έρχεται καθαρή κάθε μέρα. Μπορεί να μην έχουν κάνει και πράγματα για να λερωθούν. (Δραστηριότητες στην αυλή νερομπογιές κλπ) και τα παπούτσια καθαρά τα βλέπω. Της φιλης μου που πάει ιδιωτικό έτσι με δύο αλλαξιες πάει και πολύ συχνά αλλάζει. Αλλά εκεί παίζουν στην αυλή έχουν δραστηριότητες κηπουρική ποδόσφαιρο μέσι πλέι και τέτοια λερώνεται ιδρώνει κλπ

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εμας φοράνε ολόσωμα μπουφάν και δεν χρειάζεται να αλλάξουν όταν παίζουν έξω. Κάθε Παρασκευή τα παίρνω σπίτι και τα πλένω γιατί είναι πολύ βρώμικα από όλη την εβδομάδα. Πολύ λάσπη, πολύ χώμα. Τα εσωτερικά ρούχα τα αλλάζουν συχνά στην μικρή γιατί τρώει ακόμα άτσαλα και λερώνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μας ζήτησαν στην αρχή της χρονιάς σακιδιάκι με δυο καθαρές αλλαξιές και μια συσκευασία πολιμπάγκ μέσα. Αν χρειαστεί να τον αλλάξουν, μας δίνουν τα βρώμικα σε πολιμπάγκ το μεσημέρι. Μια στις τόσες ζητάω το σακίδιο, το παίρνω σπίτι για μια μέρα και ανανεώνω (πχ σήμερα το πήρα για να βάλω πιο χοντρά ρούχα). 1 έτους, δημόσιος παιδικός.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι πάντα λερωμένος με μπογιές ή φαγητό ή από την κηπουρική κτλ. Αν τα κάνει πάνω του (διόλου απίθανο), τον αλλάζουν, όπως και αν βραχεί από νερά κτλ. Γενικά δίνω αρκετά ρούχα. 

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός που πάει παιδικό σταθμό τον αλλάζουν γιατί λερώνεται στο φαγητό, η αν έχει βραχεί η αν έχει ιδρώσει ο μεγάλος νήπιο είναι γενικά κ πολύ προσεχτικος μια φορά χρειάστηκε φέτος μέχρι τώρα να αλλάξει ρούχα γιατί δε πρόλαβε να πάει στη τουαλέτα... 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχει μάθει να λερώνεται γιατι την ενθαρρυνουμε αφήνοντας την να παιζει με λασπη  κ γενικοτερα υλικα.οι δυο αλλάξεις είναι στάνταρ κ σήμερα κ τριτη.

Φέρνει ρούχα βρεγμένα,λασπωμενα ακομη κ τα εσωτερικά παπουτσια που έχουν κ αναρωτιεμαι τι κάνει με τις γαλοτσες αφού κ αυτές τις φοραει.Παντα ομως φέρνει κατουρημενα ρουχα.ξεκινησαμε τη διαδικασία τοβκαλοκαιρι κ δεν την πιεσα καθόλου.πλεον φοραει το βραδυ κ χρησιμοποιούμε κ γιογιό εξω .Έτυχε χτες να μιλησω με την διευθυντρια κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικό γιατι έχει πολλά ερεθισματα  κ ξεχνιέται σε αυτό που κάνει.Βλυεποντας τους παλιότερους στο αχολειο καταλαβαινω γιαφι πηγαινουν με ρουχα πολυ απλα.

Της πηρα κι αλλα φτηνά ρουχαλάκια αλλα καθε μερα βαζω πλυντηριο.

Πολυ κουραστικό αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Γενικά έχει μάθει να λερώνεται γιατι την ενθαρρυνουμε αφήνοντας την να παιζει με λασπη  κ γενικοτερα υλικα.οι δυο αλλάξεις είναι στάνταρ κ σήμερα κ τριτη.

Φέρνει ρούχα βρεγμένα,λασπωμενα ακομη κ τα εσωτερικά παπουτσια που έχουν κ αναρωτιεμαι τι κάνει με τις γαλοτσες αφού κ αυτές τις φοραει.Παντα ομως φέρνει κατουρημενα ρουχα.ξεκινησαμε τη διαδικασία τοβκαλοκαιρι κ δεν την πιεσα καθόλου.πλεον φοραει το βραδυ κ χρησιμοποιούμε κ γιογιό εξω .Έτυχε χτες να μιλησω με την διευθυντρια κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικό γιατι έχει πολλά ερεθισματα  κ ξεχνιέται σε αυτό που κάνει.Βλυεποντας τους παλιότερους στο αχολειο καταλαβαινω γιαφι πηγαινουν με ρουχα πολυ απλα.

Της πηρα κι αλλα φτηνά ρουχαλάκια αλλα καθε μερα βαζω πλυντηριο.

Πολυ κουραστικό αυτο.

Και εμένα στην αρχή τα έκανε πάνω της τον πρώτο μήνα στον παιδικό (τον Αύγουστο δηλαδή), ειδικά όταν ήταν έξω. Κράτησε ένα μηνα περίπου και τώρα έχει σταματήσει. Θα συμβεί κάποια φορά, αλλά όχι συστηματικά όπως στην αρχή. Πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα τα καταφέρνει καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κατουριούνται κ εσάς; εγω τε σαβ/κα απελπίζομαι γιατί ενώ είμαι περισσότερες ώρες σπίτι είναι πιθανό να απασχοληθώ περισσότερη ώρα με κάποια δουλειά μόνη ή με τον άντρα μου κ αν ειναο ο μικρός μόνος του ποτέ δεν μας φωνάζει κ κάθε σ/κ έχουμε 1-2 ατυχήματα κ είχα απογοητευτεί, κ ακόμα δεν έχω βγάλει την πάνα στη βόλτα κ τη ζητάει κ για τα κακά, εμώ το βράδυ τη φοράει χωρίς να τη χρειάζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Και εμένα στην αρχή τα έκανε πάνω της τον πρώτο μήνα στον παιδικό (τον Αύγουστο δηλαδή), ειδικά όταν ήταν έξω. Κράτησε ένα μηνα περίπου και τώρα έχει σταματήσει. Θα συμβεί κάποια φορά, αλλά όχι συστηματικά όπως στην αρχή. Πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα τα καταφέρνει καλύτερα. 

Άρα είναι σύνηθες.τις ειδα κουλ με αυτο .

Εντωμεταξυ κ δεν πιέζω για να μου πει πραγματα αλλα κ δεν μου λέει.Το μονο που μου λεει είναι κτι παιζει με τη γη κ οτι μαλλον σημερα γρατζουνιστηκε παίζοντας κυνηγητό στον κηπο.Προχθες  πηγε κ οπαιδιατρος αλλα δεν ειπε τιποτα.απο το σχολειο το έμαθα.στο χαρτι έγραφε ότι μονο την ακροαστηκε αλλα αρνήθηκε την υπόλοιπη εξέταση. 

Κ εδω σκεφτομαι οτι τα παιδιά δυσκολα μιλανε κ οτι αν συμβεί κάτι άσχημο χρειάζεται μεγάλη εκπαίδευση κβθεμελια στη σχεση για να μάθεις τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Γενικά έχει μάθει να λερώνεται γιατι την ενθαρρυνουμε αφήνοντας την να παιζει με λασπη  κ γενικοτερα υλικα.οι δυο αλλάξεις είναι στάνταρ κ σήμερα κ τριτη.

Φέρνει ρούχα βρεγμένα,λασπωμενα ακομη κ τα εσωτερικά παπουτσια που έχουν κ αναρωτιεμαι τι κάνει με τις γαλοτσες αφού κ αυτές τις φοραει.Παντα ομως φέρνει κατουρημενα ρουχα.ξεκινησαμε τη διαδικασία τοβκαλοκαιρι κ δεν την πιεσα καθόλου.πλεον φοραει το βραδυ κ χρησιμοποιούμε κ γιογιό εξω .Έτυχε χτες να μιλησω με την διευθυντρια κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικό γιατι έχει πολλά ερεθισματα  κ ξεχνιέται σε αυτό που κάνει.Βλυεποντας τους παλιότερους στο αχολειο καταλαβαινω γιαφι πηγαινουν με ρουχα πολυ απλα.

Της πηρα κι αλλα φτηνά ρουχαλάκια αλλα καθε μερα βαζω πλυντηριο.

Πολυ κουραστικό αυτο.

Και μένα τις πρώτες 2 βδομάδες τα έκανε συνεχώς πάνω του και τον άλλαζαν 1-2 φορές κάθε φορά. Θέλει πολλά ρούχα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή κατουριούνται κ εσάς; εγω τε σαβ/κα απελπίζομαι γιατί ενώ είμαι περισσότερες ώρες σπίτι είναι πιθανό να απασχοληθώ περισσότερη ώρα με κάποια δουλειά μόνη ή με τον άντρα μου κ αν ειναο ο μικρός μόνος του ποτέ δεν μας φωνάζει κ κάθε σ/κ έχουμε 1-2 ατυχήματα κ είχα απογοητευτεί, κ ακόμα δεν έχω βγάλει την πάνα στη βόλτα κ τη ζητάει κ για τα κακά, εμώ το βράδυ τη φοράει χωρίς να τη χρειάζεται. 

Κ εμένα τη ζητάει κ για τα κακα.μια μέρα πιεσα κ το σκύλο μετάνιωσα.καποια στιγμη θα το κάνουν.Αρκει να κρατάς σταθερό ρυθμό.εγω ποτε δεν μπήκα στη διαδικασία που είχες μπει το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Α, εμένα δεν ζητάει πάνα για τα κακά. Απλά τα κάνει πάνω του!:-D Αν τον προλάβουμε την ώρα που πάει να σφιχτεί, (συνήθως προλαβαίνουμε), τον πάμε στη λεκάνη και τα κάνει εκεί. Οι δασκάλες δεν τον προλαβαίνουν.

Just now, Έσπερος said:

Δηλαδή κατουριούνται κ εσάς; εγω τε σαβ/κα απελπίζομαι γιατί ενώ είμαι περισσότερες ώρες σπίτι είναι πιθανό να απασχοληθώ περισσότερη ώρα με κάποια δουλειά μόνη ή με τον άντρα μου κ αν ειναο ο μικρός μόνος του ποτέ δεν μας φωνάζει κ κάθε σ/κ έχουμε 1-2 ατυχήματα κ είχα απογοητευτεί, κ ακόμα δεν έχω βγάλει την πάνα στη βόλτα κ τη ζητάει κ για τα κακά, εμώ το βράδυ τη φοράει χωρίς να τη χρειάζεται. 

Πρέπει να του βγάλεις την πάνα στη βόλτα. Έχει περάσει καιρός πια. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...