Recommended Posts

Χαίρομαι  πάρα  πολύ για σένα  Pixie μου , Μπράβο, πιστεύω  θα μας πάνε όλα  καλά κ στις δυο!! Κ εγώ ξαπλώνω σχεδόν  όλη την ημέρα  αλλά  κάνω κ μερικές  εξωτερικές  δουλειές  με προσοχή  πάντα! Παρατήρησα ότι όταν κουράζομαι  λιγάκι παραπάνω έχω περισσότερο  καφε απο την προηγούμενη  μέρα! Τελικά  θέλει πολύ  ξεκούραση κ συγκεκριμένα  ξάπλα αρκετά  μέσα στην ημερα! Φιλιά  πολλά!! Περιμένω νέα  σου!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα!εγώ είμαι 5 εβδομάδων και τις 2 προηγουμενες μέρες είχα καφέ αίμα λιγο στο εσωρουχο και στο σκούπισμα!σήμερα το πρωι είδα κόκκινο αίμα στο σκούπισμα!πήγα αμέσως στον γιατρό και ενώ ειδαμε τον σάκο χωρίς αίμα γύρω μου ειπε μόνο για εμβρυικα στοιχεία στο σάκο και όχι το έμβρυο! Μου έδωσε τα γνωστά χάπια και μαγνήσιο!περιμένω να δω αλλαγή και μου δινετε πολύ κουράγιο!ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας!ο θεός να βάλει το χέρι του!

Μην ανησυχείς κι εγω το ίδιο έπαθα.Στην 5η εβδομάδα δεν περιμένεις να δεις κατι αλλο εκτός απο αυτα που είδατε με τον γιατρό σου.Εγω ειχα αιμορραγία δεκα μερες..σαν περίοδος.Μου αυξησαν τα ουτρο.κ εκανα κ δυο ενεσεις προγεστερονης κ σταματησε.ευτυχώς ολα καλα μέχρι τωρα που εκλεισα την 9η βδομάδα.Βέβαια με ειχα ξαπλωμένη κ γενικα να είμαι πολυ προσεκτική σε ολα.

Καλησπερα κοριτσια.. Μετα απο 4 χρονια ταλαιπωριας πηρα το πρωτο θετικο τεστ χοριακης και επιβεβαιωσης εγκυμοσυνης.

Ειχα και εγω καφε υγρα και λιγα ροζ απο την 4η βδομαδα και μετα ανα 2 μερες. Μια ερχοντουσαν, μια σταματουσαν, οποτε αναγκαστικα ειμουν ξαπλα. 

Στα τελη της 6ης εβδομαδας ξυπνησα με αρκετο αιμα πλεον κοκκινο και λεω τελειωσαν ολα.

Ευτυχως πηγα για υπερηχο και ο σακος με το εμβρυακι ειναι εκει και εχει μεγαλωσει και λιγακι σε σχεση με πριν μια βδομαδα.

Δυστυχως ειναι νωρις ακομη για την καρδουλα και πρεπει να κανω υπομονη αλλη μια βδομαδα.

Μου ανεβασε ο γιατρος τη δοση της προγεστερονης προσθετοντας και μια ενεση και συνεχιζω την ξαπλα.

Ελπιζω να πανε ολα καλα και για το δικο μου το νινακι γιατι εχω αγχωθει αρκετα, αλλα πραγματικα μου δινετε πολυ κουραγιο.

Γεια σας.6 εβδομ κ 2 ημερων κ εγω κ 6 μέρες  εχω ροζ-καφε υγρα.ειναι η δευτερη μ εγκυμοσυνη.εχω εναν ταλιμπαν 3 χρονων.κ σε σκεινον ειχα τετοια αλλα κρατησαν 1 εβδομαδα.μακαρι να κρατησει κ τωρα τοσο...ανησυχω αρκετα.πηγα γιατρο κ παιρνω ουτροτζεσταν

11 ώρες πρίν, ΚΑΛΥΜΝΙΑ είπε:

Γεια σας.6 εβδομ κ 2 ημερων κ εγω κ 6 μέρες  εχω ροζ-καφε υγρα.ειναι η δευτερη μ εγκυμοσυνη.εχω εναν ταλιμπαν 3 χρονων.κ σε σκεινον ειχα τετοια αλλα κρατησαν 1 εβδομαδα.μακαρι να κρατησει κ τωρα τοσο...ανησυχω αρκετα.πηγα γιατρο κ παιρνω ουτροτζεσταν

Καλή εγκυμοσυνη !! Εκτός από την αγωγή , θα πρέπει να αποφεύγεις κούραση ,βάρη συνιστάται ξεκούραση και σε κάποιες περιπτώσεις ξάπλα. Ρώτησε τον γιατρό σου.

καλησπερα σας.

Ειμαι κι εγω στην 5η εβδομαδα και αφου το πρωι ελεγξα χοριακη κι ητανε 4000 μετα δυστυχως αρχισε το αιμα ποταμι, με κομματια και πονους χαμηλα στη κοιλια

πηρα το γιατρο μου μου ειπε να παω σε 2 μερες για υπερηχο (καθως παντοτε ολα αυτα συμβαινουν παρασκευες απογευμα )και να μην κλαιω γιατι ολα αυτα τα εχουμε ξαναδει.

Απο εχθες ειμαι λιγο καλυτερα με λιγοτερο αιμα.

Εχει καποια παρομοια εμπειρια που η εγκυμοσυνη της να συνεχιστηκε κανονικα;

5 ώρες πρίν, MHTSH είπε:

καλησπερα σας.

Ειμαι κι εγω στην 5η εβδομαδα και αφου το πρωι ελεγξα χοριακη κι ητανε 4000 μετα δυστυχως αρχισε το αιμα ποταμι, με κομματια και πονους χαμηλα στη κοιλια

πηρα το γιατρο μου μου ειπε να παω σε 2 μερες για υπερηχο (καθως παντοτε ολα αυτα συμβαινουν παρασκευες απογευμα )και να μην κλαιω γιατι ολα αυτα τα εχουμε ξαναδει.

Οταν λες κομμάτια, δυστυχώς προετοιμάζεσαι για το χειρότερο. Θα σου έλεγα απλά να πας στο εφημερεύον μαιευτήριο σήμερα, δεν υπάρχει λόγος να αγωνιάς και αν ήταν νωρίς αποβολή, πιθανότατα θα χρειαστείς και φάρμακα. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Αρχή 7ης εβδομάδας αίμα ξαφνικά τη νύχτα με δυνατό πόνο περιόδου που σταδιακά σταμάτησε σχεδόν και έμειναν ψήγματα καφέ.... Να ναι μόνο κακό; Καποια ομοιοπαθής;

2 ώρες πρίν, Para42 είπε:

Αρχή 7ης εβδομάδας αίμα ξαφνικά τη νύχτα με δυνατό πόνο περιόδου που σταδιακά σταμάτησε σχεδόν και έμειναν ψήγματα καφέ.... Να ναι μόνο κακό; Καποια ομοιοπαθής;

ο πονος ναι δεν ειναι καλο εχετε ακουσει καρδια? αυριο να πας για ενα υπερηχο. 

Διαφημίσεις

On 9/7/2018 at 7:42 PM, ninaki80 said:

ο πονος ναι δεν ειναι καλο εχετε ακουσει καρδια? αυριο να πας για ενα υπερηχο. 

Ναι εκανα χθες υπέρηχο. Φαινόντουσαν όλα οκ. Η καρδιά παλλόταν ακόμα δεν ακουγόταν.  Περίεργο.... Ισως υπήρχε κι άλλο κι αποβλήθηκε.

• Μου αρέσει 1

On 7/7/2018 at 3:51 ΜΜ, MHTSH είπε:

καλησπερα σας.

Καλησπέρα  σου, Ναι είχα κ εγώ παρόμοια εμπειρία στη 6-7 εβδομάδα. Αίμα και μετά  από 5 λεπτά πόνοι περιοδου στην συνέχεια κομμάτια από αίμα κ τελικά ήταν μια μεγάλη αποκόλληση (ευτυχώς δεν ήταν κάτι χειρότερο) αλλά η εγκυμοσύνη συνεχίστηκε κανονικά . Υπομονή θέλει, φάρμακα και ξαπλα πολύ! Σου εύχομαι τα να πανε όλα Καλά!

Καλημερα σας, 

Είμαι καινούργια στο φορουμ και πρ'ωτη φορα εγκυούλα..

Ηθελα τη γνωμη σας γιατι καποια κοπελα μπορει να είχε κατι ανάλογο με το θέμα μου....

Έχω σκουρο αίμα απο την αρχή της εγκυμοσίνης μου ( και πριν ακόμα κάνω και το τεστ) είναι σκούρο βεβαία αίμα και άλλες μέρεσ είναι λίγο άλλες μέρες αρκετό,

η χοριακή μου στην 4η προς 5η βδομάδα ήταν 1200 και θα ξανακάνω τη παρασκευη!! ο γιατρός μου έδωσε utrogestan 1 πρωι 1 βραδυ και τα αρχισα απο χθες..

αλλα αυτο το αίμα με ανγχώνει, αν ήταν λίγο θα έλεγα οτι είναι κάπως φυσιολογικό αλλά βγάζω αρκετή ποσότητα....

Μήπως εχει τύχει σε κάποια κοπέλα????

3 ώρες πρίν, penilam είπε:

Καλημερα σας, 

Είμαι καινούργια στο φορουμ και πρ'ωτη φορα εγκυούλα..

Ηθελα τη γνωμη σας γιατι καποια κοπελα μπορει να είχε κατι ανάλογο με το θέμα μου....

Έχω σκουρο αίμα απο την αρχή της εγκυμοσίνης μου ( και πριν ακόμα κάνω και το τεστ) είναι σκούρο βεβαία αίμα και άλλες μέρεσ είναι λίγο άλλες μέρες αρκετό,

η χοριακή μου στην 4η προς 5η βδομάδα ήταν 1200 και θα ξανακάνω τη παρασκευη!! ο γιατρός μου έδωσε utrogestan 1 πρωι 1 βραδυ και τα αρχισα απο χθες..

αλλα αυτο το αίμα με ανγχώνει, αν ήταν λίγο θα έλεγα οτι είναι κάπως φυσιολογικό αλλά βγάζω αρκετή ποσότητα....

Μήπως εχει τύχει σε κάποια κοπέλα????

Έχει τύχει σε κοπέλες να έχουν αίμα, αυτό που έχω ακούσει είναι ότι το σκούρο αίμα δεν είναι ανησυχητικο, αντίθετα το έντονο κόκκινο δεν είναι καλό αλλά κ πάλι μπορεί να εξελιχθεί καλά η εγκυμοσύνη. Σ εύχομαι να σταματήσει κ να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

Γεια και χαρά σε όλα τα μέλη.

Αποφάσισα κι εγώ με τη σειρά μου να γραφτώ σε αυτό το φόρουμ για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι ότι βρίσκομαι μακριά απο την Ελλάδα και ο δευτερος για παρέα και κουβέντα, μιας εδώ με εχει φαει λιγο η μοναξιά.

Μπαίνω όμως στο ψητό .. είμαι 5 εβδομάδων (πολυ αρχή ακόμα δηλ) και σήμερα πήγα στον γιατρό, μου έκανε ξανά εξέταση για να επιβεβαιώσει την εγκυμοσύνη. Η εγκυμοσύνη επιβαιβεώθηκε αλλά είπα στη γιατρό οτι εχω παρατηρήσει σήμερα ειδικα ήπια αιμοραγία. Μου είπε οτι δεν είναι κάτι και με έστειλε σπίτι.

Σας εχει τύχει κάτι παρόμοιο; δεν ήξερα ότι στην εγκυμοσύνη εμφανίζεται αιμα.. και με εχει ανησυχήσει λιγο. 

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Zafeiria123 είπε:

Αποφάσισα κι εγώ με τη σειρά μου να γραφτώ σε αυτό το φόρουμ για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι ότι βρίσκομαι μακριά απο την Ελλάδα και ο δευτερος για παρέα και κουβέντα, μιας εδώ με εχει φαει λιγο η μοναξιά.

Μπαίνω όμως στο ψητό .. είμαι 5 εβδομάδων (πολυ αρχή ακόμα δηλ) και σήμερα πήγα στον γιατρό, μου έκανε ξανά εξέταση για να επιβεβαιώσει την εγκυμοσύνη. Η εγκυμοσύνη επιβαιβεώθηκε αλλά είπα στη γιατρό οτι εχω παρατηρήσει σήμερα ειδικα ήπια αιμοραγία. Μου είπε οτι δεν είναι κάτι και με έστειλε σπίτι.

Σας εχει τύχει κάτι παρόμοιο; δεν ήξερα ότι στην εγκυμοσύνη εμφανίζεται αιμα.. και με εχει ανησυχήσει λιγο. 

Υπάρχουν πολλές κοπέλες που μπορεί στην αρχή της εγκυμοσύνης να έχουν κάποια αιμορραγία κ μια χαρά εξελίσσονται τα πράγματα. Παρόλα αυτά καλο είναι να ξεκουράζεσαι όσο το δυνατόν περισσότερο.. Δεν σ έδωσε καθόλου χάπια έτσι? Σ εύχομαι μια τελειομηνη κύηση κ καλώς ήρθες στην παρέα!!

On 15/10/2018 at 6:21 ΜΜ, Zafeiria123 είπε:

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου στην 4εβδομαδα ξεκίνησα με καφέ αίμα που αργότερα οδήγησε σε κόκκινο για μικρό χρονικό διάστημα . Έπαιρνα 3 ουτροτζεσταν την ημέρα και ήμουν σε πλήρη ξεκούραση . Τελικά οφειλόταν πως η εγκυμοσύνη μου ήταν δίδυμη και εξελειχθηκε σε μονη. Εν ολίγης οι λόγοι που μπορεί μια κοπέλα να έχει αίμα ποικίλλουν και καλό θα είναι να ενημερώνεις τον γιατρό σου για τα πάντα . Ότι άλλο χρειαστείς στην διάθεση σου σου εύχομαι όλα να πάνε καλά ..

On 15/10/2018 at 6:21 ΜΜ, Zafeiria123 είπε:

Κοριτσι συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου...με το καλο το μωρακι σου..

Κ εγω στισ αρχεσ ειχα ελαχιστεσ σταγονιτσεσ αιμα..μου ξανα παρουσιαστηκαν κ κατα τη διαρκεια κ προσ το τελοσ τησ εγκυμοσυνησ αλλα τελικα πηγαν ολα καλα..εμενα μου χε δωσει ο γιατροσ utrogestan.. κ μαλλον επροκειτο για μικρη αποκολληση που ουτε καν στον υπερηχο μπορουσαμε να δουμε..

Συμβαινεο σε πολλεσ...απλα να προσεχεισ...

On 19/10/2016 at 1:31 ΠΜ, Alikaki 86 είπε:

Κοριτσια καλησπερα και απο εμενα!!! Ειμαι στην πεμπτη εβδομαδα και σημερα το απογευμα ειχα το πρωτο μου ραντεβου με τον γυναικολογο για υπερηχο. Πρωτη χοριακη 10/10 324.8 δευτερη 12/10 705.9! Σημερα το μεσημερι ομως ειχα μια καλη αιμοραγια με κοκκινο αιμα και αρκετο ωστε να γεμίσει μια μικρη σερβιετα (συγνωμη για την περιγραφη). Ο γιατρος με τον υπερηχο ειδε δυο σακους (ειμαι απο εξωσωματικη) και μου ειπε να επαναλαβο την χοριακη. Η τιμη που εδειξε σημερα ειναι 8.859. Μου ειπε οτι παμε καλα και μου αλλαξε την κολπικη προγεστερολη σε ενεσημη. Και σας ρωτω εγω τωρα... Τι ηταν αυτο το αιμα?? Εχετε πςρασει κατι αντίστοιχο?

Το είχα πάθει και εγώ στην 4 η εβδομάδα περιπου και αυτό που μου είχε πει ο γυναικολόγος,ήταν μερική αποκοληση πλακούντα. Μου αύξησε το utrogestan200 σε 3 την ημέρα και μου είπε αυστηρά ξάπλα! Βέβαια εγώ δεν τα κατάφερα με την εγκυμοσύνη και απέβαλα για δεύτερη φορά στην 8η εβδομάδα. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά αν θες την γνώμη μου μη κάνεις τίποτα, απλά ξεκουράσου και χαλάρωσε και όλα θα πάνε τέλεια ειμαι σίγουρη 

On 10/15/2018 at 10:08 PM, mama16 said:

Υπάρχουν πολλές κοπέλες που μπορεί στην αρχή της εγκυμοσύνης να έχουν κάποια αιμορραγία κ μια χαρά εξελίσσονται τα πράγματα. Παρόλα αυτά καλο είναι να ξεκουράζεσαι όσο το δυνατόν περισσότερο.. Δεν σ έδωσε καθόλου χάπια έτσι? Σ εύχομαι μια τελειομηνη κύηση κ καλώς ήρθες στην παρέα!!

Καλησπέρα απο τη κρύα Κοπενχάγη! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η προγεστερόνη ΔΕΝ χρησιμοποιείται σε πολλές χώρες εκτός Ελλάδος και μάλιστα πολύ ισχυρίζονται ότι χορηγούνται απο τους γιατρούς για ψυχολογικούς λόγους. Σήμερα είμαι στο τέλος της 5ης εβδομάδας και βλέπω αίμα σαν μορφή ελαφριάς περιόδου. Δεν πονάω καθόλου ούτε εχω καποια περίεργα συμπτώματα. Δεν σας κρύβω να σας πω ότι απο το μυαλό μου έχει περάσει η αποβολή, γιατι εγώ ήξερα οτι εγκυμοσύνη και αίμα δεν πάνε μαζί. 

Συμβουλεύτηκα Ελληνα γιατρό ο οποίος μου ειχε πει οτι εαν δω αιμα να παρω αμέσως προγεστερόνη. Και το κάνω. Η γιατρός εδω δεν μου έδωσε τίποτα. Απο Δευτέρα θα ξανα επικοινωνήσω μαζί της. Δεν δουλευω και ξεκουράζομαι πολυ. .. αλλα γενικά ειμαι αγχωμένη. Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τι μπορει να ειναι το άιμα και εννοείται δεν βρίσκω άκρη... 

Καλησπέρα απο τη κρύα Κοπενχάγη! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η προγεστερόνη ΔΕΝ χρησιμοποιείται σε πολλές χώρες εκτός Ελλάδος και μάλιστα πολύ ισχυρίζονται ότι χορηγούνται απο τους γιατρούς για ψυχολογικούς λόγους. Σήμερα είμαι στο τέλος της 5ης εβδομάδας και βλέπω αίμα σαν μορφή ελαφριάς περιόδου. Δεν πονάω καθόλου ούτε εχω καποια περίεργα συμπτώματα. Δεν σας κρύβω να σας πω ότι απο το μυαλό μου έχει περάσει η αποβολή, γιατι εγώ ήξερα οτι εγκυμοσύνη και αίμα δεν πάνε μαζί. 

Συμβουλεύτηκα Ελληνα γιατρό ο οποίος μου ειχε πει οτι εαν δω αιμα να παρω αμέσως προγεστερόνη. Και το κάνω. Η γιατρός εδω δεν μου έδωσε τίποτα. Απο Δευτέρα θα ξανα επικοινωνήσω μαζί της. Δεν δουλευω και ξεκουράζομαι πολυ. .. αλλα γενικά ειμαι αγχωμένη. Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τι μπορει να ειναι το άιμα και εννοείται δεν βρίσκω άκρη... 

15 ώρες πρίν, Zafeiria123 είπε:

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά κοπέλα μου, να σταματήσει γρήγορα το αίμα κ να ευχαριστηθεις την εγκυμοσύνη σου! Καλά έκανες κ συμβουλευτηκες Έλληνα γιατρό γιατί οντως στην ουσία ισως να μην βοηθάει η προγεστερόνη αλλά είναι καλύτερο να νιώθεις ότι κάτι κάνεις για να βοηθήσεις την κύηση από το να μην κάνεις απολύτως τπτ!

On 28/10/2018 at 10:10 ΠΜ, Zafeiria123 είπε:

Καλημέρα και πάλι. Δυστυχώς η κύηση δεν προχώρησε και απέβαλα βιοχημικά στις 6 εβδομάδες. 

Κοριτσι λυπαμαι πολυ...

Καλησπέρα κορίτσια!!

Πρώτη φορά γράφω σήμερα.Είμαι στην 5η εβδομαδα και είδα αίμα σήμεραbτο πρωί.Εχω και μια σουβλιά χαμηλά στην κοιλιά σήμερα.Μια έρχεται ο πόνος μια φεύγει. Πήγα σήμερα στον γιατρό και είδαμε τον σάκο 5χιλ αλλά και την αποκόλληση 7χιλ.Με έχει πάρει από κάτω γιατί ακριβώς πέρσι είχα τα ίδια.

Παλινδρόμησε η κύηση στην 8η εβδομάδα.

Τώρα πλήρη ακινησία,oυτροτζεσταν,μαγνήσιο και amoxil είπε ο γιατρός.

Πείτε μου κάποιες την εμπειρία σας ότι τα καταφέρατε!!Να πάρω δύναμη!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα