Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμορραγίες 6η εβδομάδα...


Recommended Posts

Γειά σου, τώρα είδα το ποστ σου. Ελπίζω να σου έχουν πάει όλα καλά! Να προσπαθήσεις να είσαι ήρεμη και να σκέφτεσαι θετικά. Πολλές κοπέλες έχουν ομαλή εγκυμοσύνη, αλλά και πολλές από εμάς έπρεπε να οπλιστούμε με μεγάλη υπομονή στην εγκυμοσύνη μέχρι να περάσει ο καιρός και να γεννήσουμε το μωράκι μας. Η αποκόλληση στο πρώτο τρίμηνο είναι πολύ συνηθισμένη. Εγώ είχα μια μεγάλη αποκόλληση στο πρώτο τρίμηνο, με πολύ αίμα και παρ'όλα αυτά θυμάμαι όταν είχα πάει στο νοσοκομείο οι νοσοκόμες μου είπαν ότι αυτό δεν ήταν πολύ αίμα συγκριτικά με άλλες κοπέλες. Στον επόμενο υπέρηχο η αποκόλληση δεν φαινόταν καν πια. Είχα όμως αιματάκι ανά τακτά χρονικά διαστήματα σε όλη μου σχεδόν την εγκυμοσύνη και έντονες συσπάσεις της μήτρας ήδη από τον 5ο μήνα. Τρεις φορές νοσηλεύτηκα εκτάκτως στο νοσοκομείο. Συνέχεια στο κρεβάτι ήμουν ή σε μία καρέκλα και γεμάτη άγχος. Τελικά όλα πήγαν καλά και σε λίγο καιρό ο μικρούλης μου θα κλείσει τον πρώτο χρόνο του. Να σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε καλά και να ασχολείσαι με άλλα πράγματα για να ξεφεύγει το μυαλό σου! Μπορείς να ακούς βρεφικά νανουρίσματα, εμένα με ηρεμούσαν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι 6 εβδομάδων σήμερα και ξαφνικά ενώ δεν έκανα κάτι , με έπιασε τρομερός πόνος και είχα αρκετό αιμα που σταμάτησε μόνο του μετά από λίγο. Μου έδωσε utrogestan ο γιατρός και μου είπε ξαπλα.  Ευτυχώς δεν έχω ξαναδεί τίποτα ! Νιώθω σαν τράβηγμα στην κοιλιά.  Έχω αγχωθει παρα πολυυυυ! Είναι η τρίτη κύηση μου. Εμπειρίες καμία να με παρηγορήσει;;; Θα σκάσω. Όλες οι εξετασεις ήταν ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαίρεται κυρίες, λέγομαι Δημήτρης.

Εν συντομία,

Πήγαμε εχθές στον γυναικολόγο, 7 βδομάδων, όλα φυσιολογικά, είδαμε το μικρουλι, ακούσαμε καρδούλα, χεστηκαμε από χαρά....

Το πρωί ξυπνάω από φωνές.... Έχω αίμα έλα γρήγορα...

Μίλησε με τον γιατρό και της είπε ουτροστενταν και ξάπλα...

Τρέχω όλη μερα, της πάω φαγητό στο κρεβάτι, την σηκώνω για ούρηση,της έβαλα tv στο δωμάτιο μας...

Μετά το πρώτο σοκ το πρωί το αίμα σταμάτησε και άφησε μόνο μια μικρή στάμπα καφέ υγρό...

Είμαι να σκάσω είμαι... Βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2020 at 5:59 ΜΜ, Abacus είπε:

Χαίρεται κυρίες, λέγομαι Δημήτρης.

Εν συντομία,

Πήγαμε εχθές στον γυναικολόγο, 7 βδομάδων, όλα φυσιολογικά, είδαμε το μικρουλι, ακούσαμε καρδούλα, χεστηκαμε από χαρά....

Το πρωί ξυπνάω από φωνές.... Έχω αίμα έλα γρήγορα...

Μίλησε με τον γιατρό και της είπε ουτροστενταν και ξάπλα...

Τρέχω όλη μερα, της πάω φαγητό στο κρεβάτι, την σηκώνω για ούρηση,της έβαλα tv στο δωμάτιο μας...

Μετά το πρώτο σοκ το πρωί το αίμα σταμάτησε και άφησε μόνο μια μικρή στάμπα καφέ υγρό...

Είμαι να σκάσω είμαι... Βοήθεια.

Καλησπέρα πέρασα κ εγώ κάτι παρόμοιο μόνο π ο γιατρός είχε δει αιμάτωμα στ υπέρηχο κ μ είπε ν περιμένω καφε αλλά μπορεί κ όχι.. Κ μ έδωσε κ μένα utrogestan..εν τέλει κατέβηκαν..θέλει ξεκούραση κ καλό θ ήταν να τη ξαναδεί σε 15 μέρες

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2020 at 5:59 ΜΜ, Abacus είπε:

Χαίρεται κυρίες, λέγομαι Δημήτρης.

Εν συντομία,

Πήγαμε εχθές στον γυναικολόγο, 7 βδομάδων, όλα φυσιολογικά, είδαμε το μικρουλι, ακούσαμε καρδούλα, χεστηκαμε από χαρά....

Το πρωί ξυπνάω από φωνές.... Έχω αίμα έλα γρήγορα...

Μίλησε με τον γιατρό και της είπε ουτροστενταν και ξάπλα...

Τρέχω όλη μερα, της πάω φαγητό στο κρεβάτι, την σηκώνω για ούρηση,της έβαλα tv στο δωμάτιο μας...

Μετά το πρώτο σοκ το πρωί το αίμα σταμάτησε και άφησε μόνο μια μικρή στάμπα καφέ υγρό...

Είμαι να σκάσω είμαι... Βοήθεια.

Ειναι καλο που σταματησε το αιμα..ακολουθηστε τισ οδηγιεσ του γιατρου..κ εγω ειχα ελαχιστο αιματακι στισ αρχεσ.. κ στισ 2 εγκυμοσυνεσ..ουτροτζεσταν κ ξεκουραση( δεν φαινοταν να χα αποκολληση.ισωσ ηταν πολυ μικρη..)

Ευχομαι να πανε ολα καλα...

Τωρα πωσ ειναιι??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι καλύτερα ... Πήγαμε να ξαναδούμε το μικρουλι και όλα καλά... Δεν έβαλε κολπικά τον υπέρηχο ο γιατρός αλλά στην κοιλιά, χτύπος και λοιπά όλα καλά και συνεχίζουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.. είμαι έγκυος στην 7η εβδομάδα και προχτές είδα καφέ αίμα στο σκούπισμα. Το ίδιο επαναλήφθηκε κ χτες  οπότε σήμερα το πρωί πήγα για έναν υπέρηχο. Είδαμε κανονικά σάκο και το έμβρυο αλλά όχι καρδιακό παλμό. Επίσης ο γιατρός βρήκε Μ μια κυστη στην ωοθήκη .. τίποτα από αυτά δεν τον ανησύχησε παράμονο η απουσία του καρδιακού παλμού ... Μου είπε να πάω πάλι την Δευτέρα να ακούσουμε καρδιά και αν όχι σημαίνει ότι παλινδρομησε... Από την ώρα που γύρισα σπίτι έχω αρκετό κόκκινο πια αίμα αλλά κανέναν πόνο κ ενόχληση.. έχει περάσει κάποια εγκυμονούσα κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα κοριτσια παρακολουθω καιρό το φόρουμ και πραγματικα έχω μάθει παρα πολλα από όλες σας! 

Όσον αφορά εμένα τον προηγουμενο μήνα είχα μια βιοχημικη μετά από εξωσωματική και ο γυναικολόγος μου είπε να προχωρησουμε κανονικά αυτόν τον μήνα με νέα προσπαθεια, έτσι και έγινε και τα καταφέραμε παλι, το πρόβλημα είναι πως πηγαμε προχτες για τον πρωτο υπέρηχο στις 5 εβδ και 5 ημ γιατί είχα λίγα καφέ υγρα.. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι είναι  όλα τέλεια το έμβρυο σε πολυ καλη θέση και δεν έχουμε να ανησυχουμε για τίποτα. Μιαμιση ώρα μετά τον υπέρηχο ξεκίνησε μια τρελή αιμορραγία χωρίς να νιώθω τίποτα ουτε πονο ουτε τιποτα απλά πολυ αίμα και λυποθημησα δυο φορες..ολο αυτο κράτησε το πολυ 5 ώρες απο εκείνη την ώρα έχω μόνο λίγα καφέ υγρα..Ο γυναικολόγος μου είπε ξαπλα και να μην ανησυχώ γιατί είναι λέει συχνό φαινόμενο μπορει να εσπασε καποιο αγγείο να συνεχίσω τα φάρμακα μου(τα παιρνω απο την αρχή λόγω εξωσωματικης)και θα με ξαναδεί στις 5/8. 

Η ψυχή μου όμως έχει παει και έχει έρθει..

έχει συμβεί σε κάποια και να συνεχίστηκε κανονικά η εγκυμοσύνη;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2021 at 10:50 ΠΜ, Σαντυ Κριθ είπε:

Καλημερα κοριτσια παρακολουθω καιρό το φόρουμ και πραγματικα έχω μάθει παρα πολλα από όλες σας! 

Όσον αφορά εμένα τον προηγουμενο μήνα είχα μια βιοχημικη μετά από εξωσωματική και ο γυναικολόγος μου είπε να προχωρησουμε κανονικά αυτόν τον μήνα με νέα προσπαθεια, έτσι και έγινε και τα καταφέραμε παλι, το πρόβλημα είναι πως πηγαμε προχτες για τον πρωτο υπέρηχο στις 5 εβδ και 5 ημ γιατί είχα λίγα καφέ υγρα.. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι είναι  όλα τέλεια το έμβρυο σε πολυ καλη θέση και δεν έχουμε να ανησυχουμε για τίποτα. Μιαμιση ώρα μετά τον υπέρηχο ξεκίνησε μια τρελή αιμορραγία χωρίς να νιώθω τίποτα ουτε πονο ουτε τιποτα απλά πολυ αίμα και λυποθημησα δυο φορες..ολο αυτο κράτησε το πολυ 5 ώρες απο εκείνη την ώρα έχω μόνο λίγα καφέ υγρα..Ο γυναικολόγος μου είπε ξαπλα και να μην ανησυχώ γιατί είναι λέει συχνό φαινόμενο μπορει να εσπασε καποιο αγγείο να συνεχίσω τα φάρμακα μου(τα παιρνω απο την αρχή λόγω εξωσωματικης)και θα με ξαναδεί στις 5/8. 

Η ψυχή μου όμως έχει παει και έχει έρθει..

έχει συμβεί σε κάποια και να συνεχίστηκε κανονικά η εγκυμοσύνη;;;

 

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά, δεν μου έχει συμβεί αλλά έχω ακούσει για περιπτώσεις με αιμορραγία κ να πήγαν όλα καλά εν τέλη. Εγώ στη θέση σου για να μην ανησυχώ θα έκλεινα το ραντεβού ακόμα πιο άμεσα. Πρέπει ο γυναικολόγος να καταλάβει την αγωνία σου κ να σε δει νωρίτερα..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι έγκυος στην 5η εβδομάδα και πριν κάτι μέρες  είχα μια αιμορραγία με κόκκινο χρώμα και ύστερα έγινε καφετί πήγα στον γυναικολόγο μου και μου είπε πως υπάρχει πιθανότητα αποβολής μου έδωσε utrogestan και prolutex ενέσεις στην κοιλιά σήμερα είναι η τέταρτη μέρα και έχω ακόμη καφέ κηλίδες αίματος αλλά δεν έχω καθόλου πόνους…Έχω ραντεβού την Παρασκευή, έχει συμβεί σε καμιά σας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα σας, 

 

Είμαι απελπισμένη ειλικρινά. Μετά από θετική χοριακή (από εξωσωματική) τη περασμένη Παρασκευή πήγα για το πρώτο μου υπέρηχο όπου είδαμε αμνιακό σάκο και λεκιθικό ασκό. 2 μέρες μετά ξύπνησα με αρκετό αίμα στον ύπνο μου (χωρίς πόνο). Σε συννενόηση με τη μαία έκανα μια ένεση προγεστερόνης και το αίμα σταμάτησε εντελώς. Λόγω αργίας τη Καθαρά Δευτέρα και λόγω καιρού δεν κατάφερα να πάω για υπέρηχο. Έχω ραντεβού αύριο. Είμαι όμως χάλια κλαίω και πιστεύω πως απέβαλα. 

Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία και να εξελίχθηκε καλά? Θα μπορούσε η ένεση να σταματήσει το αίμα αν ήταν αποβολή?

Εχθές έκανα μια ακόμη χοριακή και ήταν 8000 αφού μπήκα στην 6η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας , είμαι στην 6 εβδομάδα και έχω αίμα .. μίλησα με τον γιατρό και μου έδωσε utrogestan και θα με δει ειπε αύριο για υπέρηχο .  
βεβαια έχω πανικοβληθεί παρά πολύ πως έχασα το μωράκι μ αν και είναι η δεύτερη μέρα που έχω κόκκινο αίμα . Ξεκίνησε με καφέ .. όχι κάποια πλημμύρα αλλά εχω.. πήρα και τεστ εγκυμοσύνη και βγήκε θετικό … απλά φοβάμαι πολύ … 

Επεξεργάστηκαν by Vasilikipap97
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...