Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή Προγεστερόνη ή Μείωση Προγεστερόνης


Recommended Posts

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα

 

είμαι 35 ετών και έχω ήδη ένα κοριτσάκι 17 μηνών..πάσχω απο hasimoto για το οποίο λαμβάνω Τ4 150 mg και παράλληλα από σύνδρομο πολυκυστικών..ο κύκλος μου ωστόσο μετά από 6 μήνες από τη γέννα σταθεροποιήθηκε στις 28-29 μέρες και γενικά δεν είχα ποτέ καθυστερήσεις,χαμένες περιόδους,ενώ την κόρη μου την συνέλαβα εύκολα μετά από ένα τρίμηνο προσπαθειών..προσπαθούμε εδώ και 3 μήνες για 2η εγκυμοσύνη..μετά από ορμονολογικές εξετάσεις που μου πρότεινε ο γυναικολόγος μου βρέθηκε ουρεόπλασμα,για το οποίο μας συνέστησε αντιβίωση και δεν φαίνεται να τον ανησυχεί για την ώρα..ωστόσο οι τιμές της TSH είναι υψηλές -4.406 με max to 4.78- και η προγεστερόνη μου πολύ χαμηλή..δλδ 2.4ng/mL στην 21η ημέρα του κύκλου,με όρια 1.7-27.0..ο γιατρός μου συνέστησε, μετά τη θεραπεία για το ουρεόπλασμα, glucophage,αύξηση του Τ4 σε 175..επίσης πρότεινε να συνεχίσουμε τις προσπάθειες για 3 μήνες ακόμα και θεωρεί πως, αν και δν έγινε προφανώς ωορηξία το μήνα της μέτρησης της προγεστερόνης,δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να συλλάβω φυσιολογικά τους επόμενους μήνες..αν μετά από 3-4 μήνες δεν μείνω έγκυος τότε να ξαναμιλήσουμε περαιτέρω..έχω απογοητευτεί πολύ..είναι και φρέσκα ακόμα τα νέα και δν ξέρω αν όντως η 2η σύλληψη θα με ταλαιπωρήσει ή ακόμα χεορότερα δεν θα συμβεί ή αν θέλει υπομονή..είχε καμιά σας ανάλογη εμπειρία; ευχαριστώ πολύ :(

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

είμαι 35 ετών και έχω ήδη ένα κοριτσάκι 17 μηνών..πάσχω απο hasimoto για το οποίο λαμβάνω Τ4 150 mg και παράλληλα από σύνδρομο πολυκυστικών..ο κύκλος μου ωστόσο μετά από 6 μήνες από τη γέννα σταθεροποιήθηκε στις 28-29 μέρες και γενικά δεν είχα ποτέ καθυστερήσεις,χαμένες περιόδους,ενώ την κόρη μου την συνέλαβα εύκολα μετά από ένα τρίμηνο προσπαθειών..προσπαθούμε εδώ και 3 μήνες για 2η εγκυμοσύνη..μετά από ορμονολογικές εξετάσεις που μου πρότεινε ο γυναικολόγος μου βρέθηκε ουρεόπλασμα,για το οποίο μας συνέστησε αντιβίωση και δεν φαίνεται να τον ανησυχεί για την ώρα..ωστόσο οι τιμές της TSH είναι υψηλές -4.406 με max to 4.78- και η προγεστερόνη μου πολύ χαμηλή..δλδ 2.4ng/mL στην 21η ημέρα του κύκλου,με όρια 1.7-27.0..ο γιατρός μου συνέστησε, μετά τη θεραπεία για το ουρεόπλασμα, glucophage,αύξηση του Τ4 σε 175..επίσης πρότεινε να συνεχίσουμε τις προσπάθειες για 3 μήνες ακόμα και θεωρεί πως, αν και δν έγινε προφανώς ωορηξία το μήνα της μέτρησης της προγεστερόνης,δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να συλλάβω φυσιολογικά τους επόμενους μήνες..αν μετά από 3-4 μήνες δεν μείνω έγκυος τότε να ξαναμιλήσουμε περαιτέρω..έχω απογοητευτεί πολύ..είναι και φρέσκα ακόμα τα νέα και δν ξέρω αν όντως η 2η σύλληψη θα με ταλαιπωρήσει ή ακόμα χεορότερα δεν θα συμβεί ή αν θέλει υπομονή..είχε καμιά σας ανάλογη εμπειρία; ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

είμαι 35 ετών και έχω ήδη ένα κοριτσάκι 17 μηνών..πάσχω απο hasimoto για το οποίο λαμβάνω Τ4 150 mg και παράλληλα από σύνδρομο πολυκυστικών..ο κύκλος μου ωστόσο μετά από 6 μήνες από τη γέννα σταθεροποιήθηκε στις 28-29 μέρες και γενικά δεν είχα ποτέ καθυστερήσεις,χαμένες περιόδους,ενώ την κόρη μου την συνέλαβα εύκολα μετά από ένα τρίμηνο προσπαθειών..προσπαθούμε εδώ και 3 μήνες για 2η εγκυμοσύνη..μετά από ορμονολογικές εξετάσεις που μου πρότεινε ο γυναικολόγος μου βρέθηκε ουρεόπλασμα,για το οποίο μας συνέστησε αντιβίωση και δεν φαίνεται να τον ανησυχεί για την ώρα..ωστόσο οι τιμές της TSH είναι υψηλές -4.406 με max to 4.78- και η προγεστερόνη μου πολύ χαμηλή..δλδ 2.4ng/mL στην 21η ημέρα του κύκλου,με όρια 1.7-27.0..ο γιατρός μου συνέστησε, μετά τη θεραπεία για το ουρεόπλασμα, glucophage,αύξηση του Τ4 σε 175..επίσης πρότεινε να συνεχίσουμε τις προσπάθειες για 3 μήνες ακόμα και θεωρεί πως, αν και δν έγινε προφανώς ωορηξία το μήνα της μέτρησης της προγεστερόνης,δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να συλλάβω φυσιολογικά τους επόμενους μήνες..αν μετά από 3-4 μήνες δεν μείνω έγκυος τότε να ξαναμιλήσουμε περαιτέρω..έχω απογοητευτεί πολύ..είναι και φρέσκα ακόμα τα νέα και δν ξέρω αν όντως η 2η σύλληψη θα με ταλαιπωρήσει ή ακόμα χεορότερα δεν θα συμβεί ή αν θέλει υπομονή..είχε καμιά σας ανάλογη εμπειρία; ευχαριστώ πολύ :(

 

Γιατρός δεν είμαι, αλλά έχω αντιμετωπίσει αρκετά απο τα ίδια προβλήματα. Συνοπτικα, μπορώ να σου πω τι θα σου έλεγαν οι δικοί μου γιατροί:

Μιλάς με τον ενδοκρινολόγο σου, σταθεροποιείς την ΤSH κατω από το 2 (υπολόγισε κανένα 4μηνο-6μηνο) και μετά ξαναπροσπαθείς για μωράκι, γιατί με μία εγκυμοσύνη η TSH θα ανέβει κατευθείαν και άλλο και φοβάσαι για αποβολή.

Στο διάστημα αυτό, θεραπεύεις ό,τι άλλο θέμα υγείας υπάρχει (βλέπε ουρεόπλασμα) και μιλάς με έναν γυναικολόγο για το θέμα της προγεστερόνης. Το πολύ πολύ να χρειαστείς χάπια ή κρέμα κολπική, που προκαλούν ναυτία αλλά την δουλειά τους την κάνουν, μην ανησυχείς, είναι αντιμετωπίσιμο.

Δεδομένου ότι έχεις ένα μωράκι και φυσιολογικό κύκλο, η γνώμη των γιατρών που έχω δει κατά καιρούς, είναι ότι τις πολυκυστικές τις ξεχνάς πια, ο οργανισμός σου έχει αποδείξει ότι δουλεύει, οπότε μην αγχώνεσαι.

Αν και γνωρίζω πόσο άσχημη ειναι η φάση της αναμονής, 3 μήνες πραγματικά δεν είναι τίποτα. Και ένας χρόνος προσπαθειών, συχνά και παραπάνω, είναι απόλυτα φυσιολογικός, ειδικά και όσο μεγαλώνουμε. Μην αγχώνεσαι, λίγη υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

[Αν και γνωρίζω πόσο άσχημη ειναι η φάση της αναμονής, 3 μήνες πραγματικά δεν είναι τίποτα. Και ένας χρόνος προσπαθειών, συχνά και παραπάνω, είναι απόλυτα φυσιολογικός, ειδικά και όσο μεγαλώνουμε. Μην αγχώνεσαι, λίγη υπομονή :)

 

Ευχαριστώ,αναθάρρησα κάπως..

αυτό το όσο μεγαλώνουμε με αγχώνει περισσότερο..άργησα λόγω συνθηκών να μπω στη διαδικασία της εγκυμοσύνης και νιώθω τον χρόνο να με πιέζει..με αυτό διαφωνεί ο γιατρός μου αλλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[Αν και γνωρίζω πόσο άσχημη ειναι η φάση της αναμονής, 3 μήνες πραγματικά δεν είναι τίποτα. Και ένας χρόνος προσπαθειών, συχνά και παραπάνω, είναι απόλυτα φυσιολογικός, ειδικά και όσο μεγαλώνουμε. Μην αγχώνεσαι, λίγη υπομονή :)

 

Ευχαριστώ,αναθάρρησα κάπως..

αυτό το όσο μεγαλώνουμε με αγχώνει περισσότερο..άργησα λόγω συνθηκών να μπω στη διαδικασία της εγκυμοσύνης και νιώθω τον χρόνο να με πιέζει..με αυτό διαφωνεί ο γιατρός μου αλλά..

Όπως μου είχε πει κάποτε ο γιατρός μου, αυτό που με σε ένα μήνα μένεις έγκυος, συμβαινει όταν είσαι 16 και δεν θες με τίποτα την εγκυμοσύνη ;) Στα σοβαρα τώρα, ούτε το 35 είναι μεγάλη ηλικία ώστε να τίθεται θέμα γονιμότητας, ούτε το 3 μήνες αξίζει να το σκεφτεσαι. Αρχίζεις να ανησυχείς μετά το χρόνο, ή και τα δύο χρόνια αν έχεις ήδη μωρό. Δυστυχώς παίζει και η άτιμη η τύχη :(

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

είμαι 35 ετών και έχω ήδη ένα κοριτσάκι 17 μηνών..πάσχω απο hasimoto για το οποίο λαμβάνω Τ4 150 mg και παράλληλα από σύνδρομο πολυκυστικών..ο κύκλος μου ωστόσο μετά από 6 μήνες από τη γέννα σταθεροποιήθηκε στις 28-29 μέρες και γενικά δεν είχα ποτέ καθυστερήσεις,χαμένες περιόδους,ενώ την κόρη μου την συνέλαβα εύκολα μετά από ένα τρίμηνο προσπαθειών..προσπαθούμε εδώ και 3 μήνες για 2η εγκυμοσύνη..μετά από ορμονολογικές εξετάσεις που μου πρότεινε ο γυναικολόγος μου βρέθηκε ουρεόπλασμα,για το οποίο μας συνέστησε αντιβίωση και δεν φαίνεται να τον ανησυχεί για την ώρα..ωστόσο οι τιμές της TSH είναι υψηλές -4.406 με max to 4.78- και η προγεστερόνη μου πολύ χαμηλή..δλδ 2.4ng/mL στην 21η ημέρα του κύκλου,με όρια 1.7-27.0..ο γιατρός μου συνέστησε, μετά τη θεραπεία για το ουρεόπλασμα, glucophage,αύξηση του Τ4 σε 175..επίσης πρότεινε να συνεχίσουμε τις προσπάθειες για 3 μήνες ακόμα και θεωρεί πως, αν και δν έγινε προφανώς ωορηξία το μήνα της μέτρησης της προγεστερόνης,δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να συλλάβω φυσιολογικά τους επόμενους μήνες..αν μετά από 3-4 μήνες δεν μείνω έγκυος τότε να ξαναμιλήσουμε περαιτέρω..έχω απογοητευτεί πολύ..είναι και φρέσκα ακόμα τα νέα και δν ξέρω αν όντως η 2η σύλληψη θα με ταλαιπωρήσει ή ακόμα χεορότερα δεν θα συμβεί ή αν θέλει υπομονή..είχε καμιά σας ανάλογη εμπειρία; ευχαριστώ πολύ

 

Γεια σου, emkriti! Είμαι κι εγώ σε λίγο παρόμοια φάση. Παρόλο που δεν έχω κάποιο παθολογικό πρόβλημα, έχω σχετικά χαμηλή προγεστερόνη, με αποτέλεσμα να έχω μικρή-οριακή ωχρινική φάση (το ξέρω επειδή κάνω θερμομέτρηση σε συνδυασμό με τεστ ωορρηξίας). Το πρώτο μας παιδάκι το πιάσαμε μέσα σε 5 μήνες προσπαθειών. Και τότε είχα το ίδιο πρόβλημα, αλλά σταδιακά και παίρνοντας κάποιες βιταμίνες, οι οποίες δεν ξέρω αν συνέβαλαν ή αν ήταν τυχαίο, οι κύκλοι μου μεγάλωσαν λίγο κι έτσι έμεινα έγκυος.

Πάντως μίλησα κι εγώ σήμερα με τον γιατρό μου για αυτό το θέμα και με διαβεβαίωσε ότι η προγεστερόνη δεν είναι πρόβλημα και να προσπαθήσουμε λίγο καιρό ακόμα και να ξαναμιλήσουμε. Επίσης, επειδή τον ρώτησα αν θεωρεί σκόπιμο να πάρω κάποιο συμπλήρωμα προγεστερόνης (πχ χάπια ή κρέμα προγεστερόνης), μου απάντησε σε καμία περίπτωση.

Τον άκουσα πολύ σίγουρο. Τώρα τι να πω... Εμείς προσπαθούμε από τον Μάρτιο να φανταστείς, αλλά ο πρώτος κανονικός μου κύκλος ήταν τον Μάιο (οι προηγούμενοι ήταν ανωορρηκτικοί επειδή είχα μόλις διακόψει τον θηλασμό). Θα προσπαθήσω να κάνω λίγο υπομονή να δούμε τι θα γίνει. Πάντως πρέπει να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας, γιατί αν μας καταπλακώσει το άγχος, μετά δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Ας σκεφτούμε θετικά και καλή μας επιτυχία!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, emkriti! Είμαι κι εγώ σε λίγο παρόμοια φάση. Παρόλο που δεν έχω κάποιο παθολογικό πρόβλημα, έχω σχετικά χαμηλή προγεστερόνη, με αποτέλεσμα να έχω μικρή-οριακή ωχρινική φάση (το ξέρω επειδή κάνω θερμομέτρηση σε συνδυασμό με τεστ ωορρηξίας). Το πρώτο μας παιδάκι το πιάσαμε μέσα σε 5 μήνες προσπαθειών. Και τότε είχα το ίδιο πρόβλημα, αλλά σταδιακά και παίρνοντας κάποιες βιταμίνες, οι οποίες δεν ξέρω αν συνέβαλαν ή αν ήταν τυχαίο, οι κύκλοι μου μεγάλωσαν λίγο κι έτσι έμεινα έγκυος.

Πάντως μίλησα κι εγώ σήμερα με τον γιατρό μου για αυτό το θέμα και με διαβεβαίωσε ότι η προγεστερόνη δεν είναι πρόβλημα και να προσπαθήσουμε λίγο καιρό ακόμα και να ξαναμιλήσουμε. Επίσης, επειδή τον ρώτησα αν θεωρεί σκόπιμο να πάρω κάποιο συμπλήρωμα προγεστερόνης (πχ χάπια ή κρέμα προγεστερόνης), μου απάντησε σε καμία περίπτωση.

Τον άκουσα πολύ σίγουρο. Τώρα τι να πω... Εμείς προσπαθούμε από τον Μάρτιο να φανταστείς, αλλά ο πρώτος κανονικός μου κύκλος ήταν τον Μάιο (οι προηγούμενοι ήταν ανωορρηκτικοί επειδή είχα μόλις διακόψει τον θηλασμό). Θα προσπαθήσω να κάνω λίγο υπομονή να δούμε τι θα γίνει. Πάντως πρέπει να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας, γιατί αν μας καταπλακώσει το άγχος, μετά δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Ας σκεφτούμε θετικά και καλή μας επιτυχία!

 

Αυτό μου είπε και μένα ο δικός μου..υπομονή,τόνισε πως ΑΥΤΟ το μήνα δεν είχαμε ωορηξία και καλό θα είναι να περιμένουμε χωρίς να υποθέτω βλακείες..φύσει απαισιόδοξη δυστυχώς με έχει καταβάλει η σκέψη πως δεν κάνω καθόλου ωορηξία,ποτέ κλπ..με προβληματίζει το οτι θεωρητικά οι περισσότερες γυναίκες νιώθουν την ωορηξία τους από διάφορες ενδείξεις ενώ εγώ τους τελευταίους μήνες δεν..οπότε σκέφτομαι βρε λες να μην κάνω καθόλου πια;πρόωρη εμμηνόπαυση;και άλλα τέτοια μαύρα και παρανοικά..επίσης δεν ξέρω αν το hasimoto και η αυξημένη TSH μπορούν να προκαλέσουν χαμηλή προγεστερόνη και υπογονιμότητα..άγχος πάντως δεν έχω..μόνο απογοήτευση..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου είπε και μένα ο δικός μου..υπομονή,τόνισε πως ΑΥΤΟ το μήνα δεν είχαμε ωορηξία και καλό θα είναι να περιμένουμε χωρίς να υποθέτω βλακείες..φύσει απαισιόδοξη δυστυχώς με έχει καταβάλει η σκέψη πως δεν κάνω καθόλου ωορηξία,ποτέ κλπ..με προβληματίζει το οτι θεωρητικά οι περισσότερες γυναίκες νιώθουν την ωορηξία τους από διάφορες ενδείξεις ενώ εγώ τους τελευταίους μήνες δεν..οπότε σκέφτομαι βρε λες να μην κάνω καθόλου πια;πρόωρη εμμηνόπαυση;και άλλα τέτοια μαύρα και παρανοικά..επίσης δεν ξέρω αν το hasimoto και η αυξημένη TSH μπορούν να προκαλέσουν χαμηλή προγεστερόνη και υπογονιμότητα..άγχος πάντως δεν έχω..μόνο απογοήτευση..

 

Κοιτα, καταλαβαινω πως νιωθεις γιατι κι εμενα τεινει να με πιανει καποιες φορες παρανοια. Μετα μαζευω λιγο τα λογικα μου και λεω στον εαυτο μου "Συνελθε! Ειναι δυνατον πχ πριν 30 χρονια που δεν εψαχναν τιποτα με εξετασεις, οι γυναικες να αποκτουσαν τοσα παιδια και τωρα να εχουν ολες προβλημα???". Νομιζω οτι στην ιατρικη ισχυει το "Οσο ψαχνεις κατι βρισκεις". Αλιμονο, ανθρωποι ειμαστε, οχι συσκευες να μας βγαλουν απο το κουτι και να εχουμε και εγγυηση. Ολες κατι εχουμε αν ψαχτουμε.

 

Για να μιλησουμε επι τουτου παντως, θεωρω οτι για να λενε το ιδιο πραγμα και οι δυο γιατροι μαλλον εχουν δικιο. Ας κανουμε λιγο υπομονη κι ας μην σκεφτομαστε απαισιοδοξα. Εχουμε ηδη ενα παιδακι κι αν θελει ο Θεος θα τα καταφερουμε συντομα και με το δευτερο.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Κορίτσια να σας ρωτήσω..?? Όταν παίρνατε utrogestan παρατηρήσατε στο στήθος σας μέσα κάτι σαν γρομπο??

 

με το utrogestan πρηζεται γενικα το στηθος, και αν εχεις ιναδενωματα ή κυστες, χειροτερευουν.

μαλλον δεν ειναι κατι ανησυχητικο, αλλα αν δεν φυγει το γρομπαλακι μετα απο καποιο διαστημα, κανε εναν ελεγχο προληπτικα.

Link to comment
Share on other sites

με το utrogestan πρηζεται γενικα το στηθος, και αν εχεις ιναδενωματα ή κυστες, χειροτερευουν.

μαλλον δεν ειναι κατι ανησυχητικο, αλλα αν δεν φυγει το γρομπαλακι μετα απο καποιο διαστημα, κανε εναν ελεγχο προληπτικα.

 

Σ ευχαριστώ!!!! Μακάρι να μην είναι κάτι.. .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω κι εγώ χασιμότο, είμαι σε φάση που ετοιμάζομαι να βάλω κατεψυγμένα εμβρυάκια 3ων ημερών και η προγεστερόνη μου είναι χαμηλή. Την 21η μέρα του κύκλου ήταν γύρω στο 4,5. Και μένα ο γιατρός μου που του εξέφρασα τις ανησυχίες μου για τη χαμηλή προγεστερόνη με καθησύχασε και μου είπε ότι στη φάση αυτή δεν μας ενδιαφέρει. αλλά λίγο πριν την εμβρυομετραφορά θα ξεκινήσω Utrogestan. Όμως η TSH μου είναι ρυθμισμένη (1,1) και έχω διαβάσει από άλλα κορίτσια ότι πρέπει οπωσδύποτε να είναι κάτω από 2 στις προσπάθειες για εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! σημερα εκανα εξεταση προγεστερόνης με τιμη 16,62 ειναι μια βδομαδα μετα την ωορρηξια υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης?μπορείτε να με κατατοπίσετε? Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η τιμή αυτή απλά μας λέει ότι έγινε ωορρηξία και ότι ήταν αρκετά καλή για να οδηγήσει σε εγκυμοσύνη, αν πρόκειται για φυσική ωορρηξία χωρίς φάρμακο. Σε τρεις μέρες μόνο μπορείς να κάνεις χοριακή και να ξέρεις!

 

Στην δική μου περίπτωση, την 8η μέρα μετά την ωορρηξία είχα προγεστερόνη 12,6. τρεις μέρες αργότερα είδα θετικό τεστ εγκυμοσύνης και την επόμενη το πρωί (12η μετά την ωορρηξία), χοριακή 30,2 και η προγεστερόνη είχε ανέβει στο 24!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια!eimai 5 μιση εβδομαδων και χθες πηγα για τον πρωτο υπερηχο.ο γιατρος ειδε τις εξετασεις μου και μου ειπε οτι η προγεστερονη μου ειναι ανησυχιτικα χαμηλη. Ειναι 9.8! τι λετε? η χοριακη μου ηταν την τριτη το βραδυ 670 και την πεμπτη το πρωι 1700. τι λετε? βοηθηστε με εχω αγχςθει! να σας πω οτι μου εδωσε utrogestan(kapws etsi)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!eimai 5 μιση εβδομαδων και χθες πηγα για τον πρωτο υπερηχο.ο γιατρος ειδε τις εξετασεις μου και μου ειπε οτι η προγεστερονη μου ειναι ανησυχιτικα χαμηλη. Ειναι 9.8! τι λετε? η χοριακη μου ηταν την τριτη το βραδυ 670 και την πεμπτη το πρωι 1700. τι λετε? βοηθηστε με εχω αγχςθει! να σας πω οτι μου εδωσε utrogestan(kapws etsi)

 

Μην ανησυχεις απλα θελει πολυ ξαπλα κοριτσι αν δουλευεις παρε καμια αδειουλα να εισαι ξαπλα να παρει τα πανω του ο οργανισμος. Την προγεστερονη την ρυθμιζεις με τα ουτροτζεσταν κ την ξεκουραση κ ολα πανε καλα πολλες κοπελες ειχαν χαμηλη κ ολα πηγαν μια χαρα. Απλα να του το θυμιζεις να σε μετρησει ξανα μηπως χρειαστει να κανεις κ ενεσουλα προγεστερονης.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ! Με ηρεμησες ! Αγχωθηκα πολύ γιατί διάβασα για από βολές με τέτοια προγεστερονη! Πήγα στο γιατρό χαρούμενη και γύρισα σπίτι σε μαύρο χαλι..

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια Σας, ξέρω ότι μάλλον δεν θα πάνε καλά τα πράγματα αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας γιατί ίσως να εχει βρεθεί και κάποια άλλη στη θέση μου και ξέρει. Λοιπόν εγώ είμαι στην 5η εβδομάδα και δύο μέρες πριν το ραντεβού με τον γυναικολόγο είδα λίγο είμαι ανοιχτό κόκκινο. Δεν έδωσα και Πολύ σημασία γιατί είμαι χαζή και την άλλη μέρα είχα πολύ και καφέ σκούρο. Πηγα λοιπόν στον γυναικολόγο Κ μου είπε ότι έχει πιαστεί στην άκρη και σε συνδυασμό με το αίμα δεν είναι καλό σημάδι αλλά θα το σωσουμε. Έκανα τις εξετάσεις για προγεστερόνη Κ ήταν στο 6.9. Μου είπε ότι το φυσιολογικό όταν δεν είσαι έγκυος είναι 21 και πάνω. Στην εγκυμοσύνη λοιπόν θα έπρεπε να είναι πολύ περισσότερο. Η οιστραδιολη επίσης χαμηλή στο 68. Γενικά ΌΛΑ πεσμένα. Μου έδωσε utrogestan 200  πρωί μεσημέρι βράδυ.. d3 2000 μαγνήσιο κλπ κλπ ένα σωρό βοηθήματα και μου είπε να πάω την Δευτέρα να Μέ ξανα δει εάν δεν έχει γίνει κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Marina1987 είπε:

Γεια Σας, ξέρω ότι μάλλον δεν θα πάνε καλά τα πράγματα αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας γιατί ίσως να εχει βρεθεί και κάποια άλλη στη θέση μου και ξέρει. Λοιπόν εγώ είμαι στην 5η εβδομάδα και δύο μέρες πριν το ραντεβού με τον γυναικολόγο είδα λίγο είμαι ανοιχτό κόκκινο. Δεν έδωσα και Πολύ σημασία γιατί είμαι χαζή και την άλλη μέρα είχα πολύ και καφέ σκούρο. Πηγα λοιπόν στον γυναικολόγο Κ μου είπε ότι έχει πιαστεί στην άκρη και σε συνδυασμό με το αίμα δεν είναι καλό σημάδι αλλά θα το σωσουμε. Έκανα τις εξετάσεις για προγεστερόνη Κ ήταν στο 6.9. Μου είπε ότι το φυσιολογικό όταν δεν είσαι έγκυος είναι 21 και πάνω. Στην εγκυμοσύνη λοιπόν θα έπρεπε να είναι πολύ περισσότερο. Η οιστραδιολη επίσης χαμηλή στο 68. Γενικά ΌΛΑ πεσμένα. Μου έδωσε utrogestan 200  πρωί μεσημέρι βράδυ.. d3 2000 μαγνήσιο κλπ κλπ ένα σωρό βοηθήματα και μου είπε να πάω την Δευτέρα να Μέ ξανα δει εάν δεν έχει γίνει κάτι άλλο

η χοριακη σου ανεβαινει φυσιολογικα? δηλαδη διπλασιαζετε καθε δυο μερες??? αν ναι υπαρχει ελπιδα να παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπων κατι παρομιο ειχα και εγω στην 3 μου εγκυμοσυνη η χοριακη μου δυπλασιαζοταν κανονικα αλλα ειχα πολυ χαμηλη προγεστερονη ποιο χαμηλη απο εσενα γυρω στα 2 και κατι... και εμενα ο γιατρος μου εδωσε προγεστερονη μονο το ενα υποθετο εβαλα  μετα αδιαθετισα κανονικα .. να ξερεις πως οτι και να γινει η φυση ξερει καλυτερα απο εμας και οσο φαρμακα και να παρουμε εαν το μωρο ειναι να φυγει θα φυγει... σου ευχομαι παντως το καλυτερο.....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα καλη καταληξη.με τερ 1/12νομιζα οτι περιμενα 31/12.εκεινη την ημερα ειδα λιγο καφε.νομιζα οτι αδιαθετησα,αλλα την αλλη μερα τπτ.6/1ξαναειδα καφε,κ 9/1εκανα χοριακη η οποια ηταν πολυ υψηλη.ειδαμε σακο ο οποιος ειχε πιαστει χαμηλα κ σε συνδυασμο με τα καφε μου εδωσε 4ουτρο τη μερα κ ξαπλα.αργησαμε λιγο να ακουσουμε καρδια γτ η ωορρηξια ηταν πολυ αργοτερα απο οτι νομιζα αλλα η εγκυμοσυνη εξελιχθηκε μια χαρα

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Η χοριακη στις 11/11 ήταν 76 και στις 15/11 1300. Θα ΞΑΝΆ κάνω την Δευτέρα 18/11  και θα δούμε τι γίνεται. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι είναι καλή αλλά θα δούμε τελικά την Δευτέρα. Επίσης να σας πω ότι η αιμορραγία έχει σταματήσει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί κοντεύω να σκάσω 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημερα! Σε κυκλο 25 ημερων η τιμη της προγεστερονης βγηκε 10 την 21η μερα. Ειναι καλη για να επιτευχθει συλληψη? Ο γυναικολογος μου υποστηριζει οτι ειναι καλη και δεν χρειάζομαι χαπια προγεστερονης. Μου ειπε οτι 5 μερες πριν την περίοδο η τιμη 10 ειναι καλη και οτι 7 μέρες πριν θα ηταν πιο υψηλη αν είχα κανει τοτε την αιμοληψια. Οπως και να χει θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τους προβληματισμους μου και να ακουσω γνωμες και προτασεις. Προσπαθούμε για 2ο παιδάκι εδω και 3 μηνες. Γενικα δεν εχω προβλήματα υγειας ουτε θυροειδη ή αλλα γυναικολογικα θεματα. Η περιοδος μου ειναι σταθερή στις 25 με 26 μερες κραταει περίπου 4 ημέρες χωρις ιδιαίτερα εντονα συμπτωματα. Πριν την εγκυμοσυνη ηταν 28 με 29 ημερες και μετα αλλαξε. Δεν ξέρω  αν παίζει ρολο αυτο . Το ξέρω οτι ακομα ειναι νωρις γιατι δεν έχουμε πολυ καιρο που ξεκινησαμε προσπαθειες αλλα οταν εισαι 41 χρ δεν έχεις τον χρονο με το μερος σου....

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2015 at 10:10 ΠΜ, heelp είπε:

καλημερα σε ολες..προσπαθω να μεινω εγκυος εδω κ 1 χρονο..καποιες κοπελες ξερετε την ιστορια μου..εκανα εξετασεις κ βγηκαν πολυ καλες..ομως η προγεστερονη βγηκε 11.85, ο παλιος γιατρος που πηγαινα την θεωρησε μια χαρα..εχτες πηγα κ σε εναν αλλον γυναικολογο ο οποιος μου φανηκε οτι ασχολειται πιο πολυγενικα, δηλαδη δινει αρκετη σημασια..κ γενικα με τις αποριες μου κ την βρηκε χαμηλη..κ μου ειπε οτι θα πρεπει να παιρνω συμπληρωμα σε καθε κυκλο..κ οτι να μην ανησυχω κ οτι θα τα φτιαξουμε ολα...το fsh μου ειναι πολυ καλο 7,6 που σημαινει οτι κανω ωορρηξια..αλλωστε την εχω παρακολουθησει με υπερηχους κ γινεται κανονικα..ομως ο καινουριος γιατρος μου ειπε οτι πιθανοτατα μενω εγκυος αλλα δεν κρατιεται το εμβρυο λογω χαμηλης προγεστερονης..εγω προσωπικα το ειχα υποψιαστει γιατι απο την 25η μερα του κυκλου βγαζω καφε εκκρισεις..που σημαινει μικρη δευτερη φαση του κυκλου..χαμηλη προγεστερονη κλπ..μου ειπε οτι μπορει μεσα στο διαστημα 1 χρονου που προσπαθω να εχω μεινει εγκυος πολλες φορες αλλα δημιουργειται αυτοματη αποβολη λογω χαμηλης προγεστερονης..

αγχωθηκα λιγο ..αλλα τελικα μηπως ειναι αυτο το προβλημα που εδω κ 1 μιση χρονο δεν εχω δει μωρακι?..μαλλον ναι....γιατι εγω εβλεπα αυτα τα καφε καθε μηνα κ πηγαινα στον γιατρο κ ποτε δεν ασχοληθηκε..παντα βιαστικος κ παντα ολα καλα μου λεγε κ με εδιωχνε..

τι να πω..με εχει χαλασει ολο αυτο αλλα τι να κανω?θα κανω ο.τι μου πει ο καινουριος..αυτα..εσεις εχετε καποια γνωμη πανω σε αυτο?

Καλημερα!  Αν και εχουν περασει χρονια απο την δημοσιευση σου μηπως θα μπορουσες να μας πεις τι εγινε με την ορμονη? Διοτι εγω ειχα προγεστερόνη 10 αλλα 5 μερες πριν την περιοδο και μου ειπε οτι ειναι οκ και οτι αν την ειχα κανει 7 μερες πριν θα ηταν καλυτερη. Γενικα δεν υποστηρίζει την προσληψη φαρμακων προληπτικα και δεν συμφώνησε να παρω χαπια προγεστερονης.  Προσπαθουμε 3 μηνες. Φοβαμαι μηπως το προβλημα είναι αυτό εφοσον δεν εχω κατι αλλο.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...