Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα ψηφοφορία: Φακελάκι στα δημόσια μαιευτήρια


Σας ζήτησαν άμεσα ή έμμεσα φακελάκι?  

30

  1. 1. Σας ζήτησαν άμεσα ή έμμεσα φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      10
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      3
    • Ναι, υποννοήθηκε, αλλά μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ
      8
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς (είτε χρήμα είτε είδος) σαν ευχαριστώ
      9
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

2016 - η Νέα ψηφοφορία για το φακελάκι στα δημόσια μαιευτήρια.

Τι επικρατεί σήμερα και τα τελευταία 2 έτη στα δημόσια μαιευτήρια, σχετικά με τον χρηματισμό των γυναικολόγων/μαιευτήρων γιατρών που εργάζονται εκεί;

 

ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ μαιευτήρια

για γέννες από το 2014.

 

Υπάρχει η παλιά ψηφοφορία η οποία όμως έχει ξεκινήσει το 2009.

Θα θέλαμε να υπάρξει μια νέα στατιστική η οποία να ξεκινάει το πολύ 2 έτη πρίν.

Για αυτό λοιόν ξεκινάμε εκ νέου αυτή τη ψηφοφορία.

 

Όσοι γεννήσατε πριν το 2014 παρακαλούμε συνεχιστε να ψηφίζετε σε αυτή τη ψηφοφορία, την παλιά:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=48456

 

 

Σας ζητήθηκε φακελάκι?

Πόσα χρήματα?

Πότε ?

Αν αρνηθήκατε τι επιπτώσεις υπήρξαν?

 

Σε περίπτωση που γεννήσατε 2 φορές από το 2014, μπορείτε να ψηφίσετε 2χ φορές.

 

Σε κάθε περίπτωση στα νοσοκομεία υπάρχει πάντα ένα κέντρο εξυπηρέτησης πολίτη, ΚΕΠ

στο οποίο ο ασθενής μπορεί να απευθυνθεί όταν του ζητηθούν χρήματα άμεσα ή έμμεσα για υπηρεσία την οποία το δημόσιο προσφέρει δωρεάν.

 

Παράλληλα υπάρχει και η υπηρεσία της αστυνομίας στο παρακάτω τηλέφωνο

 

 

Για περιπτώσεις χρηματισμού και δωροδοκίας δημοσίων υπαλλήλων (γιατρών δημόσιων νοσοκομείων) - δηλαδή εάν ο γιατρός σας σε δημόσιο μαιευτήριο, σας ζητήσει χρηματικό ποσό φακελάκι

να επικοινωνείτε με το τηλέφωνο

210 8779700 Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων ΔΕΥ,

Τμήμα διαφθοράς, Αρχηγείο Αστυνομίας

έτσι ώστε να καθοδηγηθείτε για το πώς μπορείτε να καταγγείλετε το συμβάν που αντιμετωπίσατε.

Είναι πολύ σημαντικό να καταγγέλετε ΠΡΙΝ δώσετε το "φακελάκι"έτσι ώστε να είναι αποδείξιμη η καταγγελία κατά την διάρκεια της πράξης του χρηματισμού/δωροληψίας!

Ακόμα, κατόπιν συνεννόησης με την υπηρεσία της Δ.Ε.Υ. σας ενημερώνουμε ότι καμία ανώνυμη και δημόσια καταγγελία σε φόρουμ ή άλλο μέσο του διαδικτύου δεν μπορεί να έχει αποτέλεσμα την δίωξη αυτών των παράνομων πράξεων παρά μόνο εάν γίνει επίσημα με τον τρόπο που θα σας καθοδηγήσει η αστυνομία.

Για να φέρουν εις πέρας την οποιαδήποτε δίωξη, είναι απαραίτητη η απόλυτη συνεργασία όσων καταθέτουν, όπως και θα χρειαστεί κατάθεση σε δικαστήριο.

Δείτε την τελευταία δράση η οποία είχε ως αποτέλεσμα την σύλληψη γυναικολόγου, υπεύθυνης της μαιευτικής κλινικής δημόσιου μαιευτηρίου της Αθήνας, αλλά και άλλες συλλήψεις που έγιναν χάρη στην παρέμβαση των ίδιων των συγγενών των ασθενών, όπως στις 28/3/ Θεσσαλονίκη, στις 3/8 ΙΚΑ Θεσσαλονίκης και στις 3/8 ΙΚΑ Ηράκλειο Κρήτης (και οι δύο συλλήψεις δωροδοκία για εμβολιασμό παιδιών)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας, 

πρόκειται να γεννήσω το πρώτο μου παιδάκι τον Μάιο και έχω ορισμένες απορίες ακόμη σχετικά με το κόστος μιας γέννας σε δημόσιο νοσοκομείο. αρχικά να σας πω πως με παρακολουθουσε ιδιώτης γιατρός ο οποίος σε μια δύσκολη στιγμή της εγκυμοσύνης μου στο δευτερο τριμηνο κύησης δεν εδειξε κανενα ενδιαφερον και εξαφανίστηκε,  με αποτέλεσμα να νοσηλευτω για μια εβδομάδα στο ιπποκράτειο στη γ' μαιευτική. εκεί η εμπειρία μου σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλή, μαιες και γιατροί με φρόντισαν κι έτσι αποφάσισα να γεννήσω εκεί όταν έρθει η ώρα. Με έναν γιατρό που μίλησα και έκτοτε παρακολουθεί και την εγκυμοσύνη, ζητά 1000 ευρώ για να με αναλάβει, ένα ποσό που μου φαίνεται μεγάλο για δημόσιο νοσοκομείο.  δεν είναι δωρεάν; τι παραπάνω προνόμια θα έχω δηλαδή αν δώσω στο γιατρό αυτά τα χρήματα; τι μπορεί να πάει στραβά αν πάω χωρίς ραντεβου; Πως να του πω ότι δεν μου είναι καθόλου εύκολο να διαθέσω ένα ποσό τέτοιας τάξης; 

ευχαριστώ!!

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, chaly50evi είπε:

Καλησπερα σας, 

πρόκειται να γεννήσω το πρώτο μου παιδάκι τον Μάιο και έχω ορισμένες απορίες ακόμη σχετικά με το κόστος μιας γέννας σε δημόσιο νοσοκομείο. αρχικά να σας πω πως με παρακολουθουσε ιδιώτης γιατρός ο οποίος σε μια δύσκολη στιγμή της εγκυμοσύνης μου στο δευτερο τριμηνο κύησης δεν εδειξε κανενα ενδιαφερον και εξαφανίστηκε,  με αποτέλεσμα να νοσηλευτω για μια εβδομάδα στο ιπποκράτειο στη γ' μαιευτική. εκεί η εμπειρία μου σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλή, μαιες και γιατροί με φρόντισαν κι έτσι αποφάσισα να γεννήσω εκεί όταν έρθει η ώρα. Με έναν γιατρό που μίλησα και έκτοτε παρακολουθεί και την εγκυμοσύνη, ζητά 1000 ευρώ για να με αναλάβει, ένα ποσό που μου φαίνεται μεγάλο για δημόσιο νοσοκομείο.  δεν είναι δωρεάν; τι παραπάνω προνόμια θα έχω δηλαδή αν δώσω στο γιατρό αυτά τα χρήματα; τι μπορεί να πάει στραβά αν πάω χωρίς ραντεβου; Πως να του πω ότι δεν μου είναι καθόλου εύκολο να διαθέσω ένα ποσό τέτοιας τάξης; 

ευχαριστώ!!

 

ναι,κανονικα στο δημοσιο δεν πρεπει να πληρωσεις(εκτος πχ σε καποια για μονοκλινο δωματιο,οπου το κοστος δ ειναι τεραστιο)

με το να δωσεις τα χρηματα αυτα στον γιατρο,το μονο που θα γινει ειναι να ερθει εκεινος οταν θα γεννας

απο οσο ξερω στη θεσ/νικη εφημερευει ενα απο τα δυο νοσοκομεια καθε μερα,οποτε λογικα για να πας ιπποκρατειο θα πας με ραντεβου;

αν δ δωσεις χρηματα,θα πας απλα στην εφημερια με οποιον γιατρο τυχει

ισως πρεπει να εχεις ανοιξει καρτελα κ στα δυο νοσοκομεια

λογικα θα υπαρχει γιατρος που θα σε αναλαβει,αν κ ισως επρεπε να εισαι στις αρχες,κ χωρις τα 1000€ αλλα δ ειμαι θεσ/νικη,κ δ εχω να σου προτεινω καποιον

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2023 at 5:42 ΜΜ, vicky86 είπε:

ναι,κανονικα στο δημοσιο δεν πρεπει να πληρωσεις(εκτος πχ σε καποια για μονοκλινο δωματιο,οπου το κοστος δ ειναι τεραστιο)

με το να δωσεις τα χρηματα αυτα στον γιατρο,το μονο που θα γινει ειναι να ερθει εκεινος οταν θα γεννας

απο οσο ξερω στη θεσ/νικη εφημερευει ενα απο τα δυο νοσοκομεια καθε μερα,οποτε λογικα για να πας ιπποκρατειο θα πας με ραντεβου;

αν δ δωσεις χρηματα,θα πας απλα στην εφημερια με οποιον γιατρο τυχει

ισως πρεπει να εχεις ανοιξει καρτελα κ στα δυο νοσοκομεια

λογικα θα υπαρχει γιατρος που θα σε αναλαβει,αν κ ισως επρεπε να εισαι στις αρχες,κ χωρις τα 1000€ αλλα δ ειμαι θεσ/νικη,κ δ εχω να σου προτεινω καποιον

καρτέλα πλέον δεν μπορώ να ανοίξω γιατί είμαι σε προχωρημένο στάδιο της εγκυμοσύνης και από όσο ενημερώθηκα,  καρτέλες ανοίγουν οι εγκυμονουσες μέχρι και 5 εβδομάδων..  ωστόσο σκέφτομαι τελικα να πάω σε ένα από τα δύο εφημερεύοντα όταν έρθει η ώρα γιατί πραγματικά εκτός ότι δεν διαθέτω τόσα χρήματα, δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω το νόημα του δημοσίου νοσοκομείου από τη στιγμή που είμαι και ασφαλισμενη.. και ελπίζω να έχω μια ανθρώπινη αντιμετώπιση.. οποία έχει εμπειρία θα ήταν πολύ βοηθητικό για μένα να τη μοιραστεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...