Μάρα!

Πολλές ερωτήσεις για επιτροπή ΕΟΠΥΥ-εξωσωματική

Recommended Posts

Διαφημίσεις

Καλημέρα, είπα να επικαιροποιησω τις πληροφορίες και για άλλες κοπέλες που τυχόν ψάχνουν κι αυτές...

Πήρα τηλέφωνο εχθές Δευτέρα 4/2, στην επιτροπή του Πειραιά,

Μου είπαν να τους καλέσω από την επόμενη εβδομάδα (!!) που θα έχουν ανοίξει τα ραντεβού του Απριλίου (!!!):-( για να μου κλείσουν ημερομηνία...

Ρώτησα "γιατί τόσο αργά?" και μου είπε η κυρία ότι έχουν πολλά περιστατικά που τους στέλνει η επιτροπή του Αμαρουσίου νια τα δούνε εκείνοι, κι έτσι έχουν μείνει πίσω τα δικά τους ραντεβού...

Και τώρα τι κάνουμε??...

Περιμένουμε ..... για να ξανακαλέσουμε την επόμενη εβδομάδα... για να μας δώσουν ημερομηνία για ένα ραντεβού... κάποια στιγμή τον Απρίλιο...

Απογοήτευση πλήρης.... 

@athinais Καλημέρα! Έκλεισες ραντεβού τελικά; Εγώ μόλις πήρα στον Πειραιά και μου εδωσαν ημερομηνία για τον Απρίλιο, αλλά μου είπαν να πάω στο Μαρούσι. Απόρησα αλλά δεν ήταν ομιλητική η υπάλληλος, και είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι αν έχω ξεκουτιάνει και κατάλαβα λάθος, ή πήρα λάθος τηλέφωνο, ή δεν είπα σωστά το νησί που μένω(!!!!). Γι αυτό μπήκα εδώ να ρωτήσω μήπως έτυχε και σε άλλον, και είδα ότι σου είχαν πει πως δεν τους επαρκεί ο χρόνος. 

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

@athinais Καλημέρα! Έκλεισες ραντεβού τελικά; Εγώ μόλις πήρα στον Πειραιά και μου εδωσαν ημερομηνία για τον Απρίλιο, αλλά μου είπαν να πάω στο Μαρούσι. Απόρησα αλλά δεν ήταν ομιλητική η υπάλληλος, και είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι αν έχω ξεκουτιάνει και κατάλαβα λάθος, ή πήρα λάθος τηλέφωνο, ή δεν είπα σωστά το νησί που μένω(!!!!). Γι αυτό μπήκα εδώ να ρωτήσω μήπως έτυχε και σε άλλον, και είδα ότι σου είχαν πει πως δεν τους επαρκεί ο χρόνος. 

Καλησπέρα.περασα πρόσφατα επιτροπή στο Μαρούσι.τους στέλνουν  όλους απο πειραια προσωρινά στο Μαρούσι δεν ξέρω γιατί.αλλα αυτό είναι καλό γιατί στο Μαρούσι είναι πάρα πολύ καλοί!Καλή επιτυχία!

14 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα.περασα πρόσφατα επιτροπή στο Μαρούσι.τους στέλνουν  όλους απο πειραια προσωρινά στο Μαρούσι δεν ξέρω γιατί.αλλα αυτό είναι καλό γιατί στο Μαρούσι είναι πάρα πολύ καλοί!Καλή επιτυχία!

Έτσι μου είπαν και στο κέντρο της εξωσωματικής, ο Πειραιάς ή καθυστερεί τα ραντεβού ή τα στέλνει Μαρούσι. Αφού δεν με καθυστέρησαν, τυχερή είμαι. Με βολεύει και πιο πολύ το Μαρούσι έτσι κι αλλιώς. Ελπίζω στην επιτροπή να είναι όντως καλοί. Την προηγούμενη φορά στον Πειραιά μια ξινίλα ήταν όλοι τους και κάποιες κοπέλες τις ειρωνεύονταν απ' ό,τι άκουσα.

Καλή επιτυχία επίσης!

• Μου αρέσει 1

Καλησπερα!

Ναι κι εμενα στο Μαρουσι μου εκλεισαν για τελος Μαρτιου, το επεσημανα στην υπαλληλο δυο φορες κιολας οτι ανηκω στη δυτικη αττικη, αλλα μου ειπε οτι τωρα στο Μαρουσι θα πρεπει να παω...

Εχει ο Θεος... βρε κοριτσια φοβαμαι λιγο οσο πλησιαζουν οι μερες..

κανουν ερωτησεις? αγχωνομαι...

ας μας πει καμια παλιοτερη...

17 ώρες πρίν, athinais είπε:

Καλησπερα!

Ναι κι εμενα στο Μαρουσι μου εκλεισαν για τελος Μαρτιου, το επεσημανα στην υπαλληλο δυο φορες κιολας οτι ανηκω στη δυτικη αττικη, αλλα μου ειπε οτι τωρα στο Μαρουσι θα πρεπει να παω...

Εχει ο Θεος... βρε κοριτσια φοβαμαι λιγο οσο πλησιαζουν οι μερες..

κανουν ερωτησεις? αγχωνομαι...

ας μας πει καμια παλιοτερη...

Μπορεί να σε ρωτήσουν κάτι σχετικά με τις εξετάσεις σου πόσο καιρό προσπαθείτε και τέτοια..Αλλά για πολύ λίγο..απλα τα χαρτια σου να ειναι ολα σωστα...τα κοιτάνε λεπτομερώς.

πιο πολύ είναι η αναμονή εκει περιμένοντας απέξω εγώ ήμουν εκεί 4.30 ώρες...Μην αγχώνεσαι είναι πολύ καλοί στο Μαρούσι και τη μέρα που πήγα εγώ μας πέρασαν όλες όσες ήμασταν εκεί.καλη επιτυχία!!

Αμην!! Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!!

Να σε ρωτησω κατι ακομα...

Εισαστε στην περιπτωση που ειχατε προβλημα με το σπερμα?

Αν ναι, τι σας εγραψε ο ουρολογος στην γνωματευση?

Σε ρωτησαν κατι σχετικο στην επιτροπη?

11 ώρες πρίν, athinais είπε:

Εμείς είμαστε τέτοια περίπτωση, ο ουρολόγος έγραψε ότι έγινε τρίμηνη θεραπεία (ανέφερε και ουσίες) και ότι δεν παρουσιάστηκε βελτίωση. Δεν ασςχολήθηκαν με τη γνωμάτευση (πριν δύο χρόνια στον Πειραιά).

15 ώρες πρίν, athinais είπε:

Όχι εμείς δεν είχαμε θέμα με σπέρμα..Αλλά αν πάτε για αυτό το πρόβλημα λογικά θα ρωτήσουν κάτι σχετικό.

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

είμαι καινούρια εδώ και προσπαθώ να ενημερωθώ / προετοιμαστώ για όλες τις διαδικασίες που θα ακολουθήσουν, με ελπίδα ενός θετικού αποτελέσματος. 

Μπορείτε να μου πείτε σε ποιον αριθμό καλείτε για την επιτροπή του Πειραιά ? Έχω καλέσει άπειρες φορές και δεν απαντάει ποτέ κανείς στον αριθμό που έχω στη διάθεση μου.. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλά αποτελέσματα σε όλους μας :)  

Καλησπέρα!

Το τηλεφωνο της επιτροπής του Πειραιά είναι 2104131280.

Μην παραξενευτεις, μπορεί, παρόλα αυτά, να σου κλείσουν ραντεβού στο Μαρούσι. Έτσι έγινε με εμένα, υπήρχε καποιο πρόβλημα με την επιτροπή του Πειραιά, (έτσι μου είπαν χωρίς πολλές-πολλες εξηγήσεις), και με έστειλαν στο Μαρούσι.  Περνάω σε μια εβδομάδα!

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!

On 3/20/2019 at 2:12 AM, athinais said:

Καλησπέρα!

Το τηλεφωνο της επιτροπής του Πειραιά είναι 2104131280.

Μην παραξενευτεις, μπορεί, παρόλα αυτά, να σου κλείσουν ραντεβού στο Μαρούσι. Έτσι έγινε με εμένα, υπήρχε καποιο πρόβλημα με την επιτροπή του Πειραιά, (έτσι μου είπαν χωρίς πολλές-πολλες εξηγήσεις), και με έστειλαν στο Μαρούσι.  Περνάω σε μια εβδομάδα!

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!

Σε ευχαριστώ πολύ athinais. 

Ταλαιπωρήθηκα λίγο (από την αγωνία μου πήγα μέχρι και στο κτήριο που έχουν ως διεύθυνση στον Πειραιά και ήταν κλειστό..) αλλά τελικά ύστερα από αρκετά τηλέφωνα από τον έναν στον άλλο αριθμό κατάφερα και έκλεισα. Κι εμένα στο Μαρούσι με έστειλαν σε δυο εβδομάδες. 

Καλή επιτυχία!! 

Καλημέρα. Να ρωτήσω με τη σειρά μου σε περίπτωση που γνωρίζει κάποια κοπέλα: Για να πάρεις άδεια να κάνεις εξωσωματική σε τροποποιημένο φυσικό κύκλο περνάς από επιτροπή ή όχι;;; Ο γιατρός του κέντρου λέει όχι, μία κοπέλα σε άλλη ομάδα μου είπε ότι πέρασε με βεβαίωση εργοδότη πως δεν εργάζεται εκείνες τις ημέρες (της ωοληψίας/εμβρυομεταφοράς λογικά) και βεβαίωση του γιατρού που θα την κάνει...
    Έχω καταμπερδευτεί.....

καλησπερα,

με μπερδεψες...

επιτροπη περνας για να παρεις τα φαρμακα της διεγερσης της εξωσωματικης, τις γονοδοτροπινες δηλαδη, δωρεαν μεσω του ΕΦΚΑ γιατι ειναι πανακριβες.

Αν κανεις φυσικο κυκλο μονο με διεγερση κλομιφαινης δεν χρειαζεται να περασεις επιτροπη, 3 ευρω κανει το κουτι...

Τωρα για την δικαιολογηση των αδειων ως αναρρωτικες, αρκει βεβαιωση του κεντρου που την υπογραφει ο γιατρος σου που λεει οτι εκανες ωοληψια/εμβρυομεταφορα και συνισταται τοσες μερες αναπαυσης.

Ελπιζω να βοηθησα,

καλη επιτυχια!!   σε καθε περιπτωση!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

On 1/4/2019 at 1:08 ΠΜ, athinais είπε:

καλησπερα,

με μπερδεψες...

επιτροπη περνας για να παρεις τα φαρμακα της διεγερσης της εξωσωματικης, τις γονοδοτροπινες δηλαδη, δωρεαν μεσω του ΕΦΚΑ γιατι ειναι πανακριβες.

Αν κανεις φυσικο κυκλο μονο με διεγερση κλομιφαινης δεν χρειαζεται να περασεις επιτροπη, 3 ευρω κανει το κουτι...

Τωρα για την δικαιολογηση των αδειων ως αναρρωτικες, αρκει βεβαιωση του κεντρου που την υπογραφει ο γιατρος σου που λεει οτι εκανες ωοληψια/εμβρυομεταφορα και συνισταται τοσες μερες αναπαυσης.

Ελπιζω να βοηθησα,

καλη επιτυχια!!   σε καθε περιπτωση!

Τώρα που αποφασίστηκε μία ήπια διέγερση αλλά δεν έχουμε συνεννοηθεί με το γιατρό να περάσω από επιτροπή, τί γίνεται;;; 
    Είναι πάνω απο 600 ευρώ η βάση των γοναδοτροπινών που θα χρειαστώ;;; Ξέρει καμία;;; Έχει κάνει αντίστοιχη διαδικασία;;;

Χωρίς να είμαι γνώστης κ με κίνδυνο να πω βλακεία, αφου η εγκριση ειναι προϋπόθεση για τη χαζη αποζημίωση του εοπυυ για καθε προσπαθεια, μηπως μπορεις να περασεις απλως για να παρεις την εγκριση χωρις να σου εγκρίνουν και φαρμακα; δηλαδη να σου εγκρίνουν απλα οτι συμφωνα με το ιστορικο των συζυγων δικαιολογειται εξωσωματικη για να μπορεις να παρεις κ την αποΗμιωση μετα.

Just now, Έσπερος είπε:

Χωρίς να είμαι γνώστης κ με κίνδυνο να πω βλακεία, αφου η εγκριση ειναι προϋπόθεση για τη χαζη αποζημίωση του εοπυυ για καθε προσπαθεια, μηπως μπορεις να περασεις απλως για να παρεις την εγκριση χωρις να σου εγκρίνουν και φαρμακα; δηλαδη να σου εγκρίνουν απλα οτι συμφωνα με το ιστορικο των συζυγων δικαιολογειται εξωσωματικη για να μπορεις να παρεις κ την αποΗμιωση μετα.

Δε νομίζω να γίνεται καν να περάσω επιτροπή χωρίς πλήρη φάκελο με εξετάσεις....
    Σας ζητώ συγγνώμη αν έχουμε μπερδευτεί όλοι, απλώς δεν έχω ξαναμπει σε τέτοιες διαδικασίες ούτε το κάνω για λόγους υπογονιμότητας, να ακολουθήσω την πεπατημένη (επιτροπή-φάρμακα-μακρυ πρωτόκολλο κλπ). Κι έτσι πάω στα τυφλά..... Άλλος μου λέει δεν περνάς επιτροπή, άλλος μου λέει έπρεπε να περάσεις κι ας πάρεις τη μισή δόση φαρμάκων..... Και να μπω τώρα σε διαδικασίες επεμβατικών εξετάσεων, που αφενός δεν έχω ανάγκη κι αφετέρου θα κοστίσουν όσο τα φάρμακα, περιττό το βρίσκω.... Απλώς ρωτάω μην κάνω κάτι λάθος.....

14 ώρες πρίν, konstantinaVE είπε:

Δε νομίζω να γίνεται καν να περάσω επιτροπή χωρίς πλήρη φάκελο με εξετάσεις....
    Σας ζητώ συγγνώμη αν έχουμε μπερδευτεί όλοι, απλώς δεν έχω ξαναμπει σε τέτοιες διαδικασίες ούτε το κάνω για λόγους υπογονιμότητας, να ακολουθήσω την πεπατημένη (επιτροπή-φάρμακα-μακρυ πρωτόκολλο κλπ). Κι έτσι πάω στα τυφλά..... Άλλος μου λέει δεν περνάς επιτροπή, άλλος μου λέει έπρεπε να περάσεις κι ας πάρεις τη μισή δόση φαρμάκων..... Και να μπω τώρα σε διαδικασίες επεμβατικών εξετάσεων, που αφενός δεν έχω ανάγκη κι αφετέρου θα κοστίσουν όσο τα φάρμακα, περιττό το βρίσκω.... Απλώς ρωτάω μην κάνω κάτι λάθος.....

Γιατί δεν ρωτάς στο κέντρο που θα κανείς εξωσωματική; ρωτα ποιος ασχολειται με τα παραπεμπτικά των επιτροπών κ θα σε ενημερώσει. Η αποζημίωση του εοπυυ ειναι 375 ευρω, ηταν δλδ πριν δυο χρονια. Οι εξετασεις που απαιτούνται η αληθεια οτι σαν συνολο κοστίζουν, δεν ξέρω αν τα βάλεις όλα μαζί αν αξίζει για αυτο το ποσο που παιρνεις πισω. κι έχει κ αρκετο τρεξιμο ειναι η αληθεια. θα έλεγα πάντως να το ρωτήσεις απλώς για να ξέρεις τα δικαιωματα σου. 

• Μου αρέσει 1

On 16 Ιουνίου 2019 at 5:03 ΠΜ, konstantinaVE είπε:

Τώρα που αποφασίστηκε μία ήπια διέγερση αλλά δεν έχουμε συνεννοηθεί με το γιατρό να περάσω από επιτροπή, τί γίνεται;;; 
    Είναι πάνω απο 600 ευρώ η βάση των γοναδοτροπινών που θα χρειαστώ;;; Ξέρει καμία;;; Έχει κάνει αντίστοιχη διαδικασία;;;

Προφανώς ο γιατρος μιλάει για φυσικό τροποποιημένο κύκλο. Επομενως μιλάμε για 150 μονάδες για 6 μερες σίγουρα. Επομενως μια 900 πχ gonal εχει 300 ευρώ. Αυτο ειναι χοντρικά ενα κόστος. Τα υπόλοιπα πχ αγωνιστές, ανταγωνιστές μπορει να στα συνταγογραφήσει ο γιατρος σου.

Αξίζει ομως  να κανεις ολες τις διαδικασίες και περάσεις κανονικά απο επιτροπή.

• Μου αρέσει 1

4vrkp2.png cEvWp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Maline,
        Γεια σας και καλως σας βρήκα. 

Είμαι 32 και ο σύζυγος σχεδόν 38. Είμαστε στη διαδικασία απόκτησης παιδιού και κάναμε όλες τις αναλύσεις που μας ζητήθηκαν. 

Η ΑΜΗ έδειξε χαμηλή γονιμότητα (1,97) και βγήκε λίγο υψηλή η προλακτίνη. Όλες οι άλλες ορμόνες (FSH, LH, TSH, T4, T3 και CA125) είναι εντός φυσιολογικών ορίων και η σαλπιγγογραφία ήταν επίσης καλή.

Ο σύζυγος έχει πρόβλημα με την μορφολογία του σπέρματος, μόλις 1% φυσιολογικά και ο κατακερματισμός έδειξε 19% (οριακά καλό). 

Δεν ξέρω αν πρέπει να βιαστούμε με την εξωσωματική και αν γενικότερα ενδείκνυται για την περίπτωσή μας. 

Αντιμετωπίσατε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι, πόσο εύκολα μείνατε έγκυες; 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

{Εξετάσεις 1,97 ΑΜΗ, σπέρμα 1% φυσιολογικό,19% κατακερματισμό. (;)}

• Από Georgina84,
        Γεια σας... Εδω και ενα μηνα διαπιστωσαμε με τον αντρα μου οτι υπαρχει προβλημα αζωοσπερμιας μετα απο 2 σπερμοδιαγραμμα. Ανακαλυψαμε επισης τωρα στα 33 του οτι γεννηθηκε με ενα νεφρο. Επισης υπαρχει κρυψορχια. Η FSH ευτυχως ηταν στα ορια αλλα η τεστοστερονη ηταν λιγο παρακατω απο το οριο και η προλακτινη λιγο πανω. Διαβασα ενα παλαιοτερο φορουμ απο το 2009 και ειδα οτι πολλες κοπελες καταφεραν με εξωσωματικη να αποκτησουν παιδακια.. Ευχομαι και για εμας το ιδιο γιατι αποτι φαινεται ειναι μονοδρομος. Ο αντρας μου επισης τρεμει στην ιδεα της βιοψιας.
        Αν υπαρχουν κ αλλοι/ες με το ιδιο προβλημα κ επιθυμουν να δωσουμε ο ενας στον αλλον κουραγιο και αν καποιοι διαβασουν απο το παλιο φορουμ αυτο εδω ας μας κανουν παρεα
      • Από tink13,
        καλησπερα κοριτσια

εχω επισκεφτεί 5 γιατρους μέχρι τώρα,εχω δείξει ολο το ιστορικο και ολες μου τις εξετασεις .Και οι 5 γιατροι μου είπαν πως δεν έχουμε κατι και ολα ειναι φυσιολογικά. Ανήκετε στην κατηγορία "ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ".
        Πόσο σκληρο ακουγεται αυτο..Αν ειχαμε ενα προβλημα ,θα το ξεραμε και θα προσπαθουσαμε να το λυσουμε..Τωρα?Τι μπορω να κάνω? Πως να βοηθησω τον εαυτο μου και τον αντρα μου? Αλλοι μου ειπαν παρακολουθηση του κυκλου.Το εκανα.Αλλοι σπερματεχυση.Το εκανα. Τιποτα ολα!
        Τωρα μου λενε εξωσωματικη..
        Θα πετυχει ή και αυτο τιποτα?
        Υπαρχουν κοριτσια με αναλογα προβληματα? Βρηκατε λύση?
      • Από Blessed,
        Καλημέρα σε όλες και σε όλους! Σήμερα είμαι 32 ετών και έγκυος στον 8ο μήνα. Πριν 2 χρόνια ανακάλυψα καθαρά από τύχη ότι πάσχω από πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια. Τότε δεν ενδιαφερόμουν να κάνω ακόμα παιδί, αν και παντρεμένη. Οι προτεραιότητες σαφώς και άλλαξαν άμεσα. Οι πιθανότητες να "πιάσω" παιδί ήταν ελάχιστες και οι περισσότεροι γυναικολόγοι μου μίλαγαν εξαρχής για δανεικό ωάριο. Υπήρξαν όμως και 2 που μου μίλησαν για την DHEA. Στα 2 αυτά έτη ξαναέμεινα έγκυος (πάντα με χρήση της DHEA) αλλά η κύηση παλινδρόμησε. Αυτή τη φορά όλα δείχνουν καλά και πλησιάζουμε στον τοκετό. Το συμπέρασμα είναι ότι δεν χρειάζεται πανικός, αν έχετε ηψηλή FSH και σας διαγνώσουν ΠΩΑ εξετάστε-εξαντλήστε πρώτα όλα τα ενδεχόμενα φυσικής σύλληψης και αφήστε την επιλογή του δανεικού ωαρίου ή της υιοθεσίας σαν το τελικό σας καταφύγιο!!!
      • Από TakisS,
        Γειά σας σε όλα τα μέλη.

Θα κάνω τη μικρή διαφορά μιας και ειμαι ο σύζυγος του ζευγαριού μιας και η γυναικα μου έιναι ξένη.

Μπαίνουμε σε μεγάλη διαδικασία με τη γυναίκα μου μιας και ερχόμαστε Ελλάδα για μόνιμη εγκατάσταση, πρέπει να "στήσω" τη δουλειά μας και παράλληλα να προσπαθήσουμε για παιδί, δυστυχώς με εξωσωματικές κλπ.(επιβεβαιομένο και απο Ελληνες και ξένους γυναικολόγους...) Προσπαθώ να δέιχνω ψύχραιμός μέσα την ολη αβεβαιότητα με αυτή την αλλαγή στη ζωή μας όπως και να τη στηρίζω/χαλαρώνω. Ετσι, λογικά, έχω αναλάβει μεγάλο μέρος της μετάβασης και φυσικά τα (Ελληνικά) γραφειοκρατικά.

Θα πρέπει λοιπόν να ανοίξω μπλοκάκι (ΟΑΕΕ) ωστε να την ασφαλίσω και να πάρει άδεια παραμονής αλλά και φυσικά για να μπορέσουμε να καλύψουμε μέρος τον εξόδων (ελπίζω ο αφελής μετά από κάποια ποστ που διαβασα σε άλλα τοπικ εδώ).
        Βρήκα ονλαϊν τις οδηγίες στον ΟΑΕΕ αλλά ήταν πραγματικά απελπιστικά δύσκολο να καταλάβω τις διαδικασίες βήμα βήμα. Aλλού διάβασα οτι στις κλινικές (ιδιωτικές) δίνουν αναλυτικές οδηγίες για τα γραφειοκρατικά. Ωστόσο, αν κάποια από εσας έχει περάσει (και) τη γραφειοκρατκή διαδικασία, θα μπορούσε σε απλά να μου εξηγήσει τη διαδικασία ή να παρεθέσει κάποιο λινκ που ειναι πιο κατανοητό;
        Επίσης, θέλουμε να ξεκινήσουμε διαδικασίες για εξωσωματική αμέσως με το που έρθουμε. Αν ακόμα δεν έχω την ασφάλιση (παράλληλα φυσικά θα κάνω τα χαρτιά μου) θα δικαιολογίσει ο ΟΑΕΕ χρήματα ή η όλη διαδικασία θα πρέπει να ξεκινήσει αφού εχουμε ασφάλιση κλπ κλπ (γιατι διαβασα οτι η ασφαλισμένη πρωτα θα πρέπει να προσκομίσει εξετάσεις απο δημόσιο νοσοκομέιο που να διακαιολογούν εξωσωματικές κλπ).

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας
      • Από olivi2015,
        Καλημέρα θα καταθέσουμε τα απαραίτητα χαρτιά για την επιτροπή εξωσωματικής..
        Εγω είμαι ασφαλισμένη το ΙΚΑ και η ασφαλιστική μου ικανότητα βγαίνει με ημερ. λήξης 28/2/2017
        Ο σύζυγος που είναι δημόσιος υπάλληλος και είναι ασφαλισμένος στο πρώην ΟΠΑΔ εκτύπωσα την ασφαλιστική του ικανότητα και έχει ως ημερομηνία λήξης 31/12/9999
        Υπάρχει περίπτωση να μας απορρίψουν ?
        μίλησα με τμήμα ΙΚΑ που ασχολείται με ασφαλισμένους του πρώην ΟΠΑΔ και μου είπαν έτσι βγαίνει τώρα..
      • Από arkoudakia,
        Γεια σας σε ολους...ήθελα να κανω μια ερωτηση....έχω 2 μέρες καθυστερηση ...εκανα τεστ εγκυμοσυνης την μερα που θα μου ερχοταν η περιοδος (πριν 2 μερες)και βγηκε αρνητικο και σκεφτηκα να κανω εξεταση για χοριακη...λετε να δειξει κατι? ή να περιμενω ακομη?

και κατι ακομη....αν κανω μια εξεταση θα ξερω αν ειμαι εγκυος ή όχι ή θα πρέπει να επαναλαβω την εξεταση μετα απο καποιες μερες?

πρεπει να παω πρωι να κανω την εξεταση ή οποιαδηποτε ωρα της ημέρας;
      • Από ELENI2015,
        Γεια σας
        Δυστυχώς για διαφόρους λόγους έχω οδηγηθεί σε δανεικά ωάρια. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες έγκυρες και ελεγμένες πληροφορίες που καλό θα ήταν να ξέρετε για μην ενημερωθείτε από κανέναν λανθασμένα.

1. Δότρια η οποία προφανώς είναι νέα και γόνιμη γυναίκα παράγει στην χείριστη των περιπτώσεων 15 ωάρια. Συνήθως παράγει πάνω από 20 ωάρια.
        2. Τα άριστα έμβρυα τα οποία μένουν στο τέλος και μετά την διαδικασία των βλαστοκύστεων είναι 4-6. Συνήθως μεταφέρονται τα 2 άρα 2-4 καταψύχονται. Αυτά τα νούμερα ισχύουν αν τα ωάρια αυτά δοθούν σε 2 γυναίκες. Αν την κάθε φορά αντιστοιχίζεται 1 δότρια σε μια γυναίκα (λήπτρια) τότε είναι 8-16 έμβρυα.
        3. Άρα λογικά μένουν καλά έμβρυα και για δεύτερη προσπάθεια.
        4. Ο Γιατρός μπορεί εύκολα να ξεχωρίσει με τις κατάλληλες εξετάσεις πότε μια γυναίκα είναι γόνιμη και πότε όχι και είναι δύσκολο να πέσει έξω.
        5. Τιμές (υποκειμενική γνώμη αλλά μετά από έρευνα αγοράς) για δανεικά 5000 και 6000 ευρώ είναι υπερβολικές.
        6. Ο Γιατρός οφείλει να επιλύει όλες τις απορίες, να δίνει όλες τις πληροφορίες και να μην χρεώνει επίσκεψη για να δώσει πληροφορίες για τα ποσοστά επιτυχίας του κέντρου του, ποια είναι η διαδικασία των δανεικών ωαρίων κτλπ. Και να απαιτείται τέτοιες πληροφορίες πριν την ιατρική επίσκεψη. Τους ξένους ασθενείς αρκετοί γιατροί τους ενημερώνουν και δίνουν και ιατρικές πληροφορίες χωρίς χρέωση .
        Καλό θα ήταν ότι πληροφορίες έχετε και εσείς να τις μοιραστείτε εδώ για να ενημερώνουμε η μια την άλλη.

Ευχαριστώ