Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Ολοήμερος" ιδιωτικός βρεφονηπιακός σταθμός κεντρο-νότια προάστια;


Recommended Posts

Καλησπέρα, ψάχνω για ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό που να κρατάνε τα παιδιά μετά τις 16:30 (περίπου έως τις 18:00) και δεν έχω βρει πουθενά στη γύρω περιοχή.

Ψάχνω για Δάφνη, Υμηττό, Ηλιούπολη, Άγιο Δημήτριο, Παγκράτι, Βύρωνα

Έχει κάποιος-α κανέναν στα υπόψην;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


vtgian μου, σε ευχαριστώ πολύ!

Η αλήθεια είναι ότι μου πέφτει λίγο μακρυά, αλλά μου είπες έστω έναν! Δεν είχα βρει τίποτα μέχρι στιγμής.

Εν τω μεταξύ στα site των περισσότερων σταθμών γράφουν ότι τα κρατούν μέχρι τις 17:30, που κάπως θα "παλευόταν" αυτό το ωράριο, αλλά στην ουσία εννοούν ότι στις 16:30 φεύγει το σχολικό από το σταθμό και αρχίζει το "μοίρασμα", και ίσως το τελευταίο παιδάκι να φτάνει σπίτι του 17:30.

Και η παιδική φωλιά στην Ηλιούπολη νομίζω ότι τα κρατάει και μετά τις 16:30 (τουλάχιστον στο site της λέει ότι κάνει φύλαξη μέχρι και πιο αργά), αλλά επειδή παίρνει και με ΕΣΠΑ, είναι φουλ!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ότι είχα ψάξει νότια προάστεια, 16:00 ξεκινούσαν τα σχολικά. Δεν είχε κάτι για αργότερα. Να υποθέσω δεν υπάρχει η δυνατότητα κάποιας γιαγιάς/συγγενή για λίγες ώρες;

Είναι δύσκολο μωρέ για τόσο μικρούλια να κάθονται τόσο πολύ :-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου μένει, μεν, Αθήνα, αλλά είναι ακατάλληλη (έχει διάφροα προβλήματα υγείας)

Η πεθερά μου μένει εκτός Αττικής

Σήμερα έχω κοπέλα, αλλά θα φύγει (πρέκυψε ξανφικά) και γι' αυτό ψάχνω τώρα. Η δουλειά μας τελειώνει στις 18:00 και προσπαθώ κάπως να τα συνδυάσω όλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρίξε μια ματια στην Αυλαία στην Ηλιουπολη, ειναι κοντα στο δημαρχείο. Δεν εχω παει αλλα ειχα ακούσει κάποτε οτι εχει απογευματινά τμήματα. Θυμάμαι οτι εξυπηρετούσε γνωστή μου που δούλευε απογεύματα. Με κάθε επιφύλαξη βέβαια γιατι δεν εχω προσωπική εμπειρία.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κριμα! Μηπως να κοίταζες και στον Άλιμο που εχει αρκετα μεγάλα σχολεία; Και μπορει να μένουν μεχρι αργά. Για παράδειγμα ο Πασχαλης εχει σίγουρα βρεθικο τμημα δεν ειμαι σιγουρη ομως μεχρι τι ωρα τα κρατάνε. Υπάρχουν πολλα στον Άλιμο που εξυπηρετούν την Ηλιουπολη σαν περιοχή γιαυτό στο λέω.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κριμα! Μηπως να κοίταζες και στον Άλιμο που εχει αρκετα μεγάλα σχολεία; Και μπορει να μένουν μεχρι αργά. Για παράδειγμα ο Πασχαλης εχει σίγουρα βρεθικο τμημα δεν ειμαι σιγουρη ομως μεχρι τι ωρα τα κρατάνε. Υπάρχουν πολλα στον Άλιμο που εξυπηρετούν την Ηλιουπολη σαν περιοχή γιαυτό στο λέω.

 

Στην ιστοσελίδα των εκπαιδευτηρίων λέει ότι έχει δρομολόγια σχολικών μέχρι και τις 17.30, κάνε μια ερώτηση osin δεν χάνεις τίποτα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, Mariliw, πήρα κατευθείαν τηλέφωνο (μιλάμε για τέτοια απελπισία...) αλλά παίρνουν μεγαλύτερα παιδάκια :-(

 

Στις Κίτρινες Ομπρέλες αλήθεια πήρες τηλ?

Link to comment
Share on other sites

Deana σε ευχαριστω κ εσενα για την απάντηση (τωρα ειδα οτι μου είχες γράψει κ άλλου για τις κίτρινες ομπρελες.

Κορίτσια γενικώς, απ' ο,τι ειδα σε Αλλα προάστια ( ν. Σμύρνη,Άλιμος, π. Φάληρο) μπορεις να βρεις σταθμό μέχρι τις 17:30 η Κ τις 18:00. Μονο εδώ που ψάχνω Εγω δεν εχει...

Βασικα δε θελω να φυγω κ πολυ μακριά από την περιοχή μας, για να μην εχει μεγαλα δρομολόγια το παιδι,να γνωριστεί σιγα σιγα με παιδάκια της περιοχής μας κλπ

Θα μου πειτε ζητάω πολλα.. Δεν ξερω, μου ηρθε λιγο ξαφνικά Κ πιστεύω οτι αν ειχα χρόνο μπροστά μου κ έψαχνα για τέτοιο θέμα τον Απρίλιο (όπως φανταζόμουν) θα εκανα καλυτερα κ περισσότερη έρευνα κ ίσως έβρισκα παιδικούς όπως τους ηθελα ( Κ σε Αλλα θέματα πλην του ωραρίου)

Θα παρω το πρωι κ εκεί που μου είπατε. Σας ευχαριστω ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν μένετε Ηλιουπολη ο Αλιμος δεν ειναι απαγορευτική περιοχή απο θεμα απόστασης. Εξαρτάται βέβαια και απο το δρομολόγιο του σχολικού. Εμενα ηταν το όριο μου οταν εκανα αναζητηση. Ωστόσο επειδή τελικά ποτε δεν τα βρίσκουμε ολα οπως τα θελουμε ελπιζω να ικανοποιηθούν οι πρωταρχικές σου ανάγκες.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μένω Δάφνη (στα όρια με Υμηττό) γι αυτό μου φαίνεται λίγο μακριά ο Άλιμος.

Δυστυχώς, το έχω καταλάβει ότι πρέπει να κάνω κάποιες "εκπτώσεις"-υποχωρήσεις στις απαιτήσεις μου...

Σήμερα πήγαμε και είδαμε ένα στη γειτονιά (με ωράριο ως τις 16:30...)

:-(

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να εψαχνες για κατι που να είναι κοντα στη δουλεια σου και όχι κοντα στο σπιτι σου?Ετσι με το που θα σχόλαγες θα πηγαινες να το παρεις.Να υποθεσω ότι η δυνατοτητα να το κρατησεις καμια ωρα στη δουλεια σου δεν υπαρχει ε?

Link to comment
Share on other sites

Niki81, η δουλεία μου είναι κοντά σχετικά στο σπίτι μου (Παγκράτι) κι έχω ρίξει μια ματιά σε σταθμούς εδώ κοντά (Παγκράτι και Βύρωνα). Όσοι στις περιοχές αυτές κρατάνε τα παιδάκια μέχρι τις 18:00 είναι για μεγαλύτερα (από 2 χρονών):evil:

Σήμερα θα πάρω και μερικά άλλα τηλέφωνα και βλέπουμε.

Στο γραφείο η μικρή... :roll: χμ, θα μας τα διαλύσει όλα...:lol:

Ωστόσο αν έβρισκα έστω έναν βρεφικό που να σχολάει 17:30 θα μπορούσα να φεύγω μισή ώρα νωρίτερα (και να έρχομαι φυσικά μισή ώρα νωρίτερα στο γραφείο), αλλά το 16:30.. σημαίνει να φεύγω 16:15 το αργότερο... δηλαδή "αναποδιάζω" πολύ το πρόγραμμα του γραφείου.

Ξέρω ότι προσπαθώ να συνδυάσω πολλά... αλλά θέλω να εξαντλήσω όλα τα περιθώρια μέχρι να δω τι θα κάνω, γιατί σε κάθε περίπτωση εκεί που θα δώσω προτεραιότητα, φυσικά, είναι στο παιδί, κι όχι στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Παντως προσωπικα δε σου κρυβω ότι θα προτιμουσα να παρω κοπελα στο σπιτι να κραταει καποιες ωρες το παιδι.Το θεωρω λιγο βαρβαρο τοσο μικρο παιδι να είναι για τοσες ωρες στο σταθμο.οσο καλος κι αν είναι ο ασταθμος αλλιως ηρεμει το παιδακι αν είναι σπιτι στο περιβάλλον του,να ξεκουραστεί να παιξει αλλιως αν είναι εκτος σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki81, το ξέρω και συμφωνώ με αυτό που λες,

κοπέλα είχα μέχρι τώρα, η οποία φευγεί ξαφικά, και έτσι έχουμε μείνει ξεκρέμαστοι και πανικόβλητοι να βρούμε ΤΩΡΑ κάτι.

Να σου πω μου είναι δύσκολο να ξαναφέρω καινούρια κοπέλα και να μπω πάλι στη διαδικασία να της εμπιστευτώ το παιδί και το σπίτι μου. Γι' αυτό και μπήκα στη λογική ψαξίματος παιδικού.

Δεν ξέρω τι να κάνω, έγινε πολύ απότομα όλο αυτό, και δεν τα βρίσκω όπως τα θέλω (άλλωστε τέτοια εποχή πολλοί παιδικοί έχουν κλείσει τα τμήματά τους)

Μόλις μίλησα με Λίλιαν Λύκου στο Βύρωνα και είναι ήδη φουλ και επιπλέον τα κρατάει μέχρι 16:15.

Όσον αφορά στις πολλές ώρες, με προβληματίζει κι εμένα, αλλά δεδομένου ότι εγώ πιάνω δουλειά στις 10:00 θα πήγαινω το παιδί εκείνη την ώρα, δε θα το στέλνω από τις 8:00 (αν το δέχονται, βέβαια, τόσο αργά στον παιδικό). :?

Να, για όλα αυτά έχω εκνευριστεί, γιατί είναι διάφορα θέματα που πρέπει να λυθούν-συνδυαστούν, και τώρα μες στη βιασύνη και τον πανικό, δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.Δε γνωρίζω κατι να σε βοηθησω.Παντως αν στην πορεια βρεις καποια αξιοπιστη κοπελα που να μπορει να μενει με το παιδι από το μεσημερι και μετα...ισως και του χρονου,θα σου προτινω ένα κεντρο δραστηριοτήτων καπου στη Βουλιαγμένης.λεγεται νομιζω Μικρος χωρος τεχνης.Προσωπικη εμπειρια δεν εχω...αλλα ξερω 2 μαμαδες που πηγαιναν τα παιδακια τους εκει και ηταν πολύ ευχαριστημένες.Δεν είναι παιδικος σταθμος ακριβως και είναι πολύ οικονομικος σε σχεση με τους σταθμούς.Το λεω απλα γιατι θα σε διευκολυνει να σου μενει ένα ποσο ώστε να μπορεις οικονομικα να εχεις και κοπελα.Νομιζω είναι μεχρι τις 4 κι αυτό αρα για τωρα δε θα σε βολεψει.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα τηλέφωνο στο Dorothy snot που ειναι στο κέντρο (Ιπποκρατους). Νομίζω οτι εχει αρκετά διευρυμένο ωράριο και το σχολικό του σίγουρα εξυπηρετεί Παγκατι, θα μπορούν λογικα μα στο φέρνουν στην δουλεια σχετικά κοντά στην ώρα που τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς, ίσως έχεις περισσότερες επιλογές αν πας στην κατεύθυνση να παραλαμβάνεις το παιδί κατά τις 18.00 στο γραφείο σου, οπότε μπορείς να δεις παιδικούς του κέντρου.

 

Για παράδειγμα ο dorothy snot που σου έγραψα και διάφοροι άλλοι :

 

http://www.paixnidotopos-paidikosstathmos.gr/paixnidotopos-paidikos-stathmos

 

http://www.petalouda-polygono.gr/

Link to comment
Share on other sites

άσχετο και σχετικό παράλληλα.

 

Όταν έψαχνα το 2012 για παιδικό σταθμό για τον μεγάλο μου, είχα συγκεντρώσει πληροφορίες, σε φύλλο xl παρακαλώ, για 74 παιδικούς σταθμούς της περιοχής μου (πειραιάς - νίκαια - κερατσίνι - κορυδαλλός).

 

Οι περισσότεροι είχαν ως μέσο όρο λήξης του ωραρίου το 5 το απόγευμα.

 

Μόνο ΕΝΑΣ (το τονίζω, 1 στους 74 :evil::evil:) είχε πιο διευρυμένο ωράριο, μέχρι τις 8 το βράδυ !!!

 

Ήθελα να το πω γιατί το είχα καημό. Και παράπονο.

Γιατί κ εγώ τότε σχολούσα γύρω στις 5 (όπως κ εκατοντάδες/χιλιάδες άλλες μητέρες) + 1 ώρα για να πάω μέχρι το σπίτι κτλ..., κ είχα καταγχωθεί.....

Ρίχνω ιδέα για τις επιχειρήσεις παιδικών σταθμών....να έχουν πιο διευρυμένο ωράριο. Για τις μητέρες που εργάζονται μέχρι αργά, ή που έχουν απογευματινές βάρδιες/κυλιόμενο ωράριο κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω ιδέα για τις επιχειρήσεις παιδικών σταθμών....να έχουν πιο διευρυμένο ωράριο. Για τις μητέρες που εργάζονται μέχρι αργά, ή που έχουν απογευματινές βάρδιες/κυλιόμενο ωράριο κλπ.....

Μακάρι να εισακουστείς...

Deena, τώρα έχω αρχίσει και κοιτάω μερικούς στο Μετσ (δε θα ήθελα να περάσω στην "αντίπερα όχθη" του κέντρου, λόγω πορειών, επεισοδίων, κλπ)

Περιμένω μία απάντηση από έναν παιδικό στην Ηλιούπολη, που κλείνει στις 17:00, και μέχρι να φέρει το παιδί σπίτι θα έχει πάει 17:30 που είναι κάτι που μπορούμε να επιτύχουμε ως ωράριο από τη δουλειά.

Niki81, ευχαριστώ πάρα πολύ, θα το κοιτάξω κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ενημερώνω μήπως βοηθηθεί μία κοπέλα με παρόμοια προβλήματα στο μέλλον

Εχθές πήγα στη Χρυσαλίδα στην Ηλιούπολη. Το ωράριο είναι μέχρι της 17:00. Προσωπικά οι χώροι δε με ενθουσίασαν (αλλά αυτό είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό) αλλά η ιδιοκτήτρια είχε όλη την καλή πρόθεση να με εξυπηρετήσει, είτε αυτό σημαίνει να καθυστερήσει λίγο το σχολικό και να παραλαμβάνουμε το παιδί στο σπίτι στις 17:30, είτε να κανονίσει με μία κοπέλα να κάθεται μέχρι τις 18:00+ να κρατάει το παιδί, αλλά θα πηγαίνουμε να το παραλαμβάνουμε εμείς από εκεί (πληρώνοντας εξτρά μόνο την κοπέλα, όχι τον παιδικό).

Πήγαμε σήμερα και σε ένα κοντά μας (παραμύθι ν' αρχινήσει), που τελειώνει 16:15-16:30, της είπα για το πρόβλημα με το ωράριο, και θα δει αν αυτή μπορεί να έχει κοπέλα να κρατάει το παιδί μέχρι να πάμε να το πάρουμε.

Υ.Γ. για να μην παρεξηγηθώ, δε γράφω τους σταθμούς για διαφήμιση, άλλωστε, δεν ξέρω αν θα προτιμήσω κάποιον από τους 2, απλώς να ξέρει κάποιος/α στο μέλλον τα ωράρια, μήπως τον εξυπηρετούν

Link to comment
Share on other sites

Για την Χρυσαλλίδα έχω ακούσει καλά λόγια ομάδα που ασχολείται με παιδικούς σταθμούς. Δεν ξέρω για τους χώρους αλλά υποστηρίζουν την ήπια προσαρμογή, πράγμα πολύ θετικό για τέτοια ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Για την Χρυσαλλίδα έχω ακούσει καλά λόγια ομάδα που ασχολείται με παιδικούς σταθμούς. Δεν ξέρω για τους χώρους αλλά υποστηρίζουν την ήπια προσαρμογή, πράγμα πολύ θετικό για τέτοια ηλικία.

Η αλήθεια είναι ότι η ιδιοκτήτρια ήταν πολύ "θερμή" μαζί μας, και με το παιδί.

Μας εξήγησε διάφορα πράγματα για τη λογική της λειτουργίας, που μας ικανοποίησαν αρκετά, απλώς ξέρεις ποια ήταν η "βλακεία" στο χθεσινό ραντεβού; Είχε κανονίσει 3 ραντεβού το απόγευμα (εμείς ήμασταν το τρίτο). Το πρώτο καθυστέρησε πάρα πολύ (ήταν μία μαμά, εντάξει, δε θέλω να εκφραστώ αρνητικά γιατί είχε κι αυτή τις αγωνίες της, αλλά ήταν υπερβολική και κατάντησε κουραστική για όλους μας). Με αποτέλεσμα η ιδιοκτήτρια να μη μπορεί να μας εξηγήσει πολλά ούτε σε εμάς, ούτε στους προηγούμενούς μας, καθώς μαζευτήκαμε αρκετοί εξαιτίας της πρώτης (που έφυγε μετά από εμάς...) κι έγινε ένα ψιλομπάχαλο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικό να βλέπεις να σε υποδέχονται θερμά, δεν το κάνουν όλοι αυτό. Από τη σύντομη περιήγησή μου στους παιδικούς της περιοχής, λίγοι είχαν αυτή την αντιμετώπιση. Ο ένας μόνο που δε μας μάλωσε που δεν είχαμε το χρονιάρικο σούζα!

Μπορείς να της κάνεις ένα τηλέφωνο να την ρωτήσεις αν μπορείς να ξαναπας καθώς θα ήθελες να ξαναδεις τον χώρο και ιδανικά, αν μπορείς να πας πρωί που έχει παιδάκια. Λίγοι σταθμοι το δέχονται αυτό αλλά βλέπεις πολλά ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...