Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Ολοήμερος" ιδιωτικός βρεφονηπιακός σταθμός κεντρο-νότια προάστια;


Recommended Posts

Το ξέρω, στους άλλους δύο που έχουμε επισκεφθεί μέχρι στιγμής ήταν εν ώρα λειτουργίας, και η μικρή ξετρελλάθηκε με τα παιδάκια!!! αλλά κι εμείς είδαμε στην πράξη πολλά θέματα.

Να σου πω την αλήθεια, τελικά μας πέφτει λίγο μακρια η Χρυσαλίδα (ναι, το ξέρω και ζητάω πολλά και γκρινιάζω) αλλά πήγαμε σε ώρα αιχμής (ανοιχτά τα μαγαζιά) και μπλέξαμε στην κίνηση σε όλες τις στρογγυλές πλατείες της Ηλιούπολης και τα "βρήκαμε σκούρα"... γιατί σκέφτομαι πάντα τις δυσμενέστερες συνθήκες: μετακίνηση με βροχή και τα μαγαζιά ανοιχτά. Το κακό για τη δική μου περίπτωση με τη Χρυσαλίδα είναι ότι δεν έχει έναν κεντρικό να τον πάρω και να κατέβω "σφαίρα". Αν αποφασίσω να πηγαίνω να παίρνω εγώ το παιδί, μέχρι να πάω από το Παγκράτι εκεί πάνω... θα φτάνει 20:00!

Α, στα θετικά, ωστόσο είναι ότι βρίσκεται δίπλα στη φύση (κυριολεκτικά) έχει ένα λόφο με δασάκι δίπλα

Θα πάμε κι από βδομάδα να δούμε κι άλλους και θα αποφασίσουμε τότε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι πολύ σημαντικό να βλέπεις να σε υποδέχονται θερμά, δεν το κάνουν όλοι αυτό. Από τη σύντομη περιήγησή μου στους παιδικούς της περιοχής, λίγοι είχαν αυτή την αντιμετώπιση. Ο ένας μόνο που δε μας μάλωσε που δεν είχαμε το χρονιάρικο σούζα!

Μπορείς να της κάνεις ένα τηλέφωνο να την ρωτήσεις αν μπορείς να ξαναπας καθώς θα ήθελες να ξαναδεις τον χώρο και ιδανικά, αν μπορείς να πας πρωί που έχει παιδάκια. Λίγοι σταθμοι το δέχονται αυτό αλλά βλέπεις πολλά ;)

 

Συμφωνώ απόλυτα, και η δική μου προσωπική εμπειρία το ίδιο έχει δείξει. Είδα κι εγώ αρκετούς παιδικούς σταθμούς την εποχή που έψαξα και απέρριψα κάποιους με πολύ καλύτερους χώρους (αν και οικονομικά όλοι ήταν στα ίδια πάνω-κάτω) γιατί με κέρδισαν οι άνθρωποι. Επίσης, στάνταρ αλλιώς βλέπεις τον σταθμό εν λειτουργία και αλλιώς μετά την λήξη του ωραρίου.

 

Μπράβο osin, τουλάχιστον βλέπεις ένα φως στο τούνελ :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο osin, τουλάχιστον βλέπεις ένα φως στο τούνελ :D:D:D

Χαχα, ναι, άμα καταλήξω θα ενημερώσω (για να βοηθηθούν κι άλλοι με παρόμοια ζητήματα στο μέλλον)! Έχω σκοτίσει όλο το φόρουμ ότι ψάχνω παιδικό! Μόνο στην ενότητα θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς δεν απευθύνθηκα γι αυτό το θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, ναι, άμα καταλήξω θα ενημερώσω (για να βοηθηθούν κι άλλοι με παρόμοια ζητήματα στο μέλλον)! Έχω σκοτίσει όλο το φόρουμ ότι ψάχνω παιδικό! Μόνο στην ενότητα θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς δεν απευθύνθηκα γι αυτό το θέμα!!!

 

Καλά...εγώ σήμερα, καθώς ερχόμουν στην δουλειά, περνούσα μέσα από την Καισαριανή και βλέπω λίγα μέτρα μπροστά ένα σχολικό. Ώπα λέω, κάτσε να πλησιάσω να δω ποιος είναι!!!!

 

Παρεπιμπτόντως, ήταν το σχολικό του παιδικού "Τα δελφινάκια" στο Παγκράτι ;););)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, ευχαριστώ βρε Deena! Με συγκινείς, αλήθεια!

 

(Υ.Γ. εννοείται ότι έχω πάρει τηλέφωνο στα Δελφινάκια, αλλά παίρνουν μεγαλύτερα παιδιά...):oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

  Καλησπέρα σας, ψάχνω βρεφονηπιακό σταθμό για την κορούλα μου που είναι 10 μηνών. Έχει καμιά μανούλα κάποια εμπειρία στην περιοχή της Ηλιούπολης;  Έχω δει την παιδική φωλιά, και ήθελα να ρωτήσω για γνώμες. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα! Επανέρχομαι να ρωτήσω τελικά αν βρήκατε ποτέ τον σταθμό που ψάχνατε που να τελειώνει αργά. Ίδιο πρόβλημα εδώ. Νεα Σμύρνη περιοχή. 18-18.30 ιδανικά παραλαβή παιδιού. Επίσης σε δεύτερο επίπεδο φυσικά γνωρίζετε κάποιον αγγλόφωνο βρεφικο στα νοτια προάστια που να τελειώνει και αργά? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...