Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με συμμαθητη που ειναι για ειδικο σχολειο


Recommended Posts

Λάθος είναι αυτό που λες!

 

Όταν προσλαμβάνεται εκπαιδευτικός για παράλληλη στήριξη, το σωστό είναι να μην γίνεται αντιληπτό ότι είναι για το Χ παιδί. Για το λόγο αυτό πρέπει να λειτουργεί ως δέυτερος εκπαιδευτικός μέσα στην τάξη και να μην κάθεται αποκλειστικά και μόνο δίπλα στον Χ γιατί έτσι τον διαχωρίζει από τα υπόλοιπα παιδιά.

Επίσης, οι γονείς δεν χρειάζεται να μάθουν κάτι. Είναι ένας εξτρα δάσκαλος στην τάξη. Ούτε για ποιον είναι, όυτε τι έχει, ούτε τίποτα.

 

Όσο για το τελευταίο που λες, ο ρόλος του διευθυντή είναι απλά να πει ότι γνωρίζει το θέμα και ότι το "δουλεύει" το σοχλείο. Τίποτα παραπάνω!

 

 

Αυτο δεν το ηξερα. Και ειναι πολυ σωστο.

 

Τωρα θυμηθηκα οτι στο νηπιαγωγειο μας υπηρχε μια τριτη νηπιαγωγος που εμφανιζοταν κατα καιρους και δεν ειχα καταλαβει το ρολο της απο αυτα που μου ειχε πει το παιδι μου. Πολυ πιθανο να ηταν για παραλληλη στηριξη.

 

Ετσι πρεπει να γινεται για να μην στιγματιζεται ενα παιδι εφ ορου ζωης και να εκτιθεται στα σχολια καθε κακεντρεχη η ασχετου.

 

Ειλικρινά ελπίζω όχι από το διευθντή πάντως!

 

Αγγελικη και εμεις σαν γονεις ελπιζουμε στην σοβαροτητα των εκπαιδευτικων και ειδικα των διευθυντων, γιατι αν δεν δειχνουν εχεμυθεια σε τοσο σοβαρα θεματα δεν ειναι αξιοι να λεγονται εκπαιδευτικοι, κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άλλα στο αρχικό παραδειγμα ενός παιδιού που συμπεριφέρεται "περίεργα", αν αυτό γίνεται εξαιτίας προβλήματος υγείας ή για άλλο λόγο, αν υπάρχει διάγνωση, αν προβλέπεται παράλληλη στήριξη, γιατί το όποιο παιδάκι συμμετέχει σε τμήμα ένταξης, αν οι γονείς θέλουν ή δε θέλουν να βρουν θέση σε ειδικό σχολείο κλπ, δεν μπορώ να φανταστώ καν πώς θα το μάθουν οι άλλοι γονείς. Ειλικρινά ελπίζω όχι από το διευθντή πάντως!

 

Ήμουν σαφής ως προς αυτό:

κάνε τον κόπο να διαβάσεις τι έγραψα σε παρακαλώ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σαφής ως προς αυτό:

κάνε τον κόπο να διαβάσεις τι έγραψα σε παρακαλώ.

 

Διάβασα πολύ καλά:

"Ερώτηση ασχέτου: δεν πρέπει η διεύθυνση να διαχειριστεί μια κατάσταση; Βοηθώντας και τις δύο πλευρές; Και όσον αφορά τη θεματοθέτρια, να τη βοηθήσει να κατανοήσει και να την καθησυχάσει ότι οι αναγκαίες ενέργειες (αν χρειάζονται) θα γίνουν;

Εξηγούμαι:

Αν δεν υπάρχει κανένα θέμα: το δηλώνει στους γονεις ξεκάθαρα.

Αν υπάρχει: να τους ενημερώσει για τις ενέργειες στα πλαίσια της σχολικής μονάδας που θα βοηθήσουν στην ένταξη και ενσωμάτωση του παιδιού;

 

Γιατί αν πραγματικά υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν γίνεται ενέργεια ούτε από τους κηδεμόνες ούτε από τη διεύθυνση το θεωρώ λάθος. Και το παιδί δεν θα καταφέρει να ενσωματωθεί από μη ενέργεια ή παράληψη αυτών."

 

Δεν έχει καμία δουλειά ο διευθυντής να δηλώσει τίποτα στους γονεις. Ούτε τι πρόβλημα υπάρχει, ούτε τι ενέργειες έγιναν, εκτός αν στην κατάσταση εμπλέκεται το παιδί τους (π.χ. κάποιο παιδάκι του επιτίθεται λεκτικά ή σωματικά).

Ανέφερες παράδειγμα παιδιού με Down, που κατά κανόνα φαίνεται, δε χρειάζεται ανακοίνωση της διάγνωσης, και παράδειγμα ενημέρωσης γονέων για τη θέση στάθμευσης του λεωφορείου, που είναι κάτι που τους αφορά όλους.

Το αν και γιατί ένα παιδάκι φωνάζει μέσα στην τάξη, δεν έχει καμία σχέση όμως με το παραπάνω παράδειγμα. Είναι θέμα των γονιών αν και ποιους θα ενημερώσουν για πιθανό προβλημα υγείας. Και κατά τα ψέματα, δεν νομίζω ότι αυτό που καίει τους άλλους γονείς είναι η ενημέρωση για το καλό αυτού του παιδιού

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχήν ηρέμησε.

Κατά δεύετερον:

"να τους ενημερώσει για τις ενέργειες στα πλαίσια της σχολικής μονάδας που θα βοηθήσουν στην ένταξη και ενσωμάτωση του παιδιού"

 

Είναι σαφές.

Σενάριο 1. "Η σχολική μονάδα φροντίζει για την επίλυση του προβλήματος σε συνεργασία με τους γονείς του μαθητή. Ελπίζουμε θα λυθεί σύντομα κάθε πρόβλημα. "

> οι γονείς ενημερώνονται ότι το σχολείο δεν αδιαφορεί. Γίνονται θετικοί αντί επιθετικοί ή αμυνόμενοι, και υποστηρίζουν τα παιδιά τους σε κάθε προσπάθεια επικοινωνίας με το παιδί.

 

vs

Σενάριο 2: "To θέμα δεν σας αφορά (; ) πηγαίνετε σπίτι σας"

 

Διαλέγεις και παίρνεις

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά αρχήν ηρέμησε.

Κατά δεύετερον:

"να τους ενημερώσει για τις ενέργειες στα πλαίσια της σχολικής μονάδας που θα βοηθήσουν στην ένταξη και ενσωμάτωση του παιδιού"

 

Είναι σαφές.

Σενάριο 1. "Η σχολική μονάδα φροντίζει για την επίλυση του προβλήματος σε συνεργασία με τους γονείς του μαθητή. Ελπίζουμε θα λυθεί σύντομα κάθε πρόβλημα. "

> οι γονείς ενημερώνονται ότι το σχολείο δεν αδιαφορεί. Γίνονται θετικοί αντί επιθετικοί ή αμυνόμενοι, και υποστηρίζουν τα παιδιά τους σε κάθε προσπάθεια επικοινωνίας με το παιδί.

 

vs

Σενάριο 2: "To θέμα δεν σας αφορά (; ) πηγαίνετε σπίτι σας"

 

Διαλέγεις και παίρνεις

 

Καταρχήν ήρεμη είμαι, συγγνώμη αν ο τόνος μου δεν το δείχνει, δεν είναι πάντως η πρόθεση μου να βγάλω ένταση και σίγουρα δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε.

 

Ας υποθέσουμε το σενάριο όπου υπάρχει ένα παιδάκι "ενοχλητικο" (και δεχομαι 100% ότι μπορεί να διαταράσει αντικειμενικά τη λειτουργία της τάξης), αλλά δεν δικαιουται παράλληλη στήριξη, δεν υπάρχει εκπαιδευτικός, οι γονείς δεν επιθυμούν παράλληλη στήριξη, ή οτιδήποτε άλλο σχετικό σενάριο.

Αν ο γονιός που αναζητά τρόπο να "διώξει" αυτό το συμμαθητή από το σχολείο, πάρει την απάντηση του σεναρίου 1 (που μπορεί να είναι και ψευδής, γιατί μπορεί να μην είναι δυνατή καμία ενέργεια), ξαφνικά αυτός ο γονιός θα γυρίσει σπίτι με άλλο μυαλό και θα πει στο παιδάκι του να "αγκαλιάσει" το άλλο παιδάκι; Πολύ θα ήθελα να το πιστέψω, αλλά φοβάμαι ότι πρώτα ο γονιός θα μπλεχτεί σε ένα ξεκατίνιασμα του τυπου "Και τι πάθηση έχει δηλαδή ο Γιαννάκης; Γιατί δε μας λέτε; Και πότε θα τον πάρουν από εδώ; Γιατί δεν τον παίρνουν;" και μετά θα πάει στο σπίτι να πει στο παιδί του "Μας είπε ο διευθυντής ότι εχει πρόβλημα στο μυαλό ο Γιαννάκης."

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθηκατε για ενα θεμα που ηταν πρακτικο. Αν ενημερωθηκατε οτι η κυρια Ψ ειναι δασκαλα για το παιδι Χ, κακως! Εκτος αν την ενημερωση την εκανε ο γονιος του παιδιου.

Ο διευθυντης δεν εχει καμια δουλεια μα βγαζει απιρρητα στοιχεια στη φορα. Ειναι παρανομο και μπιρει να μπλεξει ασχημα

Link to comment
Share on other sites

..........

 

 

Εγω θα πω μονο στη θεματοθετρια...αυτα που μου ελεγε και μενα η μαμα μου για ενα παρομοιο θεμα που ειχαμε στο σχολειο...

Να του μιλαμε του παιδιου αυτου ολα τα παιδακια,να το παιζουμε να μην το εξαιρουμε απο πουθενα,να το αγκαλιαζουμε..κι οταν αυτο γινεται επιθετικο εμεις να ειμαστε γλυκοι απεναντι του και να προσπαθουμε να το ηρεμουμε!Αν η κατασταση ξεφυγει να ειδοποιουμε τους δασκαλους..μεσα στο μαθημα να προσπαθουμε να το ενταξουμε κι οχι να το κοροιδευουμε...και γενικα να την κανεις να σκεφτει αν ο Θεος την εκανε την ιδια ετσι..θα της αρεσε η κοροιδια κι η απομονωση??Φυσικα οχι..σε κανεναν δεν αρεσει!Ας αρχισουμε να αλλαξουμε τον κοσμο λιγο προς το καλο....ειμαστε τοοοσο μπροστα σε τοσα αλλα...μα τοοοσο πισω στην κοινωνικοποιηση!

Ολα αυτα μου τα ειπε οταν ημουν κι εγω 6 χρονων....και πρωτη ξεκινησα εγω να το παιρνω με το καλο το παιδακι..κι υστερα ακολουθησαν κι αλλοι...δεν θα σου κρυψω πως πολλα παιδια κοροιδευαν μετα κι εμενα..δεν ηταν ευκολο...αλλα δεν μετανιωσα ποτε..δεν θα τα ξεχασω αυτα ποτε..βοηθησαμε ενα παιδακι να αισθανεται καλυτερα κι οχι μονο...και μονο τα καλα εχω να θυμαμαι!

Εγραψε κι η μαμα ενος αυτιστικου παιδιου εδω....κι αυτο που ειπε ειναι το μεγαλυτερο κι αληθεινοτερο που ακουσα....ΠΗΡΑΜΕ ΜΕΓΑΑΑΑΛΟ μαθημα ζωης απο αυτο το παιδακι...και μας βοηθησε ΠΟΛΥΥΥΥ να εκτιμησουμε ολα αυτα που εχουμε! Που ειμαστε υγιειης πανω απο ολα..κι υποτιθεται ανθρωποι με μυαλο!

Ας το αξιοποιουμε αυτο το μυαλο που μας χαρισε ο Θεος και την υγεια μας...προσπαθωντας να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι και βοηθωντας να ενταχθουν κι αλλα παιδια-ανθρωποι στην καθημερινοτητα!

 

 

Tι ωραιο μηνυμα!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθηκατε για ενα θεμα που ηταν πρακτικο. Αν ενημερωθηκατε οτι η κυρια Ψ ειναι δασκαλα για το παιδι Χ, κακως! Εκτος αν την ενημερωση την εκανε ο γονιος του παιδιου.

Ο διευθυντης δεν εχει καμια δουλεια μα βγαζει απιρρητα στοιχεια στη φορα. Ειναι παρανομο και μπιρει να μπλεξει ασχημα

Δεν "ενημερώθηκαμε" απο κανέναν του σχολειου, πως σου προέκυψε; Γνωριζω την υποθεση απο την αδερφη του παιδιού, νηπιαγωγό που συνεργαζομαστε για τα παιδιά μου.

Μη χειροτερα εδω μεσα, αλλα γραφεις αλλα διαβαζουν.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν "ενημερώθηκαμε" απο κανέναν του σχολειου, πως σου προέκυψε; Γνωριζω την υποθεση απο την αδερφη του παιδιού, νηπιαγωγό που συνεργαζομαστε για τα παιδιά μου.

Μη χειροτερα εδω μεσα, αλλα γραφεις αλλα διαβαζουν.

 

Sorry! Νόμισα ότι ανήκεις στους γονείς που ενημερώθηκαν για την αλλαγή της στάσης γιατί υπάρχει παιδί με down.....

 

Πάντως στην περίπτωση αυτή, σαφώς θα ενημερωθούν οι γονείς ότι θα αλλάξει η στάση. Δεν θα δωθούν όμως λεπτομέριες για το λόγο. Ένα "Γιατί υπάρχει σοβαρός λόγος" είναι αρκετό.

Τώρα, αν οι γονείς αντιληφθούν ότι πρόκειται για το παιδί με το down μιας και είναι ένα σύνδρομο που φαίνεται, ΟΚ. Δεν το διαψεύδεις, αλλά δεν το επιβεβαιώνεις κιόλας.

Αν δεν το αντιληφθούν, πάλι καλά.

Αν θυμώσουν ή κάνουν φασαρία, τους το θέτεις ως κανόνα και τέρμα! Δεν μπαίνεις σε επιπλέον συζητήσεις!

 

Εγώ όταν ήμουν για 2 χρόνια παράλληλη στήριξη σε παιδί με αυτισμό, οι γονείς ήξεραν απλά ότι υπάρχει και άλληνηπιαγωγός στην τάξη. Τη δεύτερη χρονιά η μαμά του παιδιού είπε ότι ήμουν για το δικό της παιδί. Αλλά εγώ δεν ήμουν μόνιμα δίπλα στο παιδί. Έκανα εναλλάξ μάθημα με τη νηπιαγωγό της τάξης, ασχολούμουν και με τα υπόλοιπα παιδιά, το πρόγραμμα το διαμορφώναμε μαζί με την άλλ νηπιαγωγό. Απλά όταν το παιδί χρειαζόταν κάτι επιπλέον, π.χ. να βγει μια βόλτα στην αυλή για αποσυμφόρηση ή μια παραλλαγή σε μια δραστηριότητα, το αναλάμβανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...