Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;


nano

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;  

1.251

  1. 1. σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;

    • σπίτι τσίλικο
    • σπίτι "παιδότοπος"


Recommended Posts

εχμμμμ είναι; σοβαρά το είπες ή χαριτολογώντας;

 

Γιατί εμείς βάζουμε για ύπνο ΤΑ ΠΑΝΤΑ... ακόμα και το φως... για ύπνο πάει! Γιατί είναι αντιπαιδαγωγικό; :roll:

 

 

Μπράβο βρε κορίτσια, πολύ γέλασα που τα βάζετε όλα για ύπνο!!! :lol:

 

Ας ξανασυστηθώ όμως για να μην αναρωτιέστε από που ξεφύτρωσα (και γελάω κιόλας αναιδώς με αυτά που γράφετε:roll:). Είμαι η Jeanne, έχω δίδυμα (αγοράκι -κοριτσάκι) 16 μηνών και έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum -μάλλον από τότε που γέννησα- γιατί με τα δίδυμα είχα πολύ τρέξιμο όπως καταλαβαίνετε και τον ελάχιστο χρόνο μου μόνο να ανοίξω το laptop δεν είχα κουράγιο!!!

 

Στο θέμα μας όμως: γιατί καλέ αντιπαιδαγωγικό? δεν είμαι και παιδοψυχολόγος αλλά δεν μου φαίνεται κακό εάν έτσι τα μικρά σας πείθονται να μαζεύουν τα παιχνίδια τους και να μην σκουντουφλάτε σε lego!!! δεν το είχα σκεφτεί να το κάνω αλλά δεν ακούγεται κακό...

 

Επίσης ξέχασα να πω ότι το σπίτι μου είναι παιδότοπος που κάθε βράδυ το μαζεύω και την άλλη μέρα πάλι χαμός γίνεται! Τι να γίνει όμως, τσίλικο σπίτι και δίδυμα γίνεται?

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν μπουσουλησει περπατησει εχω απαντησει ηδη οτι ηταν παιδοτοπος. Τωρα ειναι απλα το Σαραγεβο.

 

Παντου αλογα, ποδηλατα, αυτοκινητακια, μπαλες, λιονταρια, τιγρεις, και ενδιαμεσα ταπερ,κατσαρολες, και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε. Εγω τα μαζευω και αυτος 182 φορες την ημερα τα ξαναβγαζει απο τα ντουλαπια. Και μην μου πειτε γιατι δεν βαζω ασφαλειες γιατι τις εχει ξηλωσει ολες οσες εχω βαλει. Και εγω τις ξαναβαζω και αυτος καθε ημερα τις ξηλωνει.

 

Οσο για το μπανιο εκει κατοικοεδρευει το υδατινο βασιλειο. Παπακια, ψαρακια, φωκιες, και δελφινια.

 

Και ειναι μολις 13 μηνων φανταστειτε στο μελλον τι με περιμενει.

 

Το σπίτι μου περιγράφεις?????

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενας τσιλικος και καθαρος παιδοτοπος..!!!

στο παιδικο, μπανιο και στο σαλονι παιχνιδια, αλλα ολα ανα κατηγοριες στα κουτακια τους, θα παιξουμε mcqueen, οκ, τα playmobil ομως θα μπουν στο κουτι τους(διοτι βαριομαστε κι ευκολα). ετσι αποφευγεται ο μεγαλος χαμος και το βραδυ μαζευονται ευκολοτερα.. εχει μαθει ετσι και ο μικρος και σε γενικες γραμμες το τηρει, ειπαμε, οχι και στρατιωτακι, αλλα προσπαθει..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε δύο μηνών και έχουμε στο σαλόνι ένα παρκοκρέβατο, δύο ριλάξ, το πορτμπεμπέ , το καθισματάκι τοθ αυτοκινήτου, διάφορα σουσουνάρια πεταμένα δεξιά κι αριστερά, ένα πάπλωμα γυμναστήριο και φυσικά η μία πλευρά του καναπέ έχει γίνει αλλάχτρα!!! Στην κουζίνα έχουμε μία κούνια-ριλάξ και μια καρέκλα φαγητού που ακόμα δε χρησιμοποιούμε ¨) !!!! Φυσικά το κομωδίνο μου έχει γίνει ραφάκι για τα κουκλάκια του και δεν θα σας πω τι γίνεται στο δωμάτιο του!!!

Σήμερα όμως βάλαμε τηλεόραση στην κουζίνα και ευελπιστώ τον χειμώνα να μαζευτούμε εκεί μπας και υπάρχει και κανένα συμμαζεμένο δωμάτιο στο σπίτι!!!!!


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jeanne εμείς το "βάζουμε τα πράγματα για ύπνο" το κολλήσαμε από το μπάνιο. Όταν της δίναμε τα παπάκια μετά δεν μπορούσαμε με τίποτα να τα πάρουμε... οπότε αναγκάστηκα πήρα ένα ποτηράκι και τα ξυπνάμε όταν μπαίνουμε στν μπανιέρα και τα βάζουμε για ύπνο πριν βγούμε... Το ίδιο κάναμε και με το σφουγγάρι όταν το ζητούσε επίμονα... της έδωσα ένα δικό της σφουγγάρι να παίζει και όταν έπρεπε να ξεπλυθούμε το σφουγγάρι της πήγαινε για ύπνο μαζί με τα δικά μας :roll:

 

Όταν φεύγουμε από το σαλόνι/παιδότοπο, βάζουμε τα παιχνίδια για ύπνο στο κουτί τους... καληνυχτίζουμε τα ψαράκια του ενυδρείου που πάνε για ύπνο και το φως!

 

(επίσης δείχνουμε στο φως και στο aircondition πως πίνουμε το γάλα μας μόνες μας αλλά αυτό είναι για άλλο thread... είμαστε και λίγο ψωνάρες και μας αρέσει να μας θαυμάζουν :lol: )

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

δε θυμαμαι αν εχω ξαναπαντησει. εμεις προσωρινα δεν εχουμε παιδικο δωματιο. και αυτο ετυχε τωρα που ειναι στην απολυτη ηλικια παιχνιδιου. επειδη μου βγαζει οτι εχω ψηφισει ηδη φανταζομαι οτι ψηφισα στο ''τσιλικο''. ναι και γω ακολουθουσα το να κοιμηθουν τα παιχνιδια. και οτι παιζουμε με ενα δυο παιχνιδια οχι με ολο τον κουβα απο παιχνιδια ταυτοχρονα! ευτυχως τοχουν δεχτει ως δεδομενο οτι ειναι ετσι. ουτε καταλαβα πως οποτε δεν εχω προβλημα. αλλα ναι γενικα εχω το σπιτι πολυ συμμαζεμενο. στο καθιστικο που παιζουν ριχνουν κατι και μετα το μαζευουν. ευτυχως τωρα ειναι καλητερα τα πραγματα. η κορη παιζει με καμια κουκλα ο μικρος με κανενα αμαξακι η και οι δυο μαζι μαγειρευουν. αλλα δε θυμαμαι ποτε να φυγαν τα παιχνιδια εκτος καθιστικου. αντε λιγο κουζινα οταν μαγειρευα διπλα για τα ελεγχω. α! επισης να προσθεσω οτι δεν τους εχω πολλα παιχνιδια. ενα καλαθι που ταχουν μεσα (υψους 60-70 εκ. να καταλαβετε) και κατι επιτραπεζια. εχω και αλλα,αλλα τους τα δινω εναλαξ για να μη ταχουν ολα μαζι διαθεσιμα και τα σκορπανε και μετα τα βαριουντε.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

σπιτι παιδοτοπος φυσικα αλλα ΟΧΙ ακαταστατο. δεν αντεχω τη ακαταστασια ρουχα πεταμενα τριγυρω κ κατσαρολικα...???? θα χρειαστω ψυχαναλυτη λεμε. βεβαια αυτο ως τωρα γιατι απο βδομαδα που επιστρεφω στην δουλεια θα δειξει τι σπιτι θα εχω!!!!!

α! οσο για το τι βαζουμε για υπνο...στην δουλεια μου οταν ενα πισιρικι αγοραζει γυαλια ηλιου του λεω παντα οτι η θηκη των γυαλιων ειναι το κρεβατακι τους κ το πανακι καθαρισμου το σεντονακι τους. αρα οταν ευγει ο ηλιος κ βγαινει το φεγγαρακι τα βαζουμε (τα γυαλια)για υπνο!!! με κοιτανε εκστασιασμενα κ παντα πιανει!

δοκιμαστε το αν θελουν να τα φορανε κ το βραδυ........

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Σπιτι παιδοτοπος , μεχρι και στην τουαλετα εχω βρει παιχνιδια , ε ναι ρε παιδια θα περιορισουμε τα παιδια στο δωματιο τους να παι3ουνε ? προς Θεου , 1 φορα τη βδομαδα καθαριζουμε και συμαζευουμε 2 τη βδομαδα αλλα κατα αλλα το σπιτι δικο τους ειναι . Απλως για να μην γεμιζουμε ψιχες τρωμε κουζινα και δεν τα αφηνω στο υπολοιπο σπιτι .

Στο δωματιο τους καθονται και παιζουνε μονο μαζι μας , αμα φυγουμε εμεις κουβαλαντε τονους παιχνιδια και στο σαλονι , ε δεν εχει σημασια αμα τελικα παι3ουνε απλω θελουνε να τα βλεπουνε εκει , τωρα και με το 3ο ζητω που καικαμε χαχαχαχαχα

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπίτι παιδότοπος! Τα παιχνίδια είναι σχεδόν παντού! Όπως σχεδόν παντού είναι και τα αυτοκόλλητα και ας φωνάζει η μαμά! Έχω ένα μεγάλο τραπέζι στο σαλόνι που όσο και να το μαζεύω μέσα σε μισή μέρα είναι γεμάτο παιχνίδια! Ελπίζω σε κάνα χρόνο που θα καταλαβαίνουν καλύτερα να μπορέσω να συμμαζέψω το χαμό, γιατί έχει αρχίσει και με κουράζει η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Jeanne εμείς το "βάζουμε τα πράγματα για ύπνο" το κολλήσαμε από το μπάνιο. Όταν της δίναμε τα παπάκια μετά δεν μπορούσαμε με τίποτα να τα πάρουμε... οπότε αναγκάστηκα πήρα ένα ποτηράκι και τα ξυπνάμε όταν μπαίνουμε στν μπανιέρα και τα βάζουμε για ύπνο πριν βγούμε... Το ίδιο κάναμε και με το σφουγγάρι όταν το ζητούσε επίμονα... της έδωσα ένα δικό της σφουγγάρι να παίζει και όταν έπρεπε να ξεπλυθούμε το σφουγγάρι της πήγαινε για ύπνο μαζί με τα δικά μας :roll:

 

Όταν φεύγουμε από το σαλόνι/παιδότοπο, βάζουμε τα παιχνίδια για ύπνο στο κουτί τους... καληνυχτίζουμε τα ψαράκια του ενυδρείου που πάνε για ύπνο και το φως!

 

(επίσης δείχνουμε στο φως και στο aircondition πως πίνουμε το γάλα μας μόνες μας αλλά αυτό είναι για άλλο thread... είμαστε και λίγο ψωνάρες και μας αρέσει να μας θαυμάζουν :lol: )

 

 

κι εμείς έτσι ακριβώς aeriko ! καληνυχτίζουμε τα πάντα!!! κι επίσης αυτό το θέμα με το ψώνιο το έχουμε κι εμείς...θέλουμε να μας θαυμάζουν και να μας χειροκροτούν...λιονταράκι είναι η μικρούλα σου?

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δεν θα περιορίσω το παιδί σε ένα δωμάτιο (ειδικά που το δωμάτιό του είναι μια τρύπα) αλλά είμαι και της άποψης πως ο καθένας πρέπει να μαζεύεοι τα πράγματά του όχι γαι να μη μου χαλάσει το σπίτι απλά για να μάθει να είναι τακτικός. ελπίζω να το καταφέρω και να μην είναι απλά μια θεωρία....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

θέλουμε να μας θαυμάζουν και να μας χειροκροτούν...λιονταράκι είναι η μικρούλα σου?

 

 

Μέσα είσαι :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τώρα τι να ψηφίσω? Κάτι ενδιάμεσο δεν υπάρχει? Παιδότοπο δεν το λες, τσίλικο δεν το λες, πως το λες, οεο?

Για τα δικά μου στάνταρ είναι αχούρι, για τους άλλους όμως λένε ότι είναι μια χαρά. Δεν ξέρω αν το εννοούν ή απλώς δεν θέλουν να με στεναχωρίσουν. Είμαι και παρθένος, οπότε καταλαβαίνεται, έχω ένα θέμα με την τελειότητα.:roll:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η κουζίνα που περνάμε όλη την ημέρα, όπως και το παιδικό, είναι σαν βομβαρδισμένα!!!!!!!!!!!!!! Παντού παιχνίδια....... αν δεν προσέξεις τρως τούμπα αν πάσα στιγμή. Το υπόλοιπο σπίτι λάμπει στην κυριολεξία αφού έχω τέτοια τρέλα με την καθαριότητα που δεν έχει προηγούμενο!!!!!!!!!!!!! Όταν περιμένουμε κανάν επισκέπτη τα μαζεύουμε όλα και όλοι απορούν πώς και έχω τόσο καθαρό σπίτι με μωρό ;)...... Άν όμως έρθουν απροειδοποίητα, εκεί να δείτε τί γίνεται..... :roll::evil:

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

καιγω. ΕΙΔΙΚΑ οταν περιμενω κοσμο το συμαζευω και το προσεχουμε. εε αν ερθουν και μετα βγαζουν παλι κανενα παχνιδακι αλλα δε πειραζει. ισα ισα που εκει το παιζω large μαμα και τους αφηνω να τα σκορπανε ανετα και χαμογελαω. μετα μολις φυγουν. γινομαι στριγκλα και λεω τα παιχνιδια μεσα τωωωρααα!!!! χαχαχαχα πλακα κανω. αλλα γενικα ναι δε θελω το σπιτι να ναι αχουρι. εχω κολημα με την ταξη. εχει και την ωρα του το ξεσαλωμα αλλα οχι συνεχεια. δε μπορω! θελω το σαλονι να θυμηζει σαλονι με την πρωτη ματια. να τονισω βεβαια οτι εννοω το σπιτι να λαμποκοπαει αλλα χωρις ναναι και χωρις ζωη... καθε μερα βαζω σκουπα,ξεσκονιζω με το σουιφερ και καθε 3 μερες αναλογα σφουγγαριζω. ειναι ολα καθαρα και δεν ενοχλει να δεις και κανα παιχνιδι πεταμενο. ειπαμε σπιτι με παιδια ειμαστε.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ουτε το ενα ουτε τ αλλο. το σπιτι ειναι τακτοποιημενο στο βαθμο που μπορω γιατι δουλευω πολλες ωρες . στο σαλονι εχω δυο κουτια με παιχνιδια της κορης μου που τα μαζευω καθε βραδυ.η αληθεια ειναι οτι ειμαι υπερ των λιγων παιχνιδιων για να υπαρχει ενδιαφερον στο παιδι. τα επιπλεον τα εχω στην αποθηκη(απο δωρα) κ της τα δινω οταν βαριεται τα πρωτα.φυσικα οταν ερθει με το καλο κ ο δευτερο θα τους παραχωρησω μεγαλυτερο μερος απο την τραπεζαρια την οποια χρησιμοποιω μονο για τραπεζια. δεν θελω να παιζει μονο στο δωματιο της γιατι ετσι δεν τη βλεπω. καλυτερα στο σαλονι κ ας μαζευω μετα. οταν μεγαλωσει θα την μαθω να με βοηθαει να τα μαζευουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τσίλικο δε ήταν ούτε πριν. Είμαι της άποψης οτι το σπίτι πρέπει να το χαίρεσαι! Δεν αντέχω βέβαια και τον απόλυτο χαμό!.. Εμείς ακόμα καλά κρατιόμαστε, το μέλλον είναι αβέβαιο!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το θεματάκι είναι λίγο δύσκολο! Ειδικά για τα μοναχοπαίδια, που δεν έχουν παρέα!! Δεν πιστεύω ότι είναι σωστό σε ένα σπίτι η παρουσία του παιδιού να περιορίζεται μόνο στο δωμάτιό του. Δηλαδή μόνο εκεί του επιτρέπουμε να ζεί? Όχι μαζί μας ?? Οι καλοί όλοι αντάμα και ο ψωριάρεις (που λερώνει και αναστατώνει το ωραίο μας σαλόνι) χώρια? Τιμωρία ... μόνο του? Ή μήπως είναι κανείς πρόθυμος να κάτσει και να παίζει παρέα με το παιδί όλη μέρα στο δωμάτιό του? Αν επέβαλαν κάτι τέτοιο σε έναν ενήλικα δεν θα αντιδρούσε? Και σου λέει κάποιος άτεκνος : αν δεν υπάρχει περιορισμός τι να υπάρχει ασυδοσία ?? Δεν θέλετε και εσείς τον προσωπικό σας χώρο ? Και η κοινωνική σας ζωή ?? Που θα δεχθείτε έναν επισκέπτη ?? Τι να απαντήσεις ? Το μόνο που είπα είναι ότι το παιδί έχει δικαίωμα στο σπίτι όσο και εμείς και ότι το έκανα για να ζήσω μαζί του !!! Τί λέτε ??

Link to comment
Share on other sites

Εγω τώρα τι να ψηφίσω? Κάτι ενδιάμεσο δεν υπάρχει? Παιδότοπο δεν το λες, τσίλικο δεν το λες, πως το λες, οεο?

Για τα δικά μου στάνταρ είναι αχούρι, για τους άλλους όμως λένε ότι είναι μια χαρά. Δεν ξέρω αν το εννοούν ή απλώς δεν θέλουν να με στεναχωρίσουν. Είμαι και παρθένος, οπότε καταλαβαίνεται, έχω ένα θέμα με την τελειότητα.:roll:

 

 

Μέσα στο μυαλό μου είσαι βρε κοπελιά!!! Τι σου είναι τα άτιμα τα ζώδια!!!! :) :) :)

Παρθένος κι εδώ...άστα να πανε η τελειότητα πήγε περίπατο προ πολλού...;) ;) ;)

Τώρα πασχίζουμε για τη μετριότητα.....χοχοχοχοοο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεματάκι είναι λίγο δύσκολο! Ειδικά για τα μοναχοπαίδια, που δεν έχουν παρέα!! Δεν πιστεύω ότι είναι σωστό σε ένα σπίτι η παρουσία του παιδιού να περιορίζεται μόνο στο δωμάτιό του. Δηλαδή μόνο εκεί του επιτρέπουμε να ζεί? Όχι μαζί μας ?? Οι καλοί όλοι αντάμα και ο ψωριάρεις (που λερώνει και αναστατώνει το ωραίο μας σαλόνι) χώρια? Τιμωρία ... μόνο του? Ή μήπως είναι κανείς πρόθυμος να κάτσει και να παίζει παρέα με το παιδί όλη μέρα στο δωμάτιό του? Αν επέβαλαν κάτι τέτοιο σε έναν ενήλικα δεν θα αντιδρούσε? Και σου λέει κάποιος άτεκνος : αν δεν υπάρχει περιορισμός τι να υπάρχει ασυδοσία ?? Δεν θέλετε και εσείς τον προσωπικό σας χώρο ? Και η κοινωνική σας ζωή ?? Που θα δεχθείτε έναν επισκέπτη ?? Τι να απαντήσεις ? Το μόνο που είπα είναι ότι το παιδί έχει δικαίωμα στο σπίτι όσο και εμείς και ότι το έκανα για να ζήσω μαζί του !!! Τί λέτε ??

 

Έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λένε. Τα παιδιά μας έχουν δικαίωματα στο σπίτι, όσο και εμείς. Τι είναι δηλαδή αυτά; διακοσμητικά στοιχεία και πρέπει απλά να τα εκθέτουμε καθαρά και ατσαλάκωτα;;; Πολύ με εκνευρίζουν κάτι τέτοιοι, που φυσικά όταν με το καλό αποκτούν παιδιά, γίνονται χαζογονείς τέλειοι!!! εγώ το δηλώνω χωρίς φόβο! Είμαι χαζομαμά και αν βλέπω το μουτράκι του μικρού μου γελαστό, ας είναι! Μαζευουμε μαζί τα πάντα το βράδυ, τα καληνυχτούμε, (κάποια τα φιλάμε κιόλας γιατί έχουμε ιδιαίτερη συμπάθεια) και την επόμενη όλα πάλι έξω.

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...