Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μιλησα με τον ασφαλιστη (ειναι γνωστος) και μου ειπε οτι αν ο Βασιλης (φτου φτου μακρια μας) εχει σοβαρο φυσημα και ειναι εκ γεννετης δεν καλυπτεται και ας το αγνοουσαμε.:? Ακομα και αν ανακαλυφθει στα 18 κατι και εισαι απο την κουνια ασφαλισμενος (εμεις τον εχουμε ασφαλισει απο 3 μηνων) δεν καλυπτεται :shock:. Αυτες ειναι οι λεγομενες συγγενεις παθησεις.

Το εχετε ξανακουσει?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους,

είμαι νέος στο φόρουμ σας το οποία πραγματικά αποτελεί πολύτιμη πηγή πληροφόρησης για νέους και παλιούς γονείς.

 

Είμαι πατέρας με δύο παιδιά, ενα 4 ετών και ένα νεογέννητο. Θέλω να κάνω ένα ιδιωδικό πρόγραμμα ασφάλισης υγείας. Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει μόνο νοσοκομειακό καθώς η κυρία ασφάλιση μας είναι το ΤΣΜΕΔΕ το οποίο θεωρώ γενικά καλό ταμείο.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει αξιοπρεπής νοσοκομειακή κάλυψη στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Έχω μιλήσει με πολλούς ασφαλιστές και η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να καταλήξω. Θα ήθελα τη γνώμη σας και τη δική σας εμπειρία πάνω σε αυτό.

 

Αυτό που επιζητώ προσωπικά από το πρόγραμμα είναι Α ή Β θέση δωματίου, κάλυψη για χειρουργό και αναισθησιολόγο, καλυψη εξόδων μεταφοράς, κάλυψη εξόδων συνοδού αν χρειαστεί. Έχω πάρει τιμές από 1500Ε εως 3200Ε από διάφορες εταιρίες ανάλογα με το βαθμό της συμμετοχής στα έξοδα.

 

Έχει κάποιος από σας κάποια εμπειρία από τέτοια προγράμματα υγείας και μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω της GENERALI ως τώρα για δύο ενήλικες 32 και 49 ετών και ένα παιδάκι 6 ετών πληρώνουμε 1400 ευρώ το χρόνο για α θέση , μικρές αμοιβές γιατρών και πλήρη κάλυψη των εξόδων. Έχει άμεση σύμβαση με ΙΑΣΩ και ΙΑΣΩ ΠΑΙΔΩΝ εκτός των άλλων κλινικών. Τώρα με το μωρό λίγο θα ανέβει το ασφάλιστρο. Ψάξε το νομίζω πως είναι απο τις οικονομικότερες λένε και καλή. Αν θες σου στέλνω με προσωπικό μήνυμα το όνομα της ασφαλιστριας μου για προτάσεις.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω της GENERALI ως τώρα για δύο ενήλικες 32 και 49 ετών και ένα παιδάκι 6 ετών πληρώνουμε 1400 ευρώ το χρόνο για α θέση , μικρές αμοιβές γιατρών και πλήρη κάλυψη των εξόδων. Έχει άμεση σύμβαση με ΙΑΣΩ και ΙΑΣΩ ΠΑΙΔΩΝ εκτός των άλλων κλινικών. Τώρα με το μωρό λίγο θα ανέβει το ασφάλιστρο. Ψάξε το νομίζω πως είναι απο τις οικονομικότερες λένε και καλή. Αν θες σου στέλνω με προσωπικό μήνυμα το όνομα της ασφαλιστριας μου για προτάσεις.

 

Ευχαριστώ, έχω πάρει προσφορά περίπου στα 2000Ε, αλλά με καλές παροχές. Την έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ, μέσω του call center της;

Link to comment
Share on other sites

Δόξα το θεό δεν τη χρησιμοποίησα δύο χρόνια που την έχω. Επειδή όμως δουλεύω στο Ιασώ βλέπω πως οι ασφαλισμένοι δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα. Τι να πω, αν θέλουν και οι ασφαλιστικές να σε κοροιδέψουν, βρίσκουν τον τρόπο..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της απαλλαγής τι προτείνετε; Οι περισσότεροι ασφαλιστές προτείνουν προγράμματα όπου οι γονείς ή το δημόσιο ταμείο πρέπει να καλύψουν τα πρώτα 1000 ευρώ ή 20-30% των εξόδων και μετά πληρώνει η ιδιωτική ασφαλιστική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο allianz μακρυα!!!!!ειχα ασφαλισμενη την μικρη απο την ημερα που γεννηθηκε ολα ωραια και καλα χωρις δικη μας συμμετοχη στα εξοδα.με πεντσκαθαρο βιβλιαριο το τονιζω αυτο!!παθαινει το παιδι οισοφαγιτιδα οταν ηταν 4 μηνων νοσηλευομαστε στο Μητερα στην παιδιατρικη σε α' πρωτη εφοσον ειχαμε.βγαινουμε με το καλο και καλουμε την ασφαλιστρια μας να παρει ολες τις αποδειξεις για να μας πληρωσει. μετα απο μερικες μερες μας λεει πως δεν καλυπτεται η παθηση γιατι θεωρειται συγκενης παθηση και δεν αποζημιωνεται. τους λεω δηλαδη πως θεωρηται συγκενης παθηση εφοσον το παιδι τωρα το παρουσιασε και το βιβλιαριο του παιδιου σας το εδωσα και παραμενει καθαρο.μου απαντανε το εξης λοιπον"συμφωνα με την βιβλιογραφια προυπηρχε και εκδηλωθηκε τωρα" και απανταω πια βιβλιογραφια το συμβολαιο δεν λεει οτι αποζημιωνεται ή καλυπτεται μεσω βιβλιογραφιας αλλα συμφωνα με το βιβλιαριο του μωρου και τι ακριβως ειχε αν ειχε κατα την γεννηση. που δεν ειχε τιποτα. και εκτος αυτου δεν εχει το συμβολαιο καποιο πινακα που να μου εξηγει ποιες παθησεις θεωρουνται συγκενης και εξαιρουνται αρα παω και εγω δικαστικα και ελατε να μου πειτε οτι στηριζεσται στην βιβλιογραφια. μετα απο χιλιαδες τηλεφωνηματα και μαλωματα με προισταμενους γιατρους της εταιριας κτλ φυσικα με αποζημιωσαν γιατι αυτα που λεγανε δεν εστεκαν, και τωρα λοιπν που χρειαστηκα να κανω καποιες εξετασεις για την μικρη λογω οτι χρονησε και ο γιατρος μου μου ζητησε αιματος θυροειδη για να δει απλα και μονο προοληπτικα τα επιπεδα, και πηρα τηλ να τους ενημερωσω οτι θα παω βιοιατρικη για αυτο τον λογω μου λενε θυροειδη δεν καλυπτουμε και αυτο θεωριται συγκενης παθηση, τους εξηγω οτι το παιδι δεν εχει θυροειδη αλλα ο γιατρος θελει να δει προοληπτικα τα επιπεδα οπως και το αιμα και τον σιδηρο.και εφοσον παλι δεν εβγαζα ακρη τους λεω "ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ"

Link to comment
Share on other sites

τωρα εκανα στην εθνικη τουλαχιστον μου φανηκαν καλυτερα τα πραγματα . αν πουμε δε για την γραμμη 24ωρη που υποτηθεται εχει γιατρους?! οσες φορες και αν πηρα ποτε δεν ειχε παιδιατρο και δεν εξυπηρετηθηκα ποτε ομως!εκτος αυτου αν διαβασεις πολυ προσεκτικα το συμβολαιο τους οτι ασθενεια εμφανιζουν τα παιδια αμυγδαλες κρεατακια δεν καλυπτονται!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα medi system με απαλλαγη 1000 ευρω (μου ειπαν οτι με την παρουσια του βιβλιαριου του ΙΚΑ μου τα κανονιζουν αυτοι οποτε δεν δινω μια - ελπιζω :roll:)

10 παιδιατρους εκαστος τον χρονο (γενικα 10 γιατρους τον χρονο εκαστος). Απεριοριστες ιατρικες εξετασεις . 100% χημειοθεραπειες (αχρειαστες να ναι αλλα το τρεμω το κοματι αυτο)

Το μαλλι και για τους 4 = 2900 ετησιως.

το αρνητικο ειναι οτι πρεπει να εισαι αγκαζε με τον γιατρο δικτυου (΄δλδ δεν παιζει να μου τις γραψει ο δικος μου τις εξετασεις και να γινουν απευθειας :? αλλα ουτως ή αλλως ψαχνομαι για παιδιατρο οποτε θα ελενξω του δικτυου) και οτι αν γινει κατι και χρειαστεις νοσοκομειο περναει το ασθενοφορο απο Αθηναικη να παρει εγκριση (μου ειπαν οτι το ασθενοφορο εχει μεσα γιατρο οποτε αν κρινει επειγον υπογραφει στο δρομο)

 

Επειδη εχω την προσφατη ερευνα μου (οικονομικα μονο ξερω τι παιζει)

:arrow:Allianz = πανακριβη για την τσεπη μου και δινει μονο 2 παιδιατρους το χρονο (οποτε αχρηστη σε μενα). Επισης σπαστηκα με τον ασφαλιστη ο οποιος μετραγε τα συμβολαια και τους πελατες με βαση ποσο του κοστιζουν :shock:

:arrow:Εθνικη = ακουγοντουσαν πολυ καλα αλλα παλι 3500 μου επεφταν πολλα (βεβαια πας σε οποιο γιατρο θες χωρις δικτυα). Επισης ειναι σε μια περιεργη κατασταση θα πουληθει δεν θα πουληθει και με αγχωνει (μπορει και χωρις λογο παντως αποριφθηκε για οικονομικους λογους αρχικα). Ακουσα και απο μια γνωστη οτι δεν καλυφθηκε στα εξωτερικα του μητερα.

:arrow:Ασπις = Ειναι σε μια περιεργη επιτηρηση και ακουω πολλα απληρωτα οποτε δεν...

 

Γενικα συνεχισα ιντεραμερικαν λογω ασφαλιστη + τσεπης. Μακαρι να εκανα καλα.

 

Υγ : Με τις συγγενεις παθησεις κι εγω προσφατα το εμαθα και μου ειπε ο ασφαλιστης οτι καποιες παθησεις ειναι απο την κουνια και ακομα και αν δεν εμφανιστουν νωριτερα αλλα στα 18πχ παλι δεν καλυπτονται :evil:

Για τις αμυγδαλες δεν σκεφτηκα να ρωτησω.:? Το θεωρησα αυτονοητο.

 

Αληθεια εχει κανεις medi system να μου πει αν εκανα καλα?

Εγω εχω σκοπο να χρησιμοποιησω κατα πολυ τις εξετασεις. Θα τους ξετιναξω :lol::mrgreen:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έτσι;αν υπάρχει συγγενής α΄βαθμού που έχει κατάθλιψη τότε ο κίνδυνος εμφάνισης της πάθησης είναι 2-3 φορές μεγαλύτερος.Υπάρχουν παθήσεις του ποδιου,πλατυποδία, συγγενείς καρδιοπάθειες όλες εκ γενετής,σ.παθήσεις αναιμίες,σκλήρυνση κατά πλάκας..........

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

medisystem προσπαθούσαν να πείσουν και εμένα και το σύζυγο να κάνουμε δεδομένου ότι είχαμε παλιά συμβόλαια στην συγκεκριμένη εταιρία (φαντάσου ότι το δικό μου ήταν τόσο παλιό που μου κάλυψε και τους τοκετούς).Όταν διάβασα το προσχέδιο δεν μου φάνηκε όμως και τόσο συμφέρουσα επιλογή.

Αυτό που γνωρίζω πάντως είναι ότι προκειμένου να μας εξαναγκάσουμε να διακόψουμε τα παλιά συμβόλαιά μας στον σύζυγο έκαναν αύξηση των ασφαλίστρων κατά 8% ετησίως και εμένα επειδή κάλυψαν τους τοκετούς κατά 27% :evil::evil:, με αποτέλεσμα να απευθυνθούμε σε άλλη ασφαλιστική.

Όταν δε τους ρώτησα γιατί τόσο μεγάλη αύξηση στο δικό μου συμβόλαιο μου απάντησαν ότι αφού έκανα χρήση της ασφάλειας και με κάλυψαν (τι με κάλυψαν δηλαδή -στις γέννες μου έδωσαν περίπου το 60% πίσω γιατί τα τιμολόγια που δίνουν για τις αμοιβές γιατρών και αναισθησιολόγων δεν έχουν προσαρμοστεί από το 1995), θα έπρεπε να καλύψουν τη χασούρα τους.

Link to comment
Share on other sites

τωρα εκανα στην εθνικη τουλαχιστον μου φανηκαν καλυτερα τα πραγματα . αν πουμε δε για την γραμμη 24ωρη που υποτηθεται εχει γιατρους?! οσες φορες και αν πηρα ποτε δεν ειχε παιδιατρο και δεν εξυπηρετηθηκα ποτε ομως!εκτος αυτου αν διαβασεις πολυ προσεκτικα το συμβολαιο τους οτι ασθενεια εμφανιζουν τα παιδια αμυγδαλες κρεατακια δεν καλυπτονται!

 

Εμεις που εχουμε Εθνικη ποτε δεν ειχαμε καποιο προβλημα. Οσες φορες χρειαστηκε κατι το παιδι το πηγαιναμε κατευθειαν στο Μητερα χωρις να εχει προηγηθει τηλ και ακομη και οταν παρουσιασε προβλημα με αμυγδαλες η ασφαλεια μας καλυψε κανονικοτατα ολες τις εξετασεις που καναμε!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνίες ασφαλιστικών με τα ιδιωτικά νοσοκομεία

 

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ Δευτέρα, 22 Ιουνίου 2009 07:00

 

Συμφωνίες συνεργασίας με ασφαλιστικές εταιρείες για την κάλυψη των ασφαλισμένων τους στον ιδιωτικό τομέα υγείας, έχουν ξεκινήσει οι μεγάλοι όμιλοι ιδιωτικών υπηρεσιών υγείας.

 

Οι διαπραγματεύσεις συνεχίζονται για όλους τους ομίλους, προκειμένου να εξασφαλίσουν συνεχή ροή της πελατείας τους -ή και σε ορισμένες περιπτώσεις διεύρυνση- ιδίως στην τρέχουσα περίοδο της οικονομικής κρίσης και της έλλειψης ρευστότητας.

Οι πάροχοι ιδιωτικών υπηρεσιών υγείας, προκειμένου να προλάβουν την κάμψη της προσέλευσης ασθενών είτε στα εξωτερικά τους ιατρεία είτε στις νοσηλευτικές τους μονάδες, προχωρούν σε συμβάσεις με τις ασφαλιστικές εταιρείες που προβλέπουν απευθείας κάλυψη, ώστε οι ασθενείς να μην αναγκάζονται να καταβάλλουν οι ίδιοι το αντίτιμο για την περίθαλψή τους, το οποίο στη συνέχεια θα εισπράξουν από την ασφαλιστική τους εταιρεία.

Το σημείο αυτό αποδεικνύεται καθοριστικό όμως, τόσο για τους ασθενείς όσο και για τις ασφαλιστικές εταιρείες.

Και αυτό, γιατί με την υπογραφή των συμβάσεων αυτών, προβλέπονται εκπτώσεις από τις ιδιωτικές επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών υγείας προς τις ασφαλιστικές, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πρόσθετη επιβάρυνση του ασθενούς.

Ετσι, δεδομένης της δυσχέρειας πρόσβασης στο δημόσιο σύστημα υγείας και της προβληματικής ξενοδοχειακής υποδομής, τουλάχιστον οι ασθενείς διευκολύνονται να αναζητήσουν λύση στο πρόβλημα υγείας τους, στον ιδιωτικό τομέα, χωρίς υπερβολική επιβάρυνση του οικογενειακού προϋπολογισμού.

Και αυτό κρίνεται ως ιδιαίτερα σημαντικό, καθώς οικονομικές μελέτες έχουν δείξει καταστροφικές επιπτώσεις από την απευθείας πληρωμή υπηρεσιών υγείας, στο 2,5% των νοικοκυριών.

Παράλληλα, οι ασφαλιστικές εταιρείες, με την υποχρεωτική στροφή των ασφαλισμένων τους σε ιδιώτες γιατρούς και θεραπευτήρια, σε συνδυασμό με την αύξηση του κόστους λόγω νέων θεραπειών και τεχνολογιών, επιτυγχάνουν με τις συμβάσεις αυτές, καλύτερο έλεγχο του κόστους τους, αναπτύσσοντας και ελεγκτικούς μηχανισμούς.

Ακριβώς αυτή η ραγδαία αύξηση των ιατρικών υπηρεσιών ήταν και η αιτία ρήξης της αρχικής σύμβασης που είχε συνάψει η Ενωση Ασφαλιστικών Εταιρειών με τα ιδιωτικά θεραπευτήρια και η παραμονή των ιδιωτικών επιχειρήσεων υγείας χωρίς συμβάσεις επί σειρά ετών.

Υγεία

Η ανάκαμψη και η επανέναρξη των συνομιλιών των δύο πλευρών, έγινε από τον Ομιλο Υγεία με τη σύμβασή του με τη Mednet, που καλύπτει ασφαλισμένους της ING, Allianz και Interamerican

Σύμφωνα με παράγοντες του Ομίλου Υγεία, υπάρχουν οι συμβάσεις με την ING, την Εθνική Ασφαλιστική, την Allianz και την Bupa International, ενώ προωθούνται διαπραγματεύσεις και με άλλη μεγάλη αμερικανική ασφαλιστική.

Μόνο που το Υγεία, δεν πρόκειται να επιδιώξει πρόσθετες συνεργασίες με άλλες ασφαλιστικές εταιρείες, εξαιτίας του γεγονότος ότι η πληρότητα φθάνει στο 80% και πλέον, οπότε δεν θα υπάρχει δυνατότητα κάλυψης πρόσθετων ομάδων ασφαλισμένων από άλλες ασφαλιστικές.

Ηδη, για την εξυπηρέτηση ασθενών, σε ανακατατάξεις στο κεντρικό κτήριο του νοσοκομείου, εξασφαλίσθηκε ένας επιπλέον όροφος που δίνει 20 επιπλέον κλίνες για την κάλυψη της ζήτησης από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, το 20% της ζήτησης αφορά ασθενείς από ασφαλιστικά ταμεία, το 40% από ασφαλιστικές εταιρείες και το λοιπό 40% από ιδιώτες χωρίς ασφαλιστική κάλυψη.

Σε ό,τι αφορά την πρόσφατη συνεργασία του Μητέρα και της Εθνικής Ασφαλιστικής, η ιδέα διαφοροποιείται καθώς πρόκειται για ασφάλιση παιδιών, δημιουργείται έτσι ασφαλιστική συνείδηση του πληθυσμού, ενώ παράλληλα τα παιδιά εξασφαλίζουν άμεση πρόσβαση και βελτιωμένες ξενοδοχειακές υπηρεσίες για την περίθαλψή τους.

Ιατρικό Αθηνών

Από την πλευρά του Ιατρικού Αθηνών, τον τελευταίο χρόνο έχουν υπογραφεί συμβάσεις με την Generali AXA, Groupama Φοίνιξ, Αγροτική Ασφαλιστική, Ασπίς Πρόνοια [APRr.AT] icon_news_blue.gif , Commercial Value Bupa International, La Vie Assurance και Ευρωπαϊκή Πίστη, ING, Allianz, ενώ υπάρχουν σε εξέλιξη διαπραγματεύσεις για άλλες δύο μεγάλες ασφαλιστικές εταιρείες.

Οι συμβάσεις αφορούν απευθείας κάλυψη του ασφαλισμένου για πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια περίθαλψη.

Παράγοντες του Ιατρικού Αθηνών, ανέφεραν ότι είναι πολύ σημαντικό το ποσοστό των ασθενών που προσέρχονται στις ιδιωτικές υπηρεσίες υγείας, κάνοντας χρήση της ιδιωτικής τους ασφάλισης.

Οι ίδιοι παράγοντες σημείωσαν πως και από την πλευρά των ασφαλιστικών εταιρειών όμως, αναζητούνται τέτοιες συνεργασίες ώστε να υπάρχει έλεγχος του κόστους περίθαλψης, αφού με τις συμβάσεις, οι ασφαλιστικές εξασφαλίζουν εκπτώσεις για την παροχή των υπηρεσιών τους.

Ιασώ

Στο χώρο των συμβάσεων με ασφαλιστικές εταιρείες μπαίνει και το Ιασώ, προκειμένου να ενισχύσει την κλινική Παίδων που διανύει φέτος τον πρώτο πλήρη χρόνο λειτουργίας της.

Η υπογραφή συμφωνίας με την Εθνική Ασφαλιστική, προβλέπει δωρεάν κάλυψη των νεογνών για τον πρώτο χρόνο της ζωής τους από την πρώτη ημέρα, με γονική συμμετοχή 10%, αν και όπως και σε όλα τα ιδιωτικά ασφαλιστικά συμβόλαια δεν καλύπτονται συγγενείς ανωμαλίες, δηλαδή παθήσεις διαγνωσμένες από τη γέννηση.

Το Ιασώ, θα επεκτείνει τη συνεργασία του και με άλλες δύο μεγάλες ασφαλιστικές εταιρείες, διασφαλίζοντας βελτιωμένη περίθαλψη με χαμηλότερα τιμολόγια.

http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/06/22/1680099.htm

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να κανω ασφαλεια ζωης για την ζουζουνα μου κα εχω μπερδευτει λιγο σεις τι προτεινεται? εκτος απο Allianz δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη

 

Εγώ έχω ασφάλεια ΑAllianz ΄τόσο για μένα όσα και για τα παιδιά μου.Μάλιστα έχω από τις παλιές που μου κάλυψε πλήρως όλο τον τοκετό.Πραγματικά προβληαμτίζπμαι με αυτά που έγραψες αλλά πιστέυω ότι όλες οιασφαλιστικές εταιρέιες έχουν στα συμβολαιά τους μικρά γράμματα. Για παράδειγμα νομίζω ότι όλες οι εταιρείες δεν ασφαλίζουν άτομα για προύπάρχουσες της ασφάλισης τους ασθένειες.Τώρα αυτό που έπαθε το μωράκι σου δεν ξέρω ακριβώς τι έιναι και ρπβληατίζομαι που στο αφαίρεσαν.Τώρα αν επιτρέπται πόσα δίνεις στην Εθνική για ποια θέση και σου καλύπτει νοσοσκομέια ή και εξετάσεις?Επίσης για το θηροειδή νομίΖω επίσης ότι οι περισσότερες εταιρείες τον εξαιρούν...

Link to comment
Share on other sites

mpempoula δεν καταλαβες μαλλον δεν προθπηρχε ασθενεια το βιβλιαριο του παιδιου ηταν και παραμενει καθαρο.απο την μερα που βγηκαμε απο το μαιευτηριο την ιδια ακριβως το βιβλιαριο φωτοτυπηθηκε και πηγε στην allianz "δεν υπαρχει κανενα προβλημα" μου ειχε πει η ασφαλιστρια ολα καλα δεν εξαιρειται τιποτα.τωρα στην εθνικη εκανα ακριβως το ιδιο συμβολαιο 100%καλυλυψη νοσοκομειακη χωρις δικη μου συμμετοχη σε α' θεση, διαγνωστικες εξετασεις εκτος νοσοκομειου, γιατρους του δικτυου της εθνικης και το σημαντικο για μενα ειναι οτι ειναι 100% συμβεβλημενοι ε την παιδιατρικη του Μητερα γιατι εκει ειναι ο παιδιατρος μας.τα χρηματα ειανι ακριβως τα ιδια περιπου 800euro, και παρεχει και καλυψει στον πατερα του παιδιου αν σε περιπτωση παθει κατι χτυπα ξυλο το παιδι παραμενει ισοβια ασφαλισμενο χωρις καμια δικη μου συμμετοχη με τα εξοδα της εθνικης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γέννησα πριν 7 μήνες στο Μητέρα και το συνολικό κόστος (μαιευτήριο και γιατρός) ήταν 4.300 ευρώ. Επειδή κάποια στιγμή θα έρθει και το δεύτερο παιδί, ψάχνω να βρω αν με καλύπτει κάποια ιδιωτική ασφάλιση. Βρήκα μέσα από link αυτού του site το http://www.citybrokers.gr τους οποίους και πήρα τηλ και μου είπαν ότι δίνοντας 93 ευρώ το μήνα το συμβόλαιό μου ενεργοποιείται 10 μήνες μετά και με καλύπτει 100% στον τοκετό, και μάλιστα προσφέροντας δίκλινο ή ακόμα και μονόκου λινο δωμάτιο και φυσικά και την αμοιβή του γιατρού. Συγκεκριμένα καλύπτουν μέχρι και 11.000 ευρώ το χρόνο. Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι αν αρχίσω αυτό το πρόγραμμα 2 μήνες πριν αρχίσω τις προσπάθειες για δεύτερο παιδί, η γέννα θα στοιχίσει περίπου 1.000 ευρώ αντί για 4.300 ευρώ που στοίχισε την πρώτ φορά και μάλιστα σε καλύτερες συνθήκες αφού θα έχω καλύτερο δωμάτιο.

Έχει γεννήσει καμία σας με ιδιωτική ασφάλιση και να έχει τέτοιου είδους κάλυψη; Ρωτάω γιατί μου ακούστηκε πολύ καλό για να είναι αληθινό. Σαν εταιρία δηλαδή, δεν "μπαίνει μέσα" αφού θα λάβει από εμένα 1.000 ευρώ ενώ θα τους στοιχίσω πολύ περισσότερα;

Ακόμα μου είπαν ότι όποτε θέλω, δηλαδή αφού έχω γεννήσει, μπορώ να το λήξω το πρόγραμμα χωρίς καμία επιβάρυνση. Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γι αυτην την εταιρια...αλλα για καποια αλλη..πιο παλια..το ελεγε ετσι...αλλα εννοουσε το να μεινεις εγκυος 10 μηνες μετα....οποτε κανα 1.5 χρονο.

Επισης δεν ειναι να σε καλυπτει μονο στο τοκετο αλλα και και τα λεφτα που δινεις στον γιατρο...(στο πακετο καλυπτει οτι εχει να κανει με σενα..και δεν πληρωνειι εξετασεις μωρου ή αν χρειαστει κατι αλλο)

Τωρα τι αλλο μπορει να κρυβει απο πισω..δεν γνωριζω..καθως μου φαινεται ακομα κι ετσι πολυ καλο για να ειναι αληθινο...γιατι ειναι εταιριες κερδοσκοπικες για να επιβιωνουν.......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...