Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβάται την απόρριψη των παιδιών 4,5 ετών


Recommended Posts

Παιδιά μπήκα να σας πω αποτελέσματα,με σκοπό να βοηθήσω άλλες κοπέλες που τυχόν έχουν αντιμετωπίσει παρόμοια θέματα.

Χίλιες ευχές στέλνω στην κοπέλα που μου σύστησε μουσικοκινητική-κι αυτές λίγες θα είναι!Το παιδί ήδη απο την τρίτη φορά μπήκε μόνο του,πλέον κάθομαι κάτω στο σαλονάκι με τις άλλες μαμάδες.Πηγαίνει με ενθουσιασμό και μάλιστα στις γιορτές που έκλεισε το ωδείο για λίγο μου έκανε παράπονα :shock::shock::shock: Επίσης εννοείται οτι υπάρχει συνεργασία,αφού όλα τα παιδιά μαζί συνθέτουν το παραμύθι,γυρίζουν το ένα γύρω απο το άλλο κλπ.Έκανε φίλους και μόλις μπαίνει νιώθει άνετα.

Το ίδιο καλά πήγε και το γκρουπ εικαστικών.Τα παιδιά και η δασκάλα κάθονται στο γραφείο με κλειστή την πόρτα,εμείς οι μαμάδες στο σαλόνι με καφέ :D:D Την πρώτη φορά ντρεπόταν,τη δεύτερη καλύτερα απο την τρίτη φορά έμπαινε η δασκάλα και δεν έβαζε γλώσσα μέσα της,να της πει όλα τα νέα.Θεωρώ οτι τη βοήθησε πολύ που άρχησε σε ένα ασφαλές πλαίσιο (σπίτι) όπως και με μικρές δραστηριότηρες (1 φορά την εβδομάδα).

Πλέον μου λέει "όταν θα μεγαλώσω..." ενώ παλιά δεν ήθελε να μεγαλώσει,ούτε να το ακούσει!Και όταν αναφερόμαστε στο σχολείο,εκεί που ήταν εντελώς αρνητική,τώρα λέει "να μου διαλέξετε ένα που να μην ντρέπομαι" ή "ελπίζω να είναι γλυκιά η δασκάλα" κλπ

Το παιδί είναι πιο χαρούμενο,πιο συνεργάσιμο.Επίσης κοιμάται καλύτερα!

Νιώθω καλά που ακολούθησα το ένστικτό μου και δεν την πήγα σχολείο νωρίτερα.Νομίζω οτι πέρασε δύσκολα με την έλευση της αδελφής της και ήθελε να βεβαιωθεί οτι την αγαπάμε.

Αυτά απο μένα!

 

myfavouritelullaby, και το σκεφτόμοουν το θέμα σου γιατί αυτό τον καιρό παιρνάμε κι εμείς μια πολύ κλειστή φάση,!

Πάρα πολύ χαίρομαι!! Έκανες το καλύτερο! Πιστεύω ότι το ζουζούνι σου δε θα έχει καθόλου θέμα στα σχολείο πάντως! Και πάλι μπράβο σσας!! ;)

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...