Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;


nano

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;  

1.251

  1. 1. σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;

    • σπίτι τσίλικο
    • σπίτι "παιδότοπος"


Recommended Posts

εμας κοριτσια το σπιτι ειναι παιχνιδουπολη δυο και ποιο να προλαβω δεν μου αρεσει αλλα τι να κανω παιδακια ειναι πεζουν απο το να καταστρεφουν καλητερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


το σπιτι μου ηταν στην τριχα μεχρι ο γιος μου να παει 8 μηνων περιπου...μετα αλλαξε...καλυψα το τεραστιο τραπεζι του σαλονιου με κουβερτα κ παπλωμα γιατι ηταν κ στο δαπεδο ξυλινο οποτε αν επεφτε θα χτυπουσε ασχημα...εβαλα την τραπεζαρια στην ακρη κ τα χαλια ηταν στρωμενα κ το καλοκαιρι κ τα επλαινα συνεχεια....μιας που τα πλακακια μου γλυστρανε υπερβολικα....καλυψα κ τις μπριζες κ ολα καλα.

Παιχνιδια εχουμε κ στο σαλονι κ στο δωματιο του...εχω ενα ασφαλες σπιτι κ το παιδι μου κινειτε ανετα στο σπιτι του....ποτε δεν το φωναξα να μην κανει κατι...καθε βραδυ συμμαζευω τα παιχνιδια του για να βλεπω κ εγω το καθιστικο μας λιγο καλυτερα.Δεν με νοιαζει αν δεν εχω τα καλα διακοσμητικα στο τραπεζι μου αλλα χαιρομαι το σαλονι μου με την οικογενεια μου...γι αυτο αλλωστε το πηραμε.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου σπίτι πάντα προσπαθούσα να είναι σε τάξη, δεν μπορω την ακαταστασία με αποδιοργανώνει κ μου χαλάει τη διάθεση. Τον τελευταίο καιρό που το παιδάκι μου έχει αποκτήσει την ικανότητα να ανακαλύπτει μόνος του το σπίτι του δεν μένει τίπότα όρθιο. Έχω αρχίσει να εξαφανίζω οτιδήποτε μπορεί να γίνει επικίνδυνο ακόμα κ μεσα από συρτάρια κ ντουλάπια, άδειασα μέχρι κ την παπουτσοθηκη. Προσπαθώ να μην δίνω σημασία σ΄ αυτα που βλέπω να γίνονται γύρω μου γιατί δεν μπορώ να τρελαθώ να μαζεύω όλη την ώρα αλλά ούτε να στερήσω από το παιδί μου το δικαίωμα του να ζήσει το σπίτι του.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μας είναι και των παιδιών μας. Δεν είναι φιλοξενούμενοι για να έχουν λιγότερα δικαιώματα από τους ενήλικες. Όποτε δεν του απαγορεύουμε να παίζει όπου θέλει αρκεί να μην καταστρέφει πράγματα και να μη θέτει τον εαυτό του σε κίνδυνο.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Εμας το σπιτι μας θα μπορουσε να ηταν το JUMBO το πρωι και το απογευμα παιζει ο μικρος με οοολαααα τα παιχνιδια αλλα το μεσημερι και το βραδυ πριν τον υπνο βαζουμε ολα τα παιχνιδια και τα πραγματα του σπιτιου για υπνο..... για να μαθει να μαζευει τα παχνιδια του μονος του και ετσι το σπιτι μας ειναι παιδοτοπος πρωι-απογευμα και τσιλικο μεσημερι και βραδυ!!!!!

 

Απ ολα εχει ο μπαξες!!!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορω να ψηφισω γιατι σπιτι ΑΧΟΥΡΙ δεν εχετε!!! Το σαλονι μας ειναι παιδοτοπος. Εχουμε τα παιχνιδια του μεγαλου (2μιση χρονων) του μικρου (6 μηνων) το παρκοκρεβατο, το καροτσι, το καρεκλακι φαγητου, τα λαπτοπ μας καθως επισεις και αρκετες κουτες γιατι ειμαστε σε φαση μετακομισης απο τον Μαϊο του 2009. Παντως ο συζυγος ονειρευεται το μονιμο σπιτι μας να ειναι τσιλικο χωρις καροτσια στο σαλονι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ψηφισω γιατι σπιτι ΑΧΟΥΡΙ δεν εχετε!!! Το σαλονι μας ειναι παιδοτοπος. Εχουμε τα παιχνιδια του μεγαλου (2μιση χρονων) του μικρου (6 μηνων) το παρκοκρεβατο, το καροτσι, το καρεκλακι φαγητου, τα λαπτοπ μας καθως επισεις και αρκετες κουτες γιατι ειμαστε σε φαση μετακομισης απο τον Μαϊο του 2009. Παντως ο συζυγος ονειρευεται το μονιμο σπιτι μας να ειναι τσιλικο χωρις καροτσια στο σαλονι...

 

Εγώ πάλι νομίζω οτι ο άντρούλης σου με το ονειρο θα μεινει...χε χε!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω οτι ο άντρούλης σου με το ονειρο θα μεινει...χε χε!

Γι' αυτο τρεναρει τη μετακομιση! Ετσι οπως παμε μεχρι με το καλο παμε σπιτι μας θα εχουμε τα καροτσια απο τα εγγονια!!! (Ευτυχως τωρα που θα παμε διακοπες στην πατριδα δεν θα ειναι μαζι μας οποτε θα βαλω το παρκοκρεβατο στο σαλονι ακομη και αν χρειαζεται να αλλαξω θεση στους καναπεδες...)

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα γκρινιαζε οταν ειχαμε το παρκο στο σαλόνι..εγώ γελούσα και του ελεγα αυτο δεν ειναι τιποτα ..τι μας περιμενει μετα δεν ξερεις..

Και τωρα αναπολει εκεινο το διαστημα γιατι το σαλονι ειναι κατάστημα Τζάμπο ολη μερα τα υπολοιπα παιχνιδια εινια στο χωλ στη κουζινα παντου...Και λεει τι καλά που ηταν την βαζαμε με τα παιχνιδια της στο πάρκο και ησυχάζαμε...

Στερνη μου γνώση να σε ειχα πρωτα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

το δικό μου σπίτι είναι σε μέση κατάσταση.Και παιδότοπος και τσίλικο, επειδή η μικρή είναι ακόμα 5 μηνών και το σπίτι 5άρι. Ακόμα μας παίρνει και έχουμε τα κρύσταλλα, τα χαλιά, τα διακοσμητικά και γενικά όλο το σπίτι σε τάξη. Βέβαια στη μέση του σαλονιού είναι το πάρκο της μικρής, διάσπαρτα κυκλοφορούν τα παιχνίδια μας, οι σαλιάρες μας και τα πανάκια για τα σαλάκια μας, γιατί δεν συμμαζευόμαστε από αυτά.

Αλλά από αυτά που διαβάζω εδώ, είμαστε για ετοιμασίες μόλις αρχίσουμε μπουσούλημα. Έχει πολλές γωνίες το σπίτι, το μάρμαρο γλιστράει, τα χαλιά θα έχουν φύγει το καλοκαίρι με το μπουσούλημα, όπως και τα κρυστάλλινά μου. Αρκεί να συνεχίζει να είναι γελαστό, όπως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κάτι το ενδιάμεσο. Τα παιχνίδια του προσπαθώ να τα περιορίσω στο δωμάτιό του, που είναι ευρύχωρο και στο οποίο έχει μάθει να παίζει, αλλά με παρέα :).

Βέβαια, τώρα που έχει γίνει διαολάκι, ανακατεύει πολύ τα δικά μας πράγματα.

Οπότε, ντεμί κατάσταση.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σπίτι παιδότοπος φυσικά.Τα παιδία μου παίζουν παντού κυρίως όμως στην κουζίνα που έχουμε τα παιχνιδόκουτα. Η είσοδος στο σαλόνι έχει μετατραπεί σε χώρο στάθμευσης (τι λέτε να τα χρεώνω 2-3 ευρώ τη μέρα΄?) για τα ποδήλατα,αυτοκίνητα ,τρακτέρ ,σκούτερ και καροτσάκια. Χαμώς. Το μπάνιο είναι γεμάτο παιχνίδια ,παπακια,ψάρια,δύτες, βαρκούλες κλπ. άρα και το μπάνιο είναι ενα μικρό waterpark. Το καλό είναι ότι ακριβώς δίπλα μας υπάρχει παιδική χαρά έτσι τώρα που έχει ανοίξει ο καιρός τα απογεύματα την βγάζουμε εκεί.:-D:grin::-D

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ! Δεν μπορω να κατανοησω σπιτια που προσπαθουν να 'κρυψουν' την υπαρξη παιδιων το οποιο ισουται με παιχνιδια σκορπια στο πατωμα, μπαλες και μπαλονια ΠΑΝΤΟΥ, ζωγραφισμενους τοιχους, υφασματα ΚΑΙ παραθυρα κοκ.....το παιδι ειναι το καινουργιο μελλος της οικογενειας και τα πραγματα του και οι πραξεις του (ειδικα σε πολυ μικρα που δεν ξερουν και δεν μπορον να ελεγξουν καποια πραγματα) θα πρεπει να ειναι οσο εμφανη ειναι τα δικα μας πραγματα.........αμ ντε.......σπιτι τσιλικο ειχα ΠΡΟ παιδιου, μετα παιδιου εχω σπιτι που το χαιρεται το παιδι μου......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πριν μπουσουλησει περπατησει εχω απαντησει ηδη οτι ηταν παιδοτοπος. Τωρα ειναι απλα το Σαραγεβο.

 

Παντου αλογα, ποδηλατα, αυτοκινητακια, μπαλες, λιονταρια, τιγρεις, και ενδιαμεσα ταπερ,κατσαρολες, και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε. Εγω τα μαζευω και αυτος 182 φορες την ημερα τα ξαναβγαζει απο τα ντουλαπια. Και μην μου πειτε γιατι δεν βαζω ασφαλειες γιατι τις εχει ξηλωσει ολες οσες εχω βαλει. Και εγω τις ξαναβαζω και αυτος καθε ημερα τις ξηλωνει.

 

Οσο για το μπανιο εκει κατοικοεδρευει το υδατινο βασιλειο. Παπακια, ψαρακια, φωκιες, και δελφινια.

 

Και ειναι μολις 13 μηνων φανταστειτε στο μελλον τι με περιμενει.

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι τσίλικο και παιδιά δεν πάνε μαζί!!!!;););)Στην καλύτερη περίπτωση θα είναι μόνο τα δωματιά τους βομβαρδισμένα!!!!;););)Το πρωί μαζεύω και μέχρι το βράδι είναι πάλι μύλος!!!!:D:D:D

eNortjKzUjI0NrA0N1KyBlwwFX8C0w,,11.pnga2LYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο; :D

Εμένα τα παιχνίδια της Λήδας είναι κυρίως στο δωμάτιο της, αλλά φυσικά τα περιφέρει σε όλο το σπίτι. Απλά το βράδυ τα μαζεύουμε...το σπίτι καμία σχέση με τσίλικο, αλλά θέλω όταν κοιμάται να μην κάθομαι ανάμεσα στα παιχνίδια...ίσως είναι μια προσπάθεια να διεκδικησω τον προσωπικό μου χώρο, έστω και μετά τις 9 το βράδυ! :D

 

 

Ετσι ακριβως! :D μα ακριβως ομως!!!!!:D δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται, εμεις μαθαμε απο 15 μηνων σχεδον οτι τα παιχνιδια της το βραδυ ΠΡΕΠΕΙ να κοιμηθουν την ωρα που κοιμαται και η Νεφελη... μπορει το οτι τα παιχνιδια κοιμουνται να ακουγεται ακρως αντιπαιδαγωγικο κλπ κλπ κλπ ΑΛΛΑ τι θα εκανα αν δεν το ειχε μαθει -εστω κι ετσι- τωρα που ο μικρος μου ειναι σε φαση --σερνω τα παιχνιδια μου να δουν οοοοοοοοοοολο το σπιτι--???? τωρα η Νεφελη μαλωνει τον Απολλωνα καθε φορα που δεν βαζει τα παιχνιδια του για υπνο και εγω μετα τις 9 που κοιμουνται μπορω να απολαυσω το σπιτι μου χωρις να κινδυνευω να σπασω τα μουτρα μου πατωντας πανω σε κανενα αυτοκινητακι:!::!:

 

δεν θελει κοπο θελει τροπο:cool:

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι τσίλικο είναι μόνο για τις επώνυμες με τις οικιακές βοηθούς και τον περιορισμό των παιδιών σε ορισμένα δωμάτια... και κυρίως το δωμάτιό τους... όλες οι υπόλοιπες έχουμε λίγο σπίτι παιδότοπο...

 

Αυτό που προσπαθώ είναι τα παιχνίδια του στο σαλόνι να είναι μαζεμένα σε 1 σημείο... οπότε το μάζεμα το βράδυ γίνεται σε χρόνο ρεκόρ...

Στο μπάνιο δεν έχουμε τίποτα... δεν ασχολείται... και στο δωμάτιό του είναι απλά κάτι κουκλάκια που ποτέ δεν τα πειράζει...

Δεν είναι τσίλικο... απλά είναι μαζεμένο και τακτοποιημένο... η παρουσία του παιδιού όμως δύσκολα κρύβεται και δεν με νοιάζει να την κρύψω...

Link to comment
Share on other sites

Εμας το μισο σαλονι ειναι παρκο και παιχνιδια. ναι, εχουμε ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΚΟ εκει. και τη στρατα...και ενα τραπεζακι με 2 σκαμπο να ζωγραφιζει. και ενα ποδηλατακι και ενα αλογο. και τα μισα κουζινικα επισης μιας και ειναι ενιαιο με τη κουζινα. Και τα πισι μας. ναι το ξερω δεν ειναι σαλονι ΑΥΤΟ αλλα ειναι το μερος που ζουμε ολοι μαζι μιας και τα υπνοδωματια ειναι σε αλλο οροφο.Απλα ετσι ειμαστε κι αν καποιου δε του αρεσει ας μην ερθει! Εμεις μια χαρα περναμε:-D

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Και εμας ετσι είναι! Ολοι ζουμε στο σαλόνι και παμε για υπνο στα κρεβατια μας. Στο τραπεζι της κουζινας υπαρχει και ο υπολογιστής, στο σαλόνι τα παιχνίδια και στους καναπέδες ΠΑΝΤΟΥ ρούχα ρουχα ρουχα. Και στην κρεβατοκαμαρα ρουχα ασιδερωτα, και στο μπανιο το καλαθι ξεχειλιζει.... αλλά ετσι ειναι. Τα παιχνίδια δεν ειναι σκουπίδια άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Και εμας ετσι είναι! Ολοι ζουμε στο σαλόνι και παμε για υπνο στα κρεβατια μας. Στο τραπεζι της κουζινας υπαρχει και ο υπολογιστής, στο σαλόνι τα παιχνίδια και στους καναπέδες ΠΑΝΤΟΥ ρούχα ρουχα ρουχα. Και στην κρεβατοκαμαρα ρουχα ασιδερωτα, και στο μπανιο το καλαθι ξεχειλιζει.... αλλά ετσι ειναι. Τα παιχνίδια δεν ειναι σκουπίδια άλλωστε.

μα μιλαμε λες και μας βλεπεις απο τη κλειδαροτρυπα!!!! χεχχεχε

εμας το τραπεζι σαλονιου φιλοξενει το πισι του μπαμπα ( ειναι και μικρο μολις 29 ιντσες η οθονη)!!! και το μικρο τραπεζακι του σαλονιου το δικο μου ( το κουτι του βρισκεται μεσα στο τζακι!!!!) και διπλα ειναι το παρκο.

Εννοειται πως η μιση ντουλαπα των μικρων βρισκεται πανω στους καναπεδες. η και κατω απο τους καναπεδες γιατι η "μεγαλη" μου τα κανονιζει αναλογα....!!!!

* τα απλυτα της καθε μερας των παιδιων ( ε μικρα ειναι λερωνονται ακομα) κοσμουν τη σκαλα, η οποια δεν χρησιμοποιειται πια λογω των απειρων στοιβαγμενων παιχνιδιων που υπαρχουν εκει για να μη τη χρησιμοποιει η μικρη. ανεβοκατεβαινουμε πια μονιμα με το ασανσερ.

Οχι καλε δεν ειμαστε ακαταστατοι ( λεμε τωρα) αλλα αν παιρνεις εσυ το ενα πραγμα και το βαζεις εδω, ο αντρας σου εχει αλλη αποψη και η μικρη σου εχει αλλη αποψη ε τοτε....βραστα!!!! (οταν ερχεται κοσμος βγαζουμε τα ρουχα απο τους καναπεδες και τα απλυτα απο τη σκαλα...ΕΙΠΑΜΕ!!!!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eπαναφέρω το θέμα γιατί είμαι ομοιοπαθούσα:D. Και το δικό μου σπίτι παιδότοπος φυσικά!! Τουβλάκια, κουκλάκια παντού ριγμένα..κάτω απο καναπέδες (τα σέρνω με τις σφουγκαρίστρες), το πάρκο οπου την βάζω σε ώρες ανάγκης (βλ.να πάω τουαλέτα βρε αδερφέ), το καθισματάκι του φαγητού, το αλογάκι της και βέβαια να μην ξεχάσω το σεντονάκι της όπου το σέρνει όπου και να πάει μέχρι να βρεί κάτι καλύτερο να παίξει..Το βράδυ προσπαθώ να βάλω σε μια τάξη τα ασυμάζευτα και το πρώι πάλι απο την αρχή!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

εμεις μαθαμε απο 15 μηνων σχεδον οτι τα παιχνιδια της το βραδυ ΠΡΕΠΕΙ να κοιμηθουν την ωρα που κοιμαται και η Νεφελη... μπορει το οτι τα παιχνιδια κοιμουνται να ακουγεται ακρως αντιπαιδαγωγικο κλπ κλπ κλπ ΑΛΛΑ τι θα εκανα αν δεν το ειχε μαθει -

 

εχμμμμ είναι; σοβαρά το είπες ή χαριτολογώντας;

 

Γιατί εμείς βάζουμε για ύπνο ΤΑ ΠΑΝΤΑ... ακόμα και το φως... για ύπνο πάει! Γιατί είναι αντιπαιδαγωγικό; :roll:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...