Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβάται την απόρριψη των παιδιών 4,5 ετών


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως ο στίβος δεν συγκαταλέγεται στα ομαδικά αθλήματα.

 

Ουτε το ωδειο αν προκειται για εκμαθηση οργανου....

 

Ομαδικες ειναι οι δραστηριοτητες οπου το παιδι συνεργαζεται για να πετυχει ενα στοχο (πχ να βαλει γκολ). Οχι μια δραστηριοτητα οπου συνυπαρχει με αλλα παιδια με τα οποια κανει κατι παραλληλα (πχ μια κινηση στο καρατε, μια ζωγραφια ή χειροτεχνια, κολυμπι μεσα στην πισινα)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ lydia,σας ευχαριστώ όλες πολύ βασικά!Παρήγγειλα και τα βιβλία που κάποιες μου πρότειναν διαδικτυακά.Πήρα τηλέφωνο και σε έναν όμιλο για στίβο κλπ που πάνε κάτι φίλες της κι όσο να ναι θα ναι πιο εύκολο και θα μιλήσω και με ένα ωδείο.θα αρχίσω απο αυτά προς το παρόν και βλέπουμε!

 

 

Εκτος απο το οτι ο στιβος δεν ειναι ομαδικη δραστηριοτητα, το να την πας καπου που ηδη γβωριζει τα παιδια και δεδομενου οτι δεν εχει θεματα με τα ατομα που ηδη γνωριζει, πως θα βοηθησει στο να ανοιχτει και να μαθει να πλησιαζει αλλα ατομα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, όλα διορθώνονται. Προφανώς και φαίνεται πως είσαι μαμά που ενδιαφέρεται πολύ, δε σε κατηγορεί κανείς.

 

Κι εγώ δεν την έστειλα παιδικό επίτηδες. Επειδή δεν ήθελα να κουβαλάει ιώσεις στο μωρό, επειδή υπήρχε η επιλογή της γιαγιάς και θεωρησα καλύτερη την ενασχοληση ενός ενηλίκου με 2 παιδάκια αντί για 20 που είναι μέσα στην τάξη, επειδή σκεφτόμουν οτι έχει χρόνια πολλά μπροστά της να πάει σχολείο...

Σε καταλαβαίνω δηλαδή που λες οτι το έκανες για καλό.

Αλλά φέτος νομίζω είναι η ώρα της.

 

Εγώ προετοίμασα το έδαφος πολλούς μήνες πριν. Επειδή λατρεύει τη νονά της της έλεγα οτι δήθεν αυτό είναι το σχολείο που πήγε και η νονά και δωσ'του ενθουσιασμό που θα πάει στο ίδιο σχολείο με τη νονά! Επίσης δίπλα από το σχολείο έχει παιδική χαρά και πηγαίναμε συνέχεια, βλέπαμε το σχολείο, το συζητούσαμε, για να εξοικειωθεί και με το χώρο έστω κι απ' έξω. Στην εγγραφή την πήρα μαζί μου και έπαιζε λίγο με τα παιχνίδια όσο μιλούσα εγώ με τη διευθύντρια κλπ.

Και φυσικά έγινε ολόκληρο θέμα η αγορά τσάντας κλπ.

 

Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για ιδιωτικό σταθμό (αν υπάρχει θέμα οικονομικό ίσως έστω να πηγαίνετε 2 φορές την εβδομάδα με συνεννόηση για οικονομικότερο πακέτο; ) θα έλεγα να την πας αλλά κάνοντας την εξής προετοιμασία. Σου το γράφω όπως θα έπιανε στην κόρη μου που έχουν ίδια ηλικία.

Ξεκινάς από τώρα λέγοντας οτι ο τάδε (=αγαπημένο πρόσωπο, νονά, θεία, φίλη κλπ) σου είπε για ένα φοβερό και τέλειο σχολείο που πήγαινε εκείνος όταν ήταν μικρος και ειχε καταπληκτικές δασκάλες πάααααρα πολύ καλές και παίζανε υπέροχα παιχνίδια και είχε πολλά καλά παιδάκια κλπ.

Και πόσο πολύ θα ήθελε η τάδε πχ έστω η νονά, να ξαναγίνει παιδάκι και να πήγαινε πάλι σε αυτό το τέλειο σχολείο.

Την άλλη μέρα το ξαναλές και βάζεις κι άλλες ωραίες λεπτομέρειες για την νονά πάλι. Που είχανε πάει μια εκδρομή και έκανε έτσι κι έτσι, που είχε μάθει ένα φοβερό τραγούδι και ήθελες κι εσύ να σου το μάθει κλπ.

Κάνεις την ιστορία δηλαδή πιο πλούσια να αρχίσει να ανθίζει μέσα στο κεφαλάκι της όλη η εικόνα και να της κεντρίζει το ενδιαφέρον.

 

Λίγες μέρες μετά περνάτε έξω από το σχολείο δήθεν τυχαία και εσύ λες έκπληκτη οτι καλέ αυτό είναι το φοβερό και καταπληκτικό σχολείο που πήγαινε η νονά. Και α τι ωραία αυλή και τι ωραία παράθυρα και τι ωραίο χρώμα...και γι' αυτό της άρεσε τόσο της νονάς και να αυτή εκεί ήταν η τάξη της και σ' εκείνο το σημείο έπαιζε κλπ.

Στο σπίτι το λέτε στο μπαμπά οτι βρήκατε το σχολείο της νονάς και ήταν πάααρα πολύ ωραίο κλπ κλπ και συζητάς γύρω από αυτό λιγάκι, τι έκανε η νονά εκεί και πόσο ωραία πέρναγε κλπ.

 

Ενα απόγευμα ξαναπερνάτε και με τον μπαμπά και λες έλα μπαμπά να σου δείξουμε πού είναι το σχολείο της νονάς κλπ κλπ. Δείχνει ενθουσιασμό ο μπαμπάς, ενθουσιασμό κι εσύ. Τονίζεις οτι αυτό το σχολείο είναι καλύτερο από όλα τα άλλα γιατί κάνουν φοβερά παιχνίδια και περνάνε τέλεια κλπ και φροντίζεις να περνάτε πού και πού απ΄έξω να το βλέπει.

 

Κάθε μέρα η ίδια προπαγάνδα ώσπου μια μέρα λες οτι μίλησες με τη νονά και είπε πως αφήνουν σε αυτό το σχολείο να πάνε και άλλα παιδάκια αν θελουν μια μέρα να παίξουν. Ναι! Μπορεί να πάει και όποιο παιδάκι θέλει να παίξει με τη δασκάλα και να κάνει πολλούς φίλους κλπ! Και η νονά είχε μια φίλη που πήγαινε καμιά φορά στο σχολείο και την έβρισκε και παίζανε και τι ωραία κλπ κλπ! Και αχ πόσο θα ήθελες κι εσύ (η μαμά) να ήσουν παιδάκι και να πήγαινες μια μέρα να παίξεις εκεί σε αυτό το τόσο τέλειο σχολείο!

 

Το ξαναλές μερικές φορές και μια μέρα λες ενθουσιασμένη οτι κάποια φορά είπε η νονά οτι μπορείτε κι εσείς να πάτε να παίξετε με τα παιδάκια στο σχολείο! Αλλά βέβαια το μωρό δε θα το αφήσουν να παίξει, είναι τόσο μικρό!, μόνο τα πιο μεγάλα παιδάκια αφήνουν! Εκείνη θα την αφήσουν σίγουρα να παίξει στο σχολείο! Το μωρό με τίποτα!

 

Σε επόμενη φάση και αφού αυτό το έχει χωνέψει, τη λες οτι θα πάτε να ρωτήσετε πότε μπορεί να πάει να παίξει στο σχολείο ή οτι πέρασες και ρώτησες και σου είπαν οτι όποτε θέλει μπορεί να πάει να παίξει!

Ενθουσιασμένη ενημερώνεις αργότερα τον μπαμπά οτι ξέρεις η .... θα πάει την άλλη βδομάδα να παίξει με τα παιδάκια στο σχολείο! Και το έμαθε η νονα και ξετρελαθηκε! Και θέλει κι αυτή να πάει! Και πωπω τι τέλεια θα είναι!

 

Όσο πλησιάζουν οι μέρες τόσο πιο ανυπόμονα συζητάτε για το οτι θα πάτε στο σχολείο να παίξει με τα παιδάκια κλπ.

 

Την ημέρα εκείνη έχεις συνεννοηθεί για την προσαρμογή με τη δασκάλα, ειδικά αν είναι ιδιωτικός θα είναι πιο ευέλικτοι.

Φαντάζομαι την πρώτη μέρα θα είσαι κι εσύ εκεί και θα κάτσετε λιγότερο (στους ιδιωτικούς λογικά κάνουν προσαρμογή σταδιακότερη).

Την άλλη μέρα θα της πεις οτι θα ξαναπάτε να παίξετε με τα παιδάκια κοκ. Και την τρίτη πχ μέρα που θα ξαναπάτε θα της πεις να κάτσει λίγο να παίξει μέχρι να πεις κάτι στην διευθύντρια. Θα βγεις και θα λείψεις ένα 10λεπτο. Την επομένη το 10λεπτο θα γίνει με μια δικαιολογία 25λεπτο, μετά 1 ωρίτσα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ο στίβος δε θα σας βοηθήσει, κορίτσι...κι αναρωτιέμαι τι στίβο κάνουν σε 4χρονα.

 

emmaki, θεωρώ απίθανο να προτείνουν εκμάθηση οργάνου σε αυτή την ηλικία. Όμως η μουσική προπαιδεία μπορεί να είναι πολύ διασκεδαστική και κατάλληλη για την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο στίβος δε θα σας βοηθήσει, κορίτσι...κι αναρωτιέμαι τι στίβο κάνουν σε 4χρονα.

 

emmaki, θεωρώ απίθανο να προτείνουν εκμάθηση οργάνου σε αυτή την ηλικία. Όμως η μουσική προπαιδεία μπορεί να είναι πολύ διασκεδαστική και κατάλληλη για την περίπτωση.

 

 

Κανουν και οργανο! Ξερω πολλα πιτσιρικια που απο τα 4 ξεκινουν οργανο. Αλλωστε υπαρχουν και σε μικροτερο μεγεθος για αυτο το λογο!

Link to comment
Share on other sites

Κανουν και οργανο! Ξερω πολλα πιτσιρικια που απο τα 4 ξεκινουν οργανο. Αλλωστε υπαρχουν και σε μικροτερο μεγεθος για αυτο το λογο!

 

Μη χειρότερα...:shock: Δε νομίζω να έχω ακούσει για χειρότερη επιλογή δραστηριότητας στα προνήπια!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το ωδειο αν προκειται για εκμαθηση οργανου....

 

Ομαδικες ειναι οι δραστηριοτητες οπου το παιδι συνεργαζεται για να πετυχει ενα στοχο (πχ να βαλει γκολ). Οχι μια δραστηριοτητα οπου συνυπαρχει με αλλα παιδια με τα οποια κανει κατι παραλληλα (πχ μια κινηση στο καρατε, μια ζωγραφια ή χειροτεχνια, κολυμπι μεσα στην πισινα)

 

Δεν συμφωνω μαζι σου γιατι και μενα μολις πριν 5 μερες μπηκε στα 4 και η ιδια η παιδοψυχολογος μας ειπε για το κολυμπι οτι τα βοηθαει να μαθουν να χειρίζονται τα χερια και τα ποδια τους με το μυαλό τους και πραγματι εμενα το διασκεδαζει πολυ που ειναι με παιδακια 4 ετων οπως και αυτη και εχει κανει φιλους εκει.. Οπως και στην ρυθμικη που ειναι σε τμημα των 4 ετων της αρεσει πολυ και εχω δει διαφορα μεγαλη στην συμπεριφορα της. Γιατι παιζουν ολα μαζι... Δεν κρινω κανεναν ο καθε γονιος ξερει καλύτερα το παιδι του πιστευω σε μενα παντως ειχε αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στο Ωδείο θα την πάω για μουσικοκινητική,στην ουσία τους μαθαίνουν βασικά για τη μουσική κάνοντας παιχνιδάκια στα οποία αληλεπιδρούν όλα τα παιδάκια.Στίβο επίσης,τα ίδια,τους βάζουν ασκησούλες και παιχνιδάκια με σκυτάλη κλπ όπου κάνουν ομάδες (πήγαινε το παιδί μιας γνωστής μου και ξέρω).Επίσης θεωρώ οτι ο αθλητισμός θα της ανεβάσει την αυτοπεποίθηση.Εκεί θα γνωρίζει ένα κοριτσάκι,καλό είναι για αρχή να μην κάνει βουτιά στα βαθυά.Απο κάπου θέλω να ξεκινήσω!

nitsa αυτό που λες το έχω ξεκινήσει,ήδη κόβουμε βόλτες σε σχολεία να βλέπει απο τα κάγκελα κλπ,είδωμεν :)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω μαζι σου γιατι και μενα μολις πριν 5 μερες μπηκε στα 4 και η ιδια η παιδοψυχολογος μας ειπε για το κολυμπι οτι τα βοηθαει να μαθουν να χειρίζονται τα χερια και τα ποδια τους με το μυαλό τους και πραγματι εμενα το διασκεδαζει πολυ που ειναι με παιδακια 4 ετων οπως και αυτη και εχει κανει φιλους εκει.. Οπως και στην ρυθμικη που ειναι σε τμημα των 4 ετων της αρεσει πολυ και εχω δει διαφορα μεγαλη στην συμπεριφορα της. Γιατι παιζουν ολα μαζι... Δεν κρινω κανεναν ο καθε γονιος ξερει καλύτερα το παιδι του πιστευω σε μενα παντως ειχε αποτελεσμα.

Αλλο αυτο πουλες!

Αλλος στοχος ο ενας (συντονιςμος κινηςεων) και αλλος ο αλλος (κοινωνικοποιηση).

Δεν απορριπτω το κολυμπι. Ισα ισα ειναι απο τις καλυτερες μορφες ασκησης. Το θεμα ειναι οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν χρειαζεται δραστηριοτητα για την ασκηση, αλλα για αλλο λογο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κολυμπι εγω εστειλα τα δικα μου περσι...καμια κοινωνικοποιηση δεδομενου ότι τα παιδια είναι μεσα στο νερο κανουν ασκησουλες ένα ένα και δεν υπαρχει η δυνατοτητα καν να κουβεντιασουν μεταξυ του.Καλα ο μικρος ουτε καν εμπαινε γιατι κρυωνε.

 

Στιβο δοκιμάσαμε ομοιως περσι..ηταν καλυτερα τα πραγματα.Ναι μεν ατομικο αλλα ειχαν την ευκαιρια τα παιδακια να μιλησουν,ερθουν σε επαφη.

 

Φετος παμε τεννις...ακομα καλυτερα.Αυτο κι αν είναι ατομικο αλλα πολλες ασκησουλες στην προπονηση γινονται σε ομαδουλες οπου τα παιδακια πρεπει να συνεργαστουν,συντονιστουν.

 

Παντως επειδή το παιδακι είναι 4 ετων θα προτινα ασυζητητί κατι σε μουσικοκινητικη.Το βλεπω και από τον δικο μου δλδ,το εχουμε συζητησει και με την προπονητρια ότι 4 ετων τα παιδακια ακομα δεν είναι σε θεση να ακολουθησουν καποιο αθλημα.Δυσκολευονται και να κατανοησουν και να συγκρατησουν ακομα και τα βασικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδήποτε άθλημα ή άλλου είδους μάθημα, που δεν είναι καθαρά παιχνίδι, το να μιλάνε τα παιδιά μεταξύ τους και να κάνουν παρεα, είναι κάτι που ήδη από αυτή την ηλικία δεν θα επιτρέπεται πιθανότατα. Τουλάχιστον σε μαθήματα π.χ. χορού, κολύμβησης, πολεμικών τεχνών και ποδοσφαιρου που εχω εμπειρία, είναι σαφές από την αρχή ότι το να κάνουν τα παιδιά πηγαδάκια, να παίζουν ενώ ο προπονητής δίνει οδηγίες κλπ, δεν θα το αφήσουν, δεδομένου ότι τα τμήματα των αθλητικών συλλόγων ξεκινάνε από την αρχή όντως άθληση και εκμάθηση τεχνικών. Γενικά τα παιδάκια δεν υποτίθεται ότι πάνε εκεί για παρέα σε τέτοιες καταστάσεις, αλλά δοκιμάζουν να δουν και αυτά και ο προπονητης αν τους παει το άθλημα, οπότε προσωπικά δε θα συνιστούσα αθλητικό σύλλογο για παιχνίδι. Αν ο στόχος είναι η κοινωνικοποίηση, ψάχνετε κάτι πιο χαλαρό, που να είναι σαφές ότι προσανατολίζεται στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσουμε βρε κορίτσια :)

Τότε το σχολείο εννοείται πως πρέπει να πάει και 1ας παιδότοπος έστω τα Σαββατοκύριακα που έχει πολλά παιδάκια είναι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσουμε βρε κορίτσια :)

Τότε το σχολείο εννοείται πως πρέπει να πάει και 1ας παιδότοπος έστω τα Σαββατοκύριακα που έχει πολλά παιδάκια είναι ότι καλύτερο.

 

Δεν είναι αρκετά!

Στο σχολείο επιτυγχάνεται οστόχος της κοινωνικοποίησης.

Στον παιδότοπο,που όπως αναφέρεται πηγαίνουν, αλλά εκεί είναι η μαμά η οποία παρεμβαίνει, εκεί είναι τα γνωστά παιδιά με τα οποία παίζει σχεδόν αποκλειστικά το παιδί, που είναι μια φορά το Σάββατο και που το παιδί μπορεί και να πάει σε μια γωνιά και να παίξει μόνο του, θεωρείς ότι επιτυγχάνεται ο στόχος του να μάθει το παιδί να πλησιάζει άλλα παιδιά και να μάθει να δέχεται και την απόριψη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια!

Προς το παρόν εστιάζω στο να σταθεροποιηθεί το πρόγραμμα ύπνου-φαγητού,να νιώσει οτι βαδίζει σε ένα πιο ασφαλές πλαίσιο.Απο άποψη δραστηριοτήτων μείναμε λίγο πίσω γιατί την είχα άρρωστη.Τώρα που είναι καλύτερα αρχίζουμε με μουσικοκινητική αύριο (μίλησα με τη δασκαλα και μου είπε οτι κάνει θαύματα με παιδιά όπως η δική μου ντροπαλά) και σε λίγες μέρες το γκρουπάκι εικαστικών,όπου με καθηγήτρια θα κάνει διάφορα με παιδιά της ηλικίας της,απο ψηφιδωτά μέχρι πηλό κλπ.Η ίδια (είναι και φίλη μου) μου είπε οτι είχε παιδιά με παρόμοια θέματα και η τέχνη τα βοήθησε να ξεκλειδώσουν..Την Παρασκευή θα κάνω και μια βόλτα στο στίβο να δει πώς είναι κλπ.Επίσης δήλωσα συμμετοχή σε κάποια σεμινάρια σχολής γονέων..

Το βασικό μας πρόβλημα στο σπίτι,βέβαια,είναι η απουσία σταθερών ορίων,λόγω υπερβολικής αδυναμίας στα παιδιά μας.Απο κει θεωρώ οτι αρχίζει το πρόβλημα,και γιαυτό κανόνισα και τη σχολή γονέων..

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια!

Προς το παρόν εστιάζω στο να σταθεροποιηθεί το πρόγραμμα ύπνου-φαγητού,να νιώσει οτι βαδίζει σε ένα πιο ασφαλές πλαίσιο.Απο άποψη δραστηριοτήτων μείναμε λίγο πίσω γιατί την είχα άρρωστη.Τώρα που είναι καλύτερα αρχίζουμε με μουσικοκινητική αύριο (μίλησα με τη δασκαλα και μου είπε οτι κάνει θαύματα με παιδιά όπως η δική μου ντροπαλά) και σε λίγες μέρες το γκρουπάκι εικαστικών,όπου με καθηγήτρια θα κάνει διάφορα με παιδιά της ηλικίας της,απο ψηφιδωτά μέχρι πηλό κλπ.Η ίδια (είναι και φίλη μου) μου είπε οτι είχε παιδιά με παρόμοια θέματα και η τέχνη τα βοήθησε να ξεκλειδώσουν..Την Παρασκευή θα κάνω και μια βόλτα στο στίβο να δει πώς είναι κλπ.Επίσης δήλωσα συμμετοχή σε κάποια σεμινάρια σχολής γονέων..

Το βασικό μας πρόβλημα στο σπίτι,βέβαια,είναι η απουσία σταθερών ορίων,λόγω υπερβολικής αδυναμίας στα παιδιά μας. Απο κει θεωρώ οτι αρχίζει το πρόβλημα,και γιαυτό κανόνισα και τη σχολή γονέων..

 

Νομίζω ότι η μουσικοκινητική είναι η καλύτερη επιλογή για ντροπαλά παιδάκια -και στη δική μας έκανε θαύματα! Κι αυτό με το πρόγραμμα νομίζω ότι είναι καλή κίνηση!

myfavouritelullaby, και μόνο που δείχνεις τέτοιο ενδιαφέρον, είναι σίγουρο ότι όλα θα πάνε πολύ καλό με τα ζουζούνια σας!! ;)

 

ααα..ελπίζω να σας άρεσε ο Λέανδρος! :cool:

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Της άρεσε ο Λέανδρος αλλά πριν το τελειώσω καν μου ανακοίνωσε οτι "εγώ δεν αλλάζω γνώμη σαν το Λέανδρο,θα ντρέπομαι το σχολείο για πάντα" και άλλα τέτοια.

Ξέρεις μεγάλωσα σε ένα μικρό χωριό και πάντα μου έλειπε η δυνατότητα επιλογών..μετακόμισα σε μεγαλύτερη πόλη κυρίως για να έχουν τα παιδιά μου επιλογές,να έχουν χόμπυ,εμπειρίες.Δεν περίμενα με τίποτα την κεραμίδα αυτή :roll::roll: Αλλά θα το παλέψουμε πού θα πάει ;)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

η παμπόνηρη αμέσως το κατάλαβε που το πήγαινες με το παραμύθι ε? :P

Μη στεναχωριέσαι, αφού το έχετε βάλει στόχο θα το ξεπεράσει και θα γίνει το πιο κοινωνικό παιδάκι!

 

Τώρα γι' αυτό που λες για τα χόμπυ και τις εμπειρίες, μην τρελαίνεσαι. Εσύ ως μαμά τους θα τους προσφέρεις ό, τι το καλύτερο από διαφορετικά χόμπυ, δραστηριότητες και λοιπά. Από κει και πέρα, τα παιδιά θα πάρουν το δρόμο τους, το καθένα θα σε οδηγήσει. Άλλο θα θέλει πολλά πράγματα και άλλο ένα που θα του ταιριάζει. Είναι θέμα χαρακτήρα!! ;)

Το βλέπω πολύ και στις δικές μου

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ κορες ε;; Λοιπον πήγαμε σημερα στο μάθημα μουσικοκινητικης και το ΛΑΤΡΕΨΕ.γραφτηκαμε αμέσως.Ηταν λιγο ντροπαλη στην αρχή αλλα το ξεπερασε σχετικα γρηγορα.το επαιξα καλα γιατι της ειπα οτι θα παμε σε παιδοτοπο που παιζουν μουσικη κ έχει παιχνιδια.Με ρωτάει" εχει δασκαλα;;;;;" της λέω οχι απλα μια κοπελα που προσεχει τα παιδια οπως σε ολους τους παιδότοπους.Πριν μπούμε μου ψιλοέλεγε οτι ντρεποταν κ της είπα να επαναλαμβανει "θα περασω τελεια" κ το έκανε γελωντας.Η δασκαλα ήταν τοσο γλυκια -πιο γλυκια πεθαινεις!! Οταν άρχισε το μαθημα ως κι εγω μαγευτηκα!Παραμυθια σε συνδυασμο με μουσικη και κινησεις.Λες και εμπαινες στο παραμύθι!αυτο λειπει απο τα παιδια,το παραμυθι,η φαντασία!Νιώθω οτι τα "μεγαλώνουμε" πριν την ώρα τους..Πέσαμε κι εντελώς μέσα,γιατί τα παραμύθια και η μουσική είναι εντελώς τα ενδιαφέροντά της.Οταν φυγαμε μου ελεγε τι θα πει στη δασκαλα οταν θα ξαναπαει..ΑΚΟΥΣ?Οταν θα ξαναπάει λέει..!και όταν φύγαμε μου έλεγε ποσο υπεροχα περασε και ποσο με αγαπάει χιχιχι!χίλια ευχαριστω.αν το ηξερα πιο πριν θα την αρχιζα απο πέρσι!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ κορες ε;; Λοιπον πήγαμε σημερα στο μάθημα μουσικοκινητικης και το ΛΑΤΡΕΨΕ.γραφτηκαμε αμέσως.Ηταν λιγο ντροπαλη στην αρχή αλλα το ξεπερασε σχετικα γρηγορα.το επαιξα καλα γιατι της ειπα οτι θα παμε σε παιδοτοπο που παιζουν μουσικη κ έχει παιχνιδια.Με ρωτάει" εχει δασκαλα;;;;;" της λέω οχι απλα μια κοπελα που προσεχει τα παιδια οπως σε ολους τους παιδότοπους.Πριν μπούμε μου ψιλοέλεγε οτι ντρεποταν κ της είπα να επαναλαμβανει "θα περασω τελεια" κ το έκανε γελωντας.Η δασκαλα ήταν τοσο γλυκια -πιο γλυκια πεθαινεις!! Οταν άρχισε το μαθημα ως κι εγω μαγευτηκα!Παραμυθια σε συνδυασμο με μουσικη και κινησεις.Λες και εμπαινες στο παραμύθι!αυτο λειπει απο τα παιδια,το παραμυθι,η φαντασία!Νιώθω οτι τα "μεγαλώνουμε" πριν την ώρα τους..Πέσαμε κι εντελώς μέσα,γιατί τα παραμύθια και η μουσική είναι εντελώς τα ενδιαφέροντά της.Οταν φυγαμε μου ελεγε τι θα πει στη δασκαλα οταν θα ξαναπαει..ΑΚΟΥΣ?Οταν θα ξαναπάει λέει..!και όταν φύγαμε μου έλεγε ποσο υπεροχα περασε και ποσο με αγαπάει χιχιχι!χίλια ευχαριστω.αν το ηξερα πιο πριν θα την αρχιζα απο πέρσι!

 

:D:D:D:D

 

Υ.Γ. : Από ύπνο πώς πάτε?

Link to comment
Share on other sites

Χθες πχ κοιμήθηκε νωρίς.Καλύτερα,αλλά δεν γόνεται σταθερά ακόμα,την ίδια ώρα.Πάντως είμαι 100% σίγουρη πλέον οτι είναι λόγω μη εκτόνωσης.Γιαυτό και αυτή η κατάσταση επικρατεί κυρίς απο τότε που γέννησα τη μικρή και "κλειστήκαμε" μέσα.

Τα πηαγαίναμε τέλεια αλλά μου αρρωστήσανε και ξανα μανα..

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά μπήκα να σας πω αποτελέσματα,με σκοπό να βοηθήσω άλλες κοπέλες που τυχόν έχουν αντιμετωπίσει παρόμοια θέματα.

Χίλιες ευχές στέλνω στην κοπέλα που μου σύστησε μουσικοκινητική-κι αυτές λίγες θα είναι!Το παιδί ήδη απο την τρίτη φορά μπήκε μόνο του,πλέον κάθομαι κάτω στο σαλονάκι με τις άλλες μαμάδες.Πηγαίνει με ενθουσιασμό και μάλιστα στις γιορτές που έκλεισε το ωδείο για λίγο μου έκανε παράπονα :shock::shock::shock: Επίσης εννοείται οτι υπάρχει συνεργασία,αφού όλα τα παιδιά μαζί συνθέτουν το παραμύθι,γυρίζουν το ένα γύρω απο το άλλο κλπ.Έκανε φίλους και μόλις μπαίνει νιώθει άνετα.

Το ίδιο καλά πήγε και το γκρουπ εικαστικών.Τα παιδιά και η δασκάλα κάθονται στο γραφείο με κλειστή την πόρτα,εμείς οι μαμάδες στο σαλόνι με καφέ :D:D Την πρώτη φορά ντρεπόταν,τη δεύτερη καλύτερα απο την τρίτη φορά έμπαινε η δασκάλα και δεν έβαζε γλώσσα μέσα της,να της πει όλα τα νέα.Θεωρώ οτι τη βοήθησε πολύ που άρχησε σε ένα ασφαλές πλαίσιο (σπίτι) όπως και με μικρές δραστηριότηρες (1 φορά την εβδομάδα).

Πλέον μου λέει "όταν θα μεγαλώσω..." ενώ παλιά δεν ήθελε να μεγαλώσει,ούτε να το ακούσει!Και όταν αναφερόμαστε στο σχολείο,εκεί που ήταν εντελώς αρνητική,τώρα λέει "να μου διαλέξετε ένα που να μην ντρέπομαι" ή "ελπίζω να είναι γλυκιά η δασκάλα" κλπ

Το παιδί είναι πιο χαρούμενο,πιο συνεργάσιμο.Επίσης κοιμάται καλύτερα!

Νιώθω καλά που ακολούθησα το ένστικτό μου και δεν την πήγα σχολείο νωρίτερα.Νομίζω οτι πέρασε δύσκολα με την έλευση της αδελφής της και ήθελε να βεβαιωθεί οτι την αγαπάμε.

Αυτά απο μένα!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...