Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κάλεσμα σε παιδ. πάρτυ:ανταπόκριση-ανταπόδοση?


Recommended Posts

Ακόμα δεν ξεκινήσαμε την σχολική χρονιά και μας κάλεσαν σε 2 παιδ. πάρτυ σε παιδότοπο.

Θέλω να πάω αλλά σκέφτομαι οτι ......δεν μπορώ να ανταποκριθώ ...να κάνω και εγώ πάρτυ σε παιδότοπο... ή αν γίνει στο σπίτι μου θα είναι με λιγότερα παιδάκια (αυτά που μας κάλεσαν θα είναι εκτός)..ή μπορεί να μην κάνω και τίποτα.

Απο τη μία σκέφτομαι οτι μας κάναν τιμή που μας κάλεσαν και εγώ τους τιμώ με την παρουσία μου...αλλά απο την άλλη αν κάνω κάτι και δεν τους καλέσω...και το μάθουν...δεν είναι σωστό.

Εσείς θα πηγαίνατε?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακόμα δεν ξεκινήσαμε την σχολική χρονιά και μας κάλεσαν σε 2 παιδ. πάρτυ σε παιδότοπο.

Θέλω να πάω αλλά σκέφτομαι οτι ......δεν μπορώ να ανταποκριθώ ...να κάνω και εγώ πάρτυ σε παιδότοπο... ή αν γίνει στο σπίτι μου θα είναι με λιγότερα παιδάκια (αυτά που μας κάλεσαν θα είναι εκτός)..ή μπορεί να μην κάνω και τίποτα.

Απο τη μία σκέφτομαι οτι μας κάναν τιμή που μας κάλεσαν και εγώ τους τιμώ με την παρουσία μου...αλλά απο την άλλη αν κάνω κάτι και δεν τους καλέσω...και το μάθουν...δεν είναι σωστό.

Εσείς θα πηγαίνατε?

 

Ναι θα πηγαίναμε!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν ξεκινήσαμε την σχολική χρονιά και μας κάλεσαν σε 2 παιδ. πάρτυ σε παιδότοπο.

Θέλω να πάω αλλά σκέφτομαι οτι ......δεν μπορώ να ανταποκριθώ ...να κάνω και εγώ πάρτυ σε παιδότοπο... ή αν γίνει στο σπίτι μου θα είναι με λιγότερα παιδάκια (αυτά που μας κάλεσαν θα είναι εκτός)..ή μπορεί να μην κάνω και τίποτα.

Απο τη μία σκέφτομαι οτι μας κάναν τιμή που μας κάλεσαν και εγώ τους τιμώ με την παρουσία μου...αλλά απο την άλλη αν κάνω κάτι και δεν τους καλέσω...και το μάθουν...δεν είναι σωστό.

Εσείς θα πηγαίνατε?

 

Ναι θα πηγαίναμε!

 

Όπως λες όταν σε καλεί κάποιον τον τιμάς με την παρουσία σου. Δεν κάθεσαι να σκεφτείς αν θα μπορέσεις να κάνεις και εσύ κάτι ανάλογο αργότερα για να του το ξεπληρώσεις... Και αν ο άλλος περιμένει κάτι τέτοιο, εκείνος είναι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις κατι και δεν τους καλεσεις και το μαθουν θα παρεξηγηθουν ειτε εσυ εχεις παει στο παρτυ τους ειτε όχι.Δεν εχει σημασια.Εννοω αν είναι να παρεξηγηθουν.

 

Αυτό που θα σου προτινα να κανεις είναι να πατε.Και αν δε θελεις η δε μπορεις να τα καλεσεις στα δικα σας γεννεθλια...μιλα με τη μαμα και καλεσε τους ένα απόγευμα να ερθουν στο σπιτι σας να παιξουν τα παιδια.Να γνωρίσεις κιολας τη μαμα να δεις και αν μπορει να υπαρξει επικοινωνια μεταξυ σας γιατι δεν κολαμε με ολους τους ανθρώπους.

 

 

Εγω γενικα παρτυ κανω σπιτι μας.Αυτα τα μαζικα σε παιδότοπους τα θεωρω πεταμενα λεφτα.Σπιτι καλω μονο τους φιλους των παιδιων μου.Ομως καλω και συχνα παιδια σπιτι μας για παιχνιδι...ένα η δυο παιδακια τη φορα οποτε βγαζω και ετσι την υποχρεωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, κανένα απολύτως πρόβλημα, να πάτε και να περάσετε τέλεια. Κάθε χρονιά δεν κάνουν όλα τα παιδιά πάρτυ, κάποια κάνουν και στο σπίτι οπότε εκεί καλούν λιγότερα. Απλά κάποια στιγμή κάποια χρονιά θα κάνετε και εσείς εφόσον μπορείτε και εκεί τα καλείτε. Τώρα όταν θα κάνετε στο σπίτι μπορείς να πεις στο παιδί σου όταν προσκαλέσει τους φίλους του να ενημερώσει ότι δεν μπορούν να έρθουν όλα τα παιδιά αλλά μελλοντικά θα κάνει πάρτυ σε κάποιο παιδότοπο και θα τα φωνάξει. Εάν το θέμα είναι οικονομικό (και σε καταλαβαίνω) απλά κάποια χρονιά θα πρέπει να το βάλετε στα σχέδια από νωρίς ώστε να έχετε τα χρήματα. Το θεωρώ τελικά πολύ βασικό γιατί βοηθάει το παιδι στην ενσωμάτωση της τάξης. (τώρα εάν το οικονομικό είναι εξαιρετικά επιβαρυμένο, που πάλι σε καταλαβαίνω, απλά να ξέρεις ότι εάν κάποιος είναι να παρεξηγηθεί θα παρεξηγηθεί, νομίζω τέτοιες εποχές όλοι όμως κατανοούν την κατάσταση).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, προσκλήσεις που δεν θέλω να κάνω δεν τις αποδέχομαι κιόλας. Όμως μιλώντας για παιδικό πάρτυ νομίζω πως είναι πιο απλά τα πράγματα. Αν δεν μπορείς να ανταποδώσεις το κάλεσμα σε πάρτυ μπορείς σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα να καλέσεις τα παιδάκια στο σπίτι σας για παιχνίδι. Κι αν θες να "ξεντροπιαστείς" εμπλούτισε λίγο τον καφέ με κάτι παραπάνω από κουλουράκια (πχ καμιά πίτα, κρέπες κλπ). Να ρωτήσω κάτι? Ο λόγος που δεν θέλετε να τους καλέσετε είναι γιατί το παιδάκι σου δεν τους θέλει ή για άλλους άσχετους λόγους?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν ξεκινήσαμε την σχολική χρονιά και μας κάλεσαν σε 2 παιδ. πάρτυ σε παιδότοπο.

Θέλω να πάω αλλά σκέφτομαι οτι ......δεν μπορώ να ανταποκριθώ ...να κάνω και εγώ πάρτυ σε παιδότοπο... ή αν γίνει στο σπίτι μου θα είναι με λιγότερα παιδάκια (αυτά που μας κάλεσαν θα είναι εκτός)..ή μπορεί να μην κάνω και τίποτα.

Απο τη μία σκέφτομαι οτι μας κάναν τιμή που μας κάλεσαν και εγώ τους τιμώ με την παρουσία μου...αλλά απο την άλλη αν κάνω κάτι και δεν τους καλέσω...και το μάθουν...δεν είναι σωστό.

Εσείς θα πηγαίνατε?

 

Ναι όπως κ έχω ήδη πάει σε πάρτυ, χωρίς να ανταποδόσω κ εγώ με κάλεσμα στα δικά μας πάρτυ (λόγω χώρου κ οικονομικών). Όποτε μπορέσουμε θα ανταποκριθούμε (ελπίζω φέτος).

 

Και δεν νομίζω ότι είναι παρεξηγήσιμο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις κατι και δεν τους καλεσεις και το μαθουν θα παρεξηγηθουν ειτε εσυ εχεις παει στο παρτυ τους ειτε όχι.Δεν εχει σημασια.Εννοω αν είναι να παρεξηγηθουν.

 

Αυτό που θα σου προτινα να κανεις είναι να πατε.Και αν δε θελεις η δε μπορεις να τα καλεσεις στα δικα σας γεννεθλια...μιλα με τη μαμα και καλεσε τους ένα απόγευμα να ερθουν στο σπιτι σας να παιξουν τα παιδια.Να γνωρίσεις κιολας τη μαμα να δεις και αν μπορει να υπαρξει επικοινωνια μεταξυ σας γιατι δεν κολαμε με ολους τους ανθρώπους.

 

 

Εγω γενικα παρτυ κανω σπιτι μας.Αυτα τα μαζικα σε παιδότοπους τα θεωρω πεταμενα λεφτα.Σπιτι καλω μονο τους φιλους των παιδιων μου.Ομως καλω και συχνα παιδια σπιτι μας για παιχνιδι...ένα η δυο παιδακια τη φορα οποτε βγαζω και ετσι την υποχρεωση.

 

Συγνώμη βρε κοπέλα μου, αυτό τώρα από που προκύπτει??? γιατί να παρεξηγηθούν?? μόνο κάτι κομπλεξικές κάθονται και μετράνε αν καλέστηκαν στο πάρτυ και γιατί δεν καλέστηκαν και άμα με κάλεσε θα την καλέσω άμα δεν με κάλεσε δεν θα την καλέσω... μία φίλη μου έκανε πάρτυ και όταν έπαιρνε τηλ να καλέσει την ρωτούσαν οι μαμάδες και ποιοι άλλοι θα είναι καλεσμένοι.. έλεος...

το πάρτυ το κάνουμε για το παιδί και όχι για τη μαμά..

 

Για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα, εννοείται να πάτε.. από εκεί και πέρα όταν έρθει η ώρα για το δικό σας πάρτυ που θα το κάνεις σπίτι από ότι κατάλαβα καλείς τα παιδιά που θα θέλει το παιδί και σίγουρα θα είναι το παρεάκι του, δύσκολα να θέλει να καλέσει όλη την τάξη..

τι κάθεσαι και σκοτίζεσαι?? πηγαίνετε να περάσετε καλά

Link to comment
Share on other sites

μία φίλη μου έκανε πάρτυ και όταν έπαιρνε τηλ να καλέσει την ρωτούσαν οι μαμάδες και ποιοι άλλοι θα είναι καλεσμένοι.. έλεος...

 

:lol::lol::lol::lol: Το παιδάκι της είναι σημμαθητής/τρια με κανένα από τα παιδιά του Ρουβά?? Γιατί εκεί το καταλαβαίνω... Να μην πας και όπως όπως....!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μία φίλη μου έκανε πάρτυ και όταν έπαιρνε τηλ να καλέσει την ρωτούσαν οι μαμάδες και ποιοι άλλοι θα είναι καλεσμένοι.. έλεος...

το πάρτυ το κάνουμε για το παιδί και όχι για τη μαμά..

 

Και εμένα μου το κάνανε αυτό...:rolleyes: έλεος όμως...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κοπέλα μου, αυτό τώρα από που προκύπτει??? γιατί να παρεξηγηθούν?? μόνο κάτι κομπλεξικές κάθονται και μετράνε αν καλέστηκαν στο πάρτυ και γιατί δεν καλέστηκαν και άμα με κάλεσε θα την καλέσω άμα δεν με κάλεσε δεν θα την καλέσω... μία φίλη μου έκανε πάρτυ και όταν έπαιρνε τηλ να καλέσει την ρωτούσαν οι μαμάδες και ποιοι άλλοι θα είναι καλεσμένοι.. έλεος...

το πάρτυ το κάνουμε για το παιδί και όχι για τη μαμά..

 

 

Μα σε κομπλεξικες αναφέρομαι κι εγω.Αν η άλλη είναι λοιπον κομπλεξικη θα παρεξηγηθεί ειτε η κοπελα εχει παει στο παρτυ της ειτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κοπέλα μου, αυτό τώρα από που προκύπτει??? γιατί να παρεξηγηθούν?? μόνο κάτι κομπλεξικές κάθονται και μετράνε αν καλέστηκαν στο πάρτυ και γιατί δεν καλέστηκαν και άμα με κάλεσε θα την καλέσω άμα δεν με κάλεσε δεν θα την καλέσω... μία φίλη μου έκανε πάρτυ και όταν έπαιρνε τηλ να καλέσει την ρωτούσαν οι μαμάδες και ποιοι άλλοι θα είναι καλεσμένοι.. έλεος...

το πάρτυ το κάνουμε για το παιδί και όχι για τη μαμά..

 

Για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα, εννοείται να πάτε.. από εκεί και πέρα όταν έρθει η ώρα για το δικό σας πάρτυ που θα το κάνεις σπίτι από ότι κατάλαβα καλείς τα παιδιά που θα θέλει το παιδί και σίγουρα θα είναι το παρεάκι του, δύσκολα να θέλει να καλέσει όλη την τάξη..

τι κάθεσαι και σκοτίζεσαι?? πηγαίνετε να περάσετε καλά

 

Μήπως την ρωτούσαν ώστε να μην αναφέρουν κάτι κατά λάθος σε μαμά που δεν ήταν καλεσμένο το παιδί της και δημιουργήσουν θέμα;

Εμένα εκεί πήγε πρώτα το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο τραγικό είχε γίνει στον γάμο μου όπου καλεσμένοι (κάποιοι) με έπαιρναν και ρωτούσαν με ποιους σκοπεύω να τους βάλω να κάτσουν μαζι στο τραπεζι:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την ρωτούσαν ώστε να μην αναφέρουν κάτι κατά λάθος σε μαμά που δεν ήταν καλεσμένο το παιδί της και δημιουργήσουν θέμα;

Εμένα εκεί πήγε πρώτα το μυαλό μου.

 

Εμένα πάντως δεν είχαν αυτό στο μυαλό τους. Ρωτούσαν γιατί μερικές είχαν πλακωθεί με άλλες...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα δεν ξεκινήσαμε την σχολική χρονιά και μας κάλεσαν σε 2 παιδ. πάρτυ σε παιδότοπο.

Θέλω να πάω αλλά σκέφτομαι οτι ......δεν μπορώ να ανταποκριθώ ...να κάνω και εγώ πάρτυ σε παιδότοπο... ή αν γίνει στο σπίτι μου θα είναι με λιγότερα παιδάκια (αυτά που μας κάλεσαν θα είναι εκτός)..ή μπορεί να μην κάνω και τίποτα.

Απο τη μία σκέφτομαι οτι μας κάναν τιμή που μας κάλεσαν και εγώ τους τιμώ με την παρουσία μου...αλλά απο την άλλη αν κάνω κάτι και δεν τους καλέσω...και το μάθουν...δεν είναι σωστό.

Εσείς θα πηγαίνατε?

Θα πηγαίναμε, θα πηγαίναμε!

Link to comment
Share on other sites

Εχει τύχει πολλές φορές να πάμε σε πάρτυ, όπου θα κάναμε & εμείς αλλά μια το παιδί ήταν άρρωστο, μια που δεν μαζευόντουσαν παιδιά για διαφόρους λόγους έκατσε 1 χρονιά & δεν κάναμε καθόλου...αλλά πήγαμε παντού...καποια στιγμή θα γίνει..& όποιος μπορεί έρχεται.:):):)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...