Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;


nano

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;  

1.251

  1. 1. σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;

    • σπίτι τσίλικο
    • σπίτι "παιδότοπος"


Recommended Posts

Ο παιδοτοπος πιο σημαζεμενος ειναι απ'το σπιτι μου :D:D:D:D:D:D Και οχι μονο απο παιχνιδια αλλα απο κουζινικα ειδη μεχρι και ποδηλατο εχουμε μεσα.Οπως λεει και ο αντρας μου"μωρο εχουμε,πως θελεις να ειναι"!!!!Ευτυχως φροντισαμε να εχουμε χωρο :D:D:D:D Αφου μαζεψαμε ο,τι θα μπορουσε να ειναι επικινδυνο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αλλά για να σας πληροφορίσω εγώ έχω δει ολόκληρο τον 4ο κύκλο της σειράς και τώρα βλέπω τον 5ο!!!!!!!!!!

:shock:

 

Εσυ παλι που τα ειδες?Τα κατεβασες??Δεν μας τα στελνεις και εμας??Τι εκανες θα μας πεις!!Και εμεις τα θελουμε!!!

 

 

Επισης για να το συνδεσω και με το θεμα μας!!Δεν καταλαβα γιατι την κρεβατοκαμαρα δεν την συμπεριλαμβανεται στους χωρους του παιδοτοπου!!!Είναι μονο για καπνιζοντες???Εγω παλι ολα εκτος την τουαλετα την αφηνω και αλωνιζει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο; :D

Εμένα τα παιχνίδια της Λήδας είναι κυρίως στο δωμάτιο της, αλλά φυσικά τα περιφέρει σε όλο το σπίτι. Απλά το βράδυ τα μαζεύουμε...το σπίτι καμία σχέση με τσίλικο, αλλά θέλω όταν κοιμάται να μην κάθομαι ανάμεσα στα παιχνίδια...ίσως είναι μια προσπάθεια να διεκδικησω τον προσωπικό μου χώρο, έστω και μετά τις 9 το βράδυ! :D

 

Συμφωνώ απολύτως!!!!

Λοιπόν, εγώ ξεκίνησα σοβαρές προσπάθειες να συμμαζεύουμε μαζί και να τα καληνυχτίζουμε πριν πάμε για το σετάκι μπάνιο-ύπνος

Έτσι μόλις κοιμηθεί το σπίτι είναι ήδη συμμαζεμένο :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εσυ παλι που τα ειδες?Τα κατεβασες??Δεν μας τα στελνεις και εμας??Τι εκανες θα μας πεις!!Και εμεις τα θελουμε!!!

 

Κατεβάζεις ένα προγραμματάκι σαν το bittorrent ή το azureus ή το u και μετά μπαίνεις στο torrentz.com και κάνεις search greys anatomy. Αν θες και άλλη βοήθεια, πμ μου...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Κατεβάζεις ένα προγραμματάκι σαν το bittorrent ή το azureus ή το u και μετά μπαίνεις στο torrentz.com και κάνεις search greys anatomy. Αν θες και άλλη βοήθεια, πμ μου...

 

Για να μην τα κανω ολα αυτα τα ψαχνω!!!Και με rapdishare τα βρισκεις!Να φανταστεις καναμε επικηρυξη στην δουλεια μεναν αλλον συναδελφο οποιος μας τα φερει θα του δωσουμε 50ευρω!!! :lol::lol::lol:

Πως μας βρισκεις????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nano μπουσουλάει η πριγκίπισσα?????Αχχχουυυυυυυυυυυ θα τρελαθώ!!! Αχ Παναγία μου!!! Αυτο το κουκλί?????? :D:D:D:D:D:D:D:D:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Βρε πως μεγαλώνουν έτσι γρήγορα!!!!??????

 

nano υπομονή!!! Σπίτι παιδότοπο γιατί δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς! Μετά τα πράγματα θα στρώσουν (όλες σ΄αυτό ελπίζουμε)!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Το βράδυ μαζεύεις την άλλη μέρα πάλι τα ίδια!!! Παιδιά εχουμε όχι ρομπότ!!! Κατσαρόλες, τηγάνια, ταπερ, κουτάλες και όοοοοοοοοτι φτάνουν είναι γι'αυτά ΘΗΣΑΥΡΟΣ! Και καλά κάνουν δλδ! (γιατί εμείς τι κάναμε δλδ στην ηλικία τους? Τα ξεχάσαμε τα δικά μας?)! Εγω μόνο το ντουλάπι με τα λάδια, ξύδια έχω κλειδώσει και αυτό που βάζω γυάλινα μπολάκια! Τα υπόλοιπα ανοιχτά! Αστο το παιδί (σκέφτηκα).....άστο! Θα τα ανοίξει 1, θα τα ανοίξει 2, θα τα ανοίξει 3, μετά θα τα βαρεθεί και δεν θα ξανασχοληθεί! Και πράγματι έτσι έγινε!

 

Οσο για το greys anatomy πείτε μου τι έγινε εχθές γιατί με πήρε ο ύπνος και το έχασα γμτ!!! :(:(:(:(:(:(:(

 

Και nano γι'αυτο το θέμα (για το greys anatomy δλδ) ΑΙΣΧΟΣ ΣΟΥ!!! ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ 5ο ΚΥΚΛΟ!!!!!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει σπίτι με μικρά παιδιά που είναι ''στην τρίχα'';

αν υπάρχει, τότε αυτό σημαίνει ότι τα παιδιά είναι τόσο καταπιεσμένα

και τόσο στερημένα που θα ξεσπάσουν αργά ή γρήγορα κάπου

ή ακόμα χειρότερα-αν δεν ξεσπάσουν-θα μεγαλώνουν με την αίσθηση

της στέρησης της ελευθερίας,

δεν ξέρω, εγώ φτάνω ακόμα και στο αντίθετο άκρο--απόλυτη ελευθερία

και στο μπάνιο :roll::roll::roll:

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω "σπίτι τσίλικος παιδότοπος"! :lol::lol::lol::lol:

 

 

αφού σου μένει κουσούρι μετά και προσέχεις μην πέσεις, ακόμα κι αν δεν υπάρχουν παιχνίδια παντού στο πάτωμα... :lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι 3 που απαντησα "τσιλικο" να σηκωθουν στον πινακα και να μας πουν πως τα καταφερνουν!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

κυρία κυρία εγώ!!!! Ψηφισα τσιλίκο και εννοώ " έτσι θα μου αρεσε να είναι αλλα δεν είναι" :lol::lol: μεχρι την ωρα που θα κοινηθεί.Δεν συζηταω οταν έχροντε φιλοι του στο σπίτι.Αυτό που κανω εγώ είναι να εχω κατηγοροποιήσει τα παιχνιδια και τα βαζω σε αναλογα κουτια.ΠΧ ολα τα little people μαζι, μπομπ μαστορας μαζι, playmobil, αυτοκινητακια. Αυτό βοηθάει στο οτι μετακομιζουν στο σαλονι συγκεκριμενα παιχνιδια και οχι ολα μαζι.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ ήξερα τι σημαίνει τσίλικο... Βασικά παιχνίδια υπάρχουν παντού, αλλά προσπαθώ να είναι συμαζεμένα αυτά με τα οποία δεν παίζει εκείνη τη στιγμή. Στο δωμάτιο της υπάρχει ένα παιχνιδόκουτο (δεν είναι ακριβώς κουτί αλλά δεν ξέρω πως το λένε), στο σαλόνι είναι το πάρκο της με πολλά παιχνίδια μέσα τα οποία τα τακτοποιώ συνέχεια γιατί μόλις κάτσει για πέντε λεπτά δεν έχει που να πατήσει (τα ανακατεύει όλα!) και κάποια μεγαλύτερα παιχνίδια τα έχω συνήθως σε σημεία που δεν ενοχλούν είτε στο σαλόνι είτε στο γραφείο είτε στο δωμάτιο της ανάλογα με την περίπτωση...

 

Για να είναι το σπίτι τσίλικο δεν πρέπει να έχεις παιχνίδια, αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση... Έτσι ψηφίζω παιδότοπο!

 

Να ρωτήσω κάτι; Κάποιες είπατε ότι δεν θέλετε να παίζουν στην κρεββατοκάμαρα... Γιατί;;;; Εννοείτε τη δική τους κρεββατοκάμαρα; Εγώ της έχω αφήσει χώρο στο κέντρο του δωματίου όπου μπορεί να κάθεται στο χαλάκι της και να παίζει με ό,τι θέλει. Βέβαια, μετά τα μαζεύω όλα...

Link to comment
Share on other sites

γειααααααα

 

οσο ηταν μικρος, δηλαδη κατω των δυο ετων ολα τα παιχνιδια υπηρχαν ΠΑΝΤΟΥ, σε ολα τα δωματια...εννοειται οτι τα μαζευαμε εμεις..(αλλη κουραση)

μετα τα δυο περιπου, του ειπαμε οτι και αυτα πρεπει να κοιμουνται και αρχισε να τα μαζευει στο κουτι τους, βοηθουσαμε και εμεις, εννοειται οτι καποια παιχνιδια τα βαλαμε στην ακρη γιατι ηταν παρα πολλα και δεν χωρουσαν στο κουτι ή τα μετακομισαμε στις γιαγιαδες (ευκαιρια να μην αγοραζουν αλλα δικα τους χαζα!!!).τωρα τα εχει ολα στο δικο του δωματιο αλλα υπαρχουν μερες που θελει να μας δειξει κατι και τελικα ξεχειμωνιαζουν στο σαλονι.

Εχω αλλαξει τελειως την διαρυθμιση του σπιτιου απο τοτε που αρχισε να περπατα μεχρι και σημερα δεν στρωνω τιποτα στα τραπεζια.Θελω να αισθανεται οτι το σπιτι του ειναι Ο ΧΩΡΟΣ ΤΟΥ, οπου μπορει να εκφραζεται και να αισθανεται πραγματικα σπιτι=ΦΩΛΙΑ.

 

δεν θα μπορουσα να περιγραψω καλυτερα το τι κανουμε και εμεις στο σπιτι :):)

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω κάτι; Κάποιες είπατε ότι δεν θέλετε να παίζουν στην κρεββατοκάμαρα... Γιατί;;;; Εννοείτε τη δική τους κρεββατοκάμαρα; Εγώ της έχω αφήσει χώρο στο κέντρο του δωματίου όπου μπορεί να κάθεται στο χαλάκι της και να παίζει με ό,τι θέλει. Βέβαια, μετά τα μαζεύω όλα...

 

Και εγω την εξεφρασα αυτην την απορια παραπανω αλλα κανεις δεν απαντησε!!Και οχι μονο το παιδικο ενοειτε οτι ειναι παιδοτοπος το λεει και η λεξη!Αλλα και η κρεβατοκαμαρα εχει αλλους θησαυρους!!Μπυτζαμες, περιοδικα....και αλλα!!

Μπραβο, παιδι μου dalia που απαντησες!!Οι αλλοι δυο που ειναι??

βεβαια ετσι οπως το θετεις και εγω θα το ηθελα!! :D

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω κάτι; Κάποιες είπατε ότι δεν θέλετε να παίζουν στην κρεββατοκάμαρα... Γιατί;;;; Εννοείτε τη δική τους κρεββατοκάμαρα; Εγώ της έχω αφήσει χώρο στο κέντρο του δωματίου όπου μπορεί να κάθεται στο χαλάκι της και να παίζει με ό,τι θέλει. Βέβαια, μετά τα μαζεύω όλα...

 

Και εγω την εξεφρασα αυτην την απορια παραπανω αλλα κανεις δεν απαντησε!!Και οχι μονο το παιδικο ενοειτε οτι ειναι παιδοτοπος το λεει και η λεξη!Αλλα και η κρεβατοκαμαρα εχει αλλους θησαυρους!!Μπυτζαμες, περιοδικα....και αλλα!!

Μπραβο, παιδι μου dalia που απαντησες!!Οι αλλοι δυο που ειναι??

βεβαια ετσι οπως το θετεις και εγω θα το ηθελα!! :D

 

Για απαντήστε μας λοιπόν... Για να δούμε το σκεπτικό σας. Εγώ πάντως στο κρεββάτι μας έχω βάλει κρεμαστά παιχνίδια που τα τραβάς και παίζουν μουσική, οπότε τη βάζω να παίζει εκεί με αυτά και της αρέσει πολύ! Εϊναι και το κρεββάτι μας ένα είδος παιδότοπου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εμείς δεν παίζουμε στην κρεβατοκάμαρα. Καταρχήν εμείς είμαστε δύο σε ένα (δωμάτιο).

Το δωμάτιο είναι μικρό, οπότε ουσιαστικά δεν προσφέρεται για παιχνίδι. Επίσης, το κρεβάτι τους δεν χρησιμοποιείται ως παιχνίδι (κρέμασμα ή κούνια στα κάγκελα),… Αυτό με άγχωνε πολύ.

Δεύτερον, ως φιλοσοφία. Ξέρουν ότι το δωμάτιό τους είναι για ξεκούραση και ύπνο. Έτσι δεν έχω προβλήματα, να παίξω 5 λεπτά και μετά ύπνο, ακόμα τουλάχιστον!

Επιδίωξα όλες οι δραστηριότητες να γίνονται στο σαλόνι (ενιαίο με κουζίνα) για να τα αφήσω ελεύθερα από τη μία να κάνουν ότι θέλουν αλλά να έχω και κάποια επίβλεψη. Επίσης, υπάρχει και το χωλ, όπου είναι η βιβλιοθήκη μας (δική μου και δική τους) και τους αρέσει πολύ η διαδικασία του να διαλέξουν ένα βιβλίο να διαβάσουν. Βέβαια, αυτό σημαίνει ότι κατεβάζουν ένα ράφι με βιβλία στο πάτωμα. Αλλά οκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, εγώ πρώτ΄ απ΄ όλα είμαι υπέρ του παιδότοπου!!! Πιστεύω όμως ότι είναι θέμα ηλικίας και σπιτιού, το πόσο τακτοποιημένο μπορεί να είναι. Ένα μωράκι σαν τη δικιά μας και μόλις αρχίζει να μπουσουλάει, είναι συνέχεια στο σαλόνι μαζί με όλη την προίκα της, η δικιά μας ας πούμε δεν κάθεται μες στο πάρκο γιατί την περιορίζει και έτσι το χρησιμοποιούμε ως αποθήκη παιχνιδιών, και της πήραμε ένα χαλί 200 επί 140 ή 160 δεν θυμάμαι, χοντρό για να μην πέφτει με το κεφάλι και χτυπάει και βάλαμε επάνω όλα τα παχνίδια που της αρέσουν και τα μπουκαλάκια και τζίτζιλι μίττζιλι... και τα εναλλάσουμε με αυτά που είναι μες στο πάρκο για να μη βαριέται. Αλλά στο σαλόνι την παρακολουθώ συνέχεια, τόσο μικρό δεν κάθεται στο δωμάτιο ούτε με πόρτα ασφαλείας, θέλει επίβλεψη, επίσης έχουμε και το καλοκαιρινό καρότσι και την περπατούρα και το καθισματάκι φαγητού και τα πάντα μες στο σαλόνι... πρέπει να πω όμως ότι το σαλόνι μας είναι 100 τετραγωνικά και γι΄αυτό δεν με πειράζει, δε με περιορίζουν τα παιχνίδια της γιατί υπάρχει χώρος για τα πάντα, γι΄αυτό λέω ότι παίζει ρόλο και το σπίτι. Επίσης παίζει ρόλο αν το παιδάκι το κρατάει κάποια γιαγιά στο σπίτι της το πρωί, αν πηγαίνει στον παιδικό και αν δουλεύει η μαμά, αν της μένει χρόνος... να χαρεί το παιδί της, τον άντρα της, να μαγειράψει, να σημαζέψει, εντάξει δε θα γίνει και χίλια κομμάτια για να είναι το σπίτι τσίλικο, παιδί έχει! Επίσης, οι μπαμπάδες πάντα διαμαρτύρονται για την ακαταστασία αλλά αν δεν κάνουν τίποτα απόλύτως και ξέρουν μόνο να διαμαρτύρονται και όλο είναι κουρασμένοι και αυτά τα θεωρούν γυναικίες δουλειές... τότε αφήστε τους να διαμαρτύρονται!!! Ο δικός μου προσωπικά με βοηθάει πολύ, γιατί μπορεί και θέλει... οπότε αν διαμαρτυρηθεί, θα έχει δίκιο. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και το αν σε βοηθάει η μαμά σου, κάποια γυναίκα για τις δουλειές, ο άντρας σου, πόσες ώρες δουλεύεις, πόσο μεγάλο είναι το σπίτι... μπορεί να θέλεις να είναι τσίλικο αλλά αν έχεις μια ομάδα από μικρούς ταλιμπάν με καταστροφικές διαθέσεις για παιδιά, τι μπορείς να κάνεις. Υπάρχουν φρόνιμα παιδιά, υπάρχουν και καπετάν φασαρίες!!! Παίζουν πολλά ρόλο για να είναι το σπίτι σου στην τρίχα αλλά πάνω απ΄όλα παίζει ρόλο η ευτυχία των παιδιών μας και η δική μας... είναι το σπίτι μας, δικό μας, για να μας εξυπηρετέι και να μας βολεύει. Στο κάτω κάτω της γραφής σε όποιον αρέσει, για τους άλλους δεν θα μπορέσει. Και όσοι το κακοχαρακτηρίσουν και δεν τους αρέσει, μπορούν απλώς να μην το ξαναεπισκεφτούν!!! :shock:

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

nano μπουσουλάει η πριγκίπισσα?????Αχχχουυυυυυυυυυυ θα τρελαθώ!!! Αχ Παναγία μου!!! Αυτο το κουκλί?????? :D:D:D:D:D:D:D:D:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Βρε πως μεγαλώνουν έτσι γρήγορα!!!!??????

 

nano υπομονή!!! Σπίτι παιδότοπο γιατί δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς! Μετά τα πράγματα θα στρώσουν (όλες σ΄αυτό ελπίζουμε)!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Και nano γι'αυτο το θέμα (για το greys anatomy δλδ) ΑΙΣΧΟΣ ΣΟΥ!!! ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ 5ο ΚΥΚΛΟ!!!!!

 

άστα φιλενάδα πολύ γρήγορα και σηκώνεται και περπατάει γύρω από τα έπιπλα ... πάει πια το μωράκι μου γίνεται παιδάκι!!!

 

καθόλου δεν με πειράζει το σπίτι παιδότοπος ... κυλιόμαστε κι εμείς στο πάτωμα και παίζουμε όλοι μαζί και διαβάζουμε βιβλία (το αγαπημένο της) και την παίρνει ο Κώστας καβαλίκα

 

για το greys anatomy ... ζήλια ζήλια :lol::lol::lol:

εσείς τώρα βλέπετε τον 2ο κύκλο ... τον 3ο ;;;;;;; :lol::lol::lol:

age.png
Link to comment
Share on other sites

... ομως οταν μεγαλωσουν και κανουν τα ιδια....γιατι και αυτος ο πατερας ειχε ενα μπαμπα που του εκανε τα ιδια οταν ηταν παιδι.

 

ακριβώς αυτό συμβαίνει ... όπως το είπες!!!

μόνο που δεν είναι από τον μπαμπά του φίλου μου αλλά από την μαμά του η οποία είναι διακοσμήτρια και τους έχει κάνει και το δικό τους σπίτι σε μεγάλο βαθμό ... η φίλη μου δεν ξέρω που ήταν (αλλά αυτό είνια μία άλλη ιστορία :roll: )

 

σ' ευχαριστώ πολύ και για τις ευχες σου και για την βοήθεια σου

τα υπόλοιπα εδώ: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=393930#393930 :wink:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο Βασιλάκης μου έχει την ίδια ηλικία ακριβώς με την Κάτια!!

Είχε τα γενέθλειά του (πρώτα) την περασμένη βδομάδα στις 21-11. Μπορώ να σου πώ οτι και μένα μία φίλη μου με προέτρεψε όταν άρχισε να μπουσουλάει, να μην αλλάξω τίποτα στη διακόσμηση του σπιτιού για να μαθει να κινείται στο χώρο και να μη σπαέι τίποτα...

Αυτό το εφάρμοσα για 3 μέρες όμως τώρα το σπίτι μου έχει μια φοβερότερη διακόσμηση, καθόλου classic!!! Στο τραπεζάκι του σαλονιού, βρίσκονται ένα σωρό παιχνιδάκια, τα οποία μας ενθουσιάζει να τα πετάμε κάτω και μετά τα τα ξαναβάζουμε πανω σ' αυτό...Στο πάτωμα τώρα βρίσκονατι πολλά τροχοφόρα τα οποία θα τα δοκιμάσουμε όλα !!!

 

Να σου πώ nano, το σπίτι μου μ' αρέσει να είναι παιχνιδότοπος. Δίνει ζωή στο χώρο!!! Ανοιγουμε την πόρτα και νοιώθουμε οτι εδώ ξεκινάει μία νέα ζωή!!! υπάρχει καλύτερη αίσθηση????

Χωρίς να είμαι ειδική, προτιμώ να αφήνω το παιδί μου ελέυθερο να εκφραστει και να μην του λέω συνέχεια μη και μη... Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά έχει στο μέλλον να γνωρίσει περιορισμούς και κανόνες ουκ ολίγους... Μην τον περιορίζουμε απο τώρα, αφού μπορούμε να κρύψουμε τα ευθραυστα για λίγο, έτσι δεν είναι???

 

Το μόνο μη που ακούει, είναι όταν παει να πειράξει το dvd player, όχι τίποτα άλλο, αλλά και μένα μου έταξαν οτι θα μου δώσουν τον 5ο κύκλο του grey's anatomy αυτο το σαββατοκύριακο!!!

 

Να χαίρεστε όλοι τα παιδάκια σας και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στην Κατια για τα γενέθλειά της και τη γιορτούλα της σήμερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι τσίλικο είναι το όνειρο όλων αλλά ....

Εγώ όταν αρχισε ο μικρος να μπουσουλάει και να περπατά αργότερα δεν μάζεψα τίποτα, ούτε μεχρι σήμερα έχω μαζέψει. Απλά του παραχώρησα ενα τραπεζάκι από τα δυο μικρα του σαλονιου για δικο του, να γραφει, να τρωει αν θελει στο σαλόνι και γενικά να παίζει.

Τώρα πια που μεγάλωσε ανάλογα τα κέφια μπορεί να μαζέψει τα παιχνιδια του, να τα τακτοποιήσει και να τα ξαναδιακοσμήσει.

Υπάρχουν και μέρες ομως που το σπίτι μοιαζει οντως με παδοτοπο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αϊντα παραλιγο να πατησω τσιλικο γιατι νομιζα οτι εννοουσατε τσιρκο σε βρεφικη γλωσσα...(ξανθιαααααααααααα)

 

 

λοιπον παιδοτοπος forever.....

 

 

μεγαλωσαμε λιγο ξανααλλαξαμε τη διαρυθμιση του παιδικου για να εχει χωρο να παιζει περισσοτερο γιατι τωρα στις γιορτες μαζεψαμε ενα σωρο μεγαλα παιχνιδια αλλα και παλι ο ποιο ωραιος χωρος ειναι σαφως το σαλονι....

 

 

να πηγε για υπνο και κανω μια γυρα και βλεπω....στη μια γωνια 20 πλαστικια ποτηρακια (αυτα που βαζουν καφε στα μαγαζια) παρατεταμενα στη σειρα και κατι ζωακια πανω τους (επαιζε σπιτακια )

 

απο την αλλη τα βιβλια της

απο την αλλη κατι dvd γιατι βλεπετε η κυρια θελει να διαλεγει μονη της τι θα δει και το βαζει και μεσα....ευτυχως ακομη το Play δε το μαθαμε (θα μας εγραφε το γκινες)

 

πιο περα στη κουζινα η ντορα και το κακο συναπαντημα...ε καπου αναμεσα ειμαι και εγω που δε ξερω απο που να αρχισω...και οταν πριν του υπνου λεω ωρα να μαζεψουμε για να παμε για υπνο αρχιζει το θεατρο....μαμααα θελω γαλα...μαμα παμε δοντια...μαμα μετα...μαμα πυτζαμες μετα....

 

:wink:

 

και μια φιλη μου με 3 οποτε πας γινεται παιδοτοπος και εκει...αλλα τα παιδια σαφως και ειναι χαρουμενα....

 

χαρουμενοι δεν ειναι καποιοι συγγενεις μου οταν επισκεφτονται γιατι λεει δεν ειναι σωστο το παιδι τοοοοοσοο μεγαλο και ακομη να μη παιζει στο δωματιο του μονο του και να εχεις μεσα στη μεση και στα ποδια σου τα παιχνιδια να τη κλεινεις μεσα...και τους λεω γιατι το παιδι τι ειναι σκυλος να το εκπαιδεθσω σηκω κατσε κοιμησου φαε πηγαινε μεσα???? :?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παιδοτοπο ψηφισα και σε οποια σπιτια εχω παει που εχουν μωρα παιδοτοπος ειναι. Δεν ειναι δυνατον να εχεις το μωρο προσοχη ουτε να το παρατησεις στο δωματιο του να παζει μονο του, ουτε να εγκατασταθεις μονιμα στο δωματιο του.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

γειααααααα

 

του ειπαμε οτι και αυτα πρεπει να κοιμουνται και αρχισε να τα μαζευει στο κουτι τους,

πολυ μου αρεσε αυτη η κινηση σας ΚΑΝGOO,θα το κανω κι εγω οταν θα φτασουμε σε κεινο το σταδιο,μπραβο σας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με την Νάντια. Σε όλα υπάρχει μέση λύση. Και στην ψηφοφορία θα έπρεπε να υπάρχει κάτι ενδιάμεσο. Έτσι είναι το δικό μου σπίτι. Η κρεβατοκάμμαρά μου και το σαλόνι είναι τσιλικα και η κουζίνα και το δωμάτιό του (και τα καλοκαίρια η βεράντα) είναι παιδότοπος.

Ούτε εγώ του έχω απαγερευσει να πηγαίνει στο σαλόνι αλλά αφού δεν είναι κανείς στο σαλόνι τι να κάνει μόνος του? όταν μουσούλησε είχα και εγώ μαζέψει τα επικύνδινα πράγματα από το σαλόνι. όταν άρχισε να περπατάει καλά και σταθερά τα ξαναέβαλα. Δεν τα πειράζει, καμια φορά παιζει με τα κεράκια που έχω στο τραπεζάκι και μετά τα βαριέται και τα αφήνει πάλι εκεί. Στην κουζίνα όμως γίνεται ο χαμός. Φέρνει παιχνίδια από το δωμάτιο του τα ανακατευει με τα κουζινικά που βγάζει από τα ντουλάπια κ.λ.π. Αλλά τον αφήνω να ασχολείται με αυτά για να κάνω τις δουλειές μου. Την κρέβατακάμαρά μου την έχω κλειδωμένη. Δεν μπορώ να πάω να κοιμηθώ μέσα σε μπάχαλο. Αν δεν τα βλέπει το μάτι μου τακτοποιημένα δεν μπορώ να ξεκουραστώ όπως έγραψε και η Νάντια. Εμένα όμως παίζει αρκετές ώρεες στο δωμάτιο του, μόνος του ή και μαζί μου. Κάθε βράδυ όμως τα μαζεύουμε μαζί για να μπορούμε να τα ξανασκορπίσουμε την επόμενη μέρα.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...